Open gesprek met auteur van „Honest to God"" DS.DIEKERHOF UIT FUNCTIE ONTHEVEN Een kanttekening Dr. Robinson Een woord voor vandaag Stap van prinses druist in tegen de historie ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 VETTE EN MAGERE JAREN IN HET ECONOMISCH LEVEN j_JET CENTRAAL PLANBUREAU heeft de vorige week de nodige opschud ding veroorzaakt. In de eerste plaats door te voorspellen, dat de werk loosheid tegen bet eind van het jaar tot 49.8W man zou kunnen oplopen. In de tweede plaats door te zeggen, dat het niet uitgesloten is, dat de werkloos heid in 1965 met meer dan 58.000 man zou kunnen stijgen. En dat alles als gevolg van de huidige loonexplosie en de bierdoor in bet leven geroepen ket tingreactie op economisch en monetair terrein. Korter en duidelijker gezegd: wij moeten rekening houden met de mogelijk heid dat het in 1965 minder goed zal gaan, dat er een terugslag zal komen zoals wij die ook in 1957 gehad hebben. Toen daalden de consumptie en de in vesteringen. toen steeg de produktie veel langzamer dan in 1956 en toen liep de werkloosheid sterk op. Menigeen zal bij het lezen het schrikbeeld van een crisis voor zich zien op doemen. Wij geloven dat dit niet juist en ook niet nodig is. Wij hebben na de oorlog geen echte crisissen gekend en voor echte crisissen zullen wij ook wel gespaard blijven. Wij leven echter niet in een ideale wereld met louter zonneschijn. Tijden van grote bedrijvigheid zullen dan ook'wel blijven afwisselen met tijden van wat minder grote bedrijvigheid. Voor de laatste oorlog waren de fluctuaties in de economische activiteit zeer groot Het was zelfs zo, dat die schommelingen zich om de 8 a 10 jaar voor deden. Men pleegt deze regelmatige fluctuaties in ons economische leven de conjunctuur te noemen. Die conjunctuur kunnen wij op beeldende wijze met een golvende lijn illustre ren. Het opgaande deel van die lijn is dan de fase van de expansie of hausse. Geleidelijk aan wordt in die tijd de werkloosheid minder tot het ogenblik dat nagenoeg allen aan het werk zijn. Verder zien wij in die tijd de prijzen en lonen stijgen maar ook nemen de investeringen en de consumptie toe. Het bovenste punt van de golflijn markeert de crisis. Door een of andere oorzaak wordt het vertrouwen geschokt en wij gaan dan langzaam maar zeker bergafwaarts: de investeringen, de inkomens, de werkgelegenheid dalen. Wij zitten in de fase van de depressie of baisse. Op een gegeven ogenblik is het laagste punt bereikt en wij gaan hetzij automatisch, hetzij door het in grijpen van de overheid weer naar boven, de hausse in. Dit beeld was vóór de oorlog klassiek. De zwartste bladzijde uit de conjunc tuurgeschiedenis is de baisse na 1929 die ruwweg tot 1936 duurde. Het was een tijd van ellende die zeer diepe wonden heeft achtergelaten. Na de oorlog hebben wij nog wel inzinkingen gehad, maar het waren beschei den inzinkingen: in 1952 en in 1957. Deze lichte recessies waren beide een gevolg van een expansie, die in een overbesteding uitliep. Na de recessies volgde echter weer spoedig een nieuwe krachtige expansie waardoor de ge hele naoorlogse ontwikkeling zich eigenlijk als een ononderbroken hausse voordoet, vooral omdat het inkomen, na een korte onderbreking, is blijven stijgen en wij het steeds iets beter kregen. Heel duidelijk zien wij deze golfbeweging in de werkloosheid en de vraag naar arbeiders terug. In 1951 steeg de werkloosheid plotseling van 70.000 tot 140.000 arbeiders in het midden van 1952. De vraag naar arbeiders daalde in 1952 tot 20.000 man. In 1953 gaat de werkloosheid zakken tot in 1956 het laagste punt met 35.000 man werd bereikt. Tezelfdertijd steeg dat jaar de vraag naar arbeiders tot 110.000 man. In 1957 komt de omslag met een sterke stijging van de werk loosheid tot 110.000 man en een daling van de vraag tot 40.000 man. Maar ook deze terugslag wordt overwonnen, waardoor de werkloosheid in 1961 een niveau van 30.000 werklozen bereikte en de vraag naar arbeiders rondom de 120.000 schommelde. Maar ook de cijfers van het nationale inkomen vertellen ons wat er hand is. Het reële nationale inkomen, waarin de invloed is uitgeschakeld, was in 1956 32 miljard gulden, in 1957 32,6 miljard gulden en in 1958 32,4 miljard golden. In 1959 komt de sprong naar 34,6 miljard gul den en in 1962 is het bedrag tot 39,8 miljard gulden gestegen. Feitelijk is de schommeling die het nationale inkomen laat zien, de belang rijkste aanwijzing voor het verloop van de conjunctuur. Begeleidende ver schijnselen zijn dan de werkloosheid, de lonen, de prijzen, de consumptie, de investeringen. De zeer matige terugslagen in de na-oorlogse conjunctuur zijn aan verschil lende factoren te danken: aan de ingebouwde stabilisatoren en aan het be wuste conjunctuurbeleid van de overheid. Onze economie is krachtiger dan voor de oorlog doordat het nationale inkomen bij een teruggang niet zo'n grote aderlating kan krijgen. Wij hebben bijv. de werkloosheidsuitkering en een aow, waardoor werklozen en ouden van dagen ook bij een inzinking een vast, zij het kleiner inkomen hebben. De economie is door deze ingebouwde stabilisatoren stabieler geworden. Maar minstens even belangrijk is het bewuste overheidsbeleid. Conjunctuur- beheersing is vanzelfsprekend geworden met een geheel arsenaal van midde len: om de economie te remmen in de hausse en om de economie te stimule- Staten zal gaan, omdat de discussi len in de baisse (zoals uitvoeren van openbare werken, fiscale tegemoetko- d.aar ook op een veel hoger niveau ming aan ondernemers, verlaging van de rente, verlening van subsidies). gevoerd dan in zijn eigen land, Het is geheel in deze lijn dat het Centraal Planbureau in zijn centraal econo- pr0f dr. misch plan 1964 aan bet slot zegt, dat de economisch-politieke doelstellingen Bescheiden man won de harten John A. T. Robinson is een be scheiden man. Zo leerden tenmin ste ongeveer honderd Nederlan ders hem gisteravond kennen. Hij bleek ook een man te zijn die met aandacht kon luisteren naar zijn kritici en steeds een weerwoord klaar heeft. Wie deze anglicaanse bisschop van Woolwich, die zo veel stof deed opwaaien en zoveel pennen in beweging bracht door zijn boekje „Honest to God" aan gezien had voor een radicale the oloog, ontdekte gisteren dat hij een volkomen verkeerde indruk had. Meer dan iets anders be toonde hij zich een pastoraal be wogen mens te zijn, gegrepen door de opdracht om het evange lie te vertalen in de woorden en het denken van vandaag. Hij zal enkele dagen in Nederland doorbrengen. Zo sprak hij vanmiddag in Den Haag voor de landelijke bijeen komst van de Oecumenische Leergang en zal hij morgen voorgaan in een oud- katholieke kerkdienst te Rotterdam. Op deze eerste avond van zijn bezoek aan ons land ontmoette hij gisteren een gemengd gezelschap van theologen «n leken, die met aandacht zijn boek gelezen en besproken hebben. Zij wer den in de gelegenheid gesteld om vra gen te stellen naai- aanleiding van het boek van deze bisschop en ook te vra gen naar de implicaties van dit ge- enkele dagen in ons land (Van onze kerkredactie) Dr. J. M. van Veen deelde mede dat het boek ook in Nederland een bestsel- lier is geworden. In de maanden decem ber en januari werden er meer exem plaren van verkocht dan van enige de prijsstijging dere pocket. Reeds zijn 55.000 ex plarcn verkocht. Het speciale nummer van het blad „Wending" dat onder de 1" niet mis te verstane woorden zette naam „Open kaart" verscheen heeft d.''- Robinson uiteen :at het nimmer reeds een oplage gehad exemplaren. Eerlijk gaf dr. Robinson toe dat hij nog maar weinig tijd aan deze vraag heeft kunnen besteden. Vanaf het be gin heeft hij zich vooral bezig moeten houden met de kerkelijke mensen, die zeer fel afwijzend vooral in Enge land gereageerd hebben. Hij moest niet laten zien hoe radicaal, maar hoe orthodox, of misschien hoe traditio neel, hij nog wel wilde zijn. Maar heeft dit boekje en het debat dat volgde nu consequenties voor het kerkelijk leven, vroeg prof. Hoeken dijk nog. Dr. Robinson vertelde dat hij honderden brieven heeft ontvangen van niet-theologen en vaak van mensen die aan de rand van de kerk leven. ~ij hebben hun inzichten naar voren ge bracht en hij hoopt een dezer dagen een honderdtal van deze briefschrij vers een weekend bijeen te brengen, omdat uit deze brieven gebleken is dat da kerk op de vragen van deze mensen vaak toch geen antwoord heeft. Scandalon Het was de gereformeerde predi- j kant dr. H. M. Kuitert die vooral pro- beerde om de kern van de discussie j ouer het boek en van de vragen die leven bij velen te raken. Hij vroeg: j U schreef ook geloofwaardig en onge-1 loofwaardig. Maar is het evangelie niet ongeloofwaardig, dat toil zeggen: 1.1 „De Grieken een dwaasheid, een i-1 scandalon". 21.000 Bisschop Robinson hield geen inlei ding. Als aanloopje bij de beantwoor ding van de eerste vraag deelde hij alleen maar mede dat naar zijn in zicht de discussie naar aanleiding van zijn boekje (in het Nederlands maar 160 pagina's) in Nederland die per en met beter begrip gevoerd was dan waar ook ter wereld, in ieder ge val veel beter dan in Engeland zélf. De bisschop zag wel uit naar de ont- Hoekendijk GKASM AAIMACIIINF.M slijpen-reparéren ÜttDHEDK MEENT 116 - RÓTTFRDAW Staatssecretaris achter cis. Bos? schrijft als hij het heeft over de dwaasheid van het kruis. Het probleem is echter dat de mo derne mens bij de kerk valt over een heleboel andere dingen, lang voor hij dat struikelblok bereikt heeft. „Ik pro beer het evangelie niet te verkopen ten koste van welke prijs dan ook", was zijn antwoord. En hij vervolgde: „Mijn probleem is hoe ik een geïntegreerde christen kan zijn en het echte evange lie kan prediken opdat de mensen ge confronteerd kunnen worden met het echte struikelblok in het evangelie. Hij of Het Een groot aantal andere onderwei- pen kwamen nog ter sprake, maar te gen het einde van de avond kwam dit aspect toch weer aan de orde. en op- - TT* - nieuw door een vraag van dr. Kuitert vraag stelde. Hij wilde die de bisschop met klem vroeg te ant- - Ti. woorden of hij God zag als een Hij. Wat is de dwaasheid van het kruis0 Heeft dat ook te maken met het feit dat Christus voor ons stierf aan het kruis en was er een leeg graf op Paas- morgen? Juist op dit punt blijkt het boekje van de bisschop toch wel heel verschil lende interpretaties toe te laten. Ook van rooms-katholieke zijde (door prof. Smits» werd ditzelfde naar voren ge- Deze vragen, zei dr. Robinson, zijn in Engeland ook gesteld, vooral vanuit de evangelische (of orthodoxe) vleugel van de kerk, cn vaak op een wijze uanruil bleek dat men het antwoord eigenlijk wel wist. Met sterke nadruk stelde hij dat het hart van de verhouding van Jezus Christus tot de Vader is de Abba- Avondmaal (Van onze kerkredactie) De vraag: „Wat wil bisschop Robinson eigenlijk met zijn Honest to God?" werd misschien gister avond bet best beantwoord door diens vrouw. Er was een vraag gesteld over de liturgie en natuur lijk kwam daarbij het Heilig Avondmaal ter sprake, dat, zoals dr. Robinson zei, zo ver verwij derd is van onze gewone avond maaltijd. Mevrouw Robinson vertelde toen hoe zij in haar gezin geprobeerd heeft deze kloof tussen het sacrale en het dagelijkse op te heffen. In een bewuste poging om de kinde ren iets te laten begrijpen van 0e kern van het Heilig Avondmaal is zij bijzondere aandacht gaan schenken aan de avondmaaltijd op zaterdag, opdat juist deze avond in meer dan eén opzicht een voorbe reiding voor de zondag zal zijn. Zij zorgt er voor dat de maaltijd een feestelijk karakter draagt. Er wordt tevens wijn en brood rond gedeeld. niet om het liturgische maar wel om het feestelijke karak ter van de maaltijd te accentueren. Het is tevens het moment dat ge hele familie samen bijbelstudie doet. en samen bidt voor eigen no den en die van anderen. De avond wordt dan gezamenlijk heel nuch ter doorgebracht met spelletjes Schep iets in het gewone dage lijkse leven, dat getuigt van het evangelie, een beeld is van wat dat evangelie ons leert, gedachte. Bisschop Robinson voegde er aan toe dat veel van de liturgie in de kerk volslagen zinloos is voor de ceremonie geworden. Niets aan het Heilig Avondmaal herinnert meer aan een echte maaltijd. Hij was er dan ook een voorstander van dat weer in de huizen van de gelo vigen het Avondmaal gevierd zou worden, opdat er weer een band komt met het dagelijks leven. „Uiv knecht" noemt koning Salomo zichzelf in het magistralt gebed, dat hij uitspreekt bij de officiële ingebruikstelling var de tempel in Jeruzalem. ,,Uw knecht", die spreekt namens hei volk, die bij God pleit voor Israël, als het heeft gezondigd er andere goden afgoden de voorkeur geeft boven zijn eiger en de enige God. De knecht van God, de knecht van het volk... Het is een leven van een totale dienstbaarheid, een koninc, waardig. Een voortdurend pleidooi om de relatie tussen God en mens, die steeds weer door de mens wordt verbroken, in stand te houden en te herstellen. Wie denkt, als hij dit leest niet aan die andere knecht, de lijdende Knecht des Heren, Dii niet schold als Hij werd geslagen en Die, toen de kruisdooó Zijn deel werd, de Vader bad voor de moordenaars: VergeeJ het hun, want zij weten niet wat zij doen". Hij, de Zoon de mensen, Die onder ons heeft gewoond en Die Zich in alle solidair toonde met de mensen. Die hen steeds weer opriep met al hun lasten en zorgen bij Hem te komen om genezint te vinden. Hij, de Knecht des Heren, Die de wil des Vaders deec tot het allerbitterste einde. Koning Salomo breidt, als hij zijr gebed beëindigd heeft, zijn handen uit naar de hemel en ze gent het volk, Jezus Christus toont de Vader Zijn doorboordt handen en God aanvaardt Zijn offer: zegenende handen bren gen eeuwig behoud voor mensen, die zich willen scliikker onder die handen. Wij lezen vanavond: Johannes 8 vers 31 tot en met 47. Morgen lezen wij: Johannes 8 vers 48 tot en met 59. SGP telegrafeert Vorstin: radicaal of niet Vader verhouding. Het gaat dus uitein- schapen, sche grootheid, maar een Vader die ons wil ontmoeten, uitdagen en ons vragen stelt Ik hoop, zei dr. Robinson nog. dat ik deze kern van het evangelie niet ver worpen heb. Het gaat mij er juist om hoe wij deze realiteit onder woorden kunnen brengen, hoe we het feit dat God in de geschiedenis handelt in woor den kunnen vangen. Een van de aanwezigen klaagde nog aan het slot van het gesprek met dr. Robinson dat zo weinig mensen van buiten de kerk hebben geerd in- Nederland. Volgens de bis schop lag dat in Engeland anders. Alleen is het hem opgevallen dat vooral van humanistische zijde vaak gereageerd werd zoals van funda mentalistisch christelijke zijde, dog matisch en zonder de bereidheid om mee te denken, sprekend van uit een eigen onaantastbare zekerheid. Telkens weer tijdens dit gesprek dat tot half elf werd voortgezet, be klemtoonde bisschop Robinson dat hij niet origineel had willen zijn. Eer lijk gaf hij toe dat hij de inzichten van mannen als Bonnhoefer, Til- lich en Bultmar.n had gebruikt waar hij ze kon gebruiken om duidelijk te maken wat hij had te zeggen. „Mijn boek", zei hij nog. „heeft meer te zeggen over de situatie op de markt dan over de kwaliteit van het pro- dukt." Het gesprek van gisteravond onderstreepte die eerlijke bekente nis. Dat heeft veel verwarring ge- i parlcmcntsredactie) kundig Gereformeerde Partü, die te Utrecht is gehouden, heeft een telegram gezonden aan hjvl de Koningin, waarin de vergadering haar aanhankelijkheid betuigt, maar waarin zjj tevens uitdruk king geeft aan haar verontrusting en be zorgdheid over de stap van prinses Irene, „welke zo indruist tegen de historie van ons land, toen onder de leiding van uw doorluchte voorvaderen ons volk werd verlost van de machten van Rome en Spanje." De vergadering bidt de vorstin „Gods onmisbare zegen en genade toe om in het voetspoor der Reformatie ons volk te mogen voore-aan in gehoorzaam heid aan Gods woord." I De vergadering stond onder leiding van partijvqorzitter ds. H. G. Abma, wiens openingsrede was getiteld „Zonen van hetzelfde huis" In zijn rede liet hij uit komen, dat het vertrouwen van velen is gevestigd op „des mensen kind. bij hetwelk geen heil is". Men stelt zijn hoop op de V.N., die echter geen huis zijn waar de volken als broeders samen wonen, doch veeleer een huis. waar de geest van Kain de broedermoordenaar heerst. Men klemt zich vast aan het kernstop-verdrag of aan de tweespalt tussen de Sowjetunie en China, terwijl het juist nuchtere politiek.is om met de ergste eventualiteiten rekening te hou den. De dood van president Kennedy heeft er ons weer aan herinnerd, dat men op prinsen niét moet betrouwen. In het vervolg van zijn rede gispte ds. Abma het eenheidsstreven op ker kelijk en staatkundig gebied, er op wij zend dat daarbij het kostbare goud, doen de reformatie aan het licht gebracht, ver donkert. In dit verband memoreerde hij ook de overgang van prinses Irene, die zelfs door officiële prot. christelijke woordvoerders is voorgesteld als een overgang van het ene vertrek naar het andere zonder dat men een ander dak boven het hoofd kiest. Wat is dat voor een „bekering", die dclijk om die geheel persoonlijke houding van ons tot God. In en door Zijn leven hebben wij toegang Vader. Dit staat in het evangcli het gesprek is begon- we verwachten, in het ver volg een ruimhartig standpunt innemen tegenover de legerpre- dikanten. die het inzake de kern- Ruim standpunt van minister Projectie de voornaamste reden zijn ge' stond achter het kernwapenrappoi meende volledig I daarover openlijk (Van onze parlcmcntsredactie) ''"verieden^-eek hof in „Elseviers Weekblad'' Ma: legerpredikant in de steek had gelaten, de hóofdlegerpredi- Hij zou hem namelijk hebben verzocht j brengen. i-leger-vooralsnog de opleiding niet te wijzigen, de bereiken: predikanten, die met het kernwapen-rap-omdat dit politiek niet haalbaar port instemmen en er in diensttijd ook Tegenover „Trouw" heeft de h< ,'ilien ^wijgen,| veel besproken rapport van de j synode der Ned. Hervormde ikant, ds. b. a. Bos, dat Kerk. Hoewel men van de zijde 1 van het ministerie in het geheel geen inlichtingen wenste te ver- Se'ïylfoSe móïït aa., schaffen, kan men moeilijk tot windsman volledig de een andere conclusie komen als be hoofdlegerpredikant me net j pageren van het verzet tegen de ken men kennis neemt van de woor- wapenjng onder dienstplichtigen" den. die minister P. J- s. de toelaatbaar heeft genoemd, omdat Rnttpr doende „de kracht van onze krijgsmacht staatssecretaris in elk geval rtoiier- van hinnpm.i» won" -»- „schandelijk verzinsel' opgeroepen, j noemd. hetgeen op zijn beurt de heer dat de be- Lunshof weer niet neemt. „De stukken deelde van liggen vóór ons en indien de heer Haex an memorie is. knn hij ze in schrijft hij in het laatste num mer van „Elseviers WeekbladWe hebben reden om aan te nemen, dat de de moeilijkheid is dat de; geheel persoon: :jke verhouding tussen zijn God onder woorden t worden. Deze verhou- j het ware geprojecteerd orden opdat wij het doorvertellen eet de heer Luns- kunnen aan anderen. Op verschillende n doet de bijbel dat Maar de loeilijkheid is. dat als wij hel onder woorden proberen te gaan ns juist het omgekeer- maken de zaak er voor alleen maar moeilij- heer Haex ker door. Maar we moeten vasthouden God die handelt, geen stati- nen en, wat Nederland betreft, reeds tot doorgaande bezinning uitgegroeid. Uiteindelijk beantwoordde bisschop Robinson niet de vragen; hij kwam naar Nederland om even met de Ne derlanders mee te denken over de ver taling van het evangelie in onze woorden, onze beelden, ons denken. Beroepins.swe.rk NED. HERV. KERK zich voltrekt gelijk een werk in de duisternis, zo vroeg de predikant. Na een waarachtige bekering roept men zijr burinnen en vriendinnen bijeen om sa men blij te zijn! Bijzonder speet het ds Abma, dat de SGP meestal alleen staal wanneer principiële punten aan de or de zijn. Het is zelfs zo, zei hij. dat de a.r.-partijleiding nog wel eens een knip. oogje geeft in de richting van de P.v.d.A, „Zo is het" Scherpe kritiek oefende de voorzitter op het feit, dat geen strafmaatregelen zijn getroffen tegen de makers van het televisie-programma „zo is het toevallig ook nog eens een keer", hetgeen vol gens artikel 36 N GB toch dure roeping Nadat ds. J. van der Haar en ds. J. C van Ravenswaay als hoofdbestuursleden waren herkozen, bracht ir Van Dis het jaarverslag waaruit o.ni. bleek, dat het aantal kiesverenigingen met vier is ge stegen, zodat het totaal van 300 werd overschreden. De penningmeester heeft een batig saldo. Eind vorig jaar heeft het hoofdbestuur een bespreking gevoerd met de predikan-l ten Tukker en De Gier en mr. De Heer over de (gelaakte) voorkeurstemmen- actie bij de laatste verkiezingen. De be- sprekingeri met hen zullen worden voort- Op de volgende vergadering zal de n het partijstandpunt ten aanziet ,het internationalisme, de Europes integratie en de supra-r-i;*- - 1 gemaakt. Zo licht leidt dit ook het gebruik maken van de televisie, voerde het hoofdbestuur tegen een voo stel uit Rotterdam aan. Ds. P. den Duyn overleden Tholen: E M. Bak- kant ds. P den Duyn. Deze predikant anvaardde in 1909 het ambt in Ooster- ijk. Tien jaar later ging hij officieel iet emeritaat om de hervormde recht- Ter Aar. Leerbroek, j 'innige evangelisatie „Christendom" te Vlist en voor Waspik: E. Enschede te kunnen dienen. In 1933 •d hij opnieuw bevestigd te Rijsoord in 1937 ging hij met emeritaat. Aangenomi ker. kand. te Randwijk; broek: G. Voordijk, kand. Beyerland. Bedankt Polsbroek M. Bakker te Randwijk; bedankt Kamperveen (loez.t, Goedereede, Eethen en Drongelen, en voor Lexmond: G Voordijk, kand. te Oud-Beyerland. voor Ederveen itoez.i: J Vos te Riissen. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Tholen: D. Slagboom te lirk. GEREF GEMEENTEN Tweetal te Yerseke: A. F Honkoojj te Goes en A. Vergunst te Rotten Beroepen te Dordrecht: K. de Gieu te 's-Gravenhage. Bedankt voor Vlissingen ren te Rijssen. - "aarversadering van NCR(eis)V op 7 maart De Nederlandse Christelijke Reisver- Haa- eniging houdt zaterdag 7 maart in hel Berghotel te Amersfoort haar jaarlijkse algemene vergadering, in de Behalve een bespreking over de ji -slagen en het reisplan 1964 rik 328,26, Kerkwerve 1987,50. Noord- l nrof. dr. Scharwoude 1936. Moerdijk 203.80. J Hoevers u Oud Beijerland 496,85, Scharendijke Bovendien 705. Sommelsdiik 847.50, Streef- I zien in tv kerk 1410. Zierikzee 1195.70. De to tale opbrengst van 475 lokale comité's was 345.399.33. In 1962 was dat 294.039.96. Meulenbeld uit Delft Gouda zijn herkiesbaar.] rroet de vergadering voor- vacatures ter uitbreidinf het bestuur. Ook zal in het college vertrouwensmannen moeten worden de vacature van wijlen ds Veldhuizen. Jong donderdagvond in o i dam heeft gesproken. In antwoord dere beschouwing op vragen zei hij nadrukkelijk, dat hij niets over de legerpredi- heeft binnenuit wordt uitgehold". Bij na- standpunt raagstuk sympathiseert. HPM- kennelijk standpunt ingenomen. Het alle schijn van. dat hij instemt ■HBUi het de hoofdlegerpredikant kanten heeft te vertellen, dat er met de door dc hervormde synode ge huldigde opvatting, dat de overheid heeft te doen dan even ha de militairen te j de wij- aarop hij het Evangelie brengt. vrijheid is in de verkondiging van i t a Gods Woord en dat hij zich als kerken gelegenheid geven haar overheidspersoon ver verwijderd if" wil houden van uitspraken over ze waarop hij het Evangel kerkelijke zaken. De leiding van uitsluitend verantwoording schuldig j J m a Uor.mrmdo k'prlr hppft de kerk- waa«"van hij ambtsdrager is. de Ned. Hervormde K-erk neert AUgen zijn kcrk kJ?n t Kortgeleden heeft hij het hoofd van de legerpredikantenopleiding te lefonisch meegedeeld, dat hij geen vergadering met de predikanten in zijn gewest mocht houden. En dezer dagen dus na de „schrobbering" van de heer Lunshof kreeg ds. Diekcrhof van de staatssecretaris be richt. dat hij van zijn functie als hoofd opleiding is ontheven. Over zijn toekomstige positie zal JJR zijn va n die momenten in het leven i dat daar nu zo vierkant ingetuind? De weg naar wijs heid voert ons langs veel schade en schande. Hel j kunnen de meest uiteenlopende zaken zijn, waar we voor vallen. Soms is het een mal hoedje, soms een te grote biefstuk. Zo af en toe is het zelfs niet helemaal onze eigen schuld, dan worden we door een buitenstaander opgejut tot extremiteiten. Dan kun je je lekker achter die ander verschui- i-| len. Makkelijk maar zot, want het volgende mo- genomen. Zoals men zich zal herinneren. kwam deze kwestie aan de orde synodevergadering van 18 febrva De synode droeg t( op om er op toe te CONSEQUENTIES oderamen vragen wait de consequenties zullen zijn. fint dp her- de toP van de protestants-geestelijke aai ae ner hct Jeger |s namelijk po„ met de roeping en de vrijheid genomen mag worden, dat het mode- de i gereformeerde) hoofdlegerpre- C11 de (hervormde) gewestelijk leger-~ ---■--Sl------ het standpunt van de synodepredikant in Eindhoven ds. H. J. Die- Verenigde Arabische Republiek aan de minister en diens staatssecre- kerhof. gg tarissen heeft kenbaar gemaakt. ONGERUSTHEID Bij de synode was ongerustheid wekt door een mededeling van de r ter ui de memorie van antwoord op het I Gedurende elf jaar hof tevens hoofd van de opleiding legerpredikanten, maar in het begin ■- dit jaar achtte de hoofdlegerpredikant Arabische ;- het wenselijk om zelf de leiding op zich soluties n. Ds. Diekerhof en dit moet tot uitvoering te brengen 'verleg worden gepleegd. Midden ment willen we weer echt voor mondige me» -'"en. Na deze lange inleiding kan ik het niet langei irbloemen t genomen. vlogen ben. Binnenkort, waarschijnlijk dinsdag over een week. behandelt de Eerste Kamer de A Defensie-begroting. Voor de Senatoren VV«et wat W moet doe'l«d een kennisje bestaat er alle aanleiding om ophelde-9ezegd, „jij moet eens naar een goede kapper deze zaak tc vragen. De de-|gann". Dergelijke kennissen borrelen altijd over van organisatiedrift en grijpen dan prompt naar de telefoon om het een en ander te regelen. Mijn vlees was zwak, mijn haar zat slecht en ik ging goede kapper. Kapper? Wat zeg ik? Coiffeur. Want een kapper, die zichzelf respec- bekendgemaakt dat d c'.teert heel coiffeur of tenminste haar sty list. Hij Ma-'kapt ook niet. hij creëert, hij heet niet meneer De Bruin of Jan de Wit. nee stel je voor. veel te burgerlijk. Ik toog naar monsieur Jean. Hij bezit een honneponnige salon, waar hij een zitje heeft laten aanbrengen van namaak-antiek. wit en dof goud gelakt en bekleed met glanzend rode da mast. Monsieur heeft een legert ie zussen om zich heen verzameld in de stijl van de meubeltjes. Na maak dus. Heel rise, heel larmoyant en heel sno bistisch. Toen ik binnenstapte strandde ik op een wit gouden tafel, waarachter een rose mademoiselle ziph bovenmate zat te vervelen. Het hinderde haar ernstig dat ik haar hierbij stoorde. Zo Frans en zo hees mogelijk lispelde ze in een microfoon tje: „Garderobe". Hierop verscheen heupwiegend een nieuwe rose gedaante. „Komt u maar". Ik gehoorzaamde schoorvoetend, dat werd zo van mij verwacht, dacht ik. Bij een nis nam zij mijn vrij simpele foetang.&êó fensie-specialist van de anti-revolutio-1 naire fractie, de heer H. Algra, heeft c in het Friesch Dagblad reeds blijk va gegeven, dat hij dezelfde mening als de hoofdlegerpredikant is toegedaan. In Rabat rokko besloten hebben de vriendschap- De Bruin of Jan de Wit. pelijke betrekkingen te hervatten Dieker- ambassadeurs uit te wisselen. eenkomstig de geest van Arabische een heid. met het oog op de gevaren die de at ie bedreigen en om de re de Arabische topconferentie en wintermantel aan, die tussen de persianers, bisam- buiken en zeehondenvellen een schamele indruk maakte Dat vond zij kennelijk ook. want even onbeschaamd als hautain werd ik verder ge taxeerd, Zij zuchtte vol deernis, ik werd te licht bevonden. ..Neemt u plaats", zei ze. Ik zette mij op 'n puntje van het rose damast en bekeek de he le tent met groeiende verbazing. De rose nimfen bewogen zich superieur. En terecht. Want of je in hermelijn of in plastii binnenkomt, er blijf niets van je over zodra je haren nat zijn ie hoofd met rollers en krullers zit ben je hele maal belachelijk. Dat was me bij mijn dorpskap per nooit zo opgevallen, maar hier in deze go ui- op-snee-omgeving u orden de tegenstellingen gro ter. Daarom bewegen de kapsters zich even deca dent en blasé als tentoonstellingspoezen. Ik wil de juist fiin moralistisch gaan denken over de uiteindelijke verdienste van dergelijke p toen het mijn beurt was. Monsieur Jean. Een filmheld met een duur pak. Een vervelende klier zou je in goed Hollands zeg gen, maar naar een monsieur kijk je anders. Hot dan ook dat dient gezegd hij verstond zijn vak. Toen ik ten slotte weer in tni.in mantel ge holpen werd had ik een mooi hoofd. Een hed mooi hoofd. Dat is nok wat waard. Maar als u mij nu vraagt of het dat bedroj waard was dat ik moest achterlaten op die gouden tafel, dan zeg ik eerlijk nee. Want dat be drag was zenuwschokkendEn als ik denk a kapitalen die in de geldlrommels rollen va 1 Jeans en Pierres dan rijzen mijn pasqekapte ho ren te berge. Ineens voelde ik hoven op mijn mooie hoofd cc' kanjer van een morele kater zitten Hij was en gromde Het misselijksle vind ik nog. dat d( dure coiffeurs nu de schuld krijgen. Dal zit hele maal fout. Want al die poespas-madammen hen zelf met hun oe'dsnujterii van gewone Jannen en Pieten snobistische Jeans en Pierres ge- MINK VAN RIJSDIJÜ

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2