Kiezen in Oostelijk Nieuw-Guinea Vreemdste verkiezingen ooit gehouden ni st Thorneycroft: Engeland breidt polarisvloot uit LEXINGTON Israël wenst nauwe relaties met EEG Italiaans schip was Albanezen te vlug af Moskou praat met Peking over grenzen' Drie plusjes genoeg voor pijnloze dood FAR VER VLOERKLEED FEST Grote wanorde op de internationale landbouw markt /ft een onte hij. Kettingreacties Een Russisch volgstation op Cuba DONDERDAG 27 FEBRUARI 1961 OM*" Parlement op verzoek van de VN poea's in houten huizen. Maar er zijn I nog veel gebieden, waar de bevolking in hutten leeft, die vervaardigd zijn uit materialen, die in de rimboe bij elkaar gezocht zijn. Deze stammen verbouwen net genoeg om er zelf van te kunnen le- Er zijn nog al wat merkwaardige fi guren onder de kandidaten. Zo komt van Manuseiland Papiau, die na de Tweede Wereldoorlog aan het hoofd van een ma- gisch-religieuze sekte stond, die de „zwarte verlosser" wil voortbrengen. Ritueel kannibalisme komt vrijwel ze er nog voor in de binnenlanden. Er (Van een onzer redacteuren) j zijn nog steeds gebieden, waar verzet tegen het Australische bestuur wordt ge- Van alles Alles wat op Nieuw-Guinea gebeurt wordt in ons land nog altijd met belangstelling ge volgd. Helaas zijn betrouwba re gegevens over de situatie op het westelijk deel van dit enor me „eiland" bijzonder schaars geworden, sinds de Indonesiër-s er de lakens uitdelen. Er is echter nog steeds reden om aan te nemen, dat er van de belof ten, die bij de overdracht van de souvereiniteit door Indone sië aan de Verenigde Naties zijn gedaan, weinig of niets te recht zal komen. Met name heeft dit laatste betrekking op de volksraadpleging, die de oorspronkelijk^ bevolking van westelijk Nieuw-Guinea in de gelegenheid moet stellen over haar toekomst te beslissen. Dit valt des te meer op, nu op het oostelijke deel van Nieuw- Guinea, waar Australië de scepter zwaait, parlements verkiezingen worden gehouden, zulks op aandringen van de Verenigde Naties. j Deze algemene verkiezingen in Aus tralisch Nieuw-Guinea zijn waarschijn- 1 lijk de vreemdste, die ooit ergens zijn voorgekomen. De eigenlijke verkiezin gen zijn al op 15 februari begonnen, irei Omdat er te weinig wegen zijn en veel 1 hoge en ruige bergen, hebben de teams, de stembussen rondbrengen tot 18 maart de tijd gekregen om hun taak te verrichten. Ze moeten proberen, de Istemmen te tellen van ongeveer een fmiljoen papoea's. Het is de eerste keer, dat deze primitieve mensen, die in J 12.000 dorpen wonen en 700 verschille.i- I de dialecten spreken, naar de stembus I gaan. I Er wonen twee miljoen papoea's in dit P gebied, waarvan degenen, die ouder dan 21 jaar zijn, stemrecht hebben. De rti (en van hen kunnen niet lezen en schrij ven. Daarom zullen zij hun keus i deling kenbaar maken aan de verkle re» zingsambtenaar. n. te De zetels De teams, die de verkiezingen rege len, zo schrijft een medewerker van Ass. Press, reizen per vliegtuig, per he likopter, per boot, per auto of te voet in hun pogingen, stemmen te verzame len. Het nieuwe parlement, dat op aan dringen van de Ver. Naties wordt ge vormd, zal 64 leden tellen, waarvan ei tien door de Australische regering zul len worden aangewezen. Van de 54 tels, die door gekozen vertegenwoordi gers bezet zullen worden, zijn er tien voorbehouden aan Europeanen. Er wo nen 19.000 Europeanen in het gebied. De overige 44 zetels staan open vooi alle bevolkingsgroepen. Dit parlement zal wetgevende bevoegdheid hebben. De Australische regering behoudt echtei recht van veto. Het gebied, waar het hij de verkie zingen om gaat is woest en primitief, doch minder ontoegankelijk dan het telijke deel van Nieuw-Guinea, dat thans in handen van de Indonesiërs is. De rimboe De voornaamste bronnen van bestaan zijn cacao, koffie, copra, rubber, hout en ertsen. De jaarlijkse toelage va Australische regering, die ongeveer 250 miljoen gulden bedraagt, -is tweemaal groot als de jaarlijkse produktie van I het eiland. Australië heeft veel bijge dragen tot de verbetering van de le- I vensstandaard, die zeer uiteen loopt. L Dicht bij Port Moresby leven de pa- CllltUS s De volgelingen van de cargo-eultus ge loven dat alle goederen, die van over zee worden aangevoerd geschenken zijn van een god en dat die goederen door de blanken op een oneerlijke manier voor zichzelf worden gehouden. Oo ge regelde tijden staat er een nieuwe pro feet op, die de aankomst van een groot schip aankondigt, dat volgeladen zou zijn met goederen, die uitsluitend voor de papoea's bestemd zullen zijn. Om het geloof hierin aan te wakkeren verbran den de gelovigen dan hutten, verwaar lozen zij de landbouw en wachten zij in ledigheid de komst af van de beloofde geschenken. Als het schip ten slotte niet arriveert, zijn velen zeer gedesillusio neerd. Maar vaak wordt dat dan weer aan de slechte invloed van de blanken geweten. Ook is er een kandidaat, die iedereen een blanke huid belooft, als hij wordt gekozen. Als ze blank geworden zijn kunnen zij de plantages en de huizen van de Europeanen overnemen. Het goevernement heeft een publica tie verspreid, waarin een aantal wan begrippen van de primitieve kiezers wordt bestreden. Dit gebeurt in de vorm van vragen en antwoorden. Op de vraag of alle blanken zullen verdwijnen, zodra de verkiezingen achter de rug zijn, wordt geantwoord: de blanken zullen blijven om de papoea's te leren, hoe ze hun land moeten besturen. Een andere vraag: als er veel papoea's lid van parlement zijn, kunnen we dan allemaal ophouden met werken? Antwoord: de op richting van een parlement met meerderheid van papoea's is geen to vermiddel om iedereen rijk te maken.' Er zal nog steeds gewerkt moeten wor den. De man. die Buka-eiland wil verte genwoordigen heet Francis Hagai. Hij is secretaris van de Hahalisgemeen- schap. Hahalis is een cultus waarin be paalde elementen van een verbasterd christendom zijn opgenomen. In een van de dorpen dat Jeruzalem wordt ge noemd, worden de vrouwen tegen be taling ter beschikking gesteld van ieder lid van de gemeenschap. De kinderen worden door leden van de gemeenschap opgevoed. Een van de kandidaten Saidor. op de noordkust van oostelijk Nieuw-Guinea is een zekere Yali. een vroegere sergeant van politie, die een verzetsheld is uit de tijd van de strijd tegen de Japanners. Hij is tevens medi cijnman en wordt door de dorpsbewo ners als een god beschouwd. Een felle campagne wordt gevoerd door zes kandidaten, die elkaar Tari be twisten, een gebied in de binnenlanden. De bewoners van dit gebied dragen nog stenen bijlen en zijn gewapend met pijl en boog. Een van de kandidaten heeft zes vrouwen en vijftien kinderen. Van belang Het zal waarschijnlijk na 18 maait nog wel enkele weken duren, voordat de uitslagen van de verkiezingen Dckend zullen zijn. De vorming van net parle ment wordt echter als een belangrijke stap beschouwd op weg naar zelfbe stuur voor de papoea's in het oostelijke deel van Nieuw-Guinea. Australië heeft de bewoners van het gebied zelfbestuur beloofd, wanneer de papoea's len, dat zij er rijp voor zijn. Op westelijk Nieuw-Guinea heeft soortgelijke situatie bestaan. De pansiedrang van Indonesië, die door de westelijke mogendheden te laat onderkend, heeft daar helaas een streep door gehaald. Het is daarom te hopen, dat Australië nog gelegenheid krijgt, de twee miljoen papoea's, die aan zijr zorgen zijn toevertrouwd, naar een be tere toekomst te leiden. È.E.G. De Nederlandse ministers Luns en Andriessen zijn in de laat ste vergadering van de E.E.G.-raad Brussel voor de Israëlische be langen opgekomen. De resultaten deze vergadering waren voor Is raël hoopgevend. Dit was het goede nieuws, dat Felle kritiek van Labourpartij De Britse minister van defen sie, Thorneycroft, heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat Engeland in de toekomst over een vloot van vijf polaris-duik- boten zal beschikken. Tevens zul len ten behoeve van de marine luchtvaartdienst Amerikaanse straaljagers worden aangeschaft ter vervanging van oudere vlieg tuigen. Erliard: Kremlin discrimineert Duitse volk Bondskanselier Erhard heeft gisteren premier Chroesjtsjef geantwoord op diens boodschap van 31 december 1963 waarin gevraagd wordt grens- en terri toriale geschillen zonder gebruik van geweld te regelen, aldus heeft een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken meege deeld. Erhard zegt in zijn antwoord zich ge lukkig te prijzen met het Russische voorstel. West-Duitsland heeft zich. al dus de bondskanselier, reeds lang'ver bonden om in dergelijke gevallen van het gebruik van geweld af te zien Er hard betreurt het echter dat Chroesj tsjef verschil heeft gemaakt tussen grens- en territoriale geschillen in het :n het Duitse vraagstuk en hij ier sprake is van een discri- 1 aanzien van het Duitse volk. De bondskanselier verklaart dat de grenzen geen scheidslijnen moeten zijn maar dat zij moeten kunnen wor den overschreden voor de uitwisse ling tussen de volkeren, zowel op menselijk als cultureel gebied. Thorneycroft, die zijn defensiebe groting in het Lagerhuis verdedigde waarbij hij felle kritiek moest door staan van labour-zijde, verklaarde voorts dat een vloot van vijf polaris- duikboten „een afschrikwekkende macht van formidabele kracht" was. Denis Healy, de afgevaardigde Labour-partij, verweet de regering besluiteloosheid en aarzelingen in haar defensiepolitiek. Felle kritiek oefende hij uit op het besluit van de regering om Amerikaanse straaljagers te kopen. Een dergelijke stap achtte de afgevaar digde een ernstige slag voor de Britse vliegtuig-industrie. De bewindsman echter negeerde deze Labourkritiek en ging voort met zijn plan voor een polarisvloot te verdedigen, 1970 operationeel Dezelfde dag is in Barrow-in-Furness de kiel gelegd voor de eerste vai vijf atoomduikboten. De naam van schip is Resolution. De Verenigde Sta ten leveren de polarisraketten voor de Britse duikboten. De Resolution wordt met 16 van deze raketten uitgerust. uit de zuiverste tabakken VEEN associatie van Israël met I met de Israëlische gaste de verschil de zes E.E.G.-landen niet mogelijk] lende problemen besproken, is, zoekt dit land een zo nauw mo-| Een onderwerp van gesprek was ook. gelijke economische relatie met de zo deelde minister Luns gistei gistermiddag van Schiphol naar Londen vertrok, de dienst, die de K.L.M. tussen Schiphol en Tel Aviv on derhoudt. Mevrouw Meir heeft tijdens haar ge sprek met de Nederlandse bewindslie den ook een uiteenzetting gegeven ovei de vraagstukken, die verbonden zijn aan de bevloeiing van de Negeb. Van Nederlandse zijde ~"*J Vers verpakte SOEPGROENTEN Rijk aan vitaminen SOEPEN en BAMI 7 Het zakje met de Rode Ruit Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaal^op de goudgele nister Luns gisteren zijn Israëlische i gesProken. dat deze "voor Israël ambtgenoot mevrouw Golda Meir konlangrijke kwestie op vreedzame wijze meedelen. Uitvoerig hebben gisteren kan worden geregeld. Aangenomen wordt, dat minister Meir een uitnodiging aan haar Nederlandse ambtgenoot voor een bezoek aan Israël heeft herhaald. Dc Italiaanse treiler Rapepi is gis termorgen de haven van San Bene detto del Tronto aan de Italiaanse oostkust binnengelopen na een suc cesvolle vlucht voor twee gewapende Albanese schepen. De kapitein van de Italiaanse treiler vertelde dat zijn schip dinsdag in de Adriatische zee werd aangehouden door ..twee bewapende Albanese treilers". Hij kreeg opdracht de treilers te vol- aar de Albanese haven Durazzo, wist de beide schepen te ontwij- :n gaf opdracht met volle vaart Italië te stomen. Ruim een uur lang bleven de Albanezen zijn schip achtervolgen. Intussen had men op de Italiaanse marinebasis te Bari de radioboodschap pen tussen de Albanese schepen en de Italiaanse treiler opgevangen. Direct ko zen vijf torpedoboten zee en zetten koers naar de plaats waar de treiler zich bevond. Vier uur lang zochten zij tevergeefs naar de Rapepi. Daarna keerden zij terug naar de basis. Besprekingen zijn begonnen tus sen vertegenwoordigers van China en Rusland om een basis te vinden voor eventuele onderhandelingen tussen deze beide landen over grensgeschillen. Er bestaat een scherp meningsver schil over de onderwerpen die ter spra ke dienen te komen. Rusland wil deze onderhandelingen beperken tot het ge schil over de grens tussen beide lan den in Kazakhstan, waar reeds sinds geruime tijd boeren en veehoeders van China uit naar Rusland trekken en daar om asiel schijnen te hebben gevraagd. Maar China wil een groot aantal problemen ter sprake brengen, die nog dateren uit de tijd van de tsaren. Het standpunt van Rusland ten aan zien van deze problemen kan worden afgelezen uit de verklaring van Chroesj- tsjof tegen de Italiaanse uitgever Julio Einaudi de vorige week: ,.We hebben deze grenzen als erfgoed ontvangen en I we moeten ze handhaven." Jodenvervol ger staat terecht in Karlsruhe In Karlsruhe is gisteren het pro ces begonnen tegen de 59-jarige Alois Viellieber, die tussen 1941 en 1943 in Polen minstens tien Joodse burgers zou hebben doodgeschoten. Hij was destijds hoofd van de poli tie in dc Poolse plaats Gorlice. Onder meer wordt hem ten laste ge legd dat hij in staat van dronkenschap, vier Joodse arbeiders uit een fabriek zou hebben gehaald waarna hij hen met een schot in de nek zou hebben ge dood. Twee Joden die zich vrijwillig voor de teraardebestelling van de vier neer geschoten arbeiders hadden gemeld zou de beklaagde eveneens hebben neerge schoten. Viellieber verklaarde ter zitting dat er in het gebied waar hij dienst deed voortdurend acties tegen Joden wer den ondernomen. Onder meer zouden tijdens een zogenaamde „tyfus-actie" Joodse burgers in het openbaar zijn neergeschoten. Bij een zogenaamde ..bont-actie", zo verklaarde Viellieber, was het bezit van een muts al voldoen de voor een dodelijk schot. Viellieber motiveerde zijn daden door te verkla ren dat hij zijn werk met ..buitenge woon veel plichtsbesef" had uitge voerd. In het proces zullen 19 getui gen worden gehoord. Hinderlijke ijsberg Een ijsberg van anderhalf mil joen ton is in de vaargeul naai de Amerikaanse Zuidpoolbasis McMurdo Sound terecht geko men. Een ijsbreker van de Ame rikaanse marine tracht letterlijk bergen te verzetten door het ge vaarte (150x56x35 meter) een duwtje in de- goede (andere) richting te geven. Tijdens het gisteren in Limburg, west-Duitsland voortgezette euthana- sie-proces heeft de beklaagde Hans Hefelmann mededelingen gedaan over twee hoogleraren, die zich in de nazitijd tegen de actie om gees teszieken pijnloos te doden hadden verzet. Hefelmann. die destijds een hoge post bekleedde in Hitiers kanselarij en wie medeschuld aan de dood van 73.000 geesteszieken (onder wie 3.000 kinderen) ten laste wordt gelegd, verklaarde dat de Dusseldorpsc arts prof. Kreuz hem tijdens een bezoek had gezegd dat in Rijnland nauwelijks een arts zc die voorstander van euthanasie Ook het hoofd van de veipleeginrichting in Andernach, dr. Rechten weid, zou te genover hem bedenkingen tegen deze me thode hebben geuit. In een vergadering van drie deskundi gen werd over ieder geval beslist en bovendien werden de ouders van mis vormde kinderen ..voorzichtig" op de „ernstige toestand" van hun kinderen gewezen. Hadden alle drie de adviseurs een plus-teken op him verklaringen ge plaatst dan werd de betrokken geestes zieke in een inrichting „tot inslapen ge bracht". Stond er evenwel een minus teken en twee plustekens op hun verkla ring. dan werd het geval „voor onder zoek" doorgestuurd. FARVERFEST: vloerkleed met zéér hoge pool, vachtzacht.grote scala van tinten, effen, gemêleerd of gedessineerd. Vraag folder F10 aan Veneta N.V., Hilversum. OORZAAK VAN LAGE PRIJZEN TVE rede van de Nederlandse minister van landbouw, mr. Biesheuvel, heeft gisteren op de conferentie van de ministers van landbouw uit de landen van de Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (afgekort O.E.S.O.) sterk de aandacht getrokken. Sprekend met instemming van zijn ambt genoten uit de zes E.E.G.-landen zei mr. Biesheuvel, dat er op het NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER I 1.12 in beker of pot De Joodse Moskovieten zullen dit jaar hun matses, dat zijn ongezuurde broden voor de Joodse pasen, in een spe ciale bakkerij mogen bakken, zo is woensdag door een woordvoerder van de synagoge in Moskou bekendgemaakt. Tot 1962 werd het ongezuurde brood in staatswinkels verkocht, doch nadien was het verboden matses in staatbakke- rijen te bakken. I Mevrouw Harriet Brookes, oud 91 jaar, heeft tegenover een En gelse bierbrouwerij ver teld dat zij in haar leven 53.290 glazen bier heeft gedronken. Dit betekent dat zij ongeveer 200 va ten naar binnen heeft gewerkt. Mevrouw Brookes werd daarom door de bierbrouwerij tot de „trouwste bier drinker" uitgeroepen. Haar prijs is: vrij bier drinken voor de rest van haar leven. Ongeveer twintig pro cent van dc bevolking van Athene en Piraeus lijdt aan griep, zo heeft het Griekse ministerie van gezondheid gisteren meegedeeld, twee steden wonen on- veer twee miljoen men sen. Het is echter een milde vorm van griep en de meeste mensen be hoeven slechts drie a vier dagen in bed te blijven. Een reusachtig „roer ei" kwam in de binnen stad van Osnabrück op straat te liggen toen een vrachtwagen met onge veer 120.000 eieren door een verkeerde manoeu vre van de chauffeur omsloeg. De schade wordt op ongeveer hon derdduizend mark ge- Een Russische tand arts, dr. Afanassief, is erin geslaagd de wor tels van aangetaste tan den weer in de kaak te plaatsen. Hij trekt de tanden die te slecht zijn om er nog een kroon op te zetten en gebruikt dan de wortel om een plastieken tand op te bevestigen, waarna hij de wortel weer in de kaak aanbrengt, zo meldt het Russische blad Leninskoie Znamia. 1 Het proces in Dallas legen dc moordenaar van Lee Oswald, Jack Ruby, bezorgt Denen die de naam Ruby dra gen grijze haren. Zij willen dat Ruby bij zijn ware naam, Rubinstein, wordt genoemd. Een on derwijzer uit de omge ving van Kopenhagen klaagde gisteren tegen] een verslaggever dat zijn leerlingen hem uit lachten vanwege zijn naam. Ruby is een naam die vroeger veel' op West-Jutland voor kwam. Thans dragen! Deense families deze; naam nog. 1 Op de plaats waar president Kennedy op 22 november van het vorigi jaar in Dallas werd ver moord, zal een herden-] kingsmonument worden opgericht. In Boston zal voorts een John Fitzge rald Kcnnedy-biblio- theek worden gebouwd, aldus is door een her-1 denkingscomité giste-j ren besloten. 1456) Na de oorlog is dc term reiken van d „kettingreactie" gemeengoed gewor- neutronen 70 li den. In kranten- en tijdschriftarti kelen paradeerde de kettingreactie plotseling als een volslagen nieuw fenomeen, waardoor de kernsplij ting mogelijk mand mag e dat bij sommigen daardoor de ge dachte rijpte, dat een volslagen nieuw verschijnsel zich aan de we reld had geopenbaard. Nu is inderdaad waar, dat er zon der kettingreactie geen sprake kan hoeveelheid zijn van een kernsplitsingsproces planten. De van enige betekenis, hetgeen met een gefingeerd voorbeeld gemakke lijk kan worden aangetoond. We be daarbij 100 aanstormende doel, waardoor 140 nieuwe neutronen worden vrijge maakt, die op hun beurt weer eer volgende generatie van 196 leden le- In dat geval zal de kernsplij- i ketting- geworden en nie- ting zich wél kunnen voortzetten zich over verbazen kan met goed recht van cc reactie worden gespreken. Onder kettingreactie kunnen we dus verstaan een proces dat. bij één deeltje beginnend, zich daarna als sneeuwbalsysteem door de hele dc stof kan voort- rwaarde voor het ontstaan van zulk een kettingreactie is. dat de energie die bij de reactie van het eerste deeltje vrijkomt, zó groot is. dat bier- TOCH IS HET ZO! onderstelling uit te gaan, dat 35 pro eent van de getrof fen atoomkernen door de daarop af geschoten neutro nen, tot splijting worden gebracht en dat bij elke splijting 2 neutronen Van de 100 afgeschoten neutronen, bereiken dus 35 bet gestelde doel, >vaardoor 2 maal 35, of 70 neutro nen voor de voortgang van het pro- reactie reeds ces kunnen zorgen. Deze 70 zullen proc volgend nageslacht minstens ander nieuw deeltje tot reactie kan wor den gebracht. Alleen in dat geval is voort planting van het proces gewaarborgd. Dat is natuurlijk allemaal wel erg in teressant. maar ie- rijkomen. derecn begrijpt, dat bij elke ontplof- mkfi»E ó°k aan de„ voorwaard, wordt voldaan. Niemand zal er zich dan ook verbazen, dat de term ketling- erd gebruikt bij de de Duitse fysico-chemicus W. H. Nernst met chloorknalgas, welke kortom, elke vol- reactie explosief plaats vindt bij be- tronen lcvei gende generatie van neutronen 0.7 van het voorgeslacht, zodat het hele neutronengcslacht spoedig zal nitgestorv woorden, het op gang gebrachte acties, zodat lichting. Andere kettingreacties ijn de polymerisatie, dc verbran ding van koolwaterstoffen, de oxy- veelal ook katalytische re- niet de minste datie i splijtingsproces zal doodlopen omdi steeds minder neutronen vrijkomen die de reactie kunnen voortzetten. We kunnen echter met evenveel recht veronderstellen, dat 70 procent van de getroffen atoomkernen tot bestaan.'"terwijl hët"hout"toch splijting worden gebracht en dat bij gens een opening of een gelijmd elke splijting eveneens 2 neutronen senstuk vertoont, vrijkomen, die het splijtingsproces kunnen voortzetten. In dat geval bc- Daarover een volgende keer! ogenblik op de internationale markt voor agrarische produk- ten een grote wanorde bestaat. Deze chaos is ook de diepste oorzaak van de geringe inkomsten die in de land bouwsector worden verkregen. Met na druk betoogde mr. Biesheuvel, dat er orde moet worden gebracht in de we- reldprfjzen van de landbouwprodukten. Maar helaas liceft de wet van vraag en aanbod de internationale handel in agra rische produkten vervormd tot een reus achtige dumpingorganisatie. Tal van ministers van landbouw voer den tijdens deze conferentie, die wordt gehouden in het Chateau la Muette in Parijs het woord en steeds weer kwa men dezelfde problemen van de prij zen en de structurele verbetering van de landbouw naar voren. De gehele tweede zitting gisteren was gewijd aan een bespreking van middelen tot ver betering van de lage inkomsten van de boeren. De Amerikaanse minister van land bouw, 'Orville Freeman, die tot voorzit ter van de conferentie was gekozen, zei dat een deel van dit probleem kan wor den teruggebracht tot een onvoldoend gebruik van dc arbeidskrachten en tot de landbouwbedrijven, die te klein zijn. Andere factoren zijn de onvoldoende op leiding en het grote verschil tussen de koop- en verkoopprijzen. Minister Freeman wees nog eens op het 10-jarenplan van de O.E.S.O. voor de landbouw. Volgens dit plan, dat een paar jaar geleden werd aanvaard, moet de landbouwproduktie in tien jaar met 50 procent worden verhoogd. VS Senaat keurt verlaging van belasting goed De Amerikaanse Senaat heeft gis teren het wetsontwerp op een belas tingverlaging van 11,5 miljard dollar aanvaard en doorgezonden naar het Witte Huis. Gisteren was het aange nomen door het Huis van Afgevaar digden. Alleen de handtekening van president Johnson is nu nog nodig om de belastingverlaging een feit te laten worden. Johnson had aangedrongen op spoed bij de behandeling van de belastingver laging. die een bedrag van 11,5 miljard dollar '40.3 miljard gulden) omvat se dert hij zijn functie aanvaardde. Hij zal het ontwerp zeer spoedig door zijn handtekening tot wet verheffen. Het ontwerp heeft niet alleen betrek king op dg inkomstenbelasting van per sonen, maar ook op de vennootschaps belasting. De verlaging voor de onder nemingen bedraagt gemiddeld 9 procent. Het Huis van Afgevaardigden keur de de gewijzigde versie van het ont werp gisteren goed met 326 stemmen "oor en 83 tegen. President Johnson heeft de wet onder tekend. De vulpen waarmee dit gebeurd is. heeft hij aan mevrouw Kennedy aan geboden. Haar beide kinderen John Ju nior en Caroline kregen ook elk een vulpen van de president. De Sowjetunie zal op Cuba een volg- ivr£ni y°?r ™imtevaartuigen bouwen, Nikolai Jerpilew, wetenschappelijk se cretaris van de astronomische raad van de Russische academie van wetenschap pen, is naar Havanna vertrokken om toezicht te houden op de eerste stadia „f" werk- Er is reeds materiaal naar Cuba gezonden voor het station voor visuele waarneming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5