Mevr. Meir gelooft in de toekomst Onbemand drijvend schip voor berger? Een fabel GATT geen club van alleen rijke landen 3 Maandag begin proces-Ruby? Generaal schaamde zich Duitser te zijn Vader van Timo weer opgelicht U lijmt snel en zonder klemmen met SNELFIX^^ Veranderende metalen van atomen zulIen door de krachten ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Charmante gastvrouwe uit Israël Speciale hand met de EEG op komst? Van een onzer redacteuren TI/TEVROUYV GOLDA MEIR, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, is gis teren de charmante gastvrou we geweest van de Nederland se pers. Ze deed zich opnieuw kennen als een knap diplomate die. aanvankelijk als ambassa deur in Moskou en later in haar huidige functie voor haar land van grote betekenis was en nog is. Dat bleek uit de wijze, waar- op ze de talrijke vragen beant woordde en de problemen be naderde, waarover haar oor. deel werd gevraagd. Met name was dat bet geval, toen zjj sprak over het vraagstuk de Arabische vluchtelingen, waarvoor nog altijd geen oplos sing werd gevonden. zouden komen, dat het zinloos is. de i al in, zelf te exporteren, bijvoorbeeld vernietiging van Israël te proclameren, eieren Zodra zij tot de conclusie 'komen, dat de Joodse staat niet meer geliquideerd Terecht wees mevrouw Meir er op, kan worden, aldus de minister, kunnen dat het vluchtelingenprobleem een ge- alle geschillen tussen Israël en de Ara- volS is 'geweest van het feit, dat de bische buurstaten worden geregeld. DatArabische landen het VN-plan tot ver geldt zowel voor de kwestie van het Jor-1 deling van Palestina in een Joods en daanwater als voor die van de in kam-een Arabisch gedeelte van de hand heb-1 pen levende Arabische vluchtelingen, iben gewezen en dat zij getracht heb- het echter nog niet, ook alben- &et recht in eigen handen te heeft Israël op dc vorige zitting Van belang w»s haar mededeling, dat zij reden had om aan te nemen, dat Ide ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap (de E.E.G.) een zeer belangrijke stap heeft gedaan betrekking tot een bepaalde vorm economische samenwerking tussen deze organisatie en Israël. Zij wees de gedachte van de hand, dat dit resultaat verband zou houden met haar komst naar Nederland. Want zo zeide zij toen zij naar Hol land kwam, was de ministerraad van de E.E.G. al in vergadering bijeen, Overigens onderstreepte zij het grote belang van samenwerking tussen Israël en de E.E.G., omdat de Arabische lan den voor de Israëlische handel geslo ten zijn, de Arabische invloed in ande re landen van het Middenoosten merk baar is en de economie van Israël dus in sterke mate afhankelijk is geworden van samenwerking met de landen van Euro pa. Toen de oorlog tegen Israël de gang was, spoorden de vijanden van de Joden de Arabieren aan. uit Israël te vluchten. De strijd zou spoedig beslist zijn en dan zou alles weer goed komen. Inderdaad: de strijd was spoedig be slist, maar in het voordeel van Israël. De gevluchte Arabieren weigerden daartoe aangezet door hun leiders naar Israël terug te keren. En nu, na meer dan vijftien jaren, vertoeven zij en kinderen nog in kampen in het Pa lestijnse deel van Jordanië en in de door Egypte beheerde Gazastrip. Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn 't Zou minder snel en minder veilig helpen! Onze 4 geneeskrachtige micropoeders zijn zo fijn verdeeld dat ze de maagwand ontzien. Zo fijn dat ze metéén, opgenomen worden, metéén beginnen te wer ken. En ze kunnen alleen In een cachet zo microscopisch fijn bij u komen. Daarom mag een AKKERTJE nooit een tablet zijn,. Daarom helpt een AKKER instant cachet zo "instant" onmiddel lijk) bij pijn, kou en griep. Slik daarom uw pijn weg met een AKKERTJE. Veilig, vliegensvlug I Resoluut de Algemene vergadering van de Ver. Naties sterk aangedrongen op vreedza me onderhandelingen om met name het vluchtelingenprobleem op te lossen. Klassiek Zinloos Telkens wanneer een van de geschil- punten tussen Israël en de Arabische landen ter sprake werd gebracht, wees mevrouw Meir er op, dat oplossing er van zeer eenvoudig zou zijn, wanneer de Arabische landen tot de erkenning Wat dit laatste vraagstuk betreft her innerde mevrouw Meir er aan, dat de Joden heel lang zelf de klassieke vluch telingen zijn geweest. Na de Vorming van de staat Israël is men er echter met enorme krachtsinspanningen ir geslaagd, het Joodse vluchtelingenpro bleem op te lossen. De dollar-s, die het kreeg om voedsel te kopen, gebruikte Israël om voedsel te produceren. Grote delen van het land waren toen woestijngebieden en de mensen, die heinde en ver naar het Beloofde land :n gekomen, moesten vaak nog le- hoe zij, de grond moesten bewer ken of met machines moesten omgaan. Toen Palestina nog een Brits man daatgebied was, was het een voedsel- importerend land. Nu slaagt Israël er VS-voorstel tot hulp jonge landen De Verenigde Staten hebben aan de grote handelstanden van de wereld voorstellen doen toekomen die erop zijn gericht de Algemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT) meer in overeenstemming te brengen met de behoeften van de armere landen. De voorstellen hebben de vorm van een ontwerp voor een nieuw hoofdstuk van de overeenkomst, waarin de bereid heid van de GATT-leden tot hulp aan de jonge staten tot uitdruk king komt. Vele van deze staten waren nog niet onafhankelijk toen de GATT in 1948 werd opge richt. De Amerikaanse voorstellen worden in Genève beschouwd als een poging tot voorkoming van mogelijke kritiek op de GATT als een club van rijke landen bij de opening van de grote handelsconfe rentie van de Ver. Naties, die volgende maand in Genève begint. Het ontwerp- hoofdstuk werd door de voornaamste Amerikaanse vertegenwoordiger, John W. Evans, overhandigd tijdens een bij eenkomst van de onderhandelingscom missie van de GATT. Er is een verkla ring in opgenomen, dat alle leden van de GATT beloven de handel met de ont wikkelingslanden te zullen vergroten en de invoerrechten op hun produkten te zullen verlagen. De Ver. Staten willen de overeenkomst voorts wijzigen zodat het de ontwikke lingslanden kan worden toegestaan hun invoer te beperken als ze betalingsba lansmoeilijkheden krijgen. Ook zijn voor zieningen opgenomen voor regionale eco nomische groeperingen van de ontwikke lingslanden onder auspiciën van de GATT. Volgens Evans zullen de voorstellen de industrie-landen enige vrijheid tot het nemen van maatregelen laten als zulks nodig is. De voorstellen kunnen door de commissie worden verbeterd. De nieuwe Amerikaanse tariefvoor- stellen worden door functionarissen van de Europese Commissie in Brussel beschouwd als „constructief maar niet geheel aanvaardbaar".- De commissie heeft er met grote tevredenheid kennis van genomen, dat de Ver. Staten bereid zijn een soort rekenkundige formule te aanvaarden ter afdoening van de ver schillen tussen de invoerrechten op in- dustrieproduktcn. Een rechtbank in München heeft de 52-jarige rooms-katholieke priester Fran- ziskus Eulrich wegens ontucht, aanspo ring tot het afleggen van valse verkla ringen en valsheid in geschrifte tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn mede-beklaagde, de 42-jarige Amerikaan se zanger Tyler Long, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf we gens ontucht. De Arabische landen hebben gewei gerd, iets voor deze mensen te doen. terwijl toch een zeer groot deel van de Joodse vluchtelingen uit Arabische lan den naar de staat Israël was vertrok ken, grepen bedoelde landen deze ge legenheid niet aan om de opengevallen plaatsen door Arabieren uit Palestina te doen innemen. Voorstellen van Israël om een internationale oplossing voor het probleem te zoeken werden systema tisch van de hand gewezen. Het mag eenvoudig niet worden opgelost, want dan zou een van de grootste propagan- da-objecten tegen Israël uit de hand wor den gegeven. Resoluut spreekt mevrouw Meir over de rechten van liet Joodse volk. Er is een heel oud boek, zegt ze, waar men ons bestaansrecht beschreven kan vin den. We horen er en we willen er blij ven. En of ze ons mogen of niet, we zullen er met elkaar moeten samenle- Daarom gelooft zij. dat de tijd j zal aanbreken, dat de Arabische landen' hun houding zullen wijzigen. Hevige gevechten bij Saigon Premier Ngoeyen Khann van Zuid- Vietnam heeft het strijdtoneel in de om geving van Mytho (ten zuidwesten van Saigon) bezocht, waai- drie bataljons re geringstroepen. ondersteund door vlieg tuigen, artillerie en marine-eenheden, in een hevig gevecht waren gewikkeld met een bataljon Vietcongrebellen. Van Amerikaanse zijde werd gezegd dat volgens een eerste opgave 43 op standelingen werden gedood en drie ge vangen genomen. Aan regeringszijde vie len 16 doden en 41 gewonden. Het Chinese persbureau Nieuw-China berichtte uit Hanoi, dat Noord-Vietnam de voorzitters en de leden van de Ge- neefse conferentie van 1954 gevraagd heeft „De Verenigde Staten en hun handlangers" ervan te weerhouden de strijd in Zuid-Vietnam aan te wakkeren. Volgens een nota van de Noordvietna- mese minister van buitenlandse zaken aan de conferentie heeft president John son Noord-Vietnam „belasterd" met be schuldigingen dat het land de rebellen in Zuid-Vietnam leidt en bevoorraadt. De waarheid over het zeeslepen Een Nederland-se zeesleper, de Elbe van Leen Smit, brengt de trossen over van het Britse schip Ambassador, doch deze Engels man maakt al meer water en zinkt ten slotte. Honorarium voor Twee andere Nederlandse zee slepers, de Witte Zee en de Schel de, eveneens van Leen Smit, doen pogingen de Liberiaan Brother George van de rotsen bij Wight te trekken om het schip vervol gens te bergen. Het moeilijke karwei lukt. Echter ten koste van de Witte Zee, die lek stoot en zinkt. Twee gebeurtenissen binnen één week, die weer eens duidelijk hebben gemaakt hoe keihard de zeesleperij Is, niet alleen mentaal maar ook finan cieel. Zodat de vraag kan rijzen: hoe komt nu eigenlijk de „prijsvorming" bü het bergen van zeeschepen tot Commentaar van J. Dubbeld Financiële consequenties van het zeeslepersvak het beroep dat menige Nederlander zo bij zonder toespreekt zijn vaak hard. zeer hard. De afgelopen weken hebben het geleerd. Hoe het in hoofdlijnen toegaat met het tot stand komen van de prijzen, met de „prijsvorming" van een bergingskarwei, of, zo als de mannen van de zeesleep- dienst het zeggen, van dc „job", is in bijgaand artikel op een voudige wijze beschreven. Het beloog kwam tot stand na een gesprek met de heren J. Dub- beld cn M. de Rooij jr., respec tievelijk algemeen procuratiehou der en medewerker afdeling pu blic relations van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam/Maassluis. tic van 1910 ook de waarde die ge borgen is; het gevaar waarin het ge borgen schip heeft verkeerd; de voor uitzichten voor het geborgen schip plus lading indien geen andere hulp beschikbaar was geweest; de omstan digheden waaronder de berging plaats had; dc spoed die bij het bergen is betracht; dc risico's die door de ber ger zijn gelopen, enz. dit opzicht nogal misverstanden slepers zélf vangen dit bericht op heersen. Ja, ja: meestal weet de ge- interesseerde buitenstaander nog wel sleepboten van het beding „géén berging, dar ook géén geld", of, zoals het in vak kringen heet: ..no cure, no pay", da' gold bij de verloren gegane Ambassa dor. In vele gevallen komen beide par tijen: de bergende en de geborgen partij inderdaad tot een minnelijke schikking en is arbitrage dus niet vereist. Maar in een ongeveer even. groot aantal gevallen moet dit wél ge schieden omdat men niet onderling tot overeenstemming kan komen. In dat laatste geval gaat dan het scheidsrecht, de Lloyds arbitrage, wer ken. Lloyds wijst een arbiter aan, een op het gebied van berging en hulpver lening doorkneed jurist met een zeer grote ervaring. Doorgaans gaat de ar biter af op documenten die in ver band staan met de berging, maar het gebeurt bovendien vaak dat getuigen worden opgeroepen. Eerst mag de berger mondeling ter zitting een overzicht geven van de ver leende diensten en de argumentatie de sleepdienst, of die aan het door hem gevraagde ber- - - - j gingsloon ten grondslag ligt. Vervol gens laat de vertegenwoordiger van de tegenpartij zijn visie horen, waarna beiderzijds nog re- en dupliek kan vol de zitting wordt gesloten. full speed gaan de dichtstbijzijnde tegenpartij zijn op af (de befaamde con- v~:'1**-" currentierace die hier nu verder bui ten beschouwing blijft). et nu verder toegaat? Hoogstens zal men hier en daar nog het fabeltje kunnen horen vertellen °P basis over „onbemande schepen die hele- "v c maal voor de zeesleper zijn en weer veel goed kunnen maken" (een zéér hardnekkig misverstand) en verder is het dan met de „kennis" op dit ge bied 'gedéan... Laten we dus eens proberen op zo eenvoudig mogelijke wijze de „prijs vorming bij bergingsdiensten" onder de loep te nemen. Het beste is daar bij aan te sluiten bij een praktijkge val. We nemen aan dat er ergens midden op de Atlantische Oceaan een zeeschip in moeilijkheden verkeert en een verzoek om hulp uitzendt. Wat is L.O.F.? Hoger beroep Het is tenslotte aan de arbiter om naar eer en geweten uitspraak te doen en een bergloon toe te wijzen dat als normaal en redelijk kan worden be schouwd. Lloyds brengt i Nu biedt de sleper zijn diensten aan j> basis van het bergingscontract van Lloyds, in de wandeling Lloyds Open Form (L.O.F.) geheten, hetgeen zo- veel betekent als: wij zullen u trachten ter kennis van betrokkenen, die te bergen. Lukt dat niet dan kost het dig inzage kunnen krijgen u niets (no cure-no pay), lukt het wél tivering u dan zullen we het over het financiële gedeelte van deze zaak In vriendschap pelijk overleg eens trachten te wor den. Mocht dat laatste niet voor el kaar komen dan onderwerpen we ons beiden aan arbitrage door Lloyds, die dan als objectieve scheidsrechter zal fungeren. de t die bovendien nog hoger be- 'het financiële roep kunnen aantekenen. De grote betekenis en ook het alge mene belang voor betrokkenen op ba sis van het bergingscontract van Lloyds wordt alleen al onderstreept door het grote aantal reders en ber gers dat ermee wil werken. In vakkringen is men er voorts van overtuigd dat de beroepsbergingsmaat- begrijpelijk, dat een schappijen die de gehele wereld r— Nog tivee juryleden Gisteren is het tiende lid gekozen va de jury, die zal moeten oordelen ove. het lot van Jack Ruby, de nachtclub- eigenaar die Lee Oswald, de vermoede lijke moordenaar van wijlen president Kennedy, heeft doodgeschoten. Nu er nog slechte twee van de be nodigde twaalf leden te kiezen zijn, be staat de hoop. dat het eigenlijke proces maandag zal beginnen. Getuige in Auschwitz proces: Niet minder dan 250 agenten werden ingeschakeld bij een grootscheepse speurtocht naar Timo Rinnelt, de in Wiesbaden ontvoerde zevenjarige jongen. Hier ziet men hoe het industrie terrein achter het Centraal sta tion in de Duitse stad wordt afgezocht. Een Duitse generaal schreef eens naar aanleiding van het op> treden van de nazi's in bezet 'Po len, dat hij zich schaamde, een Duitser te zijn, zo vertelde een getuige in het Auschwitz-proces gisteren. Dr. Hans Broszat, een geschiedkundige uit München, zei dat deze opmerking werd ge maakt door een zekere generaal Stief, die ook nog had gezegd.dat dit nog eens rampzalige gevolgen zou hebben voor het gehele Duit se volk. Toen de generaal eens geprotesteerd had tegen het feit, dat Polen zonder vorm van pro ces werden doodgeschoten zou Hitfler gezegd hebben: „Je voert geen oorlog met de methoden van het Leger des Heils". Dr. Broszat vertelde voorts, dat de nazi's uit waren op de uitroeiing van Poolse leiders en intellectuelen als on derdeel van een plan om het bezette gebied te „verduitsen". De nazi's pro beerden ook, „uit oogpunt van ras waar devolle Polen te verduitsen", zo zei hij. Zij die weigerden werden samen met „uit oogpunt van ras minderwaardige elemen ten", naar de concentratiekampen ge zonden. Dr. Broszat sprak ook over de arresta ties en razzia's in Warschau. Op een keer waren ruim duizend mensen in de Poolse hoofdstad gearresteerd en naar Auschwitz gezonden. De nazi's deporteerden ook Poolse onderdanen uit de geannexeerde gebieden om in het bezit van te komen. Tegen het voorjaar van ism.i geborgen schiD door de" bereer" me toen hiermee werd opgehouden in ver- het 5prookje van het wje een 'onbo- band met de op handen zyndeoorlog met mand achip bergt mag het als zijn eigendom beschouwen" in de wereld uitgevoerd. Want hoe kunnen de ber gers precies van te voren weten welke Krestaties geleverd moeten worden, of et karwei lang of kort zal duren, ëênkomst welke risico's zullen moeten worden bedienen gelopen, om nu maar enkele mogelijk- <ie grootte nen verrichten. Immers: was dat do cument er niet, dan zou men zich in gevallen van „wederzijds geen over- bergloon" moeten gaan gerechtshof, teneinde heden te noemen. Vandaar, dat de be loning, het bergloon, doorgaans na afloop van de werkzaamheden wordt vastgesteld. Nemen we nu aan, dat de berger het schip behouden in de haven brengt dan vraagt de berger aan de eige naarts) van het geborgene (schip eventuele inhoud) een zekerheidss ling, een garantie dus die het ber- gingsloon, de bergingskosten en nog andere eventuele kosten van de ber ger moeten dekken. Dit is een formaliteit die door de betrokkenen „aan de wal" wordt ge regeld, door het tekenen van een ga rantieverklaring. Zolang de berger de- dat bergloon vastge steld te krijgen. Een rechterlijke in stantie. die doorgaans niet weet hoe zo'n bergloon dient te worden be- Want in een bergloon zit be paald méér dan bewezen diens- zekerheidsstei- ten in één bepaald bergingsge- ■jfl val. Alle berglonen tezamen moeten immers mede de wijd vertakte „E.H.B.O.-organisatie voor schepen op zee" helpen mo gelijk te maken? Een organisa- 'ie waar bijzonder veel geld in niet heeft mag hij het geborgen schip gaat zitten, die hoge investe- Puur verzinsel H™,„.inr,riweUicht is het deze mogelijkheid STffif het "aan de ketting leggen" ringskosten en veel onredenda- beie vaaruren kent en die, afs er een berging komt, de zekerheid van een vlotte afdoening moet hebben. Het bergingsbedrijf als zodanig is al riskant genoeg. Rusland, waren ongeveer 365.000 Polen gedeporteerd. Zij hadden dertig kilogram bagage mogen meenemen en troffen vaak de Duitsers die hun woningen zouden overnemen al voor hun deur weggingen. Himmler Volgens dr. Broszat had Himmler een order uitgegeven waarin stond dat voor iedere Duitser die gedood werd tien Polen moesten worden doodgeschoten. Hfj zei, dat als gevolg hiervan tienduizenden mensen om het leven zfjn gebracht. In de lente van 1940 begonnen de nazi's hun slachtoffers naar concentratiekampen te sturen, inplaats van ze ter plaatse te doden. .Een van de belangrijkste functies v^an Auschwitz lag op dit terrein", aldus De rechtbank moet nog een beslissing nemen over het verzoek van de Oost- j duitse professor Friedrich Kaul om na Broszat nog een deskundige uit Oost- Duitsland te horen. De verdedigers van de tweeëntwintig mannen die terechtstaan hebben op afwijzing van dit verzoek aan gedrongen. heeft geholpen. Maar nogmaals: dat is puur verzinsel, loutere fantasie. Nu moet het bergloon worden vast gesteld op basis van de eerder ge noemde „vriendschappelijke regeling' tussen beide partijen. Een niet zo ver schrikkelijk eenvoudige zaak als men weet dat er naast de altijd en overal geldende factor: evenredige betaling voor overeenkomstige diensten nog tal van andere factoren bij het bergen gelden. Mede bepalende voor het bergings- loon is volgens de Brusselse Convcn- De premier van Maleisië, toenkoe Ab- doel Rachman, heeft gisteren verklaard, dat overeenstemming op ministerieel niveau vooraf moet gaan aan vredesbe sprekingen tussen de leiders van Indo nesië, de Philippijnen en Maleisië. De toenkoe zei dit naar aanleiding van een in Djakarta door Soekarno en Macapa- gal uitgegeven verklaring, waarin wordt aangedrongen op een spoedige, onvoor waardelijke topconferentie met de Ma leisische premier om een vreedzame op lossing van het geschil om Maleisië te bewerkstelligen. Als de ministeriële be sprekingen geen resultaat opleveren heeft hét houden van een topconferentie geen zin, zo zei Abdoel Rachman. Jjt een &an.te Kij, I Het Poolse vissersvaar tuig Gdy 249 uit Gynia is dezer dagen met een ongewone vangst aan boord de thuishaven bin nengelopen. De beman ning van het schip had enige mijlen uit de kust een wolf op een ijsschots langs zien drijven en was erin geslaagd het roof dier in haar netten te strikken. De wolf is in middels opgenomen in een dierentuin. I De Oranje Nassau mij nen in Limburg hebben hun honderd miljoenste ton kolen gedolven sinds op 30 maart 1898 het eer ste brok steenkool in de oudste mijn, de Oranje Nassau 1, naar boven kwam. De tot nu toe ge produceerde hoeveelheid zou een kolentrein, be staande uit wagons met een laadcapaciteit van 25 ton, kunnen vullen tot een lengte van 38.750 kilometer, bijna gelijk aan de omtrek van de aarde. I In een van de kleinste staten van de wereld, in San Marino, zijn de amb tenaren in staking ge gaan. Ze eisen een (klei ne) loonsverhoging, na melijk zes gulden per maand. Ook de post ambtenaren legden het werk neer. En dan te be denken dat San Marino een van de drukste post kantoren ter wereld be zit. I Een verleden week uit de beroemde Kazan-ka- zerne in Leningrad ver dwenen schilderij ter waarde van ruim zestig duizend gulden is dezer dagen teruggevonden bij de jazzmusicus, die be weert het voor een luttel bedrag van een onbe- Dc vader van de sedert twee weken vermiste zevenjarige Timo Rinnelt uit Wiesbaden is in Barcelona door iemand ;die zich uitgaf voor de ontvoerder van jhet ventje, voor achtduizend mark (on- geveer 7200 gulden) opgelicht. Naar de procureur-generaal van Wiesbaden, Wal- ther Dorbritz, meedeelde, ontbreekt van do» vermiste jongen nog ieder spoor. Timo's vader, een 42-jarige antiquair, was zonder dat de politie dit wist naar Barcelona gevlogen, waar hij i een hotel de pseudo-ontvoerder o He^lchilderi^te van°een Dc SPaanse P°li,ic en interpol zoeken nnKi.^. 7 nu naar de Ult Wenen afkomstige Ru- onbekende meester van,dolf Moser. die ook in verdovende mid- de Vlaamse school. Idelen zou handelen. Moser heeft al I In Engeland drinkt me: per jaar ongeveer 85 miljoen gallons thee (3, miljoen kubieke meter Deze hoeveelheid thee i voldoende om een vlot. van vijftig schepen ter! grootte van de Queen Elizabeth (83.673 ton) te 1 laten drijven. Deze op zienbarende cijfei gisteren in het Lagerhuis bekendgemaakt door de Britse minister voor de industrie, Edward Ileath. terrein. Het Westduilse consulaat-generaal Barcelona heeft meegedeeld, dat inmid dels een man is gearresteerd. Het is de 31-jarige Duitser Hans Werner Schulz Joachim Rinnelt zei in Barcelona tegen een correspondent van het West- duitse Blad „Bildzeitung" ,.Ik moest in het belang van Timo zo handelen. Welke vader zou dat niet doen Ik klamp mij vast aan iedere strohalm om mijn kind terug te krijgen." Binnenkort zal op Cuba begonnen worden met de bouw van een waarne mingsstation voor kunstmanen. Dit heeft de secretaris van de commissie voor astronomie van de Russische academie van wetenschappen. Nicolai Erpilev, be- kendgemaakt. 1458) Het is nu juist niet dc voudigstc vraag die ons werd ge- vankelijk meende steld t.w. hoe het komt dat meta- eigenschappen len door minimale toevoegingen - gen kunnen worden bepaald. Aan- dan ook alle i krlstallijne stof uit deze röntgenograflsch gevon- anderc elementen aanzienlijk van den structuur te kunnen bepalen, eigenschappen veranderen. Een wel- waarbij werd uitgegaan dat i ging i staal gaan spreken; toevoe- schikking der atomen slechts nikkel geeft het een grote- rlnge invloed op de eigenschappen u -*- -an die kristallen zouden hebben. Dit is niet juist gebleken. Door oortdurend cn stelselmatig onder- begrensd zoek in vele laboratoria heeft het inzicht baan gebro- taaiheid en trekvastheid; chroom verhoogd de hardheid enz. Boven dien blijken de hoeveelheden der toegèvoegde stoffen te zijn zodat het koolstofgehalte in bepaalde staalsoor ten in dc orde van 0,1 moet worden uitgedrukt. Ook van wolfraam, va nadium, molyb- deen, kobalt e.d. dienen slechts zeer geringe hoeveelhe- TOCH IS HET ZO! ken, dat vele meest belangwek kende eigenschap pen van krlstallijne stoffen juist berus ten op afwijkingen van die ideale or dening. Vooral geldt dit ook voor de plastische vervorm- metalen, waarvoor vol den aan de metaaliegcring te wor- baarheid toegevoegd, aangezien overschrij- g^ns {jp huidige inzichten verstorin gen van het krlstalrooster verant woordelijk zijn. Ieder, die zich kan voorstellen atoomgroepen in het metaal kracht op elkaar uitoefenen, ding der vastgestelde grenzen eigenschappen van het staal, vooral dc latere hardbaarheid, sterk veranderen, dat het onbruik- dat atomen baar wordt voor bet gestelde doel Ulm.1[ucu Dit alles behoort zo n beetje tot zal weinig moifte" heb'ben dit hJ- gemeenschappelijk geestelijk zicht te aanvaarden, want vreemde niet of die zij op hun beurt uitoefenen vcr- vrcem- storingen in hun omgeving bewerk stelligen cn het ideale evenwicht ,'an krachten, en dus de structuur, deze wijzigen. Maar hier moet het dan ook bij blijven, want de uitwerking van dit denkbeeld, waarbij tempera turen, oplosbaarheid van vreemde eigendom en raakt niet de kern de zaak. Want de vraag was metalen door toevoeging van de elementen veranderen, maar waaraan deze veranderingen zijn toe te schrijven. In het begin eeuw had een ieder hierop het ant woord schuldig moeten blijven, maai door het pionierswerk "lkk«ld' vr».„tukken een rol apt- len, zullen we aan anderen over laten. - He* Is veel belangwekkender te hebben deze onderzoekers lange- „eten, dat tra tegenwoordig ro ge. toond dat alle kristollen, dos ook de weldlg veel méér metalen kennen kristallen waaruit de metalen zijn dan vroeger, opgebouwd, ordelijke, periodieke stapelingen van atomen zijn en dat de afstanden tussen deze stapelin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5