Grieken trachten probleem Cyprus zelf „op te lossen" Marineman nog steeds in Libië Soldaat aan nekkramp overleden Felle akties tegen Turkse bevolking Gevangenen „selecteren' zichzelf voor gaskamer Stem ontvoerder Timo voor radio Argentinië levert Bohne toch uit Makarios: vrij spel vóór VN-macht komt SS-mcijoor Morgen hoorde grapje: In één Drie doelen bij antobotsinji Commentaren Plaats onder de zon Dinxlaf! 10 maart 1964, 41-16 jaargam CHRIST EllJK-NATIONAAt DAGBIAO _St*ntv»sligh ic ghebUvaa mijn hert in teghenspoef" Droog en rustig weer Droog; weer met weinig; bewolking en in de nacht en vroege ochtend plaatse lijke mist Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgenmiddag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. (Voor vervolg zie pagina 7J 0,78, p.m. 3,34, V. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prins Bernhard heeft gisteren in Utrecht de Voorjaarsbeurs geopend. Hij maakte een rondgang door de nieuwe Irene hal. Bij de stand van het Nederlandse normalisatie instituut gaf de voorzitter, ir. J. D. H. van den Toorn, de hoge bezoeker tekst en uitleg. stad c 7\| AAR HET ZICH laat aanzien, maken de Griekse Cyprioten op het ogenblik gebruik van het feit, dat de Vredesmacht van de Ver. Naties nog niet is gearriveerd, Engeland om politieke redenen tot het aannemen van een afwachtende houding is gedoemd en Turkije min of meer wordt belet, op Cyprus tussenbeide te komen. Zij hebben op verschillende plaat sen de aanval op de Turkse bevolkingsgroep ingezet. In officiële commu niqués van de Cyprische regering wordt gesproken over Turkse „rebellen" en wordt de eis gesteld van „volledige overgave". Een Amerikaanse fotograaf, die over het betrokken gebied heeft ge vlogen zei, dat het „precies een ech te oorlog" was. Voor secretaris-ge neraal van de VN, Oe Thant was dii alles aanleiding, een speciaal beroep op de betrokken partijen te doen, de strijd te staken. In de stad Ktima zijn ongeveer 3.000 Turken die en derde deel van de tota le bevolking uitmaken, op een klein gebied samengedreven onder het vuur van Bazooka's, mortieren en geweren. Ongeveer 100 man Britse troepen be vinden zich in het Turkse deel van de Dr. Konrad Morgen, een voormalige rechter bij de SS, vertelde gisteren als getuige in het Auschwitz-proces, dat een van de SS-bewakers hem „als grapje" vertelde hoe nieuw aangeko men gevangenen zichzelf selecteerden voor de gaskamers. Hun werd verteld dat het kamp op enkele kilometers af- stand lag en dat degenen, die zich zwak voelden, op vrachtau'o's moesten plaatsnemen. Daarna werden zij naar de gaskamers gereden. Morgen, die majoor geweest is bij de SS, heeft zelfs eens een onderzoek moe ten instellen naar onregelmatigheden I die in Auschwitz gebeurden. Bewakers stuurden kilo's goud, afkomstig uit de gebitten van Joden naar huis. Maar dat was verschrikkelijk, zei de heer Mor gen, dat goud moest naar de rijksbank gestuurd worden. Overigens is Morgen wel geschrokken van de gruwelen die hij in het kamp I waarnam. Hij besloot naar Zwitserland te vluchten omdat hij geen andere mo gelijkheid zag om te protesteren tegen de diktatuur van Hitler en in het vrije Zwitserland te getuigen van de gruwe len die hij in Duitsland zag. Zodra hij echter de grens over was bleek, en dat was gisteren ook nog te merken, dat hij nog niets had geleerd. Hij besloot niets te vertellen omdat al les wat hij zou zeggen als oorlogspro paganda gebruikt zou worden tegen Duitsland en aangegrepen zou worden als een aanleiding om verschrikkelijk wraak te nemen op Duitsland. „En op wie zou die wraak terecht komen zo vroeg dr. Morgen zich af „Op mijn familie, mijn vrienden, mijn kameraden van het Oostfront en al die jonge idealisten van Duitsland, Neder land en België en Noorwegen, die vrij willig bij de SS waren gegaan om de Duütse en Europese cultuur van het bol sjewisme te redden". Dit verklaarde dr. Morgen gisteren in het proces-Auschwiitz. nadait gedurende 19 jaar bekendheid is gegeven aan de gruwelen die door de SS gedurende de tweede wereldoorlog en daarvoor zijn bedreven. Een van de beklaagden, de SS'er Os wald Kaduk, heeft nog steeds gezwegen. De rechter las gisteren een verklaring die Kaduk tijdens het vooronder zoek heeft afgelegd. Hierin geeft hij toe de huidige Poolse president Cyrankie- in een varkensstal in het kamp te hebben mishandeld. Cyrankiewicz rea geerde echter niet noemenswaard op deze behandeling. „Als ik destijds de kans had gekregen, zou ik hem hebben gedood, want ik haat alle communis ten". aldus Kaduk. Hij bekende verder te hebben deelgenomen aan het execute- van gevangenen. oogopslag „Jack Ruby een streber die van aanpakken wist" pag. 5 Chroesjtsjef geeft de boe ren meer vrijheid pag. 5 Italië weigert compromis inzake de EEG-melkprijs pag. 5 De jaarbeurs representeert de moderne samenleving pag. 7 Min. Cals voelt voor om vorming van de Eerste Ka mer pag. 7. Hij klaagde er echter over dat met twee maten werd gemeten in West- Duitsland. „Mensen als Oberlander. die in Oost-Duitsland levenslang heeft ge kregen, en Globke lopen vrij rond, ter wijl wij de schuld krijgen", aldus Kaduk (Oberlander is afgetreden als minister voor vluchtelingenzaken, maar is steeds lid van de Bondsdag. Globke genoot de speciale bescherming Adenauer en is na diens heengaan pensioen gegaan) TAE 'HESSISCHE RUNDFUNK' heeft zaterdag de stem laten horen van de vermoedelijke ontvoerder van Timo Rinnelt, die al sinds drieëneenhalve week wordt vermist. Naar aanleiding Nederlanders terug naar Malta De 21-jarige vliegtuiginaker-elektro- monteur van de Nederlandse Marine, die zaterdag met een Grumman Tracker toestel alleen en zonder toe stemming van Malta naar Libië is ge vlogen, bevindt zich met zijn vliegtuig nog steeds in Libië. Een woordvoerder van de Britse rine op Malta heeft meegedeeld dat Ne derlandse officieren, die naar Libië zijn gevlogen om de vrijlating van de 21- jarige marineman en het vrijgeven van de Grumman Tracker te bewerkstelligen onverrichterzake zijn teruggekeerd. De zaak wordt, naar de woordvoerder heeft gezegd, thans op regeringsniveau be handeld. Van Britse zijde in Libië is meege deeld, dat de Tracker die op een n meer gebruikt vliegveld bij Benghazi geland, nog voor slechts tien minuten brandstof had. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Benghazi is vernomen dat de Neder landse marineman de Libische autoritei ten meegedeeld zou hebben, dat hy van plan geweest was naar Egypte te gaan, van deze uitzending meldden zich gis teren zes mensen, die de stem her kend zeggen te hebben. Via de tele foon waren slechts acht woorden ge sproken: „Leg het geld klaaru hoort nog van onsElk geval zal volgens procureur-generaal Dobritz zorgvuldig worden nagegaan. Langs deze weg was men in 1958 achter de kinderrover Fritz Tillman gekomen. Intussen is de door Interpol gezochte Rudolf Moser, alias Roger Herty Moser de Mosaro uit Wenen zaterdag door de Spaanse politie op de Kanarische eilan den gearresteerd. De openbare aanklager in Wiesbaden had een arrestatiebevel tegen Moser uitgegeven omdat hij de vader van Timo in Barcelona 8000 mark had, afgeperst. De openbare aanklager, dr. Dobritz. betwijfelt echter of de Spaanse politie Moser aan West-Duitsland zal uitleve- Overeenkomstig het Duits-Spaanse uitleveringsverdrag wordt een straf schuldige niet uitgeleverd als hij ook wordt gezocht door politie van het land waar hij is gearresteerd. Men heeft in Wiesbaden eveneens de uitlevering gevraagd van de eerder gearresteerde medewerker van Moser.dc 31-jarige Hans Werner Schulz- Rouwbeklag aan Griekenland Minister-president Marijnen heeft gis teren het condoleanceregister op de Griekse ambassade te Den Haag gete kend. De voorzitters van de Eerste van de Tweede Kamer hebben aan voorzitter van het Griekse parlemenl een telegram van rouwbeklag gezonden Het feest van 13 maart op de Wil lem Ruys, ter ere van liet meerderjarig worden van prinses Margriet, is uitge steld wegens het overlijden van koning Paul. Een nieuwe datum voor dit feest van de Koninklijke Nederlandse Reders- vereniging moet nog worden vastge steld. n hebben het vuren beantwoord, :e werden beschoten. zijn echter geen Britse slacht offers gevallen. Britse troepen mogen zich niet met de strijd inlaten. Een Grieks-Cyprische functionaris waar schuwde de Britse commandant, dat zijn troepen beschoten zouden worden, als ze „in de weg zouden lopen". On derhandelingen over een bestand ble ken gisteren geen zin meer te hebben. Toen de Britten voorstelden, vrouwer kinderen uit het Turkse stadsdeel te .•acueren, kregen zij te horen dat al leen nog maar over „volledige over gave" kon worden gesproken. ROOKWOLK De Amerikaanse fotograaf vertelde erder dat een zware rookwolk zich uitbreidde over het Turkse stadsdeel de branden niet geblust konder worden, net geluid van mortieren goed hoorbaar en de stofwolken die werden opgeworpen door de granaten in de buurt van de laatste nog overeind slaande minaret, waren duidelijk zien. Eerder op de dag hadden de Grieken m moskee opgeblazen, omdat deze al: geschutspost zou zijn gebruikt. Van de lucht uit kon men een deel van de Brit se troepen zien. terwijl ze op het trot toir zaten en de kogels over hen heer suisden. Een andere ooggetuige ver klaarde dat de geluidswagens militai'-f marsmuziek uitzonden, terwijl de Griek se gewapende groepen de Turken te lij' gingen. Luidsprekers braakten oproeper aan de rebellen uit, die uitgenodigd werden, zich over te geven. Een van df omroepers was een student van achttien OPZET Ook in andere plaatsen deden zich ern stige moeilijkheden voor, als gevolg var Griekse aanvallen op Turkse minder, heden. De bevolking van het eiland Kaxaphani werd door de Grieken vooi de keus gesteld, de wapens in te leveren of naar Nicosia te worden geëvacueerd. De Turken kozen het eerste. Dit beeld zal men in de okmende dagen overal op Cyprus terugvinden. De Griekse meerderheid probeert de Turkse bevolkingsgroep te ontwapenen en op die wijze het Cyprische probleem naar het eigen inzicht te regelen, dat de troepen van de Verenigde Natie- op het eiland arriveren en een bemidde laar wordt aangewezen om een regelinf voor het Grieks-Turkse probleem te vin den. Dat dit in verschillende plaatsen tot een verschrikkelijk bloedbad kan leiden is begrijpelijk. FRANKRIJK Intussen is de heer Kyprianou, de Cy prische minister van buitenlandse zaken, in Parijs aan het confereren met zijn Franse collega, Couve de Murville. Zo als men weet heeft Frankrijk allerlei steun toegezegd om de Cyprische rege ring te helpen, de problemen op het eiland op te lossen. Turkije heeft het voorstel, de Guate malan Rote Bennett ate VN-beimid- delaar aan te wijzen, van de hand ge wezen. Gisteren is het stoffelijk overschot van koning Paul van Griekenland overgebracht van het koninklijk paleis naar de kathedraal in Athene. Bij de foto: staande naast zijn moedergroet koning Constantijn, terwijl dc kist de kathedraal wordt ingedragen. Verdachte in euthanasie-proces De Argentijnse regering heeft beslo ten de ex-advocaat Gerhard Bohne, die door dc Wcstduitse justitie is be schuldigd van het plegen van eutha- nasie-moorden onder het naziregiem, aan West-Duitsland uit te leveren. De Westduitse ambassadeur in Buenos Avonturier van 10 jaar terecht Dc tienjarige Pieter Hagers uit Mui den, die donderdagmorgen de ouder lijke woning had verlaten, en waar naar de politie uit verscheidene ge meenten enige dagen heeft gezocht, is terecht. De jongen had geld van huis mee genomen en was naar Weesp vertrokken, waar hy het geld hoofdzakelijk uitgaf aan patates frites. De politie zocht, daar de voorliefde voor patates frites van de jongen bekend was, voornamelyk deze zaken af. Hij werd gezien bij een patates- friteszaak. maar zodra de jongen de politieauto zag. was hij weer verdwenen. Een ouder zusje zag hem eens in de omgeving van het station Weesp lopen, toen zij in een autobus zat. Zy waar schuwde snel de chauffeur van de bus. die stopte, maar de kleine avonturier had het gevaar gezien en was alweer ver dwenen. 's Nachts keerde hij telkens naar Muiden terug en sliep hij in een geparkeerde auto. Dit hield hij vol tot zaterdag, toen een inwoner van Muiden hem in de Linnaeusstraat zag lopen. De man nam de jongen mee naar het politie bureau in de Linnaeusstraat, waar de politie van Muiden gewaarschuwd werd. De jongen had niet veel geld meer over, hij had zich flink tegoed gedaan aan zijn lievelingskost. Minister Luns arriveerde giste ren met zijn echtgenote op het vliegveld van Oslo voor een officieel bezoek van drie dagen. Op de luchthaven werden zij verwelkomd door de Noorse minister van buitenlandse za ken, Halvard Lange. Aires had op 25 februari om zijn uitleve ring verzocht. Bohne was na de tweede wereldoorlog naar Argentinië gevlucht Hij heeft in 1955 een bezoek gebracht aan Duitpland, waarbij hij zich als ambtenaar van het ministerie van landbouw uitgaf. In 1963 was hij in staat van beschuldi ging. maar weer op vrije voeten gesteld, waarvan hij gebruik maakte zich onder valse naam naar Argentinië te begeven, waar hij bij zijn zuster introk. Bohne was na het verzoek om uitlevering door de Argentijnse justitie in voorlopige hechtenis genomen. Maandag maakte het ministerie van buitenlandse zaken in Buenos Aii-es officieel bekend dat Bohne zal worden uitgeleverd aan West-Duits- Gerhard Bohne heeft toegegeven bij de euthanasie-moorden betrokken te zijn ge weest, maar zegt dat hij slechts ambtelijk werk heeft verricht met het inschrijven van de overledenen en het bijhouden van een statistiek. O De 32-jarige E. Wijkstra uit Groningen, die gistermorgen ernstig gewond werd bij een auto-ongeluk op de weg tussen Zuidwolde en Balkbrug, is 's middags ir net ziekenhuis te Zwolle overleden. De heer Wijkstra was het derde slachtoffer van dit ongeluk: zijn verloofde, mej. L Beekman uit Eindhoven en de bestuur der van de auto. de 35-jarige A. H- Rie- wald waren op slag dood. Bosbrand langs spoorlijn tussen Tilburg-Breda Tot laat in de avond hebben brand weerlieden geholpen door vrijwilligers gisteren gevochten tegen een brand die 's middags in het wandelbos tussen Til burg en Breda is uitgebroken. Het vuur woedde op een vrij smalle twee kilo meter lange strook aan weerszijden van de spoorlijn tussen beide steden. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend In Nuland is gisteravond het boer derijtje vain de heer Th Schippers aan de Schotsheuvel afgebrand. Ook de in boedel ging verloren. De heer Schippers, zijn echtgenote en drie kleine kinderen waren niet huis toen de brand uitbrak. De eigenaar en het gezin Schippers waren tegen brandschade verzekerd. De bewo ners hebben onderdak gevonden by familie. TA AT OPNIEUW, thans door de heer Cals, pleit is gevoerd voor een betere werkwijze van ons parlemen taire stelsel, achten wij belangrijk. Ook wie niet zonder meer met deze voorstellen instemt zal willen erken nen dat die werkwijze bij herziening gebaat kan zijn. Verandering bren gen in een bepaald systeem is niet gemakkelijk. Dit tc minder wanneer het juist het systeem is dat iemand zozeer in beslag neemt. Dan blijft er te weinig tijd beschikbaar voor het loutere denkwerk. En zou het gemis aan de mogelijkheid daartoe niet juist een van de euvelen zijn waaraan onze tijd lijdende is? Sinds lang reeds, maar laatstelijk in toenemende mate, is ons parlement onvoldoende tegenspeler van de rege ring. Allerlei oorzaken dragen daar toe bij. Voor een belangrijk deel is de inspraak in het regeringsbeleid verplaatst naar andere, overwegend sociale en economische organen. Daarentegen en als om eigen mach teloosheid te compenseren, bestaat bij het parlement een neiging om zich tezeer in het detailwerk van het regeringsbeleid te verdiepen. Ook bij het verschijnsel van de specialisten in de volksvertegenwoordiging, niet zelden met eigen organisatorische bindingen, heeft de heer Cals niet zonder reden de vinger gelegd. Het is een zaak van democratisch zelfbehoud, wanneer naar de beste werkwijze van ons parlementair stel sel wordt gestreefd. Er is gelukkig veel goeds, waarop dan kan worden voortgebouwd. n ELUKKIG HEEFT thans de rege- ring van Argentinië bewilligd in de uitlevering van een man die van ernstige oorlogsmisdaden wordt be schuldigd. Lang al hadden enkele Zuidamerl- kaanse staten een kwalijke naam gekregen, doordat het heette, dat op hun grondgebied een toevlucht had den gevonden wie zich aan gruwe lijke vergrijpen hadden schuldig ge maakt. En het was niet maar een gerucht, men denke slechts aan Eichmann, die immers ter berechting moest worden ontvoerd, liet is niet duidelijk waarom men ginds niet jegens de ander handelt ais jegens hem die nu naar Duitsland wordt teruggezonden. Wordt het nu anders? Is men overtuigd geraakt van dc oprechtheid in liet Duitse streven, alsnog zoveel mogelijk schoon schip tc maken? Hebben ook in Zuid-Anierika de onthullingen voor dc rechters schokkend gewerkt? In elk geval menen wij, nu in dit geval dc uitleving zal geschieden, hetzelfde in meer gevallen behoort plaats te hebben. Het zijn afschuwe lijke zaken die in deze rechtszaken openbaar worden. Maar er is tegelijk iets van een schuchter pogen om nog iets van de geschonden gerechtigheid te herstellen, ok als poging blijft het moeilijk genoeg. In de Frederik Hendrik-kazerne in Venlo zijn twee gevallen van nek kramp geconstateerd. De 19-jarige dienstplichtige soldaat J. W. Bos uit Utrecht, die sinds begin februari voor eerste oefening onder de wapenen is, is gisteren aan deze ziekte overleden. Hij behoorde tot de A-cie van het tweede depot infanterie in Venlo. Soldaat Bos was vrydag met verlof thuisgekomen en kort daarna ziek ge worden. Hy was dit weekeinde in het centraal militair hospitaal opgenomen en daar gisteren overleden. Een andere .militair van hetzelfde on derdeel, de 19-jarige dienstplichtige sol daat L. W. J. A. M. Boogers uit Tilburg, is met nekkramp opgenomen in een zie kenhuis in Venlo. Zyn toestand was gis teravond redeiyk cn er bestaat geen levensgevaar. In de kazerne zyn maatregelen geno men om uitbreiding van deze gevreesde ziekte te voorkomen. De militairen heb ben zelfs tabletten gekregen en hebben slechts lichte diensten. Zy mogen het volgende weekeinde met verlof. Het tweejarig zoontje Arend van de melkhandclaar N. C. Zonneveld te Hoogmade is gisteren voor zijn ouder lijke woning onder een achteruitrij dende vrachtwagen geraakt. De kleuter was op slag dood. De 19-jarige bloemenkoopman A. Th. Vlaar is gisteren op de niet be waakte overweg in zijn woonplaats Bree- zand met zijn bakfiets met hulpmotor onder een trein gekomen. Hij was op slag dood. De trein kreeg tien minuten vertraging. Het nieuwe feuilleton Ons nieuwe feuilleton. Plaats onder de zon, dat vandaag begint, voert de lezer binnen in een kleine dorpsgemeenschap, waar iedereen iedereen scherp observeert. Het decor is herkenbaar: een dorp aan zee met een binnenhaven en een sluis, geflankeerd door rietlanden. De schrijver, Klaas van der Geest, die een vertrouwde naam heeft als auteur van streekromans, heeft in dit vervolgverhaal kans gezien de mensen als echte levende wezens tetekenenWij vertrouwen er op dat onze lezers geboeid de gebeurtenissen in het dorp aan zee zullen volgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1