Moeilijke tijd voor koninkrijk Land waar marineman Van Eyck landde Koning Idris maakt moeilijk periode door Verdedigers 1111 zeker van vrijspraak Ruby Deen in O.-Duitsland gearresteerd Bondsdagverkiezingen op 19 september 1965 D Ziekten bedreigen dieren 5 DONDERDAG 12 MAART 1961 Libye en Engeland en de Ver. Sta ten. De relaties met de Britten gaan te- 1_ rug tot in de tijd van de tweede wereld- k" oorlog. In het begin van 1942 hadden de Senoessi-secte I beloofd, dat Cyrenaika, hetwelk sedert 1840 het land van de Senoessi-orde ider was. nooit meer onder Italiaans gezag als Langzaam maar zeker groeide dit (toch altijd nog kleine, uit nog geen 5000 manschappen bestaande) leger. Hoe groter het werd, hoe minder be trouwbaar het bleek te worden. En ko ning Idris kan dan ook niet langer zon- op zijn leger vertrouwen. Zo de meeste andere Arabische sta- Onafhankelijk (Van een onzer redacteuren) i 1~AE merkwaardige „vlucht" -L' van de Nederlandse mari neman Theo van Eyck naar koionje Libye heeft weer eens op spec-'sowjetunie had dit beheer taculaire wyze de aandacht op dit wat vergeten land geves tigd. We herinneren ons nog wel, dat dc Nederlander dr. Adriaan Pelt in opdracht van de organisatie van de Verenig de Naties dc Libysche leiders heeft geleerd, hoe zfj een land moeten besturen. Maar veel meer weten we er over het al gemeen niet over, dan wellicht dat de oude koning Idris het naast z\jn volbloed Arabi sche buren niet zo gemakke lijk heeft. En voor de wat ou deren onder ons roept de naam Benghazi (in de nabijheid waarvan Van Eyck is geland) weer gedachten op aan de strijd die tjjdens de tweede wereld oorlog tussen Britten en Duit sers in Noord-Afrika werd ge voerd. ten bleek het noodzakelijk, wicht te vormen. Dat vond men m Li-1 bye in de koningsgezinde politie van j Cyrenaika. zo schrijft de correspondent Ivan de Frankfurter Allgemeine. Na de J: Deze belofte maakte het enerzijds [afschaffing van de federale grondwet!; ogclijk, na de oorlog deze vroegere jn aprji jgg3 vverd deze politie-eenheid ider beheer te plaatsen (de als nationale veiligheidsmachf be voegd voor het gehele staatsgebied. Be langrijker nog dan de steun door mid del van wapenleveraties in het verdrag met Engeland mede ge- -egelde financiële hulp. die het konink- levensvatbaar maakte, voordat hei We zeiden het al: de oude koning Idris heeft het niet gemakkelijk. Het is nu eenmaal zo, dat monarchieën het al tijd moeilijker hebben dan republieken om in de kring van de ontwikkelings landen aannemelijk te maken, dat zij tot de wereld der zogenaamde niet-ge- comitteerden behoren. Libye moet niet alleen meedoen met de Arabische lan den, het moet ook maatregelen nemen om niet de indruk te wekken, dat het achterblijft. Daarbij is het een pro bleem. dat in een monarchie de funda menten van het staatsapparaat onder mijnd kunnen worden, wanneer zou worden toegestaan, dat het militante socialisme van de andere landen met al te veel enthousiasme kan wordep ge- een oliewinning-gebied werd. Amerikanen Het verdrag met de Verenigde Sta ten werd in september 1954 te Washing- on gesloten en in oktober 1954 gerati ficeerd. De luchtmachtbasis Wheelus- Field. acht km van Tripolis verwij derd, is het grootste Amerikaanse mi litaire vliegveld buiten de Verenigde Staten. De pacht hiervan bedraagt in de jachttien jaren van de overeenkomst veertig miljoen dollar. Dit verdrag loopt tot 1970, dat met Engeland tot 1973. Tijdens de Suezcrisis werden de Brits-Libysche betrekkingen zwaar op de proef gesteld. Egypte vreesde, dat de Royal Air Force voor haar aanval len op de Suezkanaalzone gebruik zou maken van het vliegveld bij Tobroek. Maar Libye kreeg van Londen de ga rantie, dat dit niet het geval zou zijn. In Cairo slaagde men er in, de zaak Libye werden later nog felle debatten gevoerd over de vraag, of de vriend- schaps en bijstandsverdragen niet moesten worden opgezegd. Aan de andere kant moet worden voorkomen, dat de positie van de mo narchie en van de regering van het land gevaar loopt, als de stabiliteit in het land slechts kan worden bewaard Nasser De laatste tijd heeft Gamal Abdel Nasser, de Egyptische president, het koning Idris bijzonder moeilijk ge maakt. Deze machtige buurman heeft een gevoelige zenuw geraakt. toen hij in een redevoering eiste, dat de mi litaire bases van Amerika en Engeland in Libye zouden worden opgeheven. De ze toespraak leidde er onmiddellijk toe, dat de Britse regering in Cairo liet informeren, wat dit te betekenen had. En de regering van Libye zag zich blijkbaar genoodzaakt, prompt te laten weten, dat zij toch al niet van plan was, de verdragen met Engeland en do Verenigde Staten te vernieuwen. „Wfj hebben geen buitenlandse hulp nodig aldus een Libysche woordvoer der, ,,en we moeten ons ontdoen van de vernietigingswapens op ons grondgebied, waan-ie we ons op de Arabische top conferentie hebben verplicht." De regering van Libye heeft op deze wijze getracht, het onmiddellijke effect van de redevoering van Nasser weg te nemen. Als buitenlandse invloeden geen spaak in het wiel zouden hebben ge stoken. zou de kwestie van de Britse en Amerikaanse bases in Libye geduren de nog tenminste zes jaar voor dit land geen probleem zijn geweest. Per slot van rekening verdient men er in Li bye nog het een en ander aan ook. De regering zal nu met Britten en Ameri kanen over de toekomst van de bases in onderhandeling treden, zo wordt ge zegd. Er is dus nog geen eind geko men aan de goede betrekkingen tussen willen nemen) en anderzijds had zij tot gevolg, dat Libye reeds ln 1951 onaf hankelijkheid verkreeg. Twee jaar later werd in Benghazi een vriendschapsverdrag tussen Libye en Engeland getekend. Daarbij kreeg En geland het recht, troepen in het land te stationneren, zich vrij in het land te bewegen en iri het gebied van de mili taire bases die het kreeg een zgn. in frastructuur op te bouwen. De wederzijdse verplichting om el kaar bij een oorlog of een gewapend conflict bij te staan, zou een ingrij- Engeland rechtvaardigen, niet alleen bij een aanval van buiten af. Verder verbond Engeland zich, de nleu- staat te helpen bij de opbouw cn uitrusting van een leger. Een beeld uit Tripolis, waar koning Idris de politietroepen bij zijn paleis inspecteet. Bedreigd Koning Idris draagt zoals in mindere mate ook koning Hassan van Marokko en Haile Selassie van Ethiopië het pres tige van de banneling en overwinnaar na een verbeten strijd. Maar hij is al 73 jaar. En zijn opvolger en neef, kroonprins Hassan zal dat prestige mis- Hij zal zonder werkelijke vrienden 'ind van de zijde van de Nijl moe- den te weerstaan. Bovendien is het de vraag, of de monarchie zich in Li bye zal kunnen handhaven. Telkens doen geruchten de ronde, dat de abdi- koning Idris kan worden ver wacht. En hoewel het bijzonder moei lijk is, dergelijke geruchten op hun be trouwbaarheid te testen, de mogelijk heid is zeker niet uitgesloten, dat er telkens pogingen worden gedaan, ko ning Idris aan de kant te zetten. De enige conclusie kan dan zijn, dat de vorst en diens vertrouwelingen er totdusver uitstekend in zijn geslaagd, dergelijke pogingen te verijdelen. Maar prettige situatie is het zeker niet. Eiland voor Indianen? Een groep Sioux-Indianen heeft recht laten gelden op het eiland Alcatraz in de baai van San Fran cisco. Op de achtergrond een deel van de gevangenis, die vorig jaar maart is gesloten. De Indianen menen nu, dat het eiland van hun is. Zij baseren deze eis op een wet van 1868, waarin staat dat de Indianen recht hebben op elk stukje federaal grondgebied, dat niet meer voor een speciaal doel wordt gebruikt. Dus was het eiland voor hen. Maar de autoriteiten beweerden, dat het eiland niet officieel toas verlaten en daarom ging de vlieger niet op. Geen verhoren meer voor jury De verdediging in het proces tegen Jack Ruby heeft gisteren kort na het begin van de zitting in Dallas, Texas, verklaard dat zij geen getuigen meer zal horen en van mening is dat haar zienswijze afdoende is uiteengezet. De verdediging heeft in totaal zestien getuigen gehoord en de openbare aan klager twintig. Dinsdag werd de laatste getuige-è-dé- charge gehoord. Het was de psychiater- neuroloog dr. Manfred Gutmacher, die verklaarde dat Ruby niet bij zijn stand was toen hij op 24 november üt vorig jaar Oswald doodschoot. De zitting werd daarna geschorst r> het Openbaar ministerie de gelegen- En ongevaarlijk is dc ontwikkeling in heid te geven zijn getuigen op te roe- dit deel van Noord-Afrika ook niet i pen. Het O.M. was niet voorbereid op helemaal. I deze stap van de verdediging, omdat dinsdagavond nog verklaard was, dat er nog 20 getuigen-a-décharge gehoord zou den worden. Belli, de voornaamste verdediger van Ruby, zei tegen verslaggevers dat hij had besloten geen getuigen-a-décharge meer te horen om de „leden van de jury niet onnodig te belasten, daar zij vermoeid waren". Op de vraag of hij rekende op vrijspraak wegens ontoere keningsvatbaarheid, antwoordde Belli, „vanzelfsprekend". Drie deskundigen hadden immers Ruby's ontoerekenings vatbaarheid overtuigend bewezen. Belli zei voorts dat Ruby geen ver klaring voor de rechtbank zal afleggen omdat hij daar geestelijk en lichame lijk niet toe in staat is. In Oost-Duitsland is de Deense za- kenman Aaskov gearresteerd, be schuldigd van smokkelen en het hel pen van mensen die de DDR wilden ontvluchten. Een kennis van Aaskov, die een ge regeld bezoeker van de Leipziger Mes- se is. heeft inderhaast een persconfe rentie belegd waarop hij mededeling deed van deze arrestatie. Oostduitse po litiefunctionarissen zouden hem hebben gezegd dat Aaskov een volledige beken tenis heeft afgelegd. Aaskov wordt er ook van beschuldigd deel uit te maken van een internationale smokkelbende Aaskov zou met grote sommen geld in Oostduitse marken naar de DDR zijn gegaan. Deze marken kocht hij in 'est- Duitsland voor Westduitse marken tegen een vierde van de officiële Oostduitse koers. Hiervoor kocht hij postzegels, die hij verkocht aan grote afnemers in Engeland. Amerika en andere landen. Ook zou Aaskov koffie, chocolade en zijden kousen hebben gesmokkeld. JA &&ft Kil Verwachting in West-Duitsland: alupmpnp vprki>7rn?en in burger van de Bondsrepubliek zijn par- e, algemene verkiezingen in ]ement geen gopd cijfer voor vlijt kunnen West-Duitsland voor de meu-|geven. Zijn gedrag is daarentegen be- vijfde Bondsdag zullen ter geweest dan dat J .«Tip narlementaire cli Q|.. de andere drie. - -j ,0|De "parlementaire discussies staan ge- zeer waarschijnlijk op zondag 19[lukkig op een hoger niveau sinds de september 1965 worden gehouden, l buitenlandse politieke geschilpunten tus- De definitieve beslissing over de !*m» datum berust bij president Lübke, sinds prof Erhard bondskanselier is. die op zijn beurt weer een advies krijgt van het kabinet. Van de Amerikaanse basis Point Arguello in Californië is woensdag een Zoals men wellicht weet worden alle I Atlas-Agena raket .gelanceerd, een com- verkiezingen in de Bondsrepubliek (en binatie die dikwijls wordt gebruikt voor ook in vele andere landen) op een zon- verkenningskunstmanen. De luchtmacht dag gehouden omdat dan zoveel moge- geen b.jzonderheden. lijk mensen in de gelegenheid zijn hun - stem uit te brengen. Daar omstreeks half september de meeste vakantie gangers weer op hun basis zijn terug- i gekeerd, verwacht men dan ook dat de\ Westduitsers op 19 september naar de stembus zullen worden geroepen. De zitting van de huidige Bondsdag zal op 17 oktober 1965 eindigen. Reeds I nu is te verwachten dat het parlement met zijn wetgevende arbeid voor die da tum niet klaar zal komen. Het is elke vier jaar weer hetzelfde liedje: De Bondsdag neemt veel te veel hooi op zijn vork. Een groot aantal wetsontwer pen zal moeten worden teruggenomen. Zij kunnen eerst bij de nieuwe Bondsdag weer worden ingediend en moeten dan opnieuw alle parlementaire wegen be wandelen. De vierde Bondsdag heeft stellig mur der werk verzet dan de drie voorgaan de. In de derde zittingsperiode werden 424 wetsontwerpen aangenomen, terwijl er sinds 1961 nog maar 200 werden be handeld en aangenomen, dat is minder dan de helft van het aantal dat vorige halve zittingsperiode VERTRAGING De vierde Bondsdag heeft het kabinet het vuur vele m*len na aan de schenen gelegd. We denken hierbij ondermeer aan de „Splegel-affaire", het aftappen van telefoongesprekken. Bovendien heeft de wisseling van bondskanselier vorig jaar ook voor de nodige vertraging ge zorgd. Dat het parlement zich op het ogenblik niet meer zo druk maakt is ook een gevolg van de grote hoeveelheid wetten die sinds 1949 zijn aangenomen (onge- 1.800). Veel wetsvoorstellen behelzen niet veel meer dan correcties op vroe gere regelingen. Er is overigens geen land in West-Europa dat zoveel wetsont werpen heeft goedgekeurd dan juist West-Duitsland. Aan het slot van deze vierde zittings periode zal de politiek meelevende staats- De Britse zakenman John Ambler en zijn verloofde prinses Margaretha van Zweden zijn gisteren naar Stockholm teruggekeerd, na een bezoek aan Lon den, tijdens hetwelk zij een ring kochten en een kijkje namen in de Lon- dense flat waar zij gaan I Opera-zangeres Renata Tebaldi, wier stem het tien maanden geleden be gaf, heeft gisteren op dra matische wijze haar te rugkeer gevierd in de Academy of music in Philadelphia. De in Italië geboren zangeres, die in de opera La Bohème zong, kreeg een staand applaus dat 18 minuten duurde. I Schilderijen van Euro pese meesters brachten gisteren op de grote kunstveiling van Sothe by's in Londen bijna 2,8 miljoen gulden op. Vijf grote doeken van de Franse schilder Boucher gingen voor 1,3 miljoen gulden van de hand. Een riviergezicht van dc Vlaamse schilder Pieter Brueghel de oudere werd voor ruim 100.000 gulden verkocht. I De Amerikaan James Currier heeft de politie van Glenwood Springs (Colorado) verteld dat hij gedurende een week die hij in zijn ingesneeuwde auto had doorgebracht, leefde van tandpasta, kauwgum en gesmolten sneeuw. Politie-agenten hadden zijn auto op een zijweg gevonden. De 37- jarige Currier zei zich alleen „zwak te voelen". in het hartje van het oude Parijs hebben gis teren de journalist/schrij ver Sermonie Eskahanazy en de auteur Philippe Mordack tegenover eikaar gestaan om een twist met de degen te beslechten. De tegenstanders stonden oog in oog in hemdsmou wen, zonder de uitrusting van de zo treffend door Dumas beschreven mus ketiers. Ilel duel duurde niet lang. Eskahanazy wist na luttele sekonden zijn tegenstander te ra ken. Toen konden de duiven het plein weer in bezit nemen. Mordack had de journalist uitge daagd, omdat deze in een van hem geleend boek over het leven van Leon Daudet beledigende aan tekeningen had geschre- I Op de Place des Vosges, Een Londense rechter veroordeelde maandag j de 23-jarige Stanley Lardner tot een milde gevangenisstraf van twee cn een half jaar daarbij rekening houdend met enkele „hoffelijke gebaren" die Lardner maakte toen deze dc Noorse mevrouw Balensi van ruim 12.000 gulden beroofde. Lardner had nl. met een bosje bloe-| men in zijn hand bij mevrouw Balensi aange beld en was binnengela ten door de dienstbode. Hij had de Deense op haar bed vastgebonden, maar haar kussen ge- j schikt toen ze erover klaagde dat zij ongemak kelijk lag. Hij had haar tevens een paar diaman ten oorbellen laten be houden toen de vrouw hem vertelde, dat ze voor haar een grote persoon lijke waarde hadden. 1467) Hadden we het de vorige maal over dc uitstervende mens apen, opzettelijk hebben we daarbij verzuimd te vertellen, dat Scbultz niet zo lang geleden een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld naar de gezondheid van dc in het wild le vende mensapen. Daaruit is geble ken, dat niet alleen dc mens zich kan beklagen over zijn gebit, want ook de orang-oetan heeft slechte tan den. Bij deze soort apen constateer de Schultz veelvuldige ontstekingen van het gebit en bij de oudere dieren 60 pet. abcessen van tandkassen. Orang-oetans le ien daarnaast vaak aan gewrichtsont stekingen (11 pet.). Deze laatste ziekten kwamen ook bij gibbons veelvuldig voor, welke dieren bovendien zwaar aan worminfecties leden. Vergelijken we de uitstervende mensapen met de bijkans niet uit te roeien bavianen (die zich door de mens zelfs nauwelijks laten ver drijven) dan moeten we niet alleen constateren dat de mensapen vaak door ziekten worden bezocht, maar dienen we daar tevens aan toe te voegen dat de bavianen niet vatbaar zijn voor parasieten. Het is dus geenszins onaannemelijk, dat de uit stervende mensapen de kiemen van de ondergang in zich dragen en dat de mens aan het verdwijnen van de ze dieren wel een handje meehelpt, maar daarin toch niet het beslis sende woord heeft gesproken. Ook in het verleden zijn vele dui zenden diersoorten verdwenen, zon der dat de mens hierin de hand heeft gehad. Van de ongeveer 250 verschillende olifantachtigen die eens op aarde hebben geleefd, bestaan thans nog twee soorten; van de ka- meelachtlgen die eveneens ln talrij ke soorten over de aarde waren ver- TOCH IS HET ZO! spreid, kennen we alleen nog de ka meel en de dromedaris en twee la masoorten in Zuid-Amerika. Hetzelf de verschijnsel kan worden waarge nomen bij paarden, neushorens, zeekoeien en talrijke andere zoog- diergroepen, die werkelijk niet door de mens zijn uitgeroeid. Uit onderzoekingen is gebleken dat verscheidene voorhistorische dier soorten eveneens in ernstige mate aan ziekten hebben geleden. De tal loze overblijfselen van de holenbeer tonen veelvuldig karakteristieke ziekteverschijnselen in het been van de kaken (actlnomyco. se) welke worden veroorzaakt door op grassen levende schimmels. Daar naast zijn talrijke andere ontstekingen aan het gebit en kaken gevonden, als ook tuberculose, nierstenen en Engel se ziekte, zodat het geenszins gew aagd is te veronderstellen dat de holen- beer tengevolge van geringe weer stand tegen allerlei ziekten hel lood je beeft moeten leggen. Aan de overblijfselen van andere uitgestorven dieren heeft men even eens talrijke ziekteverschijnselen kunnen waarnemen, voornamelijk ontstekingen van tanden en kiezen, van de gewrichten of van de been deren. Dit was o.m. het geval MJ fossiele olifanten, maanhagedissen en verschillende reuzenhagedissen. Uiteraard zijn deze ziekten niet de enige oorzaak, maar wel één van de oorzaken geweest die het ver dwijnen van bepaalde diersoorten hebben bewerkstelligd. En dan moeten we ook nog ver tellen van het oude Chinese ivoor dat van mammoutslagtanden afkom stig blijkt te zijn. (Nadruk verboden). II. Pétillon. Japanse dreiging op Europese klokkenmarkt Een leidende functionaris van de grootste Japanse horlogefabriek voor spelt, dat Japanse horloges en klokken binnenkort op de Europese markt een grote bedreiging zullen gaan vormen voor de Zwitserse en Westduitse. Japan heeft in 1962 voor een waarde van 25.200 000.aan horloges en klok ken uitgevoerd, hoofdzakelijk naar Azië, de V.S. en Zmd-Amerika Thans, aldus Kaneyoeki Oenno. chef van de afdeling export van de Seika-fa- briek, richten de Japanse fabrikanten zich op de Europese markt, waarvan zij in het verleden zo goed als uitgesloten Hij zei, dat de Japanse fabrikanten de laatste vijf jaar zijn overgegaan tot mas- sa-produktie en dat dit de prijzen van het Japanse produkt in Europa reeds heeft gebracht op hetzelfde peil als dat van Zwitserse en Westduitse horloges en klokken van overeenkomstige kwaliteit. „De export van horloges en klokken van Seiko naar Europa biivoorbeeld", zei Oenno, ..bedroeg in totaal bijna 60.000 stuks met een waarde van ongeveer 756.000.tegen ongeveer 19.000 in 1962. „De Europese importeurs waarderen Japanse horloges als van goede kwaliteit tegen redelijke prijzen", voegde hij hier aan toe „Wij zijn niet voornemens, onze produkten tegen afbraakprijzen te ver kopen om een markt in Europa te ver- Zelfonderzoek communistische partij in Italië De Italiaanse communistische partij, de grootste in de Westelijke wereld, begint vandaag een vier dagen durend kritisch zelfonderzoek waarbij onder meer aan de orde zal komen het verschijnsel van het gestaag afnemende officiële ledenaantal, ondanks het toenemende aantal op de party uitgebrachte stemmen. Tien jaar geleden telde de partij 2.200.000 leden, terwijl de jeugdorganisa tie ongeveer 400.000 leden had. Volgens een woordvoerder van de partij bedraagt het aantal leden op het ogenblik 1.543.754. Het aantal jeugdlidmaten bedraagt 131.089 Bij de verkiezingen loopt het stemmenaantal echter steeds op: ln 1953 ruim 6 miljoen, in 1958 bijna 7 miljoen en vorig jaar 7.763.854. Het onderzoek zal plaatsvinden tijdens een conferentie van net centrale partijcomité in Napels. Russische blad stelt Israëlische ambassade in kwaad daglicht Trud. het orgaan van de Russische vak beweging, heeft gisteren een ambassade raad van de Israëlische ambassade ervan beschuldigd in een synagoge in Moskou politieke lectuur te verspreiden cn „leu gens over de werkelijke toestand in de Sowjetunie" te verzamelen. Met name zou hij zijn lectuur hebben aangeboden in ruil voor „ware Informaties" over de positie der Joden in dc Sowjetunie. Verder beschuldigt het blad Israëlische diplomaten ervan van hun vrouwen en kinderen gebruik te maken bij de ver spreiding van „nationalistische, zionisti sche en vaak onbeholpen anti-Russische lectuur". Van de zijde van de Israëlische ambas sade werden deze beweringen tegenge- öök Zoekt u „wat anders?" Volg dan het spoor van PANTER. U vindt: een lekker licht sigaartje. Furore 18 - Senoritas Rood 16 Mignon 17 - Sprintf je) 6'j, ct. De grote naam in kleine sigaartjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5