Vredes- corps Onmogelijke situatie voor Nederlandse en Duitse Spijkers fwm FATERDAG 29 FEBRUARI 1964 werd een MONUMENT voor JOHN FITZGERALD KENNEDY Tijdens een van de crises, die zich de laatste tijd hebben voorgedaan in de Latijns- Amerikaanse landen, zei de ambassadeur van een van die landen over de anti-Ameri kaanse stemming: „Als u uw ambassadeur zou terugtrek ken, of uw economische hulp zou stopzetten, zou dat zeker indruk maken op de regering van mijn land. Maar als u uw vredescorps terug zou trekken, zou dat grote onrust veroor zaken onder de gewone men- volulie kunnen veroorzaken. Sargent Shriver (onder) is de mar die gestalte gaf aan het Vredes korps van president Kennedy. massale aanval op de allesover heersende lusteloosheid e.i traag heid, die generaties lang de mas- minder bevoorrechten Shriver. ,,Ze willen er nog 400 bij hebben. Als we daar 700 vrijwil ligers zouden hebben, zou dat be tekenen, dat iedereen in dat land. soort semi-slavernij hebben die naar een middelbare school gehouden". Deze aanval tegen ar- zou gaan, door een vrijwilliger moede en ellende is niet slechts van het vredescorps zou worden beperkt tot het platteland. onderwezen." Shriver vestigt ook de aandacht op projecten, waar in het najaar toen de com- voor zeer bekwame technici wor- munisten in Peru eisten, dat de den vereist, zoals bijvoorbeeld vrijwilligers van het vredes- Jïï0rl„d*..5h?' -orPs onmiddellijk uit het laud 5T£ zouden worden gezet, nam een ternational development" wordt i organisatie die 50.000 mensen ondernomen. Dit programma zal uit achterbuurten in de grote 94 procent van de scholen in Co- steden vertegenwoordigt, het op lombia kunnen bereiken. Dan zijn voor de „nobele en humanitaire er leden van het corps in Afrika, Ui taak van de Amerikanen". ivaar zij als juristen behulpzaam zijn bij het opstellen van de wet ten van nieuwe staten. Ook zijn er geologen, sociale werkers en leraren voor boekhouden en ad- ,,We hebben 400 leraren en on- ministratie. Zes leden van het derwijzers in Ethiopië", zegt corps geven in Afghanistan les in het bedienen van zetmachines. Van alles De leden van het Vredescorps t de Verenigde Staten zijn geen „dure jongens", die een mooi gebouw acht drukwekkend bureau zitten. Ze zoeken de mensen op, naar die werk zijn, zoals deze rikac (Van een onzer redacteuren) A/TEEWARIG hebben ve- len het hoofd geschud, toen John Fitzgerald Ken nedy kort na zijn vorming van een Amerikaans Vre descorps aankondigde. Som migen beweerden, dat het programma meer kwaad dan goed zou doen. Slechts weinigen geloofden, dat het corps een succes zou wor den. Hoe kon het ook? Voor dat Kennedy aan het be wind kwam hadden de Ver enigde Staten reeds op aller lei manieren geprobeerd, de materiële en geestelijke nood in de wereld te helpen lenigen door middel van spe ciale hulpprogramma's. En wat hadden ze gekregen in de landen, die zij met raad en daad hadden bijgestaan? Slank voor dank. Bijna over al hadden de Amerikanen na de tweede wereldoorlog er varen, dat ondank het loon van de wereld is. Toch hebben de pessimisten ongelijk gekregen. Het Vredes corps wasniet zo maar een hobby van president Kennedy of van zijn familie. Het was een weloverwogen plan, dat wezen lijk verschilde van alles, wat de Amerikanen in de loop der jaren hadden ondernomen. Nu, na drie jaren het werk van het Engels voor kinderen in een weeshuis in Teheran, Met veel toewijding is mrs. Frederick Sligh, wier echtgenoot eveneens deel uitmaakt van het Vredes corps, hier bezig met ,Jiaar caanse republiek schreef de vol gende typering over het werk van het vredescorps in dit land: ..Door eenvoudige dingen, als het fokken van pluimvee en het mesten van varkens, ondernemen de mensen van het corps een k in Tanganjika werken leden i het Vredescorps schouder schouder" met de bevolking i hel land om ze aanschouwe lijk onderricht te geven. Deze icgerjongen leert nu spelender- vijs met het gereedschap om gaan, dat bij de opbouw van zijn land zo'n belangrijke rol moet Politek zich verre dienen te houden alle politiek. Dat betreft zowel de wereldpolitiek als de politiek van het land waarin zij werken. Dit heeft er toe bijgedragen, dat de communistische kritiek weinig jonge leden zijn onder de 20, maar beslist niet jonger dan 18 jaar. Een derde deel van het corps bestaat uit vrouwelijke le- vat "krTj'gY'op'^het''werk vaThêt dm Tot dusverre heelt dit geen Johnson en Shriver goede vrien- dat hij binnen niet al te lange den. Er blijven hardnekkige ge- tijd het werk voor het Vredes- ruchten de ronde doen, dat de dy- corps aan anderen zal moeten namische zwager van de overle- overlaten, den president Kennedy door John son zal worden gekozen om sa- Dat zal dan waarschijnlijk zijn men met hem als kandidaat voor aan Bill Moyers, een 29-jarige het vice-presidentschap de ver- medewerker van Johnson uit Te- kiezingen in te gaan. Shriver xas, die al geruime tijd met heeft er onlangs nog een belang- Shriver heeft samengewerkt. Hij rijk „baantje" bij gekregen: hij kan voortbouwen op hetgeen Shrt- moet de door Johnson aangekon- ver en de werkers van het eer- digde campagne tegen de armoe- ste uur hebben gepresteerd. Dank de in de Ver. Staten op poten zij de vooruitziende blik van John zetten. En het ziet er naar uit, Fitzgerald Kennedy. Vredescorps, zij het op grote af stand, te hebben gadegeslagen, kunnen we deze gevolgtrekking maken. En we kunnen de mening on derschrijven, dat als het op i de huidige weg blijft voortgaan het Vredescorps wel eens een passender monument voor wij len president Kennedy kan zijn, dan alle naar hem genoemde vliegvelden, stadions, straten en pleinen bij elkaar. Shriver De directeur van het vredes corps is Sargent Shriver, een zwager van wijlen president Ken nedy. In enkele interviews heeft hij onlangs iets over het werk van zijn corps verteld. Hij be kende heel eerlijk, dat hij en zijn medewerkers er hun verwonde ring over hebben uitgesproken, dat het corps zoveel succes heeft geoogst. Zij hadden veel meer mislukkingen verwacht en een veel slechtere pers. En met eer bied in zijn stem merki hij op, dat er nu ongeveer 8.000 Ameri kaanse vrijwilligers aan het werk zijn in totaal 46 landen. Geen v*in deze landen heeft ooit een enkele vrijwilliger verzocht, het land te Amerikaanse vredescorps. Shri ver voegt er aan toe: ..Veel men- se.n van mening, dat de vrij willigers actief de Amerikaanse ideeën dienen uit te dragen. Zij zijn van mening, dat wij niet al le politieke activiteit dienen te verbieden. Maar onze vrijwilli gers dragen de ideeën van Ame- moeilijkheden opgeleverd. In de afgelopen drie jaren werden er 45 huwelijken gesloten tussen le den van het corps en achttien hu welijken tussen vrijwilligers en mensen van het land, waar als lid van het Vredescorps zij hun werk deden. Huwelijken tussen men- verschillende huids- rika juist uit door te zijn zoals kle"T hebben geldig Took ge<;n zij zijn. En dat is de meest et- problemen opgeleverd. In Wash- fectieve manier om het te doen." ington was men bang, dat er moeilijkheden zouden ontstaan. Toen een groep van 17 leden Maar toen het eerste „gemeng- van het corps in Indonesië arri- de" huwelijk gesloten werd ge veerde, hebben de communisten beurde er niets, tot grote opluch- daar fel geprotesteerd. Een Indo nesische autoriteit zei met een glimlach naar aanleiding van dc de leiding van het corps. Een jongedame, die in het stad- ohuis van Cali in Colombia werk- demonstratie: „Als er zomaar 17 te- tracl in het huwelijk met de Amerikanen gekomen zouden burgemeester van die stad. Zij zijn, was er niets aan de hand K1" geweest. Maar u vertegenwoor- wilde deel blijven uitmaken van het corps, maar dat kon Shriver niet goedvinden. Vrouwen Andere taak? Ook president Johnson draagt de het vredescorps een goed hart toe. Toen hij nog vice-president c j W3S, trad hij op als voorzitter boven de 40, 135 boven de 50 en van de advies-commissie inzake boven de 70. Slechts 500 het Vredescorps. Bovendien zijn De gemiddelde leeftijd vrijwilligers is 25. Toch zijn I geveer 300 leden van het corps boven de 40. 135 boven verlaten. Geen de gevangenis terecht gekomen. Slechts een hunner heeft zich eens voor een rechter moeten ver antwoorden, toen hij in India bij een auto-ongeluk betrokken was geweest. Studie Shriver heeft ervaren, dat de meeste studenten het vredescorps zijn gaan beschouwen als' een soort programma voor verdere studie voor afgestudeerden. Meer dan de helft van de ongeveer 700 vrijwilligers, die gedurende het vorig jaar uit het buitenland te rugkeerden, hebben hun studies voortgezet. Het enthousiasme, waarmede Shriver aan de Ameri kaanse universiteiten wordt be groet is overweldigend. Hij zegt daarover, dat „als ze daar meer dan een uur of langer op je staan te wachten en je dan meer dan drie minuten toejuichen, voordat je zelf een woord kunt uitbren gen, dan geeft dat toch wel een dankbaar gevoel". Maar enthou siasme alleen is niet voldoende, zegt Shriver, die de laatste maan den naar een geringer aantal vrijwilligers is gaan streven, dan aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen. Zwaarder De normen voor het vredes corps zijn zwaarder geworden, omdat de kwaliteit van de indivi duele leden de grondslag is voor het succes dat het corps tot dus ver heeft gekend. Dit houdt in, dat verscheidene landen, die graag vrijwilligers zouden willen toela ten, teleurgesteld moeten worden. De vermindering heeft dan ook niets te maken met een gebrek aan vrijwilligers en zelfs niet met moeilijkheden om geld van het Congres los te krijgen. Integen deel: er zyn vrijwilligers in over vloed en geldgebrek heeft het corps gelukkig ook niet. Shriver wil alleen maar bereiken, dat de juiste mensen op de juiste plaats komen, zodat het succes van het corps niet onnodig in de waag schaal wordt gesteld. Dit jaar verwacht Shriver 55.000 aannicl- dingen van vrijwilligers. De mees ten van hen zijn in de beste leef tijdsgroep van 22 tot 27 jaar. (Van onze speciale verslaggever) Met het tvoord „Spijker" duidde men in vroegere ja ren een fraaie Nederlandse automobiel aan. „Spijkers" waren dus een aantal van de ze wagens. Maar „Spijkers" zijn ook sinds enkele eeuwen dc inwoners van een buurt schap onder Tolkamer aan de Rijn. Tolkamer ligt weer een paar kilometer van Lo- bith vandaan. En Spijker, Tolkamer en Lobith vallen onder de gemeente Herwen en Aerdt, die aan Zevenaar grenst. Het is een beetje vergeten hoek, die streek tussen Zeve naar en Emmerik. Het land schap is vlak en grauw, en wordt gemarkeerd door de slan ke schoorstenen van steenfabrie ken. Aan de smalle dijkweg langs de Rijn staan wat schip- perscafeetjes, die door betonnen vloedranden tegen al te hoge waterstanden worden be schermd. Het scheepvaartver keer is alles beheersend; auto's, behalve de uit het Westen ko mende combinaties voor het ver voer van stenen, ziet men er vrijwel niet. Via de dijk langs de Rijn re den we dezer dagen Spijk binnen. En voor we er erg in hadden, bevonden we ons in Duitsland: op de Oude Kleefse Postweg al thans, die bij de teruggave van Elten op 1 augustus van het vorige jaar tót Duits gebied is verklaard. Geen stap Zonder meer een onmogelijke situatie. In de eerste plaats wel voor de „Spijkers", die aan de linkerkant van de weg wonen en die Nederlander zijn. Hun voor tuintjes het zijn er zo'n twin tig liggen net niet op Duits grondgebied. Het trottoir echter wel, wat betekent dat ze geen stap buiten de deur kunnen zet ten, zonder op vreemde bodem te komen. Een redelijke toegang tot Nederland is er namelijk niet. Achter het rijtje huizen begint de woestenij van een steenfabriek, die doorsneden wordt door een smalspoorlijntje, waarop kiepkar- retjes met klei af en aan rijden. in Ze- Pasje De Oude Kleefse Postweg, waar om het gaat. Linies het rijtje Ne derlandse huizen, dat uitsluitend door Nederlandse leveranciers mag worden bediend. De huizen, die rechts staan, krijgen Duitse bestelwagens langs de deur. Een pasje voor het zogenaamde kleine grensverkeer hebben de tachtig bewoners van de huizen natuurlijk wel. En degenen die een auto bezitten, kregen van de Duitse autoriteiten een speciale „Ausweis" om voor hun deur. op Duits grondgebied dus, te kun nen parkeren. Maar lastig blijft de situatie niettemin. Behalve paspoorten zijn er voor auto- en bromfietsbezitters „groene kaar ten" nodig (anders dan in Neder land moet elke deelnemer aan gemotoriseerd verkeer een verze kering tegen wettelijke aanspra kelijkheid hebben afgesloten). En de aankoop van zaken voor huis houdelijk gebruik kunnen ook de nodige moeilijkheden opleveren. Wantrouwen „Ik had gordijnen nodig", ver telt één van de bewoners, een steenbakker. „Ik kocht i naar huis wilde, had ik woordenschat nodig om se douanier duidelijk te m dat ze voor mezelf wa stemd. Er bestaat nogal trouwen bij de patrouilles, die regelmatig door Spijk trek ken. Men denkt vaak dat we voor onze Duitse buren aan de over kant inkopen doen in Neder land zijn de meeste spullen ten slotte goedkoper dan in Duits- af voor de- smokkclhan- het Duitse achterland". land Eenvoudig Meedoen aan het werk van het vredescorps betekent niet in een onderontwikkeld land de oelang- rijke jongen of het interessante meisje uithangen. Een kenner van de toestand in de Domini- Mensen, die de bew< van de Nederlandse huizen in Spijk willen bezoeken, moeten niet alleen in het bezit van de nodige grenspapieren zijn, maar lopen ook nog een vlotte kans te worden aangehouden als rfo buurtschap naderen. Na gaat de kleine, tegen Elten gedrukte douanepost namelijk dicht, en ook op zaterdag na venen en op 2ondag is hij geslo ten Bevindt men zich na deze sluitingstijden als vreemdeling in Spijk, dan wordt men geacht de grens illegaal te hebben over schreden. wat. vooral als men een auto bij zich heeft, een fikse bekeuring kan opleveren. Ook voor dc Duitse „Spijkers", die aan de rechterkant van de Oude Kleefse Postweg wonen, zijn er moeilijkheden. „Een paar dagen geleden", al dus mevrouw Stockhorst, die aan de Duitse kant van Spijk een boerderij bewoont, „moest ik naar de apotheek in Elten om een doktersrecept te laten klaar maken. Toen ik terugkwam, werd ik door een Nederlandse douane man aangehouden de weg naar Elten loopt gedeeltelijk over Ne derlands grondgebied die me vroeg, of ik wat wilde mee nemen. „Ja", zei ik, ..ik heb medicijnen bij me". Toen hij vroeg, of hij ze kon zien. maak te ik me toch echt kwaad. Be lachelijk gewoon dat je, in Duits land wonend, dingen, die je in Duitsland hebt gekocht, aan een Nederlander moet tonen. De man zelf kan er natuurlijk niets aan doen, maar 't wordt toch wel hoog tijd dat er een oplossing Hoewel hun huis nog geen drie kilometer van het mijne af staat, moet ik gedurende week ends twintig kilometer omrijden om m'n vader en moeder tc zien. Ik moet namelijk een grenspost passeren, die niet, zo als die bij Elten, van zaterdag middag één uur af gesloten is. 's Avonds is het precies het zelfde. Na zeven uur mag ik for meel niet meer de kortste weg kiezen". Zelf hebben we ervaren dat men, rijdend langs de Rijn naar Spijk, op Duits grondgebied komt, zonder dat dit prems cfn-it n-i„. Bij dc Eltcnse grenspost, op Duits grondgebied, slaat de buurtschap Spijk duidelijk aangegeven. Er staat echter niet bij dat de enige weg in het gehucht Duits is. gevonden wordt". Omrijden ..Ik ben in Nederland, in bith, geboren", vervolgt vrouw Stockhorst, „en ouders wonen daar nog a zonder dat dit ergens staat gegeven. Het nieuwe bord met de Duitse adelaar, dat op de Rijn oever is neergezet, laat men na melijk rechts liggen, als men links de Oude Kleefse Postweg inslaat. Van een Nederlands waar schuwingsbord is niets te beken- Hoe liep de grenslijn vroeger? ..Veel gemakkelijker', zegt een Vu"'J? S«li>l*erde ..Spijkers „Het Nederlandse avontuur met Elten niet meegerekend de weg was toen uiteraard Neder lands was er in vroegere ja ren sprake van een zogenaamde administratieve grens, die in het land langs een niet meer ge bruikte spoorlijn was getrokken. De Oude Kleefse Postweg was toen neutraal, maar dat schijnt tegenwoordig niet meer te kun- Wat is de oplossing? „Gewoon een muur als in Ber lijn over de hele lengte van de weg', lacht een grappenmaker. „Het betekent weliswaar grens verlegging, maar misschien wil Duitsland wel een paar vierkante meter „dode grond" afstaan, nu bet zoveel „levend" gebied van Nederland heeft teruggekregen". „Een nieuwe weg achter onze - -- uu huizen", zeggen de Nederlnndz, per dïïïiftóSSrif inwoners van Spijk. In een schrij ven aan de Nederlandse minister van binnen- en buitenlandse za ken hebben ze reeds gesteld dat een Nederlandse uitgangsweg naar hun mening tot dc rechten van de Nederlandse staatsburger behoort. Zelf zouden we willen suggere ren dat er op de Rijndijk, vlak voor het naderen van Spijk, een verklarend bord wordt geplaatst, of dat de Duitse grensborden, dié thans aan de rivierkant staan, een paar meter in Nederlandse rich ting verhuizen. De problemen van de „Spijkers" worden hier na tuurlijk niet mee opgelost, maar wel de problemen van hen, die zonder dit te weten, Duitsland in rijden, en daar een bekeuring riskeren. Een jonge ambtenaar van de douane die bij de grenspost voor Elten dienst deed, zegt nog: ambtenaren.0 minder °eenvou<ffg wel eens wordt gedacht. Wij hebben, evenals de Duitse doua niers, tot taak de smokkelhandel tegen te gaan. In een zo vreemd gebied als Spijk is dat uitermate moeilijk, We moeten er bovendien nog rekening mee houden dat de eigenaardige grensloop in die buurtschap reeds lang door han- öige jongens is opgemerkt. Of er nog gesmokkeld wordt? Nou en of. Over artikelen als boter of koffie zal ik het maar niet heb ben. Maar wat denkt u van tele- «"«•e-toestellen. die in Duitsland paar honderd gulden goedko-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13