Nieuwe Leidlse Courant Twee vliegrampen eisen 168 mensenlevens 4 4 Engels toestel tegen berg bij Innsbruck Constellation mogelijk in in Y.S. meer A Profiteer van gasvondsten in Nederland Erhard in - morgen Den Haag Soestdijk P.S.V. F. C. Zürich Engels jacht vervoerde buit van treinroof Don Carlos met ouders weer naar Nederland Maandag 2 maart 1964, 44ste jaargang r" ■ami-L otCMER Hoofdredacteur: Dr. E. WEMER CHRISTEIIJK-NATIOWAAI DAGB1A0 m gliefelevM •dfn Hert in teghetitpoof" V. Plaatselijk lichte vorst Droop weer met slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. Vannacht temperaturen om het vriespunt en plaat- selük lichte vorst, morgenmiddag tem peraturen enkele graden boven het vries- punt. Matipe tot zwakke wind uit ooste lijke richtingen. (Voor vervolg zie pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,34, p.kw, 10,05 Klachtendienst bezorgir schijnlijkheid aan 168 personen het leven gekost. Vast staat, dat alle 83 inzittenden van een Brits vliegtuig zijn omgekomen, toen het toestel zater dagmiddag bij Innsbruck neerstortte. Onzekerheid bestaat nog over het lot van de 81 passagiers en vier bemanningsleden van de Amerikaanse Constel lation, die gistermiddag in de bergen rondom Lake Tahoe in Californië (V.S.) in een verblindende sneeuwstorm verdween. Het gebied waar dit vliegtuig verdwenen is, is een wild bergland op 300 km ten noordoosten van San Francisco. Gevreesd wordt dat er ook bij deze vliegramp geen overlevenden zijn. De viermotorige Britse machine, die in zware mist tegen een bergwand vloog, was met 75 wintersportliefheb bers en acht bemanningsleden op weg van Londen naar Innsbruck. Alle zittenden op een na hadden de Britse nationaliteit. De enige niet-Britse pas sagier was een jonge inwoonster Innsbruck die om studieredenen in geland was geweest. Kort nadat het bericht omtrent het ongeluk bekend werd, verschenen op het vliegveld var Londen en bij het kantoor van dt Eagle international airways in Lon den vertwijfelde familieleden van dt passagiers, die voor de vlucht met de betrokken machine hadden geboekt. Bü het ongeluk zijn twee volledige ge zinnen omgekomen. In de Britse machine (een Bristol Britannia) zaten chauffeur William Paterson, zijn vrouw en drie kinderen van 21, 15 en 11 jaar. Ook het gehele gezin van Ronald Silverstein uit Schotland, man, vrouw en twee kinde ren van 4 en 3 jaar, vond bfj de ramp de dood. De 23-jarige Anne Muir uit Glasgow ging naar Innsbruck op uitnodiging een vriend, die zij bij een vorige wir sportvakantie had leren kennen. Konin gin Elizabeth van Engeland heeft de luchtvaartmaatschappij een telegram doen zenden, waarin zij haar deelneming betuigt met de familieleden van slachtoffers. Gissingen Naar de oorzaak van de ramp kunnen nog slechts gissingen worden gedaan. Een Oostenrijkse piloot, die met een helikop ter boven de plaats des onheils heeft ge vlogen, zei dat het toestel uiteen is ge spat, tóen het 20 meter onder de top var de bijna 2700 meter hoge Glungetzer le gen de bergwand botste. Het witte Al penlandschap was over een afstand van honderden meters getekend door de zwart afstekende stukken metaal van wrak. Hij maakte zijn, vlucht, nadat Amerikaanse piloot op grote hoogte met behulp van radar het wrak had gesigna leerd. Dat was ongeveer 20 uur, nadat voor het laatst contact met het toestel was gemaakt. Verwrongen Later werden met helikopters red dingsploegen naar de moeilijk bereik bare plaats van de ramp gebracht. Een politiefunctionaris verklaarde, dat het de hele nacht gesneeuwd had en dat de dun ne sneeuwlaag een deel van de gruwe lijkheid van het toneel had weggenomen. „Alles was verwrongen en zwartgebla kerd door vuur. Overal stonk het naar geschroeid metaal en verbrand vlees. De len van de romp en de vleugels lagen verspreid over de hellingen onder de toppen van de Glungetzer en de Gams- lahner. Tot nu toe zijn alleen delen van lijken gevonden. Tot zondagochtend kon den de reddingsploegen niets doen. Mist, regen en sneeuw maakten opsporing-van de lucht uit ten enenmale onmogelijk. Landing? De piloot van het toestel, E. Williams, gaf als zijn hoogte op 10.000 voet (ruim 3 km). Dat was voldoende om boven de bergtoppen te blyven. Mogelijk was de hoogtemeter niet goed afgesteld. Als hij van een verkeerde barometerstand is uit gegaan, kan hij op een verkeerde hoogte zijn gekomen zonder het te beseffen. Vol gens de (in beslag genomen) bandopna me van de radioboodschappen was de piloot gereed voor een landing, toen hij In één oogopslag „Christelijk" verdwijnt bij Franse vakbeweging pag. 2 Nieuwe voorzitter: „Zien of AVRO-plan haalbaar is". pag. 5 Brandt dringend naar Bonn pag. 5 Belgische stem: Waarom steunt Spaak Nederland niet? pag. 5 Johnson: V.S. hébben snel ste straalvliegtuig pag. 5 Strijd op Cyprus duurt voort pag. 5 Glasheldere Othello pag. 7 Sport (o.a. Sjoukje Dijkstra wereldkampioene) pag. 9 en 11, Bij de top van de Glungetzer ligt het wrak van het neergestorte Britse vliegtuig. Bij de staart (rechts) ontwaart men enkele le den van het reddingsteam. plotseling van zijn koers afweek, landingsgestel was uit. De wielen het toestel zijn bij de top van de berg gevonden, terwijl het grootste deel van de wrakstukken 500 meter lager lagen. Ook dit wijst erop. dat het landingsge stel uit was en dat de piloot lager zat dan hij meende. Een piloot van de Oostenrijkse lucht vaartmaatschappij die kort voor het weg vallen van het contact met het Britse vliegtuig was opgestegen, meldde zijn Britse collega dat het zicht op 6500 voet (bijna 2 km) beter was dan op 10 000 voet. Als Williams daarom lager is gaan vliegen, terwijl hij zich niet in de goede aanvliegroute bevond, is de ramp ver klaarbaar. De Oostenrijkse piloot heeft later echter verklaard, dat hij zijn be vindingen aan de verkeerstoren had ge meld Daarna hoorde hij de verkeerslei der tegen Williams zeggen: „heeft u deze boodschap gehoord?" De Britse vlieger bevestigde dit, doch gaf er geen taar op. aldus de piloot. Prof. J. Drion overleden LEIDEN Gisteren is in Leiden onverwacht prof. mr. dr. J. Drion overleden. Hü was burgerlijk recht en privaatrecht Prof. Drion werd 's-Gravenhage gebor 1935 als student aar siteit inschrijven en laude het doctoraal i hoogleraar in het het internationale n december 1915 in :n. Hij liet zich in de Leidse Univer- legde in 1939 cum de rechts wetenschappen af. In 1950 promoveerde hij bij prof. Meijers eveneens cum laude doctor in de rechtswetenschappen op proefschrift getiteld „Administratie contra rechter". Na het behalen van de meesterstitel was mr. Drion geruime tijd werkzaam als repetitor. In 1947 werd hij door de minister van justitie belast met de bijzondere opdracht om prof. Meijers behulpzaam te zijn bij diens opdracht tot het samenstellen van een ontwerp Bur gerlijk Wetboek. In 1949 werd prof. Drion benoemd tot adjunct-secretaris der Staatscommissie tot herziening van de Nederlandse bur gerlijke wetgeving, waarvan zijn leer meester, prof. Meijers, het voorzitters ambt bekleedde. In 1950 werd hij benoemd tot hoogle raar aan de Leidse universiteit nadat aan prof. mr. E. M. Meijers eervol ont slag was verleend. De crematie van prof. Drion. die rid der in de Orde van de Ned. Leeuw was. is bepaald op woensdag na aankomst van trein 13.59 uur te Westerveld. Morgenmiddag om 4 uur is er een her denking in het Academiegebouw, FJE IN DE BERGEN om het Tahoemeer in Californië in een sneettw- U storm verdwenen Constellation was zondagmorgen half elf (pl. tijd) uit San Jose (Californië) vertrokken. Het had toen voor vier uur brandstof boord en moest een vlucht van 240 km maken naar het vliegveld Tahoe Valley, waar een verblindende sneeuwstorm woedde. Het vliegveld deelde de piloot mee, dat er absoluut geen zicht was en de piloot deelde de keerstoren mede, dat hij boven Lake Tahoe bleef cirkelen. Vervolgens begon hij een andere Het vliegtuig, van Paradiso Airlines, boodschap uit te spreken, maar daar- maakte een casinovlucht, zoals de van werden alleen de woorden „Flight weekendreisjes naar de speelcasino's gehoord. rondom Lake Tahoe genoemd worden De luchtreddingdienst heeft bekend gemaakt, dat het weer in de streek van Lake Tahoe en de High Sieri slecht was, dat de opsporing van vliegtuig onmogelijk was. Amfibiereddingvliegtuigen en heli kopters worden echter in gereedheid gehouden om te gaan zoeken zodra het weer wat opklaart. De veronderstelling werd geopperd, dat het vliegtuig, dat de naam „Connie'' draagt, in het 36 kilomeier lange meer gestort is, dat op meer dan 2000 meter hoogte ligt in de rotsachtige sierras hier een hoogte van 3500 meter bereiken. Maar de piloot van het vliegtuig, kapi tein Norris, 43 jaar oud en een ervarer vlieger, is misschien met zijn Constel lation bij het rondcirkelen tegen berg opgevlogen. Dit is het eerste ongeluk dat de Para dise Airlines gedurende de twee jaar van haar bestaan heeft getroffen. In Washington verklaarde de Raad voor de burgerluchtvaart, dat zij drie onderzoekers naar de plaats van de ramp De president-directeur van de lucht vaartmaatschappij verklaarde vanoch tend dat er geen enkel rapport waf ontvangen. „We weten nog niet wat ei gebeurd is Voor zover ons bekend waf verliep alles normaal. Het weer was niet bijzonder slecht, maar het begon te verslechteren in de buurt van het meer Taboe. De piloot opperde geen enkel bezwaar tegen het vervolgen van de vlucht Inwoners van de streek verklaarden dat er hevige sneeuwval was en harde wind. maar dit is niet ongewoon voor deze tijd van hel jaar t r 4. i Een luchtfoto van de berghelling waar in de rechterbovenhoek het wrak van de Bristol Britannia ligt. Op de foto zijn de redders zichtbaar, die zich in naar het toestel begev Soustelle moest Zwitserland uit Dc Franse oud-minister cn felle te genstander van De Gaulle. Jacques Sous telle is zaterdag in Zwitserland gearres teerd en uitgewezen. Soustelle is „naar de grens van zijn keuze" overgebracht. De Zwitserse regering had op 24 augustus 1962 een bevel tot uitwijzing tegen Soustelle uitgevaardigd. Minister in V.S.: De Amerikaanse minister han del, Luther Hodges, heeft vandaag Amerikaanse zakenlieden aangespoord de uitvoermogelijkheden te benutten die de recente ontdekkingen van de grote aardgasreserves in Nederland bieden. Hij zei dat de gasvondsten een enor me markt ontsluiten voor een groot aan tal produkten die nodig zijn bij produk- tie, opslag, vervoer en het gebruik van Hodges verklaarde dat de invloed van de ontdekkingen gedurende een reeks van jaren in de Nederlandse economie en de invoerbehoeften voelbaar zal zijn, maar volgens hem was het belangrijk dat Amerikaanse leveranciers reeds dit voor jaar met hun produkten op de markt zullen komen. Het is daarom dan ook dat het Ameri kaanse ministerie van handel het be drijfsleven heeft aangeraden er voor te zorgen dat het op de Koninklijke Ne derlandse jaarbeurs, die 9 maart begint, vertegenwoordigd. Besprekingen met regering (Van ouze parlementsredactie) IN gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken Gerhard Schroder, diens staatssecretaris Ru- dolf Lahr en andere hoge autoritei ten is de Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard vanmorgen per trein in Den Haag gearriveerd voor een tweedaags officieel bezoek aan ons land. Hij heeft hier met de regering besprekingen gevoerd over actuele politieke aangelegenheden, zoals de vorming van een Europese Politieke Unie. Het is niet de eerste maal dat de 66-jarige opvolger van Adenauer in een officiële functie ons land bezoekt. Men zag hem hier reeds enkele malen toen hij nog minister van economische zaken was. Sinds hij in oktober van EUROPA-CUP VOETBAL rechtstreekse reportage uit Eindhoven van EIGENAAR VERTELT VOOR TELEVISIE: Het Engelse jacht Christine, dat i: januari op geheimzinnige manier i: het Kanaal verdween, had een mil joen pond sterling (ongeveer tien miljoen gulden) aan boord van dc treinroof die in augustus vorig jaai tussen Glasgow en Londen werd ge pleegd. De eigenaar van het jacht, de 31-jarige Edward Anderson, heeft dit gisteravond verklaard in raaggesprek voor de Britse com merciële televisie. zei dat het geld in tassen boord was gebracht door twee mar van hen herkende hij als iemand a verband met de treinoverval door de politie werd gezocht. Anderson wist liet waar de Christine, die op 3 januari it Ramsgate vertrok, zich thans be- •ond. Misschien op de bodem van Kanaal op in Tanger. zei hu. Hij achtte het mogelijk dat een van de opvaren den, Danny Basset, met wie hij een zee- Koning Paul heeft longembolie en beentrombose Koning Paul van Griekenland lijdt lan embolie aan de linker long, zo is vanochtend per medisch bulletin in Athene bekendgemaakt De koning ordt sinds zondag hieraan behandeld met middelen ter voorkoming van bloedstolling Zijn toestand baart voorshands geen zorg, aldus het bulle tin. Koning Paul. die herstellende was in een maagoperatie tien dagen ge leden, lijdt nu aan trombose in het rechterbeen. Dit is gisteren meege deeld. reis zou maken, was vermoord, lijk spoelde aan de Belgische kust Anderson zei dat de man die hij her kende, hem vijftigduizend gulden had aangeboden. Hij was toen bang gewor den en had het schip verlaten. Ander son zei voorts dat hij naar de politie zoi gaan om een verklaring af te leggen. Hij had verscheidene dreigementen ont vangen en wilde politiebescherming dat zijn vrouw en zijn kind in gevaar zouden zijn. „Ik had erin toegestemd een aantal pakjes over het Kanaal te brengen. Het waren handtassen en een tamelijk z koffer, benevens twee mannen van ik er een onmiddellijk herkende," Anderson. Eerst Maleisië clan rijst, zegt Soekarno Soakarno heeft zaterdag op een massa bijeenkomst een nieuwe leuze doen horen „Laten wij graan eten terwijl wij Ma- lesië verpletteren" (waarschijnlijk is hiermede buitenlands koren bedoeld, dat door de bevolking als een voedsel van lagere orde dan rijst wordt beschouwd" Hij beschuldigde voorts de Verenigde Staten en Engeland van inmenging in Aziatische aangelegenheden welke had geleid tot chaos en politieke ontbinding. De premier van Maleisië, toenkoe Ab- doel Rachman. heeft verklaard dat er eerst een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Maleisië, Indo nesië en de Philippijnen moet samenko men voordat een topconferentie moge lijk zal zijn. Hij vertoefde in Thailand een bespreking met de minister buitenlandse zaken van dat land. Thanat Koman. Vaststelling datum huwelijk (Van onze speciale verslaggever) Don Carlos zal morgen en zijn ouders, prins Xavier de Bouroon Parma en prinses Margaretha, zul len overmorgen op paleis Soestdijk arriveren. Ze komen uit Parijs, na in Oostrenrijk een wintersportva kantie te hebben doorgebracht. Doel van de waarschijnlijk korte reis naar Nederland is de plaats en de datum van het huwelijk van don Carlos met prinses Irene definitief vast te stel len. Op de laatste avond van zijn verblijf in Lech heeft het Koninklijk paar de ouders van don Carlos nog even ontmoet. De laatste reed vrijdagavond naar Sankt Anton om prins Xavier en prinses Mar garetha op te halen. Pas in de nacht van vrijdag op zaterdag keerde de familie De Bourbon Parma naar het eigen hotel terug. Commissaris Sesink, die prinses Irene in haar skivakantie in Oostenrijk heeft vergezeld ze was eerst in Kitzbühel en daarna in Lech heeft gisteren te genover verslaggevers verklaard dat het huwelijk tussen prinses Irene en don Carlos zal worden voltrokken „zodra het weer aanzienlijk beter is". Uit deze woor den zou de conclusie kunnen worden ge trokken dat de echtverbintenis in de lente, of in het begin van de zomer zal plaats vinden. De commissaris keerde gisteren naar Nederland terug, een dag later dan het Koninklijk Paar en prinses Irene dus. De 2-jarige Gerrie Borst uit Schoorl, die ruim vijf weken geleden spoorloos was verdwenen, is zaterdag gevonden. Het kindje was verdronken in het Noord hollands kanaal. het vorig jaar de leiding van het West duitse kabinet aanvaardde, heeft hij aan verscheidene Westeuropese lan den en aan de Verenigde Staten ken nismakingsbezoeken gebracht. De kanselier ls vanochtend in de Residentie ontvangen als ware hij een staatshoofd. Tegemoet gereisd door o.a. de nieuwe Duitse ambassadeur in ons land, dr H. Berger, arriveerde het gezel schap al omstreeks kwart voor tien op het Haagse station Staatsspoor. Op het eerste perron stond een erewacht opge steld, bestaande uit een compagnie van het elfde infanteriebataljon Garde Gre nadiers uit Arnhem, gekleed in cere monieel tenue. Nadat de trein tot stil stand was gekomen en de kanselier en minister Schroder hun rijtuig hadden verlaten, speelde de Koninklijke Mili taire Kapel o.l.v. It. A. Posthumus het volkslied van de Bondsrepubliek. Daarna volgde de begroeting door minister-president Marijnen, minister Luns en de Nederlandse ambassadeur in Bonn G. E. baron Van Ittersum. Vervol gens inspecteerde de kanselier, verge zeld van minister Luns, de erewacht. In de koninklijke wachtkamer van het station werden enkele autoriteiten, onder wie de commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland mr. Klaassesz, de Haagse burgemeester mr. Kolfschoten en de gouverneur van de Residentie, briga de-generaal Egter van Wissekerke, aan de Duitse gasten voorgesteld. Deze ver trokken daarop naar Hotel Wittebrug, waar zij tijdens hun bezoek aan ons land zullen verblijven. Om ongeveer kwart over elf vanmor gen vond in de nieuwe ambtswoning van minister-president Marijnen, het Catshuis, een eerste bespreking in kleine kring plaats. Daaraan werd door minis ters, staatssecretarissen en ambassadeurs deelgenomen. Na een lunch op de Duitse ambassade was er omstreeks drie uur op het ministerie van buitenlandse za ken een conferentie van de Nederlandse en Westduitse delegaties onder leiding van de regeringsleiders. Vanavond zou den de Duitsers in „Kasteel Oud-Wasse naar" aanzitten aan een diner, aangebo den door minister-president Marijnen en echtgenote. Morgenochtend om half elf worden dc bondskanselier, minister Schroder en ambassadeur Berger door koningin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen. Het zal de eerste maal na de oorlog zijn, dat de Vorstin een Westduitse re geringsleider officieel ontvangt. Wei ontmoette de Koningin enkele jaren geleden in Amsterdam dr. Adenauer, maar dat betrof toen een zuiver in formeel contact. Na in de Wittebrug met Nederlandse gasten de lunch te hebben gebruikt, zal de kanselier morgenmiddag een pers conferentie geven in het internationaal perscentrum „Nieuwspoort". Omstreeks kwart over zes hoopt hij dan weer per trein naar Bonn te vertrekken. ,SCHRIKKELZ00N' VOOR ALEXANDRA Prinses Alexandra, een nicht van koningin Elisabeth van Engeland, heeft zaterdagmiddag een zoon ter wereld gebrach(, en nog wel op 29 februari, .schrikkeldag". De zoon van de Prinses en de Schotse zakenman Angus Ogilvy is de eerste van de vier babys die dit jaar in de Britse konink lijke familie verwacht worden. De zoon van Alexandra komt op de dertiende plaats voor de troonopvol ging. doch zal waarschijnlijk verdron gen worden door de andere babys (van koningin Elisabeth, prinses Mar garet en de jonge hertogin van Kent). Moeder en zoon maken het uitste kend. Vader Ogilvy belde onmiddellijk alle andere leden van de koninklijke familie op om het heuglijke nieuws te delen en liet daarna champagne aanrukken om de geboorte te vieren. De 44-jarige houwer A. Venkooyen Echt (Lt en een Spaanse collega in de mijn Sophia Jacoba onder Hückelhoven verongelukt. Zij zijn tus- Heen in aanloop zijnd drijfwerk te rechtgekomen. De 22-jarige J. Haggeman uit Wich- mond (gemeente Warnsveld) is gister avond bij een verkeersongeluk omgeko men. In het centrum van Vorden was hij met zijn motor geslipt cn over de kop geslagen. De 25-jarige H. J, Dubbink uit Daar- le is gisteren na een verkeersongeluk overleden. De jongeman botste zaterdag avond in Wierden met zijn motor tegen een rechts van de v/eg lopende voetgan ger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1