,Wie is bang...?", voorbij the point of no return Toeslagregeling op de lange baan Geen vorst AEG Verkoop van sigaretten nam in 1963 nog toe Puzzelhoek Zwanen van de Theems vanavond on de buis Massale boycot van Zuidafrikaans fruit 9 DONDERDAG 12 MAART 1964 HET stuk van Edward Albee „Wie is bang voor Virgina Woölf?", dat zaterdag zijn Nederlandse pre mière in Amsterdam beleefde, is gis teravond reeds naar Den Haag ge komen. De Kon. Schouwburg was stampvol, want het stuk heeft de roep te zijn het tot nu toe beste stuk uit de reeks keiharde Amerikaanse stukken, waarin geen blad voor de mond genomen wordt en het ont leedmes diep in het wezen van de mens wordt gezet. Er wordt niets verbloemd en niets verzacht. De titel is een soort cynisch eerbe toon aan de nagedachtenis van de En gelse schrijfster Virginia Woolf, die vele romans geschreven heeft over lang niet fraaie universitaire wereld, de cercle van proffen onder elkaar. Dit stuk speelt ook in universitair milieu. De dochter van de rector-mag- nificus is getrouwd met een professor in de geschiedenis. Het is een egocen trisch, drankzuchtig, obsceen wezen, dat niets liever doet dan haar 6 jaar jongere man te treiteren op leven en dood. Speciaal te vernederen in bijzijn van anderen. Zij is 52 en hij 46. Het span is aan elkaar gewaagd, want hij weet haar goed van katoen te geven. Hun huwelijk vullen zij met een gees telijk sadisme. Hun wederzijds kwellen en vernederen is tot een tweede natuur geworden. Zij hebben zelfs een bepaald systeem er in gevonden: spelletjes van treiterij, waaraan zij hun gasten willens of onwillens in meeslepen. Deze zaterdagnacht hebben zij universiteitsavondje een nieuwe' docent met zijn vrouw op bezoek: een 28-ja- rige prof. in de biologie en zijn 26-jari- ge onbenullige vrouw. De jonge men sen worden meegesleept in de door al cohol aangevuurde ruzie. Het zijn de 1 onvoorbereide toehoorders tegen wie dt 1 ten dode gaande strijd wordt uitge schreeuwd. De kwellingen bereiken hun hoogtepunt. De vrouw gaat ditmaal echter te ver. Niet doordat i apartje in bed heeft met de jonge I prof., maar doordat zij spreekt i haar zoon. Ja, zelfs suggereert haar man wel eens niet de vader j kunnen zijn. Nu is het. echtpaar kinderloos en ze zoon is een wenszoon. Hij bestaat alleen in hun onderlinge verbeelding. Reeds 21 jaar lang. Morgen zal hij ja rig zijn en weer thuiskomen. In hun twistgesprekken gebruiken zij beurte- lings hun zoon om elkaar nog dieper I te krenken. Maar er is één komst: tegen derden zullen zij nooit j over hun zoon spreken, want bij al hun ruzies is hij toch hun beider gemeen schappelijk bezit Deze afspraak is nu door de vrouw J?EN oceaandepressie heeft zijn vloed uitgebreid over Engeland Frankrijk en het westelijk deel van de Middellandse zee. Tegelijkertijd is de luchtdruk in Scan dinavië belangrijk gestegenzodat daar een hogedrukgebied tot ontwikkeling kwam, dat vanochte:.' nog steeds in betekenis toenam. Door deze ontwik kelingen wakkerde de win1 in onze omgeving aan en werd de mist overal 1 verdreven. Bovendien had de sterkere I tvind tot gevolg dt- het in de afgelo- I peil nacht slechts enkele graden heeft gevroren. In de komende nacht en ocli- I tend zal de oostelijke wind blijven I doorstaan. De uit Duitsland aanstro mende lucht is niet koud, zodat het ko- mende nacht waarschijnlijk nergens i meer zal vriezer.. De genoemde depres- sie-aktiviteit heeft tot gevolg dat een oceaanfront dichter bij ons land komt I te liggen. Er komt daardoor wat meer bewolking, maar de regenkansen wor den niet groot. ZON EN MAAN Vrijdag 13 maart: zon "op, 6.59, onder I 18.41; maan op, 7.17, onder 17.51. Zaterdag 14 maart: Nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I Temper. Station Wecrs- gcsteldh. ïi Is eS a« z3 De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limb. Wenen0 Innsbruck Lissabon regenbui Amerikaans stuk harbaarser dan oude Griekse tragedie geschonden en daarom besluit de man de zoon te laten sterven. Zogenaamd heeft een telegram zijn dood gemeld. De boodschap is dodelijk voor de vrouw. Zij die nimmer „bang was ge weest voor Virginia Woolf', omdat zij niets en niemand bang was, is de dood van de zoon werkelijk bang geworden. Hun gemeenschappelij ke illusie, het enige wat hen nog ver bond, de pleisterplaats in hun twisten, door de man doodverklaard. Er is geen illusie meer waarvan men in de schaarse ogenblikken van vrede kon dromen. Er is geen toekomst meer. Er alleen nog maar de alcohol en de wederzijdse pijniging. Hun eeuwige twist is „the point of no return" gepasseerd. Zij hebben elkan der. wederzijds en volkomen vernield, geestelijk kapot gemaakt. Zelfs de droom is vernietigd Hun eeuwige twist heeft pathologische proporties aan genomen, is voor eeuwig onherstelbaar. Een vreselijk stuk, vol obsceniteiten aarom velen in de zaal aanvankelijk nog lachen konden. Stom, puberaal ge grinnik, maar aan het eind lacht niemand meer. De Nederlandse Comedie heeft de vertaling van G. K. van het Reve, (uitgekomen bij G. van Ditmar. Amster dam) afgezwakt. De ergste obscenitei ten zijn er in de opvoering uitgekruist, evenals vele vloeken, hoewel er nog ve le zijn blijven staan. Men heeft terecht verondersteld, dat het publiek niet zul ke taaie zenuwen had, als deze volleer de meesters in een satanisch sadisme als het hooggeleerde echtpaar. In de regie van Henk Rigters en met spel van Ank van der Moer en Hans Bentz van den Berg als het treiterende echtpaar en Femke Boersma en Hans Boswinkel als de bezoekers is dit to neeltechnisch een onvoorstelbare top prestatie geworden. Maar een stuk dat in zijn totale vernietiging de meest barbaarse Griekse tragedie overtreft De Griekse tragedieschrijvers leefden vóór Christus, maar dit stuk is ten vol le een stuk van na Christus in de meest pregante zin van het woord: na Christus, nadat men Hem verworpen heeft, die onze Verlosser was. Als de duivel is uitgeworpen komt hij meer dan zevenvoudig terug. Dit beeld uit het Evangelie is in deze post-christelijke aera ten volle bewaar heid. U weet wat u te wachten staat Ev. Grolle. AUTOMATIC TOASTER f 69.50 De 52-jarige bouwvakarbeider J. de Vries is gistermiddag tijdens een stei gerbouw bij de in Amsterdam West in aanbouw zijnde nieuwe zeevaartschool ter hoogte van de derde verdieping naar beneden gevallen en kort daarna overleden. De man stootte met een bad- ding, die hij op zijn schouder droeg tegen een muur. waardoor hij zijn even wicht verloor en viel. N C.B. O. -ambtenaren protesteren (Van onze sociaal-economische redactie) T~)e Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel tekent in zijn orgaan van deze week protest aan tegen een instructie van de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, als gevolg waarvan het niet mogelijk blijkt te zijn de discrimine rende toeslagregeling voor ploegen- en onregelmatige dienst van lagere amb tenaren in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken te bespreken. De regeringsdele gatie heeft opdracht deze kwestie, die vele rijksambtenaren al lange tijd een doorn in het oog is, voorlopig niet in behandeling te nemen. Zoals bekend vallen de ambtenaren- werklieden, die zijn ingedeeld in de loonschalen tot en met 34, onder een toeslagregeling voor onregelmatig wer- Ondanks alle campagnes: Ondanks alle rapporten over hert; gevaar van sigaretten roken en de campagnes die zijn gevoerd om tot een beperking van het rookverbruik te komen, is in 1963 de verkoop van sigaretten per hoofd van de bevol king met 75 sigaretten per jaar toe genomen. In 1962 bedroeg de ver koop in miljoenen stuks 5190, d w.s. per hoofd van de bevolking 1296 stuks. In 1963 waren die cijfers 16.297 miljoen en 1371 stuks. Maar dr. L. Meinsma, hoofd van de kankerregistratie en -voorlichting zet, verheugd over de reeds gebleken re acties, zijn strijd tegen het roken vooral, niet alleen bij de jeugd, on verminderd voort. In 1962 stierven 3142 mannen en 247 vrouwen aan long kanker. Voor 1963 zijn die cijfers nog niet bekend. Op een persconferentie ging dr. Meins- a In op het vorige week verschenen rapport van prof. R. Poche over diens onderzoekingen naar de oorzaak van eer bepaald soort longkanker in het indu- strierijke gebied Noordrijnland-Westfa- len. Prof. Poche vond vooral onder de arbeiders op het land, in de industrie en in liet verkeer een opmerkelijke Telatie tussen de sterfte aan dat type longkanker die beroepen, die naar zijn conclusie Volgens dr. Meinsma heeft dit rap port zeker waarde, maar hij bleek het niet eens te zijn met bepaalde methoden van onderzoek van prof. Poche. Volgens dr. Meinsma, staat, en niet slechts statistisch, vast dat roken zeker in ons land de belangrijkste oorzaak is van long kanker. In hoeverre de luchtveront reiniging mede-oorzaak is, wordt overigens wel degelijk onderzocht. Dr. Meinsma wijdde ook een beschou wing aan de onderzoekingen van de Groningse specialist dr. B. K. S. Dijkstra. Deze is gebleken dat bij de in de maand maart geborenen vaker longkanker op treedt en dat dit zijn oorzaak vindt ir de invloed van een vitamine-a gebrel gedurende de eerste maand na de ge boorte, dat aanleiding zou geven tot eer minder goede ontwikkeling van een deel van het longweefsel. Volgens dr. Meins ma is deze theorie van meer dan één deskundige zijde voldoende bestreden. Op de vraag van dr. Dijkstra: waar om, als roken de oorzaak van long kanker is, deze dan ook niet optreedt in de organen die de rook passeert?, antwoordt dr. Meinsma dat passeren van een gevaarlijke vloeistof iets ge heel anders is dan neerslaan daarvan in een orgaan. ken en ploegendienst e.d., op grond waarvan hun inkomen tot ruim 20 pro cent boven het basisloon kan stijgen. Het merkwaardige feit doet zich ech ter voor, dat degenen, wier bezoldiging geregeld is in de loonschalen 35 en ho ger, niet onder deze toeslagregeling val len, als gevolg waarvan in vele gevallen de chefs van deze werklieden minder verdienen dan hun ondergeschikten. De werklieden kunnen f 650 per maand ha len, doch hun chefs, die hoger in rang zijn, komen met de beste wij van de we reld niet verder dan f 605. En dit ver schil wordt nog groter als er moet wor den overgewerkt. Spanningen Deze discriminatie, we schreven er al vaker over, bestaat reeds vele jaren; de bonden van overheidspersoneel zijn al sinds 1958 bezig hieraan een einde te ma ken. De kwestie staat dan ook al geruime tijd op de prioriteitenlijst in het overleg met de regering, doch nu blijkt minister Toxopeus een serieuze behandeling er van opnieuw op de lange baan te willen schuiven. De voorzitter van de N.C.B.O., de heer J. ten Heuvelhof, verklaart in het bonds orgaan deze procedure onjuist te vinden, omdat het tot de normale taak van de overlegcommissie behoort over deze ma terie een advies aan de regering uit te brengen ongeacht de vraag of het de re gering thans schikt maatregelen te ne men. De heer Ten Heuvelhof spreekt van een hoogst onbevredigende situatie, die aanleiding geeft tot allerlei moeilijkhe den en spanningen in de overheidsdienst. Invul-puzxel Horizontaal Verticaal 10 Rom. dichter, vraagbaak, houten klepper, stad ia Duitsland, achting, in loco (afk.). zes maanden, stapelmeter (afk.). omgeslagen zoom. muziekstuk. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. rad, 4. haspel, 9. raad, 11. Riom, 12. kartets, 16. Ria, 17. dl. 18. talent. 21. gei. 22. ere. 23. Geleen, 25. Em, 27. Eem. 28. kwartel, 31. maar, 32. oren. 34. parket, 35. tin. Vertikaal: 1. Rr, 2. aak, 3. Daarle, 5. are, 6. sits, 7. pos, 8. Em, 10. drie, 13. tang, 14. klink, 15. steek, 17. Dee, 19. arm, 20. teer, 21. Gemert, 24. Leto, 26. zwak, 28. kar, 29. are, 30. lei, ?1. Commentaar TWIJ MOGEN de NCRV-televisie wel een compliment maken voor de technische vaardigheidgespandeerd aan het documentaire spelprogramma „Als u het mij vraagt", dat gisteravond op het scherm kwam. Er werd maar even via „een televisiekanon" overge schakeld naar Ziirich en Londen, naar Eindhoven en Amsterdam en andere Nederlandse gemeenten alsof het geen moeite kostte. Een opgetogen publiek in studio A zowel als in een gróte zaal in Eindhoven toonde het nodige enthou siasme, maar niemand besefte werkelijk wat voor staaltjes techniek hier spelen derwijs werden weggegeven. En toen programmaleider Nico van Vliet ten slotte onthulde dat er zo'n kleine 150 man aan technisch personeel voor deze krachttoer in touw was geweest, zei dit de toeschouwers eigenlijk nog niet veel. Maar alles verliep vrijwel feilloos en dat dwingt bewondering af. Het programma, dat nog een afleve ring krijgt, was afwisselend en onder houdend zoals gewoonlijk. Men kreeg enige malen de zaal vol PSV-supporters in Eindhoven te horen en te zien (later deed men daar aan luidruchtige zang onder leiding van Johnny Jor- daan), men kon vlak na de voetbalwed strijd een toch weer welgemoed ge sprekje dat Dick van Bommel in Ziirich met PSV-spelers hield, bijwonen („We Met 80-jarige Jan Lemaire het spel thuisbezorgd krijgen, hebben een kleine inleiding wel nodig. Cees Nooteboom heeft in „De zwa nen" de vaak-geromantlseerde sfeer van het Nederlandse thuis van oud- Indisch gasten willen verbeelden. Men ziet in de eens riante, maar nu som- vanavona op m net spel „De zwa- here oude villa en het daarbij passen- nen van de Theems", dat ee VARA- de interieur de oude Arthur, gepen* MET 80-jarige JAN LEMAIRE Ter ere van zijn 80ste verjaar dag, welke hij gisteren heeft ge vierd, treedt de nog altijd in actie zijnde toneelspeler Jan Lemaire :- televisie uitzendt. sioneerd kolonel, met zijn jaarde zusters Ina (Metty Beek) :t is geen vrolijk stuk, dat de VARA t, T - de£ huldig aan dn 80-jarige blijvi lachen, doelpunten kwamen wel hard aan") en een paar minuten later hadden we al weer televisiecontact met George Noord- hof in Londen, die een gesprek op hoog niveau voerde over Engeland en de E.E.G. Anneke Grönloh vertelde in Amster dam iets van haar gedachten over het komende songfestival en zo ging het in hoog tempo door. Een opmerkelijk pro gramma dat ons ook weer veel leerde over de meningen van het Nederlandse volk op bepaalde punten. Kees van Langeraad had opnieuw een boeiend actiefilmpje over de Tellem- expeditie gezonden en de NCRV be sloot het zeer laat uitlopende program ma met een aflevering van de Engelse - strip ,H.errie om Harry", waarin Johan Kaart met talentvolle ijver, een betere zaak waardig, opnieuw een flauw ver haaltje tot leven bracht. Een groot deel van de televisie-avond ging heen aan de voer teleurstellende wedstrijd in fraai beeld doorkwam en waarbij Leo Pagano bescheiden commentaar gaf. Wie in die tijd liever naar het tweede programma keek, kon waarlijk genieten van een perfecte show van de Duitse zender vrij Berlijn. Duitsland ontving zingende, volksdansende en musicerende gasten uit andere Europese landen. Daarbij waren uit Nederland Anneke Grönloh en Johnny Kraaykamp aan wezig. Het optreden van sommige arties ten. o.a. van Teddy en Henk Scholten was „om programmatische redenen" weggeknipt. Maar wij hoorden van An neke een Duitse versie van Cïmeroni en dat was een hele troost. Quizfestijn 1%MET veel genoegen hebben wij gister- middag gekeken naar de vijfde ronde van de NCRV-schoolquiz ,,'t Is een toer". Tanja Koen weet het nogal ingewikkelde spel allergezelligst te lei den en ditmaal was de vreugde al bij zonder groot, omdat de schooljeugd uit Pesse en uit Zwingelspaan (de teams hadden weer volop supporters meege bracht) hun geliefde „Swiebertje'' op de film en hun bewonderde Anton Geesink in levende lijve kregen te zien. Dat het quizfestijn in feite een nogal rommelige vertoning is, maakt de pret voor de kinderen des te groter: er kan gehold en gerobbedoest worden en het gaat in feite meer om het spel dpn om de knikkers. Dat is juist de aardigheid. Volwassenen, die er te zamen met de kinderen eens een oogje aan wagen, zullen zich met de pret en de spanning best kunnen vermaken. De NCRV heeft er een geslaagd jeugdprogramma aan de gefrus- heeft uitgezonden. In 1959 voerde De "ï?1 W f™ toneto (Henl 0rn>- die ln felt0 al "let ««t meer leven: zij zijn zo vleugellam ge worden als de zwanen, die terecht kwamen in de olie die eenmaal over de Theems vloeide. boom, een debuut. De gemeente Am sterdam had hem opdracht gegeven tot het schrijven van een in Nederland gesitueerd spel en zo vinden wij dus vanavond de familie De Vries Huyde- cooper in een oude villa ergens in het Anna. die Romance •onderlij!ïe binding Cees Nooteboom heeft wel enkele vertoont met de drie be aarden haar concessies aan de kieskeurigheid ge- oom en beide tantes bu wie zj als kind daan om zijn stuk „De zwanen van de >1 m huis kwam, voelt zich stilaan Theems" tatrigerend en boeiend te ouder worden en is hevig beangst voor maken. Er wordt nogal gesold mot de naderende eenzaamheid, ethiek en wie daarvan niet is gediend. Buurjongen Peter, een 24-jarige stn- zal ongetwijfeld scherpe kriüek op de dent, die in een vrolijke moderne villa inhoud van het spel hebben. naastaan woont, doet vergeefse pogin- Wie zich de toneelopvoeringen van gen om de sombere sfeer in het huis voorjaar 1959 door de Nederlandse Co- wat te doorbreken. Het tragische vier- medie herinnert, met Joan Remmelts tal wacht op iets onbestemds, dat nooit in de rol van de bejaarde kolonel zal gebeuren. Arthur de Vries Huydecooper (welke Maar dan móét er toch wat gebeuren rol vanavond door Jan Lemaire wordt en daarom laat de schrijver twee nieu- gespeeld), met Ellen Vogel en André we figuren ten tonele verschijnen: de van den Heuvel, behoeven wij de in- niet te fraai levende leger-kapitein trige niet meer toe te lichten. Don Juan Harry en diens „vrouw" Maar de velen, die de weg naar de trekken tijdelijk bij de familie in. i vanavond NTS kwart jaar bij Cinetone De NTS zal voor een tijd van drie maanden, t.w. april, mei en juni, de Cinetonestudio in Duivendrecht huren. Deze noodstudio zal worden gebruikt voor de opnamen van serieprodukties en toneelopvoeringen. De NTS is, gezien de studionood, De vrouw, met wie Juan niet is ge trouwd. blijkt in verwachting te zün en dit brengt voor Anna weer de no dige spanningen teweeg. In haar ver twijfeling is zij wel bereid tot een ro mance met de knappe kapitein, maar dit leidt tot nog veel grotere ellende en een onverwachte ontknoping, welke dan de climax van bet spel bedoelt Lichtpunt Bij regisseur Willy van Hemert heb ben de voorkomende euvelen tegen de goede smaak geen gewicht in de schaal rheugd over de afsluiting van dit gelegd. Hij acht „De contract met Cinetone, vooral met het Theems" een stuk, dat door zijn kwali- oog op het vastleggen van programma's teit een lichtpunt is in de niet bepaald voor de komende zomermaanden, als rijk bedeelde Nederlandse toneellite- vele acteurs op vakantie zijji ratuur. aldus liet hij ons weten. Bovendien moet er vooruit gewerkt Hij heeft het met verve en met veel worden voor de komende uitzendingen genoegen geregisseerd en stelt zich op het tweede net, die in oktober offi- veel voor van de televisieopvoering, cieel zullen worden. zoals wij die vanavond te zien zullen De NTS heeft in korte tijd zich krijgen, enigszins uit de benardheid kunnen Hoofdrolspeler Jan Lemaire lieeft redden, door de grote zaal van Concor- gisteravond, voor de generale repeti- dia in Bussum, een grote zaal in Bel- tie. graag zijn verjaarsfeest thuis over levue te Amsterdam en nu weer de gehad. Hij is, zoals u reeds f studio van Cinetone te huren. De studio van Cinetone beschikt over een zeer groot vloeroppervlak en een bijzonder goede lichtinstallatie. Ver scheidene buitenlandse film- en tele visie-ondernemingen hebben van deze studio reeds geprofiteerd. De omroepverenigingen zullen van deze studio niet alleen in NTS-verband maar ook afzonderlijk gebruik kunnen maken. Het grote voordeel is, dat men achter elkaar kan opnemen. Zondagsblad kon lezen, heel bly met de rol. die althans uitstekend bij zijn leeftijd past. vanavond! ..Koop geen Outspan-sinaasappelen" Ongeveer honderd Nederlanders gaan op vier achtereenvolgende za terdagen in april en mei voor de in gang van Amsterdamse, Rotterdam se en Haagse winkelbedrijven posten om het koperspubliek te bewegen geen Zuidafrikaanse sinaasappelen. Voor zeeman was de jongen echter evenmin geschikt als voor ander werk. Alleen omdat Tjeerd hem de hand boven het hoofd hield en zelf erg goed aangeschreven stond bij de rederij waarvoor hij voer, bleef hij aan boord en bracht hij het zelfs op den duur tot matroos. Er was weinig op hem aan te merken, behalve clan dat hij niet erg deugde voor zijn werk. Hij was ge willig genoeg, goedhartig en opgeruimd; hij had geen hoge dunk van zich zelf waar dan ook geen reden voor was! met het plaatsje dat hem dacht was. Toen zijn vader stierf en behalve het kleine huisje, waarin zijn moeder nog woonde, ook een oude maar hecht gebouwde botter naliet, wilde Jakob gaan vissen. Rooie Tjeerd raadde het hem niet af, maar dacht: „Laat hij het probe renhij kan altijd nog weer naar zee gaan." Wat zijn moeder en hij nodig hadden, verdien de Jakob al gauw, al was hij geen flink visser man evenmin als hij een goed matroos was ge weest. Jarenlang hoorde Tjeerd niets van hem. Hij kwam in al die jaren ook nooit thuis, maar zwierf overal ter wereld rond. Toen hij op zijn achtentwintigste het varen eraan gaf, waren Jakob Thomsen en hij eigenlijk van elkaar ver vreemd. Jakobs moeder was gestorven. Hij zelf woonde nog in het kleine huisje, een jonge man, die stil en onopvallend zijn weg ging, nog altijd even tevreden. Over zijn mager, levendig ge zicht, dat iets vrouwelijks had, speelde een enigszins verontschuldigend glimlachje. Hij was tenger gebleven en leek niet sterk, tenminste niet sterk genoeg voor het nogal rauwe bestaan van de vissers, en wanneer bijna de hele vloot bij slecht weer in nacht en ontij nog uitvoer, moest hij met zijn oude botter in de haven blijven liggen, maar omdat hij alleen was en weinig nodig had, kwam hij wel rond van wat zijn schrale vangsten opbrachten. Hij bemoei de zich niet meer dan nodig was met anderen anderen bemoeiden zich ook zelden met hem. Een tijdlang is er nogal over hem gepraat. Dat was toen hij een meisje had. Of een meis jeEen weduwe moest het zijn, een al veel oudere vrouw uit de stad, die daar slecht be kend stond. Er zijn een paar mensen geweest, die hem voor haar waarschuwden. Maar hoewel het in zijn aard lag om naar goede raad te luis teren en meer op het oordeel van anderen dan op zijn eigen oordeel af te gaan, liet hij zich in dit geval niet veel zeggen. Nu waren de vis sers in het dorp niet zo, dat ze dan bleven aanhouden. Ze zeiden hoe ze erover dachten, maar als Jakob Thomsen dat niet wilde horen, haalden ze de schouders op en moest hij zelf weten wat hij deed. Het was echter geen kwaadsprekerij, wanneer men zei, dat de vrouw een heel slechte naam had. Ze was zelfs geen weduwe, zoals ze tegen Jakob gezegd had, maar een ongehuwde moeder, die een vader zocht voor twee kinderen, die ze al had en een der de, dat ze verwachtte. Men hoefde ook geen profeet te zijn om te voorspellen, dat Jakob met deze vrouw, die nogal van uitgaan hield en geen huishouden kon doen, ongelukkig moest worden. Wat waarschijnlijk ook zou zijn ge beurt als Rooie Tjeerd, die pas een maand of acht geleden weer in het dorp was gekomen, zich er niet mee bemoeid had. Tjeerd deed dat niet om Jakob zelf. Hij deed het, omdat hij na meer dan twintig jaar nog altijd niet vergeten was hoe de moeder van Jakob Thomsen hem 's avonds van de straat haalde, hem te eten gaf en hem met haar eigen kinderen naar bed gebracht had. „Zij zou er verdriet van hebben gehad, -Jakob als jij een sloerie in het huis bracht, waarin zij haar hele leven gezwoegd heeft." Van Rooie Tjeerd wilde Jakob dat wel aanne men. Waarschijnlijk had hij het ook zelf al in gezien. maar miste hij gewoon de courage om aan zijn verhouding met die vrouw uit de stad een eind te maken, want zo'n vent was hij wel. Hij stemde er- in elk geval dadelijk in toe, dat Tjeerd eens met die vrouw ging praten. Hij telde Tjeerd zelfs wanneer ze bij hem zou terug komen. En toen ze uit de trein stapte dat was op een miezerige, regenachtige schemer avond in het late najaar stond Tjeerd vooi de uitgang van het stationnetje op haar te wach ten. Er waaide een gure oostenwind en Tjeerd zei, dat ze er verstandig aan zou doen in de wachtkamer te blijven tot ze met de volgende trein terug kon gaan naar de stad. Even leek het, alsof ze nogal spektakel zou maken. Maar ze was een vrouw met de nodige ervaring. En een schrandere vrouw, die een man herkende, wanneer ze er eentje zag. Voordat Tjeerd veel meer gezegd had, wist ze waar ze aan toe was. Hij bleef bij haar, gaf haar een doos siga retten en stond er zelfs op, dat ze haar reis geld van hem terugkreeg. Ze zaten wat te pra ten, tot ze een goed uur later heel vriendschap pelijk afscheid van elkaar namen, nadat hij ge zorgd had, dat ze een goed plaatsje, een hoek plaatsje, in het voorste rijtuig kreeg. Hij wuifde zelfs nog, toen de trein wegreed en ze door het raam tegen hem knikte. Als hij toe vallig eens een keer in de stad was, moest hij haar komen opzoeken, had ze gezegd. En hij had dat beloofd. Hij meende het ook. Hij kwam bij heel wat mensen in de stad en dat waren lang niet altijd de mensen die daar het best be kend stonden. Het kon hem niet schelen wat an deren daarvan zeiden. (Wordt vervolgd) fruit in blik en Kaapse wijnen ie kopen. De actie gaat uit van het comité Zuid- Afrika", waarin ook de „Stichting stu dentencomité Zuid-Afrika'1 is vertegen woordigd. In het 45 leden tellende comité hebben vier hoogleraren, vier predikanten en verscheidene Kamerleden zitting. Oprichter en ere-voorzitter is dr. J. J. Buskes. Volgens een zegsman van het comité zullen de demonstranten op 18 en 25 april en 2 en 9 mei borden dragen met de opschriften: „Koop geen Dutspan sinaasappelen", „Let op het etiket: boy cot Zuid-Afrika en „geen apartheid". Ongewenst De Nederlands-Zuidafrikaanse werkge meenschap heeft intussen stelling geno men legen de voorgenomen actie in het belang van de goede verstandhouding tussen Nederland en Zuid-Afrika. „Ge zien de recente gebeurtenissen in Zan zibar, Kenya, Tanganyika, Oeganda en Kongo." zo staat in de brief van de werkgemeenschap aan de Haagse ge meenteraad, „acht het hoofdbestuur boy cotacties. die morele steun willen ver lenen aan subversieve organisaties, in hoge mate ongewenst en niet in over eenstemming met het Nederlands ver antwoordelijkheidsbesef'. Vijandig De Zuidafrikaanse minister van arbeid, Trollip, maakte gisteren inmiddels be kend in het Huis van Afgevaardigden, dat de regering besloten heeft Zuid- Afrika terug te trekken uit de Inter nationale arbeidsorganisatie. Als reden de terugtrekking noemde de minis- ;en „opeenhoping van vijandige da den" tegen Zuid-Afrika. Communistische en Afrikaanse landen hebben in de Wereldgezondheidsorgani satie in Genève, toen de begroting voor 1965 van ruim 138 miljoen gulden aan de orde werd gesteld, zich van stemming onthouden uit protest tegen de aanwezig heid van Zuid-Afrika, praatje 19.10 Op de a 22.00 Kerk- moderne werken Avondoverdenking TO Platennleuws HHVIH- Inkwistie. lezing 23.55 —24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 V d kinderen 19.05 Sportparade 19.30 V d jeugd 20.00 Nws 20.05 Radio Kamerorkest en solist: klass en moderne muziek 20.55 Gehoord, gezien, gelezen: kritieken 21.20 Radio Fil harmonisch orkest en radiokoor: moderno balletmuziek 22.20 Klavecimbel-recital: oude muziek (gr) 22.30 Nws en medede lingen 22.40 Actualiteiten 23.05 Nieuwe gram 23.55—24.00 Nws. fêl V f 19.30 Programma NTS: 20.00 Journaal. VARA; het nieuws 20.45 Uit 21.10 De i de Theems, toneelstuk. NTS; 22.45—22.50 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen 7.55 Overweging 8.00 Nws 8.15 Strip voor de jeugd 8.20 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio 10.05 Lichte gram 10.20 In de platendoos: programma voor oudere luis teraars 11.00 V d zieken 11.40 Gitaarduo 11.50 Als de ziele luistert, lezing 12.00 An gelus 12.04 Sterren van vroeger: muzikaal klankbeeld 12.30 Meded ten behoeve van land- en tandbouw 12.33 Pianospel met rit mische begeleiding en zangsoliste 12.50 Pla- tennieuws 12.55 Katho" Nws 13.15 Wis 13.35 Lichte orkestmuziek (gr) 14.00 V d vrouw 14.15 Elektronisch orgelspel 14.30 Metro pole-ork est en zangsoUste 15.00 Schoolradio 15.30 V d zieken 16.30 Klass kamermuziek 17.00 Boekbespreking voor de jeugd 17.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble 17.40 Licht ensemble en zangso liste 18.05 Hulp en Continuïteit, lezing 18.15 Lichte orkestmuziek en zangsollsten 18.50 Regeringsuitzendinc: De aanmelding van eerstej a arsstuden voor het studiej; H M J Scheffei 1964-1965. door prof dr hoogleraar-directeur van de Rijks- het tandheelkundig universiteit te Utrecht. Hilversum n, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtcndgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om 7.30 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nws en socialis tisch strijdlied 8.18 Lichte gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Klass en moderne kamer muziek (gr). VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio 10.20 Lichte gram 11.00 V d vrouw 11.40 V d kleuters 11.55 Orgelspel 12.2o Regeringsuitzending: V d landbouw 12.30 Meded ten behoeve van tuinbouw 12.33 Tentoonstellings- land- agenda AVRO: 13.00 Nw- 13.1 eventueel actueel of gram 1325 1.38 Licht instrumentaal ensemble. Mededelingen, voor wie tijd heeft c... V d jeugd 17.30 Ronduit, uitzending voor jonge mensen 18.00 Nws 18.15 Lichte mu ziek 18.30 Boekbespreking 18.35 Klass gram. TELEVISIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9