Nieuwe Leidse Couramnt Positie Britten is onhoudbaar Drie vliegers BB-66 B zijn nog in leven Dringend beroep op Oe Thant Middenstand boos om prijsbeleid HEROPEND PETER LEEHEK Theo van Eijck wil militaire dienst uit Engeland kan last op Cyprus niet langer alleen dragen «Gi^ns- CALEX DC-9 of Caravelle voor Europese lijnen KLM Witte Huis: geen ruzie Johnson en Kennedy Leraar reeds tien dagen verdwenen SNACKBAR Commentaren Donderdag 12 maart 1964, 44ste jaargang Oostelijke wind CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Over het algemeen meer bewolking, maar geen regen van betekenis. Krach tige tot matige oostelijke wind. Vannacht geen vorst meer. morgen dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Zie verder pagina 9 M 3,34, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ENGELAND heeft de Ver. Naties laten weten, dat de positie van de Britse troepen op Cyprus onhoudbaar wordt, en dat er een eind aan deze situatie moet komen. Dit heeft minister Sandys gemenebesteaken) gisteren in het Lagerhuis medegedeeld. Secretaris-generaal Oe Thant is dringend verzocht, vandaag te laten weten, hoe ver hij is met de van een internationale politiemacht voor Cyprus. In het licht van dat antwoord zal Engeland zijn standpunt nader over wegen. Deze mededeling ging ver gezeld van de waarschuwing, dat Engeland de last niet meer alleen kan dragen, omdat het bewust gehinderd wordt door hen, die het tracht te helpen. Sandys sprak lovende woorden aan het adres van de Britse militairen op Cyprus. Oe Thant is intussen nog niet erg ver met het vormen van een VN- vredesmacht voor Cyprus. Hij heeft Canada, Finland en Zwe den in principe bereid gevonden, troe- DE Sowjetunie heeft bevestigd, dat de Amerikaanse RB-66B boven de Sowjefczone van Duitsland is neergeschoten, naidat het gewei gerd had te landen. Het is neerge komen hij Gardelegen, op ongeveer 70 km van de zonegrens. Over het lot van de drie bemanningsleden is in Moskou niets medegedeeld. Maar uit rechtstreekse informatie is ge bleken, dat zij het goed maken. Eén hunner is licht gewond, doordat hij met zijn parachute in een boom te recht kwam. Volgens de Russische lezing werd het toestel door een Russisch jachtvliegtuig onderschept en neergeschoten, nadat waarschuwingsschoten waren gelost. I Een later onderzoek zou heLben uitge wezen. dat de RB-66B toestellen voor I luchtfotografie en andere verkennings- apparatuur aan boord had. De Sowjet unie protesteert tegen deze nieuwe schen. ding van het luchtruim van het Sowjet- i gebied. Ass. Press meldde, dat een verpleeg ster van het ziekenhuis in Gardelegen vertelde dat een van de drie vliegers licht was gewond, maar dat hij later uit het ziekenhuis werd gehaald en bij zijn kameraden werd gevoegd. Zy had ge hoord dat de andere officieren niet ge wond waren. Toen de verslaggever van Ass. Press nog meer wilde weten beëin digde de verpleegster het telefoongesprek, nadat zij gezegd had: -.U stelt dwaze vra gen". De Amerikaanse luchtmacht heeft de drie mannen geïdentificeerd als de 35- jarige kapitein Davis I. Holland, de 30- jarige kapitein Melvin J. T .essler en de 24-jarige eerste luitenant Harold Welch. Een schooljongen deelde een corres pondent van Reuter mede, dat een jachtvliegtuig het Amerikaanse vlieg tuig „van achteren had neergeschoten". Het toesltel vloog in brand, voordat het op de grond terecht krwam. De drie in zittenden verlieten de RB-66B per val scherm, de eerste twee samen, de der de iets later. Twee van hen werden ge vangen genomen. De derde werd naar het ziekenhuis gebraoht. Andere inwo ners van het dorpje Truestadt gaven overeenkomstige lezingen van het inci dent. In één oogopslag Positie van de legerpredi- kamt (3 maal) pag. 2 Libië: Wat voor land? pag. 5. Verdedigers zeker van vrij spraak Ruby pag. 5 Anti-sinaasappelactie pag. 9 Ondanks alles meer siga retten gerookt pag. 9 Rijden bij mist; politie ver ontwaardigd pag. 11 Interview met dr. Renaud, archeoloog pag. 11 PSV haalde het niet pag. 13. pen te leveren. Maar een financiële re geling is nog altijd niet gevonden, ook al hebben Amerika en Engeland Oe Thant laten weten, dat zij respectieve lijk twee en één miljoen dollar willen bijdragen om de onkosten voor de eer ste drie maanden te bestrijden. Er is echter zes miljoen nodig en het is nog niet duidelijk, waar die vandaan moeten komen. Voorts is het de vraag, of genoemde drie landen zoveel troepen wil len leveren, als op Cyprus nodig zijn en of zij met elkaar de zware verantwoor delijkheid voor handhaving van orde en rust op het eiland op zich willen nemen. In het licht van de jongste gebeurtenis- lijkt dat een zeer ondankbare taak te zullei Nederland Nederland heeft inmiddels ook een ver zoek van Oe Thant ontvangen om een vrijwillige financiële bydrage. In Den Haag meent men dat dit ver zoek morgen onderwerp van beraad in het kabinet zal zijn, waarbij het onge twijfeld een rol zal spelen dat er voor Nederland veel aan gelegen is dat de kwestie-Cyprus niet zal leiden tot strijd tussen twee landen van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie. Het is verder overigens duidelijk, dat Cyprus niet alleen op de rand van een burgeroorlog leeft, maai- dat het gevaar van buitenlandse interventie met de dag groter wordt als er niet spoedig een vre desmacht op Cyprus arriveert, die het op het eiland voor het zeggen heeft. Er be vinden zich reeds Turkse vlooteenheden in de wateren rondom Cyprus. Turkije heeft er nogmaals bij Amerika en Enge land op aangedrongen, een eind te ma ken aan het bloedvergieten op Cyprus. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de Turken zelf naar de wapens zullen grijpen, als zij zich door iedereen in de steek gelaten voelen. Gisteren zijn twee Russische torpedobootjagers van de Zwarte Zee naar de Middellandse Zee gevaren, met onbekende bestemming. Misverstand Intussen duren de acties tegen de Turk se gemeenschappen op Cyprus voort. Dui zenden Turken worden, nadat zij hun wapens hebben ingeleverd in huizen blokken en scholen bijeengedreven. Soms bevinden zich veertig mensen in een kamertje. Zij zijn verstoken van water en elektriciteit. De Griekse Cyprioten staan alleen toe, dat ze wat te eten krij gen. De Britse militairen, die op verzoek van Makarios enkele maanden geleden de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken op het eiland op zich hebben genomen, mogen zich nergens mee be-1 moeien. Zouden ze het wel doen, dan zouden ze worden beschoten. Gistermid dag moesten de Britse troepen voor drie uur het dorp Kazaphani verlaten. Toen bleek, dat zij er niet aan dachten, dit te doen, werd het ultimatum opi half drie ingetrokken. Het zou op een misverstand hebben berust President Makarios ging gisteren rustig naar Athene om de begrafenis van koning Paul bij te wonen. Men acht het niet uitgesloten, dat hij daar een gesprek zal hebben met generaal Grivas, de man die aan het hoofd stond van de benden, die tegen de Britten hebben gevochten voordat Cyprus on afhankelijk werd. De Grieks-Cypriotische groepen, die thans op het eiland de lakens uitdelen, eisen nu openlijk de terugkeer van Grivas, die zich sedert 1960 niet meer op Cyprus mocht vertonen. Zij willen aansluiting bij Griekenland. M oordzaak-Schijndel Vrijspraak ook in lioger beroep Het gerechtshof in Den Bosch heeft de 53-jarige L. van E. uit Schijndel, die in hoger beroep terecht stond verdacht van moord op zijn zoon Tijn, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Hier mee werd het vonnis van de rechtbank beevstigd. Koningin Juliana en prins Bern- hard. arriveerden gisteravond in Athene, waar zij vandaag de begrafenis bijwoonden van ko ning Paul. De Koningin en de Prins waren de laatste buiten landse gasten die in de Griekse hoofdstad aankwamen. Zij wer den verwelkomd door de Griek se prins Michael (rechts). Demonstratie in Kurhaus (Van onze soc.-econ. redactie) ontstemming in de kring van de middenstand over het prijsbeleid van de regering groeit op het ogenblik bij de dag. Zowel hij de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, de Nederlandse Rooms-Katholieke Mid denstandsbond als de Christelijke Mid denstandsbond acht men op z'n zachtst uitgedrukt het samenspel van de gering met de middenstand op het gebied van de prijzen hoogst ongeluk kig. Hier en daar wordt al ernstig het plan geopperd de medewerking aai prijspolitiek van de regering op te zeggen. Volgende week dinsdag wordt in hel Kurhaus te Scheveningen een demon stratieve vergadering van de drie grote middenstandsbonden gehoudi tegen het prijsbeleid van de regering. De vergadering zal onder leiding staan van de voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond. de heer H. de Mooij. In de vergadering, waarvoor alle be stuursleden van de bij de drie centrales aangesloten middenstandsvakorganisaties worden uitgenodigd, zal gesproken wor den door de heer S. C. Bakkenist, lid van de raad van beheer van Organon Oss, dr. J. P. I. van de Wilde, secretaris van de raad voor het midden- en kleinbedrijf en mr. R. J. Nelissen, lid van de Tweede Kamer en algemeen secretaris var N.R.K.M. De grootste onrust in de kring de middenstand heeft gewekt het plan van de regering de actie tegen de ticale prijsbinding door te zetten. Op zichzelf kan men er nog begrip hebben dat de regering in dit vlak bepaalde maatregelen overweegt, maar de middenstandsbank kan er geen en kele waardering voor opbrengen dat er over de te nemen maatregelen totaal geen voorafgaand overleg plaats heeft. Tegen het ontbreken van elk wezen lijk gesprek richt zich met name de kritiek op staatssecretaris Bakker en minister Andriessen. Gefluisterd wordt dat de regering de verticale prijsbinding zal aanpakken in de sector van de electrotechnische en cosmetische artikelen, maar van de zijde van de bewindslieden worden de offi ciële middenstandsvertegenwoordigers volledig in de mist gelaten. Uit zijn land, waar het broeit t gist en waar de toestand explo sief geworden is, kwam ook de Grieks-Cypriotische aartsbisschop Makarios naar Athene om de be grafenis van koning Paul bij te wonen. De jonge koning Con- stantijn begroette hem. 'I 5HR 'f f i f I ill f IIIIL Officia] dealer Leiden e.o. Order van ruim zes miljoen gulden TAE KLM zal binnenkort een bestel ling doen voor zes tweemotorige toestellen, die gebruikt zullen worden op de Europa-lijnen. In aanmerking komen de DC-9, de Caravelle 10-B en de BAC 111, respectievelijk een Amerikaans, een Frans en een Brits produkt. Het betreft hier een niet on aanzienlijke order, die een bedrag van ruim zes miljoen gulden zal be lopen. Welk toestel het uiteindelijk zal worden? Naar verluidt zou het Britse toestel de minste en de DC-9 de mees te kans maken (er is immers een zeei oude relatie tussen Douglas en KLM) Anderzijds verhelen deskundige krin gen zich niet dat ook de Caravelle be hoorlijke kansen heeft. In de eerste plaats kan het toestel 85 personen vervoeren, dat is vijf meer dan de DC-9 en boven dien is de snelheid en de actieradius van de Caravelle groter. Tenslotte zou ook de leveringstijd van de Caravelle korter zijn. De DC-9 is een volkomen nieuw toestel, terwijl toestel len van het type Caravelle al geruime tijd in produktie zijn. Cabot Lodge houdt mond dicht Washington deden gisteren hardnekkige geruchten de ronde, volgens welke de verhouding tussen president Johnson en Robert Kenne dy bekoeld is. Hoewel het Witte Huis deze geruchten ten sterkste ontkend en het bestaan ervan be lachelijk noemt, schijnt er toch wel kern van waarheid in de ver schillende krantenberichten te schui len. Dc verkiezingen in New Hampshire :oudcn aan deze geruchten nieuw voed sel hebben gegeven. Johnson behaalde o 18.000 stemmen voor het president- ip en Robert Kennedy 14.500 voor het -presidentschap. Beweerd wordt dat verstandhouding nog meer gespannen geworden door de georganiseerde pogingen om stemmen te winnen voor Kennedy bij de voorverkiezingen. Tegen deze theorie pleit dat Kennedy -t Witte Huis tweemaal heelt laten weten dat hij bereid was de voor hem ïrde actie te laten stopzetten, maar hem was beide malen geantwoord niets ondernemen. De democraten zijn overi gens van mening dat elke druk die op Johnson wordt uitgeoefend ten behoeve een kandidaat voor het vice-presi- dentschap de partij alleen maar kan schaden en dat de keuze moet worden overgelaten aan Johnson zelf en aan de partij conventie die in augustus pas wordt gehouden. Kennedy tegen Sommige woordvoerders willen zelfs doen geloven dat Johnson en Kennedy meer met elkaar spreken. Ook deze berichten zijn „belachelijk" genoemd door de woordvoerder van het Witte Huis. Vaak is beweerd dat de verkoeling tussen beide mannen al is begonnen toen ge bleken zou zijn dat Robert Kennedy tegen de keuze van Johnson voor het presidentschap in 1960 was. De vooi kiezingen in New Hampshire hebben overigens een glorieuze overwinning op geleverd voor Cabot Lodge, de Ameri kaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam Lodge noemde het een „grote eer", maar verklaarde niet te zullen aftreden naar de V.S. te zullen terugkeren. .Mijn status als diplomaat laat het met toe, dat ik enigerlei politieke actie be drijf". Toen de resultaten van 289 van de 302 stembureaus bekend waren had Lodge 5 stemmen. Goldwater had 21.174 stemmen, gouverneur Rockefeller r8.807, oud vice-president Nixon 15.101, mevrouw Margaret Smith 2733 en Harold Stassen 1251. Vooral het Russische persbureau Tass zeer tevreden over de nederlaag die Goldwater kreeg tc slikken. Tass ge bruikte dezelfde woorden als Rockefeller deze zei dat de „gematigden" had den gewonnen. Goldwater zelf gaf zijn nederlaag toe, maar zei met spanning zien naar de verkiezingen in Cali- fornië en Oregon. Hy noemde Lodge il in New Hampshire een moeilyke tegenstander om te verslaan. Al tien dagen wordt de 48-jarige Amsterdamse leraar Engels drs. C van Ecncnnaam vermist. Zondagmiddag 1 maart verliet liy zyn woningen in de Watergraafsmeer te kwart over een om, naar zijn familie later verklaarde, met zyn auto naar een voetbalwedstrijd in het Olympisch Stadion te gaan Drs. Eenennaam, die docent is het Comeniuslyceum, had maar weinig geld bij zich. Sedert zondagmid dag heeft zijn gezin niets meer var hem of zijn opvallende auto (een bor deauxrode Ford Fairlane met crème kleurig dak) vernomen. Wel ontving zijn vrouw die maandag daarop te Ouderkei-k aan de Amstel geposte brief, waarin hij afscheid neemt ook schrijft dat hij de schande niet kan dragen. De leraar had de laatste tijd huiselijke moeilijkheden met zijn twee kinderen, een dochter van 1 ONZE GEMODERNISEERDE RESTAURANT ANNEX TEAROOM Beleefd aanbevelend GANGETJE 14. TTET jaar 1964 heeft nog elke maand ruime gespreksstof gegeven. In januari trok „Zo is het toevallig ook nog eens een keer'' de aandacht, in februari stonden de geloofsovergang en de verloving van prinses Irene in het middelpunt van de belangstel ling, terwijl in maart zich een legcr- predikantenkwestie voordoet. Hoewel verreweg het minst specta culair. is de laatste affaire misschien nog wel de pijnlijkste. Het kern wapenrapport van de hervormde synode heeft geen scheidslijn getrok ken tussen kerk en wereld, heeft niet de Kerk tegenover de Staat ge plaatst, maar de protestantse christe nen in twee kampen verdeeld. Een groot en een klein- Het kleine kamp wordt gevormd door degenen, die in navolging van de synode een „neen zonder ja's" tegen de kernbewape ning uitspreken het grote kamp door hen, die op grond van de Hei lige Schrift al of niet aarzelend „ja" menen te moeten zeggen. Nu is meningsverschil tussen christe nen niet zo ernstig, mits het maar niet tot verkettering leidt. Het syno dale rapport geeft daartoe ook geen aanleiding, aangeboden als het is „ter overweging". Maar uiterst pijn lijk wordt de situatie wanneer het rapport (onbedoeld) gaat werken als een splijtzwam, zoals we thans bij de protestantse geestelijke verzorging van de landmacht zien. Daar is een hoofdlegcrpredikant in conflict geraakt met een hoofd oplei ding, een conflict dat vóór alles prin cipieel is, waar het gaat om de conse quenties van de evangelieverkondi ging- Is de afwijzing van het gebruik van kernwapens eis van het evange lie? Nee, zegt de hoofdlegerpredi- kant, het verbreiden van dat inzicht is slechts atoom-pacifistische propa ganda. Integendeel, zegt het hoofd opleiding, gebruikmaking van atoom bommen is in strijd met Gods ge boden en beloften. Wie op dit punt stilzwijgen eist, tast de vrijheid van de evangelieverkondiging aan. Het kan niet de taak van een dag blad zijn zich de profetenmantel om te hangen en hier een arbitraire uit spraak te doen. Hier staan mannen tegenover elkaar, van wie men mag aannemen, dat beiden zich geroepen gevoelen het evangelie van Jezus Christus in de strijdkrachten uit te dragen- Beiden willen gehoorzaam zijn. Dat hun verschil van inzicht tot een botsing heeft geleid, ervaren we als een bedroevende gebeurtenis, te meer daar de zaak van het Ko ninkrijk Gods er slechts schade door kan lijden. JJET conflict BosDiekerhof waarbij zes hervormde staflcger- predikanten aan de zijde van ds. Bos staan en het breed moderamen aan de kant van ds. Diekerhof kon niet op een ongelukkiger tijdstip komen. Predikers van de blijde bood schap raken met elkaar overhoop, juist nu de hoofdraadsman Lips klaar staat om in de landmacht de droeve boodschap van '1 homme révolté, dc opstandige mens, te gaan verkondi gen. Zijn verschijning zou, zo zou men zeggen, de uitwerking van olie op de golven kunnen hebben. Helaas is er meer reden om te vrezen, dat er olie op het vuur is geworpen- Ds. Bos heeft de legerpredikanten onder het oog gebracht, dat de verhouding tus sen kerkelijke en humanistische geestelijke verzorging antithetisch van aard is. Er dient dan ook geen sprake te zijn van enigerlei samen werking. Zelfs geen kamer dient te worden afgestaan. We vragen ons af hoe het moderamen van de hervormde synode hierop zal reageren- Men zal zich herinneren, dat de hervormde synode in november van het vorige jaar allerminst haar teleurstelling over humanistische activiteiten heeft uitgesproken. Met 28 tegen 16 stemmen werd een interim-rapport aanvaard, waarin te lezen staat dat de kerk krachtens de in het evangelie rustende tolerantie zich niet alleen tegen de aanspraken van het Humanistisch Verbond niet mag verzetten, maar deze ook moe ten bevorderen! De mogelijkheid kan zich voordoen, aldus het rapport, dat het Humanistisch Verbond als een positieve factor moet worden gewaardeerd. Er is geen helderziendheid voor no dig om te constateren dat ook hier -de wegen uiteen gaan. Dat moest er nu juist nog bijkomen! Familie wil met hem praten T-)E motieven van Theo van Eyck voor zyn vlucht op zaterdag jl. met een toestel van de marine- luchtvaartdienst van Malta naar Bengazhi (Libië) zouden voortkomen uit zyn verlangen om de mi litaire dienst te verlaten. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De diplomatieke ambte naar, die vanuit Kagro naar Bengazhi is geweest, heeft contact met de ma rineman gehad, In de ko mende dagen zal de diplo maat opnieuw contact op nemen om Theo van Eijck als hy dat wil, te helpen naar Nederland terug te keren. De Nederlandse di plomaat blijft verder ook belast met de afwikkeling van de formaliteiten voor de terugkeer van het vliegtuig op korte termijn De moeder van de ma rineman. mevr. Van Eijck uit het Brabantse Riel, zei de burgemeester van Al phen en Riel te hebben gevraagd zijn invloed aan- te wenden om in contact met haar zoon te kunnen komen. De burgemeester zal zich hiervoor inspan- zioh met het ge- De echtgenote van de naar Libië uitgeweken Ne derlander, mevr. Corrie v. Eijck-Pijnenburg uit Nue- nen, heeft contact gezocht met het Rode Kruis, dat liet weten de mogelijkhe den voor contact tussen haar en haar man te on derzoeken. De naaste familieleden van de marineman gelo ven, dat Theo van Eyck zal terugkeren, als zU maar eerst eens persoonlyk con tact met hem zouden heb ben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1