Mr.CAP Herman Houweling uit Schellingwoude: RUNNER OP DE s IX lil k k ïT T~ b g a a sWè" Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Herman houweling. 25 jaar, derde werktuigkundige, trok op 6 mei 1963 des morgens om reven uur de deur van de ouderlijke woning te Schellingwou de achter zich dicht en eerst de ze week. op 24 februari 's nachts om twee uur, keerde hij er terug (Moeder Houweling: ,.Ik herken de hem eerst niet, hij had zijn baard laten staan"). In de ruim negen maanden daartussen was hij op de Zwarte Zee. de trots van de vloot van L. Smit Sc Co's Internationale Sleepdienst, aan het zwerven geweest, vrijwel over al le wereldzeeën tanker wegge bracht van Londen naar Valen cia, op station gelegen op dc Azo- ren, op Trinidad sleep opgehaald voor Johnston-eiland. naar Hono- loeloe voor proviandering, sche pen van Leen Smit gebunkerd die met slepen onderweg waren, Cu rasao aangedaan, wat rondgeke ken in de Middellandse Zee, bij Dakar de Humber geassisteerd, en ten slotte naar Orange in Texas waar het Amerikaanse booreiland Mr. Cap lag te wachten om naar Holland te worden gebracht. De laatste job nam exclusief de twaalf dagen oponthoud op de Bermuda's 56 dagen in beslag en die 56 dagen was Herman Houwe ling met Teun Breederveld uit Vlaardingen als tweede Hollander en vier Amerikanen runner op de Mr. Cap, een stuk eenzaamheid van een 152 voet breed met de grootste breedte achter en een 160 a 170 voet lang. Over die 56 dagen verblijf op de Mr. Cap heeft hij ons dezer dagen verteld aan dc hand van een soort logboek, dat hij had bij gehouden en waarvan de eerste zin luidde: „18 december, 's mor gens 7.00 uur uit Orange (Texas) vertrokken, bestemming Euro- Soort". Hij zei: „Ruwweg geschat adden we toen zo'n 5600 mijl vrij slecht druk met het nalopen van het las werk van de poten. Dat laswerk scheurde nog al eens, praktisch hadden we er elke dag werk aan. Op 31 december maakten we maar 49 mijl per etmaal tegen een honderd mijl op andere da gen en op Oudejaarsavond liepen we zelfs slechts een mijl per uur. Het was nog niet wat ik een storm zou willen noemen, het was meer een stevige bries. Die dag draaide ook de motor van het licht in elkaar en dat moest worden verholpen, en er waren nog wat van die akkeviet jes, en zodoende ging Oudejaars avond voorbij zonder dat we er wat aan hadden kunnen doen. We hebben toen de volgende dag maar zo'n beetje feest gevierd. Pearle Wight, een van de Amerikanen die als kok fungeerde, had een aardig dineetje in elkaar gedraaid, zo'n echt Amerikaans dineetje met kal koen, een flinke grote, wat taar ten en voorts veel snoepgoed als zuurtjes en koekjes, waar ik nu niet zo dol op ben. Maar we had den geen wijn of bier aan tafel. De kapitein had alle drank aan boord van de Mr. Cap voor taboe verklaard, we deden het dus met glaasjes water. Accommodatie de beschikking accommodatie voor dertig men sen. En we waren van alles voor zien. We hadden een diepvries- kast die goed was gevuld vers vlees, aardappelen, verse groen ten voor de eerste veertien da gen, blikgroenten, fruit, enfin, het zat lekker. En voor de kok was er een electrisch fornuis, later, toen het lichtaggregaat in de soep was gedraaid moesten we het doen met een kolenkachel en die gaf nog al veel rook. Onder elkaar hadden we het best. We hadden ieder ons eigen werk, zodat we elkander niet voor de voeten hoefden te lopen, 't Was natuurlijk alles Engels wat de klok sloeg, want die Amerikanen spraken geen woord Hollands. Maar Engels spreken is bij de Het ligt stabieler op het water, en dat moet natuurlijk wel, want als zo'n ding zou rollen als een sleepboot kan doen dan zou je gauw ondersteboven kieperen. Maar dat neemt niet iveg, dat zo'n booreiland-op-sleep altijd in beweging is. Twee dagen voor de Bermuda's was er zo veel be weging, dat we het laswerk de poten van zo'n booreiland zijn aan het dek gelast niet meer konden uitvoeren. En om dat het er naar uitzag dat bin nen afzienbare tijd allé poten los zouden komen te zitten werd be sloten dat we de Bermuda's zou den aanlopen voor de nodige re paratie. Dat was op 5 januari. We hebben toen twaalf dagen in St. George gelegen. Die repara tie heeft, naar mijn mening, niet veel uitgewerkt. We hadden nauwelijks St. George verlaten of het laswerk ging weer scheu- Corrcspondentie en oplossingen aan de heer EL J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Vier shots uit Hastings aantal partijen, waarin iets voorkwam dat dc moeite van het tonen waard is. Speciaal voor dit Hastings gold dit, omdat in de hoofdgroep twee broers deelnamen. John en Norman Little- wood, wien het schaak-avonturisme diep in het bloed zit. Voor hen Been ;aaie positie-partijen of rustig i Uit de partij Bely—Tak. k E ES ES 81 i' Slingering In het tweede gedeelte van janu ari kregen we aardig slecht weer. Even kijken dat was de 21ste. 't Kwam allemaal uit het Wes ten. Windkracht acht tot negen. De volgende dag nam dat toe en op 23 januari zo heb ik geno teerd waren er stormwinden met uitschieters tot 45 mijl per uur en zeeën tot een dertig voet hoog. De Mr. Cap slingerde naar alle kanten zo'n vijftien graden. Hij mocht een twintig graden hebben, dat was de veiligheids- grens. Toen we bij het Kanaal waren hebben we nog een keer tot bijna twintig graden geslingerd Nieuws van de boekenmarkt Vrouwe van Kachtanowka, door Henri Troyat. Uitgave L. J. Veen, Amsterdam. Rusland is een dankbaar land om er romans over te schrijven. Aanleiding is vaak de geheimzin nige waas die het bedekt. Niet al leen tijdens het communisme, maar ook tijdens de regering van de Tsaren. De vrouwe van Kach tanowka is een Frangaise die ge huwd is met een Russisch otli- cier. Na de oorlog verhuisd zij naar het grote landgoed van haar schoonvader. Haar man verdeelt zijn tijd tussen de geheime po litieke groeperingen en het land- je leert je wel aanpassen. Beweging Hef lukt haar niet, ook omdat blijkt dat deze mensen niet ge holpen willen worden. Een weet ze er tenslotte vrij te krijgen. Verder doen zich allerlei huwe lijksverwikkelingen voor. Het ge heel is vlot geschreven. Antiek mozaïeken,, door dr. Th. Bogaerts. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Elsevierpocket A 104 geeft een stukje pionierswerk in handen. Hierin vertelt dr. Theo Bogaerts lezenswaardig over de niet-religi- euze mozaïeken in de Romeinse wereld, een onderwerp waarover tot dusver slechts summier en dan nog incidenteel is geschre- Na eerder een publicatie te heb ben gewijd aan wandschilderin gen in Pompei, heeft de schrij ver zijn belangstelling gericht op het gehele verspreidingsgebied van de profane mozaïeken. Resul taat: een interessant overzicht, boeiend geplaatst tegen achter- 5ronden van de mens en zijn tijd. ammer, dat slechts afbeeldin gen in zwart-wit dit exposé illus- Rhapsodle in Londen, door Monica Dickens. Uitgave Zuid-Hollandsche Uitgevers- Maatschappij, Den Haag. Evenals haar voorvader Char les Dickens, heeft Monica Dic kens met een scherp oog voor de omstandigheden in de verschillen de milieus een menselijke „Rhap- sodie in Londen" gecomponeerd. de zeer gemeleerde bevolking Cottingham Park. een ietwat ge degenereerde Victoriaanse stads wijk van Londen, op de berich ten over afbraak. Cottingham Park valt ten prooi aan de snel- wegen der planologen, die deze BeZOek wereldstad uit de verkeersimpas- moeten helpen. Op boeiende en toch zijn we niet omgeslagen. De volgende dagen bleef het zo. Op 26 januari liepen we nog maar 27 miji. Die dag kon er ook niet aan dek worden gewerkt. Het ding nam veel te veel water over, voor al als we de deining van voren hadden. De dag daarop zijh we een beetje van koers veranderd, we zijn toen pal noord gaan lig- Mast Op 30 januari was de rode lamp m de voorste poot stuk. Dat bete kende veertig meter naar boven om reparatiewerk te doen. Er stond behoorlijk veel wind en de Mr. Cap slingerde aardig. Er moest iemand mee om me vast te houden terwijl ik de rode lamp maakte. Op den duur wordt het leven- in-afzondering op zo'n booreiland natuurlij kvrij eentonig. De Zwar te Zee lag zo'n negenhonderd me ter voor ons. Elke dag om twaalf uur precies hadden we via de ra dio verbinding met de Zwarte Zee. Dan kregen we onze positie door, werden de nieuwsberichten voor gelezen en wisselden we bijzon derheden uit. Een keer zijn ze van de Zwarte Zee nog bij ons aan boord gekomen. Dat was op 6 februari. Met een sloep kwamen ze toen tien 100-liter vaten water brengen. In het water van ons zat roest en olie en daarmee konden we niets uitvoeren. se moeten helpen. Op boeiende wijze heeft de schrijfster deze geschiedenissen tot een lezens waardige roman gebundeld. Twee dagen eerder hadden we bezoek gekregen van de Ierse Zee. die op weg was naar de Ber muda's om het andere booreiland over te nemen. Ze had wat spul len voor ons bij zich. We konden toen eindelijk ook onze brieven eens kwijt. Ach, het viel allemaal wel mee. Maar we waren blij toen we het gat zagen. Zo'n 67 dagen is wel wat lang. Op 19 februari hadden we nog eens slecht weer. Wc maakten die dag 22 mijl. Dat was bij het Kanaal. We hebben toen een tijdje liggen drijven. De dag daarop maakten we weer 62 mijl bij een windkracht van acht tot negen. Er was windkracht tien voorspeld, maar daar hebben we geen last van gehad. De laatste dagen was het prachtig weer, met een glad zeetje zijn we de Nieuwe Waterweg binnengelopen. Ik heb op het ogenblik iets meer dan drie maanden verlof. Wat ik ga doen weet ik niet. Verlangen naar de zee? Ja, nee, ach....". Maar moeder Houweling zei: „Over een paar weken merk ik het wel. Dan zie ik het aan hem. Dan denk ik: Jongen, het wordt tijd, dat jij weer gaat varen". a b cd ef gh Uit de partij L. Littlewood—Gligonle. i 4 1 1JL k k L i. - abcdefgh de partij N. Littlewood—Bely. *f! 4 k X 4 4 4 V ■AQ ft b e d e f Oplossingen Hieronder dan de oplossingen vier opgaven uit onze rubriek va februari jl.. u voorgezet onder de „Kleine werkjes". 1 (Nimzowitsch). Wit won doo Lh7t Kh8 2. Lc2t! Kg8 3. Tg2t (Hel overbodige stuk) Lxg2 4. Lh7r Kh8 S. Lg6r en mat in twee zetten. 2 (Evans—Blsguier). Wit hield j vast" door 1. Da3* De7 (1 2. Lxh7?) 2. Lc6l Kh5 (3. Kf8 4. De4 levert geen r..„ lijkheden op) 4. Th7! (dreigt Dh2t) Thl 5. De4! (dreigt niet slechts Dxhlr, maar ook Txh6t gevolgd door Dxg4) 5. Th4 6. De8 mat. 4 (Kasparlan). Wit wint door 1. d7 Df8 2. Te8! Pxe8 (En wat nu?) 3 Lg5+' Kxf7 (3. KxgS 4. fxe8D Dh6t 5. Kg8 en de witte d-plon pro- PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. breuk. 6. gezamenlijk verteer, 11. lichaamsdeel. 12. bosgod. 14. zoon van Jacob. 16. voorzetsel, 18. kleine hoeveel heid van een geneesmiddel, 20. foei, 21 vistuig, 22. voegwoord, 23. voorzetsel, 24. water in N.-Brabant, 26. voorzetsel, 27. muzieknoot, 28. bergweide, 30. werkplaats (afk.). 32. gemeente in N.-Brabant, 34. uitroep, 35. lidwoord, 37. rund, 38. scheik. eement (afk.), 40. bedehuis, 41. witte suiker, 42. autoped. 43. soort onderwijs (afk.), 44. vervoeging van een hulpwerkw., 45. stoomschip (afk.), 47. meisjesnaam. 49. achterdeel van de hals, 51. Europeaan, 53. in- sektje, 56. Engelse lengtemaat (afk.). 58. gewicht (afk.), 59. jon gensnaam, 61. scheikundig element (afk.), 62. stad in Italië. 64. gemeente in Limburg. 65. uitroep, 66. plaats in Zweden. 69. munt in China, 70. hoenderachtige vogel, 72. gering, 73. hoofddeksel, 75. hoog bouwwerk, 76. Nederlands schilder. Vertikaal: 2. jaar (afk. Lat.), 3. vreemde munt, 4. de oudste (afk.L 5. eter, 7 bekende afkorting, 8. klimwerktuig, 9. meisjes naam. 10 Frans beeldhouwer, 12. rivier in Italië. 13. scheikundig element (afk.), 15. viskorf met deksel, 17. nachtgewaad, 18. spoe dig, 19. verlegen. 20. vruchtje, 25. telwoord, 26. rivier in Siberië. 28. bijb. figuur, 29. deel van het jaar (afk.), 31. de gezamenlijke hoeveelheid. 32. boom. 33. aardappel, 34. donkere zolder in molens. 36. plaats in Duitsland. 37. gemeente in N.-Brabant, 38. eerste boek van Mozes (afk.). 44. pers. voornaamw., 46, stapelmeter (afk.), 48. overlevering die betrekking heeft op de godenleer, 50. hetzelfde. 51. VOOR DE JEUGD VOOR OE JEUGD - VOÖR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD Dag nichten en neven. Zijn jullie allemaal weer beter van de griep aanvalletjes! Wat waren er verleden week veel xiek. Er waren zelfs meisjes en jongens die met mazelen of roodvonk op bed lagen. We zullen hopen dat jullie inmiddels allemaal weer een klein beetje beter bent geworden. Ook kreeg ik veel opgewekte brieven van nichten en neven die heerlijk de gladde ijzers weer hadden ondergebonden. Ik heb ze zien zwieren. Mmmmm, wat ging het allemaal lekker! Jullie boften maar dat je toch nog van het ijs kon genieten. Het zal nu de laatste keer wel geweest zijn, denken jullie ook niet? Brrrr, ik hoop het maar hoor! We gaan nu fijn van het lenteweer genieten. Heerlijk! Nu heb ik mooie katjes gezien, hoor! Hoe gaat het met de repetities op school? Veel meisjes en jongens schreven dat ze dc puzzel zo héél erg moeilijk vonden. Meenden jullie dat werke lijk? Zo erg was het toch niet? Ik denk dat jullie je er te weinig voor hebt ingespannen en dan gaat het natuurlijk niet. Hier komt de oplossing: laars, spoor, klein, japan, braam, judas, koers, en aster. De hoofdprijs gaat naar Joost van Beek, Rotterdam. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd: Cor Bezemer, Hoogvliet en Lenie van Dommele. Moerka- pelle. Lang zullen ze leven!!!!! Jaap v. d. Berg, Jopie Bree- derland, Anneke de Jong, Ria de Kievit, Alie van Nieuwen- huijzen, Freddie v. d. Vlugt en Stieneke v. d. Wetering, van ,1; harte gefeliciteerd met jullie I, verjaardag van dc nichten en We gaan nu de brieven beant- door het ijs zakte Leo Alblas Rijsoord. Was mamma erg boos? Heerlijk dat je toch nog hebt kunnen schaatsenrijden. Fijn dat de juffrouw jou toch van het bijten heeft afgeholpen. Ze heeft je echt straf voor je bestwil gegeven hoor! Opa heeft jullie maar verwend hoor! Wat heb jij al veel gespaard. Gewel dig dat jij het zelf hebt getypt. Jij hebt een prijs gekregen op 30 november Joop Alblas Rijsoord. Tante Jos zal hem alsnog toesturen hoor! Het is waarschijnlijk zoekgeraakt. Va ren in de sloot is natuurlijk ook fijn. Prachtig dat jullie samen ccn schip hebben gebouwd. Ik kan best begrijpen dat jouw moeder geen snoeken kan ge bruiken. Fijn dat Berrie straks ook weer naar buiten kan. Hoe veel jaar is hij? Berrie hartelijk gegroet hoor! Grappig dat Liesbeth al zo mooi kan kraaien Bas van Andel, Andel, Ze vindt het natuurlijk prachtig als je naar haar luistert. Hoe gaat het met de tweelingkalfjes? Groeien ze goed? Is de loods nu bijna klaar? Jij bent verschrikke lijk verwend hoor Joke Baars Oud-Beijerland. Jij hebt nog iets heel moois in het vooruitzicht. Wat zal je straks als het mooi weer is heerlijk van je fiets kun nen genieten. Fijn dat je nu weer een beetje beter bent. Zou het schoolreisje doorgaan? Nou en of ik Johnny een leuke naam vind Donnie Bakker Rot terdam. Leuk dat je hem al zo gauw hebt gezien. Wat is hij verschrikkelijk verwend. Jam mer dat hij al die mooie bloe men niet kan zien. Is het vrij dag groot feest geweest? Heb ben jullie veel pret gemaakt? Het was bij jullie net een klein ziekenhuisje Joost van Beek Rotterdam. Zijn alle patiënten weer beter? Zie je vaak grote schepen varen? Heb jij nog kun nen schaatsenrijden? Dat wordt 10 maart een gewichtige dag hoor! Prachtig dat het weer goed gaat met Arie. Lenle schrikkelijk druk. Fijn dat je toch nog altijd even tijd hebt om een briefje naar tante Jos te schrijven. Hartelijk bedankt voor je mooie tekening. Ik vind hem werkelijk prachtig. De brie ven kan ik toch niet allemaal bewaren. Waar zou ik ze moe ten laten? Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos aan het verge ten was Sinn, den Besten Schoon- rcwoerd. Fijn dat ik nu weer een briefje van je kreeg. Uit welige boeken krijg je orgelles? Wat borduur je op het lakentje? Was het groot feest op Kees z:jn verjaardag? Ik miste de ze week jouw brief Arie Beze mer Berkel. Hoe komt dat? Heb je genoten op het feest van je jarige nicht Cor Bezemer Hoogvliet? Hoe gaat het op school? Krijg je veel repetities? Jouw vorige brief was te laat Corric Bikker Groot Ammers, Als jij een nichtje wil worden OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kalkoen. 7- globaal. 13. Lier. 14. kalis, 16. orde, 17. A.D., 18. om, 20. ril. 21. ge, 22. ei. 23. parket. 26. Hérold, 28. Duren. 30. kamer, 31. el, 33. salangaan, 35. p.e., 36. rat, 38. N.G.. 39. R.K., 40. dol, 41. git, 42. alras. 43. roe, 44. vol. 45. on, 46. p.s., 48. nep. 50. es, 51. argwanend. 55. ti, 56. elger. 57. sloot, 59. teler. 62. dédain. 64 Rr. 65. el. 66. nee. 68. k.o 69. N.T.. 70 egge. 72. suite. 74. node. 76 kornuit. 77. Vertikaal: 1. klapper. 2. Aïda, 3. Ie. 4. krokus. 5. e k., 6. nar, 7. gil, 8. L.S., 9. boeren. 10. ar. 11. adel, 12. leidsel, 15. lip, 19. Meran, 21. gemak. 24. R.D., 25. telganger, 26. haar speld, 27. o.r., 29. na, 30. kg, 32. Lagos. 34. noria, 35. poëet, 37. til, 40. Don, 44. vertrek, 45. or gel, 47. snoek. 49. pienter, 51. alleen. 52. W.R.. 53. N.S., 54. dodona, 56. el, 58. ta. GO. ergo. 61. rei, 63. Indo. 66. nut. 67. ets. 71. gr. 72. si. 73. Ee. 75. Ot. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de lin kerbovenhoek vermelden: ..Puz zeloplossing". Er zijn drie prij zen: een van ƒ5.— en twee van 2,50. deze leuke kruiswoord- Jullie zien wel dat de hokjes ge nummerd zijn evenals de voor werpen die er omheen staan. De zwarte hokjes moeten natuurlijk niet ingevuld worden. Als we dat hebben ge daan onstaat er vertikaal (dus van boven naar be neden een woord waar jullie alle maal dolgraag naar kijken. Goed je best doen hoor.' De oplossing zen dinsdag 3 maart. zit jij? Wanneer ben jij jarig? Wisten jullie werkelijk niets te schrijven Gerrit Bouman Wijk en Aalburg en Bram dc Boer Rotterdam? Volgende keer krijg ik een lange brief? Heb jij een fijne verjaardag gehad Adri Boutensteijn Maassluis? Zijn je vriendinnen nog geweest? Je schrijft er niets over. Hoe gaat het op school? Jij vond het natuurlijk geweldig dat je met het zakje bij de uitgang mocht staan Klarle Breederland. Zuid- land. Wat zal jij van de zomer verwend worden. Arjo vond het zeker wel prachtig dat ie met hem ging wandelen? Hoe gaat het orgelspelen? Heb je nog iets van Metha gehoord? AUemen- sen wat ben jij verschrikkelijk verwend met zo'n mnnm fiets Jopie Breederland, Zuidland. Rijdt hij goed? Zijn je vriendin nen nog geweest? Leuk dat je goudvisjes hebt gekregen. Zal 'je nu goed onder de jarigen kij ken? Mijn excuus dat ik je over het hoofd heb gezien hoor! Schrijf je de volgende keer nog eens precies de datum9 Hand werk jij graag Annemiekc ten Brummelen Berkel? Leuk zo'n strijkpatroon. Wordt het schort je mooi? Leuk die babysokjes? Heb je al iets van de kleurwed- strijd gehoord? Waarom schreef jij niets Marieke Brunt Woerden? Volgende keer krijg ik een lange brief? Jij bofte maar dat je vrij krees van school Joke Bufzcr Sprang Ca- jullie P°es al terug? Wat heb jij veel moois op de handwerkles gemaakt. Wordt het kleedje mooi? Hoe is het kussen geworden? - Waarom schreef jij niets Lenle Buvs Meuwpoort? jj schreef ook j al mets Annemleke van Dalum -Maassluis. Wat zal jij deftig zijn met zoveel moois Joke van Dam Bodegraven. Welke kleur heeft je trui? Prachtig zo'n mooie broche. Jij bent ver schrikkelijk verwend op je ver jaardag hoor! Hoe heet het boek? Geweldig dat jij Jochem ook eens mocht vasthouden. Wat zal jij fijn rovertje kunnen spelen met zo'n rtiooie hut Mar- tlen van Dam Gouderak. Was het moeilijk óm hem te bouwen? Hoe vond je het in de stad Gou da? Heb jij nog kunnen schaat senrijden? Jammer dat je nu niet meer ln de sneeuw van de dijk kan rollen. Wat ging jij verschrikkelijk laat naar bed op pappa's verjaardag Nelleke van Dam Bleskensgraaf. Had je mooie slingers gemaakt. Ik hèb Swiebertje niet gezien. Wat zal Corrle blij zijn met zo'n prach tig cadeau. Het is natuurlijk nog een verrassing voor haar. Wat zal jij vandaag genieten Nelly van Dam Nw.-Lekkerland. Leuk dat ze jou ook uitgenodigd leuk verhaal over klompen moest vertellen. Doe jij maar goed je best hoor Nellie! Als je je diploma hebt ben je wat blij dat je hebt doorgezet. Wat is de kleine Hansje erwend Lenie van Dommele Moerkapelle. Hij kan zich nu niet meer vervelen met zoveel speelgoed. Wat heb jij al veel gespaard. Wat heb jij lang gewacht met schrijven. Niet meer doen hoor! Jij hebt prachtig postpapier gekre gen Ietje Donk Nieuwland, Grappig die pannekoek in lucht. Is het maandag groot feest geweest? Hebben jullie zelf de klas versierd? Nou en of handwerken fijn is. Wordt het kleedje mooi? Fijn dat ji_ weer beter bent Greetje Donker Nieuwland. Wat was pappa wel blij met jullie cadeaux. Had jij nog mooie slingers gemaakt? Prachtig dat Jannie's sjaal zo mooi geworden is. Bctsie en Co- by boffen maar hoor! Jam mer dat jij niets schreef Greetje van Drunen Genderen. Jouw vorige brief was te iaat Mar griet Drijver Rotterdam. Na tuurlijk mag jij een nichtje wor den. Hartelijk welkom. Wanneer ben jij precies jarig? Leuk dat jij bij Irene in de klas zit. Jullie schreven ook al niets An nie den Dunnen Werkendam, Coby en Anneke van Dijk Meer kerk. Volgende keer krijg ik een lange brief? Jij boft maar dat je zo'n prachtige bouwplaat hebt gekre gen Addie v. d. Akker Monster. Is hij al helemaal klaar? Mmm, wat hebben jullie heerlijk van de patat gesmuld. Hoe heet jouw kleine zus? Is ze nu weer beter? *Jij boft maar dat je iede re week kan zwemmen. Ga je dan naar Den Haag? Waar om ga jij geen paard meer rij den Margriet Akse Den Haag. Fijn dat jij toch nog hebt kun nen schaatsenrijden. Was het ei lekker? Wat was jouw broer wel blij dat je met hem ging wandelen Ik dacht werkelijk dat jij mij ging vergeten Henk Aksc Den Haag. Gelukkig is dat niet zo. Hoe gaat het op school? Geweldig dat jullie in de buiten nanege hebt gereden, i Waarom kregen jullie een meu-i we karwats? Is dat werkelijk zo i hard nodig? Zijn je vrien-j dinnen nog op jouw verjaardag geweest Marjo Bassie's Gra-' venzandc? Je schrijft or hele-1 door Thea Beekman Twaalf weken gingen voorbij. El ke dag keken Flavia, Lena, El- sa. Marina en Bella naar de weg die door de heuvels kronkelde. Maar wie ze ook zagen: geen Roeland. De boer en de boerin keken elkaar soms eens aan. Ze zeiden niets, maar wat dachten Die maakte zich niet druk. Hij zwierf wat rond in het heuvelland en amuseerde zich. Eerst werkte hij een tijdje bij een klompenma ker, daarna trad hij in dienst bij een boer en hoedde de schapen. Loon wilde hij niet hebben. Hij werkte voor de kost en een hoop stroo om in te slapen. Hij vroeg niemand iets en zoeken deed hij nog minder. Maar hij was altijd vrolijk en maakte iedereen aan het lachen. Toen er bijna twaalf weken ver streken waren,'nam hij afscheid van zijn baas, gooide zijn bun deltje over de schouder en keer de terug. Spoedig kreeg hij de boerderij van tante Berta in het oog. Hij zag ook Flavia, die over de weg tuurde. Toen begon hij sneller te lopen. „Daar komt Roeland!" riep Fla via blij. Ook de andere meisjes kwamen aanlopen en begonnen verheugd te zwaaien. „Tante Berta, oom Jochum!" juichten ze ..Roeland komt te- De jongen was nu bij het erf. De boerin kwam naar buiten. „Is hij alleen?" vroeg ze. Roeland stond heel stil en keek „Ja." zei hij. „Ik ben alleen. Ik heb de prinsessen nog niet- gevonden. En over een paar da gen zijn de drie maanden om." De meisjes verbleekten, Bella' barstte in tanen uit. „Ik wil niet dat ze je hoofd af hakken," snikte ze. „Ga niet naar de stad, Roeland." „Jawel, ik moet mijn belofte hou den. de koning verwacht me." zei Roeland kalm. Ze namen hem mee naar binnen! en gaven hem eten en drinken.' Ook de boer werd geroepen. i „Heb je geen enkel spoor van| de prinsessen kunnen ontdek-J ken?" vroeg boer Jochum mede lijdend. „O. dat wel," lachte Roeland.! „Kijk maar." Hij opende zijn bundeltje en haalde er iets uit. Het was een gouden kroontje. ,,0," riep Elsa verschrikt. Roeland nam een tweede voor-; werp uit zijn bundeltje. Het was een zilveren schoentje. Roeland antwoordde niet en haal de het derde voorwerp tevoor schijn. Een paarlen ketting. „Waar...waar heb je die dingen gevonden?,, vroeg Flavia. bij na huilend. „Je mag twee keer raden", lachte Roeland. En opeens huilden ze alle vijf. (Volgende week verder) Tioedcr jullie ver muld. Jij bofte maar dat je zo lan p mocht blijven toen oma jari! as. Je hebt haar natuurlijk er erwend. Fijn dat je nu ook naa assie kan kijken. Jullie boffe; ',?sl weïdig al die vogels in de tuin. Wat zullen jullie kunnen genieten van hun zang. Tante Jos wordt 's morgens ook wakker van het zingen van de vogels. Prachtig! Allemensen wat zaï jij deftig zijn met zo'n mooie jurk Anneke Doesburg Den Haag. Je bewaart hem natuurlijk voor het grote feest. Heb je al lels geleerd? Vorige keer miste ik jouw brief. Niet meer zo lang wachlcn met schrijven hoorl Hier komen nog een paar nage komen brieven. Heb jij de kleine Petertje al gezien Ria Dubbeldam Gorinchem? Volgende week zater dag is het dus groot feest. Gewei- dig! Jouw postpapier vind ik erg mooi hoor! Zijn Keesje en Frans een tweeling? Doe jij de brief voort- aan wat eerder op de post? Na tuurlijk mag jij je poëzie-album op. sturen Mlja van Dueren den Hollan der Oudcmolcn. Wat is Pieler al ge- groeid. Fijn dat jij hem ook wei eens mag vasthouden. Je knijpt hem toch niet hè? Heb je al een lange verlanglijst gemaakt? Zouden je wensen in vervulling gaan? Heer lijk dat mamma zo verwend is Cora Bardclmeijor Ter Aar. Jullie mees ter ls maar een grappemaker hoor' Fijn dat Je het zo naar je zin hebt op school. Vind je boetseren leuk? Wat zal jouw pop straks deftig zijn met zo'n mooie cape Prachtig da' Jij zo'n knappe pappa hebt. Volgen, de week zaterdag wordt een ge wichtige dag. Veel sterkte hooi Was mamma blij met haar mooie cadeaux Henny Bcrdelmeljer Ter Aar? Wat zullen jullie nu heerlijk Hoe heet Ji het broekje m__. - ,d? Gewcjdig d'at JIJ Katwijk aan de Rijn? Volgende kc krijg ik een lange brief? Fijn C gezellige avond. Echt fijn! Grappig dat jullie allemaal op de ballon moesten gaan zitten, 'k Geloof besl iuUie veel pret hebben gehad, Heb jij nog een versje moeten zin- 5en? Leuk. dat jouw broer ook op e blokfluit moet spelen Hoe AMgifIne duifjes Wli noole k° nj"hwaS|7 Bedanl{t v0°r Je Meisjes en jongens de brievenbus s helemaal leeg. Zorgen Jullie voor t/m K zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16