Nieuwe LeMse ComuramU Er hard: samen op weg naar nieuw Europa Eindelijk stap in kwestie Cyprus Argentinië grijpt nazi dr. Bohne Zeg het met bloemen(meisjes) S.S.-arts spaarde knappe vrouwen „Duitsland ontkent verleden niet' „Open staan - maar geen overdreven illusies5' Amerikaans vliegtuig gevonden Na Kriiger nu Lemmer aan de beurt Commentaar Toestand Paul zeer enistig Skiënd over Noordpool Hoofdredacteur- Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantvestigh m gheblevae Dingdag 3 maart 1964, 44et« jaargang Lichte vorst Veel bewolking: met plaatselijk enige neerslag. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt Overwegend zwakke wind. (Voor vervolg zie pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, Voor de aanvang van het offi ciële diner, dat de Nederlandse regering gisteravond aan bonds kanselier Erhard aanbood, werd re opname gemaakt; van links ir rechts: premier Marijnen, kanselier Erhard, minister Schroeder en minister Luns. Onregelmatigheden bij militair hospitaal - ca. 20.000 zoek Een onderzoek is begonnen naar mal versaties by het centraal militair hos pitaal in Utrecht. Het betreft onregelma tigheden op het loonbureau burgerper soneel met de uitbetaling van overwerk- uren. Een der ambtenaren, D. E. M. is in verzekerde bewaring gesteld. De juiste omvang van de verduiste ringen is nog niet vastgesteld, M. heeft zelf verklaard dat hy het bedrag schat op f 15.000 tot f 20.000. Het onderzoek wordt ingesteld door de brigade Utrecht van de Koninklijke marechaussee in samenwerking met de accountantsdienst van het departement •van defensie. N.A.M. en B.R.T. gaan proefboren op Texel De N.A.M. (Bureau recherche du petrol zullen over enkele weken begin nen met proefboringen bü Den Burg op Texel. Deze week zullen deze maat schappijen het benodigde boormateriaal naar het eiland brengen. A LS ik door dit bezoek de zielen en de harten van de Nederlanders kan raken, zal ik dat als het grootste succes van mijn reis beschouwen. Dit verklaarde prof. dr. Ludwig Erhard, de Westduitse bondskanselier gisteravond in antwoord op een toespraak van de minister-president, mr. V. Marijnen, die de kanselier en diens minister van buitenlandse zaken dr. Gerhard Schroder in Wassenaar een dineer had aangeboden. „De Duitsers", aldus Erhard, „willen degenen de hand reiken, die veel geleden hebben en die niet kun nen vergeten en ook degenen, die niet willen vergeten. Het nie Duitsland is bereid, de Nederlanders de hand te reiken om een nieuwe wereld op te bouwen". Duitsland erkent met dankbaarheid, dat Nederland na de oorlog een de eerste landen was, die bereid waren met de Duitsers een democratisch Europa op te bouwen. De Duitsers wil len het verleden niet ontkennen. Erhard drong er echter op aan, dat men met elkaar tot overeenstemming komt om de taken te kunnen aanpak ken, die de toekomst stelt. De kanselier wees op het vele, dat het Nederlandse en het Duitse volk verbindt. Europa kan niet bloeien als het geïsoleerd is, Duitsland staat open voor de gehele wereld. Er zijn volgens Erhard nog veel hinderpalen op de weg naar Europa's wording. „Wü zullen proberen de goede weg te vinden, maar we mogen ons geen i dreven illusies maken". Met de woorden V eiligheidsraad moet beslissen Vanavond zal de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarschijn lijk zijn goedkeuring hechten aan een resolutie inzake het zenden van een troepenmacht en een bemidde laar naar Cyprus. Het wordt hoog tijd, dat deze beslissing wordt ge nomen, want de onrust wordt op het eiland met de dag giroter. In één oogopslag Geref. synode opnieuw over P.v.d.A pag. 2 Meer godsdienstvrijheid in Spanje pag. 2 Geen illusies over Politieke Unie pag. 5 Rode spionnen pag. 5 Westhiners vallen uiteen pag. 7 Sjoukje gehuldigd in Am stelveen pag. 7 Aangenomen wordt, dat ook Cyprus akkoord zal gaan met het voorstel dat door vijf niet-permanente leden van de raad (Brazilië, Bolivia, Ivoorkust. Ma rokko en Noorwegen) werd opgesteld. De aanvaarding door president Makarios wordt besohouwd als de sleutel tot het welslagen van het plan, aangezien een Russisch veto dreigt tenzij het de goed keuring heeft van de Cyprische president. Als mogeiyke kandidaat voor de post van bemiddelaar wordt de Australische hoge commissaris in India, sir James Plimsoll genoemd. Wat de strijdmacht betreft: de Cyprische minister van bui tenlandse zaken Kyprianou verklaarde, dat zijn land de voorkeur geeft aan mili tairen uit de landen van het Gemenebest De grootste moeilijkheid het garantie verdrag van 1960, dat Turkije, Grieken land en Engeland het recht van inter ventie geeft, is in het voorstel omzeild. In de preambule wordt gesproken over de standpunten, die de partijen innemen met betrekking tot de verdragen van 1960 en wordt voorts geciteerd uit het V.N.-handvest, waarin staat dat alle lan den zich in hun internationale betrek kingen zullen onthouden van de bedrei ging met of het gebruik van geweld tegen de territoriale integriteit van een staatDe mogelijkheid bestaat verder nog, dat Turkije er mee zal instemmen, zijn recht op interventie op Cyprus voor drie maanden op te schorten, zodra de V.N. troepenmacht op het eiland is aan gekomen. Dit by het verdrag van 1960 bedongen recht zal Turfcije echter nooit volledig opgeven zo werd in Ankara medegedeeld. i „Leve onze vriendschap" beëindigde de bondskanselier zyn toespraak. Tevoren had mr. Marijnen zijn vreugde uitgesproken over dit eerste officiële be zoek van een kanselier van de bonds republiek Duitsland aan Nederland.Dit bezoek mag worden gezien, aldus de pre mier, als een bewijs van de vriendschap en de samenwerking, die sedert het ont staan van de bondsrepubliek is gegroeid. Een groot deel van de in de tweede wereldoorlog ontstane hindernissen is naar zijn mening weggenomen. De komst van de kanselier zou een verdere stap zijn op de weg naar verdere versteviging van de nieuwe banden. Voor vervolg zie pagina 7 Geen overlevenden TTET WRAK van het Amerikaanse verkeersvliegtuig dat sinds dag in de buurt van het meer van hoe in Californië werd vermist met vijfentachtig mensen aan boord is op een berghelling gevonden. Het wrak werd ontdekt door de piloot van een hefschroefvliegtuig. die later bij de plaats van het ongeluk landde. Alle vijfentachtig inzittenden van het vliegtuig zijn by de ramp omgekomen, zo werd later meegedeeld, toen een arts ter plaatse een onderzoek had ingesteld. Het wrak ligt volgens een nadere mede deling vijfenzestig meter onder een 2740 meter hoge bergtop. De ramp heeft zich in een sneeuwstorm voltrok ken. Acht lijken zyn tot dusver geborgen uit de wrakstukken van het zaterdag bij Innsbruck verongelukte Britse passa giersvliegtuig. Het bergen van de overige stoffelijke resten zal uiterst moeilijk zyn, gezien de aard van het terrein en het lawine gevaar. Doordat het vliegtuig tegen de rotsen is gevlogen, liggen de wrak stukken ver uiteen. Door de botsing ontstond een lawine, die slachtoffers wrakstukken onder de sneeuw bedol- heeft Felle aanval van Brusselse krant Het onafhankelijke Brusselse blad Le Soir heeft in zyn nummer van maandag een aanval gedaan op Ernst Lemmer, die in twee kabinetten onder dr. Aden auer minister voor kwesties geheel Duits land betreffende, is geweest en kortgele den Hans Kriiger opvolgde als minister vluchtelingenzaken, nadat laatstge noemde zijn ambt had moeten neerleggen als gevolg van onthullingen over zyn op treden in oorlogstijd als Duits rechter in bezet Polen. De aanval van het Brusselse blad volgt op een levensbeschrijving van Lemmer lie in het bulletin van de bondsregerinp is verschenen en met name een passage volgens welke Lemmer tot aan het uit breken van de tweede wereldoorlog cor respondent van Le Soir in Berlijn ge- ■St zou zyn. Het blad schrijft dat Lem- nimmer zyn correspondent in Ber- is geweest maar tot de „groep van i-misdadigers" behoorde, die zich in 1940 van Le Soir meester maakten en dit blad gedurende de bezetting deden ver schijnen. Uitlevering in ondersoek Dr. Bohne, één der verdachten in het euthanasie-proces, dat op het ogenblik in West-Duitsland wordt gevoerd en die in Buenos Aires is gearresteerd, zal nog niet worden uitgeleverd. De Argentijnse regering heeft verklaard eerst een gerechtelijk bevel tot uitlevering te moeten heb ben. De 61-jarige Bohne. die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan het do den van 15.000 mensen, was om gezond heidsredenen uit voorarrest ontslagen en verbleef in zijn huis in Düsseldorp toen hij in augustus 1963 verdween. Dr. Bauer heeft nog meegedeeld, dat het openbaar ministerie in Frankfort kort na Bohne's verdwijning er achter was gekomen, dat hij zich in Argentinië ophield. Langs diplomatieke weg is om uitlevering van Bohne verzocht. Twee andere beklaagden in het eutha nasie-proces, Heyde en Tillmann. hebben zich een week voordat het proces een aanvang zou nemen, van het leven be roofd. De enige overgebleven beklaagde is dr Hefelmann, die gisteren op de zitting ontkende dat hij in de „Rijkscommissie voor wetenschappelijke registratie van erfelijke uit het gestel voortkomende ziekten" en in de „Aktion-4" een ver antwoordelijke functie zou hebben gehad Hefelmann zou in de „Rijkscommissie" aan moord op zeventigduizend geestes zieken medeplichtig zijn geweest. (T-4 was de aanduiding van de genade-dood- actie van de nazi's, afgeleid van hel adres „hoofdkwartier in Berlijn, Tier- gartenstrasse 4"). De beklaagde zei dat men „het Hitier- regime veel kan verwijten, maar niet. dat het kinderen vijandig gezind was". Hij voegde eraan toe dat tal van kinde ren een heilzame behandeling hadden ondergaan. Drie kinderen uit één gezin nekkramp Drie kinderen uit één aan de Albert Cuypstraat in Amsterdam wonend gezin zyn het afgelopen weekeinde met nek kramp in het ziekenhuis opgenomen. De G.G. en G.D. heeft de overige drie kinderen uit hetzelfde gezin en ook de ouders medicijnen toegediend, die een mogelijke besmetting onderdrukken. De besmette kinderen zijn zeven, 1 twee jaar. De G.G. en G.D. had vankelijk aan de drie gevallen van kramp geen ruchtbaarheid gegeven omdat nekkramp in ons land geen unicum zou zijn. Er zouden elk jaar 50 k 100 gevallen worden geregistreerd. De slechte zou nekkramp te danken hebben aa: teger dat bij ontdekking van deze be smettelijke ziekte meteen een barak of heel kamp isoleert Het enige abnor male in het Amsterdamse geval is, vol- deskundigen, dat het drie kinderen en gezin betreft Gisteren is in de mijn Julia in Eygels- hoven de 42-jarige mijnbouwkundig op zichter F. Rouschen uit Kerkrade orn het leven gekomen Hy is waarschijnlijk be klemd geraakt toen hy gebruik maakte van een voor personenvervoer ingerichte tussenschacht. Er wordt thans een onder zoek ingesteld. Een foto van dr. Bohne, een der verdachten in het euthanasie-pro ces, die in Buenos Aires is ge arresteerd. Dr. Bohne is in de zo mer van 1963 uit Düsseldorp naar Zuid-Amerika gevlucht. J^AT de totstandkoming van ons nieuwe burgerlijk wetboek een werk is dat vele jaren omvat, ja de taak is van heel een generatie daarbij wordt men in het bijzonder bepaald wanneer men leesti van het wegnemen door de dood van wie met die totstandkoming bezig zijn. Eerst straks is dat reeds tien jaar ge leden was dit het geval met de grote jurist Meljers. Het nieuwe wet boek scheen bij uitstek zijn levens werk fe zullen worden en na zijn sterven vroeg juridische Nederland zich af, hoe het nu verder moest. Het ging verder, maar uit de kleine groep van rechtsgeleerden die Meij- ers' arbeid hebben voortgezet, Is nu ook de grote Jurist Drion weggeval len. Er is reden to* droefheid en deernis, ja wellicht zullen van ver- scheidenen zich gevoelens van een zekere moedeloosheid meester ma ken. Reeds waren de gevoelens van twij fel hier en daar sterker geworden, of juridisch Nederland met de voor bereiding van dit geheel nieuwe wet boek oo de goede weg was. Er waren verdedigers en bestrijders. Zeker mag men zich afvragen, of het wet boek, nu al meerderen met de sa menstelling ervan moeten worden belast, de eenheidsconceptie kan blij ven ver onen als voor een evenwich tig rechtsbestel wenseliik. Voor de regering, voor onze minister van jus titie in het bijzonder, liggen hier moeilijke beslissingen. De toestand van koning Paul van Griekenland werd aan het eind van de ochtend „zeer ernstig" genoemd. Hij lijdt weer veel pijn en er doen zich verontrustende complicaties voor, zo wordt van het koninklijk paleis ver nomen. Te Haarlem zijn gisteren de bloemenmeisjes van dit jaar aan de pers voorgesteld. In hun door William v. d. Poel ont worpen licht-rose linnen jurkjes, met bloemmotieven, waarover een rose vilten mantel wordt gedragen, poseerden Al- bertine, Hetty, Bianca, Loes, Ineke en Ria welwillend voor de fotografen. Gisteren is de twintigjare classificeer der C. van Zetten uit Dordrecht op dt werf van Van der Giessen de Noord N.V te Alblasserdam tydens werkzaamheder. boord van een voor de wal gemeerde onderlosser door nog onbekende omstan- digheen in het water gevallen en ver dronken. TpLF jonge Noren zyn gisteren uit Oslo ver trokken voor een skitocht van 2.500 km van Noord- Amerika over de Noord pool naar Azië of Europa. De expeditie bestaat uit militairen, pelsjagers, na vigators en een tandarts onder leiding van de 25- jarige Bjoern Staib die vorig jaar per ski in het voetspoor van de Noorse ontdekkingsreiziger Nan- sen over de ijskap van Groenland is getrokken. De Noren wier gemid delde leeftijd 23 jaar is, reizen per vliegtuig via Ttoule op Groenland naar het eiland Ellesmere ten noorden van het vasteland van Canada. Daar willen zij hun tocht de eerste ln deze richting om streeks 20 maart beginnen. Voor het oversteken van open water nemen zy spe ciale bootslieden mee. Vol gens Staib is het bepaald niet uitgesloten dat de groep naar open zee zal afdrijven. De Noren heb ben echter van de Sow- jetunie, de V.S., Canada en Noorwegen de toezeg ging gekregen, dat zij in geval van nood op hulp kunnen rekenen. Zy ho pen per dag ongeveer 25 km af te leggen, zodat zij omstreeks 100 dagen on derweg zullen zijn. Afhan kelijk van de weersom standigheden en de rich ting waarin het Poolijs drijft, verwachten zy op het Russische eiland So- vernaja Zemlya of in de Archipel van Spitsbergen aan te komen. tJET GEBEURT niet vaak tijdens het proces-Auschwitz dat een van de ;etuigen een ontlastende verklaring ïflegt over een vroegere SS-beul, Tistercn was dit dan min of mee jeval. Een vrouwelijke arts uit Wenen, self eenmaal gevangene, vertelde dat »en SS-dokter van het kamp het niet >ver zich kon verkrijgen knappe vrou wen te laten doden. Daarentegen zond hij tienduizend mensen naar de gas kamers. De 55-jarige dr. Ella Lingens ver telde het hof dat deze arts, een zekere tiohde, haar leven had gespaard toen hij tot de ontdekking was gekomen dat zij op dezelfde universiteit wi weest en gemeenschappelijke vrienden hadden. Toen zij ziek was geworden had hij haar naar de medische afdeling gezonden waar zij een betere behande ling en voeding kreeg in plaats dood te worden door een injectie, zoals „normaal" gebeurde. „Rohde kwam eens naar me toe met vee adembenemend knappe Joodse meisjes van veertien en vijftien jaar. Hij vroeg me hen te verbergen". t was echter het enige opwekkende wat tijdens deze procesdag naar voren im. Voor het overige was het weer verhaal van bruut geweld en misdaad. Vooral de herinnering aan dr. Josef Men- gele, hoofd-kamparts, werd dr. Lingens haast te machtig. „Hij nam een heel blok met zevenhonderd vrouwen die allen naai de gaskamers werden gezonden. Vervol gens ontluisde hy het blok, bracht er an dere vrouwen in en dan volgde hetzelfde .spelletje". Hoewel er volgens haar het vrouwenkamp niet zoveel sadisme voorkwam als in de afdeling vc bedroeg de gemiddelde levensduur toch maar vier maanden. „Er kwam iedere soort infectie voor waarvan ik als studente had gehoord". - Volgens dr. Lingens bestond vyf tot tien procent van de SS'ers uit sadisten of gewoontemisdadigers. De rest wist heel goed te onderscheiden tussen goed kwaad. Rokende mijnwerkers veroordeeld De kantonrechter te Heerlen mr. F. G. de Kroon heeft de 27 mijnwerkers die in de dominale mijn te Kerkrade het rook verbod hadden overtreden, veroordeeld tot geldboetes, variërend van f 50 f 100. In vele gevallen legde de kanton rechter daarnaast een voorwaardelijke hechtenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar op. De door de officier van justitie mr. Moors uit Maastricht geëiste boetes wa in in vele gevallen het dubbele van het De raadsman, mr. G. van de Hoek uit erkrade, was van mening, dat de mijn werkers door de directie van de domina le mijn al zwaar genoeg gestraft waren Verscheidene mijnwerkers werden ot staande voet ontslagen, anderen werder i functie teruggezet. Hij vond de door de mijnwerkers ge pleegde overtredingen lang niet zo erg als werd gesuggereerd. De volgende getuige was een voorma lige SS-arts, Münch, in Polen vrijgespro ken van een aanklacht inzake oorlogs misdaden en nu in Duitsland praktyk uitoefende. Hij had het kamp niet ver laten, omdat „men veel goed kan doen zonder zichzelf in gevaar te brengen". Dit had men er echter niet van weer houden zelf ook injecties toe te dienen bU het steriliseringsproces. Maar aldus Münch, die injecties waren volkomen on gevaarlijk. De vrouwen werden na de proeven drie maanden in observatie ge nomen en daarna om het leven gebracht. De ex-SS'er en nu getuige Münch zei zich niet te kunnen herinneren of hij een van de beklaagden had gezien bij het uit zoeken van de gevangenen voor de gas kamers. Limburgers gaan in buitenland werken Mannen laten hun gezin in de steek In de provincie Limburg neemt het aantal gezinnen, dat moedwillig door de echtgenoot en vader in de steek wordt gelaten met de dag toe. Alleen in Heer len zijn niet minder dan zeventig gezin nen door de man aan hun lot overgelaten. Dit zeggen B. en W. van deze gemeente in een schriftelijk antwoord op vragen over de kwestie. Gebleken is, dat vele mannen in het buitenland (Duitsland en België) gaan werken en dan niets meer van zich laten horen. Vrouw en kinderen blijven zonder verzorging achter en kloppen bij sociale zaken om hulp aan. Het toepassen van loonbeslag, wat tel kens door de bevoegde instanties wordt geprobeerd, loopt in de meeste gevallen op niets uit, omdat de gedroste mannan (veelal losse, ongeschoolde arbeiders) zo dra zy opgespoord zijn, ijlings een andere oaas zoeken zonder hun adres achter te laten. Wethouder Van de Woude, die in Heer len de portefeuille van sociale zaken be heert, verklaarde, dat het aantal verla tingen iedere dag nog stijgt Telkens weer worden bij zijn dienst nieuwe gevallen Drie mensen ongedeerd uit auto na hevige botsing met trein Een kleine personenauto is gisteren tussen Weesp en Naarden/Bussum in aanrijding gakomen met een trein op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg.. De auto werd totaal vernield. De drie inzittenden, de heer J. Th. Lufjckx uit Amsterdam en zijn twee vrouwelijke passagiers konden echter volkomen ongedeerd uit de wrakstukken worden bevrijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1