VLEET Aantrekkeli j ke van D.O.S. te uitvoering Alphen Belastingverhogingen voor de helft getorpedeerd Bomen sterven uit in het Westen in het land -ïïï? Crista Beplantingssubsidie voor boeren nieuwe leidse courant donderdag 19 maart 1964 VISSERIJNIEUWS BIJ DE IJMUIDEN De visserij in de Noord gaf zeer uiteenlopende resultaten Ie zien. De beste prestatie werd geleverd door de KW 8 Deining, die uit een trek niet minder dan 450 kisten makreel scheep haalde. De andere schepen deden het niet zo best. Zij konden per trek ongeveer 80 manden makreel bergen. Toch wilden de schippers niet klagen want toen 's avonds de stand werd opgemaakt, bleken de meeste vaartuigen toch tot een dagtotaal van ongeveer 300 kisten te zijn gekomen. Heel andere geluiden werden ver nomen van de logger- en kottervloot, die het op de tong en andere plat vissoorten heeft voorzien. Een trek van tien kilo tong en een mand of drie schol werd al als een hele prestatie beschouwd. De meeste schepen bleven daar ver onder. Verscheidene schepen proberen hun geluk iets over 56 NB met de jacht op de kabeljauw. In de meeste gevallen bleef het bij een schoon streven, de „dikkoppen" lieten zich niet verschalken. de Atlantische Oceaan zal zich overi- ïs niet tot de tonijn beperken. Ook wordt nagegaan of er mogelijkheden aan wezig zijn voor de visserij op schaal- en weekdieren. Dit tot nu toe door de Euro pese visserij wat verwaarloosde gebied staat opeens in ihet middelpunt van de belangstelling. Een onbekende buiten landse opdrachtgeefster heeft bij de See- beck-werf in Bremerhaven een speciaal de tonijnvisserij ontworpen tonijn vanger besteld. Noorwegen De Noorse visserij gaat het de laatste jaren allerminst voor de wind. Ondanks de rijke visstapel in de kustwateren moet steeds meer veren laten. Een uit breiding van de territoriale wateren bood evenmin uitkomst. De voornaamste oor zaak van deze teruggang is de verouder de vloot die de wedren met het buiten land niet meer bij kan benen. Daarom is 1961 een vierj aren-plan opgesteld. Hierin is bepaald dat de regering voor modernisering en herbouw financiële fa ciliteiten zal verlenen. Hiervan is een dankbaar gebruik gemaakt. Voor 1964 is op de Noorse begroting 7 miljoen uitgetrokken voor subsidies. In de voorgaande twee jaren was dat ruim miljoen kroon. Ook werden en wor den op zeer gemakkelijke condities hypo theken verstrekt. Het resultaat van deze overheidsbemoeiing is. dat de vloot in vrij snel tempo is gemoderniseerd, r toch zal er nog heel wat gebeuren aleer Noorwegens haan op visserij gebied weer victorie kan kraaien. De grootste moeilijkheid schuilt in de vele familie- De Umuider-markt werd door 20 vaar tuigen bezocht. Zij zorgden voor een aan voer van 3700 kisten, waarvan 110 kisten schelvis. 140 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 60 kisten koolvis, 1510 kisten haring, 230 kisten schol. 5 kisten tarbot. 50 kisten diversen, 13 kisten wolf. 850 stuks stijve kabeljauw en 5500 kilo tong. De prijzen die maandag en dinsdag niet daverend waren, vertoonden een flinke stijging. Vooral in de rondvissector was er van een levendige handel sprake. Daaraan zal' de uitvoer voor België niet vreemd zijn geweest. De kabeljauw, die dinsdag per kist niet meer dan zestig gulden kon halen, ging nu grif voor meer dan honderd gulden van de hand. Dit voor de vissers gelukkige verschijn sel deed zich ook voor bij de schelvis die zeker dertig percent duurder was. De schrale aanvoer van schol werkte er toe mee oak deze vissoort in de prij- zendans omhoog te trekken. De tweetjes bijvoorbeeld noteerden bij de eerste af slag zestig gulden per kist, een niveau dat de laatste weken niet was voorgeko men. Vandaag aan de markt Vandaag lagen in IJmuiden onder meer aan de markt de VL 142 Voorwaarts met 500 kisten haring, 550 kisten makreel. 70 kisten grote makreel (bonken) en 70 kis ten diversen, de VL 103 met 550 kisten haring, 450 kisten makreel en 50 kisten diversen en de Jacoba Gesina IJM 36 met 1100 kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 700 kisten haring. 700 kisten makreel, 80 kisten wijting en 50 kisten diversen. Tonijn Bevindt zich in de noordelijke Atlan tische Oceaan binnen de warme golf stroom tonijn? Er zijn goede gronden dit aan te nemen. Vandaar dat binnenkort een Amerikaans onderzoekingsvaartuig deze contreien op d"e mogelijkheden voor de tonijnvissers onder de loep zal nemen. Op dit schip zullen zich ook Ierse biolo gen bevinden. Deze Iers-Amerikaanse samenwerking kreeg enige tijd geleden gestalte. De on langs gevormde combinatie werkt voor- nemelijk met kapitaal uit de Verenigde Staten. Hoewel Ierland geen onderont wikkeld gebied is, staat de visserij daar nog in de kinderschoenen en daarom heeft Amerika gelden en wetenschaps mensen beschikbaar gesteld om daarin verandering te brengen, Het onderzoek J. Remmerswaal erelid Raiffeisenbank te Noo rd w ij ker liou t NOORDYVIJKERHOUT Onder voor zitterschap van de heer J. R. Zonneveld hield gisteren de Coöp. Raiffeisenbank in hotel Van der Geest de jaarvergade ring. Het aantal spaarders in 1963 Is ge stegen met 388 tot 5315. Hun tegoed was f 6.336.000 of bijna f 1200 per spaarder. De reserves zijn met ruim f 50.000 ge- stegen tot ruim f 275.000. De winst over 1963 is f 1000 lager dan vorig jaar en bedraagt f 24.000. De totale omzet van de bank beliep f 112% miljoen of wel 9% miljoen meer dan in 1962. De resultaten van de bank wijzen uit, dat de slechte weersomstandigheden van winter 1962 in 1963 doorwerkten in de bedrijfsresultaten. Er is namelijk ruim beroep op de bank gedaan voor wat de financiering van bedrijven be treft. Het kiediebbedrag beliep ruim 4 miljoen gulden. De voorschotten namen ■toe met 6 ton en de spaargelden met 9 ton. De heer Zonneveld sprak over de heer J. Remmerswaal, die aftrad als lid van de raad van toezicht, maar die wegens ziekte verhinderd was de vergadering hij te wonen. Sinds mei 1933 is de heer Rmmerswaal lid van de raad van toe zicht geweest en steeds heeft hy deze functie met nauwgezetheid vervuld. Doordat hü de 70-jarige leeftijd heeft bereikt, is hij niet herkiesbaar. Men besloot de heer Remmcrswaal tot erelid te benoemen. De heer N. H. Hogervorst werd her kozen als bestuurslid, de heer J. J. de Winter uit De Zilk werd tot lid van de raad van toezicht gekozen. Bij de mededelingen was het voor naamste bericht, dat van 1 januari 1964 af de rente van spaargelden wordt ver hoogd van 3',tot 3% procent. De tra ditionele verloting besloot de jaarver gadering. NOORDWIJKERHOUT Zaterdag middag ontvangt WSB 1 de ploeg van GWS 1. De wedstrijd begint om 3 uur. WSB komt in de volgende opstelling Uit: doel: P Laros; achter: P Duiven voorde en S Laros; midden H Bouwmees ter Th Rret en R Kaptein; voor: A La ros, A F C Duivenvoorde, D Freke, Tj Dijkstra en A Griekspoor- WSB 3 gaat op bezoek bij Ter Leede 5. bedrijven, die zeer conservatief zijn in gesteld en van al dat nieuwe niets moe ten tiebben. De grotere rederijen ver staan hun taak in dit opzicht beter en zijn fiks aan het moderniseren geslagen. Verre visserij In het raam van de experimenten met de verre visserij, waaraan voor dit sei zoen tot nu toe van de Katwijkse vloot alleen de KW 15 Rijnmond 1 en KW 43 Rijnmond 2 deelnamen, is woensdag naar de omgeving van de Noordkaap vertrok ken de KW 41 Elisabeth Christine van de rederij Kennemerland. Op de brug staat schipper Maarten Jonker, die ver leden jaar. toen hij het bevel voerde over de KW 39 Wilhelmina Johanna van de zelfde rederij, al ervaring in deze stre ken heeft opgedaan. De Elisabeth Chris tine zal de vijf reizen die de deelnemen de schepen verplicht zijn te maken ach ter elkaar af te doen. De treiler is in be gin januari in de vaart gekomen en heeft sindsdien zeer gelukkig gevaren. Tot nu toe werd een kwart miljoen gulden bo ven water gevist, voor Nederlandse be grippen een record dat niet zo gemakke lijk te verbeteren zal zijn. Müntoestel Na lange tijd op non-actief te hebben gestaan, is het mijntoestel in de IJmui- der-vishallen gistermorgen weer ge bruikt. De installatie werd teben het eind van het vorige jaar ingewijd, maar de handel had zoveel bezwaren, dat het Staatsvissershavenbedrijf besloot haar voorlopig uit de roulatie te nemen. In middels werd overleg gepleegd met het bestuur van de Nederlandse Zeevisgroot handel vereniging. Hoewel nog niet alle voetagels en klemmen uit de weg zijn geruimd, stemde de handel ermee in weer tong, tarbot en andere fijnvissoorten over de klok te betrekken. Nu het snijdend koud is komt dit besluit de meeste han delaren goed uit. Zij kunnen nu comfor tabel in banken in een warm lokaal ge zeten him inkopen doen. Dat is heel wat beter dan in de gure hallen te moeten staan. Normaal wordt de tong met 5 cent afgeslagen. Het toestel is nauwkeuriger. Het gaat nu met centen tegelijk. Van daar dat gisteren prijzen uit de bus kwa men als f 6,39 en f 7,71. Na enig oefenen zullen de handelaren wel de nodige sou plesse hebben bij het indrukken van de knop om op ronde getallen uit te komen. Beplanting aan Havenstraat in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Langs de noordzijde van de Havenstraat is de plantsoenendienst der gemeente bezig een we beplanting aan te brengen. Door vandalisme zijn in het winterseizoen alle jonge boompjes op grondige wijze ver nield en de dappere daders hebben géén nieuwe geplant. De plantsoenendienst heeft nu een vijf tiental jonge esdoorns geplaatst en ieder een hoopt dat zij mogen groeien en bloeien. Aan de omwonenden, die van de aanplant op de eerste plaats profijt trek ken, de taak eventuele nieuwe pogingen tot vernieling zoveel mogelijk tegen te gaan en te rapporteren aan de politie. Schaakclub „De Uil" te Hillegom HTT J /F.GOM Doordat de heer J. van der Zwet ook deze week wist te winnen, nu van J. van de Berg. wordt het wel duidelijk dat hy als eerste van groep A van schaakclub ..De Uil" zal eindigen. De overige uitslagen waren: groep A: M RoodJ Staats 10; J van de Berg J van der Zwet 01; H H HulsmanJ van der Weijden J H Veenstra J van Lierop J BrauckmanW Peet 01; groep B: W SteenvoordenD Balkemende 10; J van der WolfTh Jonkheer 01; J van der LindenD Kaptein 10; L C ZonneveldTh Brand- sma 10; groep C J SalierW Mohl- mann 10: B HartmanJ Scheepmaker 10; O S MohlmannG Dannijs 10. R. Prins en P. v. cl. Leek dammen om titel van Leiderdorp LEIDERDORP In groep A van hc jeugddamtoernooi om het kampioenschap van Leiderdorp is Pieter van der Leek als winnaar te voorschijn gekomen. Hij behaalde negen punten uit vyf wedstrij den. In groep B werd Rob Prins win naar. Woensdagavond 25 maart volgt de beslissingswedstrijd tussen Van der Leek en Prins om half acht in het Dorpshuis. Voor de overige deelnemers wordt dan een gongwedstrijd gehouden. De uitslagen van de laatste wedstrijden luiden: groep A: Ton VerweyJan v d Leek 20: Pieter v d LeekBram Sloos 11; Hans KrielArt de Leeuw 20: groep B: Rob PrinsBas Kuts 20; Mart WassenburgKlaas de Dood 20; Jan BogaardKees v d Voort 02. Sfeer bi 't gezin f De rJiiewce Leidse" er ALPHEN „Papa, waar is mama nou?" zo riep een van de kleuters van de gymnastiekvereniging D.O.S. gisteravond in „Nabij", toen de voor zitter het openingswoord sprak voor de jaarlijkse uitvoering. En die roep was typerend voor het gehele verloop van de avond: prettig, gemoedelijk en een groot medeleven met de prestaties op het podium. We achten het nog altijd een van de weinige goede erfenissen van de crisisjaren, dat de Chr. Besturenbond in 1932 het initiatief nam voor de werkloze jongeren een sportvereniging op te richten. Dat werd „Door oefening sterk", en ie naam van de heer A. Groeneveld blijft hieraan verbonden. YVe kunnen heel goed begrijpen, dat de voorzitter er zijn spyt over uitdrukte, dat genoemde leidster het wat kalmer aan gaat doen en daar om voor het oefenen van de klein tjes heeft bedankt. Zij blyft nog wel in functie voor de dames-senioren. Mejuffrouw Verhagen, die reeds een endertig jaar lid is van DOS, was achttien jaar leidster voor de jongere DOS-leden en ze deed dat met grote trouw. Ze ontving uit handen van twee leden een fraaie bloemenhulde. :t is een zegen voor de Alphense ge meenschap geweest, dat toen de economi sche crisis verdween ,.DOS" zich hand haafde. Vele honderden jongeren heb- een goede lichamelijke training bij deze vereniging ontvangen, mede door het feit dat tal van ouders er blijk van geven de gymnastiek, het turnen, voor hun kinderen heilzaam te achten. En DOS is misschien de vereniging met het grootste aantal jongeren. Het is wel jam- dat, als de jongelui zelf een woord je mee gaan spreken, ze de ..gym" ver laten en meer ambitie tonen voor de veldsporten. Toen voorzitter H. H. Keizer gister avond zijn openingswoord sprak, stonden vele jongeren achter hem, doch het s nog maar een deel. Hedenavond krijgen anderen hun beurt in de „open bare les". Hoogtepunt Nadat DOS zich had gepresenteerd met het weinig imponerende clublied (daar moest men toch eens iets anders voor op doen) zagen we eerst een goed uitgevoer de huppeloefening door meisjes. Vervol gens kwam het kleuteroptreden, altijd een van de hoogtepunten van de uitvoe ring. Ook nu sloeg het vaak grappige n van de kleintjes geweldig in. Me- ouw M. Verhagen had eer van haar werk. WSB BUITENLANDS BEZOEK NOORDWIJKERHOUT Dit jaar gaat WSB op tegenbezoek bij de sport vereniging Viktoria '20 in Schwerte. Dit bezoek is vastgesteld op 5, 6 en 7 juni. is de bedoeling, dat ongeveer 100 personen aan dit tegenbezoek deelne- en dat de sportwedstrijden op zater dag 6 juni worden gehouden. Kort na Pasen zal de WSB-voorzitter, de heer W. H. Oostdam ,in Schwerte de defini tieve bespreking houden. Burgerlijke stand van N o or dwij kerhout NOORDWIJKERHOUT GEBOREN: Maria A T, d v L W G Bader en T H M Meiland; Helena GM,dvLJC Vervaet en M H v d Meer. ONDERTROUWD: A J Kauffman en N A Zuiderduin; T A R D'Hooghe en C F H Peeters. OVERLEDEN: Petrus G T v Drunen, 89, wed v M E Viot. Directeur van DOS, dus de man die de gehele verantwoordelijkheid draagt, is de heer C. Boer jr. Zijn streven is er kennelijk op gericht het gehele spieren stelsel te activeren en te ontwikkelen. Daarvan droeg de uitvoering sterk het karakter. Dan komen altijd weer bekende punten naarvoren, maar hij weet die toch steeds weer attractief te brengen. Het programma was zo uitvoerig, dat ive de onderdelen niet stuk voor stuk kunnen bespreken. Over het geheel ge nomen werd correct werk geleverd. Een periode van veel oefenen vond een goede bekroning. Zoals gewoonlijk verzorgde Piet van der Stoel, aan de piano, de mu ziek. Personeelsavond in die Martha-stichting ALPHEN Het personeel van de Martha-Stichting, verenigd in de perso neelsvereniging, heeft gisteravond in de kerkzaal een bijzonder geslaagde bijeen komst gehad. De leiding was in handen van de voor zitter, de heer G. Rietveld, die een flink aantal leden mocht begroeten. Onder gie van mevrouw BoonstraSterk werd een opvoering gegeven van het toneelspel in één bedrijf „Arme Rijken". Onder leiding van de heer Sportel werd met veel enthousiasme deelgenomen aar het spel „Trek aan de bel". De Nieuw- koopse hammondorganist S. de Koker een geslaagde demonstratie op het Parie-orgel. Uitvoerig heeft de heer De Koker de werking en het mechanisme het orgel uiteengezet. Tot slot speelde hij met ritmische begeleiding van drummer Henk Boet een aantal popu- Mej. Somerwil bood de tonelisten bloe- Gemeenteraad van WOUBRUGGE WOUBRUGGE Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Ten aan zien van de voorstellen tot belastingverhoging vestigden versoheidene raadsleden er de aandacht op, dat steeds weer dezelfde inwoners hiervan de dupe worden. Zo wenste de heer Van Luiing eerst eens andere belas tingen te verhogen. Ook achtte men deze verhoging een druppel op de gloeiende plaat. De heer Markx wees er op, dat de meeste omliggende ge meenten tot belastingverhogingen zijn overgegaan. Hierna besloot de voor zitter tot afzonderlijke stemmingen over de voorstellen. De uitslag werd: verhoging der straat- belasting tot resp. 6 en 12 percent: Ver worpen met 3—4 stemmen; idem van de reinigingsrechten tot 10 gulden per jaar, aangenomen met 43 stemmen; idem van de hondenbelasting tot 10 en 15 gulden, verworpen met 25 stemmen. Wel ging de raad akkoord met het voor stel, ingaande 1 juli 1964, de waterlei dingtarieven met 5 percent te verhogen. Eveneens met het voorstel voor 500 gul- 'sjaars bij te dragen, ingaande 1964, de kosten van het voetveer over het Paddegat. De gemeente Alkemade en de provincie zullen een gelijk bedrag vo- Kritiek De heren Van Luiing en Schra- uitten kritiek op de wijze, waarop de raad buiten de procedures rondom de fabriek van de Ver. Graanhandel gehouden. Zij vroegen zich af, wat de financiële consequenties voor de raad ïn geweest, wanneer B. en W. het pro- hadden verloren. Moreel was het toch gewenst geweest, dat de raad tijdig, over alles was ingelicht. De voorzitter zette de bevoegdheden hierover uiteen, waarby hij beklemtoon de, dat de gemeente tot dit kort geding was gedwongen. De raad benoemde de heer W. A. Breedveld tot waarnemend gemeente secretaris, dezelfde ambtenaar en de heer J. Visser tot ambtenaren van de burgerlijke stand. Wethouder Th. J. van der Wereld werd gekozen tot plv. lid van de kringraad Vleeskeuringsdienst. De heren Schraverus en Van Lu iing hadden bezwaren tegen de wij ze waarop en het aantal keren, dat in de gemeente vlees over de vrij- bank wordt verkocht. In Alphen den Rijn gesdhiedt dit veel fre quenter. De voorzitter beloofde cDit te onderzoeken. Hij betreuerde het vertrek van wachtmeester L. Treu ren, wiens plaats vacant blijft. Ten aanzien van een vijftal reclames tegen de woonforensenbelasting werd afwijzend beschikt. Men ging akkoord met het voorstel, de panden Boddens Hosangweg 50 en 52, Van Hemessenkade 11, Comriekade 25 en Vissersweg 14 on bewoonbaar te verklaren, op advies van de Prov. Directie voor de Volkshuisves ting. De heer Van Luiing wees erop, dat - het dorp verscheidene krotten nog be- Premie Het voorstel een krotopruimingspremie toe te kennen aan degenen die een krot verlaten, resp. voor verhuiskosten en bijkomende kosten of als tegemoetko ming in de hogere huur (f 400 en f 200) ontlokte nogal wat tegenstand. Enkele raadsleden wensten, teneinde geen derscheid te maken, aan een ieder rechtstreeks 600 gulden uit te betalen. Het tegenvoorstel van de heer Van Lu iing, aan ieder 600 gulden uit te beta len, werd met 34 stemmen verworpen, bij. het voorstel van B. en-W. wilden de heren Van Luiing en Den Hertog ge acht worden hebben tegengestemd. De heer Schraverus was fel gekant tegen de aanleg van een rondom het Tumderscomplex geprojecteerde groen strook van drie meter breedte, waarme de bijna één hectare goede tuingrond verloren gaat en de gemeente voor hoge onderhoudskosten komt. Hij bepleitte desnoods een strook van ten hoogst ■én meter aan te leggen. De voorzitter kon zich dit stand punt indenken, doch wees er op, dat de voorgestelde strook al van 10 tot 3 meter was teruggebracht door de Planologische Dienst. Wethouder Venhuizen waarschuwde voor woord breuk jegens deze instantie, nu ALPHEN „Het ziet er voor onze bomen en bossen, vooral in het westen van ons land, niet al te best uit", aldus de heer Deelder, een medewerker van Staatsbosbeheer in een causerie, die deze deskundige gisteravond in hotel Toor hield voor de leden van de afdeling Alphen aan den Rijn van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Door de eeen of andore oorzaak wil het in dit gedeelte van ons land niet meer met de bomengroei. Geruime tijd hebben de deskundigen ook gedacht, dat het zoutoverslag van en kele jaren geleden de oorzaak moet zijn, daar is men evenwel al weer van terug gekomen, hoewel hierdoor duizenden bo men het hebben begeven en nog zullen afsterven. Vele wegen en lanen zullen hierdoor in de toekomst van bomen ver stoken blijven en het landschap men denke daarbij aan de provinciale weg door de Vierambachtspolder zullen het in de toekomst beslist zonder bomen moe ten doen. Langs de Herenweg heeft men het reeds met verschillende soorten gepro beerd, maar er komt geen groei in het gewas aldus de heer Deelder. Hij wees er op. dat 20 pet van de bossen en bo men in ons land in beheer is bij het Staatsbosbeheer, 60 pet. is particulier eigendom en de resterende 20 pet. wordt beheert door gemeenten. Wildernis Hoe weinig in vroeger jaren bossen wel waard waren, sprak wel heel duidelijk uit de prijs die men voor een hectare bos betaalde, namelijk niet meer dan 70 ct was dan zo ongeveer 100 jaar geleden. YVel een bewijs, dat men vroeger een ■aardeloos vond en in vele gevallen wildernis waar men niets aan had. Daar denkt men thans wel anders aldus de heer Deelder. De boeren kunnen het aanplanten van bomen en plan ten rondom hun boerderyen een belang rijke subsidie verkrygen by 't ryk. wei een bewüs dat men er ook in Den Haag erg op gesteld ls, dat het polderlandschap de juiste stoffering terug krygt of min stens behoudt, aldus besloot de heer Deel der zyn met aandacht beluisterde cai ver „De betekenis van het bos in land". De heer Lazonder besprak hierna bijzonder soort groot blad, dat afkomstig is uit Nieuw-Guinca en dat dienst doet voor de inwoners als een soort van tent, waaronder men gaat slapen als men op reis is door de binnenlanden. De dames Jansen en Remmeltz toonden enkele bij zonder fraaie hyacinten. Besloten werd ook dit jaar weer deel te nemen met een wagen aan he augustus a.s. te houden bloemencorso door „Kleur en fleur". Voorts zal er excursie plaatsvinden naar het paleis Soestdijk en de tuinen aldaar en staat ei een reisje op het progamma naar hel Naardermeer. Dit alles werd besloten op voorstel van de voorzitter van de afde ling, de heer H. Altona, die ook nu weer de leiding van de avond in handen had. moeten wij ook de logische conse quenties aanvaarden. Eén en ander vergt een uitgave van 2400 gulden. In stemming gebracht werd het voorstel met 43 stemmen aanvaard (tegen Van Luiing, Den Hertog en Schraverus). Zonder meer werd besloten een ééi mahge subsidie van 1000 gulden te ve lenen aan de r.k, harmonievereniging ,De Heerlijkheid Hoogmade", voor uitbreiding van het instrumentarium. Het voorstel, om 5000 gulden bij te dragen in de restauratie van de Vliet- poldermolen. die daarmede nog niet maalwaardig wordt, vond nogal wat te genwerpingen. Ten slotte werd ook dit 'oorstel met 43 aangenomen (tegen de zelfde raadsleden)- Op voorstel van de voorzitter ging de raad eenstemmig akkoord met een ver hoging van de jaarwedde der wethou ders tot 1730 gulden. Ka mpeercen tru m Bij de rondvraag deelde de voorzitter ee, zulks naar aanleiding van een vraag van de heer Schraverus over de mogelijkheid van de stichting van een kampeercentrum langs het fietspad bij de Wijde Aa, dat als experiment voor één jaar aan de Nederlandse Caravan club vergunning is gegeven de grond ten Jaarfeest hervormde jeugd Woubrugge WOUBRUGGE In Het oude Raedt- huis vierden de hervormde jeugdvereni gingen Maria Martha en Obadjer gister avond onder leiding van de heer P. Groot het jaarfeest. Riet Noordam hield een bijbelse in leiding over de betekenis van het Kruis Secretaresse Marijke Brunt gewaagde in haar jaarverslag van de geslaagde actie Dousadsj. die ruim 200 gulden opbracht en de oliebollenactie voor het bejaar dentehuis. Het aantal leden bedraagt thans 25. Een aantal leden vormde een fraaie tableau, getiteld: Rondom het kruis. Daarna hield men een gezellige quiz. Na de pauze volgde de opvoering van -n toneelstuk in drie bedrijven van mevrouw P. L. van Prooyen-Bogaerds, getiteld: Ruwe stormen, waarvan de handeling zich afspeelde rondom de ramp op één der Zuidhollandse eilanden. Ds. E. Kempenaar sloot de druk bezochte avbnd- WQUBRUGGE - De eerstvolgende kijkavond van de christelijk nationale school wordt gehouden op maandag maart van 78 uur. Kijkavond chr. school Oude Wetering Vrijdag zal er in de chr. school voor de ouders der leerlingen een kijkavond zijn. De ouders worden dan in de gele genheid gesteld het werk van hun kin deren te bezien en met de leraren over hun kinderen te spreken. Gelegenheid is er van 19 tot 21 uur. Er is dit jaar geen tentoonstelling en oo geen modeshow. Jaarfeest in O. Wetering OUDE WETERING De meisjesclub „Als brandende kaarsjes" en de jongens club „Samuel" hebben vanavond hun jaarvergadering. Deze avond begint om half acht en wordt gehouden in het jeugdgebouw. Christenvrouwen Oude Wetering over Maasbracht OUDE WETERING Gisteravond hield de Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Oude Wetering, haar maandelijkse ver gadering in het jeugdgebouw. De avond stond o.l.v. de presidente, mevrouw Van Peltde Rijk. De spreker van deze avond was ds. Bronsgeest van Nieuw Vennep met als onderwerp „Het dorp aan de ver keerde kant van de dijk". Met dit dorp bedoelde de predikant Maasbracht in de omgeving van Roermond, waar hij een aantal jaren schipperspredikant is ge feest. In het begin was het hier werkelijk pionieren. Tegenwoordig is het beter; er zijn kerken, scholen en jeugdlokalen. Er wordt zegenrijke arbeid verricht. Na de pauze volgde nog een bespre king. Eerste rabarber op Ter Aar se veiling TER AAR Ondanks de vorst, die nog steeds maar niet wijken wil. komt er steeds meer voorjaarsgroente op de Ter Aarse veiling. Zo werd woensdag de eerste rabarber aangevoerd en wel door kweker Ant den Haan uit Ter Aar. Deze primeur werd afgedrukt voor de prys van 103 cent per kg. Het vorig jaar wérd de eerste rabar ber aangevoerd op 12 april. Weg Papenveer-Nieuwveen voorlopig afgesloten TER AAR De werkzaamheden aar. de opritten voor de nieuwe brug over het Aarkanaal te Papenveer zijn nu zo ver gevorderd, dat voor het aanbrengen van deze opritten de weg van Papen veer naar Nieuwveen over de zgn.oude spoorlijn voor alle verkeer is afgeslo ten. Voetgangers en wielrijders kunnen via de parallelweg rijden, zodat de be woners langs deze weg niet geïsoleerd zijn. ZWAMMERDAM De christelijk- sociale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd", afdeling Zwammerdam, vierde in het herv. verenigingsgebouw haar jaar feest. De Werkende Jeugdclub uit Hilver sum voerde „Tot wederdienst bereid", een blijspel in drie bedrijven van Piet Mossinkhoff op. De aanwezigen hebben een leuke avond gehad. De jongelui uit Hilversum speel den prima. ZWAMMERDAM De collecte voor het algemeen sociaal fonds „Draagt el kanders lasten" heeft f 214 opgebracht. noorden van de heer J. Brunt te huren. Algemeen was men van mening, dat hert) poldertje langs de Wijde Aa een uniek gelegen plaats is voor een groots opge zet kampeerterrein, doch dat de aanleg onderhoudskosten zeer hoog zullen zijn. Voorts vroeg de heer Grandia aan dacht voor betere accommodatie in de aula bij de algemene begraafplaats. Do heer Van Luiing wenste moderne uni formen voor de beide brandweercom mandanten. Ouderavond te Hazerswoude HAZERSYVOUDE-RIJNDIJK Onder ■oorzitterschap van de heer B. den Bra- rer werd in de christelijk nationale school aan de Ryndyk een ouderavond gehouden. Onderwyzer P. Boer hield een inleiding over: Rondom de Mam moetwet. YY'aarom er een nieuwe wei moest komen De bestaande wet da teert uit een geheel andere tyd dan welke wü nu beleven. De naam hogere burgerschool zegt genoeg. Ook voldoet de oude regeling niel eer. De aansluiting lager onderwijs- middelbaar onderwijs moet worden her zien. Het zitten blijven en het niet be halen van een diploma aan de gekozen school brengt grote schade in psycholo gisch opzicht voor de kinderen en fi nancieel voor overheidskas en gezins budget. Minister Cals heeft bij de be handeling van zijn wet in dit verband een bedrag genoemd van 400 miljoen gulden per jaar. In de Mammoetwet heeft minister Cals ernaar gestreefd een sluitend scho lenstelsel te krijgen, waardoor het over stappen van de ene school naar de ande» meer mogelijkheden biedt. Vervolgens wees de heer Boer op de tegen het voorgestelde ontwerp inge brachte bezwaren. Op deze inleiding volgde een geanimeerde bespreking, waarbij verscheidene punten nader wer den belicht. Nadat onderwijzeres mejuffrouw Vuïk de aanwezigen had beziggehouden met een samenspel, werd het werk van de leerlingen bezichtigd. Het hoofd van de school, de heer Fennema, sloot de avond. HazersYvouds schaaknieuws HAZERSWOUDE De Hazerswoudse Schaakclub kwam gisteravond weer bij een voor het spelen van de wedstrijden voor de onderlinge competitie. Koploper J. de Bruin speelde tegen J. A. Vos. De strijd moest na het verstrijken van de tijd worden afgebroken. Verdere uitslagen deze avond: J. v. d. Haven-B. Vreugdenhil 1—0; P. den Her- tog-M. J. Ravensberg x—x; J. v. d. Neut- Jac. Harkes 01; J. de Bruin-J. A. Vos x~x. H. Merbis-J. van Dorp 1—0: P. C Helmus-C. Lans 1—0; H. Merbis-L. van Gorkum 0—1; J. van Dorp-Jac. Harkes Stand eerste tien borden thans als volgt: I J. v. d. Haven 18% pnt; 2., 3. en 4. Jac. Harkes, L. van Gorkum en J. do Brum elk 17 pnt; 5. N. v. cL Bosoh 15% pnt;; 6. J A Vos 14% pnt; 7. B. C. Poot 13 pnt; 8. P. C. Helmus 12 pnt; 9. M. J Ravensberg 10% pnt; 10. J. P. Cok 10 pntl Daar er nogal enig verschil is in het aantal gespeelde wedstrijden, zal In de ze stand nog wel enige wijziging komen. Geref. Kerk Hazerswoude HAZERSYVOUDE - Na de bidstond voor gewas en arbeid is in de gerefor meerde kerk een gemeentevergadering gehouden. De heer J. Bol gaf een kort overzicht van de plannen en voorberei dingen voor de kerkbouw. Hierbij bleek dat aan de vrijwillige bijdragen nog wel een en ander dient te worden verbeterd. Op vragen uit de gemeente antwoordde ds. A. Brink dat men erover denkt voor taan maandelijks deze bijdragen te innen. Kleuteronclerwi j s te Koudekerk KOUDEKERK In het verenigings gebouw hield de vereniging voor chris telijk kleuteronderwys te Koudekerk aan den RUn-Hazerswoude (Ryndyk) een ledenvergadering, die werd geleid door voorzitter J. Goedhart. Het jaar verslag van de secretaresse, mevrouw Boom-de Yrries, klonk opgewekt, daar de vereniging in het afgelopen vereni gingsjaar een tweede school in gebruik mocht nemen. Deze school is thans by- na geheel bezet, terwyl de school te Koudekerk aan den Ryn reeds met een wachtlijst moet werken. Het jaarverslag van de administrateur, de heer J M. Verlare, gaf een minder opwekkend beeld te zien. Het afgelopen """I rn ,ekort van «"««eer f 1000. Hoewel dit geen reden is tot on gerustheid. verklaarde de voorzitter op een vraag van de heer De YVit, dat het bestuur deze ontwikkeling nauwlettend m het oog houdt, temeer daar ook de begroting voor 1964 een tekort aangeeft. In de plaats van de heren J. Goed- Kfrt eu Joh van Vliet- die »ch niet herkiesbaar stelden, werden in het be- Knm? if i?Zen de heren Chr- Smit te Koudekerk aan den Ryn en J M Ver- hM w Ha2erSW?Ude ,Rii°dÜk). terwijl met één Ud werd ""gebreid Hiertoe koos men de heer G. Jongbloed te Hazerswoude (Ryndijk). Het bestuur kreeg machtiging tot het aangaan van een geldlenin| voor aan- de altredende onken ver- touwelTSescbonken de prettige j en,ging verrichte werk. Ver" Burgerlijke stand vau Benthuizen BENTHUIZEN Ondertrouwd- J Vet* termeer 11 c H Kerstens, bTjr te Zo^ v.,?"''?"', p Bregman, 78 jr. weduwn. van K Karelse,

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13