Nieuwe Leidlse Courant 2545 niet Tijd nog Europese rijp voor politieke unie Juiste medicijnen voor ziekenfondspatiënten LANCIA AUTO'S MAREL MINISTER LUNS IN LONDEN: Band tussen de Zes en Engeland onbevredigend Koningin ontvangt Erhard IEMCO N.V. Man slaat vrouw met bijl - zelf verongelukt Prinses Irene met ouders morgen thuis Maecenas Zwolsman voor tv: Euromast en ARM nu in EMS-handen Daggeld hoger Commentaar Garagehouder won het van twee overvallers in MAREL occasions v: Schrikkelbaby s - ongeveer 500 - krijgen lepeltje t t. MEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DttMEK CHR1STELIJK-NATI0NAAI DAGBIAD i Kort in tegKentpoef" Vrijdag 28 februari 1964,44ste jaargang 58936 Abonnei mentsprijzer p.w. f 0,78, p.m. 3,34, p.kw. 10,05 - Klachtendii Zwakke wind Vrij veel bewolking met vamiacht en in de ochtend plaatselijk mist. Kans op enige regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Over het alge meen Iets lagere temperaturen. Zie verder pagina Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 1 TI/TINISTER LUNS heeft gisteren in een rede op een bijeenkomst van de Engelse afdeling der Europese beweging in het parlementsgebouw te Londen verklaard, dat de tijd niet rijp is voor het ontwerpen van een Europese politieke unie. De meningsverschillen zijn nog te groot, zo zöi hij, zowel ten aanzien van de supra-nationale basis ervan als ten aanzien van de positie der Unie in de NAVO, en bovendien is er nog geen bevredigen de band tussen de zes en Engeland. Mr. Luns merkte voorts op, dat de Broeiende economische belangenge meenschap van de zes kennelijk op sichzelf niet voldoende is om een gemeenschap van ideeën te doen ont staan. „De zes hebben nog nooit se dert de oorlog zo verschillend ge dacht over de grote politieke vraag stukken waarvoor ze staan, terwijl iiun economie toch nauwer dan ooit verweven is. De bewindsman meende overigens jiet, dat men een afwachtende houding boet aannemen. Al is de tijd niet rijp foor een formele unie, het wordt wel De Westduitse Bondskanselier Erhard en zijn minister van buitenlandse za ken Schroder zullen maandagmorgen om kwart voor tien op het Haagse station Staatsspoor aankomen. Hier zullen ze worden ontvangen door mi nister-pres. mr, V. G. M. Marijnen en fle minister van buitenlandse zaken mr- J. M. A. H. Luns. In de morgenuren wordt een be preking gehouden in de ambtswoning an de minister-president, het Jacob latshuis. De Westduitse en de Neder- andse delegaties zullen 's middags iet ministerie van buitenlandse zaken n conferentie bijeengekomen. Minister-president en mevrouw larijnen bieden de Duitse gasten laandagavond een diner aan. Dinsdagochtend zal koningin Juliana Dr. Erhard in het paleis Soestdijk fntvangen. I De Duitse bezoekers zullen dins- J dagavond weer vertrekken. Uit Bonn j wordt nog gemeld, dat het bezoek I van de Bondskanselier gezien moet worden als één van de contactreizen, I waarmee Erhard kort nadat hij Adenauer was opgevolgd, is gonnen. Het eerste bezoek Parijs en vervolgens bezocht hij Washington, Londen, Rome en weer Parijs. Na Den Haag zal Erhard ook nog met de Belgische en Luxem burgse regering overleg plegen. Het doel van deze bezoeken is I vooral de Europese politiek nieuwe impulsen te geven. hoog tijd voor doeltreffende politieke actie in vervolge op de vorderingen die op economisch gebied worden gemaakt „Doch dan zonder organisatie op juist dat gebied waarop de grootste me ningsverschillen bestaan", aldus minis ter Luns. De Europese landen moeten hun ge meenschappelijke problemen met grotere intensiteit berekenen en er bestaan vol doende onderwerpen buiten de econo mische sfeer die de Europese landen samenbinden en nauw overleg rechtvaar digden. Het zou ondenkbaar zün als En geland daaraan niet zou deelnemen, aldus mr. Luns. Wat de Europese instellingen betreft, sprak Luns zich uit voor een „perfectio neren" en een „meer evenwichtige ont wikkeling" daarvan. De kwestie van toe lichting van nieuwe leden dient te wor den ter hand genomen zodra dit praktisch mogelijk is. Voorts dient de parlementaire controle Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO - CORDES In één oogopslag Minister De Jong: legerpre- dikanten van de kerken en niet van mij! pag. 2 Dr Gravemeyer: Moe van het roomse gedoe pag. 2 Schokkend getuigenis over Auschwitz pag. 5 Komplot tegen Zuid-Viet- namese premier pag. 5 Prinses Irene trouwt met Fransman pag. 9 Olof en Krebbers gehuldigd pag. 9 Schnelldorfer kampioen pag. 11 Iii Leerdam is gisteren een man, nadat hij zijn vrouw met een bijl levensgevaar lijke verwondingen had toegebracht, na een val van het dak zo ernstig gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis reeds was overleden. De man, de 30-jarige Ambonnees J. R., die onder behandeling van een psychiater was, bracht zijn 28-jarige Nederlandse echtgenote ernstig letsel toe aan het hoofd en armen. Daarna klom hij op het dak, waar hij zich vasthield aan de te levisie-antenne. Verzoeken van buren om naar beneden te komen negeerde hij. Ter wijl men voor de ernstig gewonde vrouw zorgde, sloeg de man plotseling tegen de straat. Of hij is gevallen dan wel zich heeft laten vallen is niet bekend. Het ge zin woonde sinds drie maanden in Leer dam. Mevrouw R. is afkomstig uft een dorp in de buurt van het Ambonnezen- kamp te Vught, Het echtpaar had vijf kinderen. „Zigeunerkoning" (59) overleden In zijn woonwagen in Sliedrecht gisteravond op 59-jarige leeftijd ovc leden de zigeunerkoning" Fernando Westhiner. Aan zijn steufbad stonden ongeveer honderdtwintig verwanten er vrienden. Het stoffelijk overschot var „oom Fernando", zoals hij werd ge. noemd, zal maandag of dinsdag worden bijgezet in een grafkelder op de alge- lene begraafplaats te Sliedrecht. Topconferentie maar ook guerrilla's Soekarno en president Macapagal van de Philippijnen hebben na afloop van hun besprekingen gezamenlijk verklaard, dat Indonesië de wapenstil stand met Maleisië zal eerbiedigen en dat beide presidenten zich vastberaden zullen blijven inspannen voor een vreedzame oplossing van de moeilijk heden. Zij willen zo spoedig mogelijk een topconferentie. Voorts zijn zij het eens. dat de mi nisteriële conferentie tussen de drie lan den zo spoedig mogelijk te Bangkok moet worden hervat. Op een persconferentie te Djakarta zeide Macapagal dat Maleisië in alge mene termen akkoord gaat met een top conferentie waaraan geen voorwaarden verbonden zullen zijn. Maleisië wenste namelijk tot nog toe niet te confereren voordat de Indonesische guerrilleros uit Noord-Borneo zouden zijn teruggetrok ken, doch Macapagal zeide te hopen en te geloven, dat Maleisië aan een top conferentie zal deelnemen ook als er niet voor die tijd een regeling ten aan zien van de guerrilastrijders is getrof fen. Hij zeide voorts dat toenkoe Abdoel Rachman in algemene termen zich be reid heeft verklaard tot deelneming zonder dat daaraan vooraf den worden gesteld op de gemeenschappen te worden ver scherpt, aldus de bewindsman verder, daarbij nog wijzend op het belang om de gedachte ingang te doen vinden dat een waarlijk vereend en geïntegreerd Europa een „machtig bondgenoot" der Verenigde Staten zal zijn. Volledige toetreding blijft mr. Luns de enige oplossing voor de betrekkingen tussen de EEG en Engeland vinden. Se dert januari vorig jaar schijnt de deur van de gemeenschap weliswaar dichtgesmeten te zijn, maar de houding van het meren deel der EEG-landen is reden om het denkbeeld van een uitbreiding niet als alleen maar een hersenschim te beschou wen. „Engeland is niet alleen een deel van Europa, zo zei hij, maar een stabiel, levenskrachtig Europa is zonder Engeland niet mogelijk". Ondanks de klachten van bepaalde zijde en de zorg der Nederlandse regering over zekere protectionistische neigingen in de EEG moet worden gezegd, dat Nederland aanzienlijk van de gemeenschap heeft ge profiteerd, zo verklaarde minister Luns. Verloofden nu in Leclx Prinses Irene en don Carlos zijn gistermiddag om kwart over vijf in Leoh aangekomen, zo deelt de Rijks voorlichtingsdienst mee. Het verloofde paar, zo meldt het persbureau A. P. nader,reisde per auto van het 200 km oostelijk gele gen Lech. Koningin Juliana en prins Bernliard zullen morgen, samen met prinses Irene, per vliegtuig naar Nederland terug keren. Koningin Juliana en Prins Bernhard begroetten de twee niet in Lech, maar ergens op de weg buiten de plaats. Zij waren met een bus van de politie het verloofde paar tegemoet gereden or vele verslaggevers en nieuwsgierige toeristen te ontlopen. Toen het viertal in Lech aankwam, begon het even op een feest te lijken Prinses Irene sprong uit de Volkswagen en nam haar moeder bij de ene en don Carlos bij de andere hand. Vervolgens liepen ze naar het terras van hei hotel Post. Daar poseerden zij voor de foto- Don Carlos zou vandaag naar Spanje vertrekken. In kringen, die in nauwe betrekking staan met de koninklijke familie werd gezegd, dat er gisteravond is geconfe reerd over de huwelijksplannen van prinses Irene en don Carlos- T|E miljoenengoochelaar Reinder Zwolsman heeft gisteravond hoogstpersoonlijk in een uitzending de AVRO-televisie medegedeeld dat hij de meerderheid van het aam- delen kapitaal in handen heeft van de N.V. Euromast en van de N.V. Amsterdamsche Rijtuigenmaatschap- Pij- Verder wist de economisch journa list E. Peereboom de grote geldman voor de camera's nog te ontfutselen, dat de Portugese synagoge aan de Prin- sessegracht in Den Haag, die ook ir het. bezit is van de Zwolsmangroep, vermoedelijk worden verbouwd tot een cultureel centrum. Het gebouw zal, wanneer de rijksgoedkeuring hiervoor wordt verleend, bestemd zijn vooi zingen, recitals en exposities. De E.M.S. heeft besloten jaarlijks uitvoering te geven in de Kurzaal daaraan een prijsvraag te verbinden kunstenaars tot dertig jaar. De prijswin naars zullen ieder een bedrag f 10.000 ontvangen, dat bestemd is een studieverblijf van een jaar in Frankrijk. De heer Zwolsman deelde ook dit mede >or heel televisiekijkend Nederland. Hij noemde de volgende groepen kunste- schilders, beeldhouwers, musici en eerzien in Lech: prinses don Carlos sloten zich Lech aan bij de Ko- prins Bernhard. Op de zien we de Koninklijke gasten voor hotel Post. Weer 58 miljoen voor Europoort De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteren een voorstel goedgekeurd om f 58 miljoen beschikbaar te stellen voor de verdere uitbreiding van het Euro poortproject. architecten. De heer Zwolsman zei dat het bedrag van de prijs op f 10.000 gesteld omdat de EMS rekening had ge houden met de waarde van de gulden deze tijd. De muziekprijs en architectuurprijs zullen jaarlijks ter beschikking worden gesteld, de schilder- en beeldhouwprijs bij afwisseling om het jaar. In de instelling van deze prijzen ziet de EMS behalve een aanmoediging voor jonge kunstenaars ook een symbool van de banden tussen ons land en Frankrijk, banden, die deze maatschappij ook in het zakelijke vlak nauwer wil aanhalen. De jaarlijkse prijsuitreiking zal plaats vinden in het Kurhaüs te Scheveningen tijdens een galafeest van Franse allure met medewerking van vooraanstaande Franse kunstenaars. De heer Zwolsman kon zelf niet zeggen wat hij precies voor een beroep heeft, hij wist er als goed Nederlander alleen maar een Engels woord voor: „developer". Hierna ging zijn pijp uit, zodat er reden was om met de camera naar de bar te gaan en daar een glas in te schenken. En toen begon de heer Zwolsman zomaar op een van die dure muren miljoenen-sommetjes te schrij ven. Want de heer Peereboom wilde wel eens namens alle kijkers weten waar in 1963 al die miljoenen van de E.M.S. toch wel vandaan waren geko men. Miljoenendans Heel openhartig deelde Reinder Zwols- an, almaar op de muur schrijvend, alles ee. Koop en verkoop van toepassing van creatieve arbeid leverden in 1962 zoveel miljoenen op, dat het kapitaal van 1.7 tot 10 miljoen aangroeide, in 1963 werd dat 75 en later 100 miljoen en thans beschikt de EMS over 165 miljoen gulden. De heer Zwolsman verwarde zich nogal in de miljoenen maar in elk geval verna men wij dat er ook nog 200 miljoen ren- tegevend kapitaal is en er in 1963 voor 40 miljoen onroerend goed werd gekocht, kortom, de miljoenen dansten ons voor de ogen. Parijs en Rome om concreet te blijven vertelde Zwolsman nog. dat zijn groep nu voor 160 miljoen laat bouwen en nog plannen heeft klaarliggen voor 200 miljoen die wachten op de bouwvergunningen. buitenlands kapitaal achter de groep staat? Neen, de heer Zwolsman heeft genoeg Nederlands kapitaal, hij doet ook zaken in Nederland, al heeft htf wel aandelen in een Parijs' hotel en plannen ,'oor een pier bij Rome Het tarief van daggeld is 28 februari met een half procent tot 2>i pet verhoogd nadat het reeds 25 februari met een. kwart procent tot 2 pet verhoogd was. "LTAD onlangs reeds de regering verzekerd dat het aanleggen van kunstmatige eilanden aan de kust niet kon rekenen op haar goedkeu ring en instemming, de minister van justitie heeft dan deze week het wets ontwerp aangekondigd dat deze ei landen gaat verbieden. Wij blijven erbij, dat het anders ook een dwaze situatie zou zijn geworden. Kunst matige eilanden waarop men jegens ons land allerlei zou kunnen doen dat binnen ons land zelf niet geoor loofd is. Illegaliteit dus tegen een rechtsstaat en daarmee in wezen on dermijning van de rechtsstaat. De heren die op de aanleg van deze eilanden zo uit zijn, weten thans voldoende waaraan toe te zijn. Er zit geen brood meer in. Wat ons blijft bevreemden is, dat de regering niet op soortgelijke wijze optreedt tegen gedragingen vanaf schepen. Zij zegt dat haar daartoe de rechtsmid delen ontbreken. Het merkwaardige wij hebben het meer gesteld is dat andere rege ringen, ook in rechtsstaten en even democratisch als de onze, deze rechts middelen wel blijken te bezitten. Dat geeft de indruk alsof het beleid van onze regering nog door andere overwegingen wordt bepaald. nis over het verstrekken van medicijnen aan ziekenfondspatiënten, Eén knock-out en een (le sloot MET handen en voeten heeft de garagehouder Suppers uit Oss gistermiddag gevochten tegen twee overvallers, die het op zijn nieuwe Mercedes hadden voorzien Tot twee maal toe heeft hij een van de aanval lers bewusteloos geslagen en eveneens tot tweemaal toe heeft hij de andere onverlaat in de sloot langs de weg ge schopt. Het respijt, dat hij na de twee de knock-out respectievelijk tewater lating van zijn tegenstanders verkreeg stelde de heer Suppers in staat te ont snappen. Hij reed, na een eind verder te zijn gekeerd, naar Oss terug en ontmoette op zijn weg weer de beide overvallers, die klaar stonden om hem nog eens te lijf te gaan voor het geval hij hen hier toe de gelegenheid mocht geven. Hij deed dit niet, maar reed met verhoog de snelheid door, waardoor de over vallers opzij moesten springen om hel vege lijf te redden. Nadat acht politiemannen met drie auto's in actie waren gekomen zijn de beide overvallers spoedig gevat. Het waren de 20-jarige opperman II. G. v. I O. uit Oss en de 19-jarige fabrieks- Lift De jongelui hadden de garage opge beid met het verzoek hen van een café in Oss. waar zij zich bevonden, naar Vlaardingen te brengen. Ergens buiten Oss, op een plek, waar niemand meer op de weg was en waar geen huizen stonden, begonnen de jongens hun over val. Na door de gespierde garagehouder buiten gevecht te zijn gesteld, hebben de onverlaten nog een lift gekregen van de echtgenote van een dierenarts uit Oss. Zij was begaan met de jongens, die met bebloedde koppen langs de weg stonden en haar een verhaal over een ongeluk met een bromfiets opdisten. Argwanend geworden door een ge fluisterd gesprek van de jongens en door hun plotseling wegduiken bij het naderen van een politie-auto, heeft zij hen onderweg toch uit haar wagen ge zet. Enige minuten daarop werden de jongelui gearresteerd, waarbij opnieuw hevig werd gevochten en de politie mannen van hun gummiknuppels ge bruik moesten maken. Volgens de politie van Oss hebben de jongens vermoedelijk onder de invloed van sterke drank gehandeld. Een van hen is in december reeds betrokken ge weest bij een roofoverval op een 69-jari- ge landbouwer uit Schaik. Omdat de jongen hierbij een ondergeschikte rol had gespeeld, was hij op vrije voeten gesteld. Geen ongewenste handelingen door vele artsen' I9) heeft de staatssecretaris dr. A. J. H Bartels meegedeeld. De bestaande regeling voor het voorschrijven van geneesmiddelen aan ziekenfondspa tiënten moet niet hinderlijk worden geacht voor een goede praktijkvoe ring. Bovendien streven zowel de ziekenfondsen als de controlerende- geneeskundigen naar een soepele toe passing van de voorschriften. De staatssecretaris doet deze mede deling in antwoord op de schriftelijke vragen, die de leden van de Tweede Kamer, de heren Meanen en de Vree- ze (beiden kath. v.) hebben gesteld i verband met een door de Utrechts, chirurch P. Koppen afgelegde verkla ring over de geneesmiddelenvoorzie ning van de verzekerden bij de zie kenfondsen. De voorzitter van de Ziekenfondsraad, aldus dr. Bartels. heeft meegedeeld, dat hem niets is gebleken van het op grote schaal plegen van ongewenste handelin gen door „vele artsen". Daarom acht de bewindsman geen reden voor een ander algemeen onderzoek. Verder antwoordt de staatssecretaris, dat bij een namens de voorzitter van de Ziekenfondsraad ingesteld onderzoek is gebleken, dat de onregelmatigheden van de heer Koppert zo hij deze al heeft begaan slechts van zeer beperkte omvang kunnen zijn. Wanneer er inderdaad onjuiste diagnoses zouden zijn gesteld, aldus dr. Bartels, om aan ziekenfondspatiënten geneesmid delen te verstrekken, die zij anders niet zouden krijgen, dan is dit in strijd met de eisen, die aan een arts moeten worden gesteld. In zo'n geval bestaat er aanlei ding voor een vervolging op grond van het medisch tuchtrecht. Het vertrouwen in de geneeskundige stand kan immers hierdoor worden on dermijnd. De betrokken inspecteur voor d-. volksgezondheid zal moeten beoordelen of er een klacht moet worden ingediend. Ditzelfde geldt voor de handelwijze van een arts, die een onrechtvaardige blaam op collega's en ziekenfondsbestuurders Gelet op de mededeling van de voor zitter van de Ziekenfondsraad ziet de staatssecretaris geen aanleiding de of ficier van justitie in deze zaak te men- Bel voor demonstratie WASSENAAR A'og geen compromis Britten: handen af van Cyprus zonder vredesmacht De niet-permanente leden van de Vei ligheidsraad onder leiding van Noorwe gen, maken vorderingen bij het zoeken naar een compromis in de kwestie-Cy- prus. Engeland zei donderdag in de Veilig heidsraad dat het iniet bereid is zijn „on dankbare taak" op Cyprus te blijven ver vullen zonder het vooruitzicht dat die taak het handhaven van de orde door een internationale politiemacht zal worden overgenomen. De Cyprische minister van buitenland- zaken Kyprianou drong er gisteren de raad opnieuw op aan, dat de V.N. de politieke onafhankelijkheid van het eiland garandeert. Hij zei te wezen dat Turkije gebruik zal maken van het in het garantieverdrag van 1960 neergeleg de recht tot militaire interventie, welke hij onverenigbaar acht met de verplich tingen die het handvest van de VJJ. de leden oplegt. De raad zal vandaag, op verzoek van Turkije, Rauf Denktash horen, de leider de Turkse minderheid op Cypres. De 54-jarige grondwerker M. Kooy uit Sint Pancras is gisteren bij riolerings werkzaamheden te Alkmaar om het leven gekomen. Bij het verslepen van een rioolbuis met behulp van een dragline raakte de buis bij een onverwachte draai- beweging los. De heer Kooy kreeg de bak van de dragline tegen zijn borst en liep ernstige kneuzingen op. Begrip voor beter en voordeliger autorijden Grootste sortering auto's in Nederland Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Eindhoven Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 De baby's die morgen worden geboren dat rijn de schrikkelbaby's, die hun hele lange leven maar eén keer in de vier jaar jarig zijn worden bij wijze van troost weer verrast met een lepeltje met inscriptie uit Purmerend. Het sehrikkeljarigen-comité, dat in Purmerend is gevestigd, zet hiermee zijn actie voort, die het vier jaar geleden is begonnen. De enige tegenprestatie, die wordt verwacht is, dat de gelukkige ouders van de sclirikkelbaby een geboortekaartje naar het stadhuis van Purmerend sturen. Gemiddeld worden per dag in ons land zo'n 550 kinderen geboren. Morgen zal hierop geen uitzondering zijn. In 1960 ontving het schrikkelcomité zo'n 500 geboortekaartjes. De baby's, die toen een lepeltje hebben gekregen, i"no V!UI Vi'r sPeciale verjaardagsgroet. En ook de andere 3500 schrikkeljangen, die in Purmerend geboekt staan, krijgen een groep neemt Purmerend hel op voor deze door de tijdrekening vergeten

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1