Nieuwe LeMse Courant Minister staat achter hoofdlegerpredikant BOOT r Geen censuur op dienaren der Kerk Groothandel en industrie vandaag op het matje Vliegers behandeld als spionnen? Waarschuwing aan Makarios Gesluierd achter baar van koning Paul Lof voor Bogaers - kritiek op woning Jongen redt veestapel Commentaar Ministerie: caravan-plan biedt geen oplossing Amsterdamse politie jaagt op rovers Drie jeugdige stunt-vliegers geschorst IEMCO N.V. t WEMER Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER CHRISTElIJK-NATIONAAl DAGBLAD «StanNailigfi ghebleve* mijn hert in teghenapoef" Vrijdag 13 maart 1964, 44rte jaargaaf Half tot zwaar bewolkt met In he4 midden en zuiden van het land hier en daar enige regen. In het noorden van het land matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost, elders matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. Vannacht tem peraturen om het vriespunt. Overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. 3.31, p.kw. 10,05 Zie verder pagina 9 bezorging 18.00—19.00 -J Minister De Jong heeft geantwoord op schriftelijke vragen van Kamer leden over het geschil dat in dep rotestants-geestelijke verzorging voor militairen is ontstaan door verschillende opvattingen over het „atoom- paoifisme". De bewindsman neemt in zijn antwoord, evenals hij dat reeds eerder in de Kamer had gedaan, afstand van het geschil zelf en confor meert zich wat betreft maatregelen als aanstelling, overplaatsing of ontslag van legerpredikanten, aan de zienswijze van de hoofdlegerpredikant ds. B. A. Bos. Hij geeft toe, dat er op deze wijze reeds maatregelen tegen in dienst zijn de legerpredikanten zijn getroffen en dat bepaalde reserve-legerpredikanten niet meer in werkelijke dienst zullen worden geroepen. Minister De Jong is van oordeel dat er echter geen sprake is van censuur op de dienaren van de Kerk door de overheid. Vragen over dit onderwerp waren ge steld door de Tweede-Kamerleden Baart. Kleywegt en Patijn (allen soc.j en het Eerste-Kamerlid Algra (a.r.). In zijn (uitvoeriger) antwoord aan de heer Algra wijst minister De Jong er al lereerst op, dat de hoofdlegerpredikant volgens zijn instructie belast is met de leiding van en het toezicht op de gees telijke verzorging van het militair per soneel van de Koninklijke landmacht van protestantse gezindte. Volgens deze instructie doet hij de mi nister van defensie voorstellen met be trekking tot de benoeming, de bevorde ring en het ontslag der legerpredikanten, hun standplaats en arbeidsterrein, waar toe hij tevoren overleg pleegt met het contact in overheidszaken betreffende de protestantse geestelijke verzorging van militairen C.I.O, (M.) Geen verschil Indien de hoofdlegerpredikant en hetzelfde geldt evenzo voor de hoofd- vloot- en hoofdluchtmachtpredikant deze voorstellen doet in overeenstem ming met de visie van het C.I.O. (M.) pleegt de bewindsman daaraan te vol doen. Immers, het is de door het C.I.O. (M.) voor benoeming voorgedragen hoofdlegerpredikant die jegens, de be trokken protestantse kerkgenootschappen de verantwoordelijkheid draagt voor de protestantse geestelijke verzorging. Zo lang het CIO. (Mde visie van de hoofdlegerpredikant deelt, ligt het op de weg van de minister deze alle steun bij de uitoefening van zijn ambt te verlenen. De hoofdlegerpredikant ontvangt derhal ve op godsdienstig gebied geen aan wij zigingen of opdrachten van de overheid. Minister De Jong ziet ook geen prin cipieel verschil tussen hetgeen hij te Rot terdam over deze kwestie heeft gezegd en hetgeen hij bij de behandeling va defensiebegroting in de Tweede Kamer heeft verklaard. Hü acht bet enerzijds juist, dat de gelijkheid van discussie omtrent het „atoom-pacifisme" in de strijdkrachten openstaat, anderzijds meent hij te mogen verwachten dat de betrokken kerkge nootschappen zich realiseren dat de; vrijheid een grote verantwoordelijkheid ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS #WW I Tel. 01726-2541 VraagI geïllustreerde prijslijst met zich meebrengt, opdat ook de over heid haar opdracht kan vervullen. Hij aanvaardt dan ook de regels die de hoofdlegerpredikant in diens eigen ver antwoordelijkheid zulks in overleg met de zienswijze van het C.I.O. (M.) heeft gesteld aan deze discussie. Ditzelf de geldt voor de richtlijn ten aanzien van het al of niet in werkelijke dienst roepen van bepaalde reserve-legerpredikanten, zoals vermeld in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. Met betrekking tot de bij de monde linge behandeling van de begroting tei sprake gekomen mogelijke maatregelen ten aanzien van in dienst zijnde leger- Dredikanten. merkt de minister nog op dat ook deze maatregelen desnodig al leen zullen worden getroffen overeen komstig een in overeenstemming met hel C.I.O (M.), daartoe strekkend voorstel van de hoofdlegerpredikant. Mededelingen over prijzen (Van onze soc.-econ. redactie) Dezelfde gevoelens die bij de mid denstand leven tegen het prijsbeleid van de regering, blijken ook in de kring van handel en industrie te be staan. Ook hier worden ernstige klachten gehoord over het plan te komen tot afschaffing van de yerti" cale prijsbinding voor een belang rijk deel van het bedrijfsleven en ook keert de kritiek zich vooral te gen de wjjze waarop de maatregelen worden voorbereid. Van een wezen lijk overleg en gesprek met het be drijfsleven is tot nog toe geen sprake geweest. Voor vanmiddag zijn de vertegenwoor digers van de drie grote werkgevers bonden en het Verbond van de Neder landse groothandel in Den Haag uitge nodigd voor een gesprek met staatssecre taris Bakker. De werkgeversvertegen woordigers bleken vanmorgen voor betreft de uitkomst van dit gesprek nog een gereserveerde houding aan te ne men. Men wilde de mogelijkheid niet uitsluiten dat met staatssecretaris Bak ker inderdaad een gesprek gevoerd zoi kunnen worden. Zou de ontvangst echter op dezelfde wijze verlopen als met de middenstand het geval is geweest e dus geen werkelijk gesprek op gang kan komen, dan achten de werkgevers dit onjuist en zal men niet nalaten zich hiertegen publiekelijk te verzetten. Bovendien valt te verwachten dat de werbnemersvakbeweging zich niet erg gelukkig zal voelen met deze gang zaken. Het zou hierby niet- zozeer gaan om de inhoud van gesprekken en standpunt van de regering, als wei het feit dat de regering het prysgesprek eenzijdig voert met de werkgeversorga nisaties. Zoals wij gisteren reeds opmerkten, is men in de kring van de vaste com missie voor economische zaken voor de Tweede Kamer evenmin bijster gelukkig met het prijsbéleid, zoals het op dit mo ment gevoerd wordt Volgende we isdag heeft de commissie een g sprek met de betrokken bewindsman bij deze gelegenheid zullen dan ook de politieke sfeer de bezwaren wel 1 tafel komen. In de kring van het bedrijfsleven vraagt men zich af of het kabinet in zijn totaliteit wel zo eng ingenomen zal zijn met de wijze, waarop het spel met het bedrijfsleven op het punt van de prijzen wordt gespeeld. Zowel uit de kring van de middenstand als uit die van de in dustrie worden op dit moment al stern- gehoord, die vragen om een opzeg- van de medewerking aan het prijs béleid van de regering. Russen weigeren medewerking De Amerikanen hebben van de Sowjetunie geen toestemming ge kregen, zich naar het wrak van de RB-66 te begeven, dat zich bij Gar delegen in de Sowjetzone van Duits land bevindt. Ook weigeren de Rus sen inlichtingen te verstrekken over da bemanning van het toestel. Hoe wel men aanneemt, dat zij alle drie in leven zijn, bestaat hierover nog geen zekerheid. Gevreesd wordt, dat de Sowjets de drie vliegers als spionnen willen berechten. In één oogopslag Hoger onderwijs wordt beter bemand pag. 2 KVP: zo min mogelijk zon- dagsarbeid pag. 2 Wie betaalt de schade? pag. 2 Zwarte moslems pag. 5 Nederlandse schoen: geen naalhakjes meer pag. 9 •Er brandt te veel pag. 9 het incident uitloopt op een belangrijk meningsverschil tussen de beide tegen standers in de koude oorlog. De Verenig de Staten hebben de Sowjetunie nu laten weten, dat zij de „onverwijlde vrijlating' verwachten van de drie Amerikaanse vliegers. Een woordvoerder van het nisterie van buitenlandse zaken te Washington verklaarde, dat het ,,c ijlde optreden van de Russen niet te ontschuldigen valt" De Verenigde Staten zullen het er niet bij laten zitten. Welke stappen genomen zullen worden, wist I nog niet. Hij zeide niets te weten v valse radiosignalen, waarmede de RB- over de grens zou zijn gelokt. In de verklaring werd herhaald, dat het toestel zich op een oefenvlucht be vond en verdwaald moet zijn. Het wai niet op een verkenningsvlucht en het had ook geen opdracht, inlichtingen te ver zamelen. Voorts was het niet bewapend en vervoerde het geen bommen. Dit is medegedeeld aan de Russische ambassa deur Dobrynin, die op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken was ontboden. Wrijving tussen Frankrijk en VS om Gallon De Verenigde Staten hebben bij Frank rijk geprotesteerd tegen beweringen vol gens welke de recente mislukte staats greep in de Westafrikaanse staat Gabon door de Amerikanen geïnspireerd was. Franse regeringskringen deelden giste ren mee. dat een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade in Parijs.de aandacht van de Franse minister van buitenlandse zaken op de verdachtmakin gen had gevestigd. De ambassadefunctio. 5 had erop gewezen, dat deze berich- niet alleen volkomen onjuist maar ook gevaarlijk zijn, aangezien ze de Frans-Amerikaanse betrekkingen kunnen schaden. Turkije heeft aartsbisschop Maka rios gewaarschuwd, dat het verplicht is van zijn recht op interventie ge bruik te maken, wanneer de gevech ten op Cyprus niet ophouden. Turkse troepen zijn in Iskenderun aan boord gegaan van een vlooteenheid. De Turkse regering staat onder zware binnenlandse druk om tussenbeide te komen en de Turkse minderheid op het eiland te beschermen. Intussen gaat het er op lijken, dat de. vredesmacht van de VN er op korte ter mijn zal zijn. S eer etairi s-gen e ra al Oe Thant meent 7000 man bij elkaar te hebben. Ook de zes miljoen dollar die voor de eerste drie maanden nodig zijn, zijn nu bijna geheel toegezegd. Terwijl aartsbisschop Makarios in Athene besprekingen voert met ..ge neraal' Grivas. de man, die de oorlog tegen de Britten leidde, duren de Griek se aanvallan op Turkse wijken voort. De Britten vrezen dat de strijd ook in de hoofdstad Nicosia zal ontbranden, waar de Grieken belangrijke versterkingen hebben aangevoerd, die langs de be standslijn op de grens tussen de Griekse en Turkse wijken zijn „gelegerd". De Bnitten hebben stukken antitankgeschut in stelling gebracht, dat op de Grieken is gericht. Want van die kant wordt een eventuele aanval verwacht. Middel erger dan de kwaal In een forumbijeenkomst in Utrecht, die op initiatief van het Nederlands instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting werd gehouden, hebben deskundigen zich gisteren niet erg gelukkig betoond met de .Bogaers woning' Ir. Alozerij, Amsterdams directeur van de gemeentelijke woningdienst noemde de „Bogaerswoning" zelfs een middel, dat erger is dan een kwaal. „Als de ontwer per van zo'n woning gevraagd wordt, hoe hij zijn produkt tot stand heeft kunnen brengen, krijgt men meestal het ant woord: „Door diep nadenken en door te minimaliseren", aldus de heer Alozerij Hij zei dat dit „minimaliseren" de zaak al veroordeelt. In zijn kritiek op de .Bogaerswoning' kreeg de heer Alozerij steun van de andere leden van het forum, al voer- ter Harmsma wees op het gevaar van De voorzitter, Opsterlands burgemees ter Harmsma wees op het gevaa rvan ontduiking van de wettelijke bepalin gen bij het bouwen van dit soort wo ningen. De burgeme-ster van Fijnaart. dc heer Sixma, brak een lans voor de Fijnaart- bungalow, die aio eerste „Bogaerswoning" bekendheid heeft gekregen. Hij zei dat deze woningen In zijn gemeente zeker uitkomen boven de minimale TVE 12-jarige Marie van Wijlen heeft gisteravond vijftig koeien gered uit de brandende boerderij van zijn vader in de Noordbrabantse plaats Gcnderen. Kort nadat de boerderij in vlam werd gezet,rende de jongen naar de stal, sneed de dieren los en dreef ze naar buiten. De boerderij is geheel uitgebrand. Dc schade wordt geschat op ruim ƒ100.000. Landbouwer Van Wijlen, die pas twee dagen uit het ziekenhuis terug is, is niet volledig tegen brandschade verzekerd. Het vuur is ontstaan in een rijwielzaak naast de boerderij. In deze zaak vatte benzine vlam en dit deed enkele gasflessen ontploffen. Een van de flessen kwam terecht op het rieten dak van de boerderij. Omwonenden hebben nog een deel van de inboedel kunnen redden. aan woningwetwoningen gesteld worden. Verder onthulde hi;, dat het bedrijf, dat in Fijnaart deze bungalows gezet heeft, het aanbod heeft gekregen vijfhonderd van zulke woningen in Arabië te bouw De basis voor de discussies van forum was de bouwnota van minister Bogaers. Over het algemeen had veel waardering voor dit ministeriële stuk. De vraag, of de in de nota gemaakte berekening van het aantal woningen, dat in de toekomst gebouwd moet worden reëel is. vonden de forumleden moeilijk te beantwoorden. Ook al omdat in hei verleden gemaakte prognoses alle achter af onjuist gebleken zijn. Er werd ook een lans gebroken vooi het opnemen van een tweede kamer ir nieuw te bouwen huizen, voor op veel grotere schaal toepassen van dubbele ra men (de meerkosten van dubbele ramen komen er vaak in drie seizoenen aar brandstofbesparing al uit) enzovoorts. Het forum bleek grote waarde te hech. ten aan het onderzoek, dat ten departe ment wordt ingesteld naar het verband tussen de toekomstige woningbehoefte er de koopkracht. Verder deed het de sug. gestie om een onderzoek in te stellen naar de werkelijke woningbehoefte, dat het lage huurpeil de woningnood kunstmatig toch wel wat groter maakt dan ze is Veel bcrang wordt ook ge hecht aan het treffen van voorzieningen aan woningen, die het toekomstige onder, houd beperken. Dat zal in verband met het feit, dat arbeid steeds schaarser duurder wordt de exploitatiemogelijk. heden van huizen ten goede komen TAe Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel heeft op nieuw, bij herhaling, de aandacht ge vestigd op de merkwaardige discri minatie, die nu al sinds 1958 bestaat met de toeslagregeling voor ploegen- en onregelmatige dienst van ambte naren-werklieden. Als gevolg van deze regeling verdie nen talrijke tot chef gepromoveerde ambtenaren aanzienlijk minder dan hun ondergeschikten, omdat zij in hun hogere rang niet voor toeslagen e.d. in aanmerking komen. Het is dui delijk dat deze toestand kwaad bloed zet en leidt tot ongewenste spannin- gen. Dat thans voor deze ongezonde rege ling opnieuw de aandacht wordt ge vraagd vindt zijn oorzaak in het feit, dat minister Toxopeus de regerings delegatie in het georganiseerd over leg heeft opgedragen de kwestie voorlopig niet in behandeling te ne men, hoewel de toeslagregeling al lange tijd hoog op de prioriteitenlijst prijkt. Wij achten dit een zeer ongelukkige gang van zaken. De minister kan formeel pas maat regelen nemen nadat de gehele over legcommissie (inclusief de terzake deskundige regeringsdelegatie dus) over deze materie een advies heeft uitgebracht. Wat, is er tegen om, na zoveel jaren van uitstel, de overlegcommissie ten minste toe te staan de toeslagregeling eens serieus in studie te nemen, op dat er over niet al te lange tijd al thans een advies op tafel ligt? Beelden van de begrafenis van koning Paul van Griekenland, die gisteren plaatsvond in de residentie Tatok. Onder meer waren het koning Gusiaaf van Zweden, koning Frederik van Denemarken en gesluierd koningin Juliana, die de plechtig heid bijwoonden (zie foto). Een stille stoet volgde de kist naar Tatok. De jonge koning Constan- tijn begeleidde zijn moeder, die haar tranen niet kon bedwingen en schreiend haar echtgenoot naar de Ixiatste rustplaats bracht. Achter koning Constanten prin ses Sophia. In febr. leven even duur Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud (basis 1959/'60 100) bedroeg medio februari, evenals de vo rige maand, 112. De prijsveranderingen waren over het algemeen van beperkte omvang; eieren werden goedkoper, doch het indexcijfer voor kleding (dat door de januari-uit- verkoop daalde tot 102) ,kwam in fe bruari met 106 weer op hetzelfde peil als in december. Het indexcijfer inclu sief de verplichte sociale verzekeringen en loonbelasting liep van 109 in januari op tot 110 in februari. Het van verschillende zijden ge noemde gebruik van caravans en zg. bungalow-caravans als bijdrage tot op lossing van dc woningnood zou inci denteel als noodoplossing zin kunnen hebben, maar moet in zijn algemeen heid worden ontraden. Aldus het mi nisterie van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Indien dit gebruik op grotere schaal ingang zou vinden, zou een ontwikke ling inzetten, die zowel uit een oog punt van ruimtelijke ordening als van volkshuisvesting ongewenst is. Voor zover caravans en bungalow-caravans zouden worden geplaatst in gebieden, die bij uitbreidingsplannen voor bewo ning zijn aangewezen, zullen zij daarin slechts zelden passen. Ook echter als zy elders zouden wor den neergezet geldt veelal als bezwaar, dat zij dan min of meer geïsoleerd en slecht bereikbaar zullen zyn. Uit een oogpunt van volkshuisvesting moeten deze bouwsels als een noodop lossing worden gezien, omdat de beschik bare ruimte voor permanente bewoning in aanmerking genomen is de prijs van dergelijke bouwsels in het algemeen vrij Bouwvergunning De jurisprudentie gaat in deze richting, dat bungalow-caravans gebouwen zijn in de zin van de Woningwet. Dit betekent, dat een gemeentelijke bouwvergunning vereist is; voor het verlenen hiervan zal de aanvrage moeten worden getoest zo wel aan de eisen, die de gemeentelijke bouwverordening stelt, alsook aan de voorschriften van het uitbreidingsplan. Caravans, die nog zódanig beweegbaar zijn dat zij niet als gebouw in de zin van de Woningwet kunnen worden aange merkt en die blijvend worden bewoond, mogen overigens ook niet zo maar wor den geplaatst. Hiervoor is namelijk een vergunning ingevolge de Wet op woon schepen en woonwagens nodig. Degenen, die de aanschaffing van een caravan of bungalow-caravan overwegen, doen er dan ook goed aan zich tydig er van te vergewissen of gerekend kan wor den op verlening van de noodzakelijke vergunning. Marokkaan blijft ontkennen I gisterochtend bij een inval in I gte weken onveilig maakten. De Am- een Amsterdams hotelletje ge- sterdamse politie ia er echter arresteerde 30-jarige Marokkaan M. B. A. F. blijft na langdurige onder vraging halsstarrig ontkennen dat hij iets te maken heeft met de reeks straatroven die de hoofdstad de laat- Straaltruiner raakte water O va a ertuigd dat hij deel uitmaakt van een bende straatroven, naar wie op het ogenblik intensief wordt gezocht. Een voorbijganger heeft hem name lijk duidelijk herkend als de man die betrokken was bij een beroving van een Italiaan. Met dc twee Tunesiërs die gisternacht zijn gearresteerd, zal dc Marokkaan aan de officier van justitie worden voorgeleid. De Amsterdamse politiechefs zijn gis termorgen intussen bijeengekomen om het probleem van de buitenlandse ar beidskrachten en met name de soms nogal balorige Noordafrikanen en Ita lianen aan een studie te onderwerpen. „Maatregelen zullen worden beraamd om verstoring van de openbare orde te voor komen en de burgerij van Amsterdam beter te beschermen. Maatregel Drie leerlingen van de rykslucht' ges* zij met een Icstocstci stunts hebben verricht, die volstrekt niet passen in het programma van deze school, dat beoogt hen te maken tot vliegers voor de burgerluchtvaart, wie elke waaghal zerij vreemd is. Zowel boven de stad Groningen als boven de Lauwerszee werden maan dag grapjes uitgehaald. Boven Gronin gen werd gestunt, omdat een van de jongelui er zijn ouders heeft wonen. Het stunten boven de Lauwerszee is maar net goed afgelopen. Tweemaal raakte het lestoestel. een z.g. straal- trainer het water, waardoor een van de beide motoren nagenoeg geheel werd vernield en de stuurinrichting van het toestel ontzet raakte. De jongelui, die een opdracht hadden voor een vlucht op 15.000 voet. ziin er nog in geslaagd hun thuisbasis Eelde te berei ken, waar hun echter zeer boze gezich ten wachtten en de mededeling, dat zij voorlopig, hangende een definitieve beslissing, van dc school zijn verwij derd. De jongelui, in de leeftijd van 20 en 21 jaar, hadden hun theoretische opleiding al achter de rug en waren nu bezig aan de eindopleiding. Commissaris Jong, hoofd van de cen trale recherche van de Amsterdamse politie, wenste over de maatregelen geen mededelingen te doen. „Als we gaan verklappen wat we van plan zyn te gaan doen zouden die maatregelen geen zin meer hebben", aldus de commissaris. Commissaris Jong hechtte weinig ge loof aan de veronderstelling dat een he vige controverse tussen Noordafrikancn Italianen zouden Tunesiërs en andere berovingen ^n pogingen daartoe. Italianen zouden Tunesiërs en andere Noordafrikanen bij hun gemeenschappe lijke bezoek aan expressobars in de Leidsestraat wel eens hebben uitgeschol den voor negers. Commissaris Jong ge looft eerder, dat het straatrovers en vechtersbazen gewoonweg te doen is om narigheid. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO - RONDO

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1