Aannemers willen c.a.o. nauwkeurig naleven Uw probleem is het onze Een kanttekening T uch tmaatregelen-1926 ongedaan gemaakt Een woord voor vandaag Kerken voelen zich soms sterk beknot MIDDENSTAND IN 1963 GOED VERKOCHT J^E middenstand heeft het vorige jaar goed verkocht. ïn de meeste gevallen is de omzetstijging zelfs sterker geweest dan in 1962. Duidelijk blijkt dit uit de gloednieuwe cijfers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Er is slechts één bedrijfstak (de schoenreparatiebedrijven) die minder ver kocht hebben dan in 1962. En dat komt dan door het slechte winter weer begin 1963. Twee bedrijfstakken hebben hun omzet 4 resp. 5 weten op te voeren, 11 bedrijfstakken zaten in de groep met een omzet- vergroting van 6 t/m 10 4 takken haalden een omzetvergrotlng van 11 resp. 12 terwijl de juweliers er uitsprongen met een verhoging van 17 Wij hebben in onderstaand staatje niet alleen de omzetstijging in 1963 t.o.v. 1962 vermeld maar ook de omzetstijging In 1962 t.o.v. 1961. Wij zien dan dat 14 branches vorig jaar een grotere stijging wisten te bereiken dan in 1962: 1963 1962 schoenherstellers 4 4 kappers +4% +2% tabakswinkeliers 5 3 kruideniers 6 5 id. zelfbediening 6 11 slagers +6% +3% kantoorboekhandel 7 +7% boekhandelaren 7 6 banketbakkers +8% +6% groentemannen 8 10 melkboeren 9 6 bakkers 9 7 meubelverkopers 10 8 parfumerieverkopers 10 7 textielwinkeliers 11 6 drogisten 11 7 huishoud.art.verkopers 12 -f 10 slijters 12 12 juweliers/horlogers 17 11 Wij moeten er wel aan denken dat het hier om gemiddelden gaat, terwijl eveneens in een aantal gevallen prijsverhogingen (bij de slagers, de bakkers, de melkboeren, de kappers, de banketbakkers, de groentewinkeliers en de slijters) de geldomzet hebben helpen verhogen. Bovendien betekent een hogere omzet niet zonder meer een even grote winststijging. Ook voor de middenstand zijn de kosten gestegen. Al met al kunnen wij echter wel zeggen, dat onze middenstand ook in 1963 van de hoogconjunctuur heeft geprofiteerd, dat de gestegen inkomsten zijn winkelladen niet voorbij zijn gegaan. Gereformeerde kerk van Zandvoort (Van onze kerkredactie) De kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Zandvoort heeft een beslissing genomen die, vol gens de kerkeraad zelf, in wezen inhoudt dat de tuchtmaatregelen die in 1926 genomen werden on gedaan zijn gemaakt. Deze kerk heeft namelijk vanuit de Het- vormde Kerk een lid aangenomen die indertijd met de Gereformeer de Kerken in Hersteld Verband is meegegaan. De heer A. C. Reuyl uit Bentveld, die indertijd de zijde van dr. J. C. Geelker ken koos, had een verzoek ingediend om weer als lid van de Gereformeerde Kerk van Zandvoort te worden toegelaten. In een brief heeft de kerkeraad hem mede gedeeld geen enkel bezwaar te hebben tegen zijn overkomst. Verdriet Concept in het De drie grote aannemersorga- nisaties, de algemene (N.A.P.B.), de r.k. (N.K.A.P.B.) en de chris telijke (N.C.A.B.) hebben giste ren in afzonderlijke vergaderin gen elk haar goedkeuring ge hecht aan het concept-c.a.o. voor het bouwbedrijf. In elke ledenvergadering werd vastgelegd, dat geen c.a.o. zou worden aangegaan met terug werkende kracht, dat men samen zal nagaan hoe de nieuwe c.a.o. zo goed mogelijk kan worden na geleefd en dat de drie werkge versorganisaties steeds een lijn zullen trekken. De besturen kre gen machtiging eventuele wijzi gingen aan te brengen, indien de toetsing van de voorstellen in de Stichting van de Arbeid hiertoe aanleiding zou geven. De wij zigingen mogen echter niet van ingrijpende aard zijn. In de vergadering van de Ned. Chr. Aannemersbond te Utrecht bleek nogal wat kritiek te leven tepen de overeen- gekomen prestatiebeloning. Weliswaar is een plafond van 35 procent vastge steld. maar dit geldt als gemiddelde algemeen aanvaard de onderhoudssector vreesden, dat op deze wijze toch vaklieden bij de kleinere bedrijven weggezogen zullen worden. De afgevaardigde van Kennemerland fulmineerde tegen de voorrang, die aan de grote bedrijven gegeven wordt, ter wijl hier de huizen niet vlugger gebouwd worden en ook niet goedkoper. Toch wordt hier ook nog een hogere curve- prijs betaald. Hij nodigde de hoofdambte- uit op de grote werken te komen De tariefregelingen vallen niet alle maal te controleren. Deze afgevaardigde vroeg gelijke kansen voor alle bedrijven. Geen waardering Weinig waardering had hij voor de prestaties van de werknemers. Gene raliserend meende hij op te moeten merken, dat vele werknemers hun taak niet doen, soms niet meer dan de helft hiervan presteren, met de aan nemers wordt gesold, in plaats dat deze hun tanden laten zien. „De aan nemers zijn te benauwd voor een con- tractloze periode Men laat zich met bóiiwobjëct. Als "voörbeVld werd 'ge- de kop in het zand drukken en zo noemd dat aan sjouwerlieden 15 procent j>pelen de werknemers over ons de J- baas", aldus deze stem uit de verga dering van de N.C.A.B. Veler, zetten ook een vraagteken prestatiebeloning betaald kan worden aan metselaars en timmerlieden bijv. 50 procent, waarbij dan het gemiddelde van 35 procent nog niet is overschreden. De kleinere aannemers met name uit achter de juiste naleving De brief vervolgt: „De kerkeraad wil niet verhelen, dat zij die moeite met u deelt. Het conflict in de Gereformeerde Kerken, dat tot de breuk van 1926 heeft geleid, is voor ons een bron van ver driet. Wij zijn verheugd, dat onze synode zich thans bezighoudt met de vraag, of de leerbeslissingen van destijds niet ten worden ongedaan gemaakt." De brief aan de heer Reuyl besluit met de woorden: „De Kerkeraad van Zand voort kan in louter formele zin ten zien van de in 1926 genomen tuchtmaat regelen niet optreden. In materiële zin echter moet men stellen, dat door het feit, dat de kerkeraad u met vreugde aan vaard heeft als lid in volle rechten, die tuchtmaatregelen ongedaan gemaakt zijn." Geref. synode voor de laatste week naar Limteren Enige belangrijke zaken wachten nog op afhandeling tijdens de laatste gere formeerde synodeweek, die maandag 2 maart 's avonds 7 uur op ,,De Blije no u-:af j. p.,,vi ,,.„j „„i_Werelt" in Lunteren begint. Opnieuw De brief aan de heer Reuyl werd ook komt de oecumenische roeping van de afgedrukt in de plaatselijke kerkbode: Gereformeerde Kerken aan de orde en „Kerk aan de kust Daarin wordt gezegd: dan met name d vraa_ of het sl!nd. „De kerkeraad begrijpt, dat dit voor u punt ten opzichte van de Wereldraad enerzijds een vreugde is. maar dat daar van Kerken moet word gewyzigd g" fiUm°Ö'en faat hierbij niet om de aansluiting van zitten, waar u moeite mee heeft. de Gereformeerde Kerken bij de Wereld- 1 raad. Daarover is geen voorstel inge diend. In discussie is de vraag of de Wereldraad een voor de Gereformeerde Kerken al dan niet aanvaardbare oecu menische organisatie is. Met betrekking tot de binnenlandse kerkelijke samenleving zal opnieuw ge sproken worden over de vraag of de schorsingen en tuchtprocedures, die des tijds hebben geleid tot de stichting van de Gereformeerde Vrijgemaakte Kerken, moeten worden herzien. Tijdens de vorige vergadering van de synode in januari staakten bij deze vraag de stemmen. Voorts moet een regeling getroffen worden voor steun aan kerken, die financiële hulp nodig hebben voor de uitvoering van het synodebesluit tot ver hoging van de predikantssalarissen. Ook zal een nieuwe hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen moeten worden benoemd als opvolger van wijlen prof. G. Brillenburg Wurth. Ten slotte moet een samenroepende kerk aangewezen worden voor de volgende generale synode. Daarbij zal de wijze van vergaderen ook in bespreking ko men. Voor het eerst nam de synode namelijk een proef met het vergaderen in een conferentie-oord in plaats van in een kerkgebouw van de samenroepende Het verst ging een voorstel van de provinciale afdeling Noord-Brabant, dat aannemers die zich niet houden aan de c.a.o.-lonen gedurende een jaar van alle opdrachten zou willen uit sluiten. Opdrachten in uitvoering zou den aan andere aannemers gegeven moeten worden. Vanzelfsprekend was dit voor het bestuur en de vergadering te gortig, maar het was wel tekenend de stemming. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zijpe: E. Gijsbers. v,h pred. v. d. evang. christ. kerk v. Nieuw- j Guinea, woonachtig te Emmen. Bedankt voor Putten 'vac. H. G. Ab- ma): J. Smit te Lopik: voor Eethen-: Drongelen: W. Kalkman te Willige-Lan- gerak: voor Garijp: M. v. d. Leun te Kolderveen en Dinxterveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Heeg (Frl.) (met accl.): D. Barten te Appelscha: te Nagele: D. de Heer te Drachtstercompagnie. Aangenomen naar Neede (Gld.): R. de Vries te Gasselternijveen: naar St. Pan- cras: P. Kooij, kand. te Heemstede, die bedankte voor: Domburg-Westkapelle, Aardenburg-Breskens, Kapelle-Biezelin- ge, Oud-Vossemeer, Woubrugge, Wilnis, Westzaan, Schagen, Doezum, Oude-Pe- kela. Vlagiwedde. Zoutkamp, Holwerd en Zwaagwesteinde. GEREF. KERKEN (Vryeemaakt) Beroepen te Marknesse (N.O.P.) (bij acclA: J. Gecrsing te Zuidwolde 'Dr.). CHRISTEL. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem: W. Heerma te Nunspeet. De derde landelijke contactdag van de Oecumenische Leergang zal zaterdag 29 februari in de dierentuin in Den Haag worden gehouden. Sprekers zijn de an glicaanse bisschop van Woolwich, dr. J. A. T. Robinson, schrijver van het boek je ..Honest to God", over dat onder werp en broeder Frank van de protes tantse kloostergemeenschap in Taizé over een initiatief van Taizé tot hulp aan Zuid-Amerika. Voorts zijn er op de contactdag, die om half elf begint o.a. informatie- en gesprekscentra over ..We reldraad en concilie" en over de ..Oecu mene in Nederland". Op dit hoogtepunt van Israels volksbestaan, nu de honderd duizenden in Jeruzalem getuigen zijn van de ingebruikneming van de tempel, nu ieder geboeid luistert naar het gebed var koning Salomo, lijken alle zorgen overwonnen en schijnt eer stralende toekomst open te liggen. Er is aan alle grenzen rust de vijanden zijn getemd en de buurlanden zoeken de guns\ van een volk. dat op dit historische ogenblik eeuwige trouw belooft aan God. Salomo smeekt, in steeds terugkerende ca dans, de zegen van de Hemel af over deze tempel en dit volk Is een volk ooit dichter geweest bij zijn God, waren de bander, ooit zo sterk als nu? En toch, luister naar wat koning Salome zegt, niet over de plagen, die het volk als natie bedreigen maar over de plaag van het eigen hart, die ieder kent. Mel deze woorden stoot hij door tot het meest wezenlijke. De plaag van het eigen hart, die de mens wel kent, maar liever nie\ erkent. De plaag van het afdwalen en van het negéren, van het zichzelf naar voren dringen en van de waan zelf soeverein te zijn. Salomo kent zijn eigen hart en hij heeft ontdekt, dat er geen genezing, geen soelaas is in het zichzelf suggereren van eigen voortreffelijkheden. Hebben de overpriesters en dt farizeeën niet gemeend een voortreffelijk werk te doen met de gevangenneming en de kruisiging van Hem, Die kwam om het hart der mensen te bekéren tot de Vader? De zelfkennii begint met het weten welke de plaag is van het eigen hart nl. het afgewend zijn van God. Wij lezen vanavond: Johannes 7 vers 37 tot en met 53. (RenetM Tl BOUCLÉ TAPIJT AM BASTION: bouclé tapijt in 2 kleuren gedessineerd voor gewoon effen, 1.30 m. breed, f 33.50 p. str. meter. Vraag folder B26 aan Veneta N.V., Hilversum. Nieuwe radio- en t.v.-regel in V.S. Komt er einde aan persoonlijke aanvallen? De heer Drewes. secretaris van de N.C.A.B., geloofde dat de inhoud van de nieuwe c.a.o. veel goeds belooft voor de toekomst. Aan de aannemers wordt S/vLe3rzmw\rk.ffon8e„boirj»«„sfs Kerkerand tot synode er niet zo'n grote loonsverhoging gc- weest, waarmee zwarte lonen konden I1 l*" ttPPIIlirll worden opgevangen. Deze kans zal ook U.J.1.Y 'JVC II11VI1 niet zo gauw weer komen. De heer W. Aantjes, algemeen secre- D/\ivitviiccioc' taris van de N.C.A.B., betoogde dat het VUUI C OIlllJllö.SlCö hoofdbestuur niet de naleving van de c.eo, kan verzekeren. Dat moeten de De kerkeraad van de gereformeer- leden zelf doen. De structuur van de de (vrijgemaakte) kerk van Bode- meuwe c.a.o., vooral op het punt van graven heeft zich tot de generale sv- de prestatiebeloning, is zo. dat thans node van de?e kerke,, «rerirhf mëf nakoming beter kan slagen dan ooit w gencm. "?et tevoren Ook de werknemers hebben het verzoek om als er commissies er mee ingestemd, dat deze c.a.o. pe- van advies (m de Hervormde Kerk ciaal gezien moet worden als een moge- -.van rapport") worden benoemd, de- Uikheid om weer tot normale loonver- ze samen te stellen of mede samen houdingen te komen. te stellen uit de secundi-afgevaardig- Op de vraag, of de lonen moeten wor- den. De opdracht van deze conimis- den teruggedraaid, indien deze nog blij- sies is om dc besnrekinir van een keu uit te komen boven het niveau van Q,. Despr,mlf van een de nieuwe c.a.o.. antwoordde het bestuur bePaa,d rappor voor te bereiden en zeer duidelijk bevestigend. met suggesties te komen voor een be- Nadat uitvoerig was gesproken over slissing. deze kardinale punten van de nieuwe De kerkeraad meent dat op deze ma- c ao. hechtte de ledenvergadering van nier de vergadering met zijn werk kan de N.C.A.B.. evenals die van andere j voortgaan zonder die telkens te moeten aannemersorganisaties, haar goedkeu-] onderbreken voor het werk der com- ring aan het contract. Alleen de afde-! missies. ling Pijnacker en Steenwijk stemden1 In de officiële brief wordt nog ge- (Van kerkredactie) Ztvaarwichtig begin Woord en Wereld verschenen (Van onze kerkredactie) Deze week is het eerste nummer verschenen van het nieuwe blad „Woord en Wereld', de opvolgerj van „Eenigheid des Geloofs". Van het eerste nummer zijn 30.000 exemplaren gedrukt. Het wil voorlichting en leiding geven,] uitgaande van de gereformeerde belijdenis en tegelijkertijd samen- bindend werken temidden van dei kerkelijke verdeelde „gerefor-i meerde gezindte". De redactie van het blad gaat uit van' dc gedachte dat de enigheid van het ge loof onder de aanhangers van de gere formeerde belijdenis een constateerbaar feit is. Maar zij beseft ook dat het in stitutionele aspect van dc kerk een be lemmering is. Letterlijk wordt in een hoofdartikel gezegd: ,.Het wonderlijke is j nu. dat de kerk zo dikwijls meer zich zelf is buiten de instituten dan daarbin- nen." Het blad wil ..kerkelijk" zijn, zon-] der van de kerken uit te gaan. Doelstelling In een wat ingewikkelde zin wordt de doelstelling van het blad openbaar: „De volle „kerkelijkheid" van het „nieuwe" blad komt uit in de gemeenschappelijke overtuiging, dat de kerk niet van de wereld is. maar geheel en al in de we- reld staat: in haar in-de-wereld-zijn ge l tuigt ze elk ogenblik van haar niet-van- de-wereld-zijn, en in dit getuigenis be toont ze haar voor-de-wereld-zijn, dat. haar enige mogelijkheid van bestaan en voortbestaan is. Het is dit getuigenis, dat ons blad in velerlei vorm wil po gen uit te dragen". Artikelen In dit eerste nummer zijn artikelen opgenomen van prof. dr. K. J. Popma 'over het boekje „Honest to God"), mr. L. W. G. Scholten (vijfhonderd jaar Sta- tcn-GeneraaD. dr. C. IC. E. van Schel ven (de omroepwetgeving) en dr. G. P. Hartvelt (vaker avondmaal?). B. Rool- vink schrijft voorts nog over het sociale leven en ds. A. J. Krel over „Kerk en Sport". Het eerste nummer ls als gevolg nog al zwaarwichtig, vooral ook omdat de lichtere toets ten ene male ontbreekt. Het blad heeft daarom minder het karakter van een gezinsblad dan van een studie blad gekregen. zegd: „Wanneer uw vergadering de commissies medesamenstelt uit de se cundi-afgevaardigden. dan kan uw ver gadering de punten van het agendum, waarover advies zal moeten worden uitgebracht, over meer commissies ver- Volgens de kerkeraad wordt hierdoor bereikt: 1. Dat de vergaderduur van de synode sterk wordt bekort. 2. Dat dezelfde afgevaardigden niet zo lang uit hun gemeente weg zijn en hun ambtelijke arbeid moeten nala ten. 3. Dat de secundi-afgevaardigden nau wer betrokken blijven bij het werk van de synode, waardoor zij beter de primi-afgevaardigden kunnen vervan gen als dit noodzakelijk wordt. 4. Dat de vergadermoeheid hierdoor wordt tegengegaan. De brief is ondertekend door ds. H. Scholte en ouderling W de Jong. Een nieuw woord heeft zijn in trede gedaan in de wereld van de Amerikaanse radio-omroep: ..Fairness doctrine". De uitdruk king is moeilijk te vertalen. Het gaat er echter om dat aanvallen op bepaalde mensen via de mi crofoon „fair" gebracht worden, dus om wat geoorloofd is en wat niet. De ni'euwe „leer" eist dat een radiostation een ieder die over zijn microfoon werd aange vallen in de gelegenheid stelt om de betreffende spreker van ant woord te dienen. Deze „leer" zal dezer dagen uitgaan naar de meer dan 500 Amerikaanse ra diostations en de meer dan 500 televi siestations. Zij komt van de „Federal Communications Commission", de orga nisatie die de zendvergunningen ver strekt. Het zijn in het bijzonder gods dienstige uitzendingen die door deze beslissing getroffen worden. Het gevolg is dan ook dat juist binnen sommige kerken de nieuwe regeling heftig bekri tiseerd wordt. Onder de nieuwe wet moet een radio- of televisiestation iedere man of vrouw en ook iedere organisatie, die werd aan gevallen. zendtijd verstrekken om de spreker van antwoord te dienen. Daar de meeste radiostations zendtijd verko pen en tot nu toe nauwelijks wisten wat hun cliënten zouden uitzenden, dwingt dit hen er toe meer aandacht te schen ken aan wat in de programma's gepre senteerd wordt. Daar een radiostation voor een half uur verkochte zendtijd misschien een half uur gratis zendtijd zullen moeten leveren, zullen zij onge twijfeld voorzichtig worden. De cis werd reeds in de zomer van het vorig jaar gesteld dat als een orga nisatie iemand of een andere organisa tie aanvalt over dc microfoon, dc eige naar van het radiostation de betreffen de persoon of organisatie van te voren een afschrift moet sturen van de uit zending. Deze regel dateert eigenlijk reeds uit 1949, maar er was nooit de hand aan gehouden. Nu de F.C.C. is gaan dreigen met het inhouden van zendvergunningen (die steeds voor een bepaald aantal jaren verstrekt worden) zijn de stations ineens voorzichtig ge- De nieuwe regeling is bedoeld om een einde te maken aan de vooral de laat ste jaren gegroeide gewoonte om aller lei personen maar over de microfoon te beschuldigen. Dit gebeurt vooral door uiterst rechtse groepen, en meest in godsdienstige uitzendingen, waarvan de preek eigenlijk ontaard is in een strijd tegen communisme, vrijzinnigheid en zogenaamde halfslachtigheid. Een aan tal radiosprekers hebben de laatste ja ren er een gewoonte van gemaakt om hun microfoons te gebruiken om wat zij noemen, allerlei mensen „aan de kaak te stellen". Kritiek Het gevolg is dat juist vanuit deze hoek heftig geprotesteerd wordt tegen de nieuwe regeling. Zo .heeft dr. Carl Mclntire, voorzitter Van de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken (ICCC), die bekend staat om zijn aan vallen op dc Wereldraad van Kerken en op personen uit deze Wereldraad reeds de gevolgen gevoeld. Verschillen de stations hebben hem al te kennen ge geven dat zij niet meer genegen zijn 9m hem zendtijd te verkopen. Mclntire is dan ook een actie begonnen tegen de nieuwe regeling dat stations hun geen tijd weerwoord willen geven, of als er re gelmatig klachten komen uit de hoor derskring van het station Evenwichtig De stations hebben tevens opdracht gekregen om te zorgen dat er een even wicht is in godsdienstige uitzendingen. Mochten de radiostations alle orthodoxe kerkelijke uitzendingen stop zetten en bepaalde, meer vrijzinnig gerichte gods dienstige uitzendingen aanvaarden, dan kunnen de hoorders en kjkers ook hun klacht indienen. De F.C.C. stelt in zo'n geval een onderzoek in en als deze or ganisatie tot de conclusie komt dat er een groot aantal orthodoxe luisteraars en kijkers zijn die vergeten worden, dan kan de F.C.C. deze klachten in bespre king nemen als het station zijn zend vergunning wil vernieuwen. Inmiddels vragen vele gelovigen in de Verenigde Staten zich nu af wat de F.C.C. zal verstaan onder „persoonlijke aanvallen". Wordt een begrijpelijke kri tiek op bepaalde inzichten van een theo loog ook daaronder begrepen? En wat doet de F.C.C. ais inzichten van overle den theologen worden aangevallen? Het ziet er naar uit dat de nieuwe regeling eigenlijk bedoeld om een einde te maken aan bepaalde ultra-rechtse uit zendingen, nog veel vragen oproept. Leden van E.C.K. komen bijeen Op zondag 1 maart a.s. zullen oud-leden van de Evangelisch Christelijke Kerk in West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea) elkaar weer kun nen ontmoeten op twee plaatsen in het land, en wel in Arnhem en in Wassenaar. De samenkomsten beginnen om half drie. Tijdens deze samenkomsten zal het laat ste nieuws over de huidige stand van zaken in de E.C.K. bespro ken worden. Ook zal mededeling gedaan worden van de antwoorden die de hervormde en de gereformeerde synode's hebben ge geven op de open brief, welke door de deelnemers aan de landelijke samen komst in 1963 werd verzonden. Om vijl uur zullen de deelnemers een kerkdienst bijwonen, belegd in gezamenlijke ver- antwoordelijkheid van de gereformeerde1 en hervormde kerkeraden ter plaatse. Natuurlijk zijn andere belangstellenden I in deze dienst van harte welkom. Na af- Ij loop van de kerkdienst zal de samen- komst besloten worden met een gemeen- schappelijke broodmaaltijd. De samenkomst in Arnhem zal plaats vinden in het diakonessenhuis, terwijl ook de kerkdienst aldaar gehouden zal worden. Voorgangers zullen zijn ds. J, Sierat, hervormd predikant te Wester- yoort en ds. P. B. Suurmond, directeur van het gereformeerd Evangelisatiecen- trum te Baarn. De samenkomst in Wassenaar zal plaatsvinden in het hervormde wijkge- bouw „Het Zuiderhout", terwijl de kerk- j dienst gehouden zal worden in het ge bouw van de gereformeerde kerk aan de Bloemcamplaan. Voorgangers zullen zijn ds. W. Sirag, hervormd predikant te Rotterdam-Vreewijk en ds. J. Drost, (ge- reformeerd) luchtmachtpredikant Ypenberg. Dr. Graham komt misschien weer naar Engeland (Van c kerkredactie) ROOK NIET/ Kmeenkpelletsv I Lekker en verbissend I 0.65"** Opnieuw is dr. Billy Graham, de be-h kende Amerikaanse evangelist verzocht c om een grote evangelisatiecampagne In e Engeland te leiden. De laatste keer leidde hij een grote campagne in Mid- den-Engeland. Dat ging echter maar gedeeltelijk door. omdat hij de eerst» v weken ziek was. Er is reeds een uitvoerend comité ge vormd dat de campagne van 1965 moet organiseren. Graham heeft echter nog niet officieel toegezegd. Hij hoopt vol gende maand naar Engeland te komen om met een groot aantal vrienden en kerkelijke leiders te overleggen. Tijdens dit bezoek zal hij tevens een bijeenkomst van predikanten en geestelijken toespre ken in Central Hall. Westminster op 19 Machtig, zoals klein spaartegoed groot wordt. Een vermogen. Want uw spaargeld is goed voor elles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISENBANK TE UTRECHT Vraag: De 38ste bisschop van Utrecht van 1249 tot 1267 was een Gijsbrecht of Hendrik van Vianen. Als '->mproost van Keulen werd hij in 1249 door paus Innocentius IV tot bisschop van Utrecht gewijd. Nu zou ik graag iets meer over deze bisschop willen weten en ook over zijn bloedverwant die aartsbisschop van Keulen was. He u ook bijzonderheden over Innocentius IV? Antwoord: Hendrik 'I) van Viandcr. 38ste bisschop van Utrecht regeerdt van 1249 tot 1267. Als domp: lost van Keulen weid hij in 1249 door paus In nocentius IV tot bisschop van Utrecht aangewezen tegenover de door de Utrechtse kapittels gekozen Gozewijn van Randerode. Pas eind augustus 125 kon hij zijn intocht in Utrecht houden Voorstander van de pauselijke olitiei- en gesteund door zijn machtige bloed verwant Koenraad van Hochstaden aartsbisschop van Keulen, oefende hij een krachtig autoritair regiem uit. Aan vankelijk steunde hij het gezag van dc Roomse koning Willem II. maar ir 125.' geraakte hij in ernstig conflict met Ho- land. dat pas in 1257 werd biigelegr en waarin vele Stichtsc edellieden aar de kant van Holland stonden, o m: he- geslacht Amstel. Tegen deze 1 erci bouwde hij het kasteel Vr<--'ind. Hi voerde herhaaldelijk oorlog tegen Gein en ondernam in 1259 een expedit: te gen de inwoners van Drenterwolde. N; de felle brand, die in 1253 Utrecht teis terdc, legde hij dc fundamenten vooi de nieuwe gotische domkerk. Vele plaat sen in het Over- en Nedersticht ontvin gen van hem stadsrechten, o.a. Amers foort. Oudewater, Hasselt. Goor en Vreeland. Hij stierf 4 juni 126" Innocentius IV was paus van 25 juni 1243 tot 7 december 1254. Zijn oor spronkelijke naam was Sinibaldo Fies co. graaf van Lavagna. Hij werd gebo ren te Genua en stierf te Napels Hij was een uitstekend kenner van het ker kelijke techt. Evenals zijn voorgangei Gregorius IX was hij gedwongen na mislukte onderhandelingen de strijd met Frederik II voort te zetten. Ir. centius IV zocht in 1244 een toevlucht te Lyon. -vaar hij 24 juni 1245 de 13de- algemcne kerkvergadering (concilie- bijeenriep. Frederik werd van zijn waardigheden ontzet, zodat zijn o- danen hem niet langer behoefden te ge hoorzamen. Bovendien schreef Innocen tius een kruistocht tegen hem uit In het heetst van het conflict in 12öi stierf de keizer, maar de strijd werd door zijn zoon Koenraad IV tegen de naar Rome teruggekeerde Innocentiu.- voortgezet. Na de dood van Koenraac IV in 1254 trok Innocentius Napels bin Vraag: Een dame heeft al veertig laar op dezelfde derde etage gewoond Sedert tien hai is zij weduwe. Haai mijn van een kalendermaand. Is het mogelijk, dat men de huur opzegt en iat dit op to korte termijn kan ge schieden Tot wie kan de weduwe zich venden om hulp? Antwoord: De opzegtermijn is in or- ie. als de nuur pei maand betaald wordt. Na de opzegging kan dan de veduwe in de etage blijven krachtens ïuurbescherming De eigenaar kan dan ivergasn tot een proces Het is raad- '.aam dat de weduwe en haar zoon en le inwoonster een goede advocaat of ieurwaarder te hulp roepen Samen cunrien /.ij dat wel betalen. De eige ïaai heeft niet voldoende woonruimte iangeboden want een inwoning is niet e vergelijken mei een vrije etage Is ie eigenaar reeds drie iaar eigenaai ian kan hij uitzetting eiseD wegens iringende behoeft'- voor eigen gebruik det is echter we) uiterst twijfelach- ig dat de behoefte -an de trouwend» toon, hoewel deze in het bedrijf werk :aam is. wel als dringende behoefte 'oor eigen gebruik zal worden aange- nerkt Is dp eigenaar korter dan drie eigenaar en mocht hij het pro bij ach- •erkamer is verhuura aan een onder wijzeres. Thans heeft de eigenaar haai huur opgezegd ten behoeve van zijn oon. die eerdaags in het huwelijk treedt en in zijn bedrijf werkzaam is n plaats daarvan wordt haar inwoning aangeboden op de tweede etage Be willigt zij niet. dan wordt zij met een cc- bedreigd. De opzegging is ge- ichied met inachtneming van een ter- :cs winnen wat we niet waarschijn- ijk achten dan zal hij nog moe en wachten tot hp drie iaar eigenaai s, voordat de woning vrijkomt. Eer lelangriike 'actor is in deze zaak ook te vraag of de weduwe financieel van ie inkomsten uit inwoning afhankelijk Vraag: Wie is de enige vrouwelijke ourgemeester van ons land? Antwoord: Mevrouw G C. Th. M -(mulders-Belicn van Oost-. Est- en Middelbecrs in Noordbrabant. Brieven, die olet t(jo voorzlea van naam eD adres, kunnen niet 1» behandeling worden genomen Ge heimhouding Is verzekerd Vragen, die niet onderling met elkaar (n verband staan moeten tn afzonder- lilke brieven worden resteld Pet brief dient een gulden aan 'peels te worden Inreslnten Vraag: Hierbij zend ik u een die ik in de vijver van mijn ouderi heb gevangen. Wij hebben wel eens gehoord, dat sommige torren zich gevaarlijk gedra gen ten opzichte van de andere bewo ners van de vijver, i.c de goudvissen. Is deze tor ook gevaarlijk? Is het soms raadzaam ui' veiligheidsoverwegingen alle torren of kevers uit de vijver ti vangen? Antwoord: De door u toegezonden t oehoort tot de waterkevers en is l- gerande waterkever dipticus margi- nalis. Deze kan onder de gevaarlijk» roofkevers worden gerangschikt, daar hij alle dieren eet. die hij bemachtigen kan. dus ook jonge visjes, kuit e.d. D« groengrijze larf is een nog vee) bloed- Deze is groot en bezit lorstiger Wegvangen i Er zijn echter ook kevers en torren die niet schadelijk zijn bijvoorbeeld de spinnende waterkever die alleen plan- iedelen eet Deze heefi niet de lichte rand langs het halsschild en dckvleu- gels Alle kevers opruimen is dus niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2