POSTORDERBEDRIJF Successiemoeilijkheden in zigeunerstam na het overlijden van Fernando Verschillende pretendenten Lichte vorst Erhard in Den Haag: Samen op weg naar nieuw Europa Spel van korf en bal Puzzelhoek K.L.M.: We maken je Skipper Amstelveen huldigde Sjoukje Dijkstra NIEUWE LEIDSE COURANT 7 DINSDAG 3 MAART 19Ó4 (Van onze speciale verslaggever) De stam van de Westhiners, die gisteren in Sliedrecht het hoofd, „Ome Fernando", ten grave droeg, zou uit elkaar gevallen zijn. Dit al thans werd gisteravond in het wa- terwerkersstadje aan de Merwede beweerd, dat zich zo plotseling op gescheept zag met een uit alle wind hoeken bijeen gekomen schare zigeu ners. De oorzaay zou in successie- moclijkheden liggen. Ei zouden ver schillende pretendenten zijn, over wie geen gezamenlijk beslissing kan worden genomen. Vanmorgen zijn inmiddels de eerste woonwagens uitgezwermd. De meeste van de dertig mobiele huizen, die op een bouwterrein in het centrum van Sliedrecht staan, zouden vandaag ver trekken. De rest zou morgen volgen. De wagen, waarin „Ome Fernando" gestorven is en waarin niemand van z'n familie wil wonen, zou worden meegenomen en onderweg van de hand worden gedaan. Met de mogelijkheid jjjjjj J-JET na-winterweer met in de nacht n lichte vorst houdt nop aun. In onze omgeving wordt de wind tijde lijk veranderlijk in verband met de nadering van een kleine storing, die van het noorden van de Noordzee naar het zuiden trekt. Deze storing kan plaatselijk wat lichte regen, ijzel of sneeuw veroorzaken, in hoofdzaak in de kustprovincies. Aangezien er nog veel bewolking in onze omgeving aanwezig blijft, zal de temperatuur overdag op de meeste plaatsen niet meer dan enkele graden boven het vriespunt stijgen. Bij zwakke wind van zee zijn dicht bij de kust tijdelijk iets hogere temperaturen mogelijk. ZON EN MAAN Woensdag 4 maart: zon op 7.20, onder 18 25; maan op 0.05, onder 9.54. Vrijdag 6 maart: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Eelde gh. bei De Bilt gh. bei Twente gh. bei Eindhoven gh. bei Zd.-Limb. gh. bei Helsinki m.sneeu Stockh. gh. bei Londen A'dam Brussel Frankfort gh. bei U li windstil 3 -1 0.1 indstil 9 1 wordt echter rekening gehouden dat hij, naar oud zigeunergebruik, op een afgelegen en eenzame plek in brand gestoken wordt. Over de nieuwe „prins" wordt al weken gebekvecht Een deel van de Westhiners zou de broer van „Ome Fernando", Anto nio, als opvolger willen; een ander deel schermt met een neef van de overledene, een zekere Jacques Petaio, ook wel „Koos" genoemd. De laatste weigerde gis teren de kerk binnen te gaan, waar de plechtige uitvaartmis gezongen werd. Vol gens insiders zou dit zonder meer od ruzie duiden. Antonio, een oudere broer van de over ledene, is al eerder gepasseerd. Z'n vader wees op zijn sterfbed Fernando als op volger aan, die tot donderdagavond, toen hij op 59-jarige leeftijd stierf, onbetwist leider bleef. Het is moeilijk precies te weten te komen wat de bezwaren tesen Antonio zijn (geweest). „Hij moet iets uit gevreten hebben wat de Westhiners niet kunnen vergeten", was het commenlaar van een zigeuner, die niet tot de stam behoorde. In Sliedrecht hebben de Westhiners zich als goed opgevoede burgers gedragen. Alle rekeningen zijn betaald, er zijn geen vechtpartijen geweest en de burgerij is over 't algemeen niet met „handel" lastig gevallen. Goed gedrag Het uitstekende gedrag van de stam zou als een soort „beloning" moeten wor den opgevat. De gemeente is de West hiners met alles ten dienste geweest, ook met de spaanplaats. De gebruikelijke pleis- terplek van woonwagenbewoners mocht worden verlaten vanwege het lawaai van de treinen, die daar voorbij denderen en vanwege de omstandigheid dat hij zo excentrisch gelegen was. Volgens de heer P. de Vries van het Landelijk woonwagenwerk hij woonde gisteren de begrafenis van „Ome Fer nando" bij telt Nederland 23.000 woon wagenbewoners. Slechts driehonderd van hen zijn echter zigeuners. De uit Hon garije stammende vijftien gezinnen van (Vervolg van pagina 1) Mr. Marijnen zei te kunnen ve keren, dat de bondsregering bij haar streven naar het doen verdwijnen de Berlijnse muur en haar hereniging van Duitsland op basis van vrije kiezingen kan rekenen op de steun van de Nederlandse regering. Daarop bracht hij een dronk uit op de presi dent van de bondsrepubliek. Goede sfeer Minister Luns (buitenlandse zaken) v klaarde gisteren, dat de besprekingen bijzonder goede sfeer zijn verlopen. Beide landen zijn het over de grote lijnen de Europese politiek volledig eens. Hij vertelde ook. dat Erhard er zijn vreugde over heeft uitgesproken dat de Amstelveen heeft gisteren op uit bundige wijze Sjoukje Dijkstra ingehaald. In een open auto maakte de wereld-, europese- en olympische kampioene de zege tocht door de gemeente naar Plein 1960, waar de eigenlijke huldiging plaats zou vinden. de Westhiners vormen de grootste geslo ten groep. De stam, die voornamelijk uit xi kanten en andere artisten bestaat, staat oekend om zijn primitiviteit en zijn hang naar traditie, 't Laatste verklaart n schien waarom er thans geruchten Sliedrecht circuleren dat zich in de kost bare kist, waarin „Ome Fernando" is ge legd, een paar kilo goud bevindt Hoewel voor de door iedereen be treurde ..zigeunerprins" een familie graf is gekocht, geloven de autoriteiten niet dat dit een pelgrimsplaats zal worden. Veel meer hebben ze het moeden dat de Westhiners Sliedrecht in de toekomst zullen mijden, omdat ze het maar een rampzalig oord MADJOE I ging zaterdagmiddag met ere ten onder tegen Zuidkwartier III (3-0), dat onverwijld op het kampioenschap afstevent. De Leide- naars waren duidelijk sterker dan hun Rijnsburgse bezoekers, doch het enthousiaste spel van het tweede verdedigingsvak van de gasten stond na de rust geen doelpunt meer toe. Madjoe junioren A kon het tegen Zuiderkwartier A, ook kampioenskandi daat, al evenmin bolwerken. Zuiderkwar- won volkomen verdiend met 50. Madjoe asp. A zette een nieuwe stap op de weg naar promotie door een ruime 90 zege op Crescendo C. De Madjoe- pupillen kregen hun eerste puntje dooi tegen Zuiderkwartier b gelijk spel. Vitesse windstil 16 windstil 9 Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. soort van kers. 5. bestel ling, 10. niet gesloten, 12. meisjesnaam. 13. lidwoord. 14. schittering, 17. maanstand, 18. bouwland, 20. meisjesnaam, 21 tel woord (Eng.), 22. bijwoord, 24. munt in Turkije (afk.), 25. bezigheid tot ontspan ning, 26. gemeente in N.-Brabant. 28. wa ter in Friesland, 30. voornaamw., 32. bloei- wijze, 34. bosgod, 36. stok, 38. telwoord, 39. bloedgever, 41. eerwaarde heer (afk. Lat), 42. reinigingsmiddel. 44. einde, 46. fijne haren zeef, 47. naam of opschrift Vertikaal. 1. patroon, 2. niet gesloten, 3. muzieknoot. 4. nauw, 0 soort 7. in houdsmaat (afk.). 8. lusthof, 9. pookijzer, 11. lichaamsdeel, 15. muzieknoot, 16. staats bedrijf (afk.), 19. vrijbuiter. 21. hoopje drogend hooi, 23. tovergodin, 24. mak. 27. bijna, 29. zijde, 31. gemeente in Gelder land. 33. lelieachtig gewas. 34. rivier in Italië. 35. ontkenning (Eng 37. ridder teken, 39. waterkering. 40. koor van zan gers. 43. lidwoord, 45. deel van de bijbel (afk.) OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. gelag, 2. emst, 3. beeld. 4. lomer. 5. amper. 6. notie, 7. draad, 8. zomer. 9 ijde- le. 10 naast 11. onder. 12. preek. 13. im- |mer. 14. enger. 15. trots. 16. slang. De zegswijze luidt: „Gebrand zijn op Met Vitesse II gaat het niet goed. Tegen KNS VI had toch meer moeten worder. bereikt dan de 23 nederlaag. Een ge gronde veronderstelling is echter, dat Vitesse met speelstersmoeilijkheden kampt. De aspiranten a van Vitesse de den het heel goed tegen koploper KNS a (33). De tweede plaats zullen de Voor schotenaartjes echter niet kunnen behou- want Zuiderkwartier b zit hen op de hielen. In Crescendo III (klas II A) begroette de LKB zijn eerste kampioen. En nog wel zonder een verliespunt. De Leidena- kwamen tegen KNS IV, dat op de tweede plaats staat, met de hakken over de sloot 23). De uitslagen zijn: Klas I: Algemene IIIDanaïden III 46: KNS IIINoordkwartier I 14; Fluks IVCrescendo II 46. Klas II A: KNS IVCrescendo III 23; (Cr. kamp.); Noorderkwartier II Fluks V 4—2. Klas IIB: Fluks VI—Crescendo IV -2, Zuidkwartier IIIMadjoe I 30; KNS VI—Vitesse II 3—2 Junioren A: Algemeen ADKC 84, Fluks ADanaïden A 61. Junioren B: Zuiderkwartier AMad joe A 50, Crescendo ADanaïdeh B 2—12. Aspiranten: I Vicus Oriëntis aFluks b 130. Zuidkwartier aAlgemene a 33," Danaïden aCrescendo a 80; II Zijlkwartier aZuiderkwartier b Algemene bDanaïden b 09. Crescendo bVicus Oriëntis b 20, KNS aVitesse a 33; II: Madjoe aCrescendo c 90: Vicus Oriëntis cNoordkwartier b 15, Fluks cKNS b 05; IV: Noorderkwax- tier cAlgemene c 21. Danaïden a— Crescendo c uitgst., KNS dFluks a 40. Pupillen A: Fluks aZuiderkwartier a 04; B: MadpoeZuiderkwartier b 00. Tafeltennis Leiden Den Burcht wacht op volgende kampioen LEIDEN, Hoewel het derde team, bestaande uit H. Vermond, J Vermond en D. ter Horst, al kampioen is, blijv ze hun sportieve plicht vervuilen door ook de laatste wedstrijden met groot overwicht te winnen. Nu werd M.V.O. 4 het kind van de rekening: 100 Het tweede team. bestaande uit D Fakkel. T. Verbaan en A. van der Hoe ven. dat met nog drie wedstrijden te spelen nog steeds aan kop gaat. heeft ook vorig week weer een overwinning behaald en wel tegen D.H.C. met 82. Deze jongens zijn het waar de tafelten nis vereniging Den Burcht op wacht om ook hen te ontvangen als kampioenen. Het eerste herenteam, bestaande uit J. Sjaardema, J. Sluis en invaller H. Ke telaar, heeft zich door een 55 spel te gen Rustenburg van het degradatiege- lar gevrijwaard. Het vierde herenteam en het eerste da- es moesten de winst overlaten aan hun tegenstanders Rustenburg 4 en D.S.B. 1 wel met 28 en 010. SJOUKJE DIJKSTRA is gisteren uitbundig in haar woonplaats Amstelveen gehuldigd. Na een glo rieuze intocht, in de gemeente werd zij op het Plein 1960, omringd door duizenden belangstellenden, harte lijk toegesproken. Nadat Sjoukje en vele belangstellenden naar het Ca- simir-lyceum waren gegaan, maakte loco-burgemeester van Amstelveen, ir. W. H. J. Hol, bekend dat Sjoukje de gouden erepenning van de ge meente is toegekend. Daar ook werd zij namens de directie van de KLM door de heer R. Vogels benoemd tot „Skipper of the Flying Dutchman". Bij deze huldiging waren o.m. aanwe zig wereldkampioen judo Anton Geesink, de oud-Olympische zwemkampioene Nida Senff en vertegenwoordiges van talrijke sportorganisaties. Op het Plein 1960 maakte die gouden kampioene haar opwachting temidden van een groot aantal miniatuur kunst rijdsters en jonge ijshockeyspelers. Hoog boven het winderige en kille plein flakkerde een „olympische vlam", rond de muziektent, waarin Sjoukje, geflan keerd door trainer Arnold Gerschwiler ouders en het Nederlandse jurylid Benedict de hulde in ont vangst nam, brachten delegaties van alle sport- en jeugdverenigingen van Amstel veen een groet aan hun grote kampioene. Tijdens de huldiging in het lyceum zei ir. Hol onder meer bet treurig te vinden, dat de centrale overheid niet verder komt dan een platonische lief desverklaring aan de sport. „Er zou ten aanzien van de bouw van sportac commodatie en de uitzending van sport lieden naar grote evenementen nog vee) Hoofdredacteur de Volkskrant met verlof In de Volkskrant vers-heen vanmor gen het volgende bericht: „In veroand met hier en daar in de Nederlandse dag bladpers verschenen berichten over een heengaan van de hoofdredacteur van de Volkskrant wordt het volgende medege deeld: Tussen de directie en cle hoofdredactie van de Volkskrant zijn de laatste tijd moeilijkheden gerezen die de gang van zaken in het bedrijf niet ten goede ko men. De heer Lücker overweegt des wege zijn functie neer te leggen. Aar. de heer Lücker is op zijn verzoek enige tijd verlof verleend om zich over zijn te nemen standpunt te beraden" gedaan kunnen worden. Meer sportbe oefening zou wellicht tot gevolg hebben dat wij minder sanatoria en krankzin nigengestichten behoeven te bouwen", aldus ir. Hol. Namens het NOC en de NSF sprak dis. C. E. van der Ploeg waarderende woorden aan het adires van Sjoukje Dijkstra. „Je hebt iets groots verricht voor de sport en de naam van ons land, je bent een grote sportvrouw". Onder de vele aanwezigen bevonden zich ook de heer J Nieuwenhuizen- Kruseman van het ministerie van O K en W en de heer H. J. Wesselo, voor zitter van de ZNSB. Na de officiële hul diging volgde een gezellige receptie, waarop een ieder de kans kreeg de kampioene de hand te drukken Velen Lieben hun gelukwensen vergezeld gaan van bloemen en geschenken. MINI-BOWLING Amsterdam leidt na twee ronden TUdens de gisteravond in het Mini- Bowlingcentrum van Heineken Trans- world Bowling te Scheveningen gehou den tweede ronde van het uit drie ron den bestaande Drie-Steden Mini-Bow- lingtoernool, heeft het team van Amster dam duidelijk getoond, dat de voorsprong die het vorige week tydens de eerste ronde te Rotterdam behaalde, volkomen verdiend was. Ook in Scheveningen het Amsterdamse team klassen beter dan het Rotterdamse en het SchêvCningse team. Na twee ronden bezetten de hoofdste delingen niet alleen de eerste plaats ir het klassement voor het teamkampioen schap van Nederland, maar ook op de eerste zes plaatsen in het persoonlijk kampioenschap legden ze beslag Het Bowlingteam Scheveningen behoeft ech ter niet bang te zijn zonder prijzen var de prijsuitreiking die maandag 9 maart na de derde ronde in Amsterdam plaats vindt huiswaarts te keren. Want al duikelde mevrouw Vermaas van de derde naar de elfde plaats, voor de beker het persoonlijk kampioenschap voor mes kan ze zich wel veilig wanen. In het klassement om de hoogste game nam de Scheveninger H. den Duik 243 punten de leiding over van de Am sterdammer F. ter Koele (243 pt). De 12-jarige Amsterdammer Tommy Kamlag jongste deelnemer van het toernooi, de leidt nog steeds in het persoonlijk klas sement met 2321 punten met een r voorsprong op zijn stadgenoot E. Hart- suijker (2205 pt). Het team van Scheve ningen kon zich wel iets vaster op de tweede plaats nestelen, maar moet toch ernstig rekening houden met een aanval van Rotterdam in de derde ronde het niet al te grote verschil te overbrug gen. verhouding tussen de twee landen zoveel beter is. Er is, aldus mr. Luns, geconsta teerd dat de verhouding niets meer te wensen overlaat. Later werd in confe rentiekringen gezegd, dat er wel enkele nuanceverschillen zijn in Europese kwes ties. Erhard heeft gezegd, geen beslissing in Europa te willen zonder Engeland. Mr. Luns echter wil geen initiatief tot poli tieke samenwerking in Europa, zolang Engeland geen duidelijk omlijnd stand punt heeft en dat kan men pas na de komende algemene verkiezingen ver wachten. Voor een initiatief om thans al een politieke samenwerking voor te be reiden voelt hij niets, terwijl Erhard toch wel iets wil doen (zie ook elders in dit - red.). Koningin „Zo?" zei Joost. Zijn hoofd voelde leeg aan. Hij zag, dat Peter op zijn lippen beet. „Ja. De details zal ik jullie besparen, maar we hebben een soort vijfjarenplan opgesteld. Toen kwam Lily's vader erbij, hij had ervan gehoord en bood zó voor de vuist weg aan om tegen kostprijs ons huis te verbouwen tot twee woningen onder één kap. Ik kon dat natuurlijk niet zomaar accepteren,, maar de geste is fan tastisch. Het gaat in elk geval door. Ik blijf voorlopig samendoen met Harold. Hij is nog niet verloofd of iets, dus de eerste jaren kan hij zich zeker behelpen met de praktijkafdeling plus een paar kamers boven, waar een aparte trap naar toe wordt gebouwd. Het wordt dusi he lemaal gescheiden. Hoe vinden jullie dit?" Joost keek zijn ouders beurtelings aan. „Wel een beetje ingrijpend," zei hij ietwat onder de indruk „Maar goed. Heel goed zelfs." „En Peter? Wat zegt die ervan?" wendde Reindersma zich goedig tot zijn jongste zoon. Peter knikte heftig. „O, goed, vader! Harold is een fijne vent!" „Hoe doen jullie het precies met die boven verdieping?" informeerde Joost. „O, de plannen zal ik je dezer dagen wel la ten zien," hernam Reindersma, „als je op mag zitten." „Er is ten slotte ruimte genoeg," ging Joost op zijn eigen gedaohtengang door. „Opzitten?" ontdekte Peter, terwijl hij met een ruk opkeek. „Wanneer mag Joost opzitten?" Joosts ogen lichtte even verrast op. „Hé", zei hy. „Over een dag of drie kan hij daar wel mee beginnen," overwoog Reindersma. „Nou, da's lijn," zei Joost. Hij keek peinzend naar zijn vin gertoppen. „Dan zou ik niet al te lang daarna wel weer wat kunnen gaan studeren, hè?" „Dat zit er wel in," knikte Reindersma. Zijn ogen gleden ongemerkt naar die van zijn vrouw. Hij zag, dat Joosts gelijkmoedige reactie ook aan haar niet voorbijgegaan was. Ze waren allemaal naar beneden gegaan. Joost lag alleen. „Nog drie dagen," zei hij voor zich heen. Maar het denkbeeld wekte geen enke le reactie in hem. Hy deed zijn ogen dicht en legde zijn handen achter zijn hoofd. De stilte vouwde zich weer om hem heen. Het leek of hij in een tijdloze ruimte zweefde. Zyn zintui- Het grote door M. C. LOONEN-VAW DER LINDEN gen leken uitgeschakeld. alleen van zijn in bed liggend lichaam was hij zich bewust, dat in een verstild wachten midden in die vreemde donzen wereld hing. XXX Beelden uit zijn leven kwamen hem voor de geest. Hij zag de acht vóór zich en de massie ve lijven der roeiers. Hij zag de steeds kleiner wordende ry van kolken in het water en het schuimende spoor, dat de boot achtergelaten had, maar het waren geen rondwervelende beelden meer, geen dooreenflitsende chaos, zo als in het begin van zijn ziekte. Het waren geluidloze dia's geworden. Hij ging wat verliggen. Hij was zich met gro te helderheid bewust van het feit, dat hij dus danig aan zijn toestand van passiviteit gewend was geraakt, dat het hem vreemd voorkwam er nu weer een einde aan te zien komen. Enfin, hij zou de weg terug óók wel weer vinden, vroeg of laat Zijn gedachten kwamen moeizaam op gang en reikten tastend vooruit naar de toekomst. Er wachtten hem een bijna verwarrende veelheid van dingen, bekende en nieuwe. Door alles heen lichtte een zachte #blydschap, omdat daar nu Lily was, die geheel in zijn leven was inge voegd. Hij voelde behoefte aan verder contact met al degenen, die hem hier in zijn ziekte waren komen opzoeken. Voorting had daar gezeten, en had op Joosts aarzelende toespelingen zoncier enige bevangenheid opgemerkt, dat jy Joost graag als aanstaande schoonzoon beschouwde. De jonge waarnemer was zo nu en dan ko men binnenlopen, had een minuutje naast hem op een stoel gezeten om dan weer op te sprin gen en naar het raam te lopen. „Man, wat een uitzicht!" had hij geroepen. „Die polders dat wijdopene hier! En die mensen, hè! Lui, waar je op rekenen kan, niet van die louche kletsmeiers Hij had over zijn ruige kroeshaar gestreken. „Verroest, ik moet nodig naar de kapper Geschikte peer anders, die dorpskapper hier Jy ziet er anders ook uit als een baviaan, vader! Zal ik hem hierheen sturen om je te trimmen? Enfin, laat ook maar groeien, die paar weekjes. Niemand ziet je hier en je meisje vindt je toch wel lief Hij had Joost verteld van zijn plannen om ter Fries te leren; hij verstond er nog niet de helft van. „Wij hebben het op school gehad," had Joost verteld en dat had een blik van verholen jaloezie in de ogen van de jonge arts opgeroepen Hij was opwekkend ziekenbe zoek, dacht Joost, ondanks zijn springerig heid De mensen zouden hem wel graag mo gen Ook dominee Luyten had aan zijn bed geze ten. „Komt u hier zielszorg aan me bedrijven?" had Joost hatelijk gevraagd. En het ant woord, dat Joosts onhebbelijke houding met één slag had weggevaagd: „Ik dank je wel! Ik vond, dat je er net zo goed nu meteen aan kunt wennen, dat dominees nergens kunnen biechten. Die kunnen alleen bij Christus zelf te recht. Nee, jongen, ik kom je alleen wat te lezen brengen. Ik heb gehoord, dat je daar weer zo'n beetje mee mag beginnen." En hij had inplaats van de heologische werken, die Joost met een bedenkelijk gezicht vast ver wacht had te zullen zien, een paar humoris tische bundels voor de dag gehaald Peter was dikwijls bij hem geweest. Zyn blauwe ogen star van ongerustheid, die hij nog niet bij machte was weg te stoppen. Jaren van telefoontjes over zieke mensen en wachtkamers vol van de meest verschillende patiënten wa ren langs hem heengegleden; de ziekte van zijn bewonderde grote broer had hem mul zorg ver vuld. Hij had zyn aquarium naar Joosts kamers overgebracht en dat op een tafeltje naast het bed geïnstalleerd. Hy had, en dat was een veel groter offer, zyn eigen radiootje afge staan, omdat die van Joost in Groningen was gebleven. (Wordt vervolgd) Vandaag werd Erharu door de Konin gin op paleis Soestdijk ontvangen. Daar na bood de kanselier premier Marijnen in Den Haag een lunch aan. Na de mid dagbesprekingen zou Erhard onmiddel lijk voor zijn terugkeer (per trein) naar Bonn een persconferentie geven. Aange nomen wordt, dat Erhard over enkele maanden soortgelijke bezoeken aan België en Luxemburg zal brengen. Dan zal hij alle hoofdsteden van de landen van de E.E.G. en Londen hebben bezocht Aan premier mr. V. G. M. Marijnen is het grootkruis met ster en sjerp verleend in de Orde van Verdienste van de bonds republiek. Kanselier Erhard overhandigde gis teren de bij deze onderscheiding be- norende versierselen. Minister Schro der werd benoemd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Erhard droeg reeds de bouton van grootkruis in deze jrde. Deze onderscheiding werd hem destijds verleend voor wat hij gedaan had voor Nederland na de overstro mingsramp van 1953. Swansea of Preston naar Wembley De loting voor de halve finales van het toernooi om Football Association Cup, die gisteren in Londen is ver richt had het volgende resultaat: Preston North End Swansea Town West Ham United winnaar Man chester United/Sundcrland. De wedstrijden worden zaterdag 14 maart op neutrale terreinen gespeeld. Tennis Tom Okker, de Nederlandse tènnisser, die een trip maakt door Zuid- Af rika, heeft het niet verder kunnen brengen dan de eerste ronde van de kampioenschappen van Noord-Transvaa.l Na goede tegenstand verloor hij met —10, 63, 36 van de als vierde ge- plaatste Brit Roger Taylor Dinco v. d. Stoep i s geschorst Dinco van der Stoep is voor drie wed strijden geschorst. Dit besluit nam het bestuur van de volleybalvereniging ..Li banon", omdat de speler zich zaterdag in de wedstrijd tegen S.O.S. heeft mis dragen. Na de wedstrijd gooide hij na melijk de bal met een woedend gebaar tegen de scheidsrechter, de heer Jan van Zweeden aan. omdat deze hem in de vierde set had berispt. Hoogstwaarschijnlijk zal Van der Stoep nog wel het een en ander van de Neder landse volleybaibond te horen krygen. Ronde van Sardinië Huub Zilverberg in voorste gelid In de tweede etappe van de ronde van Sardinië, die over een afstand van 108 kilometer van Oristano naar Cagliari leidde, heeft een groep van 20 man het grote peloton, met diverse bekende na men, op een achterstand van ruim 10 minuten gereden. De rit werd gewonnen door de Italiaan Antonio Bailetti. die een tijd maakte van 2 uur 54 minuten en 16 seconden. Hij was op 19 andere renners 19 seconden uitgelopen. Zijn landgenoten Rafaele Marcoli en Guido Carlesi eindigden op de volgende plaat sen. De eerste buitenlander was de Belg Willy Vannitsen die vierde werd voor zijn landgenoten Van Looy (5) en Sorge- loos (6). Onze landgenoot Huub Zilver berg maakte eveneens deel uit van de kopgroep Hij werd 12. Na de tweede etappe draagt Sorgeloos de leiderstrui. Het algemeen klassement wordt aan gevoerd door drie renners: Sorgeloos (Belgi. Ferretti Italiëen onze landge noot Zilverberg. Zij allen hebben een totaaltijd van 8 21.05 De Italianen Bai letti en Marcoli hebben een achterstand van respectievelijk 9 en 48 seconden. BASKETBAL Nederland naar Olymp. toernooi Nederland heeft ingeschreven voor het olympisch kwalificatie toernooi basket bal (heren) dat van 4 tm, 13 juni in Genève zal worden gehouden. De voor lopige selectieploeg is uit de volgende spelers samengesteld: Ton Boot (Wol ves) Jan Bruin Jan Driehuis Wim Franke. Bob Grossman (allen Landlust). Theo de Jongh, Karei Pastor. Karei Vro lijk (allen Herly». Frank Kales, Bob Plantinga Jan Schoppert (allen Argon), Kurt Lagerwey (Flamingo's). Peter Wanders Wilskracht) Freek Witte (D.E.D.). Gerrit Kok (Racing Brussel) en Kees Smit (Wolves) Als trainer fun geert Kees Burgert en als coach Jan Janbroers. In totaal hebben tot dusver 15 landen ingeschreven. Het zijn: Luxemburg. Fin land. Hongarije. Bulgarije. Griekenland, België. Frankrijk. Zwitserland. Spanje. Nederland Groot-Brittannië, Oostenrijk. Israël. IJsland en Duitsland, dat met een 1 gestelde ploeg uit oost en west zal deelnemen. Er wordt gespeeld in twee ooules De winnaars van de poules kwa- i lificeren zich voor de finale in Tokio. ETHERGOLVEN Minister Bot voor beide tv-zenders Ter gelegenheid van het begin van de experimentele uitzendingen op het tweede televisienet zal de minister van o. k. en w„ mr. Th. H. Bot. morgen om 19.55 uur via beide televisiezenders een korte toespraak houden. Vanavond op tv Ned.-Indië in de bezettingstijd Het zestiende deel van de grote tele visiedocumentaire ..De Bezetting" komt vanavond tussen 9 en 10 20 uur op het scherm en handelt over de toestand in Nederlands Indië tijdens de Japanse onderdrukking. Deze bezetting heeft bijna drie en een half jaar geduurd: van maart 1942, toen het KNIL bij Bandoeng moest capitu leren. tot 15 augustus 1945, toen Japan erkende dat het de oorlog, zo onbera den ontketend met de overval op Pearl Harbour, had verloren. Dr. L. de Jong zal in zijn inleiding op het door hem te presenteren pro gramma laten uitkomen, dat men in Nederland waarschijnlijk maar een zeer schematische en onvoldoende in druk heeft van alles, wat er in die pe riode in Nederlands Indië is gebeurd. Men weet wel, dat landgenoten in interneringskampen werden opgesloten en dat vooral de krijgsgevangenen een hard lot ondergingen. Men heeft ook wel gehoord van de zgn. „Dodenspoor- weg" in Birma en Siam, maar veel min der bekend is, dat de Japanners ook een SD hadden, de Kempeitai genaamd. Dr. De Jong meent dat het gebrek aan kennis van de werkelijke feiten eigenlijk grievend is voor velen, die na de oorlog uit Indië repatrieerden; om dat er dikwijls ook weinig begrip is voor al hetgeen zij tijdens de Japanse bezetting hebben moeten doorstaan. Reeds eerder is in afleveringen van De Bezetting aandacht gewijd aan de gebeurtenissen overzee. Dit zestiende programma zal nu de oorlogsgeschiede nis in Indië afronden en tonen, wat er gebeurde met de Nederlanders en met degenen, die zich met hen verbonden voelden: Indo-Europeanen en anderen. Ook zal men kunnen horen en zien, hoe de terugkeer van het Nederlandse gezag werd voorbereid en wat er ge beurde met de Indonesiërs zelf. Hoe de oprichting van de Republiek Indo nesia op 17 augustus 1945 niet los te maken is van de tweede wereldoorlog en zijn gevolgen, zal dr. De Jong in hoofdtrekken duidelijk maken. De uitzending van De Bezetting deel 16 wordt herhaald op zondag 8 maart a.s. 's middags om 2 uur. Passiestonden N.C.R.V. Op de woensdagavonden 4. 18 en 15 maart zendt de NCRV-radio passieston den uit, welke worden gehouden in de Janskerk te Utrecht. Voorganger in deze diensten, waarin het lijden van Jezus naar het Mattheus-Evangelie wordt herdacht, is prof. dr. H. Jonker, hoogleraar aan de Utrechtse Universi teit. Het NCRV-vocaal ensemble zingt onder leiding van Marinus Voorberg. De overdenkingen zullen als centraal thema hebben: „Hoe zien wij Hem in het geheimnis van Zijn lijden?" Elke dienst begint met het slotkoor van het eerste deel van Bach's Mattheus Pas sion: „O Mensch, bewein dein' Sünde gross". De introïtus is tevens schuldbe lijdenis, en, zoals de NCRV ons mee deelt: passend bij Christenen die sa menkomen in een kerk. waarvoor de standbeelden van Willibrord en Anne Frank zijn opgesteld". vanavond tualiteiten- 19.25 Op leven en dood, vas tenmeditatie 20.00 Harp en piano: klaas muziek 20.20 Reisoogst: zwerftochten door gedroomde werelden 20.50 Klass en mo derne kamermuziek 22.00 De zingende kerk bespreking over kerkmuziek uit verschil lende stijlperiodes 22.25 Boekbespreking 19.10 Open Nws 20.05 Radio Revue 21.00 Wat ons be zig houdt, radioforum 21.30 Licht orkest en solist 22.00 Altviool en piano: moderne muziek 22.30 Nws en mededelingen 22.40 vanavond NTS. 19.30 Internationaal agrarisch nws 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo 20.35 Ridder van Maison Rou- ?e. TV-feuilleton (deel 12). NTS: 31.00 De sezettine. documentaire (deel 16). NCRV; Programma voor morgen 8 00 Nws 8.15 Lichte orkestmuziek (gr) 8.30 Licht instrumentaal ensemble (gr) 8.45 Tsjechische volksliederen (gr) 9.00 V d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 V d huls vrouw 10.10 Moderne orkestmuziek (gr) 10.30 Morgendienst 11.00 Moderne orkest muziek (gri 11.15 De jeugd op eigen wie ken. hoorspel (31) 11.45 Lichte gram 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12.33 Lichte orkestmuziek en zang solist: stereofonische uitzending. Gram. (gr) 14.00 Klass kamermuziek sugdconcert 15.50 Bijbelver- 1 Jeugd 1"I ...mische beee - Bekende Duitse meskc 18.45 Nieuwe Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtcndgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om ca. 7.30 Van de voorpagina) 8.00 Nws cn socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8.55 Kookpraat- je 9.00 Ochtcndgym v d vrouw 9.10 Klass gram. VPRO' 9.40 Schoolradio, VARA: 10 00 Lichte gram 11.00 V d vrouw 11.35 Spe cialiteitentheater. maandelijkse radio-show 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Voor het platteland 12.38 Regeringsuit; Tips voor en 18 15 Gesproken brief uit Vlaanderen 18 20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie Luistert naar De Stem van de WD 18 30 Liedjes 18.55 Doe wat voor dit leger toespraak. TELEVISIE 17.00 De Verrekijker: internatlo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7