Ganzen Voor 10 mille een eigen vliegtuig <m VERVANGEN MILITAIREN ZONDAGSBLAD en zaterdag 14 maart 1964 (Van een onzer verslaggevers) T7RIJWEL alle militaire opslagplaatsen van de Ko ninklijke Landmacht zullen binnen afzienbare tijd wor den „bemand" met ganzen en honden. Dat heeft minis ter van defensie De Jong be sloten na proeven op enkele objecten. Proeven, waaruit bleek, dat deze vorm van be waking een goede vervan ging kan betekenen van mi litairen. De minister deelde zelfs mee dat de bewakings compagnie van het regiment Van Heutsz waaraan o.m. tot nu toe deze taak was toebe deeld, als gevolg van deze maatregel binnen afzienbare tijd kan worden opgeheven, wat een mankrachtbespa ring van enkele duizenden betekent. Met zwarte .dwingende letters staat het op het"hek van de muni tieopslagplaats De Krom. even buiten Noordwijk: verboden toe gang. Een stevig hangslot en sta len grendels bevestigen dit ver bod. Op het terrein erachter staan stenen loodsen wat te dromen in een schraal winterzonnetje. Het lijkt allemaal wat verlaten en de bezoeker zal hier in deze een zaamheid geen militair object verwachten en zeker geen muni tieopslagplaats. Immers, er staat géén wacht voor het hek en aan de andere kant is niet? van enige activiteit te bespeuren. Althans geen men selijke. Want.de voorbijganger, die zich onbespied voelt, vergist zich. Al honderden meters van de hekken is hij gesignaleerd. En de bewa ker In het buitenhuisje aan de rand van het terrein is allang gealarmeerd. Wat de bezoeker wellicht slechts heeft gezien als een idyllisch tafereeltje is in fei te zijn radar geweest: een groep je luid gakkende ganzen, dat nieuwsgierig de toeschouwer bij de hekken komt bekijken. Historisch Hoofdambtenaar J. W. G. Vle- mingh van het ministerie van de fensie (o.m. belast met de coör dinatie van de object-beveiligings systemen bij de Nederlands ter ritoriaal bevelhebber) zegt: dit systeem voldoet uitstekend. Toen ik jaren geleden met het idee kwam. lachten velen mij uit Ganzen? Ganzen in plaats van soldaten? En dan wezen ze naar het hoofd. Ik had daar van te voren op gerekend, zegt de heer Vlemingh, en m'n repliek bij de hand. Telkens als hij een schampere opmerking moest aanhoren, kwam hij met zijn verhaal, een his torisch verhaal. Dan herinnerde leden de Romeinen het behoud van hun Kapitool te danken had den gehad aan ganzen. Om pre cies te zijn was dat in 387 v. Chr. De Gallische troepen onder veld heer Brennus belegerden toen de Wachtlopen bij de loodsen. De hele dag is de „ganzen- compagnie" op patrouille, paraat om bij elk onraad alarm te slaan. Nu moet bewaker Quist. nog dagelijks zijn soldaten voederen, straks, van de zomer, zullen ze hun eigen kostje moeten opscharrelen. stad Rome. Ze waren al ver door gedrongen en er zelfs in geslaagd de Romeinen terug te slaan tot op het Kapitool, op een van de zeven heuvels waarop Rome is gebouwd. Het was het laatste Ro meinse steunpunt en er was Bren nus veel aan gelegen ook dit laat ste terrein te veroveren. Hij be sloot tot een nachtelijke verras singsaanval, waardoor hij de stad in één stoot hoopte te overrom pelen. Van een verrassing is ech ter niets gekomen. Toen de eer ste mannen de muren beklom men, vonden zij daar een volle dig gealarmeerd leger. Onver- richterzake moest hij zijn legers terugtrekken en later pas hoorde hij. waardoor zijn plannen in de i war waren gestuurd. De Romei nen waren, toen de voorhoede van de Galliërs de muren besloop, ge waarschuwd door het gegak van de ganzen, die in grote aantallen op het Kapitool aanwezig waren. Zij waren gewijd aan de godin Juno, voor wie een tempel op het Kapitool was gebouwd. totaal zijn er 50 ganzen en 44 honden bij betrokken,* maar nu de toestemming van de minister en de chef van de generale staf definitief is gekomen, zal dit aan tal snel groeien. Als alle plannen zijn uitgevoerd dat wil zeg gen: als enkele honderden objec ten op deze manier zijn ..be mand" zal het rijk ongeveer 250 ganzen en 175 honden in dienst hebben.... Alarm Zegt de heer Vlemingh: het zijn uitstekende bewakers. Hun zintuigen vooral hun gehoor zijn veel verder ontwikkeld dan die van de mens. Een hond hoort op een afstand van 900 meter al iemand aankomen, terwijl een gans door het minste gerucht bin nen een straal van 500 meter al wordt gealarmeerd. Zodra ze iets horen reageren ze onmiddellijk. En voordat de binnendringer nog maar iets vermoedt is hij al ge signaleerd. Om in zulke gevallen direct op treden mogelijk te maken, wordt bij elk depot een bewaker gesta tioneerd, die van het ministerie een huis én een wapen ter be schikking krijgt gesteld. Deze honden- en ganzencom- pagnie kost het rijk niet veel. Vooral de ganzen zijn voordelige kostgangers. In de eerste plaats omdat wij ze zelf fokken en ook omdat ze weinig voedsel nodig hebben. Slechts van november tot april behoeven ze gevoederd te worden. De 'rest van het jaar zoeken ze zelf hun kostje. t Wakers die niel zijn te overtreffen flAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAikl eens bijten. Meestal doen ze dat van achteren, zonder dat je er op verdacht bent. Nee. de ganzen worden niet afgericht. Die zijn zonder dat al agressief genoeg, althans als ze wijfjes bij zich hebben. Bescherming en het waarschuwen van hun wijfjes is namelijk de enige reden, waarom ze beginnen te gakken. Daarom ook zetten wij bij elk depot een paar mannetjes en wijfjes. Besparing Behalve een meer effectieve bewaking levert de honden-en ganzen-compagnie het rijk ook een aanzienlijke besparing op. Grof geschat zal die uiteindelijk een miljard gulden per jaar be dragen. Immers, er zal minder mankracht nodig zijn en boven dien bespaart men de tonnen ver slindende patrouillediensten. Al leen al in Noord-Holland, zegt de heer Vlemingh, werd er per jaar een slordige 3.5 miljoen kilome- „Verbodcn toegang'staat er op het hek in de omheining rond liet munitiedepot in Noordwijk. En ganzen zien toe, dat niemand dit verbod kan negeren. Iedere indringer wordt onverbiddelijk gesignaleerd. ter met zware vrachtwagens gere- daling van de kosten betekende zal de soldaat worden gehand- en raadzaam is, zetten we graag den om de objecten dagelijks te was ..slechts" een leuke bijkom- haafd. Dat zou eenvoudig niet an- honden en ganzen in, daar zal controleren.... stigheid. ders kunnen, zegt de heer Vle- trouwens geen enkele soldaat Met nadruk stelt hij, dat het De activiteiten van honden en mingh. Bovendien is het wachtlo- rouwig om zijn. Ze hebben de af- niet deze besparing is geweest, ganzen zullen beperkt blijven tot pen een uitstekende training voor gelopen jaren hun nut ruim- die de doorslag heeft gegeven, de opslagplaatsen, zo heeft de de militair, die moet léren wach- schoots bewezen en ook voor de Voorop stond een effectieve bewa- minister besloten. Bij andere mi- ten. toekomst verwachten we veel van king en dat dit een aanzienlijke litaire objecten (kazernes e.d.) Maar daar, waar dat mogelijk deze „dieren in 's rijks dienst".... Diefstallen Dat verhaal heb ik nooit ver geten, zegt de heer Vlemingh en ik werd er weer aan herinnerd toen een jaar of zeven geleden een nogal opzienbarende diefstal werd gepleegd in een wapenop slagplaats in de Amsterdamse Sarphatistraat, korte tijd later ge volgd door een tweede diefstal in een depot aan de Papaverweg (de voormalige Fokkerfabriek). Hoewel beide depots door mi litairen werden bewaakt, waren de inbrekers er toch ln geslaagd binnen te dringen. Uit dit geval en andere bleek wel overduide lijk, dat militaire bewaking, zo wel statische als patrouille-bewa king, geen waarborg was voor een waterdichte afsluiting. Vooral in hfet donker is het voor de man op wacht dikwijls onmogelijk elk gevaar tijdig te onderkennen. Daarom zei ik: probeer het eens met ganzen of honden. Het was in 1959, dat de eerste proeven werden genomen, zegt de heer Vlemingh. Onder meer bij het depot Noordwijk. Successieve lijk zijn die proeven uitgebreid. Op het ogenblik worden zeven objecten door dieren bewaakt. In Proef Natuurlijk en dat was te ver wachten werden de proeven niet overal met enthousiasme geno men, vertelt de heer Vlemingh. Velen stonden er nogal sceptisch tegenover. Ik ken een comman dant, die eerst zelf de proef eens op de som wilde nemen. Hij had zich 's avonds om tien uur toen iedereen naar" huis ging én de honden de bewaking overnamen, laten opsluiten in een loods, bo ven op een stapel kisten. Lang heeft hij daar echter niet geze ten, lacht de heer Vlemingh. Nog maar nauwelijks waren de hon den op het terrein, of ze stoven op de loods af. Ze hadden de aanwezigheid van een mens ge roken. De heer Vlemingh geeft toe, dat hij het zelf ook eens heeft ge probeerd. Dat was bij een ob ject in het Zuiden, vertelt hij. Ik had niemand van tevoren inge licht. Op een afstand van 800 me ter had ik mijn auto midden in het bos achter gelaten en was te voet, sluipend, naar de omheining gegaan. Lange tijd gebeurde er niets, hondengeblaf hoorde ik niet. Maar toen ik per ongeluk tegen, een draad schopte stond er ineens in het aardedonker een man tegenover. Stellen, riep hij, met het geweer in de aanslag. Later bleek dat de honden mij wel degelijk hadden opgemerkt, ondanks het feit dat zij zich hele maal aan de andere kant van het terrein bevonden. Op het moment dat ik uit de auto stapte hadden ze me al opgemerkt en hadden de bewaker gewaarschuwd NIPPER: Lilliput onder de vliegtuigen (Van een onzer verslaggevers) André delhamende (34 en vader van twee kinderen) zegt: ik neem een Porsche-motor, wat buizen en linnen en voila, ik lever u een vliegtuig. Trés simple, n'est-ce pas? Er is niemand, die me dat nadoet. Voor een kleine tien mille kan iedereen er de eigenaar van worden. Ik heb er al 104 verkocht, overal in de wereld en allemaal zijn ze er enthousiast over. Gevaarlijk Zulke grapjes moet je overi gens niet te veel uithalen, lacht de heer Vlemingh. De houden zijn speciaal voor dit doel afgericht en vliegen je onmiddellijk aan als de baas er niet bij is. En dan sta je machteloos. Trouwens ook de aanvalskracht van een gans mag niet worden onderschat. lometers van Charleroi en wijst niet zonder trots naar de kleine sprinkhaan, die in de schaduw van de zilveren luchtmacht-Dako- ta een ietwat lilliputterige indruk maakt. Maar, zegt hij, vergist u niet. Het is het kleinste toestel, dat in Europa wordt gebouwd, maar het is een raspaardje. Een kist, waarmee je „en vol" alles kunt uithalen. Zelfs loopings neemt hij zonder enige moeite. Jaren al is André Delhamende bezig met zijn project en tot nu toe. zegt hij, heb ik nog niet an ders dan lof gehad voor mijn Nip per, zoals het toestel is gedoopt De belangstelling ervoor is inter nationaal. Vooral in Frankrijk en Engeland heb ik er al veel ver kocht: in beide landen zeker een kleine twintig. BELG verkocht er al 104 Zuinig ^Jgg* -I iSSsiiW Op vele vliegvelden is het al een populaire verschijning gewor den. Wat wilt u ook: er is geen vliegtuig zo goedkoop als de Nip- per. Iedereen, die zich de luxe van een auto in de midden-klasse kan veroorloven, kan ook in de Nipper gaan zitten. Het motortje loopt zelfs nog zuiniger dan een doorsnee auto. Veertien kilometer per liter ge wone benzine is toch een presta tie. Nauwkeurig rekent André de kosten voor. Grofweg vraagt elk uur vliegen vijftien gulden, zegt hij. En daar is dan alles in ver rekend, de brandstof, maar ook de afschrijving. Zet dat eens naast de kosten van andere sport vliegtuigjes: daar betaal je toch al gauw een vijftig gulden per De mogelijkheden? De 45 pk motor kan het toestel in horizon tale vlucht opjagen tot 180 km per uur, zegt hij. Dat is de topsnel heid. Als kruissnelheid houden we 150 km aan. We hebben er nog wel sneller mee gevlogen. In duik vlucht wees de snelheidsmeter km per uur aan. Voor zijn afmetingen (vier meter lang on een spanwijdte van zes me- is het een rap toestelletje. Ik er zelf eens. vertelt André. 46 minuten van Gosselies mee Parijs gevlogen. Dat kostte toen 13 liter benzine.... Start op weg De bakermat van de Nipper is de schuur van houthandelaar Her man Neven in Herten, een dorpje onder de rook van Hasselt. Daar worden de toestelletjes in elkaar gezet. Aan de lopende band lo pen de vliegtuigen de ..fabriek" uit. zegt Andrc Delhamende, die zelf zakelijk leider is van de on derneming. Met een man of tien worden ze in drie weken in el kaar getimmerd en zodra ze klaar zijn gaan ze de lucht in voor de eerste test. Een eenzame landweg is daar bij de startbaan, want een vlieg veld heeft Herten niet. Tot nu toe is dat echter geen bezwaar gebleken, zegt André. trouwens het toestel is in een wip de lucht in. Het heeft maar vijftig me ter nodig om los te komen. Ontwerper van Europa's klein ste vliegtuig is de Belgische inge nieur Tipsy. Enkele jaren geleden zette hij de dwerg-kist op papier en stap te met de tekening naar de Bel gische vliegtuigfabriek Avions Fairey aan de rand van vlieg veld van Gosselies. De directie zag er wel wat in en besloot tot produktie. Lang heeft men er ech ter niet aan gewerkt. Want later werd de fabriek ingeschakeld bij het Starfighterproject en daarmee was meer te verdienen. De Nip per werd afgestoten. Testpiloten houthandelaar Neven kwam. Ik wil het ontwerp wel ko pen, zei hij. Ik heb een houthan del, maar ik kan er nog wel een vliegtuigfabriek bij hebben. En zo kreeg Herten al spoedig een nieuwe ..industrie". Overigens zijn de contacten met Fairey nog niet helemaal verbroken. Nog dikwijls geeft de „Regie der Luchtwegen" in de verkeerstoren van Gosselies hi. startsein voor de Nipper. En dan huppelt de wit-rood gespoten lil liput als een veertje (gewicht: 185 kg...) de lucht in. Met aan de stuurknuppel een van de Faireys testpiloten Martin, Neefs of De Beuken, die in hun vrije uren el ke nieuwe Nipper, die uit de fa briek komt, aan zware proeven on derwerpen. Ze doen het graag, lacht An dré Delhamende, al is het na tuurlijk wel een overgang als je zo uit een brullende Starfighter in de pruttelende Nipper stapt Zélf vliegt André nooit meer, al is de cockpit hem niet onbekend. Een jaar of tjen geleden haal de hij zijn brevet voor verkeers vlieger bij de Belgische lucht- vaartschool. Maar dat is allang verlopen Honderd uur per jaar moet je vliegen om dat brevet te houden, zegt hij. Maar ik heb er geen tijd meer voor. De Nip- per-zaken houden me té veel aan de grond. Nèt een auto Dat wil echter niet zeggen dat André Delhamende nooit met .zijn*' Nipper de lucht in is ge- Het is een toestel, dat eigenlijk iedereen kan besturen, zegt hij. Na 15 starts en landingen heb je alles onder de knie. Kijk. dat is het hele instrumen tenbord. En dan wijst hij naar de klokjes en metertjes in de cock pit. Niet meer dan het allernood zakelijkste is er in aangebracht: een snelheids- en hoogtemeter, een tocrenteller, een kompas, een soort kunstmatige horizon en een olie drukmeter. 't Is bijna zo eenvou dig als auto-rijden, lacht hij. Die eenvoud betekent wél, dat de vlieger het zonder veel comfort moet stellen. Het kost nogal wat moeite om zich in het smalle tri plex stuurstoeltje te hijsen, maar zit men eenmaal, dan vergoedt het uitzicht veel. De plastic koe pel geeft vrij zicht naar alle kan ten. En bij de armsteunen zijn plastic ruitjes uitgespaard zodat de vlieger ook naar beneden kan Op het ogenblik beperkt André zich tot een een-persoons vlieg tuig. Maar. zegt hij, binnen De Nipper voor de verkeerstoren van het vliegveld Gosselies. lut tele kilometers van Charleroi, tvanr het temidden van brullende Starfighters een vertrouude ver schijning is geworden. sie van de Nipper te brengen. Die zal een wat sterkere motor krij gen, maar ook wel duurder wor den, zeker een kleine dertig mille. Hoe dat toestel er zal gaan uit zien: André lacht: dat is nog ge- Voorlopig heeft hij aan zijn klei ne Nipper nog genoeg. De verkoop verloopt vlot. Uit ajle delen van de wereld vraagt men om inlich tingen. Uit Australië, Pakistan, Kongo, maar ook uit landen dich ter bij huis. Het zijn meest jonge mensen, die graag eens „lekker stunten". In Nederland héb ik er tot nu toe één verkocht, maar er worden onderhandelingen gevoerd met nog drie andere geïnteresseer- De ex-luchtmachtvlieger Dick Mekkering en de textielhandelaar Evert Vastenburg zijn er mijn agenten en demonstreren regel matig boven het vliegveld Hilver- Bij elke demonstratie is men verbaasd over de pit van deze ..Spitfire onder de sportvliegtuig jes", zegt André. Dikwijls is na één vlucht de zaak al beklonken. Daarom: aangemoedigd door de vele enthousiaste reacties gaan we door. In de fabriek wordt op het ogenblik gewerkt aan veertig nieuwe Ni»>ers. Ze zijn nog in hun geboortestadium en veel meer dan een buizenframe is er nog niet van te zien. Maar binnen enkele maanden hopen we ze alle in de lucht te hebben. En daarmee zal de Nipper-vloot dan zijn uitgebreid tot 150 stuks, verspreid over alle delen van de wereld. We hopen, zegt André Del hamende, dat we er de luchtvaart meer populair mee kunnen maken. De meesten denken nog, dat vlie gen alleen voor de miljonairs Ls weggelegd. Maar met mijn Nipper wil ik aantonen, dat er in veel bredere kring mogelijkheden zijn twee-persoonsver- voor de vliegsport.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13