Nieuwe Leicls e Courant Kamer tilt zwaar benzineprijs aan V.N.-vredesmacht naar Cyprus Scheepvaart lam op Noordzeekanaal Piraat: zonderling Duits zakenman Dr. Rothuizen hoogleraar in Kampen Koning Paul achteruit gegaan Melk, boter en kaas na 1 april duurder Aardappelen goedkoper Commentaar CALEX Erhards coalitie in moeilijkheden door de kinderbijslag CHRIST ELIJK-NATIONAAl DAGBLAD ^Sl«nlv»stigh is gheblavM mijn her» in teghenjpoet" r- Donderdag 3 maarl W64, 'H-lo laartang Iets minder wind Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbui. Aanvankelijk nog krachtige, morgen geleidelijk tot matig afnemende noordoostelijke wind. Over wegend lichte, maar in het oosten van het land hier en daar matige vorst. (Voor vervolg zie pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,34, p.kw 10,05 (Van onze speciale verslaggever) RONDER MEER een zonderling, maar niet een zonderling zon der geld". Dat was de mening gis teravond in Den Haag over de man, bomen beplante stukje land aan dc Prinses aan te bieden, Jhr. Bosch kon de man gauw uit de droom helpen. Er was geen lapje grond te koop en er was ook geen meningsverschil tussen hem en de kostbare bloemstukken heeft ver rast en die op het begeleidende kaartje in het Engels liet zetten: „Groeten van de piraat". De buurman van de Prinses, jhr. Freddy Bosch van Drakesteyn, was in staat de identiteit van de man te onthullen, omdat deze hem had be zocht. Het is de 38-jarige Duitser Leon Speier, zakenman van beroep. Ge bleken is dat hij niet 500 gulden voor een stille bloemenhulde aan prinses Beatrix heeft uitgetrokken, maar tweemaal zoveel. Ook een tweede bloemist heeft namelijk vijf bankjes van honderd toegestuurd gekregen met hetzelfde verzoek. Prinses. Het Duitse geïllustreei-de blad waarin Speier het verhaal had ge- lezen een exemplaar ervan stuurde hij eind vorige week naar de jonkheer op had de duim gebruikt. De grootmoedige Duitser bleek op gelucht te zijn. Hij overhandigde de puurman van prinses Beatrix een monsterdoos met een kleine tachtig flesjes parfum „eeu kleine atten tie" en ging haastig zijn weegs. Om zich kennelijk geheel te revancheren, misschien wel om zijn geplaagde ge weten te ontlasten, gaf hij twee, in Soest wonende bloemisten vervolgens opdracht voor 500 gulden bloemen naar de Prinses te sturen. Hiertoe sloot hij tweemaal vijf 1 zeldzame orchideëen voor en liet deze eveneens op kasteel Drake steyn afleveren. Jhr. Bosch vertelde dat hy vorige week bezoek kreeg van Speier die zijn komst met een telegram aange kondigd had. Spoedig werd duidelijk waar de man, die in parfumerièën, cosmetica, galanterieën en nog een heleboel meer zaken handelt, voor Grond Hij wilde een lapje grond naast Tiet kasteel Drakesteyn kopen, wat eigendom van de jonkheer was en die hij in het Oranjehotel te Baarn, waar hij logeerde, liet frankeren en versturen. Nooit ontmoet 1 Speier. die een stille bewonderaar van prinses Beatrix is, heeft haar nooit in levende lijve ontmoet. Hij kent haar alleen van portretten en uit kranten an tijdschriftartikelen. De onderteke ning „piraat", zomede de Engelse be woordingen van zijn briefjes, waren gekozen om de Prinses op een dwaal spoor te brengen. Het spijt hem thans vreselijk dat tussen hem en prinses Beatrix zou zijn ontstaan. De bedoeling van de Duitser zou zijn geweest het met die hem benaderen over deze zaak, vraagt hij herhaaldelijk vooral zijn identiteit geheim te houden. Ook Moskou in Parijs akkoord Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, mag een vredes macht naar Cyprus sturen en een be middelaar in het conflict tussen de beide bevolkingsgroepen op het eiland aanwijzen. De Veiligheidsraad kon hier gisteravond toe besluiten omdat zowel de Sowjetunie als Frankrijk ondanks hun bezwaren voor de ontwerp-resolutie hebben gestemd, die door vijf niet-perma nente leden van de raad was opge steld. De resolutie had de instem ming van Cyprus, Griekenland, Tur kije en Engeland. De bezwaren van de Sowjetunie golden voornamelijk het feit, dat teveel be voegdheden zouden worden gegeven aan één man, de secretaris-generaal. De Rus sen wilden deze bevoegdheden uitsluitend aan de Veiligheidsraad toekennen. Zij In één oogopslag Turkije-Cyprus: de achter grond pag. 5 Proces Ruby aan de gang pag. 5 Vermageringspillen over spoelen Zweden pag. 5 Rusland: Erhard faalde in Den Haag pag. 5 Produktschap zegt „neen"' tegen boeren (aardappelen) Pag- 7 Gitroën gaat in Amsterdam assembleren pag. 7 Geen kanker door vuile lucht pag. 7 OVB: of de macht achiter de Scheveningse staking pag. 9 Kees Rijnsdorp: achter de mens gezien pag. 9 Sport (o.m.: PSV op weg naar de Cup?) pag. 11 legden zich echter bij de resolutie in haar geheel neer, omdat Cyprus er zich niet tegen verzette. Niettemin maakten zij het voorbehoud, dat de huidige rege ling slechts drie maanden geldig kan en dat de raad na afloop van die periode opnieuw deze zaak zal moeten beoordelen. Ook behield de Sowjetunie zich het recht voor, de kwestie voor de raad te brengen, als op Cyprus maat regelen zouden worden genomen, die aar haar mening niet toelaatbaar zijn. Turkije heeft gevraagd, Mohammed Zafroellah Khde Pakistaanse rechter bij het Internationale gerechtshof in Den Haag en voormalig president van de Algemene Vergadering van de V.N. als bemiddelaar te benoemen. Anderen, voor de post verden genoemd, zijn de Nederlander C. W. A. Schürmann, de permanente vertegenwoordiger van Ne derland bij de Verenigde Naties, die tot ambassadeur in Washington is benoemd Paul Henri Spaak, de Belgische mi nister van buitenlandse zaken. Zeer waarschijnlijk zal de V.N.-waarnemer op Cyprus, de Indische generaal Prem Singh Gyani, de commandant van de vredes macht worden, als India een contingent dit leger levert. Tot dusver heeft India nog niet laten weten, of het hiertoe bereid is. Wie betaalt Oe Thant heeft Brazilië, Canada, Fin land, Ierland, Zweden en blijkbaar ook India om troepen gevraagd. Hij heeft medegedeeld, dat de kosten van de desmacht niet voor rekening van V.N. komen. Oe Thant verzocht in dit verband om vrijwillige bijdragen, omdat landen zijn die wel contingenten voor de vredesmacht willen leveren, maar hiervoor terugdeinzen, wegens de daar aan verbonden kosten. De Verenigde Sta ten hebben reeds steun toegezegd president Johnson verklaarde, dat er nu een belangrijke stap naar de vrede is gedaan. De Griekse premier Papand reou zei dat de morele betrekkingen met de V.S. en Engeland nu zijn hersteld. Ook de Turkse regering is tevreden met het gisteren genomen besluit. Aartsbisschop Makarios zei, dat zijn voornaamste doel is bereikt, omdat Tur kije nu niet meer met een beroep op het garantieverdrag van 1960 op Cyprus tussenbeide kan komen. Intussen hebben zich op het eiland weer incidenten voor gedaan. Britse troepen moesten op en kele plaatsen ingrijpen om erger te voorkomen. In Griekenland deden zich gisteren nog anti-Amerikaanse en i Britse relletjes voor. Beroepsvervoer tegemoetkomen (Van onze parlementsredactie) "|E meerderheid van de Tweede Kamer is niet gekant tegen het oorstel van de regering om de om- lelijke verhoging van het bijzonder nvoerrecht op benzine (gepaard ;aande met een verhoging van de aotorrijtuigenbelasting voor niet- enzine-auto's). Dit bleek gisteren ijdens de eerste ronde van het Ka- aerdebat over beide ontwerpen, die Literlijk 1 april in het Staatsblad nosten staan. Of dit laatste zal luk- ;en, moet vandaag blijken. De P.v.d.A.-fractie bleek niets gen. De regerings- (op wellicht een ele uitzondering na) itwerpen stemmen, de KVP en VVD ver- minister Witteveen De regering wil met beide wetsvoor- tellen op korte termijn een te grote tijging van de bestedingen voorkomen. regeringsmaatregelen te ontspannen ei houden. Voorgesteld dus in evenwicht te verhogen van f 24,25 tot f 28 pet iter en de omzetbelasting op sigaret van 5 tot 7 pet. Deze laatste ver- .ig wordt gecombineerd met een noodzakelijk gebleken prijsverhoging voor siocietten; het gezamenlijk effect is een prijsstijging van 25 pet. De gehele operatie (benzine én sigaretten) levert de schatkist een hogere opbrengst van f200 miljoen op. Hoewel de verhogingen als tijdelijk zijn bedoeld, heeft de rege ring al laten doorschemeren dat aan eer permanent-maken hoogstwaarschijnlijk niet zal zijn te ontkomen. (Voor vervolg zie pagina 11) vvan onze keriu-eitaKtie) De generale synode van de Gere formeerde kerken, die op het ogen blik bijeen is in het conferentieoord „De blije werelt" te Lunteren, heeft vanmorgen tot hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen benoemd dr. G. Th. Rothuizen, als op volger van prof dr. G. Brillenburg Wurth, om onderwijs te geven in de ethiek en de evangelistiek. de ency clopedie van de godsdienst en de psy chologie. Zoals bekend is prof. Wurth vorig jaar overleden. (Voor levensbeschrijving zie pag. 11) De eerste vier getuigen voor de openbare aanklager in het pro ces tegen Jack Ruby, wachtten in het gerechtsgebouw van Dallas tot zij Werden opgeroe- toen deze foto werd ge maakt. (Verslag op pag. 5) Vanmorgen is in Athene een me disch bulletin uitgegeven, waarin ge zegd werd dat in de toestand van ko ning Paul geen verandering is opge- In een vorig bulletin werd gezegd dat de toestand van de Koning sterk was achteruitgegaan. In de kapel van het buitenverblijf te Tatoi werd speciaal voor de Koning ge beden door archimandriet Geronimos Kotsonis. Gisteravond werd in alle Griekse kerken voor de Koning gebeden. De Griekse regering neemt i-eeds maatregelen voor de opvolging door kroonprins-regent Constantijn. zei een zegsman van regeringszijde. Vrouwen met ikonen vroegen de schildwacht bij het koninklijk verblijf vanochtend om tot de Koning te worden toegelaten. In officiële kringen ziet men het korte medische bulletin als een aanwijzing dat de dokters die koning Paul behandelen, menen dat zij hem niet meer kunnen helpen. Alle openbare gebeurtenissen in het land. zoals het jaarlijkse carnaval- feest in Patras dat zondag zou wordtfn gehouden, zijn afgelast. Zeven scarabeeën gestolen van 3000 jaar oud De Amsterdamse tapijtenfabrikant H. P. Keijzer beweert, dat tijdens zijn vakantie in Oostenrijk zeven ruim 3000 jaar oude scarabeëen afkomstig uit het graf van Toetanchamon zijn gestolen uit een bureau in zijn woning aan de Ha- ringvlietstraat. De heer Keijzer heeft daarvan gisteren aangifte gedaan bü de politie. Hij mist naar zijn zeggen ook f 6.000 aan contanten. De politie weet sinds 25 februari al dat er in ingebroken in de woning van de heer Keijzer. Die dag kwam zijn dienstbode de politie vertellen dat er een deur was geforceei'd. Ze had de heer Keijzer gewaarschuwd op zijn vakantie adres. maar hij voelde er niets voor naai Amsterdam terug te komen. Pas gisteren kwam htf de politie vertellen wat hij mist. De politie kan nu pas met haar onderzoek beginnen. Ze weet niet wat er waar is van alle verhalen over waarde volle scarabeeën. De heer Keijzer bij het. taxeren van de waarde fantasti sche bedragen. Evenmin weet de politie of de scarabeeën hoog zijn verzekerd. De heer De Keijzer zegt dat hij de scarabeëen heeft geërfd van een tante, die aanwezig zou zijn geweest bij het opgraven van het graf van de Farao in 1922 door de Engelsman Carter. De heer Keyzer bezit nog meer scarabeeën. Hij heeft de politie er althans één getoond Een grote uitslaande brand heeft gis teravond een deel van het fabriekscom plex van de N.V. Diddens en van Asten textielfabrieken in Helmond in de as ge- egd. Totaal uitgebrand zyn de verf- klossenspoelerij. de inslagspoelerij. twynerij, de drogerij en de garen vlokververij met een totale oppervlakte van meer dan 3000 vierkante meter. Landbouwschap bij minister iVan onze soc.-econ. redactie) Hedenmiddag heeft het landbouw bedrijf slevcn in een bespreking met minister Biesheuvel de wensen van de landbouw kenbaar gemaakt met betrekking tot de nieuwe kaas-, bo ter- en melkprijs na 1 april. In plaats van 1 november zal op voorstel van minister Biesheuvel vortaan 1 april als startdatum voor het nieuwe melk prijsjaar. Gistermiddag bereikte het bestuur van het Landbouwschap in een besloten ver gadering volledige overeenstemming over de te vragen prijzen voor het nieuwe jaar. Aangenomen moet worden, dat, wanneer deze voorstellen in grote lijnen door de regering worden overgenomen, de melkprijs weer met enkele centen per liter zal stijgen en de boter en kaas met iVan onze sociaal-economische redactie) Uit vergelijkingen van consumenten prijzen in de drie grote steden is ge ileken, dai de aardappelen van half 'anuari tot begin maart gemiddeld één iot vier cent per kilogram goedkoper zijn geworden. De prijsdaling was in Den Haag. waar de aardappelen door gaans reeds goedkoper zijn dan in Am sterdam en Rotterdam, het grootst. Midden januari kostten de bintjes in Amsterdam 23, in Rotterdam eveneens n in Den Haag 22 cent. Deze prij- zijn begin maart gedaald tot resp 22. 21 en 18 cent. De eigenheimers kos ten in januari gemiddeld 28 cent in Amsterdam, 25 cent in Rotterdam en i cent in Den Haag. De aardappelen erden begin maart verkocht voor resp. 26, 23 en 23 cent. Deze cijfers werden gisteren meege deeld in de vergadering van het Pro duktschap voor Aardappelen. De ge middelde telersprijzen zijn in februari verder gedaald en daar deze wijzigin gen slechts geleidelijk in de uiteinde lijke verkoopprijzen tot uitdrukking ko men is het niet onwaarschijnlijk, dat de consumentenprijzen nog verder zul len dalen. enkele kwartjes per kilo in prijs zullen omhoog gaan. Alleen wanneer de minister de toeslag voor de melk, die thans zeven cent per kilo bedi-aagt, mocht verhogen, zou een prijsstijging voorkomen kunnen worden. Dit lijkt echter uitgesloten mede met het oog op de E.E.G.-bepalingen voor de zui velsector. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap, dat vanmiddag het gesprek met minister Biesheuvel voerde, had op dracht een bepaald basisvoorstel te doen. Er was door het bestuur echter genoeg speelruimte gelaten om in het gesprek het voorstel nog zoveel mogelijk te kun nen aanpassen aan de opvattingen van de minister. Daar bij deze kwestie het prijsbeleid van de regering in belangrijke mate be trokken is, valt te verwachten dat de nieuwe prijzen voor melk, boter en kaas nog onderwerp van gesprek zullen uit maken in de kabinetsvergadering die morgenochtend gehouden wordt. Het bestuur van het Produktschap voor zuivel stelde gistermiddag in een besloten vergadering een brief aan de minister op, waarin advies werd ge geven over de nieuwe inleveringsprij zen voor boter en kaas en de nieuwe straatprijs voor de melk. De vaste commissie voor binnenlandse zaken van de Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag over de wijziging van de Gemeentewet volle instemming betoond met betrekking tot de leidende gedachte van het wetsontwerp: meer vrijheid voor gemeenten om de eigen organisatie naar bevind van zaken en zelfstandig inzicht te regelen T~vE SITUATIE in Berlijn, deze bü- tere erfenis van een gruwelijke oorlog, blijft een oorzaak van twist en onenigheid tussen oost en west. Wie langs de muur dwaalt die het communistische bewind daar wreed heeft opgetrokken, wie de troostelo ze vlakten ziet van de plaatsen waar eens Hitier de gebouwen voor lijn duizendjarig rijk had opgetrokken, hij of zij moet onder de indruk ko men van de menselijke machteloos heid om een verderfelijk verleden af te schudden. Het is, alsof er een vloek ligt, en zou dat ook niet het geval kunnen wezen En wat de betrekkingen betreft tus sen oost en west, zij zijn verstard. Er is zoveel in, dat tegelijk ingewik keld en onverkwikkelijk moet he'en. Van achter de muur die zij hebben opgetrokken en die de stad onvoor waardelijk in tweeën deelt, spelen de communistische machthebbers hun spel met menselijke gevoelens. Het probleem zelf waarom het gaat blijft het oude. Het betreft de al dan niet erkenning van het Oostduitse bewind. Daarop is zonder aflaten het streven van de Oostdnitsc leiders ge richt. Even is nu gebleken van menings verschil tussen de bondsregering te Bonn en he' Westberlijnse stadsbe- wind. Er ligt veel begrijpelijks in. Te Bonn kan men meer van een af stand de toestand bezien, daar kan men een koelere houding aannemen. Maar in Berlijn zit men volop tussen de gekrenkte menselijkheid zelf, daar zal men meer tegemoetkomend willen ziin opdat maar Iets kan wor den bereikt. Men zal het te Bonn en te Wes*-Ber- li.in nu weer eens moeten worden. Want zolang zij ergens een zwakke plek vermoeden, zullen de macht hebbers in het oostelijke deel van de stad volharden in hun te veel eisen de houding. Toenadering tussen oost en west blijft mogelijk. Daar zijn de mense lijke banden die zich niet la'en sla ken. Daar is verder het harde feit dat het oosten het westen ook zake lijk niet missen kan. Er moet iets te bereiken zijn. Maar dan alleen van uit westelijke eensgezindheid. iGnn «-«l'fSnOMflHIL Official dealer Leiden e.o. Bondskanselier Erhard is gisteren na zijn terugkeer uit Nederland meteen midden in een politieke crisis terecht gekomen. De vrije de- NU 'N ARIST0NA KOPEN EN GENIETEN VAN... TWEEDE TV-NET KANAAL 27 rechtstreekse reportage van het INTERNATIONALE ZWEMTOERNOOI TE BREMEN De stremming van het scheepvaartver keer op het Noordzeckanaal tengevolge van de aanvaring, gisteravond tussen het Nederlandse vrachtschip „Averdijk" en de kleinere Panamese „Alexandra", was vandaag nog niet opgeheven. Zelfs binnenschepen van enig formaat konden niet passeren. Verscheidene lich ters zijn er naar toe gestuurd om de schepen te lossen. De uit Amsterdam uit gevaren schepen zijn teruggekeerd en hebben in de Amsterdamse haven weer ligplaats gekozen. De uit IJmuiden bin nengevaren schepen wachten op door vaart De schepen die vanancht en van ochtend zouden binnenlopen, zijn, ge waarschuwd door Scheveningen-Radio, voor IJmuiden voor anke gegaan. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij deze aanvaring de enorme klap was tot vele kilometers in de omtrek te horen niet voorgedaan. De materiele schade wordt geschat op enkele miljoe nen guldens. Scheepvaartdeskundigen en assurantie-experts zullen zodra de sche pen zijn losgetrokken, beslissen wat er met de Panamese boot moet gebeuren. Of de Panamees zal naar het overslagbedrijf in de Westhaven worden gesleept voor verdere lossing van de lading. (4000 ton pek uit Turkije) of rechtstreeks naar een dok worden gebracht. De met stukgoe deren geladen „Averdijk" hoopt men vanavond naar de N.D.S.M. te kunnen slepen waar de neusschade van het schip wordt gerepareerd. mocraten, die samen met de CDU van Erhard zitting hebben in een coalitie kabinet, hebben nl. in de Bondsdag de zijde van de socialistische oppo sitie gekozen, toen gestemd werd over een niet gedekte extra-uitgave van rond 550 miljoen mark aan kin derbijslag. Erhard liet weten dat dit besluit voor hem onaanvaardbaar was. Later slaagde hij er in, de libe rale ministers in zijn kabinet voor zijn standpunt te winnen. Vandaag zou hij een gesprek hebben met de bondsdagfractie van de FDP. Voordat Erhard zijn kabinet in spoed zitting had bijeengeroepen, had hij ver klaard. vastbesloten te zijn, zich te hou den aan de door alle partijen goedge keurde staatsbegroting van 60.4 miljard. Hij dreigde, zonodig artikel 113 van de Grondwet toe te passen, dat de regering het recht van veto geeft over besluiten van de Bondsdag, waarmee ongedekte hogere staatsuitgaven zijn gemoeid. Het betrof een behandeling in tweede lezing. Erhard hoopt voor de behandeling in derde lezing de moeilijkheden uit de wereld te hebben geholpen. Gemeld wordt, dat de draagwijdte van het be wuste amendement niet voldoende tot alle fracties was doorgedrongen. Het kernpunt van het geschil ligt in de datum van ingang van de in het wets ontwerp voorgestelde verhoging van de kinderbijslag. De C.D.U. is voor invoe ring per 1 juli en dc socialisten, gesteund door de liberalen, zün voor invoering met terugwerkende kracht tot 1 januari. De slaat zou van 1 april af dc kinderbijslag voor haar rekening moeten nemen en daarmee het bedrijfsleven van deze last bevrijden. De C.D.U. wil de verhoging wel per 1 januari laten ingaan, maar blijft op haar standpunt staan, dat de schatkist de lasten er van pas per 1 juli voor haar rekening neemt, zoals aanvan kelijk met de F.D P.-coalitiegenoot was overeengekomen. Morgen wordt het voor stel in derde lezing behandeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1