„Evangelie moet hervormend ingrijpen in de structuur m t Ds. Hofman bij A.R. Kiesvereniging Leiden Uitdaging van communisme werd uitvoerig belicht Ds. Spruyt jubileert Materiële toestand onderwijs in inspectie Leiden is goed Verkeersexpert Leiden gelooft niet aan een algemene methode Eerlijke belangstelting voor de medemens in Poolse film Nachttrein NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 12 MAART 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Schouwburg, 8 uur: K. en O.-voorstel- ling. Haagsche Comedie met „Horen en Zien", van P. Schaffer. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Tot elke Prijs. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Amadeus- kwartet. Vrijdag Zaal Koningskerk (Willem de Zwij gerlaan hoek Koningstraat)7. ruilavond voor verzamelaars. In den Vergulden Turk, Steenstraat 2. 10 uur: opening Paasveetentoonstelling door ir. J. J. G. van Hoek, drs. R. Zijlstra. voorzitter C.B.T.B., over „Perspectieven van het Ned. Slachtvee in de E.E.G" De Lakenhal, 8 uur: opening tentoon stelling 200 affiches uit de periode 1887— 1917 door dr. H. Schneppen, perschef van ambassade Bondsrepubliek te Den Haag. inleiding door dr. P.Cladders, tor van het Kaiser Wilhelm-Mus» Krefeld. Petrakerk 8 uurjaarvergadering Ned. Christen Vrouwenbond, afdeling Leiden- Noord. Restaurant Van der Heyden, 8 uur: werkavond Leidse Smalfilmliga. Gebouw Chr -soc. Belangen, Oude Sin gel 236, 8 uur: afd. Leiden Geref. Bond in He-v. Kerk. ds. W. V-oegindewey te Katwijk aan Zee over „De huidige situa tie in de Ned. Hervormde Kerk" (ook niet-leden welkom). Oegstgeest, zaal Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: Commissie huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, mevr. C. Drccs- man over „De kleding in de loop der tijden", met lichtbeelden. Oegstgeest, gebouw Irene, terstraatweg, 8 uur: afdeling Oegstgeest K. en O., recital door Frans Brüggen. blokfluit en Gustav Leonhardt, clave- cimbel. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: uitvoering van Othello. Scheveningen, Op Gouden Wieken, 8,15 uur: Hamann-kwarteL Zaterdag Geref. Jeugdgebouw, Breestra.t 19, 8 uur: Geref Jeugdverband, toneelavond. Hervormd Jeugdgebouw n den Mo- riaer.: 7.30 uur: jongerensociëteit, Ba rer Boter geeft praktische adv: over woninginrichting. Volkshuis, 8 uur: culturele filmavond, werkgemeenschap De Ratel. Den Haag: Kon. Schouwburg, uur: Haagsche Comedie met Mesaillance Den Haag: Gebouw K. en W., i Toonkunst Den Haag, Restden: kest, Haagse Knapenkoor en solisten, Mattheus-Passion (openbare general, repetitie). Den Haag: Gebouw K. en W, 815 uui Concertgebouworkest, m.m v Hermar Krebbers, viool. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Clare- mont-kwartet. APOTHEEK Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Centraal, Breestraat 74. tel. 20552 en apotheek Van Brcest" Smal- lenburg, Leiderdorp. Films in Leiden Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Pikant verlof in Parijs (18 jaar): woensdag: Al zijn ze twintig (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Maigret maakt zich kwaad (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Geen meis je is er veilig voor (18 jaar). Rex (230, 7.15 en 9.15 uur): Karamin en de gemaskerde ridder (18 jaar)maan dag tot en met woensdag: Alleenstaande vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De "grote stilte (18 jaar). Trianon (2 en 8 uur): Barabbas (14 jaar). LEIDEN Het Evangelie moet hervormend ingrijpen in de structuur in de maatschappij. Deze uitspraak van dr. Abraham Kuijper bracht ds. A. Hofman gisteravond in wijkgebouw Rehoboth onder de aandacht van de leden van de centrale A.R.-kiesvereniging in Leiden. De uitspraak sloot aan op de inleiding van ds. Hofman over „De uitdaging van het communisme", waarin hij het streven van het communisme de structuur van de maatschappij te veranderen belichtte. Deze structuur deugt niet aldus ds. Hofman. Hoe zij moet worden veranderd is een zaak van politici. Het aangeven van en het blijven hameren op de fouten in die structuur i: een zaak van theologen en Gemeenten. .99 De vijf uitdagingen van het comm isme, die ds. Hofman stuk voor stuk :n knap helder betoog toelichtte, zijn volgens hem kritieken waarmee mei de opbouw van de huidige maatschappij zijn voordeel kan doen. Ds. Hofman be gon zijn inleiding met een citaat van Karl Marx uit 1842, waarin deze met bijbelse uitspraken en terechtwijzingen stelling iam tegen het maatschappelijk onrecht en burgerlijk-christelijk conservatieve yd. De uitspraak van Marx, aldus ds. Hofman betekende een maatschappelijke revolutie. Marx wilde met behulp van een juiste interpretatie van het Nieuwe vooral ook het Oude Testament de bruikbaarheid van de christelijke deug den aantonen Met Feuerbach was Marx mening, dat de diverse christelijke uitspraken en gedachten over een hemels leven, projecties tegen de wolken wj Marx wilde als het ware de tegenstel lingen tussen de mensen en de godsdienst en praktische wijze wegnemen, dat de religie zou uitsterven. Voorbereiding Ds. Hofman wees zijn gehoor erop, dat het communisme een dictatuur is, die weet wat zij wil. Hij waarschuwde hier met klem voor. Analoog hieraan wees hij ïn uitspraak van Lenin, die had ge steld. dat revoluties niet spontaan moes ten komen, maar zorgvuldig dienden' te worden voorbereid, desnoods over een Tentoonstellingen Academiegebouw, Rapenburg 73: ten toonstelling Van der Heyden, van 28 febr tot 25 maart. De Lakenhal: tentoonstelling van schil, deryen en beeldhouwwerken uit he be zit van de Kon. musea voor Schone Kun sten van België (van 1 fe^*- tot 9 maart) Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaieKen uit Tunesië (toi 15 maart). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van I tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 toi ir; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 530 uur, donderdag tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur openingsuren filiaal lagere schoo* Obrechtstraat: dinsdag en donderdag var 630 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 toi 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 5 30 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdar van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderer van 6.30 tot 8.30 uur; Jeugdhonk Zwarte Pad. Marnixstraat 102: vrijdag van 3 30 :ot 5.30 uur Wassenaar: Kunstzaal Heuff Hoflaan tentoonstelling schilderijen Adrian Stahlecker en keramiek van Jan Ooster man (van 9 maart tot en met 26 maart van 1017 uur en woensdagavond 810 uur, 'szondags gesloten). de facultc.. schappen op proefschrift getiteld: ..Sedimen- tological aspects of four lower-paleozlc for mations in the Northern part of the province of Léon (Spain)" de heer E oele, geboren te Texel in 1931 en thans wonend te Leiden Promotor was prof. dr. A J Pannekoek. Eveneens gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap- :fschrift getiteld: „Molecular Benoemingen aan de Leidse universiteit LEIDEN: Bij onderscheiden besluiten an curatoren der rijksuniversiteit te Leiden zijn: Dr. B. N. Bachra, benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de fysiologische scheikunde; Drs. P. L. J. Cornellssen, wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de natuurkunde, voor het tijdvak 1 maart 1964 tot 1 maart 1965, wederom in deze functie benoemd; J. G. Eernisse, arts, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar vaste dienst bij de inwendige genees- Drs. H. P. Noteboom, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de experimentele plantensystematiek, voor het tijdvak 1 maart 1964 tot 1 maart 1965 wederom in deze funcie benoemd; Drs. W. M. H. Rutten, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het Centraal Rekeninstituut van de'faculteit der wiskunde en nauurwetenschappen, voor het tijdvak 15 februari 1964 tot 15 februari 1965, wederom in deze functie benoemd; S. Schaafsma, arts, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de klinische neurologie, voor het tijdvak 1 februari 1964 tot 1 februari 1965, we derom in deze functie benoemd; Dr. J. Smit Siebenga, assistent bij de faculteit der godgeleerdheid, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst; Drs J D. Speekman, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der sociale wetenschap pen. voor het tijdvak 1 maart 1964 tot 1 maart 1965. wederom in deze functie benoemd: Mej. drs. Tan Hong Nio, wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de farmacie, voor het tijdvak 1 februari 1964 tot 1 februari'1965, wederom in deze functie benoemd; de faculteit der letteren, benoemd tot etenschappelijk hoofdambtenaar: Drs. G. J. Venvers, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de fa culteit der letteren, voor het tijdvak 15. februari 1964 tot 15 februari 1965 weder- n in deze functie benoemd. Mej. dr. Ir. S. Wagenaar wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de biochemie, voor het tijdvak 1 februari 1964 tot 1 februari 1965, weder- deze functie benoemd. Lezers schrijven Leidse medaille aantal jaren. In het voorbereiden vai voluties zijn de communisten dan ook meesters geworden, concludeerde ds. Hof- In zyn betoog nam ds. Hofman zo n dan een zijsprong. Gekomen bü het punt voorbereding van revoluties, vertelde hij, dat in Afrika en Azië hulp moet worden geboden. Miljoenen dollars uit het westen zijn daarvoor aanwezig, maar geen be hoorlijk plan. De communisten hebben wel een plan, aldus. ds. Hofman. In dit verband wees hij ook op de ontwikkeling in China, dat economisch sneller groeit dan India, dat dezelfde idealen via democratische weg wil realiseren. Groot succes De grootste uitdaging van het corr nisme noemde ds. Hofman dan ook de Engelse spreuk „niets heeft zoveel si Het s de tische verovering van China is erg groot. Daartegenover staan nationalistisch China a Zuid-Korea waar ook tirannie heerst, '.aar bovendien ook corruptie. Ds. Hofman was er overigens van over tuigd, dat indien het westen de indus- in China niet investeert, de Chinese boer moet betalen voor de sprong naar de economische vooruitgang. In Rusland heeft datzelfde verschijnsel ook plaats gehad, vandaar dat tijdens het bewind Stalin zes miljoen boeren zijn moord, omdat zij niet bereid bleken de aanloop voor deze sprong mee te i DS. A. HOFMAN projecties de verhouding tot God. Hij vroeg zich daarom af of de christenen niet te gauw vergeten te getuigen van het Nieu\ Oude Testament. Handelen de christe nen niet te veel intuïtief gericht op het heil van het eigen hachje? luidde volgende vraag. Liberalisme Ds. Hofman kwam aan het eind» zijn betoog met de opmerking, dat huidige Nederlandse maatschappelijke structuur een tendens naar het libera lisme merkbaar wordt. In dit verband wees hij op de gevaren van het bestaan van radio Veronica en reclame-televisi die hij gespeend achtte van elk belang voor medemens en bondgenoot. De binding christelijk geloof en co 'atisme is ook uit den boze, aldus ds. Hofman, die tot slot nog enkele fouten in de praktijk van de huidige structuur anstipte. Aan het begin van de bijeenkomst hield Atheïstisch -1.4-dioxanes" de heer C Altona. gebo te Makassar, Celebes (Indonesië: nd te dezer stede. Pro- <f. dr. E Havinga De geschiedde Als soldaat van het 22 R.I. heb in 1940 de Leidse Morspoortkazerne de inval in de Duitsers meegemaakt. Nu is er destijds een bevrijdingsmedaille van de stad Leiden uitgegeven. Deze medaille bevestigd aan een oranje lint en gemaakt van brons en toonde aan één kant twee gekruiste geweren en aan de andere kant de namen van de regimen ten die in en nabij de stad Leiden waren gelegerd. Nu heb ik al bij het ministerie van oorlog en bij de burgemeester van Lei den geïnformeerd, maar niemand weet Toch zou ik gaarne deze herinnering aan mijn oude regi- ik zoveel li<ïf en mijn bezit krijgen, can uw lezers hier mentsstad, leed heb gedeeld. Misschien weet e- raad op? Oudstrijder Jack v. d. Wolff j Cath. Beersmanstraat 10, Rotterdam (7) Sprekend over de vierde uitdaging, ds. Hofman, dat het communisme d een atheïstische inslag en een directe filosofie een eigengereide en eigen be reide religie krijgt. Het wordt een soort, atheïstische catechismus voor de gelo vigen in de partij. Hij was van oordeel dat de moe-gedachte en aan scepsis vervallen mensen rust vinden in dergelijk geestc-lijk-materieel huif.. Ds. Hofman was van oordeel, dat zolang e, ziekte, onwetendheid en feoda lisme in de maatschappelijke structuur Het communisme zal ook blijven groeien ten in het westen en bloc of indivi dueel zich wanstaltig blijft gedragen ir Verrassend resultaat financiële actie Hervormde Gemeente LEIDEN Eind januari heeft dc kerk voogdij der Hervormde Gemeente soort van bliksemactie ingezet. Ongeveer 500 Gemeenteleden hebben elk twintig enveloppen afgegeven met het verzoek de vrijwillige bijdrage voor 1964 te be palen. Gezien dc steeds stijgende kosten, vroeg de kerkvoogdij niet alleen spoe dig te reageren maar ook verhoging de bijdrage. Het resultaat is rassend geweest. Niet alleen steeg het totale bedrag, laar ook het aantal positieve re; as hoger dan in 1963. Ook velen, bij ie de vrijwillige bijdrage maandelijks of per kwartaal thuis wordt opgehaald, verhoogden hun bijdrage. Hoewel de algehele verwerking van de gegevens pas over enige tijd gereed zal zijn, kan nu reeds worden gezegd, dat de resultaten ongeveer 14% hoger liggen. Weliswaar wordt deze stijging het grootste deel weer opgeslokt door de laatste prijs- en salarisstijgingen, maar gebleken is, dat een snelle actie nog goede mogelijkheden biedt. Het college van kerkvoogden is voor smens op 9 april een bijeenkomst in de Marekerk te houden met alle mede erkers van deze actie en met alle ambtsdragers. Daar zullen de ervaringen met deze actie en de financiële per spectieven worden besproken. Natuuropnamen in Open Deurdienst LEIDEN Aanstaande zondagavond n 7 uur zal de heer J. H. Kroon, op uitnodiging van het Open-Deur-werk de Hervormde Gemeente een reeks vertonen met bijzondere opnamen planten en dieren in de vrije natuur. Mei. A. Alting zal bij deze diavert.oning gedichten zeggen. Op deze wyze komt geheel tot stand van klank en kleur, dat de bijbelse gedachten over Schepper Schepping tot uitdrukking wil bren gen. Deze dienst heeft plaats in de Mare kerk. Dr. P. L. Schoonheim zal de in leiding en sluiting verzorgen. de voorzitter, prof. mr. N. G. Geelkerken een langdurige uiteenzetting over het werk van de Tweede Kamer en over de moeilijkheden, die de ministers onder vinden bij de huidige prijs- en loonpoli tiek. Arbeidsreserve daalde in gewest Leiden LEIDEN Het gewestelijk arbeids bureau deelt mee, dat de geregistreerde arbeidsreserve in zijn rayon aanmerke lijk daalde.namelijk van 214 per ultimo jan. 1964 tot 157 per ultimo febr. 1964. De gunstige weersgesteldheid en de daardoor toegenomen activiteit zijn hier aan niet vreemd. Nog duidelijker treedt de invloed van het weer aan de dag wanneer men de cijfers per ultimo febr. 1963 348 stelt tegenover die per ultimo febr 1964 157 Hierbij dient volledigheidshalve nog te worden aange tekend, dat onder het aantal ingeschre venen per ultimo febr. 1963 niet zijn begrepen de groep kleine zelfstandigen 1324). die ambtshalve werden geregis- In het gewest Leiden, omvattende de gemeenten Leiden, Alkemade, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude, was 0,4% van de afhan kelijke beroepsbevolking werkloos tegen 0.8in de provincie Zuid-Holland en l,3»/« in geheel Nederland. De percenta ges wijzen uit, dat het gewest Leiden gunstig afsteekt t.o.v. de provincie en geheel Nederland. De vraag naar arbeidskrachten steeg beduidend, van 919 per ultimo jan 1964 tot 1152 per ultimo febr. 1964. De werk gelegenheid in het gewest Leiden kan dan ook omvangrijk worden genoemd. In de bouwnijverheid en de metaalin dustrie nam de vraag belangrijk toe. Vooral in de bouwsector is de verhoogde activiteit zeer goed merkbaar. In de textielindustrie blijft de vraag zich op hoog peil bewegen en doet zich het tekort aan personeel nog in belang rijke mate gevoelen, hetgeen de produk- tie beïnvloedt. Het aantal geregistreerde vrouwelijke arbeidskrachten onderging een geringe daling en beliep per ultimo febr. 1964 59. tegen 63 per ultimo jan. 1964. De vraag nam iets toe als gevolg van het komende voorjaar en wel van 367 per ultimo jan. 1964 tot 423 per ultimo febr. 1964. Vooral aan kantoor-, handels- en huishoudelijk personeel bestaat grote be hoefte. AMSTERDAM Ds. P. W. Spruyt, Hervormd predikant te Amsterdam, hoopt op 26 maart te herdenken dat hij 25 jaar geleden het predikambt aan vaardde. Hij is ook een aantal jaren predikant van de Leidse Herv. Gemeente geweest. Het is zijn bedoeling, dit jubi leum te vieren, maar niet vóór Pasen. Op 1 april biedt de kerkeraad van de wijkgemeente Koepelkerk A ds. Spruyt en zijn gezin in de kerk een receptie aan. Op 5 april hoopt ds. Spruyt in dezi kerk een prediking van bijzondere dank baarheid te houden. De zondag daarop zal hij in zijn eerste Gemeente. Mijns- heerenland, voorgaan. Ds. Spruyt werd in 1911 te Rotterdam geboren. Hij heeft gestudeerd in Leiden en was vervolgens kandidaat in Zeeland (1938). Na hulpprediker te IJsselmonde te zijn geweest (1938) werd hij predikant te Mijnsheerenland. In 1943 vertrok hij naar Arnhem, waar hij ook de oorlogs handelingen meemaakte. Drie jaar later werd h\j predikant van de Kooiwijk in Leiden, als opvolger van dr. G. J. Stree- der. Ten slotte vertrok hy in 1950, na voor vele beroepen te hebben bedankt, naar de hoofdstad des lands. Hij liet in Leiden een grote kring Gemeenteleden achter, die hem dankbaar waren voor zyn werk en prediking. Van de functies die ds. Spruyt in Am sterdam bekleedt, noemen wjj zyn voor zitterschap van de classicale zendings commissie, zijn voorzitterschap van het Prot.-chr. tehuis voor ongehuwde moe ders en hun kinderen en zijn hoofd bestuurslidmaatschap van de Ned. Zon dagsschoolvereniging. Hij geeft ook gods dienstles aan de Herv. Kweekschool. Het adres van ds. Spruyt is: Churchill- laan 214. Leidse N.C.R.V. op reis in Gehoorzaal LEIDEN Het reizen (vooral als het tegen de vakantie loopt) zit de Hollander in het bloed. Met tienduizenden zwer men zc uit en „als 't effe kan" tot ver buiten de grenzen. Naar Duitsland, met zyn gebieden vol afwisseling kleur en ge zelligheid. Naar Italic, land van zon, pal men, citroenen, mimosa, oleanders en grillige Dolomieten. Of naar Oostenrijk en Zwitserland, waar de blauwe meren en prachtige bergmassleven een toeris tisch hoogtepunt vormen. Uit deze staalkaart van vakantievreugde deed gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal de NCRV-filmdienst een goede greep. Na een inleidend woord van de voorzitter van de Leidse afdeling, de heer A. v. d. Bos. gaf de heer J. Kennedy een opsomming van de vele mo gelijkheden en voordelen, die de NCRV de vakantieganger biedt. Eenmaal „op reis" toefde men al spoe dig langs de boorden van de Rijn. met de kastelen en burchten, of ging men op pad in het Zwarte Woud, met zijn ro mantische Strasse en middeleeuwse sfeer. Italië was het volgende reisdoel: Flo rence. stad vol kunstzinnige schoonheid en Venetië, trekpleister van het zuiden. Een tocht door de Dolomieten, een va kantie aan het Gardameer, plaatsen als Limone, Malcesine. Garda, Lugano en Gandria en beelden van Oostenrijk maakten van de samenkomst een boei ende en interessante avond, die de leden op heel wat ideetjes voor de vakantie kon brengen. Voor Haagse rechtbank Drie maanden geëist tegen knoeier met km-teller huurauto DEN HAAG. Een 21-jarige ver tegenwoordiger had van een garage houder te Katwijk een auto gehuurd tegen f 8 per dag plus 8 cent per km. Hij zou plm. 300 km hebben afgelegd, maar hij had door prutsen aan de ki lometerteller, die afstand tot 200 km teruggebracht. De auto had hij bij de politie teruggegeven en hij had ver der niets betaald. Wegens verduistering had de jonge man zich voor de rechtbank te verant woorden. Hij betoogde niet de opzet tot benadelen te hebben gehad; onderweg had hij nog benzine bijgetankt. Omdat het een rechtzaak was geworden, had hij de garagehouder nog niet betaald, zo betoogde hij. De officier vond het een lelijke streek van verdachte en eiste drie maanden ge vangenisstraf. waarvan twee maanden voorwaardelijk. De verdediger betoogde dat verdachte bereid is de schade te betalen en er geen opzet tot benadelen bij verdachte zou hebben bestaan. Uitspraak op 24 maart. Inspectiedag in Leidse Stadsgehoorzaal Alleen gymzalen vormen zwakke plek in bestel LEIDEN Zoals wij enige tijd geleden meldden, heeft het gemeentebe stuur van Leiden ir. J. van Dijk verzocht het te adviseren ten aanzien van de Leidse verkeersproblematiek. Ir. Van Dijk, die 34 jaar geleden te Ber gen op Zoom werd geboren, is tot diens arrestatie op verdenking van oor- logsmidaden chef-assistent geweest van de befaamde verkeersdeskundige prof. Leibbrand. Thans heeft hij zich verbonden aan het Raadgevend in genieursbureau voor verkeerstechniek Grabowsky en Poort te Den Haag. Ir. Van Dijk studeerde van 1948 tot 1956 Dor civiel ingenieur te Delft Daarna hield hij zich bezig met een verkeers- onderzoek voor het stedebouwkundig ad viesbureau van de gemeente Delft en 2 jaar later trad hij in dienst van het bu- van prof. Leibrand. Hij maakte on teer geheel zelfstandig een verkeers plan voor de stad Bremerhaven. Na de arrestatie van Leibrand gaf hy aan de technische hogeschool van Zürich colle- ïs in verkeerskunde en spoorwegen. Aparte gevallen Van het verkeer in Nederland zegt ir. Van Dijk, dat elke stad zijn eigen moei lijk heden heeft. Er is geen algemene me thode om die op te lossen. Elk geval moet op zichzelf worden bekeken. Het open baar vervoer, het overige rijdende ver keer en het parkeren zijn in het algemeen knelpunten, die tezamen het verkeers probleem vormen. Ir. Van Dyk is voorstander van subsidi ering van het openbaar vervoer. Of dc fiets al dan niet uit dc stad zal verdwij nen, hangt vooral af van de kwaliteit van het openbaar vervoer, van dc kosten en van de afstand die de reiziger moet afleg gen. Hij gelooft, dat het aantal fietsers zal verminderen naarmate de steden gro ter worden. Voorstander van subsidiëring is hij, omdat het vervoersbedrijf dan ervoor moet zorgen dat het goede diensten biedt en uitkomt met het geld. Wanneer door de gemeente het tekort van het afgelopen jaar wordt bijgepast, denkt men al te spoedig, dat het toch wel in orde komt. LEIDEN De materiële vorm va onderwijs in de inspectie Leiden i; paald goed te noemen. Alleen het aantal schoollokalen baart bijzonder zorgen. Dit merkte de heer A. Bogaerds. rijksinspec- van het onderwijs, vanmorgen op ir, zijn openingstoespraak tot de 67ste alge- ledenvergadering van de Vereni ging van onderwijzers en onderwijzeres- in de inspectie Leiden. Ondanks eer flink aantal berichten van verhindering. de Stadsgehoorzaal geheel gevuld. Naast een aantal voor het onderwijs be langrijke personen, heette de voorzitter n het bijzonder de leerlinaen va 'ijfde klas van de chr. Kweekschool welkom. De heer Bogaerds toonde zich verheugd /er de huisvesting van het onderwijs i de inspectie, waarbij hij opmerkte dat het ergste leed is geleden. Sinds de scho lenbouw in 1947 wat moeizaam op gang n, zijn in de Inspectie 46 nieuw< gebouwen en 13 semi-permanente schO' len gezet. „Er is in Leiden op dit gebied heel wat gepresteerd, dank zij uitstekende medewerking van gemeente- en school besturen. Momenteel zyn 114 leslokalen en 5 gymnastieklokalen in aanbouw. Dit jaar denkt men 39 lokalen en twee gym zalen gereed te krijgen.'' zei de heer Bogaerds. die ook zijn vreugde uitsprak over de opening van instructiebaden te Leiden. Noordwijk en Voorhout. Bijzondere zorg Minder goed te spreken was hij het aantal gymnastieklokalen in de inspectie „Hebben wij naar het aan tal leerlingen recht op 65 stuks, ei zijn er momenteel maar 25. Dit pro bleem heeft ons aller aandacht ten volle nodig en de bijzondere zorg de betrokken instanties," meende de heer Bogaerds. Ook het aantal leerkrachten was ruststellend. Waren er vorig jaar nog vakatures, dit jaar had men er Pedagogiek Leiden „enig" geworden LEIDEN In het vervolg zal niet leer behoeven te worden gesproken an ..afdeling Leiden" van de Ned. Ver eniging voor Pedagogiek omdat de lan delijke vereniging na ruim honderd jaar heeft opgehouden te bestaan. Er was nog maar één bloeiende afdeling over, namelijk de afdeling Leiden. Het is dus geworden: de Vereniging voor Pedago giek te Leiden. maar twee. Het aantal verplichte onder wijskrachten bedraagt thans 762 en het aantal boventallige is 47. Vorige jaren waren het resp. 729 en 62. Dit noemde de inspecteur ook gunstig. Hij meende dat de verlaging van de leerlingenschaal (minder leerlingen per leerkracht) vol gens het systeem van de Mammoetwet, in de inspectie Leiden goed verliep. en maatschappij zijn zo nauw met elkaar verweven, dat de verwijten indirect ook aan deze maatschappij zijn gericht," was zijn mening. In dit verband toonde hij zich hoopvol gestemd. Immers op grond van de struc turele wijzigingen in de maatschappij, die zich duidelijk manifesteren, meende spreker dat deze ook goede veranderin- een en vernieuwingen in het onderwijs tot gevolg zouden hebben. „We gaan inzien dat arbeid niet lan- Spreker behandelde naast de goede ge'r hel hoogsle is maar dat de mens in materiele positie ook de inhoud ran he, ,jn vr(je tj d vo'„al ,ich2elI dlem ,e onderwijs. Hij beschouwde de soms ^'t-'kunnen ajn. Daarom moeten hogere tere verwijten aan het adres Iw" - - - - Verbetering inhoud onderwijs i Onderwijs Bijlichten De inspectie Leiden van het on derwijs nam vandaag afscheid van penningmeester A. J. P. Slegten- horst. Deze veranderde vorig jaar van betrekking (hij werd school hoofd in de inspectie Alphen aan den Rijn). „Wij laten u node gaan", zei voorzitter A. Bogaerds van morgen in zyn lovende afscheids speech tot de heer Slegtenhorst, „maar we laten u niet zomaar gaan". Hierna bood hij de schei dende penningmeester een sche merlamp aan, waarvan de kosten werden bestreden uit het batig saldo (f 1990.35) van de vereni ging. Een teken, dat dc inspectie Leid.en de heer Slegtenhorst op zijn verdere levenspad gaarne wil de „bijlichten". levenswaarden worden bereikt"' Spreker meende dat in het onderwerp dat mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het onderwijs, zou behandelen, „Rond de Mammoet-wet", een groot deel van deze problematiek, die ernstig overweging verdient, zou worden behandeld. Branden in Leiden LEIDEN De brandweer in Leiden moest gisteren tweemaal uitrukken. Om vijf over twee stond gistermiddag een grasbaan aan de Churchill-laan nabij de Voorschoterweg in brand. Met een enke le straal werden de vlammen gedoofd. Om zes uur gisteravond brak brand uit in een pakhuis aan de Marktsteeg, dat dienst doet als opslagruimte voor lompen. De brand is vermoedelijk ont slaan, doordat vonken van een snij brander terecht kwamen op een pak ge perst papier. Met de nevelspuit werd het vuur geblust. De schade bleef be perkt tot waterschade. LEIDEN Gisteravond draaide K. en O. in Camera als film-van-de- maand „Nachttrein" van de Poolse regisseur Kawalerowicz. Een film als „Nachttrein" ziet men zelden. Hier geen beroemde sterren, geen spannende intrige, geen berekende effecten. Men maakt heel doodgewoon een reis mee in een nachttrein, die volgeladen met vakantiegangers op weg is naar een vriendelijke badplaats. Een vrouw en een man. die beiden na toeschouwer in de wat zij zojuist achter de rug hebben, passagier te zijn. graag alleen willen zijn, moeten een slaapcoupé met elkaar delen. Bij stukjes beetjes ontstaat een gesprek, waar door zij zich weer wat ontspannen gaan voelen. In de trein bevindt zich ook een moor denaar. die door de passagiers na een felle jacht wordt gegerepen Dit is eigen lijk de enige episode, waarin van onge- actde sprake is. Voor de rest gaat het alles precies eender toe als wanneer wij 's nachts op reis gaan. En dat is de geweldige kracht van deze film; echtheid en een menselijkheid, die de i brengen mede- Men observeert mensen, die ln hun doen en laten niet zijn te onderscheiden van de mensen, die men in een trein reizend werkelijk meemaakt. Het is een interessante ervaring zoiets op het film doek te zien vastgelegd, temeer wan neer dit op zo'n uitermate bekwame ma nier is gebeurd. „Nachttrein" is een Poolse film en Po len ligt achter het IJzeren Gordijn. Dat men daar nog zo'n diepmenselijke rol prent kan maken, is toch wel iets, dat tot blijdschap moet stemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3