VLEET Vele honderden op de grandioze receptie van Flora Rijnsburg Geld voor een fontein in hal nieuw gebouw kreeg Bram van Flora koninklijk brons Meer bezuinigingen bij de landmacht Warmonds raad ondanks bezorgdheid akkoord met begroting 1964 Ingezonden stuk leid tot een kort geding VTECTTE LEIDSE COTTHANT 4 warnsDAG rEBRMST Ï5 Bloemenmuziek en hartelijke woorden RIJNSBURG Vele honderden zijn gistermiddag naar de veilinggebou wen van Flora gegaan om heit bestuur van de jubilerende veilingver eniging geluk te wensen. In de schitterend met bloemen versierde grote zaal werden vele loftuitingen gehoord. Men bewonderde het bestuur vooral om zijn doorzettingsvermogen en vooruitziende blik. De hartelijke woor den werden veelal met de aanbiedingen van een cadeau onderstreept, waardoor voorzitter G. van Delft tegen het einde van de middag van achter de geschenkentafel nog maar nauwelijks zichtbaar was. De belang rijkste receptiegast en tevens een van de geestigste sprekers was de com missaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. De leiding der receptie berustte bij de voorzitter van het jubileumcomité, de heer N. H. Hemmes, die het bestuur een vet spaarbankboekje aanbood voor een fontein in de hal van het nieuw te bou wen kantoor, waarvoor in april de eerste spade in de grond gaat. Televisie Onmiddellijk daarna moest ten gerieve van de cameramensen van de televisie een begin worden gemaakt met het han denschudden. Daarmee zou de beelden reeks worden afgerond, die 's avonds voor de televisie aan het veilingjubileum zou worden gewijd. Dr. A, J. Verhage vertolkte de gevoe lens van het Produktschap voor Sierge wassen en de Nederlandse bloemisterij „Met moeizaam werken is in Rijnsburg veel tot stand gebracht. Het bestuur heeft steeds de belangen van handelaren en kwekers voortreffelijk behartigd, mede doordat het oog heeft voor de betekenis van een goede samenwerking in landelijk verband. Vooral ere-voorzitter T. Kralt heeft een belangrijke rol gespeeld bij het landelijk overleg. Het door Rijnsburg Ingenomen standpunt in de kwestie bloembollcn- holblocmen was zeer redelijk Het velllngbestuur verdient een compli ment voor deze geestelijke instelling, die wars Is van kortzichtigheid. De geweldige toeneming van de aan voer de laatste tien jaar en de teelt van nieuwe produkten bewijzen, dat een grote ontwikkeling gaande is. Voorzitter Van Delft en zijn mannen kan de leiding hierbij volledig worden toevertrouwd". „Handelaar" Mr. Klaasesz vertelde hoe zijn belang stelling voor de bloem als handelsprodukt is ontstaan. Als student in Parijs bracht hij in een wrak autootje kartonnen dozen met bloemen van het vliegveld naar de Parijse bloemenwinkels. Na wat te heb ben gescherst, zei de commissaris dat het Florabestuur zijn tijd altijd vooruit is ge weest Hij sprak er zijn vertrouwen in uit dat men zijn vooraanstaande positie zal weten te handhaven, de toenemende concurrentie ten spijt Burgemeester B. H. Koomans, spre kend namens het Rijnsburgse gemeen tebestuur en de gemeentebesturen uit de omtrek, noemd° de ondernemings geest! de Rijnsburgers aangeboren Onze kwekers en handelaren spreken een duchtig woordje mee. de bestuurs leden van Flora zijn vasthoudend als terriers. Dc burgemeester bood een grote vaas bloemen aan en stak ver volgens de loftrompet over het perso neel van Flora. De heer B. van Vliet voerde het woord namens de tuinbouwschool van Rijns- burg, de grootste van Nederland. Hij noemde de school een verzekeringspolis van de bloemisterij en schonk eveneens een bloemenhulde. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer M.. van der Heul, pleitte voor een goéde personeelsaccommodatie in het nieuwe gebouw. Hij overhandigde een schilderij. Er volgde nog een hele rij van spre kers. Zo af en toe werd een pauze ge houden. waarin nieuwaangekomenen de gelegenheid kregen het bestuur te com plimenteren. Goede woorden werden ge sproken door de heer C. Leeuwenburg, voorzitter van de stichitng Bloemencorso, die een wandbord overhandigde, door ir. A. Vlag, rijkstuinbouwconsulent te Lisse, de heer J. Wegman, voorzitter van de kring veilingen, de heer J. Schild, voor zitter van Tuinbouw en Plantkunde en van het comité bloemenvaktentoonstelling (hij schonk een barometer), de heer Th. van Zanten van het Bedrijfschap groot handel bloemkwekerijprodukten (geld voor verfraaiing van het nieuwe ge bouw). de heer G. Kralt van de Raif- fcisenbank (spaarbankboekje), de heer C. van Spijk van de bond van grossiers in bloemen en planten, de heer H. D. P. Vening namens de christelijke beambten- bond (doos sigaren) en de heer Joh, Ver- have van de grossiersvereniging Weder zijds Belang. Voorzitter G. van Delft sprak een uitvoerig dankwoord, viaarin hij de jubileumdag een gouden dag in de ge schiedenis van Flora noemde. Er is dankbaarheid voor het zegenrijke werk, dat is verricht. Het gaat niet om ons, niet om het bestuur, maar om onze gemeenschap, die zich moedig heeft ontioorsteld aan een noodlijdend bestaan. Er bestond steeds een goede samenwerking, waardoor het ni ett alleen een eer. maar ook een genoegen is bestuurslid te zijn. Vooral werd dank gebracht aan ere-voorzitter T. Kralt en de oud-bestuursleden, die pionierswerk deden. Na een historisch overzicht van de vei lingvereniging te hebben gegeven, ver klaarde de heer Van Delft de toekomst met optimisme tegemoet te zien. Inter nationale samenwerking achtte hij nood zakelijk om aan oneerlijke concurrentie het hoofd te bieden. Sertiadc Tenslotte bracht de muziekvereniging Wilhelmina het bestuur een klinkende serenade. Onder de belangstellenden bevonden zich verscheidene burgemeesters uit de omliggende gemeenten, dc oud-burge meesters van Rijnsburg Bosschieter en Höweler, prof. dr. E. van Slogteren, oud directeur van het laboratorium voor bloembollenonderzock te Lisse. en verder tal van vooraanstaande personen uit de wereld van de Nederlandse bloemisterij. Tijdens het feestelijke diner, dat In de avonduren plaats had en waarbij zeer veel sprekers hun beste wensen over brachten, werd dr. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Slerteeltge- wassen, benoemd tot erelid van Flora. Commissaris Klaasesz schudt voorzitter Van Delft de hand. Foto N. van der Horst Dr. Verhage erelid Flora Rijns-burg DEN" HAAG Tijdens het gisteravond in Den Haag gehouden diner voor be stuur en genodigden van Flora is dr. A. J. Verhage benoemd tot erelid van de vei lingvereniging. Spreekbeurt iu Rijnsburg RTJNSBURG Vrijdagavond acht uur hoopt de heer A F. van Bcusekom. gods dienstonderwijzer te Culembong, een spreekbeurt te vervullen voor de Herv. Evangelisatie in de zaal achter de Chr. Geref. kerk. Sterke inkrimping commandotroepen Het parate deel van het korps com mandotroepen zal worden terugge bracht tot een derde van zijn sterkte. De legervoorlichtingsdienst deelt mee, dat de bevelhebber van de landstrijd krachten, luitenant-generaal F. van der Veen dit definitief heeft besloten. Het inkrimpen van het korps komt hierop neer. dat twee van de drie pa rate compagnieën zullen worden opge heven. De reden van deze inkrimping is de bezuiniging. Eén parate militair vraagt per jaar een bedrag van drie- tot vijf duizend gulden Door het opheffen van de twee compagnieën (samen een kleine 400 man) zou dan een anderhalf miljoen gulden bespaard kunnen worden. VISSERIJNIEUWS BIJ DE I.f MUIDEN In de Noord hadden de schepen met een harde noord- westelljke wind te kampen. Men ondervond hiervan veel moeilijkheden, maar de netten konden toch regelmatig overboord worden gezet. De re sultaten vielen niet eens tegen. Gemiddeld werden per trek 30-60 manden aan boord gehaald. Het grootste gedeelte van de buit bestond uit haring, maar ook wat koolvis werd aangetroffen. Op 58 NB werden voor de mid dag aardige successen geboekt, maar na de noen verslechterde het weer dermate dat de netten op de pennen moesten worden gezet. De loggers en kotters die hun gehik in de omgeving van de Silverpit beproeven, konden behoorlijk wat tong vangen. Van sommige schepen kwamen meldingen binnen van trekken van 60 kilo plus een paar manden andere vis, hoofd zakelijk schol. De schepen bij de P-boeien moesten in die met schralere vangsten genoegen nemen. De beste trek leverde 25 kilo tong op, maar in de meeste gevallen kiwam men niet verder dan 10 kilo. De vangst, aan bijvis werd voornamelijk gevormd door schol en wijting. De KW 15 Rijnmond 1 en KW 43 Rijnmond 2 opereren omgeving van de Lofoden. Laatstge noemde hektreiler verschijnt TJmuider maandagmarkt. Het. schip had dinsdag 600 kisten vis en 1000 stuks stijve kabeljauw aan boord. Daar zal nog wel wat bijkomen De Rijnmond 1 zal vermoedelijk vol gende week woensdag in IJmuiden markten. De twee treilers van de rederij N. Parlevliet Jr. zullen de vijf verplichte reizen in het raam van de proefnemin gen met de verre visserij achter elkaar maken. De Rijnmond 1 is al aan de derde reis toe, het zusterschip maakt de tweede tocht. De rederij zet daarom haast achter de deelname om de schepen vrij te hebben voor het aanstaande ha ringseizoen. Over het algemeen zijn de resultaten tot nog toe heel wat beter dan in het vorige jaar. Hieruit blijkt dat onze vissers de kneepjes van het vak RIJNSBURG Op de gistermiddag gehouden receptie van de veiHing- vereniging Flora heeft burgemeester B. II. Koomans zich in het bijzon der gericht tot. één der personeelsleden, de heer A. van der Vijver, aan wié hij de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden bronzen eremedaille mocht overhandigen. De burgemeester zei, dat op recepties als deze meestal veel lof wordt toege-_ zwaaicl aan hot bestuur, terwijl het,per soneel wordlt vergeten. Het' personeel maakt echter voor een groot deel de dienst uit, in die zin, dat zonder zijn medewerking niets tot stand kan wor den gebracht- Er is grote waardering voor het personeel van Flora, dat zich steeds geheel voor de veiling heeft inge zet en een belangrijk aandeel heeft ge had in de onstuimige groei. „In de heer Van der Vijver", zo ver klaarde de burgemeester, „eren wij het gehele personeel. De heer Van der Vij ver heeft Flora trouw en voorbeeldig gediend. Van zijn dertiende jaar af is hij aan de veiling verbonden, in totaal meer dan veertig jaar". Nadat de burgemeester de temidden van zijn gezin staande jubilaris de ver sierselen had opgespeld, sprak de voor- Man in Noordwijk na botsin" ingesloten NOORDWIJK Een woonwagenbe woner uit Noordwljkerhout botste met zijn auto op een geparkeerde personen wagen. Het bl -k dat de man onder invloed van stérke drank verkeerde. Hij uitte bedreigingen aan het adres van de politie en verzettezich tegen zijn arrestatie. Hij werd ingesloten en na onderzoek bleek dat een goede slag geslagen was. De man bezat geen rijbewiis en had nog enkele maanden gevangenisstraf tegoed. Hij is overgebracht naar Den Haag. zitter van de personeelsvereniging, de heer M. van der Heul. de heer Van dei- Vijver hartelijk toe, „Als iemand deze onderscheiding heeft verdiend, dan is het „onze Bram", zo zei hij. Modeshow bij patiënten zeeliospitium Katwijk KATWIJK De patiënten in het zee- hospitium hebben bezoek gehad van het cabaretgezelschap Albanianis uit Alphen aan den Rijn. Zij hébben zich kostelijk vermaakt met een aardig programma van schetsjes, muziek en een complete modeshow. Men was bijeen in de recrea tiezaal. De cabaretgroep kwam al eens eerder naar het zeehospitium, toen on der de naam The Rocking Emeralds. Voor vijftiende keer blinden werk Katwijk KATWIJK AAN ZEE Morgen wordt in zaal Haasnoot aan de Dwars straat de 15e verkoop van blindenhand- werk gehouden. Op 30 maart 1950 werd met medewerking van de dames M. van Duyn en Kriiyt de eerste dag georgani seerd. Dc belangstelling was toen zo goed. dat besloten werd ieder jaar zo'n dag te houden. De zaal is geopend van "s morgens 10 uur tot 's avonds negen uur. KATWIJK AAN ZEE Morgenavond donderdag) om 8 uur spreekt evangelist D. Sprik, wiens werkterrein voorname lijk in Zwitserland en Oostenrijk ligt, in de UNI-zaal over het uitdrijven van demonen. Burgemeester Koomans felici teert de heer Van der Vijver met zijn onderscheiding. Links mevrouw Van der Vijver. 1 contreien aardig onder de knie beginnen te krijgen. Er zit in deze visserij dan ook zeker een toekomst voor Nederland. De KW 219 „Jaco-Mina" de nieuwste aanwinst van de KatwJJkse kottervloot heeft de eerste reis met een prima be somming af kunnen sluiten. Voor een reis van zes dagen kwam een opbrengst van f 7200 uit de bus Wat er was Aan de IJmuider dinsdagmarkt ver schenen 40 vaartugien. Zij voerden 5910 kisten vis aan 320 stuks stijve kabeljauw en 16.000 kilo tong. Verder zetten zij 10 kisten schelvis. 200 kotter wij ting. 330 treilerwijtlng, 40 gul en kabeljauw 70 koolvis 2550 haring. 100 kleine kisten haring. 1480 kisten makreel, 1080 schol, 40 tarbot en 110 kisten diversen in hallen. Vandaag aan de markt Vandaag lagen in IJmuidenonder me aan de markt de IJM 26 's-Gravenha; met 1240 kisten, de IJM 9 Haarlem m 1275 kisten, de IJM 24 Utreoht met. 10 kisten en 700 stuks kabeljauw, de IJ 154 Prötinus .met 85 kisten en de LT 211 met 150 kisten en 400 stuks kabc jauw. De eerste twee schepen haddi voornamelijk haring en makreel in ruimen. De Utrecht kwam uit de ver wateren met een gevarieerde lading I 's-Gravenhage had eigenlijk dinsd; moeten lossen. Het schip kwam een pa uur voor het begin van de lossing bi nert maar werd door de havendier naar de Zuidzijde verwezen, omdat, i schipper zich niet had gemeld. Veel sp behoeft de rederij daar overigens ni van te hebben. De prijs van de harii zakte dinsdagmorgen aanzienlijk. Er grote kans dat vandaag betere prijzi kunnen worden bedongen Nieuwe treller Dinsdagmiddag werd het casco van SCH 35 de IJmuider haringhaven binnei gesleept. Het werd op een Zaanse we gebouwd en zal op de Sleephelling Scheveningen worden afgebouwd tot et moderne treiler. Het casco is door et sleepboot van Wijsmuller naar Schev ningen gebracht. Bes] paringen van 100 miljoen bezuiniging bij de Koninklijke Landmacht zal nog verder wor den doorgevoerd. Het is de bedoe ling een aangroeiende besparing te krijgen, die over vier tot vijf jaar de honderd miljoen gulden bena dert. Maar om dit te bereiken zijn ook drastische ingrepen nodig. Zo overweegt staatssecretaris Haex de volgende maatregelen: 1 De bewakingstaken van het regi ment Van Heutz worden beperkt. 2 Afvloeiing van het overtollig be roeps- en vrijwillig dienend per soneel. 3 Uitdunning van de staven. Dan wordt nog de mogelijkheid on derzocht van het opheffen van de ge hele territoriale luehtdoelartillerie- Het zou hier gaan om meer dan tien afde- Door verder nog maatregelen te tref fen als bijvoorbeeld een inkrimping van de staf van het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht (een aantal ta ken gaan dan naar de staf van het eerste legerkorps); het opheffen van in ieder WARMOND Onder voorzitterschap van burgemeester Langemeijer behandelde de gemeenteraad gisteren de gemeentebegroting en de be groting van het waterleidingbedrijf 1964. De heer J. G. van Vliet zei na mens de KVP-fractic, dat „de nog sluitende begroting ons een gevoel van bevrediging zou kunnen geven als wij ons niet realiseerden welke be hoeften er nog bestaan". Zijn fractie had met bezorgdheid kennis ge nomen van dc samenstelling van de begroting en achtte het noodzakelijk uitgaven te beperken, voorgestelde werken of aankopen uit te stellen of na tc laten of de inkomsten van dc gemeente te vergroten. „Geen onzer zal de beperking van uitgaven zoals die in de begroting zijn opgenomen, voorstaan. Anders wordt het vei-zorgingspeil van de gemeente aange tast. Het bereikte niveau moet gehand haafd blijven, ook al zal daafdoor meer personeel door Openbare Werken worden aangetrokken". De heer Schepers (WD) zei dat de inkomsten met f 100.000 zijn gestegen en de uitgaven met f 107.000. De stijging van salarissen ft 43.000» bedraagt 40 pro cent van de totale verhoging van uitga ven. De salariswijzigingen in 1964 zul len nog eens f 26.000 vergen. Door me chanisatie en rationalisatie (waarover verantwoord advies moet worden inge wonnen) kan men trachten deze wedden Geref. jeugd Katwijk over edelstenen KATWIJK AAN ZEE In Irene werrl gisteren onder auspiciën van de Gere formeerde Jeugdwerkcommissie de vilf- de culturele avond gehouden, waarop dr P. C. Zwaan een voordracht hield over edelstenen en parels. Ds. F. Pfjlman en de heer A. Scherpenzeel hadden een deel van hun collecties beschikbaar gesteld voor deze bijeenkomst. Onder meer aan de hand van een serie dia's besprak de heer Zwaan verschei dene soorten stenen, waarna hij nog een toelichting gaf op de kunstmatige ver vaardiging van edelstenen. Na de pauze beantwoordde de heer Zwaan de vele vragen, die naar aanlei ding van zijn interessante voordracht werden gesteld. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer L. Dompeling. KATWIJK AAN ZEE Donderdag: hoog w-ter 3.22 en 15.38 uur; laag water 11.26 en 23.49 uur. efficiënt mogelijk te verwezenlijken. De heer Van der Kroft vroeg nadere inlichtingen over recreatievoorzieningen en de woningbouw; de heer Willems informeerde naar plannen inzake „En- Dc burgemeester vond, dat beperking van uitgaven inderdaad niet zonder mogelijk is. Men gaat na of het maken van een aanlegsteiger ln park Groot Leerust niet op andere wijze kan wor den gefinancierd. Het aantal woningzoe kenden Is thans 140. Aan mechanisatie en rationalisatie op de gemeentesecre tarie wordt reeds gewerkt; advies var een bureau achtte dc burgemeester niet Dc begrotingen werden tenslotte aan vaard. Op enkele andere In dc vergade ring besproken zaken komen wü morgen geval een aantal gamizoenagarages: et beperking van de zogeheten „verlooj reserve" by de opkomst van dienstplicl tigen; een temporisering van de militaii bouwwerken en een beperking van herhalingsoefeningen, hoopt, men c voorgestelde besparing van honderd mi! Joefi gulden te verwezenRJken. Door het inkrimpen van dé bewaking! taken van het regiment Van Heutz bi spaart men vooral mankracht, wat f nanciële voordelen met zich meebreng Het regiment bewaakt op het oget blik in ons land enkele honderden pr< jecten als bUvoorbeeld opslagplaatset Voor deze bewaking kunnen echter hot den en ganzen worden ingeschakeld Met de ganzen heeft men al enige erya ring. Honden worden door de lucht macht reeds voor de bewaking gebruik De afvloeiing van het. overtollig beroeps- en vrijwillg dienend perso neel is een lastige zaak. Het georga niseerd overleg zal in ieder geval (t deze kwestie moeten worden betrok ken. Het toepassen van een betere werk verdeling zal het „uitdunnen" van dj staven mogelijk maken. Verdachten afschuwelijke misdrijven voor rechter DEN HAAG Dm Haait ward b.ft vorig jaar opgeschrikt door twee afschi welijke misdrijven: een aan de Schapen laan, waar in de nacht van 24 op 25 jai in de suikerwerkfabriek van de fa. Pe< de 39-jarige monteur G. P. v. d. Lugt n Delft met een koevoet de schedel wei ingeslagen, en de andere in de nacht vi 30 op 31 jan. in de Hugo Verrieststrai toen de 58-jarige weduwe A. C. vi Capelle-Lugtigheid in haar bed met e« ijzeren staaf zo op het hoofd werd gt slagen, dat ze aan de gevolgen hiervi overleed. Uit haar slaapkamer werd u een geldtrommel f 4200 gestolen. Gisteren las de officier van justitie b de Haagse rechtbank, jhr. mr. W. C. vz de Poll. de lange dagvaardingen voc tegen de drie hoofdverdachten: de 26 jarige loswerkman J. J. H. H„ de 2! jarige elektricien E. W. H. van R. en 26-jarige musicus H. C. S„ die voor c Hagse rechtbank terecht stonden. Niet alleen twee doodslagen, maar ot zware mishandeling en acht inbrak! waren aan het drietal ten laste gelegd. De rechtbank stond voor de moeilijl taak het aandeel van elk der verdacht! vast te stellen, waarbij ook de rol van i 26-jarige caféhouder H. E. L. ter spra) moest komen, bij wie een der verdacht! inwoonde. De 20-jarige loswerkman was rustig i zelfverzekerd. Hij gaf ontwijkende ar woorden. Verdachte Van R. maakte een vt zorgde indruk. Hij gaf toe, dat hij h slachtoffer Oberg een klap met de ko voet heeft gegeven, omdat deze nog pr beerde bij een woning aan te bellen. Op 3 maart volgt het. requisitoir krijgen de verdedigers het woord. KATWIJK Gisteren hadden de 1 den van de Algemene bond van bejaa den een filmmiddag, aangeboden do de eigenaar van Musica, de heer Goriü Tweede voorzitter Jonker had de leidir Na de kleurenfilm „Vitavislons visit Jl pan" zagen de bejaarden de Nederland" rolprent „Wederzijds". In de pauze wo een verloting gehouden. Na afloop kreeg de heer Gornet el taart aangeboden. Op 17 maart weer een filmmiddag. Stankkwestie WOUBRUGGE WOUBRUGGE De stankkwestie in Woubrugge zal tot een kort geding lei den, te voeren donderdagmorgen 5 maart voor de president van de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag. Het kort geding is aangespannen door direoteur A. van der Vaart van de Ver enigde Graanhandel tegen de schrijver van het ook in onze krant opgenomen ingezonden stuk, waarin felle verwij ten aan hot adres van de directie van stankverspreidende fabriek worden uit. De directie meent hier met sma» schrift te maken te hebben. De schrijver van het betrokken 4 is de heer F. Bochove, voorzitter vi het plaatselijk actie-comité „OnduldW re Hinder". Het beroep van de heer Van Vaart bij de Raad van State komt ma: dag 6 april aan de orde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4