M g-v- i GfUflicuuLdL Bewegingsleer een middel tot ontplooiing van totale mens Russen verwerpen plan van minister Butler Voorraad zwaar water Britse vorstin niet welkom in Frans-Canada „DODEN UIT INNERLIJKE OVERTUIGING" ^Slaap op kapok slaap op Jjh eefi dofifce \ij, WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 NEDERLANDSCHE RK. VEREENIGING VAN SIGARENFABRIKANTEN BILDERDIJKLAAN 23 - EINDHOVEN Een eenvoudig advies VERBOND VAN SIGARENFABRIKANTEN IN NEDERLAND BILTSTRAAT 101 e - UTRECHT AAN ALLE MANNEN (en vrouwen.DIE NU AAN DE SIGAAR GAAN gaat dus óók aan de sigaar? Goed zo. De sigaar, goed behandeld en verstandig gerookt, zal u veel genot en plezier verschaffen. Maar mogen wij beginners even wegwijs maken? Er zijn allerlei soorten van sigaren: sprietjes, senoritas, bolknakken, corona's, enz. Vergis u niet: Een grote sigaar is vaak lichter dan een kleine. Uw sigarenwinkelier heeft verstand van zijn vak. Hij zal u graag met deskundige raad op weg helpen. Kies direct de sigaar, die past bij uw beurs en die u kunt b 1 ij v e n roken. Onze Nederlandse sigaren zijn in alle prijsklassen goed. Verwijder het sigarenbandje voorzichtig, ook al staan de kinderen ora u heen te springen. Puf niet als een vulkaan en trek niet nerveus. Rook bedaard,» maar laat uw sigaar nooit uitgaan. Tip de as niet voortdurend van uw sigaar, maar laat hem zo lang mogelijk zitten, dat houdt de rook koel en geurig. (Maar denk thuis wel om het vloerkleed...) De Amerikanen zeggen al jareni "You need not inhale to enjoy a cigar". U hoeft niet te inhaleren om van een sigaar te genieten. En zo is het toevallig ook no.g eens een keer! Als u deze eenvoudige regels opvolgt, zal de sigaar u steeds beter gaan smaken. En weldra ontdekt u hoeveel goeds in een sigaar is verborgen, hoeveel rust en plezier een sigaar u schenkt. Vraag het maar aan andere sigarenrokers! Eindhoven 25 februari 196^. ■- i L Gedurfde visie - groeiende aanhang Dr. Gerstenmaier a bezoekt Madrid 'S3 Dr. Eugen Gerstenmaier, de voor tij zVLter van de Westduitse Bondsdag, die óp het ogenblik een particulier be zoek van vijf dagen aan de Spaanse hoofdstad brengt heeft een onder houd gehad van een half uur met ge neraal Franco. Franco ontving dr. Gerstenmaier in het Pardopaleis. Dr. Gerstenmaier bracht daarna een be- j zoek aan de Spaanse minister van I buitenlandse zaken op wiens uitnodi- fgt ging hij deze reis maakt. In de af- gelopen dagen heeft dr. Gerstenmai- en, er ook gesproken met enkele voor- jglj aanstaande leiders van het protestan- in Spanje. Dr. Gerstenmaier, die een vooraan- ,'er| staande plaats inneemt in het Duitse vil kerkelijke leven is protestant. Hij in- ■ai'i feresseert zich in het bijzonder voor de vj nieuwe Spaanse wetgeving voor de pro testanten. In Madrid heeft hij een aan- tal leiders van de Spaanse kerken ont- moet om met hen over de nieuwe wet- v,j geving te spreken. Dit onderwerp zou ui ook aan de orde gekomen zijn tijdens de gesprekken met Franco en de Spaan- r se minister van buitenlandse zaken. ..J De nieuwe wet is onlangs goedge keurd door de conferentie van aarts- bisschoppen van de Spaans Rooms Ka- 1 tholieke Kerk. De wet het Bezwaren tegen VN-vredescorps T~)E Russische afgevaardigde op het Geneefse ontwapeningsoverleg, Tsarapkin. heeft gisteren het door de Britse minister van buitenlandse ken, Butler, ingediend plan dat onder meer voorziet in uitbreiding van de vredestaak van de Verenigde Naties, op beleefde wijze verworpen. Tsarap kin verklaarde verder dat enkele pun ten van het plan „slechts moeilijkhi den en complicaties zouden veroorza ken". Niettemin zal Butlers plan aan een zorgvuldige studie worden onder- Vaticaan voorgelegd ter goedkeuring. In deze wet die opgesteld is zonder de protestanten er in te kennen zou hen enige mate van vrijheid gegeven wor- 1455) Kort voor de verovering van Noorwegen in 1940, bestond de hele wereldvoorraad zwaarwater welge teld uit 160 liter, die zich bevonden in Rjukan, een plaatsje dat op on geveer 130 km afstand ten zuidwes ten van Oslo ligt. De Fransen, die men ondanks hun politieke verwik kelingen zowel binnenslands als bui tenslands, minder moet onderschat ten dan men pleegt te doen, koch ten kort en bondig de hele voorraad op. De marktprijs log 5000,- per li ter, maar we we ten werkelijk niet, of de Franse na tuurkundigen niet TOCH IS IIET ZO! iets miljoen gulden heb ben moeten neer tellen, gelet op de tijdnood in die dagen. Hoe het ook zij, tijdens de inval van de Duitsers in Noorwegen be vond het zware water zich in Frank rijk, waar het allesbehalve veilig was toen ook dat land werd bezet, zodat de kostbare voorraad naar Engeland werd gebracht voor ver dere experimenten. De Noorse fa briek in Rjukan was inmiddels ge heel in handen van de Duitsers ge komen, een feit dat de geallieerden allerminst waardeerden, zodat zij in 1943 besloten de verdere produktie van zwaarwater in Noorwegen onmo gelijk te maken. Dat gelukte welis waar. maar het zware water dat inmiddels reeds was geproduceerd, was al op transport gesteld naar Duitsland. Het schip, waarmee het vervoer plaats vond werd echter door de illegaliteit ontdekt en door een tijdbom naar de bodem van de Oost zee gezonden. Daarmee was dc hele zwaarwater-geschicdenis voor lange tijd van de baan. Want het is werkelijk niet waar zoals velen menen dat de geal lieerden hun atoombom te danken hebben aan het zware water, dat hun via Franse hulp in handen was gevallen. Integendeel, Amerikanen noch Engelsen hebben bij de ont wikkeling van de atoombom zwaar water nodig gehad. Zwaar water kan weliswaar worden toegepast in splijtingsovens of uraanzuilen (waar het dienst doet als middel tot ver langzamen van dc neutronen die bij splijting van het uraan ontstaan), maar men is geenszins tot het ge bruik van deze stof verplicht, want ook koolstof en dc zou ten van beryllium kunnen als zodanig worden gebruikt. De Noors-Neder landse kernreactor te Kjeller gebruikt als moderator 7000 kg ook enkele andere kernreactors bc- atten deze stof. Gewoon water kan hiervoor niet worden gebruikt, om dat daarin de absorptie van de neu tronen te groot is. Zo'n moderator, die dus tot doel heeft de neutronen te verjagen, moeten we in het kernsplïtsingspro- ces beschouwen als een tussenstof, waarin de te splijten stof in kleine porties is ingebed. Ontstaat er nu een splijting, dan moeten de neutro nen eerst door de tussenstof heen dringen om volgende kernen te berei ken. Het is duidelijk dat deze tus senstof de neutronen niet mag vast houden, want dan vindt de beoogde kettingreactie geen voortgang. Van daar dat stoffen die als moderator moeten dienst doen, met de groot ste zorg gekozen worden. We hadden het zojuist over het be grip kettingreactie, een veel ge bruikte term in onze dagen, die echter al veel vroeger werd gebe zigd. volgende keer. De voorstellen van de Britse minister bevatten onder meer: een verbeterde werkwijze voor de ontwapeningsconferentie, voorstellen voor het bewaren van de internationale vrede, waarnemingsposten in de landen van de NAVO en in de landen van het pact van Warschau. een spoedige vernietiging van en kele wapens, de bevriezing van strategische ver voermiddelen voor kernwapens. Butler, die voor de eerste maal het woord voerde in de ontwapeningsconfe rentie, legde vooral de nadruk op het belang van uitbreiding van de vredes- rol van de V.N Hij zei dat alle leden- landen van de volkerenorganisatie ge zamenlijk zouden moeten meewerken aan alle activiteit van de V.N., ook aan de vredesoperaties. Over Butlers voorstel voor een vre- desstrijdmacht van de V.N. zei Tsarap kin nog, dat de Russische voorstellen reeds in een dergelijke strijdmacht a zien, die door de Veiligheidsraad kunnen worden ingezet. Het was echter noodzakelijk, te voorkomen dat één of r mogendheden deze strijdmacht eigen gebruik zouden aanwenden. Gelijke aantallen militairen uit weste lijke en communistische landen zouden derhalve deel van uit moeten en het opperbevel zou gebaseerd moeten zijn op het Troika-stelsel, het stelsel van een driemanschap. Duitse artsen niet naar Maleisië West-Duitsland," dat beloofd heeft art sen naar Maleisië te zullen sturen, zal deze gelofte thans niet gestand kunnen Dr. P. N. Kessler. hoofd van de afde ling technische hulp, zei dat zijn land acuut artsentekort leed. Kessler, besprekingen met Maleisische autoriteiten te Koeala Loempoer blijft, zei dat twintig procent van artsen in Duitsland buitenlander W£._. Maleisië wendde zich eerst tot de Filip pijnen om artsen, gegeven als gevolg geschil met Maleisië t>p Sabah (Noord-Borneo). dit plan werd op- in het Filippijnse de aanspraken Dr. Hefelmann: Op de vierde dag van het euthana- sie-proces in Limburg (West-Duitsl.) is dr. Hans Hefelmann in het bijzon der verhoord over zijn verantwoor delijkheid voor het cuthanasie-pro- gram. Hefelmann verklaarde tijdens de zitting dat de artsen in de Nazi- tijd „zich uit innerlijke overtuiging" als vrijwilliger opgaven voor het do den van geestelijk en lichaamlijk ge handicapte kinderen. Volgens de beklaagde, die terecht- ;taat wegens medeplichtigheid aan moord op 73.000 mensen, had het mi nisterie van binnenlandse zaken onder Hitiers bewind in augustus 1939 een .strikt vertrouwelijke order" uitgege- geven, waarin de grondslag werd ge- dc genadedood. In deze Dr. Marcel Chaput, een leider van dc'staat onder meer, dat vroedvrouwen en republikeinse party van Quebec, heeft;artser) a.^e baby's en kinderen beneden gisteren in Toronto verklaard, dat het le-j d.® jaar die geestelijke of lichame- ven van koningin Elizabeth van Enge- hjke afwijkingen vertoonden moesten land gevaar zal lopen indien zy volgens aangeven. plan de stad Quebec In het komende na- Bij de euthanasie voor kinderen had- - bezoekt. oen ..politieke noch nationale motie- rol gespeeld, aldus Hefelmann. (Van een onzer redacteuren) De leer over het menselijk zich bewegen, de theorie derhalve die ten grondslag ligt aan het z.g. bewegingsonderwijs in ons land, zou men een richting kun nen noemen onder lichamelijke opvoeders. Een richting die veel méér pretendeert dan lichame lijke opvoeding alleen, althans in de huidige betekenis van het woord. Een richting name lijk die niets meer of minder wil dan de mens (het kind) te hel pen bij het ontsluiten van al zijn mogelijkheden. Het is niet toevallig dat de „geboor tegrond" van het bewegingsonderwijs moet worden gezocht bij de lichame lijke opvoeding. Immers, daar gaat het zeer nadrukkelijk om het bewegen, om datgene wat de wetgever nog altijd worden lichaamsoefeningen die beogen het lichaam tot een beter „werktuig" te maken. Maar al heel gauw is men in de praktijk van die aanduiding „lichame lijke oefeiiing" afgestapt omdat de er varing leerde dat dergelijke oefeningen ook nog in een ander opzicht dan lou ter lichamelijk him effect hadden. Nietwaar: gezegden als „fair play" en ..sportief" houden ethos, houden zede lijk gedrag in, een wijze van gedra gen die overdraagbaar is. Van lieverlede is men toen gaan spreken van lichamelijke opvoeding, waarbij aan twee dingen werd gedacht: oefeningen ter verbetering van de li chamelijke conditie (a.), die bovendien karaktervormende waarde kunnen heb ben, maar dan meer als een surplus, een „erbij" (b.). De kringen nu, die uit dc ervaring hebben ménen te mogen afleiden, dat het met de lichamelijke bewegingen veel gedifferentieerder, ja in wezen vol komen anders ligt, zouden de mensen- van-het-bewegingsonderwijs kunnen worden genoemd. Zij willen namelijk uitgaan van dc lichamelijke èn gees telijke eenheid van de mens, als on deelbare totaliteit dus, en van daar uit zijn bewegingen beschouwen. Een principieel totaal ander uitgangspunt Commentaar van J. C. van Asch Creativiteit is als nienselyk vermogen van veel hoger orde dan geheugen. Dc betekenis van dat laatste wordt veelal overschat en het gevolg is dat 's mensen geheugen vaak onnodig belast wordt, Zulks ten koste van zijn creativiteit, zyn scheppend ver mogen. Nieuwere inzichten stel len in dit verband de waarde van liet bewegingsonderwijs in het licht Ziehier een vrjj vertaalde pas sage uit een artikel over maat schappelijk leven en automatise ring een onderwerp dat hier verder huiten beschouwing blijft voorkomende in dc jongste aflevering van „Medisch Con tact" het orgaan van de Konink lijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Genees kunst. Een passage die ons er toe bracht méér te weten te ko men over de theorie die aan het bewegingsonderwijs ten grondslag ligt. Merkwaardigerwijze al thans voor ons blijkt het voor al lin kringen zoals CALO: Chris telijke Academie voor Lichame lijke opvoeding en CPS: Chris telijk Pedagogisch Studiecen trum zijn oorsprong te vinden, terwijl liet sinds enkele maanden ook in universitaire sferen door drong en wel toen dr. C. C. F. Gordijn, directeur CALO, zich in november 1963 als buitenge woon lector aan de VU verbond met een openbare les over „de problematiek van het menselijk zich bewegen". In bijgaand artikel is getracht enkele hoofdlijnen te schetsen deze belangrijk genoeg lijkt fronterrn. Materiaal daarvoi schrift de te Rottere CALO Een eenvoudig voorbeeld: een man denkt de kortste weg naar zijn doel gevonden te hebben en opeens is er dan die sloot. De sloot is onvermijde lijk. er valt niets aan te veranderen: de man beleeft weerstand. Echter, een weerstand is er om overwonnen te worden: de sloot kan worden „geno men", hetzij door er overheen te sprin gen, eventueel met behulp van een stok, hetzij er een plank overheen te leg gen. Zo wordt de scheiding tussen de mens en de wereld weer overbrugd. Het moge duidelijk zijn, dat de men» uit de overstelpende wereld een keuze moet doen, dat hij uit de wereld zijn wereld gaat selecteren op grond van bindingen die hij met die wereld heeft verkregen. Zo schept hij zich een we reld waarin hij zich volkomen thuis kan voelen en waarin hij zich volledig „kwijt kan". Met andere woorden: uit een groot aantal mogelijkheden kiest de mens één beroep en tenslotte zoekt hij uit de mogelijkheden die zich bin nen dit bestek op hun beurt aandienen de baan waarin hij zich meent ten vol le te kunnen realiseren. De wereld kan evenwel door vers. schillende mensen verschillend worden beleefd. Er zijn namelijk verschillende verhoudingsmogelijkheden van de mens tot de wereld. In het bewegingsonder wijs spreekt men van drie „hoofd"-ver- houdingsmogelijkheden: de instinctieve, de psychische en de geestelijke ver houdingsmogelijkheid. Het kind Over deze drie ten slotte nog een enkel woord. Voor de instinctieve verhoudingsmogelijkheid is er geen beter voorbeeld denkbaar dan het kind. Er is een dialoog van het kind met de wereld, waarbij dat kind klankbord het antwoordt trefzeker, dus juist trachten er enkele hoofdlijnen i Dr. Chaput zei in een redevoering tot de 200 leden van de ..Young men's Cana dian club", dat „sommigen van mijn men sen bereid zijn om haar op grove wijze te laten weten, dat zij niet meer welkom i het Franssprekend gedeelte van Canada. Hij verklaarde voorts dat de Frans sprekende Canadezen koningin Elizabeths bezoek als een uitdaging zouden opvatten. „Frans Canada is een bezet land dat vrij heid wenst en zich niet wil schikken in en statenbond", aldus Chaput. Dr. Frans Barbeau, leraar Frans aan de L'école des hautes études commercia- -S", een tak van de universiteit van Montreal, heeft reeds eerder gezegd, dat de Britese vorstin omwille van de vrede gezien mogelijke ongerieven beter niet aar Quebec kan gaan". Het bezoek van koningin Elizabeth aan Charlottetown en Quebec is vastgesteld 6 tot 12 oktober. Bij het graf van Napoleon is een per- keergarage geopend, waarin 1.320 auto mobielen een plaats vinden. Op dc begane grond van deze „parking" bij het Areogare des invalides is plaats voor 600 automobielen. In de eerste kel der kunnen 320 en in de tweede kelder 400 gestald worden. De tweede kelder is gereserveerd voor automobilisten, die daar ruimte gekocht hebben voor 12.000 frank (rond 8.800 gulden). Op de andere verdiepingen wordt per dag 2.50 frank (1,85 gulden) berekend, 's Zondags en 's nacht* is de stalling echter gratis. „Het einde maken aan hun lijden", zo voegde hij er aan toe. Hefelmann verklaarde wel te gelo ven, dat bij het programma voor vol wassenen een paar maanden later „het vrijmaken van bedden voor de oorlogs gewonden een belangrijke rol speelde". Jury proces-Ruby met twee verrijkt De 27-jarige zakenman Luther Dicker- son en de 34-jarige vliegtuigmonteur Douglas Sowell zijn gisteren resp. als vierde en vijfde jurylid gekozen voor het proces tegen Jack Ruby, die de ver moedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald, dood schoot De twee mannen zijn het zesc. vende kandidaatjurylid dat gisteren werd ondervraagd en het 69ste sedert het be- - n van het proces. Dickerson was het eerste jurylid dat de aanslag op Oswald door Ruby niet op het beeldscherm had gezien. Er moeten nu nog zeven juryleden worden gekozen. Studenten uit Indonesië komen in mei of juni De groep van circa 40 Indonesische stu denten, die het voorgenomen bezoek aan Nederland in de herfst van het vorig jaar onverwacht zag annuleren, zal nu in mei of juni naar ons land komen. Na voorbe reidende besprekingen, die drie dagen in beslag hebben genomen, is gisteren de president van de PPMI (Federatie van Indonesische studenten verenigingen), de heer Bampang Kusnohadi. van Schiphol naar Praag vertrokken, waar hij enkele zaken te bespreken heeft met de Indo nesische studenten in Tsjechoslowakije. Het bezoek van de 40 Indonesische stu denten, dat vermoedelijk zes weken zal duren, geschiedt als uitwisseling voor de reis die 40 Nederlandse studenten vorige herfst door Indonesië hebben gemaakt onder leiding van mr. J. N. Scholten, pre sident van de NSSF, de Nederlandse staatkundige studenten federatie. Onze landgenoten waren in Indonesië de gas ten van de PPMI. Omgekeerd zullen de Indonesische studenten straks in Neder land ontvangen worden door de NSSF. Op Schiphol sprak de heer Kusnohadi zijn grote tevredenheid uit over het suc- van deze uitwisseling. „Het bezoek de Nederlandse studenten aan Indo nesië heeft bijzonder veel begrip en good will gekweekt," zo zei hij. „Deze eerste toenaderingspoging is met volledig succes bekroond." op die buitenwereld zónder bewust denken. Voorbeeld bij ouderen: een vallend kopje dat iemand instinctief nog nét weet op te vangen. Typerend voor de psychische ver- houdmgsmogelijkheid is de puber. Zeer bewust wordt de wereld door deze jonge mens geanalyseerd om uit te maken wat hem aanstaat of niet; mens en wereld staan op een afstand. Deze pubermens moge dan niet van de Asch wereld wilen zijn, met zijn magere ar- docent aan de men en benen als tentakels is hij wèl Arnhem doelgericht in die wereld bezig en ont moet hij er voortdurend weerstand (botsingen). Tóch komt er samenwer king; de mens ontwikkelt zich. De geestelijke verhoudingsmogelijk- heid is die waarin de volgroeide en dus te geven. Om te beginnen wordt vast- door ervaring gerijpte mens één is met zonder menselijk bewe- een eigen wereld die hij zichzelf gesc- gen geen contact van de mens met lecteerd heeft uit de totale, overstel- de wereld kan zijn. pende, wereld. In de eigen wereld kan Vandaar, dat een baby pakt wat hij de mens zich harmonieus en vrij be grijpen kan en zich daaruit zijn (be- wegen; hierin vindt hij zijn volle ont- perkte) wereldje begint op te bouwen; plooiing; hierin is hij werkelijk bedoe- vandaar, dat een vrouw een stof be- lend mens. tast voor deze te kopen; vandaar, dat Het bovenstaande gold, zoals gezegd, een man een stuk gereedschap eerst slechts hoofdlijnen uit de beschouwing in de hand neemt ..om te voelen hoe die aan het bewegingsonderwijs ten het ligt" alvorens hij ook maar over- grondslag ligt: echter moge daar weegt er de eigenaar van te worden, enigszins uit duidelijk zijn geworden Ergo: de mens leert door beweging, welke perspectieven hieruit voor „gym- leert aan zichzelf, de dingen kennen, nastiek" voort kunnen vloeien. Aan- Zo wordt de buitenwereld tot zijn be- genomen natuurlijk, dat de beschou- zit. wing volkomen in de werkelijkheid ge fundeerd zou blijken te zijn. Dit komt omdat iets buiten de mens. Want en dat verheelt de richting iets in de wereld, de menselijke be- van het bewegingsonderwijs geenszins weging bepaalt. Het object (de buiten- de eerder geschetste theorie is nog wereld) is de aanstichter van de bewe- niet meer dan een system en stelsel van gingen van het subject (de mens). Er vermoedens, een geloof zo men wil, dat is als het ware sprake van een dia- wordt aangehangen door een steeds loog, een gesprek tussen de mens en groeiende schare vakmensen op grond zijn wereld. van de empirie, op basis van wat zij uit hun ervaring van alle dag menen te Dialoog: er is niet alleen de wereld kunnen concluderen, die „vraagt" (bepaalt), maar ook de mens die daarop „antwoordt" en wel op zijn eigen persoonlijke wijze. Tus sen mens en wereld is er derhalve de mogelijkheid tot gesprek, maar óf Daarom zijn dc mensen van het be- dat gesprek ooit tot stand komt hangt wc&'ngsonderwijs zo blij met het bijzon- - het feit of die mens een bin- H''P* Werkpi irogram staat binding? Door herhaalde ontmoe ting. mocht gaan vervullen. Het wetenschap pelijke „werkprogram" omschreef hij in een openbare les bij zijn ambtsaan vaarding als volgt: „Wij beschikken over vele systemen van vermoedens. Zij hebben ons een voorwetenschappe lijke notie over het menselijk zich Hetgeen in de praktijk betekent: geef het kind een bal en laat het er zijn gang mee gaan; trek het een zwembroek aan en laat het spelen In - - --- --- het pierebadje. Tussen haakjes: als bewegen gebracht. Wat ons thans te kinderen teveel speelgoed hebben blij- ,en 5t?£f is ?cn diepgaand weten- ven ze steken in de ontmoeting en ko- schappelijk onderzoek tot de grootst nooit tot binding, want in plaats "l0KeI'Jke objectieve zekerheid is ver- zeel ontmoetingen met één ohlert kregen van veel ontmoetingen met één object is er één ontmoeting van veel objec ten en zo leert het kind veel moeilij ker de orde der dingen te ontdekken. Overigens zit men natuurlijk niet te wachten tot het zover nog eens mocht komen aangenomen dat dit mogelijk Wat is dan de orde der dingen? Dat wor,dt .er, werk- is het menselijk handelen in overeen- poepen hard geploeterd „om de stemming met de uitnodiging van de omtrent het menselijk zich bewe- buitenwereld. Voor een kind houdt dat geVd«»ctisc!i (onderwijskundig) en bijvoorbeeld in dat het kleur bij kleur met™disch te verwerken tot richtlijnen kan sorteren, dat het een legpuzzel kan ,v00m VZl. bewegingsonderwijs op scho- oplossen, dat het graag lotto wil spe len en dat het een volgens het boekje aangegeven huisje met dc inhoud van zijn bouwdoos kan bouwen. Weerstand Tot zover heeft de mens zich echter Maar dat niet alleen. Tot slot citeren we ten derde male uit de rede van dr. Gordijn bij zijn ambtsaanvaarding: „Overal us zien eenter waar normale contact van uitsluitend aangepast "aan d^we^elcb su^>ject en object (mens en zijn '°°f' goede samenhang mee.' buitenwereld red.) is ver leeft hij er .-..„e..* 111CC Maar dat is niet altijd het geval. Iri niaafc aanpassing aan de wereld immers ook i stóórd, is het onderzoek van het weerstand té- bewegingsbeeld diagnostisch van belang. In dit verband drin- orde van de wereld verandert maal niet, is onvermijdelijk. EEN KWALITEITSPRODUCT VAN KAPOKFABRIEK -DE ZWAAN- N.V.. MOOK gen zich voor de praktijk van de bewegingstherapieën urgente vragen aan ons op, zoals: Wat is het verband tussen intelligentie en het zich bewegen? Hoe is de interventie van de zieke geest? Op welke wijze oefent het beroep invloed uit op de bewegings structuur? Hoe kunnen wij de ruimtelijke oriëntatie van de blinde mens begrijpen en van daaruit inzicht verkrijgen in zijn bewegingsstructuur? Wat leert ons de bewegingsstructuur t.a.v. revalidatie?" I In Cairo is gisteren een krasse vakantieganger aangekomen. De man. die in Zweden woont, maak te een uitstapje van zes tien dagen met een gezel schap. Zijn leeftijd was 100 jaar. Bij aankomst in de Egyptische hoofdstad zei hij zich bijzonder fit te voelen. I Hoofd-chirurgen van de Italiaanse staatszieken- huizen zijn gisteren weer voor drie dagen in sta king gegaan, om kracht bij te zetten aan hun eis voor een betere pensioen regeling. De staking be gon terwijl een parlemen taire commissie bespre kingen voerde met de minister van gezondheid voor een nieuwe c.a.o. voor de chirurgen. I In Stockholm wordt op het ogenblik een twee daagse conferentie gehou den tegen het roken. De Zweedse arts Bertil ver klaarde op de vergade ring, dat zware rokers die overgevoelig zijn gewor den voor nicotine, nog verscheidene maanden nadat zij met roken zijn opgehouden de gevolgen ervan ondervinden. Zijn landgenoot prof. Schmi- terlöw ondersteunde deze gedachte, doch voegde er nog aan toe, dat bij het inhaleren de nicotine de hersenen binnen ruim een minuut bereikt, maar zij verlaat de her senen weer snel. De bekende Deense schilder, Borge Sornum, is gisteren wegens kunst fraude tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De 43-jarige schilder ver klaarde voor de recht bank, dat hij twaalf ge wone schilderijen had verkocht door voor te Boycot verscheping graan naar Rusland opgeheven wenden dat zij afkomstig waren van beroemdheden als de Deense schilders. Jörn en Pederseb, en de Italiaan Baj. Deze schil derijen heeft hij echter zelf vervaardigd. Sornum zei dat deze fraude hem slechts 18.000 kroon had opgebracht. In Dresden (Oost-Duits- land) is men begonnen met de serie-produktie beiders ertoe bewogen Treeft" het"laden van een machine, die de I van schepen met Amerikaans graan voor maat en de hoeveelheid j de Sowjetunie te hervatten. De haven van de witte en rode arbeiders waren hun actie begonnen als bloedlirh.mmnips van Hp protest te8en het niet nakomen door d« me^s in vHf iVonflpn „u regerinR van de overeenkomst dat 50 pro- mens in vijf seconden uit- cent van het graan met Amerikaanse I schepen vervoerd zal worden. Naar het Witte Huis gisteren heeft me degedeeld. heeft dc Amerikaanse vak bond van havenarbeiders erin toegestemd zijn actie tegen de verscheping van Ame rikaans graan met buitenlandse schepen naai de Sowjetunie te beëindigen. Er is nog niet bekendgemaakt wat de overeenkomst inhoudt, die de havenar- rekent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5