Gas- en olierush spitst zich toe Parkeerzondaars voor de rechter Partijkeuze: toezicht >ii Kerkeraad bij Ameland ziet vakantie met zorg naderen BAS Wiener mélange' in drie grote steden VRIJDAG 6 MAART 1961 Ts j echoslowaki j e betaalt 5,4 min. schadevergoeding In Den Haag is een akkoord getekend waarin is overeengekomen, dat Tsje- choslowakije aan Nederland een bedraj. zal betalen van 5-400 000 gulden als scha devergoeding voor genationaliseerde Nederlandse belangen in Tsjechoslowa- kije. Dit is het resultaat van besprekin gen tussen een Nederlandse delegatie onder leiding van drs, F. Winkler var. het ministerie van Economische Zaken en een Tsjechoslowaakse delegatie on der leiding van dr. J. Mladek. Voor d« verdeling van het bedrag onder Neder landse belanghebbenden moet een wet telijke regeling getroffen worden, die voorziet in de instelling van een onaf hankelijke verdelingscommissie en die voorts de wijze van behandeling var, claims door deze commissie zal aange- In het ziekenhuis in Oss is gisteravond de 40-jarige Amerikaan J. Cullivan, die in Oss woonde, overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk, dat hem half februari is overkomen ten gevolge van de gladheid. De Amerikaan was on derofficier op de vliegbasis Volkel. Zijn echtgenote, die naast hem in de auto zat. werd eveneens zwaar gewond. Zij word; nog in het ziekenhuis in Oss verpleegd. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer M. F. Vigeveno, laatstelijk ambassadeur te Kopenhagen, tot ambassadeur te Belgrado. (Van een onzer verslaggevers) De gas- en olierush in het Wad den-gebied spitst zich nog steeds toe. Hoewel Caltex deze week de proef boring op Ameland definitief moest staken omdat zich geen gas of oLie op diep laats bevond althans niet op een diepte, waarop men econo misch verantwoord kon boren gaan de onderzoekingen en proef boringen door. Liefst vijf maatschap pijen zullen binnenkort betrokken zijn bij vier boringen op het eiland. Zoals gemeld, gaat de Caltex thans haar geluk beproeven bij het plaatsje Buren in het noordoosten van Ame land. Men heeft hiervoor toestemming gekregen van de grondeigenaar. In de buurt daarvan en vlakbij een in de zomer druk bezocht vakan tiecentrum zullen BP en Gulf bin nenkort de eerste proefboring aan zetten. Nadere uitspraak Geref. synode (Van onze kerkredactie) De Gereformeerde synode heeft gistermiddag uitgesproken nog altijd te staan achter de uitspraak van dc synode van Zwolle-1946 over poli tieke partijkeuze. Daarbij spreekt de synode nu uit dat het toezicht op die partijkeuze vooral ligt bij de kerke raden en niet bij meerdere vergade ring. In Zwolle werd indertijd ge zegd dat „het niet gerekend kan worden te behoren tot de taak der kerken zich in haar vergaderin over de toepassing van de eis Gods op allerlei praktische levensverhoudingen met het haar van Christus verleen de gezag uit te spreken." Zwolle sprak bovendien toen nog uit dat de leden van de Gereformeerde kerken zich niet mogen voegen in een levensverband, waarin zij gehinderd worden de Here te dienen naar Zijn Woord en hetwelk, hetzij in zijn grond slag, hetzij in zijn doelstelling of ar- beidsmethode uitdrukkelijk of metter daad de geopenbaarde wil Gods ver werpt. De nieuwe uitspraak die nu ge nomen werd, is een, gevolg van een 49- tal adressen die ben de synode zijn in gekomen. Sommige naar aanleiding van de uitspraak over de politieke partij keuze van enkele weken geleden. In vele gevallen dacht men dat die uit spraak de deur open deed voor gere formeerde leden om lid te worden van de Partij van de arbeid. In de nieuwe uitspraak, die bedoeld Aanhoudend koud TfAN Schotland via Scandinavië tot diep in Rusland strekt zich nog steeds een krachtig hogedrukgebied uit. De hoogste barometerstanden werden vanmorgen in de omgeving van Moskou gemeten. Boven Italië daarentegen ligt een depressie die daar regen en in het Alpengebied sneeuwval brengt. Tussen deze twee luchtdrukgebieden staat een vrij krachtige oostelijke luchtstroming waarmede koude lucht uit Rusland naar het westen wordt getranspor teerd. In Polen kwam vannacht over wegend strenge vorst voor, in Duits land vroor het 510 graden. In ons land was de vorst nog overwegend licht, met min 5 graden als laagste temperatuur op het vliegveld Twente De komende nacht zullen de tempera turen nog wat verder 'dalen, vanwege de doorgaande aanvoer van koude lucht. Verder komt er in het algeme ne weerbeeld niet veel verandering. Opklaringen zullen worden afgewis seld door wolkenpartijen, waaruit echter geen sneeuw van enige be tekenis zal vallen. ZON EN MAAN Zaterdag 7 maart: zon op 7.13, onder 18.30; maan op 3.21, onder 11.22. Zaterdag 14 maart: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 7 maart: 8.53 v.m.: 21.33 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Londen Luxemb. I J Temper. «I .5' sl |Sr.«g sa s; 0 0.1 windstil 1 15 6 12 is om „olie op de golven te gooien", wordt nu gezegd dat de persoonlijke .erantwoordelijkheid van leden en imbtsdragers m.b.t hun politieke jartykeuze steeds gebonden is en blijft ian Gods Woord en hun belijdenis en aan de trouw,die onze Here en Hei end van" ons vraagt op alle terreinen van het leven, en dat ieder op deze jepaalde verantwoordelijkheid mag en noet worden aangesproken, ten aanzien waarvan de eerste roeping niet ligt bij zen meerdere vergadering, maar bij de .erkeraad. Prol dr. D. Nauta was in het bij zonder gegriefd door sommige uitla tingen in de politieke -en kerkelijke pers. Men schoof zaken op zijn schou ders waar de synode voor verantwoor delijk was of dingen die helemaal niet in de uitspraak van enkele weken ge- .eden lagen. Er werd op onschristelijke en onbroederlijke manier kritiek ge oefend. Dat vond prof. Nauta beneden peil. In het synodedebat waar het om streden PvdA besluit werd genomen, neeft hij alleen maar de historische lijn willen verdedigen, zo zei hij. De reacties die nu kwamen mogen in een christelijke kerk niet voorkomen. Ook ds G. IJ. Vellenga betreurde het dat de commissie ad hoe niet is inge gaan op allerlei insinuaties in een aan tal uitlatingen. De onmacht van aller- iei christelijke organisaties om mensen voor hun principes en inzichten te win nen. wordt in deze reacties in dc schoenen van de synode geschoven, zo zei hij. In zijn verdediging legde de rappor teur, ar. F. L. Bos, er dc nadruk op dat het in de nieuwe uitspraak die hij voorstelde, niet gaat om een wijziging of om iets nieuws. Het gaat erom de nensen die de zaak scheef getrokken nebben en dat deden voor- en tegen- itanders nader te informeren. Het loofdaccent in de nieuwe uitspraak igt op de woorden dat niet een meer- lere vergadering maar de kerkeraad zelf er op moet toe zien dat hun leden tot een verantwoorde politieke partij keuze komen. Beide maatschappijen werken bij deze boring nauw samen: BP heeft reeds veel seismografisch onderzoek verricht, terwijl Gulf een concessie-aanvraag heeft lopen. NAM en Mobiloil zijn al geruime tijd bezig met proefboringen. NAM voorop? Wie er op het ogenblik op kop ligt is moeilük te zeggen. Hoewel aanvankelijk de Caltex de grootate kanshebber leek te zijn. heeft deze maatschappij door de recente mislukking een groot deel van haar voorsprong verloren. Tweede is nu de NAM, die kort na de Caltex met een proefboring begon (in de dui nen vlak onder de vuurtoren). Maar of deze Nederlandse maatschap pij meer geluk zal hebben dan haar con currente staat lang niet vast. Het jagen op olie en gas is een ongewisse zaak en hoewel bodemonderzoek belangrijke aanwijzingen kan opleveren, speelt het geluk toch een niet te verwaarlozen fac tor. Tot nu toe heeft de NAM niets vrij gegeven over de resultaten van de bo ring. Hoe diep men zit. wil men niet bekendmaken om de concurrentie niet op een spoor te brengen. De strijd om het gas en de olie wordt stilzwijgend en onder grote geheimhouding gestreden Bezorgd De eilandbewoners zün nog steeds niet enthousiast over de activiteiten van de oliereuzen. Zij zien met verontrusting het komende vakantieseizoen naderen. Weliswaar hebben BP en Gulf toege zegd dat de boring vlak bij een be langrijk toeristengebied voor 1 juni. voor het hoogseizoen dus, zal zijn afge lopen. terwijl men tevens beloofde de geluidshinder tot een minimum te beper ken, maar op het eiland is men daarvan lang niet zeker. Men weet nu uit erva ring dat proefboringen langer kunnen duren dan aanvankelijk was gepland. Overigens speelt de gasrush zich niet alleen op Ameland at De NAM begint over enkele weken een proefboring op Texel bij Den Burg. het eiland waar Caltex thans nog bezig is met seismo grafisch onderzoek. Deze laatste maat schappij zal over enkele weken haar activiteiten eveneens.gaan uitbreiden tot op het Friese vasteland. Na de gas- vondsten van de NAM bij Blija wil Cal tex nu een boring wagen bij Bildtdijk. Een derde boring in het Waddengebied start deze maatschappij eveneens over enkele weken in dc Noordzee voor de Waddeneilanden en binnen de driemij lszone. Hierbij zal, zoals bekend, het drijven de booreiland mr. Cap worden ingescha keld. Dit eiland wordt daartoe than* met spoed bij Wilton Fijenoord gereea- gemaakt Met deze boring hoopt de maatschappij belangrijke gegevens te Gistermiddag is de tweeëneenhalf- jarige H. J. G. Essink in Dale (gemeente Aalten) verdronken. Het jongetje dat met een vriendin netje buiten speelde, is dicht bij de ouderlijke woning in een particulier zwembad gevallen. Toen men het onge val op aanwijzing van het vriendinnetje ontdekte was het kind reeds overleden. Gistermiddag is de 2 Vj-jarige H. J. G Essink in Dale (gem. Aalten) verdron ken. Het jongetje is dicht bij de ouder lijke woning in een particulier zwembad gevallen. BASTION: bouclé tapijt in 2 kleuren gedessineerd voor gngi Mr de prijs van BOUCLÉ TAPIJT f 33.50 p. str. meter IJ l\l Vraag folder B26 aan I Veneta N.V., Hilversum. verzamelen omtrent de bodemstructuur onder de zee. De maatschappijen maken er geen geheim van, dat het met name dit gebied is waar hun belangstelling naar uitgaat. Volgens geologen is er een redelijke kans dat zich onder het Noordzee-pla teau belangrijke gas- en oliereservoirs bevinden. Voor de oliemaatschappijen zouden deze kansen aanzienlijk meer mogelijkheden bieden dan de even tuele aanwezigheid van gas of olie onder landbodem. Commando gedood door aanhanger De 20-jarige dpi. korporaal N. van de Merbel uiit Fijnaart is gisteravond tussen Bergen op Zoom en Roosendaal om het leven gekomen toen hij op de terugweg naar de kazerne werd geraakt door een aanhangwagen van een vrachtauto. Hij liep in een kolonne in de berm van de weg. De aanhangwagen heeft vermoe delijk een slingerende beweging ge- De kolonne droeg de voorgeschreven verlichting. Een andere militair liep lichte verwondingen op en is op de zie kenzaal van de commandotroepen opge- De 27-jarige PTT-ambtenaar L. Hey- stee. uit Amsterdam, is uit het keuken raam op de derde etage gevallen, toen hij onwel werd en achterover sloeg. Zijn vrouw was bezig zijn vinger te verbin den voor een aan een petroleumblik op gelopen verwonding. In zijn val van on geveer 10 meter brak hij ook de keuken ruiten van de tweede en eerste etage. De man is met onbekend letsel in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opgenomen. Oostenrijkse week in Nederland Amsterdam Rotterdam en Den Haag (Van een onzer verslaggevers) De Oostenrijkse week wordt dit jaar in Nederland gehouden en wel in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In 1959 begon Oostenrijk met oen dergelijke manifestatie in Hel sinki. Van de EEG-landen is ons ,and het derde waa»- een dergelijke week wordt gehouden. De week wordt in twee verschillende .teden geopend: Op 18 juni in Rotterdarr n de Ahoy-hal en de negentiende in de Ypollohal in Amsterdam. Op deze twee teden valt het economische accent terwijl Jen Haag het meer van de culturele venementen moet hebben. Deze laatste .vorden gegeven in het kader van het dolland Festival. De „Wiener Philhar- noniker" en het „Wiener Burgtheater" -.uilen uitvoeringen geven. Op het pro gramma van het Burgtheater staan stuk een van Goethe, Büchner en Strindberg Ook is men van plan een matinee te geven, waar Oostenrijks bekendste ac- 'eurs en actrices onder meer werken van Hofmannstal, Rilke, Schnitzler en Grill- parzer zullen voordragen. De „Wienei Philharmoniker" geven uitvoeringen on- fer leiding van Herbert von Karajan Voorts kan men liederenrecitals beluiste en, die worden gegeven door Christa Ludwig en Elisabeth Schwarzkopf van le Weense Staatsopera. Ook de „Wiener .lannergesangverein" geeft uitvoeringen n museum Boymans in Rotterdam kan hen een tentoonstelling van grafische lunstwerken uit de wereldvermaarde Albertina" onder het motto „Van Barok ot Biedermeier" bezoeken. De Oostenrijkse folklore komt tot zijn echt door „Trachtenkapellen", die zullen •oncerteren in de Oostenrijkse kleder- Iracht uit de tijd van Napoleon. Exposities Van 10 tot 28 juni worden in de Ahoy- lallen en in de Apollohal economische entoonstellingen georganiseerd. In Am- iterdam zullen voornamelijk Oostenrijkse extielgoederen, kleding en accessoires 'zoals het bekendste Oostenrijkse kant) '.vorden getoond. Deze tentoonstelling .vordt opgeluisterd met modeshows. In {otterdam zal men allerlei andere econo- nische produkten kunnen bekijken. Hier A-orden in samenwerking met de Kamers can Koophandel van Rotterdam en Am sterdam economische dagen gehouden Deze tentoonstelling wordt opgeluisterd net andere evenementen. Men zal een .Wiener Kaffeehaus" en een „Wiener leurigen" kunnen bezoeken. Op het pro- (ramma staat ook een boekententoonstel- ing en een Oostenrijkse postzegel tentoon stelling. Nog een noot voor ouders: de tinderen kan men afleveren aan een .inderbcwaarplaats, waar zij onder lei- iing van Weense kleuterleidsters zullen vorden beziggehouden. Ook zal in Rotterdam. Den Haag en Ymsterdam een actie worden georgani seerd in een aantal winkelstraten in het .•entrum, waar de etalages door aankle- iing in Oostenrijkse stijl en door het utstallen van Oostenrijkse artikelen het iccent van dit land zullen hebben. In Oen Haag is het waarschijnlijk de Pas sage, die zal worden herschapen in een stukje Oostenrijk. Op 20 en 26 juni wordt respectievelijk n Rotterdam en Arasterdam een „Wiener Jall" gehouden. In elk der drie steden vorden voorts een aantal restaurants Oostenrijks ingericht, waar men dan ook ille spijzen en dranken van dit land kan jestellen. De gemeente Wenen neemt net een tentoonstelling „Festliches Wien" an de week deel. Dit is een tegenbezoek an Wenen voor de in mei te houden ten- oonstelling van de stad Rotterdam in iet Weense Rathaus. Als dankbetuiging voor de hulp aan Oostenrijkse kinderen na de twee wereld oorlogen wil men de Nederlandse pleeg- >uders huldigen. Het doel van deze Oostenrijkse week te >en gebundelde propaganda en een breed opgezette representatie ten dienste van Oostenrijks buitenlandse handel en het vreemdelingenverkeer. De week wordt geopend door de ministers van econo- nische zaken van Oostenrijk en Neder- and en de president of vice-president van de Bondskamer. „De boer op" - een N CR V-radioreeks De NCRV zal op maandagmiddagen, telkens van 12.20 tot 12.30 uur. een reeks uitzendingen over de Nederlandse boer en zijn problemen uitzenden. Het worden reportages, samengesteld door Hei-man Felderhof en Goos Kamphuis. De reeks begint op maandag 9 maart en loopt tot en met 20 april. De serie wordt besloten met vier avondlezingen over belangrijke agrari sche onderwerpen en deze zijn te be luisteren op 22 en 29 april en op 6 en 13 (of 14) mei. TV.-sprookje in mei te zien In mei zal de NCRV in samenwer king met het tweede Duitse televisie programma ZDF het sprookje ..De Chinese nachtegaal" in balletuitvoe ring op het scherm brengen. Van deze co-produktie i$ zeer veel werk gemaakt. „De Chinese nachtegaal", opgezet naar het overbekende verhaal van Hans Christiaan Andersen, is een ballet van Heino Heiden op muziek van de in Duitsland zeer bekende componist Wer ner Egk, Wie er zingen in het Eurovisie Songfestival De namen van de vocalisten der zestien aan het Eurovisie Songfesti val deelnemende Europese landen zijn nu bekend gemankt, evenals de liedjes, welke zij zullen zingen. Op de avond van zaterdag 21 maart zal het er weer om spannen. Het festijn wordt ditmaal gehou den in het grote Kopenhaagse ver maakscentrum Tivoli. Tussen 10 en half 12 zullen de vocalisten elkaar bekampen om de Grand Prix Euro- vision de la Chanson 1964, en alle deelnemende landen zullen daar via een Eurovisieuitzending naar kijken en luisteren. Hier volgt dan de lijst: voor Neder land zingt Anneke Grönloh. op tekst van René de Vos en muziek van Ted Powder „Jij bent mijn leven". Dolf van der Linden zal dan de dirigeerstok overnemen van Kal Mortensen. Luxemburg: Hughes Aufray zingt ..Des que le primee printemps revient"; Noorwegen: Arne Bendiksen zingt „Spi ral"; voor Denemarken komt Bjoern Tidmand met „Sangen om dig" en voor Talloze bekeuringen in Utrecht D' INVOERING van parkeer- meters in Utrecht, die dateert van begin oktober van het vorig jaar heeft politie en justitie handen vol werk bezorgd. In de periode half oktober tot eind februari werden er meer dan 3100 processen-verbaal op gemaakt wegens overtredingen van de parkeermeterverordening. In de zelfde periode noteerde men ruim 3000 processen-verbaal wegens het ■tiet gebruiken of het verkeerd ge bruiken van parkeerschijven. Deze indrukwekkende cijfers noemde de Utrechtse officier van justitie gisteren tijdens een zeer bijzondere zitting van de politierechter Het was dc eerste keer dat de Utrecht se politierechter zich met deze merk waardige vermogensdelicten (het schrijden van de tijd die door dc par- keermeter wordt aangegeven, of het simpel niet gebruik maken van de meter is een belastingovertreding, dus een vermogensdelict) bezighield. Op de rol prijken de namen van 108 automobilisten, die zich niet bij de voor gestelde schikking hadden kunnen neer leggen. Enkele tientallen parkeerme ter zondaars hadden gevolg gegeven aan da dagvaarding, hetgeen tot resultaat had dat het knusse zaaltje van de politierech ter gistermorgen uitpuilde. Egoïsme „Lekker, die motregen op je gezicht, hè?" /e!,o'^zeg, het regent," kwam ze tot zichzelf. „De plaid wordt helemaal nat, en jij vat kou!" Joost keek betrapt achterom in de richting van het huis. „Je zit hier nog aardig in de ky- kerd," vond hij misprijzend. „In het belang ^van de opgroeiende zonen van 1 het me noodzakelijk, dat ichages komen!" Haar lach schoot helder op. „Kom, zei ze jpstaand. „ze hebben ons vast gezien, want die koffie is nog steeds niet gekomen en we zitten hier al een hele tijd." Ze nam de plaid en vouwde hem over haar arm. „Waar kan ik m ergens uithangen?" vroeg ze. „In de bijkeuken maar, of anders in de ga rage," zei hij. „Vraag het anders even aan Mijntje." Met de vrije arm om elkaar heen liepen ze terug naar het huis. waar op hetzelfde moment hun kopjes ingeschonken werden. „Kijk," wees dokter Reindersma op de plat tegrond, die over de tafel was uitgespreid, Ze zaten met zyn allen om de tafel. Lily's va ier ontvouwde de plannen voor de verbouwing van het huis. .hier komt die trap naar boven, niet Voorting? „En dan komt hier een tussenmuur," nam Voorting de draad van het gesprek over. „dan wordt de- grote hal kleiner, maar dat zal niet zo storend werken, omdat die toch ruim genoeg is. En dokter Van der Velde krijgt dus de oraktijkafdeling plus dit deel van de hall. Bo ven dit is de eerste verdieping, ziet u wel, komt de voorkamer erbij plus aan de achter kant twee kamers, waarvan er één gesplitst wordt in een keukentje en een badkamer." „Met keukentje," onderbrak Harold huiselijk. Hij trok zijn vierkante schouders op en wiegde genoegzaam heen en weer. „Tja, wat mij be treft, ik heb genoeg aan een elektrisch kook- plaatje en een bord op mijn knieën, maar ik moet aan de toekomst denken!" Hij trok, voor zover hem dat mogelijk was, een dubbele kin. Voorting keek hem aan met de toegeeflijke glimlach, waarmee volwassenen een kind be schouwen, en ging toen kalm door met zijn uit- Het grote M. C LOONEN-VAN DER LINDEN leg. „De ingangen zijn al apart, dus dat is geen probleem. Dus grof genomen komt de muur tussen de twee huizen hiér. hij trok met een potlood een stippellijn over de plattegrond Reindersma knikte. „Ja. het is heel goed zo. Vind je niet Harold? Alleen jouw badkamer wordt klein die wordt maar hy tuurde op de plattegrond en schatte: twee bij twee hoogstens." Terwijl hij sprak, trok hij ge dachteloos de stippellijn met potlood over. Zijn gezicht droeg een tevreden opgewekte uitdruk king. „Waar kom ik, moeder?" vroeg Peter nieuws gierig. „Hoe wilde u de kamers indelen?" Mevrouw Reindersma scheen de vraag niet gehoord te hebben. Ze staarde naar de potlood streep, die over de tekening liep. Een streep door ons leven, dacht ze. Toen keek ze naar het montere gezicht van haar man. Het huis was altijd zijn troetelkind geweest. Hij was dol op verbouwingen, hij was dat zelfs op déze verbouwing, die toch geen ander doel beoogde dan de geleidelijke totale uitschakeling van zijn activiteiten „Zeg Joost," klonk de stem van Harold luid op in het groepje, waar even een stilte over heen gevallen was, „hang jij es niet zo op dat kind. Dat vindt ze helemaal niet prettig!" Onder algemeen gelach haalde Joost zyn arm weg en keek betrapt. „Laat hem maar praten, hoor!" troostte Lily, Harold een blik toewerpend. Toen zag ze. dat hij helemaal niet op Joost en haar lette, maar een waakzame blik op mevrouw Reindersma gevestigd hield. Eer ze de samenhang begreep, viel de goedige stem van haar vader al in. „Dat zal een stuk makkelijker voor u worden, mevrouw. Het was zo'n bewerkelijk huis! En nu houdt u nog genoeg ruimte over." Er gleed een glans van erkentelijkheid ov mevrouw Reindersma's gezicht. „O, dat is z ker," gaf ze volmondig toe. „En waar komt mijn kamer nou?" vroeg Pe ter, die zijn kans afgewacht had. Mevrouw Reindersma keek in de verwachtingsvolle ogen van haar jongste zoon. „O jong, dat zullen we samen wel eens uitknobbelen, niet. vader? De grote logeerkamer boven de garage, wat dacht je daarvan? Of deze?" Ze wees op de reke ning. „Die grote zou meesterlijk zijn," knikte Peter, zyn mondhoeken omlaagtrekkend om zijn ingenomenheid met de hele zaak te verbloemen Mevrouw Reindersma keek nogmaals naar Peter. Ze voelde, hoe haar tegenzin wegebde De uitdrukking op zijn jonge gezicht was een balsem op de schrijnende plek in haar gedach ten. Toen keek ze naar haar man. Zijn enthousls- me deed haar nu geen pijn meer. „Wat is die Harold een fijne vent," zei Joost, toen ze wat later die avond even de tuin wa ren ingelopen. Het was geheel donker en de maansikkel wierp een weifelend licht over het grasveld. „Dat is-ie zeker," beaamde Lily vurig, snapte het pas naderhand, waarom hij dat tegen jou Eerst vond ik het een gemene streek!" Ze lachte even. „Hij zal hier wel goed op zyn plaats zijn," meende Joost. „Zoals hij ook wég is van Fries land en van alles wat daarbij hoort!" „Ik ben ook weg van Friesland en alles wat daarbij hoort," antwoordde Lily speels en druk te zich wat dichter tegen Joost aan. „Wat wordt het al vroeg donker, hè? En warm is het ook niet." „O, daar is wel wat aan te doen," vond Joost grif. Hij hield haar staande en sloeg zijn armen om haar heen. „En helpt het?" vroeg hij na een poosje. Ze glimlachte. „Ja". (Wordt vervolgd), Mr. Würstenberg. die een uitvoerige uiteenzetting van het parkeerprobleem in Utrecht gaf. is van mening dat de automobilist zelf eigenlijk vijand num mer 1 van een oplossing van het par- keervraagstuk is; het gigantische aantal processen-verbaal dat in Utrecht in en kele maanden is opgemaakt, duidt naar zyn oordeel er op dat vele automobilisten zijn behept met een overmaat van egoïsme. De officier heeft stapels brieven ont vangen van mensen die vinden dat zij ten onrechte zijn bekeurd. In de brieven treft men veelvuldig zinsneden aan in de trant van ,,Ik dacht, dat de meter enz." Eén dame zorgde voor een bijzonder excuus, zf) had de meter voor een brand melder aangezien De straffen die de domstedelijke ma gistraat uitdeelde, bewogen zich voor een groot deel tussen de tien en vijftien gulden. Dubbele bon Een vertegenwoordiger uit Breda kwam de politierechter vertellen, dat h(j toen hij eind vorig jaar een bonnetje op zijn voorruit had gevonden wegens verkeerd parkeren, direct naar het poli tiebureau was gereden. Toen hy van zyn bezoek aan het bureau terugkeerde, trof hij wederom zo'n hatelyk papiertje aan, nu omdat hy geen parkeerschyf had gebruikt Een andere verdachte deelde mee, dat hy door de lange duur van de zitting, opnieuw gevaar liep bekeurd te worden, wegens overschryding van de parkeer- Feest voor Margriet op de Willem Ruys Prinses Margriet zal op vrydag 13 maart het middelpunt zijn van een feest dat de Kon. Ned. Redersvereni ging haar oud-petekind in Rotterdam aan boord van de Willem Ruys aan biedt. De vereniging geeft het feest ter gelegenheid van het feit dat de Prinses Dp 19 januari 21 jaar en dus meer derjarig is geworden. Finland Lasse Maartenson met „Lals- kotellen". Oostenrijk wordt vertegenwoordigd door Udo Jürgens met „Warum nur. warum?". Frankrijk zendt Rachel met „Le chant de mallory". Engeland Matt Monro met het liedje „I love the little things" en Duitsland Nora Nova met „Man gewönhnt sich so schnell an das Schone". Monaco laat horen, hoe Romuald „Ou sont elles passees" zingt en voor Por tugal zingt Antonio Calvario „Oracao" Cigliola Cinquetti komt voor Italië met „Non ho l'eta", Sabahudin Kurt voor Joegoslavië met „Zivat je sklopia krug" en Anita Traversi voor Zwitserland met „I miei pensieri". Ten slotte dan zendt België Waals Robert Cogoi met een eigen liedje ..Prés de ma rivière" en Spanje sluit de rij door Nelly met Tim en Tony „Ca- racola" te laten zingen. Uiteraard is dit nog niet de volgorde, waarin dc vocalisten zullen optreden, deze wordt een dag van tevoren door loting vastgesteld. De zangers zullen dit jaar in de meer. derheid zyn zoals u ziet Verreweg de meeste vocalisten brengen hun eigen dirigent mee. Als omroepster fungeert in Kopenha gen Lotte Weaver en Ageeth Scherp huis verzorgt de Nederlandse presen- sommeniaar Bloederig keken, is met een hoofd vol moord en doodslag naar bed gegaan. Laten we hopen dat de dromen niettemin mooi zijn geweest. Dat zou een goed tegen wicht hebben gevormd voor het Israë lische drama dat met wat gezochte romantiek en het triomferen van de onschuldigen over de deugdelijk ver slagen boosdoeners zo sterk tegen de wildwestverhalen aanleunde, dat het af een toe moeilijk was er een reëel tijds beeld in te zien. Misschien was het aan de trage regie en het vrij matte en ongeïnteresseerde spel te wijten, dat het stuk „Vijanden van het licht" b\j het lezen meer indruk maakte dan bij de opvoering, vooral door het lange rekken van het vuurge vecht, waardoor spanning en emotioneel meebeleven verloren gingen. Wel moeten wij decors en aankleding van hel spel loven: er was daarvan zeer veel werk gemaakt en vooral de dorpssfeer was raak getroffen. Na dit spel werd het programma, dat ook al met een zware (zij het interes sante) documentaire was begonnen, be sloten met het laatste deel van Maison Rouge, waarin ook al weer het bloed de beeldbuis haast rood kleurde en men ten slotte getuige was van het guilloti neren van een groep veroordeelden, on der wie het in liefde zwijmelende paar, dat elkaar nog juist in de grauwe ker kers had geronden. Bloederiger kon het al niet. Alzo geen bijzonder opwekkende avond en zeker niet voor kijkers met zwakke zenuwen. Wij zouden het de NCRV niet euvel heb ben geduid, wanneer zij voor iets meer afwisseling had gezorgd. vamvonë geestelijke liederen 2030 gevar programma 2130 Muziek iljoenenklass muziek 22.05 Com- - of discussie 22J5 Blokfluitrecltal: uizlek 22.30 Nws 22 40 Wijd als de internationale oriëntatie ln kerk. discussie: Adoptie, een kinderbeschermlngsvraagstuk, vraag gesprek 19.30 Klarinet en piano 19.50 Daar om praatje 20 00 Nws 20.05 Dodendans, hoorspel. VARA: 21.00 Metropole orkest en gazine 23 10 Lichte f >a. wekelijks vrijdagav 13.45 Socialistisch vanavond VARA 1930 Vogeleiland, filmrepoi NTS: 20.00 Journaal. VARA, 2030 A' het nieuws 20 45 Voorstelling: speet Dubarry. opera Programma voor morgen lederen 7.55 Overweging 8.w Nws 8.15 Strip voor de jeugd 8.20 Djlmv gevar programma 12.00 Angelus 12.04 Ka tholiek nieuws 12.10 Country and Western Express (gr) 12.30 Meded ten behoev ensemble en zang 13.00 Nws «(berichten 13 18 Musicerende dllet 13.40 Franse les 14.00 V d jeugd 1 cangsollstcn: muziek 15 45 Licht pianospel 16.00 Proni nade-orkest en zangsolisten: amus muzli 15 45 Licht pianospel 16.00 Grensland; u! zending voor jonge mensen 16.15 Jaz ;ntaar 16 40 Strijkork' e muziek 17.00 Leldii Lichte gram 1730 BoekbespreU u lk aal spelh lezi.-v Kunstkroniek Lichtbaken, lezing. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nw 7.10 Ochtcndgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om 7.30 Van c.'i voorpagina) 8.00 Nws en socialistisch strllr 8.18 Lichte gram 8.30 Wegwijs: (lp *-* - -akantie 8.40 Lichte gr.n trips Digi 9.00 Loon Bi ding in samenwerking uit zen - NW 9.10 VPRO -r(ot)onde. gevat 9.40 Bijbelse miniaturen lezing 9.55 As het kind maar een naam heeft, praatte VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht 10.15 Rotonde, gevar programma 1230 Me dedelingen ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Tussen start cn finish sportnieuws 13.00 Nws 13.15 VARA-vari.i 13.20 Lichte gram voor teenagers 14.In Programma voor twintigers 14 45 Artistieke staalkaart 15.15 Radio jazzclub 15 45 Het gaat de verkeerde kant uit!, lezing 16.00 Omroeporkest, groot omroeokoor en soliste operamuziek In de pauze: :tl6 50—17 in Boekenwijsheid 18.00 Ni 1830 Muziekkiosk TELEVISIE KRO- 15.00 De 1) Zang cn lichte r 17.00—17.45 V d kinder onturen van Cristobal in de Sierra, filmim- rnse land 15.10 De grote film 16.10 Huis. thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7