Optrekking A.O.W. en A.W.W.: procent meer premie 3,85 leidse Courant Zeevisserij moet behouden blij ven Timo Rinnelt al 12 dagen spoorloos OORLOG OM VREDESPRIJS Drieledig S.E.R.-advies over sociaal minimum Vakbeweging wil bijdrage uit de rijkskas hebben Makarios versterkt gpolitie Mevr. Kennedy raadgeefster kunstzaken Commentaar Antennes in Amsterdam van de daken af Woensdag 26 februari 1964, 44ate jaargang HooWrod.cWr: Or. E. WEM ER CHRtSTElIJK-NATfOHAAl DAGBIAO Weinig verandering Veranderlijke bewolking met opkla ringen. Weinig of geen regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen ate (Zie verder pag. 8) 3,35. p.kw. 10,05 <^e recalcitrante president- van Cyprus, zal zijn politiemacht tot 5.000 man Bitbreiden. Deze troepen zullen in geschakeld worden bij heit ontwa penen van all© burgers die geen wa- bens mogen bezitten. Het is duidelijk, dat alleen Griekse Cyprioten in de politiemacht zullen Irorden opgenomen en dat de verstor ing een tegen de Turkse bevolkrings- roep gerichte daad is die de spanning p 'het eiland slechts zal doen toene- ten. Intussen is de veiligheidsraad nog geen rtap verder gekomen. In de zitting van isteren moest secretaris-generaal Oe bant toegeven dat zijn bemiddelings- x/gingen zijn mislukt, omdat Makarios lüjft eisen, dat de Veiligheidsraad een Bsolutie aanneemt, die het in 1960 ge- garantieverdrag krachteloos maakt. (Van onze sociaal-economische redactie) T~\E Sociaal-Economische Raad is er na ruim twee jaar studeren niet -L' in geslaagd een eensgezind standpunt in te nemen ten aanzien van een verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkcringen tot een sociaal minimum. Vrijdag komt de SER in besloten vergadering bij een om de laatste hand te leggen aan het advies over deze uiterst belangrijke kwestie, waarop de regering (én alle bejaarden, en weduwen én alle premieplichtigen) 1 vanaf november 1961 wachten. Naar wij uit betrouwbare bronnen nemen zal dit advies drie verschillende standpunten bevatten, hoofdzaken op het volgende neerkomen: optrekking van AOW en AWW naar een sociaal minimum per 1 jan. '65 op basis van f 3-250,voor een echtpaar en f2.275,(70 procent» voor een alleenstaande in 1963; verhoging van de maximum-grens voor het premieplichtig inkomen tot f12.000,gedeeltelijke finan ciering van de verhoogde premie last uit de rijksmiddelen. eveneens optrekking van AOW AWW 'naar van deze bedragen af geleide uitkeringen, doch invoering in etappes en tijdstip laten afhan gen van economische mogelijkhe den; creëren van een premie- Conclusie rapport-Diepenhorst: VJootverniewing moet sneller Het behoud van de Nederlandse ■visserij moet -ten behoeve van de ikshuishouding worden nage- •fd en zij zal ongehinderd door !njhscrbninerende maatregelen de ^technische en economische ontwik teling, ook in Westeuropees verband ^dienen te volgen. Met deze gedach te als basis geeft het thans voor pu- >Iicatie vrijgegeven eerste deel van iet rapport Diepenhorst over de Ne- lerlandse zeevisserij, dat reeds da- van januari 1963, een grote eeks aanbevelingen. Allereerst acht de commissie Diepen- »rst een versnelde vervanging van de verouderde logger, en ga-rnalen- doot noodzakeijlk. De overheid zou de vervanging dienen te stimuleren via een bijzondere visserijfinanciering, die het verstrekken van 350 per bruto register ton voor nieuwe loggers en 500 voor nieuwe garnalensehepen in- loudü, indien althans een overeenkom stige capaciteit aan oude bedrijfswaar- dige tonnage wordt gesloopt. Voorts beveelt de commissie aan een överheidstoeslag in te voeren, die moet worden uitgedrukt in een percentage van de marktopbrengst van de aangevoerde vis. In andere landen bestaat een derge lijke toeslag reeds. De grootte van de oeslag wordt gedacht op gemiddeld tien pet van de besomming. Ook wordt in het rapport de wenselijkheid naar voren gebracht van een financieringsregeling van een tegemoetkomend en duurzaam karakter voor de gehele visserij en aan verwante bedrijven, terwijl ruime mid delen voor visserij onderzoek, -onderwijs In één oogopslag Aannemers willen c.a.o. nauwkeurig naleven pag. 2 landmacht pag. 4 Gedurfde visie op bewe gingsleer pag. 5 Kiss me Kate pag. 7 Gewoon toestel voor Noord- zee-TV? pag. 7 Fokker optimistisch over F-28 pag. 7 Meer bezuinigingen bij en -voorlichting beschikbaar moeten komen. Grote investeringen in de visserijbe drijven en grotere concurrentie, die in de toekomstige Euromarkt is te ver wachten zullen, zo meent de commissie ook met het oog op de rentabiliteit lei den tot verhoogde concentratie van de grote zeevisserij. Het is waarsohijnlajk, dat zij ook de integratie en industriali satie van het visserijbedrijf doen bevor deren. Deze ontwikkeling zou door Coöperatie Wat betreft de kleine zeevisserij meent de commissie dat haar positie versterkt kan worden door collectieve organisatie, bijvoorbeeld in de vorm van een coöpe ratie. De bestaande havens dienen naar het oordeel van de commissie zoveel moge lijk te worden aangepast aan de omvang, outillage en ontwikkeling van de vloot. Een vestiging van een visserijhawen in Katwijk wordt ter overweging gegeven. Aan de aanbeveling in de sociale para graaf om de sociale omstandigheden in de zeevisserij te bestuderen via een ar- beidsfysiologisch en sociologisch onder zoek, heeft de -regering inmiddels gehoor gegeven. De ministers Biesheuvel en Veldkamp beraden zich thans over de vraag op welke wijze een dergelijk on derzoek ter hand kan worden genomen. (Zie vervolg pagina 6> Soesterberg: zeven mitrailleurs gestolen Uit een van de gebouwen op het vlieg veld Soesterberg is een aantal pistool mitrailleurs, zgn. Uzi's gestolen. Volgens opgave van de marechaussee zijn er in totaal zeven mitrailleurs verdweneh. Tot toe ontbreekt elk spoor van de in* brekers, die zondagochtend moeten zijn binnengedrongen. Zij stalen de Uzi's uit stalen kasten, die werden geforceerd. Aangenomen wordt dat de inbrekers over met prikkeldraad afgeschermde hek zijn geklommen, dat om het gebouwen complex is gezet. reductiesysteem voor de lagere in komens met bijdrage van de over heid; geen financiering uit de al gemene middelen. i AWW ,um Het ontwerp-advies, dat werd a bereid door de Commissie Ni A.O.W.-pcnsioenen onder leiding 't Kroonlid prof. dr. II. W J. Bosman, is dezer dagen gereed gekomen aan alle leden van de S E.R., alsmede (alvast) aan de regering toegezonden Dit zeer lijvige stuk, voorzien van tal rijke bijlagen en een schat aan cijfer materiaal, zal vrijdag in discussie wor den gebracht en worden vastgesteld- Verwacht wordt overigens, dat deze discussie weinig nieuwe gezichtspun ten meer zal opleveren, zodat het ontwerp-advies hoogstens detailpunten nog wijzigingen kunnen worden aangebracht. Zware premielast Uit het ontwerp-advies blijkt, dat verhoging van de AOW- en AWW- uitkeringen een stijging van de premie last tot gevolg zal hebben met 3.85 pro cent tot 11.95 procent, d.w.z. een stijging van de AOW-premie met 3.5 procent tot 10.3 procent en een stijging van dc AWW-premie met 0.35 procent tot 1.65 procent. Zouden ook de nog op stapel staande sociale verzekeringswet ten tot uitvoering worden gebracht, daD zou de totale premiedruk uiteindelijk oplopen tot 15.55 procent voor loontrek- kenden en 16.75 procent, aldus het ontwerp-advies van de S.E.R Rijk 2 procent Het eerstgenoemde standpunt kan hoofdzaak aan de vakbeweging worden .toegeschreven. Zij wil spoed maken met de verhoging der AOW- on AWW- uitkeringen naar het sociaal minimum stelt daarom voor 1 januari a.s. datum van ingang te nemen. De v tegenwoordigers der vakbeweging echter, dat een vergroting v premielast met 3.85 procent onaanvaard baar is en stelt daarom voor dat de overheid daarvan 2 procent voor haar rekening zal moeten nemen, hetgeen op basis-1963 een bedrag van f500 miljoen zou betekenen. De vakbeweging reid hiervoor een zwaardere belasting druk te accepteren, bijv. door het ach terwege laten of uitstellen tuele belastingverlaging. Ook wil dc vakbeweging de algemene kinderbijslagregeling rechtstreeks uit schatkist laten financieren. Het tweede genoemde standpunt o.m. afkomstig van de voorzitter der S.E.R.-commissie, prof. Bosman. groep-Bosman wenst geen financiering uit de algemene middelen, doch stelt voor een premie-reductieregeling voor lagere inkomens in het leven te roepen, die tot een maximum korting van 3 pro cent kan leiden. Deze korting zou dooi de overheid moeten worden betaald. Werkgevers tegen De werkgevers, die het derde stand punt aanhangen, wijzen een verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen per tinent af, omdat zij van mening zijn, dat 75 procent der bejaarden momenteel inkomen bóven het sociaal geniet als gevolg van de toegenomen ontwikkeling der bedryfs- en onderne mingspensioenfondsen. Dc resterende 25 procent zouden met f 50 miljoen per jaar op het sociale minimum kunnen worden gebracht. Dc werkgevers vinden het daarom niet nodig f 740 miljoen per jaar op te brengen om alle bejaarden eer verhoogd AOW-minimum te geven „ter- wille" van die 25 procent. (Zie verder pagina 9) J President Johnson zou. op advies van in echtgenote, lieben besloten mevrouv Kennedy, de weduwe van de vermoorde president, aan te stellen als raadgeefster kunstzaken op het Witte Huis. Dit werd door een Amerikaanse dagblad, de Washington Post bekendgemaakt. Aangezien de president van mening is dat het vrouwelijke element niet vol doende in de bestuurssector is vertegen woordigd zou hij besloten hebben vijftig sleutelposities in vrouwelijke handen te leggen. Mevrouw Kennedy zal in dit ge val August Necascher opvolgen, die als eerste in de door president Kennedy gecreëerde functie van kunstadviseur het Witte Huis werd benoemd. Ue onicoermg can de zevenjarige Timo Rinnelt is in Duitsland het gesprek van de dag. Er zijn hoge beloningen uitgeloofd. Het Duitse politie-apparaat werkt hard. Nochtans blijft het kind zoek. Voor een tfer affiches, waarop men om. inlichtingen vraagt die de politie op het spoor van dc daders kunnen brengen, waarvoor een hoge beloning is uitgeloofd, stond het publiek te kijkentoen deze foto werd genomen. reeds twaalf dagen zoek. Een van zijn schoentjes is in een kluis gevonden Een losprijs is betaald, zij het aan een paar bedriegers. Het kind bleef spoorloos. Hoge belonin gen worden uitgeloofd. De politie in München is gewaarschuwd na een telefoontje. De politie van Eindhoven is gealarmeerd. De ze venjarige Timo, wiens portret men alle Duitse bladen en buitenland se kranten aantreft, blijft zoek.... Gisteren dacht men een spoor ge- onden te hebben. Maandagavond heb ben twee jongemannen op het station in Frankfurt de 15000 Mark losgeld, door bemiddeling van het Frankfurter avondblad Abcndpost bijeengebracht, in ontvangst genomen. Zij gaven een journalist van krant, die hun het geld overhandig de, in ruil hiervoor een sleutel met beiden afgetreden als voorzitters van de Balzan- stichting wegens onregel matigheden bij het toeken nen van de Balzanprijs voor de vrede aan de Verenigde Naties, zo is gisteren offi cieel in Bern bekendge maakt. ieiiykheden zijn overü In de verklaring zegt de vredesprijs zijn verkozen. Zwitserse president Ludwig luidt de verklaring, /on Moos, dat hij en presiden: Zueca heeft zonder i Segni afgetreden omdat de francis caner pater Enri Zucca, die aan het hoofd staat van de directie van de stichting, i bestaande algemene prijzen- commissie bekend gemaak' dat de prijs werd toegekend verklaard dat si<- York bekend gemaakt, waar- Pater bij hij het verzoek van de usee- twee erevoorzitters met deze lede.) bekendmaking te wachten, naast zich neerlegde. Vanmorgen werd nog be- heeft geantwoord op hun Ronald Syme, de Britse i kend dat de Zwitserse rege- verzoek het toekennen van voorzitter van dc alge ring overeenkomstig haar de prijs uit te stellen totdat prijzencommissie. van bevoegdheid het kapitaal de administratieve en finan- functie was ontheven De dag voor de aankondi ging van de prijs heeft ex- president Gronchi van Italië reeds zijn ontslag als voorzit ter van de commissie inge- Dc Israëlische minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Gol- da Meir is gistermiddag op Schiphol aangekomen voor een officieel bezoek aan ons land dat tot 2 maart zal duren. Op de luchthaven toerd zij verwel komd door haar Nederlandse ambtgenootmr. Luns. die haar op charmante wijze begroette. Gisteravond gaf minister Luns in Wassenaar namens dc Ne derlandse regering een diner ter gelegenheid van het bezoek i mevrouw Meir. De Arnhemse rectbank heeft de 40- jarige ex-defensie ambtenaar G W. C uit Arnhem, conform de eis van de offi cier van justitie, veroordeeld tot var.genisstraf van negen maanden, van drie voorwaardelijk. een adres in de Berlinerstrasse in Wiesbaden. Timo Rinnelt zou zich in de kelder bevinden. De politie vond niemand in het huis De politie van Wiesbaden verklaarde later, dat de twee gearresteerde jonge mannen de 18-jarige Erich Klein en de 21-jarige Rudolf Bialek niets met de ont voering te maken bleken te hebben. Een dei de arrestant werd vrijwel onmiddel lijk weer vrijgelaten. De werkelijke ont voerder heeft al dagenlang niets van zich laten horen. Twee dagen na de ontvoering stuurde hij de oudere van Timo een sleutel van een safeloket. De politie vond er een schoentje van het verdwenen jongetje Binnen enkele dagen kwam er een be drag van 67.000 mark bijeen, uitgeloofd voor degene die inlichtingen kon schaffen, die zouden leiden tot de oj ring van Timo. Zondagavond ontving de vader van het geroofde jongetje het be richt, dat hij 15.000 mark moest betalen aan de ontvoerders, die echter bedrie gers bleken te zijn. die op een gemakke lijke wijze een groot bedrag wilden dienen". Gistermiddag sloeg de Eindhoven- se politie groot alarm. In gezelschap van twee als nonnen verklede vrou wen en de bestuurder van een Ford Fairlane met Duits kenteken, zou het kind naar het westen van het land worden gebracht. Op het circuit Oudenrijn reed een auto van de rijkspolitie de Duitse wagen klem, De automobilist bleek een eerzaam Duits artiest te zijn, het jongetje zijn zoontje nnen twee liftster"; Tn Amster dam werd de wagen opnieuw tot stoppen gedwongen. De politie van Eindhoven had de tip gekregen van een Duitse automobilist het jongetje in de auto de vermiste Timo dacht te herkennen. Van Weert Eindhoven heeft hij de Duitse wagen gevolgd en in Eindhoven de politie ge waarschuwd. Nog steeds speurt het Duitse politie-apparaat naar het kind, ouders nu al twealf dagen in angst verkeren. bezorging 18.00—19.00 uu aangenomen en daarmee de doods klok geluid over het zgn. maximum- stelsel Het is een beslissing waarvan men de draagwijdte nog niet kan overzien. Beperken we ons tot de sociaal-ethische kant van de materie, dan moeten we erkennen, dat de definitieve versie van de wet, zoals die na de wijzigingen van de rege ring en de amendementen van de Kamer is komen te luiden, er aan trekkelijker uitziet dan het oor spronkelijk wetsontwerp. Dank zij een a.r -initiatief kent de regeling nu een verbod op de verstrekking van sterke drank aan jeugdigen beneden de 18 jaar. En door toedoen van de c.h- behouden de gemeentebesturen de mogelijkheid om onder bepaalde omstandigheden een zgn. wijkmaxi- mum vast te stellen. Door deze wel kome wijzigingen is echter de om streden opzet van de nieuwe wet niet aangetast en het laat zich dan ook verstaan dat de tegenstanders van het ontwerp zich ten slotte door dc verbeteringen toch niet tot vóór- stemmen hebben laten verleiden. Voor hun standpunt valt bijna even veel te zeggen als voor dat van dc voorstemmers. Het is praktisch niet mogelijk op dit ogenblik te zeggen wie er nu gelijk heeft Voor- én tegenstanders gaan uit van een aan tal onbekenden. Het is niet zeker, dat (zoals minister Veldkamp ge looft) de oöheffing van het maxi mumstelsel niet zal leiden tot een belangrijke vermeerdering van het aantal verkoopnlaatsen van drank en daarmee tot een stijging van het drankgebruik en -misbruik. Maar van het tegendeel kan men evenmin met zekerheid overtuigd zijn. De vestigingseisen, die het wetsontwerp stelt, zijn vrij zwaar en ze zouden weieens een doeltreffender rem kun nen zijn op een ongewenste toene ming van het drankverbruik dan het maximumstelsel. Maar nogmaals: ook dit is onzeker. Tot een weloverwogen oordeel zal men pas in staat zijn als de wet enige tijd in volle omvang heeft gewerkt. En dat zal pas na... 1975 het geval zijn. Gegeven dc onzekerheid moet men er begrip voor hebben, dat dc (meeste) tegenstemmers in de Kamer deze „sprong in het duister" niet heb ben willen wagen. Zij hebben zich gehouden aan het adagium „bij twij fel, onthoudt u"- Maar naar onze in druk hebben zij toch aan één aspect niet steeds voldoende aandacht be steed. Dat is het feit dat de laatste 25 jaar het drankverbruik en -mis bruik vrij aanzienlijk is gestegen ondanks het maximumstelsel. Dit kan een indicatie zijn, dat het stelsel als hulpmiddel van de drankbestrijding zichzelf heeft overleefd. In ieder ge val kan men er een bevestiging in zien van de veronderstelling, dat het drankverbruik evenals elke vorm van consumptie niet primair afhan kelijk is van het aantal verkoop plaatsen, maar van factoren als wel vaart koopkracht reclame, prijs enz., waarop de overheid in het algemeen toch geen directe invloed kan uit oefenen. Er is dan ook wel aanleiding om het eens met een ander systeem te pro beren, een systeem dat afgezien van dc economische oogmerken in het sociaal-hygiënische vlak meer de nadruk legt op de individuele ver antwoordelijkheid van ondernemer en consument dan op het (ondoel matig gebleken) verbod. Mocht ech ter blijken dat die verantwoordelijk heid te zwaar is, dan zal dc wetgever niet moeten aarzelen terug te keren naar de verbodswetgeving. Opheffing van lichte luchtdoelartillerie Het Tweede Kamerlid Van D\jk (lib.) heeft de minister van defensie schrifte lijk gevraagd, of het waar is, dat wordt overwogen de afdelingen lichte luch'- doelartillerie te doen verdwijnen en of het eveneens waar is, dat het voor deze afdelingen reeds bestelde nieuwe mato. rieel niet zal worden afgeleverd, c.q. dat de bestellingen zullen worden geannu leerd. In dat geval hoe denkt de minister bij •n eventueel conflict bescherming tc bieden tegen laagvliegende vliegtuigen?, wil het Kamerlid weten. OVERAL CENTRALE SYSTEMEN In Amsterdam zullen in de naaste toekomst de bossen televisie-antennes •an de daken verdwijnen. B. en an de hoofdstad hebben als eers'il„ in Nederland namelijk besloten de aanleg van centrale televisie-antenne- systemen te bevorderen. Er zijn zelfs al richtlijnen opgesteld. Alleen ii_ oude stadskern zullen de afzonderlijke antennes nog blijven bestaan. Het ningbezit is hier te veel gespreid om doeltreffende maatregelen te kunnen Het Amsterdamse gemeentelijke bouw- woningtoezicht meent, dat de aanleg )n centrale antennnesystemen dc enige oplossing is voor een goede televisie ontvangst, ook bij de uitbreiding met het tweede net. Belangrijk is verder, dat de woningblokken weer een behoorlijk inzien krijgen. Binnen een jaar hoopt men de hoofd- Istad bevrijd te hebben van de antenne- bossen. Dan zullen de televisiebezitters een huurverhoging van „enkele dub beltjes per week" moeten betalen voor de geboden service. Per centrale antenne zullen 50 tot 200 toestellen kunnen worden aangesloten. De richtlijnen houden in, dat de ver gunningen om een t.v.-antenne tc plaat sen ai iet meer worden verleend of wor den ingetrokken in de gevallen, waarin een centraal antennesysteem is aange legd. Verder overwegen B en W, dat in de bouwverordening voor nieuwbouw projecten de aanleg van een centrale antenne dwingend wordt voorgeschrc- Dc nadruk wordt er nog op gelegd, dat de Amsterdammers voor de ontvangst van het tweede programma als zij aan gesloten zijn op een centrale antenne, geen nieuw toestel behoeven tc kopen. Het beeld, dat bij het centrale systeem wordt opgevangen is beter en vertoont minder storingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1