Sjoukje wordt vanavond ook wereldkampioene R.E.M.-directeur verzond „eigen" rouwkaart Zwakke speech voor reclamemensen DeelTNO-Delft gaat naar Apeldoorn Rem gezet op REM Wat gebeurt er met de „restanten"? Meer begrip gevraagd Toelichting Sharif op Indonesische politiek Sterren gaan verdwijnen 9 ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Televisie-eiland gaat niet door (Van onze speciale verslaggever) "W handelen misschien buiten de wet, maar niet tegen de wet. 'Als de vestiging van een 'elevisie- |ieiland op het zogenaamde continen tie plateau bij de wet verboden wordt, dan gaat TV-NOORDZEE niel door". Met deze woorden verzond REM- 'directeur J. M. Brandei gistermiddag z'n „eigen" rouwkaart. Zoals de minis- ter van justitie, mr. Y. Scholden, deze rweek aankondigde, is er een wetsont werp in de maak, teneinde de Neder landse staat jurisdictie te kunnen laten uitoefenen over kunstmatige eilanden voor de kust. Het doodvonnis van TV- NoordZee, da1 door de Reclame Exploi- outen ^tie Maatschappij NV buiten de ter ritoriale wateren zou worden opge richt, is dus al ondertekend. De heer Brandei hield gistermiddag J in het Amsterdamse Hilton een lezing i over de activiteiten van de REM vooi het Genootschap voor Reclame, jtoeloop was zó enorm niet minder .dan vierhonderd leden en belangstel- Jenden woonden de lunch-bijeenkomst fcij dat de voorzitter, jhx. W. van JAndringa de Kempenaer opmerkte: J,Het lijkt wel een jaarvergadering". De aanwezigen kwamen overigens niet onder de indruk van de zwakke speech 'van de REM-directeur. De grote ,was waarom hij „opening van zaken" (gaf, terwijl die plannen, zoals hij indi rect stelde, reeds waren getorpedeerd. I De belangrijkste vraag: wie «tonden?) er achter de REM. wist de "heer Brandei opnieuw te ontwijken. Hij had geen machtiging, zo zei hij. de van de financiers bekend te maken. Wel had hij bij de Bond van Aadverbeerders 'een brief onder geheimhouding gedepo neerd, waarin de achtergronden Reclame Exploitatie Maatschappij uit de doeken waren gedaan. Deze chrij- "ratis. Hoewel de REM-direrteur met de KER, opmerking begon dat hij niet onmid- dellijk van repliek kon dienen voor 1 wat het voornemen van de regering betreft, verklaarde hij later, tijdens de bespreking, dat de REM zich niet bui- ten de wet wilde plaa'sen. In de le- zelf Wf,rd aan de suggestie vast- gehouden dat het televisie-eiland er 'S* kwam. Plannen Dit zijn in 't kort de plannen van de REM. ofschoon reeds te niet gedaan door de directeur zelf: I De maatschappij, „een Nederlands irri- tiiatief met voor honderd porcent Neder landse deelneming", heeft op de werf van Verolme in het Ierse Cork een televisie-eiland in aanbouw, dat elk ogen blik in zee kan worden geplaatst. Het platform is vijfentwintig meter lang en vijftien meter breed, steekt na optstel- hng, viertien meter boven het water centraal verwarmd en telt elf slaaphutten. De technische uitvoering is in handen van o.m. het Haagse con- struotiebureau van ir. P. S. Heensma. Het eiland kan een windkracht van 150 kilometer per uur doorstaan („zelfs niet voorgekomen in de rampnacht"), zomede een golfslag tot. dertien meter. Het heeft „vaste poten", of alhhans po ten, die niet ingetrokken kunnen wor den, en die vijftien tot twintig meter in het water staan. Er worden voorge schreven navigatielichten gevoerd, ter- Niet buiten wet wijl het de scheepvaart bij mist als radarbaken kan dienen (onder nogal wat hilariteit voegde de heer Brandei hier aan toe dat het in geval van oor log als een „vooruitgeschoven post" zou kunnen worden gebruikt Een „zeer speciale straalzender" kon ontvangst in heel Randstad Holland garanderen. Hierdoor zouden 1,2 milpoen kijkers kunnen worden bereikt. De klei nere kanalen van Band III zouden worden gebruikt, terwijl de verbouiwingskosten van de ontvangstantennes niet meer vijftien gulden zou bedragen. Op 15 a.s. zou het proefzenden worden be gonnen. Wat de programma's betreft, zou elk genre vertegenwoordigd zijn. behalve nieuwsjournaals. omdat het in de be doeling lag via beeldband (o.a. Video) uit te zenden. Nederlandse onderne mingen als Geesink, Oscar en Carillon zouden worden ingeschakeld. Ook de Nederlandse filmindustrie zou door de REM worden gestimuleerd („er ons land veel ongebruikt televisie-ta lent." aldus de heer Brandei), daar er elke maand omstreeks een miljoer gulden in zou kunnen worden gesto' ken. Men dacht aan het op poten zetten var een Nederlandse Televisie Maatschappij, zomede van een Programma Adviesraad Uit het buitenland zouden series en speelfilms worden betrokken „(The Saint". ..Robin Hood", „Wilhelm Teil" „De Graaf van Monbe Christo", rolpren ten met Gary Grant en Gary Cooper etc.) Reclame Tien procent van de zendtijd van TV-Noordzee zou aan revlante wor den gewijd, De „spots" zouden zoveel mogelijk tussen de programma's wor den vcrtQond, maar speelfilms zouden moeten worden onderbroken. Aan be- s'aande filmkeuringseisen zou worden voldaan. De heer Brandei bestreed dat de REM- tarieven (tussen 6.000 en 9.000 gulden per minuut) te hoog lagen. Deze w geënt op de gebruiken in Engeland, met name in Londen. Aanpassing werd in het vooruitzicht gesteld, als de ky kere dicht heid tegen mocht vallen. Bang voor con currentie op het eerste, of tweede net was de REM niet. De REM-directeur, die Nederlander is. Griep Migraine (Advertentie) TOGAL HELPT TOCAL H Et PT TOCAL HELPT Menstruatiepijn TOCAL HELPT Verkouden TOCAL HELPT Hoofdpijn TOCAL HELPT Spit TOCAL HELPT Rome woont, en in de oorlog directeur n Vrij Nederland in Londen was. maakte enkele stekelige opmerkingen ten aanzien van Nederland en de regering. Slechts weinig dingen „mochten" in dit land; verboden daarentegen waren er te oevr. Hij vroeg zich af, of er niet te veel bepalingen van „in de oorlog" gehand haafd waren. De plannen van de regering om de bouw van kunstmatige eilanden voor de kust tegen te gaan, noemde hij „gelegenheidswetgeving, die mij niet sympathiek aandoet". (Van c speciale verslaggever) Een aantal instituten van de Delftse organisatie TNO., zal, door ruimte gebrek gedwongen, worden overge plaatst naar Apeldoorn. Met de ver huizing, waarvan de juiste datum nog niet is bepaald, zijn ongeveer 450 werknemers gemoeid. De T.N.O.-instituten. die naar Apel doorn gaan. zijn alle klein en tegelijker tijd uitbreidingsbehoeftig. Een verdere versnippering in Delft wordt niet langer verantwoord geacht. Naar de Veluwe vertrekken het centraal technisch insti tuut en het metaalinstituut (beide van de nyvci-heidsorganisatie). later waar schijnlijk gevolgd door de laboratoria voor bouwmaterialen en bouwconstruc ties. het keramisch instituut en het in stituut voor werktuigkundige construc ties. De organisatie T.N.O. is met de ge meente Apeldoorn reeds in onderhande ling over de aankoop van het benodigde terrein. Overigens is in Delft sinds kort een concentratie tot stand gekomen. Na bij dc nieuwbouw van de Technische Hogeschool in het zuiden van de is een groot T N O.-complex in gebruik genomen. Theo Olof naar Ver. Staten De concertmeester van het Residentie orkest. de violist Theo Olof, zal in maart een aantal concerten geven in de Ver enigde Staten. Hij zal met het Albany Symphony Orchestra het A-dur concert van Mozart vertolken en vier maal het aan hem opgedragen concert van Hans Kox, (Van onze speciale verslaggever) TJOEWEL de Romeinse Nederlander XA J. M. Brandei „ik woon in zuidelijke streken; wat hebben jullie hier toch een pillenklimaat," hoes' cn proest hij voortdurend gisteren dc namen van de REM-financiers weder om niet wilde noemen, heeft hij torh een tipje van de sluier opgelieht. In z'n speech voor het Genootschap voor Reclame bracht hij namelijk naar vo ren dat de Verenigde Scheepswerven van Verolme en het eonstruc'iebureau van ir. P. S. Heerema bij dc bouw van het' televisie-eiland betrokken zijn. Welnu, beide firma's zijn volgens in siders ook bij het project zelve betrok ken. Een andere naam achter de Reclame Exploitatie Maatschappij is do Amster damse bank Teixeira de Matto?. Di' oude familiebedrijf, dat grote belan gen in België heeft, zou namens een „onbekende opdrachtgever" handelen. Gefluisterd wordt dat dit de „Union Minière" is, of althans een bank, die nauw met dit, nog altijd in Kongo Twee militairen bij ongelukken omgekomen Twee militairen zijn gisterèn bij ver keersongelukken om het leven gekomen, Gistermorgen veróngelukte de negentien jarige dienstplichtige soldaat W. V. van Dam op de weg van Oldenzaal naar Hengelo. Soldaat Van Dam begeleidde als motorordonnans een colonne militaire auto's. Bij het. passeren raakte hij een var de wagens van de colonne, waardoor zijr motor naar links uitweek en een tegen ligger raakte De jongeman was op slag dood Hij diende bij het 17e Infanterie- bataljon dat in de legerplaats Oirschot gelegerd. Kort na het middaguur is een militair omgekomen bij een ongeluk dat, plaats vond in Leusden op de kruising Doornse Grintweg—Kolonel van Royenweg. Een vrachtauto gaf daar geen voorrang aan sen militaire drietons vrachtauto, die onderweg was van de schietbaan op de Uusderheide naar het Depot Geneeskun dige Troepen in Amersfoort, De vracht auto ramde de militaire wagen met zo'n kracht dat de laatste kantelde. Garagebedrijf in moeilijkheden - personeelsleden ontslagen Aan de 130 leden van het personeel an de automobielbedrijven Koks en De Jong N.V. te Haarlem is gisteren direct ingaand ontslag aangezegd. De financiële toestand van de N.V. die an aantal bedrijven in Haarlem heeft. 1 volgens een mededeling van de di. fectie uiterst precair geworden. Bijna 'He onderdelen van het bedrijf werken Uet steeds toenemende verliezen het- Wn er toe geleid heeft dat de verplich ten tegenover krediteuren niet meer onden worden nagekomen, aldus de irectic (Van onze speciale verslaggever) Drs. Mohamed Sharif. Indonesisch zaakgelastigde in Den Haag, heeft gis teren in Hellevoetsluis z'n openbaar debuut gemaakt. Met een speech, die goodwill probeerde te kweken voor Indonesië cn de Indonesische strevin gen, wist hij de halfvolle zaal van het Casino gedurende anderhalf uur te boeien. Het initiatief om de hoogste vertegenwoordiger van Djakarta hier te lande voor een spreekbeurt uit te nodigen, was van de plaatselijke af deling van de P.v.d.A. uitgegaan. Mr. M. de Nie', lid van de Eerste Kanier voor de socialisten, zomede burgemees ter van Wageningen, leidde drs. Sha rif in met een chronologische verhan deling over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Een groot deel van z'n vlot in het Nederlands uitgesproken redevoering wijdde de Indonesische zaakgelastigde aan Maleisië. De moeilijkheden over deze sinds kort uitgeroepen federatie schetste hij als oen familietwist, die| naar hij hoopte, spoedig tot het ver leden zou behoren. Duidelijk stelde hij dat Indonesië geen aanspraken op Ma- la kka, Noord-Borneo, Sera wak of Bru nei maakte. Hetzelfde gold voor Ma rkka, Portugees Timor en Oost-Nw.- Guinea. Indonesië was volgens hem synoniem me' het voormalige Neder- 'ands-Inddë. Ook dat had het zonder genoemde gebiedsdelen gesteld Met dc Philippijnen en Maleisië vormde Indonesië wel één taalgebied. De con tacten dateerden uit een ver verleden. Toch zouden ze de basis voor een nieuwe, gezonde samenwerking vormen. Noord-Borneo. zo stelde drs Sharif, wilde zelfstandig zijn. Het kon dit ook worden dankzij t feit. dat 't volledig zelf- verzorgend was In de Verenigde Naties bevonden zich leden-staten met een veel kleinere oppervlakte en met een veel geringer inwonertal dan Noord-Borneo. IJsland en Mauretanië bijvoorbeeld be tekenden op beide punten aanzienlijk minder. Malakka. de hoofdparticipant van Maleisië, was. in grondgebied gerekend, ook minder belangrijk dan Noord-Borneo Op liet paard Indonesië, aldus de zaakgelastigde, was thans hard op weg zichzelf in econo misch opzicht op het paard te helpen Omdat het in de eerste jaren van zijn bestaan nog niet bij tien miljoen wist hoeveel inwoners er waren, moesten alle plannen wel falen. Het lag in de be doeling het rijst/tekort, waarvoor op 't ogenblik 120 miljoen Amerikaanse dollar per jaar wordt uitgetrokken, weg te wer ken. Eén kunstmestfabriek was reeds in produktie; een tweede zou binnen ver loop van tijd in gebruik kunnen worden gesteld. Nederlandse deskundigen van de Heide Maatschappij zullen vol gende week naar Indonesië vertrekken, teneinde de drooglegging van moerassen te bestuderen. Het zou niet lang meer duren, of een deel van de deviezen, die thans voor de Invoer van rijst worden uitgetrokken, zou voor de aankoop van machinerieën worden bestemd Nederland hier wel bij kunnen varen. o.m. door toepassing van het systeem van ..production sharing". Staatsbestel Uitvoerig ging drs. Sharif In op het Indonesische staatsbestel. Hij werkte de vjjf grondprincipes van de Pantja Sila uit: geloof In God, gelijkheid van de natie», democratie, humaniteit, sociale ge. rechtigheid. Door de omstandigheden gedwongen kon Indonesië niet anders dan de geleide democratie aanhangen. Ook de economie en het onderwijs w „gericht" in verband met de behoeften van het land. Wederzijdse afhankelijkheid vórmde volgens de Indonesische zaakgelastigde de nieuwe basis van samenwerking. Er was geen onderschikking meer. jnaar nevenschikking. In Indonesië, zo besloot drs. Sharif, bestaan thans twintig staatsuniversi teiten. Het lag in het voornemen in alle vierentwintig provincies een staatsuniversiteit te stichten. Door de enorme toevloed van studenten mentéél reeds 185.000 was er ge brek aan onderwijzend kader. Het on derwijs was zonder meer één van de meest in 't oog springende successen, die waren bereikt. ..Toen president Soekarno studeerde." aldus de zaakge lastigde. „waren er niet meer dan elf Indonesische studenten". werkende concern is gelieerd, en die ook achter de inmiddels verdwenen. Belgische piratenzender „Uilenspiegel" zou hebben gestaan. Zwolsman behoort niet tot de interessenten, hoewel er het vorig jaar we] onderhandelingen zijn geweest over eventuele studio- ruim Le, die hij beschikbaar kon stel len Directeur Brandei, die een goed lopend televisie-produktie- en -verhuurmaat- schappij in Rome bezit, treedt in loon dienst van de REM op. Z'n contract, dat voor een half jaar werd opgemaakt, loopt op 15 mei a.s, af. Verwacht wordt dat hij zich na deze datum weer helemaal z'n eigen zaken zal gaan bezig houden :t het bijna afgebouwde televisie eiland kan men nog alle kanten uit. Na ige. niet al te ingrijpende wijzigingen i het als boorplatform kunnen worden gebruikt, zowel in de Noordzee als in de Golf van Mexico, of in andere wateren, waar olie-, af gasexploraties en -exploi taties plaats vinden. Ook voor uitbrei dingsplannen van pieren die van Sche- veningen bijvoorbeeld, die van Zwolsman is zou het eiland geschikt kunnen worden gemaakt. De zender is nog niet aangekocht. Wel heeft de REM bij de Radio Corpo ration of America een bestaande zen der voor zich gereserveerd, die op af roep geleverd kan worden. Voor deze optie is uiteraard betaald. Betaalde opties zijn eveneens verkregen op films, televisie-series enzovoorts. Men heeft er ,wat men in vakkringen noemt, een „claim" op. die onmiddelijk ver wezenlijkt 'kan worden. Vakmensen Behalve de heer Brandei heeft de REM momenteel één secretaresse in dienst. Technisch personeel is nog niet aange steld; wel zijn er besprekingen met een Brussels bureau gevoerd, dat zevenen twintig televisie-zenders van de nodige vakmensen voorziet. Grote schadeloos stellingen behoeven in deze sector dan ook niet te worden gedaan. Wat de Global Adventurer betreft, deze ligt nog steeds voor de kade van de Rozenburgse werf van Verolme. Dit werkschip voor de bouw van kunst matige eilanden is van oorsprong een tanker en werd omgebouwd. De thuis haven is Willemstad, dat in de onmid dellijke nabijheid van olievindplaatsem ligt. Evenals met het platform kan men ook met di' stukje, thans rente loos liggende kapitaal dus nóg alle kanten uit. Bewust of onbewust heeft de heer Brandei de invoering van reklame in de televisie in Nederland versneld. De activiteiten van de REM hebben op z'n minst opiniërend gewerkt. Bij de Nederlandse Televisie Stichting zowel als bij de omroeporganisatie? zou thans het voornemen bestaan „binnen kort" tot uitzending van reklame in de televisie over te gaan. vrijdag 28 febr. t/m zaterdag 7 maart Enorme verscheidenheid van tweewieler-produkten in een fleurige voorjaars-entourage van duizenden bloemen. De lente begint dit jaar in de RAI! Toeris tische inzendingen uit alle delen van het land, met daaraan verbonden een boeiende prijsvraag: iedere dag kans op f 500.-. Curieuze tweewieler-constrticties, racemodellen, ve- teranenclub-, scooterclub- en kart-centra. Opvouw bare fietsen met een proefcircuit. Uitgebreide AN WB- voorlichting. Openingstijden: 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur. Zaterdagen en zondag van 10-18 uur. Toegang: f2.- nieuwe amsterdam Vraag het de Duitsers, vraag het de Engelsen, de Canadezen, de Ameri kanen, vraag het zelfs trainer Arnold Gerschwiler, de man, die liever tien slagen om dc arm houdt dan één, zij allen zijn het er over eens: Sjoukje Dijkstra heeft nog nooit zo sterk gereden als in deze Dortmundse strijd om de wereldtitel. Toen vrijdag in de namiddag de laatste van de zes ver plichte figuren was gereden, wisten de rivalen van onze 22-jarige Olym pische kampioene dan ook zeker, dat zij zaterdagavond geen schijn van kans zullen hebben om Sjoukje van haar derde wereldkampioenschap af te houden. Regina Heitzer, Petra Burka en de Amerikaantjes Christine Haigler en Peggy Flemming zullen onderling gaan uitmaken, wie Sjoukje op liet erepodium zal mogen flankeren, de hoogste trede is in elk geval al voor de Nederlandse rijdster gereserveerd. Olympische- en het wereldkampioen schap in één seizoen zal zorgen, nu eens niet op hef televisiescherm of in de pers behoeven te volgen, doch in levende kunnen toejuichen. Zij zullen daar- moeten wachten op de laatste mi nuten van deze wereldkampioenschap pen, want de loting van vrijdagavond heeft uitgemaakt, dat Sjoukje als 21e en dus als laatste zal rijden. Petra Bur ka lootte nummer dertien Peggy Fle ming 15, Nicole Hassler 16 en Regine Heitzer nummer achttien. Hef puntentotaal, dal Sjoukje in dc choolfiguren verzamelde: 1312.7 is het hoogste, dat zij ooit in haar loopbaan behaalde. Het verschil met nummer Regine Heitzer (73.7) en dat met drie. Petra Burka (138.7) zijn dc grootste voorsprongen, waarmee zij ooit aan de kür heeft mogen beginnen. Het spreekt vanzelf, dat het plaatscijfer daarbij een solide negen is. Sjoukje zelf had een heel nuchtere verklaring voor haar topvorm. Zij ver telde het ons. alsof het eigenlijk geheel •anzelfsprekend is. ..In Grenoble was ik gespannen. Het was de eerste grote wed strijd van het belangrijke Olympische seizoen en die Olympische spelen spook- ons maar door het hoofd Bovendien de kracht van de niet-Amerikaanse tegenstanders toen nauwelijks bekend En vergeet ook niet, we hebben in die weken tussen Grenoble en nu weer een heleboel kunnen oefenen. Ik leer nog elke dag". IFeer vooruit Sjoukje gaf daarmee tegelijkertijd antwoord op de vraag, die velen, zich hadden gesteld, toen de 21 meisjes hun figuren reden, de vraag namelijk, ot Sjoukje weer verder vooruit was gegaan, of dat de anderen wat waren terugge vallen vergeleken bij vorige wedstrijden. is inderdaad het geval. De andere meisjes, vooral die uit de Ver. Staten en Canada, hebben hard gewerkt verplichte figuren en niet zon ;s. Maar bij Sjoukje Dijkstra i het harder gegaan. In het bijzonder i de dubbel-drie en de tegen-drie is he maatgevoel nog sterker geworden e_ wanneer de hoofdscheidsrechter, nadat Sjoukje uit haar figuur was gereden, de paaltjes neerzette, vormden deze steeds mathematisch correcte rechthoeken. Gerschwiler „niemand kan begrijpen, wij samen hebben moeten wei-ken dit te bereiken" stohd met brede, voldane glimlach aatl de kant te kijken iVog een record Zestien maal in totaal ook een cord hebben zeven van de negen juryleden het stijlvolle en beheerste pre cisiewerk vau onze landgenote met eer. vijf of hoger beloond. Slechts de Tsjech liasenocrl en de Japanner Hasegawa konden zo ver niet gaan. Bij Regine Heitzer. Petra Burka en Christine Haig- Ier viel te samen viermaal het cijfer vijf. Nog voor Sjoukje en haar mededing sters zaterdagavond aan de kür begin nen. kan worden vastgesteld, dat het tenminste nog twee jaar zal duren, een van die mededingsters Sjoukje Dijk stra naar de kroon zal kunnen steken- Wat dat betreft behoeft zij zich dus nog niet af te vragen, of het misschien ver standig is er al mee op te houden. Zo zal de schrikkeldagavond Sjoukje Dijk stra een grootse slotapotheose van het officiële internationale seizoen brengen. Vijfduizend Nederlanders worden met extra-treinen en bussen verwacht. Zij zullen 's werelds sterkste kunstrijdster, die voor het eerste sedert de dagen van het Sonja Henie het Voor de derde achtereenvolgende maal is het Tsjechische paar broer en zus Pavel Roman Eva Romanova gisteravond Dortmund wereldkampioen ijs- dansen geworden. Op de foto v.l.n.r. Paulette Doan en Kenneth Ormsby uit Canada (tweede), Eva Romanova en Pavel Roman (Tsjecho Slowakije) en Janet Sawbridge en David Hickinbot- to:n uit Engeland (derde). Grote voorsprong Sjoukje Dijkstra heeft na de zes ver plichte figuren met 73,7 punten ver schil de leiding op haar naaste concur rente. 1. Sjoukje Dijkstra (Ned) pl.c. 9 1312,7 punten; 2- Regine Heitzer (Oosten rijk) 18 1239,-; 3. Petra Burka (Can) 32 1174,0; 4. Christine Haigler (VS) 36 1166,7; 5. Peggy Fleming (VS) 53 1130.7; 6. Nicole Hassler (Fr) 59 1127,4; 7. Miwa Fukuhara (Japan) 68 1115,5; 8. Sally-Ann Stapleford (Gr. Br) 72,5 1113.3; 9. Sbirra Kenworthy (Can) 84,5 1(187,7; 10. Albertina Noyes (VS) 94 - 1078,4. 11. Wendy Griner -Canada) 97,? 1075.9 Derde wereldtitel Voor de derde achtereenvolgende maal nemen Eva Romanova cn haar broei Pavel Roman de wereldtitel üsdansen mee naar Tsjecho-Slowakije. Onbedreigd gingen zij na de verplich te dansen aan de kop en onbedreigd ook maar met verlies van een plaatscijfer aan de Canadezen Pauplette Doan Kenneth Ormsby. dansten zij in vrije demonstratie naar de gouden daille. De vlotte en fantasierijke demon stratie van het Canadese paar Doan— Ormsby maakte behalve op het Canadese jurylid mevrouw Devine ook veel druk op drie andere leden van het col lege arbiters, waardoor de tweede plaats door majoriteit van vier tegen drie by de dolgelukkige Paulette en Kenneth terecht kwam in. plaats van bij de Engel sen Janeth Sawbridge en David Hickin- bottom, die een beter plaatscijfer een hoger puntentotaal in de eindrang schikking kregen. Jopie en Nico Wolf hebben hun vrije dans goed uitgevoerd. De compositie zelf geeft echter te weinig variatie en toont te weinig fantasie. Al zou de uitvoering perfect zfjn, dan nog zou de jury er geen hoge cyfers voor hebben kunnen geven- Daaraan zullen Jopie en Nico dus nog hard moeten werken. Het Haag se duo is niet van de laatste plaats ge komen en eindigde dus als 16e met plaatscijfer 109. 1. En wereldkampioen: Eva Romanova Pavel Roman (Tsj.-Sl.) plaatscijfer 8 249,2 pt; 2. Paulette DoanKenneth Ormsby (Canada) 20 240,1; 3. Janet SanbridgeDavid Hickinbottom (G.B.) 18 242,4; 4. Yvonne SuddickRoger Kennerson (G.B.) 29 231,8; 5. Lorna Dyer—John Canrell (V.S.) 39— 227.4; 6- Carole MacsweenRobert Munz (VS) 46 225,7; 7. Carole ForrestKevin Lethbridge (Canada) 46 224.9: 8. Dar- lene StreichCharles Fetter «VS) 59 222.4; 16. Jopie en Nico Wolf (Ned.) '09 203,5. ZWEMMEN Windle op 200 m niet onder 2 min.-grens De 19-jarige student Robert Windle t« er juist niet in geslaagd als tweede zwem. na de Amerikaanse wereldrecord houder Don Schollander. de twee minu- tengrens op de 200 meter vrije slag te doorbreken. Bij de Australische kampioenschappen te Sydney kwam de oud-wereldrecord, houder Windle uit op precies 2 minuten. John Konrads, Olympisch kampioen 1960 op de 1500 meter en winnaar van de bronzen medaille op de 400 meter vrije slag. slaagde er niet in zich voor de finale te plaatsen. De 26-jarige Dawn Fraser behaalde haar 21e nationale titel. Zij zegevierde gemakkelijk op de 400 meter vrije slag dames in 4 min. 50.6 sec. on danks een zware verkoudheid. Andere winnaars waren: 800 meter vrije slag heren: Elmore 9.29.7; 100 meter, schoolslag heren: O'Brien 1.08.1; 100 met.' ter rugslag heren; Byrom 1.04.2; 200 me-' ter rugslag dames: B. Woosley 2.34.5;, 200 meter vlinderslag dames: L. McGlIli 2.37.3; 400 meter wisselslag dames-' L. McGill .5.36.4, Simplex verwacht geen verlies De president-commissaris van de Sim- plex Machine- en Rijwielfabrieken. de heer L. M. A. Thole, heeft de ver wachting uitgesproken dal dit boekjaar geen verlies zal brengen, mits de omzet zich handhaaft. Tot nog toe is deze 30«/o gestegen. Veel zal afhangen van de om zet en het personeel. De rijwielomzet was in het afgelopen boexjaar 25%, die van bromfietsen 20% lager wat vooral in het tweede halfjaar een hoog onder- bezettingsverlies opleverd; door een pro- duktieyermindering van 20%. Het be stuur is tevreden over de reorganisatie. De eerste stappen zijn gezet voor uitvoer naar Indonesië. Bij een twintigtal maat schappijen zijn offertes ingediend De assemblage van gashaarden gaf een re delijke winstmarge. Tot nog toe zijn er 2300 verkocht en men rekent op een mi nimale jaarproduktie van 15.000. De loonsverhoging zal f200.000 kosten Dat de vergadering zo Iaat was bijeengeroe pen. was omdat de commissarissen niet akkoord waren over 't jaarverslag zodat er een nieuw moest worden opgesteld. Een aandeelhouder die buitengewoon on tevreden was, stemde tegen de jaarstuk- Het is In Dortmund wel komen vast te staan, dat op de deelnemerslijsten van de internationale titel- wedstryden kunstrijden het volgend jaar enkele bekende namen zullen ont breken. Terwijl de toekomst plannen van Sjoukje Dijk stra nog geheel onzeker zijn, hebben anderen al be sloten de wedstrijdsport vaarwel tc zeggen- Alain Calmat en Karol Dlvin, felle tegenstanders op het lis. maar tegelijkertijd ook gezworen kameraden, heb- hen elkaar hun schaatsen geschonken, waarmee zij dc verplichte figuren plachten te ryden. „Als talisman en als aandenken aan een mooie tijd. Wy zullen nog wel op de ijs banen verschijnen, maar deze schaatsen zuilen wU in elk geval nooit meer behoeven te gebruiken", vertelden zij. Wereldkampioen Manfred Schnelldorfer, die reeds enkele examens als tech nisch student heeft moe ten missen, was van plan hetzelfde te doen. Nu hU [i de maar in het Europese kampioenschap werd ver slagen. denkt lilj erover volgend jaar in elk geval nog in Moskou te probe ren ook die trofee in de wacht te slepen. En zjjn nog meer geruchten Wendy Griner zou gezegd hebben ermee op te honden en van Re gine Heitzer wisten velen hetzelfde te vertellen. Wanneer men het de meisjes zelf vraagt, hul len zU zich echter met een schouderophalen in een diep stilzwijgen Zomerse uitnodiging Voor Sjoukje Dijkstra staan voor de komende maanden talrijke demonstraties in hlnnen- en buitenland op het pro- j jramma. In Nederland zal zij op 17 maart in Den Haag deelnemen aan de Neder- andse kampioenschappen. Duitsland, Engeland. Amerika en Ca- aada staan voorts op het programma. Een heel bijzondere invitatie kwam uit Amerika. Niet. voor een exhibition, maar voor internationale wedstrijden in augustus in Colorado Spring, op dezelfde baan. waar volgend jaar cc wereldkam pioenschappen zullen worden gehouden.- Sjoukje weet nog niet, of zij op die uit nodiging zal kunnen ingaan. Maar ik zou het wel leuk vinden, bekende zij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9