School voor ruimtevaarders Koning Constantijn ZATERDAG T MAART 1964 STUDENT MOET BEREID ZIJN HARD EN LANG TE WERKEN Vliegers niet ouder dan 32 jaar, in het bezit van een technische graad en met een ervaring van 500 tot 1000 vlieguren, die genegen zijn een opleiding tot ruimtevaarder te volgen. school der astronauten te volgen. Zij die de school doorlopen heb ben tonnen geen aanspraak ma ken op loonsverhoging of een be paalde toelage. Voorts impliceert het niet dat zij werkelijk de ruim te in zullen gaan. Alhoewel het natuurlijk wel aannemelijk is dat men tot de eersten behoort. De mannen die de school volgen, heb ben in principe allen dezelfde kan sen om de ruimte in tegaan. Kritieke fase in elke vleugeltip; zij maken ge bruik van waterstof-peroxyde, op geslagen in een tank in de neus van het vliegtuig. Deze toestellen dienen om vliegers te trainen in de kritieke fase bij het uit de ruimte binnen komen van de at mosfeer. Eind vorig jaar was de com mandant van de school, kolonel Charles Yeager, genoodzaakt zijn toestel per schietstoel te verlaten. Alhoewel het toestel geheel werd vernield, werd de kolonel, dank zij de schietstoel, slechts licht ge- Tijdens de cursus worden vlucht- nabootsers gebruikt om de toe komstige ruimtevaarders ervarin gen te laten ondergaan die men zelfs niet in een Starfighter kan bereiken. Ten slotte bezoeken de leerlingen de School of Aerospace Medicine in San Antonio in de staat Texas. Hier wordt vooral aandacht besteed aan de psycho logische facetten van de ruimte- Kostbaar Lange dag De leerlingen worden tijdens de opleiding niet met fluwelen handschoenen aangepakt. Om half zeven 's morgens begint de dag en een half uur later trekken zij hun vllegkleding aan om hun ma chines te controleren. Weer een half uur later zitten ze al in de lucht en concentreren zich dan op een groot aantal, tevoren voor bereide problemen. Ze moeten speciale vluchten maken, die him veertig seconden lang een gevoel van gewichtloosheid geven, maar ze kunnen ook een gesimuleerde X-15 landing maken, uit de lucht vallend met een snelheid van on geveer 400 meter per seconde. Zo'n oefening duurt ongeveer 45 minuten, dan landen, zich voorbe reiden op een ander probleem en dan weer de lucht in. Zo gaat het vlucht na vlucht, de hele mor- Om twaalf uur veertig wandelt de leerling het leslokaal binnen, om gezeten achter een grijze sta len schrijftafel, voor de eerste keer die dag, het theoretische on derwijs te ontvangen. Hij dient vol aandacht te zijn voor de in structeur die hem verder gaat bekwamen. Zo gaan de lessen de gehele dag door, zo nu en dan on derbroken door lezingen die bij voorbeeld gaan over: het weer in de ruimte. Idealisten wel tot de idealisten behoren, want als de leerlingen om half vijf naar huis gaan om te eten is de dagtaak nog niet geëindigd. De meesten wonen in dezelfde straat, in een door de regering ingericht huis op de luchtmacht basis. Van de studenten wordt verwacht dat zij 's avonds zelf verder studeren. Het is best mogelijk dat een jonge officier die nu nog zenuw achtig achter zijn schrijftafel zit en probeert de moeilijke vragen van de instructeurs te beantwoorden in 1970 de man zal zijn, die als eerste een voet op de maan zal zetten. Immers zijn opleiding staat er borg voor dat hij veel uiteenlopende taken kan vervullen zoals: het in een baan om de aarde brengen van een satelliet. Een rat op de maan te laten landen of een ruimtestation in elkaar te zetten en zo zouden er nog meer ruim- tevaarders taken op te Sommen zijn. Het- is in ieder geval een vak met toekomst, waarin men nog niet veel concurrentie heeft te duchten. vliegen, een manier die, voor zo ver dat mogelijk is met een ge woon vliegtuig, de bewegingen van een ruimtecapsule zeer nabij komt. De leerlingen vliegen met speciaal daarvoor gemodificeerde Starfighters, die voorzien van een op het rompeinde gemonteerde ra ket, zorgdraagt voor een extra stuwkracht. Deze raket zorgt er voor dat de machine kan stijgen tot op een hoogte tussen de 35.000 en 40.000 meter, hoger dan ooit een op eigen kracht van de aar de gestart vliegtuig is geweest. Omdat de normale roervlakken in de ijle lucht op die hoogte bij na geen effect meer hebben, wordt de besturing van' het vliegtuig dan geregeld met de hulp van kleine gasstralen. Er zitten acht straalpijpjes in de neus en vier T (Van onze I luchtvaartmedewerker) De hierboven afgedrukte annonce hing onlangs in de verblijven van Amerikaanse militaire vliegers. Het was een korte omschrijving van de eisen die gesteld werden om in juni of oktober a.s. in aanmerking te komen voor een cursus als ruimtevaar der. De betreffende school is ondergebracht op de lucht basis Edwards in Californië en ligt midden in de woestijn, een kleine tweeduizend ki lometer ten noordoosten van Los Angeles. Veel comfort wordt er dus niet geboden, maar het is uitgerust met voorzieningen die vrijwel nergens ter wereld te vinden zijn. Omdat' de school nog maar zo kort bestaat, komt het soms voor dat de leerlingen voor bepaalde lessen waaroor de benodigde ap paratuur niet aanwezig is, 4500 km moeten reizen naar Pennsyl vania en voor weer andere les sen ruim 2000 km naar Texas. Dit zijn slechts de kinderziekten van de school waarvoor in de loop der tijden wel een oplossing zal worden gevonden. Voorlopig zijn de leerlingen dus nog vrij ambu lant. De school voor ruimtevaar ders voorziet reeds nu in een dringende behoefte en de vraag naar mensen, die de school met goed gevolg hébben doorlopen, neemt in verband met het steeds groter wordende aantal ruimte vaartprojecten nog steeds toe. De opleiding van speciale test piloten bij de Amerikaanse lucht macht dateert van 1943. Deze mensen zijn speciaal belast om de nieuwe machines op hun eer ste vlucht te testen, met inacht neming van bepaalde veiligheids marges. Na de oorlog ontstond er echter een dringende behoefte aan onderzoekingspiloten, die de speciale proefvliegtuigen zouden bemannen. Daarvoor richtte men in 1946 weer een andere sohool op. Te zamen vormen zij de basis voor de huidige school voor ruimte vaarders. Kolonel Charles E. Yeager, de man die op 14 oktober 1947 als eerste ter wereld sneller dan het Voor het Apollo-projekt drietal ruimtevaarders not deze foto bereiden zij si in een getrouwe kopie ruimtevaartuig. geluid vloog, is de commandant van dit nieuwe instituut. Ongeyeer vier jaar geleden was het idee eigenlijk nog maar vaag, zegt deze 42-jarige commandant. De school begon nu drie jaar geleden, met niet veel meer dan een partij onbeschreven pa pier. De oprichters, die hun op dracht gekregen hadden van het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht, vonden het een al les behalve gemakkelijke taak. Immers de vraag: Wat kunnen we doen om ruimtevaarders te trainen? is in het prille begin van deze ontwikkeling lang geen ge makkelijke. Geen school Er was in het gehele land geen school van dien aard, waar men de kunst enigszins af kon kijken. Wie, zo vroeg men zich af, zou er in de Verenigde Staten eigen lijk iets afweten van de opleiding van ruimtevaarders. Als voor naamste bron van inlichtingen zou natuurlijk de NASA, het ruimte vaart-bureau, kunnen dienen. Verder werden diverse universi teiten bezocht die zich al met de ze materie bezighielden. Daarna werden de verschillen de eisen opgesteld waaraan de a.s. cursisten zouden moeten vol doen. Zo werd als eerste eis ge steld dat de betrokkene de school van testvliegers bezocht zou moe ten hebben, hetzij ni Amerika, hetzij in Engeland, waar men de scholen vindt op dit terrein. Onvoldoende Deze basisopleiding was ech ter nog niet voldoende. De vliegers moeten ook kunnen be wijzen dat zij de techniek goed onder de knie hebben. Een van de eisen is dan ook dat zij al een of andere technische graad bezitten. De ruimtevaarder heeft heel wat meer te doen dan al leen maar handels over te halen en meters te controleren. Hij is ten nauwste betrokken bij het gehele ruimteprojekt en kan zelfs deel uitmaken van het team dat de ontwerptekeningen maakt. Als hij de vereiste tech nische kennis niet bezit, heeft de man voor de ontwerpers op de grond niet veel praktische waarde. In de loop der jaren is men dan ook gaan spreken over technici die hun werk in de ruimte verrichten. De baantjes die beschikbaar ko men voor diegenen die de school voor ruimtevaarders met goed ge volg hebben doorlopen zullen even wel betrekkelijk gering blijven. Dit biedt weer de gelegenheid om alleen de allerbesten. voor een karweitje in de ruimte te stu ren. Bij de eerste selectie van een groep van 16 testvliegers, kwamen er uiteindelijk maar vijf in aan merking om de lessen van de POPULAIR ONDER DE BEVOLKING (Van een onzer redacteuren) QONSTANTIJN van Grie kenland, de 23-jarige koning, op wiens jeugdige schouders de monarchie is komen te rusten, is in zijn vaderland een hijzonder be minde en populaire jonge man. De Hellenen op wier Olympos de jakkei voor de Olympische Spelen wordt ontstoken, waren huiten zich zelf toen hun jonge koning in 1960 met een gouden medaille uit Rome terugkeer de. Nog nimmer in de laatste vijftig jaar was een Griek als Olympisch winnaar uitgeroe pen en de uitbundigheid ken de geen grenzen toen Constan tijn hij de zeilwedstrijden het goud in de Drakenklasse ver overde. Bij zijn intocht in de Griekse hoofdstad was het welkom zo uit bundig, dat alle vroegere toe juichingen voor zijn vader, ko ning Paul, er bij in het niet ver zonken. En deze Olympisch kam pioen is nu koning van Grie kenland geworden. ,,Een unieke, historische gebeurtenis", riepen de Atheense dagbladen om 't Evenals in zovele andere Euro pese dynastieën, brak ook het Griekse vorstenhuis na de laatste wereldoorlog met tal van ver ouderde tradities. Constantijn groeide op temidden van zijn volk, zonder privé-leraren en zonder de barrière van ontoegan kelijke paleismuren. De Grieken leerden de kroon prins kennen als een ongedwon gen, levenslustige knaap, die een gewone school bezocht en in de zelfde bank zat als de zoon van een in de oorlog gesneuvelde sol daat. De bevolking zag hem op groeien tot een militair cadet die als soldaat temidden van de an deren marcheerde, uit dezelfde veldkeuken zijn rantsoen veror berde en zijn eigen bed moest op maken. Weinig verschillend van zijn leeftijdgenoten toonde de koning zich verzot op autorijden en in Athene werd hij vaak gezien achter het stuur van zijn vaders In 1960 Olympisch I zeilkampioen iI auto en later in zijn eigen snelle sportwagen waarvan hij het gaspedaal graag tot op de plank indrukte. De laatste jaren ech ter heeft Constantijn zich van een vrolijke, onbezorgde jonge man ontwikkeld tot een beheers te en evenwichtige jongeman, die praktisch altijd aan de zijde van zijn vader vertoefde bij diens officiële besprekingen. Verloving In het voorjaar van 1963 juich te Griekenland hem opnieuw toe. Al bracht Constantijn geen gou den medaille met zich mee, hij landde in een witte SAS-Caravel- le op het Atheense Hellinokon- vhegveld in gezelschap van de jonge Deense prinses Anne-Ma- rie. Na vele romance-geruchten stelde de 22-jarige prins toen zijn 16-jarige verloofde voor aan zijn landgenoten en de uitbundigheid in de hoofdstad was zo groot, dat de bevolking de cordons verbrak en de burgemeester vijf minuten nodig had om zich door de me nigte te worstelen voor zijn wel- komstspeech. Het huwelijk zal in januari 1965 In Athene worden voltrokken, om dat koning Frederik wil wachten tot zijn jongste dochter op 30 augustus a.s. achttien jaar is ge worden. De prinses, die nog dit jaar zal overgaan tot het Grieks- Orthodoxe geloof, verliest daar mee automatisch haar recht van erfopvolging op de troon, omdat de Deense grondwet voorschrijft dat het staatshoofd lid moet zijn van de Lutherse kerk. Nauw verwant Het Griekse en Deense vorsten huis zijn overigens nauw aan el kaar verwant. Een eeuw geleden, na de vrijheidsoorlog die een ein de una akte aan drie eeuwen van Turkse heerschappij over Grie kenland, werd de Deense prins Willem onder de naam van Geor ge I tot koning van Griekenland uitgeroepen. Deze George was de overgrootvader van prins Constan- De nu overleden koning Paul was de broer van de vorige Griekse vorst George II die in 1922 op de troon kwam, maar reeds het jaar daar op werd verstoten toen de repu bliek werd uitgeroepen. Na een referendum keerde hij in 1935 als in al deze onrustige jaren Balkanoorlogen en verbanningen als kroonprins trouw aan de zijde van zijn broer had gestaan, huw de in 1938 met prinses Frederika van Hannover een tak waaruit ook het Britse vorstenhuis stamt. In datzelfde jaar nog werd So phie geboren, de prinses die in 1962 huwde met Juan Carlos, de zoon van de Spaanse kroonpreten dent. Constantijn werd in 1940 ge boren en de jongste prinses Ire ne twee jaar later. Constantijn zag het levenslicht op 2 juni 1940 aan de vooravond van de Italiaanse en later Duitse invasie van Griekenland. Als baby ontkwam hij in de armen van koningin Fre derika per vliegtuig naar Kreta, vanwaar het gezin opnieuw moest vluchten toen Duitse valscherm troepen op het eiland landden. De oorlog brachten de kinderen door in Egypte en Zuid-Afrika. Door vader In het voorjaar vrm 1947, ter wijl Griekenland nog .verd geteis terd door communistische guerril- rilla's, wandelde Constantijn aan de hand van zijn vader achter de baar van zijn overleden oom. Hij was, zes jaar oud, kroonprins ge worden. Koning Paul heeft de opleiding van zijn zoon altijd zelf in de hand gehouden. filosofie van Plato, die door zijn vader was opgericht. Op deze kostschool in Anavryta bij Athe ne, waar grote aandacht wordt geschonken aan lichamelijke trai ning: bergklimmen. akkers ploe gen, zwemmen en atletiek, ont wikkelde Constantijn zich tot een ongecompliceerde knaap met een openhartige en evenwichtige per soonlijkheid. Zijn medeleerlingen kwamen uit alle lagen van de be volking: wie arm was betaalde niets, de anderen betaalden naar vermogen. Op zijn zestiende jaar begon zijn traditionele militaire trai ning. Noodzakelijk, omdat de Griekse vorsten tevens opperbe velhebber van de strijdkrachten zijn. Zijn leermeester was de chef van de generale stad, de be kende generaal Dovas, die de strijd tegen de guerrilla's in '49 met succes had bekroond. Twee jaar lang duurde de training van soldaat tot luitenant, daarna volg den opleidingen bij marine en luchtmacht. Constantijn bezit nu het vliegbrevet, maar hij mag zich ook korporaal van de com mando's noemen. Ervaring De afgelopen jaren heeft koning Paul zijn zoon ervaring laten op doen in regeringszaken Bij vrij wel elke officiële ontvangst of ministerraad was de kroonprins aanwezig en vaak ook gaf hij zijn mening bij militaire stafvergade ringen. Dat deze ervaring nood zakelijk was bleek toen zijn va der ziek werd en hij als regent moest optreden. Vanaf het begin van de Cyprus-crisis, eind de cember, trad hij reeds als ver bindingsman op tussen zijn zieke vader en de voorzitters van de politieke partijen. Nada' de rege ring Papandreou was gevormd nam Constantijn als regent het voorzitterschap van de minister vergadering op zich. Koning Constantijn is niet meer uitsluitend de bejubelde Olympi sche kampioen, de autocoureur of de judospecialist, die volgens zijn vrienden met de zijkant van zijn hand in één klap een bak steen doormidden kan slaan. ,,HiJ is volwassen geworden; zijn oor deel getuigt van een rijp ver stand", zegt premier Papandreou. „Hij zal een goede koning zeggen de Grieken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13