demi Hollandse lente is vroeg gekomen in Munchen Hiswa-Goed kamp: nóg weer groter In één nacht 4000 zigeuners vergast Politieke coördinatie niet mogelijk in de E.E.G. Morgen schilderen? Plasticolor verf! Bel moet chauffeur wakker houden Protest tegen apartheidswet in Zuid-Afrika beter een CANON in de hand Canon Verf? Plasticolor! M MET SAN0VITE Strenge en milde straffen VRIJDAG 6 MAART 1964 Nederland-toeristenlandin Beieren Rotterdam 1964 toont Europoort uit de zuiverste tabakken Oud-kanselier Adenauer: West-Duitsland wil geen derderangs mogendheid zijn Duitsland zal nooit een demilitari sering van Midden-Europa aanvaar den, zoals voorgesteld door de Brit se Labourleider, Harold Wilson, om dat het geen derde- of vierderangs mogendheid wil zijn. Dit zei gisteren oud-bondskanselier Konrad Adenauer in Bonn op een lunch van de buiten- landse-persvereniging. Adenauer verklaarde dat hij vijftien jaar lang intensief had gewerkt om de geest van het nationaal-socialisme te doen verdwijnen. ..Dit land. dat in sla vernij leefde, zal nooit een dergelijke slavernij aanvaarden", zo voegde hij er aan toe. Over de toenadering van Frankrijk en de Sowjetunie zei de oud-kanselier er niet bezorgd over te zijn, ..maar men kan nooit zeker zijn". In dit ver band herinnerde hij de journalisten aan het feit dat een van de naaste mede werkers van Chroesjtsjef. Podgorni, in Frankrijk een warme ontvangst was ten deel gevallen. Over de houding van Frankrijk tegen over de NAVO zei Adenauer nog, dat president De Gaulle er absoluut van overtuigd is dat men zonder Amerika niets kan uitrichten tegen een Russi sche aanval. Adenauer verklaarde ten slotte dat een hervorming van de NAVO wegen» onvoldoende doeltreffendheid, noodzake lijk is. bloemisterij met kleur en geur van ro zen. anjers, anthurium. orchideeën, win terjasmijn, prunus, irissen, gerbera's. lelies en andere bloemen in een keur van schikkingen aanwezig om Neder land op zijn schoonst te presenteren. In ditzelfde museum heeft de ANW een 0*tt-v a 'zaal van ruim 200 vierkante meter in NDALKS onstuimige sneeuw- j beslag genomen, om te laten zien hoe buitjes, die rond de vele torens (mooi en aantrekkelijk Nederland als van het statige München stoeien,i,oe£S^ is me, een grote inzending is het vandaag lente in de Beierse Rotterdam 1964. voornamelijk op Euro- hoofdstad, Hollandse lente. Op alle bussen en trams dragen Nederlandse vlaggetjes deze bood schap door de metropool. Twaalf vro lijke bloemenmeisjes uit Haarlem delen corsages van narcissen en een hyacinth op de grote pleinen uit. En de huiverende Münchenaren weten het: de lente komt dit jaar van het Noordzeestrand, uit Nederland. De grootste Beierse autofabriek heeft een enorme glazen showroom in de bin nenstad ontruimd om gastvrijheid te verlenen aan een miniatuur-keukenhof van ongeveer 30.000 tulpen, narcissen en hyacinthen. Reeds dagen tevoren druk ten voorbijgangers de neuzen plat te gen de ruiten van deze showroom om een glimp van deze gulle, warmkleuri- ge bloemenschat te ontwaren. KLEUR EN GEUR In de grote, in gotische spitsgewelven Liberalen zullen regering-Erhard nu steunen Bondskanselier Erhard heeft giste ren twee en een half uur beraad slaagd met zijn vijf liberale minis ters en met de leider der liberale bondsdagfractie over liet menings verschil tussen de C.D.U. en de F.D.P. over de datum, waarop de regering de kosten van de verhoog de kinderbijslag voor haar rekening wil nemen. Na dit beraad werd door de F.D.P.- leiding een korte mededeling uitgege ven. waarin wordt gezegd dat een be vredigende oplossing gevonden is. Vandaag wordt in de bondsbag op nieuw over de verhoging van de kin derbijslag in West-Duitsland gestme. Dde regering wil deze per een januari 1964 laten ingaan, doch zij wil de kosten eerst vanaf een juli a.s. voor haar re kening nemen. De socialisten willen dat de staat reeds vanaf een april a.s. de ze kosten gaat dragen. Woensdag j.l. hebben de liberalen een socialistisch amendement van deze strekking ge steund. doch men verwacht dat zij bij de tweede stemming het standpunt der regering zullen steunen. poort betrekking hebbende. present. V.V.V.'s uit andere steden sloten zich bij dit vlagvertoon aan. Verspreid over de stand vindt men tentoonstellingen van o.a. onpersoonlij ke propaganda voor zuivel granen en peulvruchten. Op een zestal knoop punten zijn Nederlandse informatiepun ten, speciaal voor vreemdelingenverkeer, ingericht. CARILLON En om kleur en geur aan de klank der 97 Nederlandse beiaarden te binden zal de Hengelose klokkenspeelster Ria Pieffers op vele punten van de stad, concerten op een mobiel carillon uit Nederland geven. Deze Holland-bloemenweek in Mün chen, die nog tal van andere attracties telt. zal tot 16 maart duren. Het is min bf meer het slot van een grote wervings actie voor Nederland-toeristenland in Zuid-Duitsland. Langzamer groei Duitse economie De economische groei in West-Duits- and is het afgelopen jaar langzamer verlopen, zo merkt de Deutsche Bundes bank op. Het reële bruto nationaal pro- dukt steeg volgens voorlopige gegevens met 3.2 procent tegen resp. 4,2 en 5,4 procent in beide voorgaande jaren. De bank schrijft dit onder meer toe aan de lange en strenge winter van 1962/1963. De bedrijfsinvesteringen na men slechts met 4.9 procent toe tegen nog 11,5 procent in 1962. Het particulier verbruik steeg vorig jaar vergeleken met 1962 nog slechts met 5,4 procent. Ook de consumptieve bestedingen van de overheid namen relatief af. Blijkens het overzicht gingen de in komsten van de particuliere huishoudin gen met 6.7 procent omhoog tegen 9,1 procent in 1962, In het kader hiervan stegen de bruto-lonen en salarissen met 7,3 procent '1961: 10,7). Deze geringe echter nog aanzienlijk gro- stijging i ter. dan de groei van het nationale": 5,8 procent. Opening (in RAI17 maart Watersport neemt|^stjco| |ia|e|1!| weer meeste i' l plaats in (Van een onzer verslaggevers) Het vakantieparadijs Hiswa- Goed Kamp zal op 17 maart in het Amsterdamse RAI-gebouw weer zijn poorten openen. Nóg groter dan de twee voorgaande jar enis de expositie ditmaal. Op een oppervlakte van 45.000 m2 zullen bedrijven uit niet minder dan achttien landen exposeren eii een gi gantische schouw gegeven van bo ten, tenten, caravans en alles wat daarmee samenhangt. Staatssecre taris drs. Van der Laar (o.k. en w.) zal de tentoonstelling, die tot en met 26 maart duurt, openen. Evenals vorige jaren zal de water- sport TOp deze expositie (georganiseerd] Twee jaar geleden war veer 266.000 slaapplaatsen bedrijven, voor 1980 zullen de 400 en 600 kg. Van wagens is ongeveer 18 procent "voor de eerste maal op Hiswa- Goed Kamp. STEEDS GROTER In tegenstelling tot de ontwikkeling In deze sector is op de tenten-afdeling de tendens naar het „steeds groter" duidelijk merkbaar. Ook dit jaar is het aantal bungalow-tenten weer gestegen. Er zijn er zelfs bij met vier slaapver trekken. Wat niet wegneemt dat er ook in het kleinere genre nog een ruime variëteit is. Het aantal inzendingen op tenten-ge bied toont wel aan. dat de belangstel ling van de Nederlander voor het kam peren nog stijgend is. In dit verband merkte de heer G. van der Weyde, chef van de afdeling kamperen van de ANWB, op, dat het aantal kampeerter reinen. dat ons land thans telt. te klein is om de belangstelling van straks te kunnen opvangen. kampeer- zeker nog 384.000 bij moeten komen, aldus het door spreker aangehaalde rapport Re creatieruimten van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. door Hiswa en ANWB' de grootst- plaats innemen. Meer dan 400 plezier vaartuigen zullen er worden geëxpo seerd. Grote blikvanger in deze afde ling: een motorjacht met een water- verpaatsing van 47 ton! Gestreefd is naar een zo groot mogelijke variëteit. Boten in alle prijsklassen zullen er zijn te zien, van opblaasbare rubberbootjes tot majestueuze zeil- en motorjachten. Wat de bouwmaterialen betreft, is het aantal boten vervaardigd van gewa- De 21-jarige Schot James McKensi pend polyester weer gestegen, maar dal lieelt vrijdag in Dundee hét werelcire- wil niet zeggen dat hout, staal en alu '001"0 „twisten" met drie minuten ge- i als constructiemateriaal hebben broken en gebracht op 99 afgedaai MEER JACHTEN nuten. McKensie die om 100 uur te dansen - raden van zijn dokter Rechercheur Greaves: Riibv wilde nog een keer vuren De rechercheur Graves, die zich aan de linkerzijde van Oswald bevond, toen deze onverwachts door Ruby werd dood geschoten, heeft gisteren, bij de voort zetting van het proces tegen Jack Ruby, verklaard dat de nachtclubeigcnaar uit Dallas voor de tweede maal had willen schieten, nadat hü zijn eerste (dodelijke) revolverschot op de vermoedelijke moor denaar van president Kennedy had ge- Greaves was niet met handboeien aan Oswald verbonden, die werd doodge schoten bij zijn overbrenging van het politiebureau van Dallas naar de gevan genis. Hij was de eerste die Ruby's hand greep, hem de revolver ontwrong en het wapen op veilig stelde. De rechercheur Leavelle, die zich op het ogenblik van de aanslag aan de rech terkant van Ruby bevond, had verklaard dat deze over Oswald had gezegd: „Ik hoop dat deze zoon van een hond ook al een hond zal sterven." Greaves had deze woorden echter niet gehoord. Een andere politieman, een zekere Archter, had Ruby dit wel horen zeg gen. Hij had Ruby ook horen zeggen dat hij driemaal op Oswald had willen schieten. De politie-agent Thomas Mcmillon verklaarde als. getuige dat hij Ruby over Oswald had horen zeggen: „Jij ellendige hondenzoon. jij hebt de president dood geschoten". Mcmillon zei ook dat de kapitein van politie King na het doodschieten van Os wald tegen Ruby had gezegd: „Dit is wel een der gemeenste streken, die ik ooit heb meegemaakt. Waarom heb je dat ge daan?" Ruby had volgens Mcmillon geant woord: „Iemand moest het doen en jul lie van de politie konden dit niet doen". A uschwitz-proces: de eerste augustus 1944 wer den de vierduizend laatste inwo ners van het speciale zigeuner kamp in Auschwitz allen door vergassing om het leven ge bracht. Dit werd. bij de voortzetting 1 Poesje liep 750 km De driejarige tijgerkat ,.Mou- mousse" van de familie Chirade stemde er niet mee in, dat het gezin op vakantie ging naar Pouance (Maine et Loire) en zij thuis moest blijven. De poes trok er dan ook op uit en liep 750 kilometer om het baasje in te halen, hetgeen haar nog lukte ook. Deze prestatie ging niet aan de aandacht van de dagblad fotografen voorbij en zo kwam het dat „Moumousse" overladen werd met mooie geschenken en verrassingen. Het zoontje van de familie, Philippe, is wat blij met de veilige aankomst van het poesje. proces in Frankfort tegen 22 voormali ge bewakers van het nazi-concentratie kamp te Auschwitz, waar naar schat ting drie tot vier miljoen mensen om het leven werden gebracht, door de ge tuige Hans Münch verklaard. Münch is als s.s.-dokter in Auschwitz werk zaam geweest. Münch verklaarde voor de rechtbank dat de gemiddelde tijd, die een gevan gene van Auschwitz, in bezet Polen, die in het kamp werd binnengebracht, nog te leven had, een half jaar bedroeg. Dr. Münch zei verder dat theoretisch elke geïnterneerde voedsel ontving, dat erop berekend was hem of haar per dag 2000 tot 2500 calorieën te ver schaffen. Dit cijfer was door de nazi's echter meer voor het buitenland en voor gen de geïnterneerden dagelijks slecht* ongeveer zestig procent van dit percen tage calorieën. Drie kwart der geïnter neerden was ondervoed. Zij, die dit niet waren, konden op de een of andere wij ze extra-levensmiddelen verkrijgen. Münch zei dat de bewakers, die voor het uitzoeken van slachtoffers voor de gaskamers extra rantsoenen, drank en het j sigaretten kregen, onderling handel dre- Bewakers, die niets voor dc selec tiedienst voelden, verkochten deze aan collega's die minder fijngevoelig waren. Dergelijke ruilingen waren aan de or de van de dag, aldus de arts. Het vroegere hoofd van het Joodse do cumentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, heeft in Frankfort meege deeld dat de man, die de crematoria in het vernietigingskamp Auschwitz bouw de, tegenwoordig in Oostenrijk woont en dat hij kortgeleden nog een kerb heeft gebouwd. _j Indonesische regering wil zo gauw mogelijk samenwerken bij het vaststellen van de grens tussen Aus- tralisch-Nieuw-Guinea en West Irian. Verwacht wordt dat de juiste afpaling an de grens zal worden geregeld door grondploegen, geassisteerd door vlieg tuigen. Een incident van vorige jaar, toen Australische grenspalen door In donesische functionarissen werden weg gehaald. zou op een misverstand heb ben berust en niet door de Indonesische regering zijn gelast. Sindsdien zijn er geen moeilijkheden over de voorlopig aangegeven grens geweest. Mr. Luns voor Europese beiveging: Tegenstellingen Advertentie OLIFANT ONTDEKT Maar voor geen geld wilt U 'm weer missen, die echte Olifant-borrel van Mel- chers - Schiedam. Thuis of op reis: Wees gezellig enpak 'n OLIFANTJE! PROOST! nog te groot ONNODIG, onlogisch en onna tuurlijk, zo bestempelde de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, gisteravond de hervat ting van het overleg over de bui tenlandse politiek van de zes Euromarkt-landen. De bewinds man die in de Lutherse kerk te Amsterdam een redevoering hield voor de leden van Europese beweging over de Europese ontwikkeling, verklaarde dat de tegenstellingen tussen de zes EEG-landen nog te groot zijn Uitvindingen in Brussel voor het bereiken van een geco ördineerde buitenlandse politiek. Als voorbeelden voor die menings verschillen noemde mr. Luns de hou ding van de Zes ten opzichte van de Atlantische gemeenschap, de NAVO, de Oost-West problemen en China. Zelfs als er een volledige economi sche integratie bereikt is, volgt daar uit niet vanzelfsprekend dat er ook een politieke integratie tot stand zal komen. „Daarvoor", aldus de minis ter, „moet ook de politieke wil aanwe zig zijn". Minister Luns beklemtoonde in zijn re de nogmaals zijn mening dat er geen politieke integratie mogelijk is. zolang Engeland, de Scandinavische landen en eventueel ook andere staten buiten de ontwikkeling gehouden worden. Over de bezwaren tegen de onderhan- delingstaktiek van de Nederlandse rege ring tijdens EEG-vergaderingen zei mr. Luns, dat deze bezwaren hem veelal ongerechtvaardigd lijken. „Nederland is nu eenmaal kleiner dan sommige ande re partners. De Nederlandse bevolking omvat zeven procent van de inwoners het hele EEG-gebied. „Met de be- Meer dan achthonderd mensen van verschillend ras hebben gisteren op een bijeenkomst in Kaapstad gepro testeerd tegen een wetsontwerp van de regering dat thans bij het par lement in behandeling is waarin de controle op de negerwerknemers in de stadsgebieden wordt geregeld. Politici, sociale werkers en geestelij ken spraken zich uit tegen het ont werp dat door de oppositie in het par lement een wapen was genoemd waar mee de regering de negers tot het peü van slavenarbeiders zou kunnen veria- Op de vergadering noemde men het ontwerp rampzalig in moreel, econo misch en politiek opzicht. Er zouden omstandigheden worden geschapen waarin het communisme zou kunnen gedijen. langen ook wel worden gehouden", de overige 93 procent moet enkele maal rekening bewinds- Duikershelm voor koulijclers Het resultaat van de inspan ningen van uitvinders in de gehele wereld zal de komende week weer te zien zijn op de dertiende „Inter nationale salon" in Brussel. Uit meer dan 20 landen zal een duizendtal inzendingen worden be wonderd. vinders ontsnapt en zijn zij actief ge weest om al dan niet voor de hand liggende oplossingen te vinden voor problemen ook daar waar men zich eigenlijk het bestaan ervan niet rea liseerde. Een Franse uitvinder demonstreert een plastic kap voor kouwelijke men sen. De kap wordt als een duikers helm opgezet en met een miniatuur blower wordt er warme lucht in ge blazen. De warmtebron is een minia tuur-spiritusbrander (die twee uur kan branden). Hoe warm het onder de kap was bleek uit de zweetdrup pels op het gezicht van de uitvinder tijdens de demonstratie. DRANKJES biedt Voor f 195,- Canon U een sierlijke semi- automatische halfkleinbeeld camera met belichtingsrege- ling, ragscherp tekenend 28 mm f 2.8 objectief, afstand- instelling, 72 opnamen op één normale kleinbeeldfilm, slui ter 1/30 tot 1/250 seconde. En uw fotohandelaar vertelt u gaarne nog veel meer over de voor perfekte foto's Imp. N.V. BORSUMIJ- WEHRY DEN HAAG Op een ter gelegenheid van de expositie gehouden persconferentie vertelde de heer M. Ruytenschildt. hoofd van het Bureau voor Watertoerisme van de ANWB-KVNWV en NKB gisteren, dat de watersport oenei Het aantal zeil- en motorjachten is het afgelopen jaar met tien procent ge stegen tot resp. 44000 en 17000. Het aan tal raceboten steeg zelfs met 20 pro cent tot 2400. Het afgelopen seizoen werden 25 nieu we jachthavens aangelegd. Ook de caravan-afdeling is dit jaar weer gegroeid. Bedrijven uit elf lan den brengen in totaal 230 caravans naai de RAI. De meeste daarvan komen uit Engeland, welk land direct wordt ge volgd door Nederland. Dit deel van de tentoonstelling is speciaal gericht op de J*i c&ft éLoafce *iij> I Woensdagmiddag zijn verscheidene gemeenten in Het Gooi en de Vecht streek door een roet-, plaag verrast. Grote hoeveelheden roet dwar relden neer en werden door de stevige wind door de straten gejaagd. De roetverspreiding was zó intensief dat het roet zelfs doordrong in de tunnels op de stations van de spoorwegen van Bussum en Weesp. Nie mand wist aanvankelijk waar het zwarte spul vandaan kwam. Later bleek dat men bij het IJsselmeer op grote schaal bezig was met het verbranden van riet waarbij de verbrande rietdeeltjes door de wind naar de Vechtstreek en Het Gooi werden gedre- I De Russische commis sie voor oprichting van monumenten heeft woensdag besloten voor kosmonaut Gagarin een standbeeld op te richten. Het zal op de Universi teitslaan op de Lenin- heuvcls komen te staan. Voorts zullen een stand beeld van Garibaldi en monumenten „voor de arbeid" de 50ste ver jaardag van de Okto berrevolutie en voor dc revolutie van 1905 wor den opgericht. Eén op de vier Franse volwassenen is minstens eens in zijn leven door een gebedsgenezer be handeld zo schrijft een Frans instituut voor opi nie-onderzoek. Negenen veertig procent van de Franse volwassenen neemt zijn toevlucht tot gebedsgenezing wanneer de officiële geneeskunde geen redding meer biedt, dertig procent meent dat het ook wer kelijk wat uithaalt. Bij Brugg in Midden- Zwitserland is een mam moettand van meer dan Maar er is ook een apparaat, dat zon der slaapmiddelen een diepe slaap ga randeert. een draagbare elektrische pia no. een opblaasbare slee. een slot voor kampeertenten, een telapparaat voor tabletten ten behoeve van apothekers, een (Duits) mengsel van bier en cham pagne ^volgens de uitvinder een heer lijke drank) en een huisbar, waar met knoppen automatisch dranken naar keu ze in glazen worden geschonken. Een Zwitser toont een nieuwe ski sluiting, die het gev. ar van gebroken ledematen wederom aanzienlijk moet verminderen, terwijl een Duitse uitvin der koplampen voor auto's construeer de met kleine jaloezieën die ver blinding van tegenliggers moeten uit sluiten. NEDERLAND Tot de Nederlandse inzendingen be horen twee technische vindingen, die echter al in ons land zijn gedemon streerd en respectlc lijk een hoger aantal toeren van een motor mogelijk maken en de overbreneing van aan. drijfkracht verbeteren. Daarnaast is ei nog een nieuw systeem voor het op. bouwen van steigers. Mr. Luns besprak ook de hier gerezen twijfel over het belang van ons land bij de EEG. Voor dergelijke pessi mistische geluiden is volgens hem ech ter geen enkele aanleiding. „We mogen onze toekomst in de EEG met vertrou wen tegemoet zien", aldus mr. Luns. Dakota in brand: passagiers aan dood ontsnapt Vijftien personen zijn gisteren op het vliegveld Fornebu bij Oslo op wonder baarlijke wijze aan de dood ontsnapt. Het Dakota vliegtuig waarmee zij naar Rotterdam zouden reizen raakte vlak voor het vertrek als gevolg van een ontploffing in de rechter-motor in brand en was binnen enkele seconden geheel vernield. De passagiers en de beman ning kregen nog juist de tijd om het brandende toestel te verlaten. Een ste- wardes en twee andere personen liepen lichte verwondingen op toen zij uit het toestel sprongen. Sanovite bevat o.m. de vitaliserende E-vitaminen en Cholesterol-verlagen- de factoren (tegen ader verkalking). Eet dagelijks enkele Sanovietjes! HeerlijkSanovite combi neert voortreffelijk met "zoet" en "hartig". Regelt de spijsvertering bestrijdt "overwicht". Hoge voedinswaarde. i (Ook zoutarm oVeral verkrijgbaar). ivelopp iveloppe Een Spanjaard laat waarbij de briefopener pas komt: een rukje is open. Naast de veiligheidsriemen heeft on i"„i. tenslotte een Duitse uitvinder iefs be- I dacht om de veiligheid op de weg nog I groter te maken. Bij lange reizen kan t volgens hem de automobilist niet e meer in slaap vallen achter het stuur, U1 indien hij om zijn nek het schuimrub 20 meter diepte aange- j troffen en was slechts zeer licht beschadigd. I Verwacht wordt d: de Beatle-rage" in <9 Verenigde Staten jaar de pruikenverkoop met twintig procent zal - doen stijgen schrijft bet ''e' «ta>P nollen zakt immers het Amerikaanse Chemi- omla°? ,d? <-ai «rnpit» Van ffUtprnii van deze uitvinder en het raakt dan Volgend het tijdschrift if.™'1" "n. ?e' worden er duizenden j") cle bestuurder Beatle-pruiken digd. Een maatschappij maakt erj 50 tot 20.0001 per dag en| Dc tentoonstelling t. k in 1963 139.8 heeft bestellingen voor i bezoekers en is dit jaar geopend van nóg eens 750.000 pruiken. tot 15 maart. 1462). De geschiedenis is vol van de menselijke wreedheden, die zich uiteraard en in zeker niet min dere mate in de rechtspleging hebben voltrokken. Het kost weinig moeite een paar bladzijden vol gru welijke straffen te beschrijven die zelfs nuchtere naturen zouden belet ten in de eerstvolgende tijd van hun nachtrust te genieten. Maar als enkele parels staan daar tegenover verscheidene strafbepalin gen uit dc beginperiode kuituur, toen dc m simplistlscher wa- en wreed op hun tijd, maar behept met een kinderlijk gemoed waarin de eerste korrels van het Christendom welig konden op schieten. TOCH IS "WflT ZO! van schatten en het verwaarlozen van behoeftigen. De arme man, die echter door nijpende nood gedwon gen kleren of voedsel voor zijn ge zin steelt, kan vergiffenis krijgen en kwijt zich met enige dagen vasten. Vergelijk dit eens met het straf recht, dat enkele eeuwen later in Gent gold en waar op diefstal kort en goed de doodstraf stond, een dood straf die bovendien op een gruwelijke wijze voltrokken werd! Desondanks kunnen we in verschillende ver ordeningen uit de latere tijd nog dc milde toon horen die ons in de boct- boeken tegenklonk. Want een Waalse keur spreekt van iemand, die met wagen of paard een ander hetzfj man, vrouw. kind of grijsaard heeft aangereden Het begon al met dc boet- en biechtboeken die van de 7de tot de 11de eeuw in Enge land, Frankrijk en Duitsland in zwang waren en in wezen het prin cipe van een geestelijk „weergeld" behelsden, waardoor zij gemakke lijk ingang konden vinden tot geest en gemoed van het volk. Wat te vo ren een vergrijp tegen de sociale or de was, werd nu een zonde jegens God. een geestelijke schuld die door boetedoening kon worden gedelgd. De sociale rechtsorde werd hierdoor als het ware omstraald met een sa- krale glans. Deze boet- en biechtboeken ade men een mildheid, die weldadig aan doet vergeleken bij de terreur die wc later in de kerkelijke en wereld lijke rechtspraak aantreffen. Wie uit onwetendheid gelogen heeft moet bijv. zijn leugen aan de belogcnen of belogene belijden cn daarna enige tijd in stilzwijgen doorbrengen. Is de leugen opzettelijk dan kan vol staan worden met 15 dagen vasten. Op ontvreemding van goederen voor armen bestemd, staat een driejari ge boete, evenals op het verzamelen de dader vanzelfspre kend schadevergoeding moet betalen maar hem geen boete wordt opgelegd, omdat hij door zijn geweten reeds genoeg gestraft wordt! Tc Aarden- burg werd een oneerlijke wijnkoper de helft van het hoofdhaar afge schoren. een wat potsierlijke straf, doch niet te vergelijken met wat hem anders had kunnen overkomen! Wie een diefstal heeft begaan In het land van Waas. dient het dubbele terug te betalen en krijgt tevens een boete opgelegd. Hij heeft dan ge legenheid zijn leven te beteren, want de tweede maal komt hij er min der gemakkelijk af omdat hij dan gebrandmerkt wordt, terwijl een der de overtreding de galg betekent In een ander geval werd iemand voor een zwaar vergrijp veroordeeld 7 Jaar lang hetzelfde te eten! Nauw met dit onderwerp hangt sa men het z.g.n. veenlijk, dat enkele jaren geleden uit de moerassen van Slceswijk-Holstein werd opgehaald. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5