Nieuwe Leidse Courant van Kamer: wijziging prijzenwet tijdelijk 2545 Spanje kan onmogelijk in MAREL LANCIA AUTO'S r Minister kri j^ bevoegdheden meer Drs. De Pous voorzitter van SER? Toestand van koning Paul hopeloos Britten openen het vuur op Cyprus Theoretisch rij-examen wordt nu verscherpt Invoerino 1102 deze week Huwelijksdatum Irene wordt spoedig bekend Carlisten naar Den Haag -Vf»"1". MAREL Commentaren IEMCO N.V. occasions V, «wet*»* F. WEM EB Hoofdredacteur: Dr. E. DtEMER CHRIST ELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Staiitvastigh is gheblevaa mijn hert in teghenipoef" Vrijdag 6 maart 1964, 44ste jaargang Aanhoudend vorst Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbuitje. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Lichte en vannacht plaatselük matige vorst. (Voor vervólg zie pagina 7) Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31 Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,34. p.kw, 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Amendement: SER moet adviseren (Vanonzeparlementsredaofcie) MET 99 tegen 24 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren het wets ontwerp tot wijziging van de Prijzenwet aanvaard, waardoor de mi nister van economische zaken onder bepaalde voorwaarden de bevoegd heid krijgt prijsmaatregelen af te kondigen tegen afzonderlijke onderne mingen. Deze mogelijkheid zal voorlopig een tijdelijk karakter dragen: ze geld tot 1 januari 1966. Dit legde de Kamer vast door met 79 tegen 44 stemmen een amendement van oud-staatssecretaris Roolvink (a.r.) te aan vaarden. De heer Roolvink, wiens voorstel medeondertekend was door KVP en CHU, wilde aldus de mogelijkheid scheppen, dat de SER in de loop van het komend anderhalf jaar een advies uitbrengt over de vraag of de tijdelijke regeling al dan niet door een definitieve moet worden vervangen slagvaardig prijsbeleid. Juist in deze tijd van spanningen is gebleken, dat de Prijzenwet tekortkomingen vertoont. Vooral in een situatie als we nu beleven, kan een te grote prijsstijging in één on derneming zich gemakkelijk als een olie vlek over de hele branche uitbreiden. De nieuwe bevoegdheid om ook tegen zo'n afzonderlijke onderneming te kunnen op treden, voorkomt die ontwikkeling er maakt daardoor het prijsbeleid slagvaar diger, met extra waarborgen voor de zorgvuldigheid. Als men passief op de olievlek zou gaan zitten wachten, moet men als overheid ten slotte toch prijsmaatregel afkondigen en daarmee treft men de gehele branche. Door de prijsafwijking in de kiem te smoren, kan zo'n algemene prijsmaatregel achterwege blijven, waardoor men voorkomt dat ook op andere ondernemers een blaam woi-dt geworpen. /oor de voorgestelde verhoging van de extra motorrijtuigenbelasting voor op dieselolie of propaangas rijdende auto's uit het benzine-voorstel te schrappen. ,,Die auto's worden toch al bevoordeeld", staatssecretaris Van den Berge. „Een extra-bevoordeling zou een discriminatie de benzine-rijders betekenen. Men dan een willekeurige grens dwars door het vrachtwagenpark trekken" Daarmee waren P.v.d.A.. V.V.D, en ee aantal K.V.P.-ers het eens. Het argument dat de verbranding van gas zoveel der schadelijk zou zijn voor de volksge zondheid, wees de staatssecretaris va Tegen het wetsontwerp stemden de V.V.D., S.G.P., Boerenpartij, de heer Jon geling (G.P.v!) en vier K.V.P.-ers, onder wie Kamervoorzitter Van Thiel. De P.v. d.A., C.P.N., P.S.P. en Boerenpartij stem den tegen het amendement-Roolvink. De aanvaarding daarvan was voor de P.v.d.A. een bitere pil. „Wij hebben aan tijdelijke wetsvoorzieningen een gloeien de hekel", zo zej de socilistische woord- voerdster'mevr. Brautigam. Haar fractie wilde, „hoewel niet meer zeer enthou siast", ioch stemmen voor het ontwerp, dat de P.v.d.A. woensdag als enige groe pering in de Kamer luid had toegejuicht. Ook minister Andriessen (economische zaken) had in- het algemeen bezwaar te gen tijdelijke regelingen en dus ook tegen het amendement-Roolvink. Hij had overi gens begrip voor de grief dat de S.E.R. vooraf niet is gehoord, maar dat was niet mogelijk, gezien het spoedeisend karak ter van de zaak. Intussen zal de S.E.R. binnenkort toch om advies worden ge vraagd, Onder het motto „beter een half ci dan een lege dop" zei de minister ten slotte geen overwegende bedenkingen te gen liet amendement té hebben, maar van zijn kant kreeg hij gedaan, dat de heer Roolvink de werkingsduur van de regeling uitbreidde van 1 april 1965 tot 1 januari 1960. De minister heeft het wetsontwerp gistermiddag met een keur van argumen ten verdedigd. Hij wees er nog eens op, dat aan het prijsbeleid in deze tijd van spanningen bijzonder hoge eisen worden gesteld. Het grote gevaar dreigt, dat een teveel aan prijsstijgingen nieuwe loon eisen tot gevolg zal hebben, die bij in williging tot een ernstige structurele verstoring van onze economie zullen lei den. De sociale rechtvaardigheid staat daarbij op het spel. Vandaar de noodzaak Preventief De bewindsman wees ook op de pre ventieve werking, die van de niet bevoegheid zal uitgaan. Hij hoopte verwachtte dan ook, dat toepassing die bevoegdheid uitzondering zal blij- Wat de rechtswaarborgen betreft: de wet schrijft voor, dat aan het nemen van een individuele prijsmaatregel over leg met de betrokken ondernemer voor af moet gaan. Het is niet mogelijk oni terwille van de spoed dit overleg na tl Geen bezwaar had de minister tegen een amendement-Van Son (kath. v.), dat beoogde de rechtspositie van de onder nemer in het overlegstadium, vooraf gaande aan de afkondiging van de indi viduele prijsmaatregel, te versterken. De betrokkene krijgt volgens het voorstel meer tijd om zich te beraden en even tueel op z'n schreden terug te keren. Het amendement werd door de Kamer zon. der hoofdelijke stemming aanvaard, even. als een voorstel-Nelissen (kath. v.), dat beoogde te voorkomen dat ook een indi viduele prijsaanwijzing zou kunnen den opgelegd aan een ondernemer, te grote prijsverhogingen verband hou den met de (benarde) financiële omstan digheden waarin hij verkeert. Zoals wij gisteren al in een deel var onze edities meldden, aanvaardde de Ka mer gistermiddag z.h.s., met alleen de stemmen van P.v.d.A., P.SJ?., CPU., S.GP. en Boerenpartij tegen, de wets, ontwerpen tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine en van dt omzetbelasting op sigaretten. Als binnen kort ook de Eerste Kamer ermee akkoord gaat, zal het „duurder rijden en roken' rond 1 april een feit zijn. De meerder heid van de Tweede Kamer voelde (Voor vervoJg zie pagina Hoewel in een medisch bulletin hedenmorgen nog wordt gesproken een ..heel lichte verbetering", heeft alle hoop op herstel van koning Paul reeds laten varen. In medische kringen is men van oordeel, dat de koning klinisch dood is. Alleen aan zijn buiten gewoon sterk gestel zou hij het te dan ken hebben, dat de dood nog niet getreden is. Het Griekse volk wil echter nog een wonder geloven, getuige de str van religieuze afbeeldingen en voorwer pen, die in het koninklijk paleis binnen komen. De carnavalsviering is in gehele land gestaakt. De koninklijke familie heeft voo tweede nacht achtereen gewaakt bij de zieke. Koningin Frederika zou zeer moeid zijn. maar desondanks geen rust willen nemen. Een week geleden pas zij hersteld van een longontsteking. Spanning opnieuw toegenomen Het is gisteren weer tot gevechten gekomen op het door onrust ver scheurde eiland Cyprus. In drie dor pen, die uitzien op Kyrenia, kraak ten geweerschoten. Op een gegeven ogenblik moesten Britse militairen het vuur openen op Turkse Cy prioten, die over de hoofden van Griekse schoolkinderen hadden ge schoten. Er werd geen melding ge maakt van slachtoffers. De beslissing van de Veiligheidsraad, een vredesmacht naar het eiland te zen den en secretaris-generaal Oe Thant te vens te machtigen, iemand aan te wij zen. die tussen de bij het conflict op Cy prus betrokken partijen zal bemiddelen, heeft naar het schijnt de tegenstellingen op het eiland eerder verscherpt dan ver zacht. De Griekse Cyprioten beweren, dat het garantieverdi-ag van 1960. dat Tur kije het recht van interventie geeft, m voorgoed buiten werking is gesteld. De Turkse gemeenschap gaat echter vai gedachte uit, dat het besluit van de raad de verdragen van 1960 onaangetast heeft gelaten. Verwacht wordt, dat de Turken op Cy prus zullen voortgaan met hun actie, de door Griekse Cyprioten overheerste dor pen te ontruimen en dat dezen op hun beurt zullen trachten, dit te verhinde- Zoals men weet, willen zowel de Turkse bevolkingsgroep op het eiland als de Turkse regering een verdeling Cyprus. Beide delen zouden dan een dc-ratie kunnen vormen of elk aansluiting oij resp. Griekenland en Turkije kun nen zoeken. In Ankara is men van me ning, dat dit de enige manier is. waarop het Cyprische probleem definitief kan worden opgelost. In New York wordt vernomen, dat Oe Thant zeer waarschijnlijk Jose Rolz Ben- uit Guatemala zal aanwijzen als be middelaar in de kwestie Cyprus. Rolz Bennett is plaatsvervangend hoofd het kabinet van de secretaris-generaal In januari heeft hij al een verkennend bezoek aan Cyprus gebracht. Minister Spaak: CBR in overleg niet autorijscholen Het bestuur van de Stichting cen traal bureau voor afgifte van rijvaar digheidsbewijzen heeft in overleg met de comm. overleg autorijscholen, met inganig van deze week de be- oordelinigsnorm voor het theoretisch examen verhoogd. Het is namelijk gebleken dat, sedert op 12 augustus van het afgelopen jaar het theoretisch examen niet meer (Van onze sociaal-economische redactie) Naar wij uit betrouwbare bron verne men. moet dc kans groot geacht worden dat prof. dr. G. M. Verrijn Stuart op 1 april als voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad zal aftreden en worden op gevolgd door drs. J. W. de Pous. oud- minister van econ. zaken. Op 1 april loopt namelijk dc zittingstermijn van s SER-leden af. Prof. Verrijn Stuart, die al 70 jaar is, zou. zich niet herkiesbaar stellen. De formele gang van zaken is, dat de nieuwe voorzitter wordt benoemd op voordracht van de SER uit de kroonle- den. Deze kroonleden worden op hun beurt aangewezen door de regering. Dit alles betekent, dat staatssecretaris De Meijer op korte termijn in een eventu ele vacature-Verrijn Stuart drs. De Pous als kroonlid zou moeten aanwijzen, wil laatstgenoemde als nieuwe voorzitter kunnen worden voorgedragen. Drs. De Pous was voor zijn minister schap algemeen secretaris van het Ver bond van prot. chr. werkgevers en was in deze kwaliteit ook lid van de SER. er vervolgens was hij ook lid van de Raad V* State, voordat hij minister werd. D011 Carlos, zijn ouders en een van zijn zusters, die enige dagen op Soest- dijk hebben vertoefd, zijn vanmorgen per auto van Soestdijk vertrokken, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. Men mag aannemen dat met de Ko ninklijke familie uitvoerig overleg is gepleegd over de datum, dc plaats en de „aankleding" van het huwelijk van prinses Irene met don Carlos. Het ka binet van de minister-president staat in regelmatig telefonisch contact met het kabinet van de Koningin. Duide lijk is dat dezer dagen nadere bijzon derheden zullen worden bekend ge maakt. Sommige waarnemers ver wachten deze vanavond al. Terwijl een woordvoerder van de R.V.D. gisteravond verklaarde dat de of ficiële bekendmaking van de datum en de plaats van het huwelijk in Nederland zou plaatsvinden, wilde men in Spanje weer eens haantje de voorste zijn. Dit maal was 't het reisbureau Pier Busseti. dat in Madrid zou hebben verklaard dat de dag van de echtverbintenis 6 m< In dit verband is misschien interessant dat Pier Busseti aan Holland Travel Ser- in Amsterdam speciale treinreizen chartervluchten heeft aangekondigd. Naar schatting zou het Spaanse reisbu- ongeveer duizend landslieden naar Den Haag willen brengen. Er zou prfjs- af zijn gevraagd voor het logies van In Den Haag wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht dat het huwelijk tussen don Carlos en prinses Irene op een later tijdstip plaats zal vinden. De grootste moeilijkheid zou zijn dat don Carlos als Spaanse prins mei de Neder landse Prinses wil trouwen. Op dit mo ment zou hij echter geen andere nationa liteitspapieren op tafel kunnen leggen dan Franse. Hij zou dus eerst als Span jaard moeten worden genaturaliseerd. De Dekenale kerk van Sint Jacobus de Meerdere in de Parkstraat in Den Haag wordt nog steeds de meest waar schijnlijke plaats om de kerkelijke hu welijksinzegening geacht. Ook het bur gerlijk huwelijk wordt volgens waarne mers in Den Haag voltrokken. Het huwelijk zal naar alle waarschijn lijkheid geen sobere omlijsting hebben Men spreekt van de normale zogenaam de protocollaire rangorde De betekenis hiervan is dat Prinsen en Prinsessen van Koninküjken bloede voor de feestelijk heden en plechtigheden zullen worden uitgenodigd. Regerende vorsten zullen niet aanwezig zijn, tenzij wegens bijzon dere bloedbanden. mondeling maar schriftelijk wordt af genomen, het aantal geslaagden voor het schriftelijke afgenomen theore tisch examen groter was dan destijds bij de mondelinge examens. Op zich zou dit geen aanwijzing in houden voor de noodzaak de beoorde lingsnorm te verscherpen, doch van de zijde der autolijschoolhouders werd ver- ïn, dat de kandidaten zich minder in de theorie gingen verdiepen. Anachronisme Het hoofdbestuur van de belangenver eniging autorijschoolhouders Nederland (B E.V.A.N.), die vorig jaar is opge richt en waarbij volgens eigen medede ling 500 rijschoolhouders zijn aangeslo ten. heeft ln een rapport over de rii- schoolsituatie het C.B.R. een particu liere onderneming genoemd, die als stichting is vermomd, maar een anachro nisme is door 'n monopolistische machts positie, die het kan blijven innemen. In het rapport, dat naar het ministerie van verkeer en waterstaat is gestuurd, signa leert het hoofdbestuur voorts dat het C.B.R. de foutieve werkwijze van het examen in het leven heeft geroepen en het blijft handhaven. „Als particuliere instelling moet het C.B.R. verdwijnen en U een volledig staatstoezicht moeten komen met onafhankelijke examinato- aldus het hoofdbestuur. De bezwa'. van de B.E.V.AN. tegen de het C.B.R. gelden: het onder geheel verschillende omstandig heden en door één examinator, terwijl het praktische rij-examen veel te kort en het theoretisch examen ln zijn huidige te gemakkelijk is. f Advertentie) VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn FLEXA verkrijgbaar bij |Herenstraat 34 e Rijn 49. Gistermiddag zijn de Averdijk en de Alexandra K, die woens dagavond in het Noordzeekanaal met elkaar in aanvaring kwa men, weggesleept. De beide schepen waren door de aanva ring zo hecht met elkander ver bonden, dat zij op de plaats van de aanvaring niet losgemaakt konden worden en aan elkaar weggesleept werden naar de Amsterdamse Westhaven, waar het omvangrijke reparatiewerk zal beginnen. Verslag op pag. 9. (Luchtfoto ANP). Paard botst tegen busje: 2 doden Een paard dat gisteravond om kwart over acht uit de richting Leusden plot seling Rijksweg 23 De Bilt-Utrecht- Amersfoort opliep. Iieeft een ongeluk veroorzaakt, waarby twee mensen wer den gedood en twee gewond in het zie kenhuis „de Lichtenberg" in Amersfoort moesten worden opgenomen. Het paard werd gedood. Een vrachtauto uit de richting Hoeve laken kon het dier nog ontwijken, doch het paard, verschrikt door het naderen de voertuig, kwam op de andere weg helft en botste tegen het personenbusje, waarin vier personen zaten. Bij het ongeval op Rijksweg 23 zijn om het leven gekomen: de 33-jarige J. Pot en de 37-jarige J. Honderd, beiden uit Utrecht. De 31-jarige G. Kers uit Utrecht en de 30-jarige A. Honderd uit Zeist werden ernstig gewond Dode en 3 gewonden bij botsing op brug Gisteravond is op dc oprit van de brug over de Noord in Alblasserdam de 43-jarige automobilist J. van Velzen uit Zwijndrecht om het leven gekomen, doordat hij bü een inhaal-manoeuvre met zün auto in aanraking kwam met een andere auto. Hoe het ongeluk ge beurde wordt door de politie onderzocht. De bestuurder raakte door de botsing de macht over zijn stuur kwijt, schoof naar dc andere zijde van de weg en kaatste van een hek af terug op de rij baan. Op dat moment naderde een vrachtauto, bestuurd door de 34-jarige G. B. uit Papendrccht, die de auto vol komen vernielde. De heer Van Velzen was op slag dood. In de vrachtauto zaten ook de 33-jarige R. de J., het dertienjarig zoontje en het tienjarig dochtertje van de bestuurder en een tienjarig zoontje van De J. Het meisje werd licht gewond. De anderen werden ernstig gewond in een ziekenhuis te Alblasserdam opgenomen. In Tilburg is gisteravond de negen jarige Marion van Eijk, toen zij per fiets over Dc Heuvel reed, door onverklaar bare oorzaak gevallen en onder de wie len van een trekker met oplegger te rechtgekomen. Het meisje was op slag dood. De Belgische minister van buiten landse zaken P. H. Spaak heeft ir Brussel verklaard de associatie van Spanje met de Europese economische gemeenschap onmogelijk" te achten ,,De EEG dient dit beleefd, maar kordaat aan Spanje mede te delen," Spaak tydens de verdediging van begroting in de Belgische Senaat. De Belgische minister verklaarde dit naar aanleiding van het kortgeleden door Spanje herhaalde verzoek aan de EEG om besprekingen over een associatie met de Europese gemeenschap. De kwestie komt de volgende week in de EEG- ministerraad aan de orde. De Belgische minister herhaalde voorts by de verdere bespreking van Europese vraagstukken tegen een door president De Gaulle voorgestaan „Europa der vaderlanden" te zijn. (Advertentie) Bel voor demonstratie WASSENAAR Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zetver TAE TWEEDE KAMER heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan, wat in krantekoppentaal heet, het „duurder rijden en roken". Deze be slissing was nodig. Om overbcsteding te voorkomen, moet de regering de bestedingen hier en daar afremmen en dat ze dit o.m- wil verwezenlijken door een verhoging van enkele in directe belastingen, in dit geval dus op sigaretten en benzine, lag voor de hand. De bezwaren tegen deze me thode worden steeds minder serieus genomen- We zijn wel zo ongeveer af van de stelling, dat met belasting tarieven geen conjunctuurpolitiek mag worden bedreven. Over de keuze van de maatregelen kan men overigens twisten en de Kamer heeft dat dan ook niet na gelaten. De duurdere sigaretten leverden geen moeilijkheden op. Ze passen wonderwel in de anti-rook acties, waarvan de noodzaak door vrijwel iedereen wordt ingezien. Dat de sigarettenautomaten straks moe ten worden omgebouwd, was niet iets waarover de Kamerleden van plan waren wakker te gaan liggen. Meer moeite hadden ze echter met het benzinevoorstel- En terecht, want de lastenverzwaring die deze ver hoging voor de economisch toch al niet sterke sector van het beroeps vervoer betekent, zal niet zo gering zijn. Nu levert elke keuze moeilijkheden op Een verhoging van welke indirecte belasting dan ook, heeft in de betrokken sectoren altijd onaan gename gevolgen. Dit kan men alleen voorkomen door iedere verhoging achterwege te laten en dat is nu juist niet de bedoeling. Er moet dus een keuze worden gedaan en dat daarvan deze en gene de dupe wordt, is on vermijdelijk- Wel mag men de eis stellen, dat de lasten zo evenredig mogelijk worden verdeeld. De regeringsvoorstellen zijn in dit opzicht niet vlekkeloos. Dat de ben zine is gekozen, is op zichzelf wel aanvaardbaar, maar waarom de accijns op alcohol geheel buiten be schouwing moest blijven, is ons niet duidelijk- Voor de vervoerders is het een reden om zich enigszins ver ongelijkt te voelen. De argumenten die de regering tegen de verhoging van de alcoholaccijns heeft aange voerd, leken ons niet overtuigend. Benzine is voor de zondagsrijder misschien nog net een luxe, maar voor de vervoerder een bestaans voorwaarde. Drank daarentegen is voor alle consumenten een luxe. En niet zelden is het er een van een gevaarlijk soort. Als er dus verhoogd moet worden, dan in de eerste plaats daar. goedkeuring heeft gehecht, staat nog geen verlichting in het vlak van de directe belastingen. Dat zal, vrezen we, nog wel een poosje zo blijven. De minis'.er van financiën weigerde gisteren in de Kamer zelfs om een termijn te noemen waarbinnen het wetsontwerp tot neutralisering van de progressiefactor in de loon- en inkomstenbelasting tegemoet kan worden gezien. Hij beloofde er naar te zullen streven het ontwerp nog in deze parlementaire periode in het Staatsblad te krijgen. Dat is hem geraden, want ten slotte is prof. Witteveen ook nog een keer ge bonden aan de prioriteit die het akkoord van Wassenaar aan dc neu tralisering heeft toegekend. Maar de parlementaire periode ein digt pas medio 1967. De regering beeft dus nog de tijd, helaas. Intus sen doet het progressie-effect zich met de dag pijnlijker gevoelen. Was het niet diezelfde minister van finan ciën, die gisteren in de Kamer zei dat dc middengroepen een derde tot de helft van de recente loonstijging aan de fiscus moeten offeren? Alleen al vanwege het gunstige psychologische effect zou het daar om aanbeveling verdienen, dat dc regering nu binnen enkele maanden met het wetsontwerp komt. Ook al kan het dan om conjuncturele rede nen niet direct in werking treden, als het er eenmaal is en de Kamer het kan behandelen, heeft de belas tingbetaler tenminste weer enig hou vast. Duistere „toezeggingen" irrite ren hem alleen maar. De 54-jarige metselaar L. M. Lagers is gisteren in het ziekenhuis te Amster dam overleden. Op 24 februari was hij, bij het verrichten van werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde zeevaartschool in de Schipluidenlaan, vermoedelijk door een misstap, van een steiger gevallen op een ruim twee meter lager gelegen be tonnen vloer. Hij had ernstige hoofd wonden. Voor VOl-AUTOMATISCHE WASMACHINES f"tsjii1 Begrip voor beter en voordeliger autorijden Grootste sortering auto's in Nederland Rijksstraatweg 336-340. Tel. 01751- 2545 Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 Wassenaar Arnhem Eindhoven

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1