g „Tegen televisie-eiland optreden" kan men 1967 Verloofden in huurauto naar Leeh De mens en zijn wereld motto van Expo Puzzelhoek ffl Hartewens van Canada Boring op Ameland op niets uitge dop i en Harpe Davids speelde onder nieuwe leiding Duidelijke mening prof. Francois: Prof. Tammes huldigt zelfde opvatting T V-reportage over carlisme Keuring Haarlem leverde rijk schouwspel op (nieuwe leidse courant DONDERDAG 27 FEBRUARI 1964 [ncassobureauhouder ttoori anderhalf jaar tegen zich eisen De officier vin justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden eet aftrek geëist, tegen de 61-jarige in- lassobureauhouder A. A. den H. uit Am- terdam, wegens verduistering 23.000 dn de afgelopen drie jaar. De reeds herhaaldelijk voor oplichting reroordeelde man incasseerde het geld ti opdracht, zonder het echter af te dra len aan zijn opdrachtgevers Nieuwe storing IJ ET oceaanfront van een diepe oceaandepressie ten wensten van Ierland, passeerde vannacht zonder toemenswaardige regen ons land. Daarna stroomde een nieuwe hoeveel heid zachte lucht binnen. Titssen de kzoren en Spanje ontwikkelde zich [en. volgende storing. De baan van deze [epressie is op Frankrijk gericht, wai [ij morgenochtend, aankomt. Voor de faring uit passeert eerst een zwakke ftig van hogeluchtdruk. Daarna zal de Eii nd in onze streken naar zuidooste- jke richting krimpen. Op de nadering tan de storing neemt morgen de be wolking in de hogere niveaus toe. paarna zal althans in dezuidelijke provincies, regen moeten worden ver pacht. De temperaturen blijven boven jwrmaal, maar over het algemeen zal bet minder zacht zijn dan de laatste dagen het geval was. ZON EN MAAN Vrijdag 28 februari: zon op 7.31, onder 18.16; maan op 19.24, onder 8.22. 6 maart: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven unr p. Helder Vlisslngen Eelde Eindhoven Zd.-Limb. Kopentugen 1.1 Londen h. t Brussel zw. t Luxemburg- re Parijs h. fc Bordeaux ont Grenoble re Locjrno Wenen Innsbruck Belgrado Madrid Mallorca gh. bew. h. bew. 1. bew. kt 14 6 0.3 windstil 15 windstil 16 16 1 0.1 Kintswoord-puzzel Horisootaa-1: 1. familielid, 5. nu em dan, 7. plotseling, 9. bep. aank. voor- naamw., 10. secretaris-penningmeester (a£k.), 12. schijngestalte der maan, 13. zangstem, 14. artikel (afk.), 18. ach terdeel van de hals, 16. scheikundig element (afk.), 17. luitenant (afk.), 18. schraal, 19. viervoetig dier, 20. elk, 21. myth, figuur, 22. oude lengtemaat, 23. itad in Zwitserland. 25. goedertieren heid, 27. hemellichaam, 28. schaker van Helena. Vertikaal: 1. maanstand (afk 2. ge meente in België, 3. nauwe. 4. buiten haven, 5. gemeente in Friesland, 6. rund, 8. eenjarig kalf, 9. uitgelaten, 10. muziekstuk, 11. ten eerste (ILat.), 12. Hoofd- en schouderdoek, 15. Europea nen, 18. schermwapen, 19. inwendig li chaamsdeel. 21. myth, figuur. 24. hou ten bakje, 25. gebod. 26. rund. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. m. 2. in, 3. een. 4. reep. 5. largo, I. oneens. MIERLO. Montreal verwacht 50 miljoen bezoekers Z"1 A NAD A ®al een hartenven* Vd vervulling gaan toe>n in 1962 de Sowjetunie rich terugtrok ais kandidaat voor de wereldtentoon stelling van 1967. In 1967 vieirt Ca nada zowel het eeuwfeest van de confederatie als het feit, dat 325 jaar geleden Paul Chomedey de Mai- sonneuve met een nederzetting de grondslagen legde voor de huidige stad Montreal. Reden genoeg om als opvolger van Brussel (1958) te willen fuugeren. Reeds voor de Tweede Wereldoorlog stichtte men het Bureau van Internatio nale Tentoonstellingen met de bedoeling iedere tien jaar een officiële wereldten toonstelling, waaraan de landen zouden deelnemen, te houden. Reeds direct de wereldtentoonstelling te Brussel, die door omstandigheden een jaar was gesteld, stelde Canada zich kandidaat de tentoonstelling van 1967. Rus land echter was medekandidaat en won Nu Rusland toch bedankte, zijn Canada enige kostbare jaren van voorbereiding ontgaan. Met des te meer ernergie ech ter pakte men de zaken aan. Over drie jaar, om precies te zijn op 28 april 1967, moet de wereldtentoonstelling te Mon- tereal geopend worden om dan tot 27 oktober te duren. Het tehma zal zijn: De mens en zijn ereld. Dit houdt in, dat naast de natio nale paviljoens er gemeenschappelijke zullen komen, waar de totale bijdrage der mensheid uitgebeeld zal worden. Het thema ls ln vier groepen verdeeld: e mens als onderzoeker, de mens ah scheppend wezen, de mens als producent e mens ln zUn onderlinge afhanke lijkheid. Als onderzoeker Wat heeft de mens van nu al niet tot zich getrokken in zijn rusteloos onder zoeken In deze afdeling zal men vinden ïe.ns, die de- zee tot exploitatieterrein heeft 'gemaakt Als visser en als koop vaarder, bij diepzee-onderzoek en onder zoek naar de invloed van de zee op de weersgesteldheden. Er komt een pavil joen gewijd aan de poolstreken. Hier hoopt men samenwerking te vinden tus- alle landen, die belangen in de pool streken hebben. Natuurlijk zal de tegenstelling van hel diepzee-onderzoek, dan de ruimtevaart niet ontbreken. Een gemeenschappelijke Amerikaans-Russische inzending is Scheppende mens De kunst, waarin de mens in vi klank of kleur zich sinds de schepping heeft trachten uit te drukken ln droef heid of vreugde, wil men In één grootse manifestatie samenvatten. Hiertoe De heer Pierre Dupuy, oud-am- bassadeur van Canada in Den Haag en thans commissaris-gene raal van de wereldtentoonstelling die in 1967 in Montreal gehouden wordt. horen tentoonstellingen, concerten, to neel- en balletuitvoeringen, literaire congressen. Niet alleen de hedendaagse kunst maar ook die uit het verleden zul len de bezoekers wachten. De heer Pierre Dupuy. van 1947 tot 1955 ambassadeur van Canada in Neder land en thans Commissioner General van de Wereldtentoonstelling 1967, vertelde ons, dat o.a. een doolhof gemaakt wordt, waarin men dwaalt langs de oudst be kende kunstuitingen. O.a. worden de grotten van Lascaux nagebootst. Niet alleen met de bestaande rotsteke ningen, maar zelfs met een mog tekenen hand. Hoe dat precies gaat, weten we niet. er zal wel een heel stuk moderne techniek bij te pas komen, maar de heer Dupuy verzekerd» ons. dat het fascine rend was. De mens is begonnen met het verza melen van voedsel en ls daardoor tot (Van een onze verslaggevers) De Caltex heeft misgepnikt- De boring op Ameland, die aanvanke lijk zoveel succes leek te hebben, is niet geslaagd. Geen gas, geen olie, maar zout water kwam er boven. En daarmee is een half jaar werken en f 4,5 miljoen verloren gegaan, On danks deze teleurstelling echter gaai de Caltex door. Er worden op het ogenblik onderhandelingen gevoerd voor een tweede boring, waarschijn lijk in de buurt van Buren. Hier voor za! dezelfde boorinstallatie worden gebruikt. Hoewel de uitslag van de boring nega tief is. is deze eerste „prik" met helemaal voor niets geweest. De boorbeitel is meer dan drieduizend meter diep gekomen en daardoor heeft men tal van seismische en gravimetrische gegevens naar boven kun- De mislukking is geen grote klap. Het komt in de oliewereld maar zelden voor. dat een eerste boring succes heeft. Men sprak dan ook van groot geluk toen het er. toen men zulke hoge drukken tegen kwam. naar uitzag dal de Caltx met deze „prik" gas of olie naar boven zou halen. Later is deze druk geheel weggevallen. De Caltex besloot daarna nog dieper te gaan. maar dit heeft men gisteren plotse ling gestaakt Volgens geruchten zou men hiertoe hebben besloten nadat de boor was vastgelopen. landbouw, jacht en veeteelt gekomen. Drie aspecten dus, welke hier thuis be horen. Maar de moderne mens verschaft zich nog op ontelbaar meer manieren voedsel. Een onderdeel dus waar naast landbouw, visserij en veeteelt een enorm industrieel gebied kan worden onderge bracht. In dit gedeelte wil men vooral het motto van het hoofdthema onder brengen. Dat luidt: De mens past zich in de wereld, waarin hij leeft. Hij verandert zijn omgeving en tracht tel- opnieuw zijn mogelijkheden ie ont wikkelen En dan past hij zich aan in zijn veranderde en steeds weer ver anderende wereld. Gemeenschap De meng is geen enkeling, die op eigen terrein eigen zaken wel opknapt. Ieder mens leeft in een gemeenschap en hoe -gecompliceerder deze gemeenschap is, des te afhankelijker wordt hij van de ander Dit geldt zowel voor het leven in de srteden als voor de wetenschap, voor de burger van een staat als voor de we reldburgers. Montreal heeft ©a. gepland een voor beeld van moderne stedenbouw te geven. Een serie piramidevormige flatgebouwen zullen langs de oever van de St. Lau- nce verrijzen. Maar de meng leeft niet alleen bij materiële zaken. Daarom wil men ko- tot een groot paviljoen der gods diensten. Naast een gemeenschappelijke inzending der Christelijke kerken, waar zowel bij de protestantse als Rooms Katholieke en Grieks Katholieke kerk bereidheid hoopt te vinden, zal ook de Joodse en Mohammedaanse godsdienst vertegenwoordigd zijn. Op elanden De tentoonstelling wordt gebouwd langs de rivier de St. aurence. die de levensader van Canada vormt. Ten eerste op het beboste rotseiland St Helena, dat 54 hectare groot is, en in het midden van de rivier ligt Zowel naar het noorden als naar het zuiden is het echter vengroot met de eilandjes lie Verte en lie Ronde, respectievelijk 20 en 56 hectaren groot Bovendien is er een kunstmatig eiland, doorsneden door wa terwegen lie Notre Dame van 125 hec taren. Ook op het eiland, waarop de stad Montreal ligt. zal de tentoonstelling uit lopers hebben, waarbij het silhouet van de stad. des avonds fel verlicht, het de- Enorme dijken, over één zal erje mo norail lopen, en een ondergrondse zul len de bezoekers moeten aan- en af voeren. Men verwacht er zo'n vijftig miljoen, wat nog een voorzichtige schatting is, want in een cirkel van 500 mijl wonen reeds ruim 55 miljoen mensen. De wereldtentoonstelling te Brussel heeft geleerd, dat het juist de .kleine luiden" zijn, die een dergelijke gelegenheid eens iets heel bijzonders te zien, niet voorbij laten gaan. Men heeft berekend te kunnen vertrouwen op een bezoekersstroom uit de Verenigde Sta ten van 12 miljoen, zes miljoen uit Canada en slechts 2 miljoen uit de rest van de wereld. Maar velen zullen meer dan één maal entree betalen, zo komt men aan de vijf tig miljoen. Montreal is reeds ln hoog tempo bezig zich voor te bereiden. Evenals in Brussel grijpt men de gelegenheid aan gewenste verbeteringen met spoed uit te voeren. Het verkeersnet wordt uitgebreid, hotels verrijzen. Drie jaar zijn nu niet zo heel veel, wanneer men de slagzin ,.De wereld is thuis in Canada" tot waarheid wil ma ken. Want de wereld is zo groot en zo Jan -de Cler geslaagd voor artsexamen De bekende en populaire radio- en televisie-artiest Jan de Cler is gisteren op 48-jarige leeftijd geslaagd voor het artsexamen. Het is zijn bedoeling zich Amsterdam als huisarts te vestigen De Cler heeft goed acht jaar over zijn studie gedaan, terwijl hij daarnaast regel matig aan uitzendingen heeft meegewerkt. Ver koudheids bacillen zijn als de dood doosje betekent: protektie tegen infektie Muziek in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT. In de zaal Van der Geest gaf de chr. muziek vereniging „De Harpe Davids" haar jaarlijkse uitvoering. Dit concert was verlaat omdat het korps drie maanden geleden een andere dirigent heeft gekregen en men tijd nodig had, om deze verandering te verwerken. Voorzitter Laros gewaagde van de 34 werkende leden plus één werkend ere/lid en, als kostbare reserve, 16 leerlingen. Ook mooie uniformen en instrumenten geven reden tot dankbaarheid. De Expo '67 te Montreal wordt ge situeerd op twee eilanden voor de stad in de rivier de St. Laurance en gedeeltelijk in Montreal zelf. Bij A komt de rij piramide flats, waarvan des avonds duizenden licht jes in het water zullen weerspiegelen. B is het eiland St. Helena, waar de nationale paviljoens komen. C. het door vele waterwegen doorsneden St. Helena, waar de paviljoens, die het thema van de tentoonstelling belich ten, gebouwd worden. D. is de mono rail, die de tentoonstellingsterreinen Volgens prof. dr. J. F. A. Francois is het duidelijk, dat met kunstmatige eilanden in zee volkomen onaanvaard bare rechts vacua zouden worden ge schapen. wanneer zij zouden worden beschouwd als ..niemandsland", ont trokken aan eik gezag. In het jongste nummer van de In ternationale Spectator schrijft prof. Francois, dat dergelijke eilanden dan broedplaatsen voor wandaden en asiel voor internationaal gespuis den kunnen worden, waartegen geen staat bij machte zou zijn op te treden. Prof. Frangois is onder meer voor zitter van de commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken, diie de minister van buitenlandse zaken ten dienst staat. Hij heéflt zijn artikel geschreven naar aanleiding van de plannen voor een kunstmatig tv-eiland voor de Neder landse Noordzeekust, herinnert eraan. er reeds kunstmatige eilanden in zee bestaan, nl- de oceanografische stations, de radarinstallaties, de vis serij-installaties en de boortorens. De internationale rechtsorde heeft zich met, dergelijke installaties in volle zee ingelaten en zij zijn dan ook onder het rechtsgezag van de staat geplaatst, hetzij kuststaat, hetzij de staat die ze in het leven roept- ..Zou men menen dat men radio, en televisie-installaties zou uitzonderen T De regelingen te dezer zake reeds tot stand gekomen of in voorbereiding, to nen wel de ongegrondheid van die ver wachting aan. Artikel 7 van het Radio- reglement houd/t reeds (zU het ook niet geheel nauwkeurig geformuleerd) voor zieningen ter zake in; de Raad van Europa heeft een overeenkomst aange- »n. die de staten verplicht ook op dit gebied maatregelen te treffen". Volkenrechtelijk staat volgens prof Frangois niets in de weg aan een staat, die benadeling van zijn belangen door kunstmatig eiland wil voorkomen. Dergelijke eilanden voeren geen vlag en dus geen staat, die hen krachtens het volkenrecht in besoherming neemt Doet de kuststaat niets, dan zouden an dere staten kunnen ingrijpen op grond het feit, dait schepping van dusdani ge rechtsvacua in de huidige statenwe- eld een bedreiging van hun belangen ormt en niet meer kan worden geduld De vrijheid der zee" eist het tolereren deze ..eilanden" allerminst; ztj is daarmede geenszins gediend. Bevoegdheid Beziet men de kwestie staatsrechtelijk, dan kan men zich op het standpunt stel len dat de landsoverheid bevoegd is, op te treden tegen installaties in volle zee. die schade toebrengen aan de landsbe langen, en met onder het rechtsgezag van enige andere staat vallen. Zo kan met machtsmiddelen worden opgetreden tegen schepen in volle zee, die schade berokkenen aan Nederlandse bedangen en niet onder de vlag van 'n andere staat Een speciale machtiging is hiertoe niet vereist De kuststaat kan haar gezag dan ook doen gelden op het „eiland" er eisen, dat aldaar overeenkomstig de Ne derlandse voorschriften ter bescherming van de Nederlandse belangen zal worden gehandeld. Eventueel kan zij zelfs tot opruiming van de installaties overgaan, Zal de benadeelde belanghebbende zich ter zake tot de Nederlandse rechter kunnen wenden, wegens hem naar zijn oordeel onrechtmatig toegebrachte scha de? In beginsel is dit mogelijk, veel kans dat op deze wijze tegenover een overheidsdaad als hier bedoeld, de civiele rechter redres zou kunnen worden verkregen, zou prof. Frangois de benadeelde toch niet willen geven. De staaf kan zijn positie versterken, door zich tevoren van wettelijke be voegdheden ter zake te verzekeren Een zeer eenvoudig middel, dat ook door andere staten reeds is toegepast, Is het strafbaar stellen van medewer king, in welke vorm ook. aan activl leiten op deze eilanden, waardoor bijv het verstrekken van reclameopdrach ten onmogelijk wordt. Mededeelzaa m heid Het optimisme van de exploitanten, dat hun van overheidswege niets zal worden in de weg gelegd kan prof Frangois niet delen. Wellicht wordt dit optimisme gevoed door de zwijgzame houding der Nederlandse regering. Het is mogelijk dat grotere mededeelzaam heid ter zake nuttig zou zijn. Maar een ding vergete men nieter is voor de re gering in het algemeen geen reden om zich vooraf tegen de bouw van een kunstmatig eiland te verzetten, omdat zij ervan kan uitgaan dat activiteiten op dit eiland, eenmaal tot stand gekomen, ingeval van schade aan Nederlandse be langen onder het rechtsgezag van de oeverstaat vallen. Eerst zodra zou blijken dat de exploitanten zich aan dit gezag zouden willen onttrekken, is er voor de kuststaat reden tot ingrijpen Het is echter zeer de vraag, of de plannenma kers zich dit realiseren, en uit dien hoofde zou het naar de mening van prof. Frangois wel gewenst zijn van regering* zijde een waarschuwend woord te doen horen, teneinde het verwijt van de ploitanten te ontgaan dat de overheid zich te zeer in stilzwijgen hult Voor d< exploitanten is de attractie van de ge hele onderneming juist dat 'hun activi teit aan het regenngsgezag zal zijn ont trokken, Zoals lut er thans naar uitziet, lopen de energieke plannenmakers groot gevaar hun geld in het izee>water gooien. Constructies als zij beogen zijn voor de internationale statengemeen schap in het algemeen, en de kuststaten in het bijzonder, nu eenmaal onaanvaard baar, aldus prof. Frangoia Ook prof. A. J. P. Tammes. hooglc raar in het volkenrecht en de. leer der internationale betrekkingen aan universiteit van Amsterdam, heeft de rechtmatigheid onderzocht van plaatren en gebruiken van een tele visie-eiland in de volle zee. Hij is hier bij lo» de conclusie gekomen, dat een televisie-eiland in de Noordzee on rechtmatig is en in de eerste plaat' behoort te worden nagegaan door die kuststaat, die de nauwste aanknoping met een zodanige onderneming heeft loor de nationaliteit van dc betrok kenen, door de exclusieve rechten over het aangrenzenden continentale plateau en door de werking op het territoir. On rech i matigheid Prof. Tammes stelt om. het volgeed 0 Het plaatsen en gebruiken van ee kunstmatig televisie-eiland m de volle zee kan nieit worden beschouwd als de uitoefening van het algemeen erkende beginsel van de vrijheid van de zee. Het plaatsen en gebruiken van een televisie-eiland in een van de drukst be varen zeegebieden, waar het een perma nent obstakel vormt, moet bovendien be schouwd worden als een inbreuk Op de vrijheid van de volle zee. nl. als in strijd met de „behoorlijke inachtneming de belangen, die andere staten bil de uitoefening van de vrijheid van de volle zee hébben", (art. 2 al. 2., Verdrag volle zee). ten aanzien van personen, die vanuit een vaste installatie m de volle zee in werken op het territoir, is een staat in het nemen van wetelijke maatregelen niei beperkt tot onderdanen. Hoewel de Noordzeebodem geheel be hoort tot het. continentale plateau van de kuststaten, valt een televisie-eiland niet onder de vaste installaties, die zul len worden toegestaan door het Verdrag nzake het continentale plaiteau wanneer dat verdrag in werking zal zijn getredc n die ook nu reeds mternationaalrechte- Ujk aanvaard worden. Toegestaan zijn alleen „installaties en andere inrichtin- voor de exploratie van het plateau de exploitatie van de natuurlijk» rljkdomen van hot plateau". „Maar van het materiële alleen kunnen we niet leven", aldus de voorzitter. ,In de laatste jaren groeide er een gevoel van onbehagen omdat we onze moge lijkheden niet konden uitbuiten. Daarom zijn we tot verandering van directie overgegaan". Zo musiceerde De Harpe Davids voor 't eerst ln het publiek onder leiding van de heer M. Jansen (Uit Rotterdam). Het schijnt, dat hij nog niet al te vast aan het korps is verbonden (de voorzitter sprak over „verlovingstijd"). Dit, ge voegd bij de nog onzekere eerste kennis making, weerhoudt ons ervan, iets defi nitiefs over zijn optreden te beweren. De Harpe speelde wel wat nauwkeuriger en vooral genuanceerder dan vroeger. We hopen dat de nieuwe dirigent mocht hij definitief het artistieke bewind over dit fanfarekorps in handen krijgen, zijn aandacht ook zal besteden aan program ma-vernieuwing Een hevig romantisch werk als „La roche fantème" van Popy moge niet slecht zijn geschreven, het spreekt ons toch niet meer aan. De uitvoering was lang niet slecht: we merkten op. dat de spelers de moei lijkheden. op enkele geschudde akkoor den na, in gezamenlijke concentratie naar behoren aén konden. Naarmate het concert voortschreed. vermeerderde trouwens de zekerheid, die aanvankelijk niet groot scheen. De aandacht voor de dirigent was zeker voldoende. Deze. handelde met voorzichtigheid, zodat ernstige ongeluk ken werden voorkomen en ook de Inge wikkelder figuren meestal duidelijk ge noeg doorkwamen. Anderzijds had dit behoedzame beleid echter tot gevolg dat een speelse, luchthartige, compositie als „Noces d'or", een 5-dellge „gouden brul- loft '-sulte van Albert Delhaye wel aar dig klonk ten dele ook technisch ver dienstelijk werd uitgevoerd, maar toch niet van de grond kwam. Verdi's Triomf-mars had de Harpe al jaren op het repertoire, zodat die met routine en goed begrip tot klinken werd gebracht. In de mars „Hannibal" van Bisselink werkte bekwaam de drum- Een compliment verdient de jeugdige sopraan-sax-speler Douwe Valkema. Hij is leerling van het chr. lyceum (Leiden) en als zodanig hopen we hein vanavond in de Oude Vest kerk weer te horen. Zijn solo uit de Bes-groot-Sonatine van Ma», thew Camidge (i758-1844>, klonk vlot en muzikaal. De dochter van de dirigent begeleidde hem aan de piano. De r.k. toneelvereniging „Amicitia" uit Dc 7,ilk voerde na. rtc pauze „Witte broodsweken" van Jan Louwen, op. Joh. van Wolfswinkel pRINSES IRENE en haar verloofde J- don Carlos zouden vandaag 'tl een huurauto van Kitzbühel na ar Lech am Arlberg rijden om daar koningin Juliana en prins Bemhard te ontmoeten. Morgen zal don Carlos doorreizen naar Spanje. Prins* Irene keent zaterdag met haar oudere terug naar Nederland. Overste W. K. F. Bischoff van Heama- kerek deelde het persbureau A P. m«e. dat er in het drukke Lech eindelijk ka mers zijn gevonden voor het verloofde De eigenaar van het hotel Post, waar koningin Juliana en prins Bernhard le geren, wist mee te delen, dat prinses Irene de kamer van haar moeder zal be trekken. Don Carlos zal zijn intrek nemen in een particulier huis in Lech, dat Post- kutsche heet Gisteravond is in villa Münster ln Kitz bühel een afscheidsdiner gehouden ter ere van het verloofde paar De Koningin en de Prins hebben gls- teren op een hoogte van 2500 meter ge skied. Door de warme Föhnwind was de lager gelegen sneeuw minder geschikt geworden voor de skisport. Volgens de plannen zouden koningin Juliana en prins Bernhard morgen geza menlijk met het verloofde paar een skitocht maken. Slaking bij bouw Nederl. Bank in Amsterdam De tweehonderd betonstorters van de bouw- en aannemingsmaatschappij J. P. van Eesteren, die werken op het bouw terrein van de nieuwe Nederlandsche Bank op het Frederiksplein in Amster dam, zijn vanochtend om zeven uur in staking gegaan uit protest tegen het gis termiddag aan acht collegas gegeven ont slag, nadat deze overwerk geweigerd had den. De staking is algemeen Alleen vijftig beton ijzerwerkers, die niet in dienst zijn van Van Eesteren. werken nog. Ir R J Elderenbosch, die de leiding heeft van het bouwobject, vreest dat het arbeidsconflict wel eens lang zou kunnen duren, omdat het niet alleen gaat om het ontslag van de acht betonstorters, maar ook om ontevredenheid betreffende ver minderde premie. Dit is een gevolg van de eerste stap om het zwarte loon wit te maken. Daarmee is bij Van Eesteren reeds een begin gemaakt op 1 januari. Als „schoon loon" kregen de arbeiders hetzelfde in hun loonzakje als voorheen, maar een deputatie van hen gaf vorige week te kennen dat zij korting van de verhoogde basisionen op de premie on billijk vonden. Het t v. programma van de NCRV van morgen bevat o.m. een filmreportage over het carlisme. Henk Michel is met cameraman Jan Huyskens vorgei week in Navarra, het hart van de carlistiscbe beweging, geweest De journalist Joost de Rutier. Spaans correspondent voor en kele Nederlandse week- en dagbladen, stelde voor de NCRV vragen aan ver schillende carlistcn. Hij sprak ook enkele ogenblikken met don Carlos, die de NCRV-equipe op zijn flat in Madrid ont ving. De filmreportage wordt uitgezon den in de rubriek „Attentie". Inbreker shebben in de nacht van dinsdag op woensdag een brandkast met f 12 000 uit het raadhuis van de Zuid- Limburgse gemeente Urmond gesleept. HAARLEM De kwekers presenteerden gisteren de kijkers weer een rijk schouwspel. Vooral de darwinhybriden imponeerden. Zo zagen we prachtige Yellow Dover van J. Jonkheer uit Noordwijkerhout. en zeld zaam beste Beauty of Apeldoorn werd door C. A van Paridon, Noordwij kerhout, over het. voetlicht gebracht. De kweker die de darwinhybriden won en in de handel bracht. de bekende Lissese hybridafceur D. W. Le- feber was ook op deze keuring eveneens met een sport uit Oxford, een mixture van geel en rood. Van dezelfde inzender was er Beauty of Oxford. De warmgele Golden Oxford werd door de fa. Overdevest uit Wassenaar ten tonele gevoerd en Jonkheer N. V.te Hillegom etaleerde de zoveelste sport uit Oxford nl. Bronze Oxford Zeer interessant. De imponerende rode Parade wei uitstekende kwaliteit geëxposeerd door H. van Iterson te Rijnsburg en de fa Wed. van Haaster te De 7-ilk. Sterk de aan dacht trok ook een oranje sport uit, Paris, die door Gebrs. Hartveld uit Voorhout werd getoond De rode wit gerande Jós« Bjorling van P Arisz. Santpoort, leek on een beste tulp. Over He collectie nieuwis heden van Colijn Zn uit Voorhout hebben we al vaker dc loftrompet ge stoken. Ze zagen er ook nu best uit, al hadden we ze liever wat korter stengel gezien. Oranjezon Oranje zon is en blijft de be-ie tulp e er is We zagen dit juweeltje van C Breed, Nieuw Vennep Zonde dat deze tulp minder goed groeit Ongemcn fraai was ook d" goudgple Olympic Gold van Jan C. Nieuwenhuis te Lisse Verder vielen op de oranje Marv Housley en de beste parkiet Comet van Th. Jonkheer. Hillegom, de aparte Rondo van P. N. Jonkheer uit Hillegom, de best gebouwde Glory of Vogelenzang' van L. v BerkeJ uit Vogelenzang, de dubbele gele Gol den Victory van P Hermans te Voorhout., de witte Hibernia van de fa. Van Haaster uit De Zilk en de al meermalen genoem de Abé Pierre van de fa Ruigrok uit Hillegom Vermelding verdient ook een nieuwe leliebloemige tulp, rose-achtig met licht wijnrood van Gebrs, Nieuwen huis te Lisse en van deze firma noteerden we ook de typische Applaus en de warm gele Border Jewel. Hyacinten waren er weinig: wat zaai lingen van Ant. Nljssen Zn te Santpoort en multifloras van Carnegie, getoond door P Dames te Lisse Naast een fraaie collectie freesia's van M. C. van Staveren uit Aalsmeer, stond een aantal prima narcissen. Ongelooflijk rijkbloeiend wa ren de kisten met Golden Harvest van Nis. Straathof uit Roelofarendsveen. Zo n zee van bloemen zagen we zelden. Gigantic Star van G Helmus te Sassen- heim bleek ook nu weer een trekpleister, evenals de voorname grootkronige Deli- bes van J Rijkelijkhuizen te Hillegom. die levens een viertal zaailingen expo seerde. Ze zagen er verdienstelijk uit en we zien ze nog wel eens terug. Gebrs. Beumer uit Sassenheim brach ten de sterke gele trompet Joseph Mac Lood en daarnaast prijkte de gele trom pet Explorer van Jac Warmerdam uit Noordwijkerhout. Golden Marvel is van hetzelfde genre, deze variëteit werd m prima conditie geshowd door de fa. Van Kesteren uit Hillegom Bijzonder mooi van vorm was de bicolor Goblet van de fa Ruigrok uit Hillegom. die ook de aardige kleinbloemige W p Milner ten toon telde Extra best was de gele trom pet King Albert van de fa F Beelen te Lisse. De greppige Jonquille Treviathan Lisse naar voren

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9