De krijgshaftige held op Leidse planken Hoeveel Leidse studenten dezer dagen ter stembus? Vakbeweging en studie- beloning NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 25 FEBRUARI t%> Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag: Stadhuis, 78 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Café Aniba, 8 uur: ledenvergadering Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Leids Kamer koor. Johannes-Passion, o-Lv. Willem Mizee. Schouwburg. 8 uur: Rotterdams To neel, opvoering van „De krijgshaftige held" van Shaw. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rott. Toneel met Kiss me Kate. Gebouw K. en W., 8 uur: Hoofdstad- Operette met Frühling in Wien. Diligentia. 8.15 uur: De Nieuwe Kome die met Heit Lemen Wagentje. Woensdag Pieterskerk, 7.15—7.50 uur: studenten avond gebed. Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: leden vergadering Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars. De Doelen, Rapenburg 2, 5 uur: Rijn landse Club van het Verbond van Prot - christelijke Werkgevers in Nederland mr. G. C. van Dam, secr. van het Ver bond, over de stand van zaken met be trekking tot het loon- en prijsbeleid (omstr. 6.30 uur). Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.- lezing, prof. dr. C. G. Egeler over „Dwars door de Himalaya" (causerie met kleurenfilm). Camera (Hogewoerd), 7—915 uur: K en O.-film, Nooit op zondag. Wijkgebouw evendaal, 8 uur: afdeling Centrum Christenvrouwenbond, jaar vergadering. Boerhaavc-restaurant. Boerhaavelaan 188a, 8 uur: Kynologenvereniging Rijn land, prof. mr. dr. K. V. Antal over „Op Safari in Zuid-Afrika" (met kleurenlicht- beelden) Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met Op hoop van Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Residen tie-Orkest, medewerking van Evelyn Lear, sopraan. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Ko medie met „Het Lemen Wagentje". Donderdag Juridisch Studiecentrum Gravensteen, Pieterskerkhof 6, 8 uur: afd. Leiden- Oegstgeest Unesco-comité en Vereniging voor Intern. Rechtsorde (VIRO), de heer S. Mutal over „Latijns Amerika, evolutie of revolutie" (met kleurenlichtbeelden). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest, soliste: Helga Pilarczyk, piano. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep van Oud-studenten met „Dublin 1916". Café Aniba (Herenstraat 1), 8 uur: afd. I«iden Ned. Bond oud-strijders en dragers mobilisatiekruia, prijsschieten mot de buks. Geref. kerk Oude Vest, 8 uur Chr. lyceïstenvereniging A. A. J., muziek avond, tevens finale schoolmuziekwed- stryd. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Horen en Zien (besL voorstelling). Gebouw K. en W„ 8 uur: Het Nat. Ballet, m.m.v. Kunstmaand-Orkest. Diligentia, 8.15 uur: Herman Krcbbers en Theo Olof, viool, Danièle Dechenne. Stadsgehoorzaal, 2.30 en 8 uur: mode show stoffenhuis Gronheid (Festival de la Mode 1964). Academiegebouw, Rapenburg 73. 4 uur: opening tentoonstelling Van der Heyden door ir. J. Leering. Den Burcht, 8 uur: toneelavond afde ling Leiden Ned. Politiebond. Zaal Koningskerk (hoek Willem de Zwygerlaan-Koningstraat). 7.30 uur: ruil beurs voor verzamelaars. Rest Van der Heyden, Breestraat 85. 12.30 uur: lunchbijecnkomst dep. Lei den Mij. Nijverheid en Handel, mr. R J. Erdbrink, voorzitter College van Rijksbemiddelaars, over „Enkele proble men in verband met de loonontwikke ling". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie, Horen en Zien. Oegstgeest, Hal Rijnlands Ly ceum, M. H. Tromplaan 1, 8 uur: Litte raire Boekenweekavond, RijnL Boek handel en Algemene Openb. Bibliotheek. Gerard Walschap over: „De weg van een romanschrijver". Zaterdag (29 febrj Kantine Doelenkazerne, 2.30 uur: jaar vergadering afdeling Zuid-Holland-Noord Bond van Ned. Mil, Oorlogsslachtoffers, 7.30 uur contactavond. Herv. Jeugdgebouw, Moriaansteeg 2, 7-30 uur: sociëteitsavond, Schrikkelfeest Geref. Jeugdgebouw, Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdverband. Schrikkel- Rest Van der Heyden, Breestraat 85. 11.30 uur: jaarvergadering Kamerkring- vereniging Leiden Chr. Hist Unie, 2.30 uur: forum onder leiding van ged. D. van der Kwaak over zaken en aspecten van onze provincie. Oegstgeest Vormingscentrum Oud-Poelgeest, weekeinde over „Wat is Rome (kennismaking met de Rooms- Kath. Kerk, haar kenmerken, haar spi ritualiteit en haar vernieuwing), inlei ders: prof. dr. C. A. Rijk en prof- dr L. Aarts. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Othello. Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Ned Opera met Tosca. Diligentia, 8.15 uur: Alerio Diaz, gitaar. Scheveningen. Op Gouden Wie ken, 8.15 uur: Amstcltoneel met „De volle Waarheid". (Zondag 1 maart) Oegstgeest, Vormingscentrum Oud- Poclgeest, weekeinde over „Wat is Ro me (zie agenda zat. 29 febr.). Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woard 171, tel. 20502 (ook voor de apo- Verwachtingen zijn wel laag gestemd 17.. f7 7 *7* 7 7* gen als progressief-constructief. En daar- Lettatelsubsiaies, beurzenregeling J mee snijden we dan meteen de hetero- en hamer probleem de belangrijkste programmapunten bij verkiezingen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. „Wat zal er uitkomen?", vraagt een deel van de Leidse studentengemeenschap zich dezer dagen af. En met dat „er" wordt dan een aantal stembussen bedoeld. Ze staan opgesteld op elf knooppunten van het universitaire verkeer. De bijbehorende bureaus gingen gisteren open en zullen op bepaalde uren geopend blijven. Gaan ze definitief dicht, dat is woensdagavond, dan gaan de stembussen open. En wat die stembussen aan de openbaarheid prijsgeven zal heel belangrijk blijken voor de onge veer 6500 studenten. Aan de hand van de verkiezingsuitslagen stelt men donderdagmorgen namelijk de „Leidse Studentenraad" samen, het demo cratische lichaam, dat als een vakbond voor de belangen van de studenten moet vechten. Want gevochten moet er worden. Belangrijke punten op de partijprogramma's zijn o.m. subsidiëring van de studenteneettafels, uitbreiding van het aantal studentenkamers en uitbreiding van het beur zenstelsel. Democratisering is noodzakelijk Tot 4 maart bestaat in Leiden de z.g. „Leidsche Studenten Contact Commissie" samengesteld uit vertegenwoordigers de verschillende faculteiten, en stu- dentencorpora. zoals het Leids Studen ten Corps, „Catena", WSL, SSR en de confessionele verenigingen. De eerste vier hiervan vormen de gezelligheidsvereni gingen. Deze commissie vertegenwoor digde de ongeveer 2500 „verenigde" stu denten De „nihilisten", de studenten die geen d van een vereniging konden of wilden zijn, achtten zich niet vertegenwoordigd door dit orgaan en ze leverden hierop dan ook kritiek Aan de andere kant zochten de door traditie en afkomst be voorrechte Corps-leden een doorbreken van hun „splendid isolation", een kente ring in de mentaliteit. Resultaat van een en ander was het besluit van de N.S.R. (Ned. Studentenraad) in alle universi teitssteden democratische verkiezingen uit te schrijven. Hoeveel Dat gebeurt ln Leiden nu voor het eerst. Op vertoon van de faculteitskaart men een stembiljet krijgen, waarop amen van de lijsttrekkers (en -sters) de vijf partyen staan aangegeven. Hierdoor zijn de faculteitsleden (onge- 80 pet van het aantal studenten) in staat te kiezen. Voor de resterende 20 pet de mogelijkheid gecreëerd voor een half jaar faculteitslid te worden (a f4,50) Het is nu maar de vraag hoeveel stu denten van deze mogelijkheid gebruik zullen maken. ..We mogen blij zijn als er 2500 hun stem uitbrengen", zegt Bea ten Cate. ab-actls van de verkiezingscommissie. „We hebben 4000 stembiljetten laten drukken voor de veiligheid. Maar bijv. in Amsterdam bracht nauwelijks 35 pet een stem uit, dus zyn in Leiden de ver wachtingen niet zo hoog gespannen." Zo denken de meesten er over. Individualisten Dat brengt ons op het punt dat de belangsteling voor de verkiezingen gerinig is, een overigens niet geheel onbegrijpelijk verschijnsel Studen ten zijn in zekere zin individualis ten, ook al omdat ze, doorgaans ver van huis, hun eigen weg zoeken, die hen via jarenlange studie de maatschappelijke en intellectuele zelfstandigheid moet opleveren. En dan, het begrip „vakbeweging" of een soortgelijke kreet past niet eenvou dig in hun studentikoze levensstijl. Al licht denken velen hier aan ambtenarij of bureaucratie waarvoor een student waarschynlijk weinig sympathie kan op brengen. Voor de rest zal er een groot percentage studenten zijn, dat het een voudig niet interesseert wat hier gaande is. Geen vermaak theek Van Breest Smallenburg Leider dorp). Films Camera (2.30, 7 en 9.30 uur): Boccac cio '70 (18 jr.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De Zwaard vechter van Castilië (14 jr.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De Zoon an Spartacus (14 jr.). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De rebel an Napels (14 jr.); maandag t.m. woens dag: De eerbiedige lichtekooi (18 jr.) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote stilte (18 jr.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Profi teurs tegen wil en dank (18 jr.). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van schil- ieryen en beeldhouwwerken uit he be zit van de Kon. musea voor Schone Kun- sten van België (van 1 fehr tot 9 maart) Museum Oudheden: tentoonstelling Komeinae mozaïeken uit Tunesië (tot 15 maart). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van l tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag van I tot 5.30 uur. vrydag vaD 10 tot 5.30 en ^an 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 to' uur; openingsuren filiaaJ Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 520 uur, donderdag tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. openingsuren filiaal lagere schooi Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van 620 tot 920 uur en zaterdag van 1 tot uur, voor de Jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; Jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 620 uur A-oensdag van 12 tot 420 uur en zaterdag ^an 12 tot 4 uur. vrydag voor ouderen van 620 tot 820 uur; Jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrydag van 32< tot 520 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijden van Amanamka: (tot 1 maart). BEA TEN CATE, ab-actis van de verkiezingscommissie, ver laat het academiegebouw aan het Rapenburg, op weg naar andere stembureaus. zigheid van studentikoos vermaak om deze zaak en de afwezigheid van het oer-Nederlandse „hokjes-systeem" in de partijen. „Er ligt maar een schaduw van tam tam over deze zaak", vertelt ons het oud-collegiumlid en questor van de LSOC J. B. Maathuis tijdens een ge sprek, hoog in het voormalige „Gulden Vlies", waar de Corpsleden doende zijn zichzelf en het gebouw uit te leven. Hij schrijft dit voor een belangrijk deel toe aan de geringe belangstelling. Boven dien is men bij het organiseren van de verkiezingen er van uitgegaan, geen pret ervan te maken. Zonder weerklank on der de studenten kan er ook geen tam tam worden gemaakt, vindt hij, noch pro noch contra. Er is nauwelijks een spoor van opwinding te bespeuren. Dispuut „De enige manifestatie vooraf is eigenlijk het dispuut Pro en Contra geweest in het groot-auditorium on der leiding van prof. Glastra van Loon. De vijf fractieleiders kregen hier elk zes minuten tijd, waarna de ongeveer honderd toehoorders gele genheid hadden vragen te stellen. Het is er allerminst stijf toegegaan, zegt J. G. Geene, lijstaanvoerder van de Liberale Studenten Partij (5). 6ij het verklaren van deze partijnaam stelt hij met nadruk voorop het „Libe rale" („ik ben zelf r.k.") uit te leg- Schadevergoeding in Leiden LEIDEN Aangezien de gemeente raad in de toekomst met het oog op de sanering tot vrij ingrijpende stede- bouwkundige maatregelen zal moeten besluiten, stellen B. en W. hem de vaststelling van een schadevergoc dingsverordening voor. De vaststelling van een stedebouw- kundige maatregel (een byzondere i of achtergevelrooiiyn, een uitbreidings plan, enz.) kan schade ten gevolge heb ben voor de zakeiyk gerechtigden op ei de gebruikers van gronden, gelegen ii of in de onmiddellyke nabyheid van he gebied, waarop die maatregel betrekking heeft. In de huidige Woningwet is geen bepaling opgenomen inzake de vergoe ding van deze, door een rechtmatige overheidsdaad ontstane schade. De Wet op de RuimteUjke Ordening zal hierin wijziging brengen. Geldlening van f 3 miljoen LEIDEN De gemeente ontving van de Postcheque- en Girodienst een aan bieding voor een geldlening per 1 mei 1964 van 3.000.000 (rente 5per jaar. halfjaarlijks te voldoen, terugbetaling lening met 30 gelijke jaarlijkse bedra gene samenstelling van de vijf partijen J. B. Maathuis zegt hierover: „In te genstelling tot Amsterdam of Delft, is hier geen enkele party samengesteld door één bepaalde groep, kleur of con fessie. Dat is een voordeel. We hebben hiermee het hokjes-systeem doorbroken. Ongetwijfeld zal er volgend jaar veel veranderd biyken, omdat de nu nog vrij algemene en met elkaar overeen komende partijprogramma's dan meer gedefinieerd zullen zyn. Misschien is de belangstelling dan wat breder geworden. Dit hangt voornamelijk af wat de Leidse Studentenraad zal bereiken." En van de verkiezingsuitslag. Blijdschap en rouw in LUB Om een voorbeeld te geven van wat wij missen aan „stu dentikoos reageren" op belang rijke gebeurtenissen t'n het stu dentenleven, halen we twee be richtjes aan uit het LUB. het Leids Universiteitsblad, van jl vrijdag. In een dikke, zwarte rouw rand staat: „Met leedwezen de len wij U mede, dat op 4 maart ter ziele zal gaan de Leidsche Studenten Contact Commissie. Blijken van medeleven worden niet verwacht, de plechtigheid zal met een borrel worden ge- In een wat vrolijker kader rand daarnaast lazen we: „Met grote dankbaarheid geven wij kennis van de aanstaande ge boorte op 4 maart, van de Leidse Studenten Raad. Blijken van vreugde worden uitgedrukt in de stem die U uitbrengt; de plechtigheid zal in alle open baarheid plaatsvinden". EGBERT F. JACOBS (r.) was gisteren de eerste die in het hoofdgebouw van de universi teit zijn stem uitbracht. Achter de tafel twee leden van het stembureau, mej. Renée Hudig en Dick Herrmann. Meer presentiegeld voor Leidse raad LEIDEN Als de gemeenteraad de suggestie van B. en W. fot de zijne maakt en Ged. Staten positief op het besluit reageren, zullen de raadsleden met ingang va jan. 1964 f30 ontvangen voor het bijwonen van een middagvergadering en f 20 voor een avondvergadering. Nu krijgen de raadsleden slechts f 20, met dien ver stande dat voor het bijwonen van meer dan één vergadering op dezelfde dag de vergoeding toch slechts eenmaal wordt genoten. Boer won pachtzaak Ondanks bouwvergunning geen garage in Valkenburg VALKENBURG Een expediteur te Valkenburg (Z.-H.) kocht enkele jaren geleden een oude boerderij met erf, in pacht bij een bejaarde veehouder. De expediteur vorderde ontbinding van de pacht en ontruiming, op grond van het feit, dat hy de ruimte dringend voor zyn expeditiebedryf nodig had. Hij kon in Valkenburg geen garage voor zijn wagenpark vinden en had van burge meester en wethouders dan ook voor deze garage een bouwvergunning gekregen Voorts onderstreepte de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland de urgentie voor het expeditiebedrijf om ter plaatse een grote garage te maken. De advocaat van de expediteur was van oordeel, dat het hier een algemeen belang gold, op grond waarvan hij tot toewijzing van de eis concludeerde voor LEIDEN. Het romantische dagdroomstertje Raüia, dol op het middel eeuws heldendom van dappere ridders, krijgt toch wel de schrik van haar leven wanneer tijdens .de Bulgaars-Servische oorlog een Servische militair haar kamer binnendringt. Haar verloofde Sergius heeft een leger eenheid op de vlucht gejaagd en één van die achtervolgden, een Zwitserse vrijwilliger in het Servische leger, zoekt bij haar bescherming. Dat is wat, want haar gedachten over helden worden door de Zwitser goed gecorri- Raina verzekert hem dat hij haar kan vertrouwen. Gehuld in een jas van haar vader weet hij te ontsnappen Wanneer de oorlog is afgelopen, keren de majoors Paul Petkoff (haar vader) en Sergius Saranoff (haar verloofde) terug. De Zwit- Bluntschli komt de jas dan terug brengen en dat geeft natuurlijk verwik kelingen. Tussen Sergius en Raina botert het niet best meer. Sergius kijkt meer naar dc gedienstige Louka en Raina vindt haar Bluntschli zo gek nog niet. Hij is nu erfgenaam van hotels in Zwitserland en wordt door moeder Petkoff als schoon- „Arms and the man" is van 1894, dus in vroeg werk van Shaw. Van de men- :n die op het toneel rondlopen, zyn de meesten gepersonifiëerde ideeën van Shaw over oorlog, heldendom, roman- Gratis toegang tot Lakenhal LEIDEN Van de Stichting Culturele Raad van Zuid-Holland werd een ver zoek ontvangen om aan houders van een door deze stichting in te stellen cultureel jeugdpaspoort gratis toegang tot De La kenhal te verlenen. Gezien het streven van de overheid on: ooral de jeugd meer vertrouwd te ma ken met museumbezoek. verdient het volgens B. en W. aanbeveling deze gratis toegang te verlenen. Van deze gelegenheid kan gebruik worden gemaakt om nog een andere vrij stellingsbepaling in de verordening op te nemen, namelijk voor hen, die hebben in geschreven op de radio- en-of televisie cursus Openbaar Kunstbezit en aan wie reeds voorlopig vrijstelling werd ver- B. en W. verwachten dat de verminde ring van de opbrengst van de toegangs gelden slechts gering zal zijn. Leiflse fotografen zagen dia's van voorzitter LEIDEN In restaurant „De Doelen" hebben de leden van de Leidse Amateur- fotografenvereniging gisteravond genoten van een 200-tal kleurendia's die LAFV- voorzitter dr. J. Versteeg door de vereni gingsprojector liet schuiven. Via deze keuze uit eigen werk liet dr. Versteeg de leden zien wat hij in het afgelopen jaar met zijn camera had weten te berei ken. Tijdens de projectie gaf dr. Versteeg een toelichting over gebruikte belich tingstijden, brandpuntafstanden .lensope ningen, bewuste onderbelichting, e.d Na de pauze projecteerde hij enkele series die met behulp van alle soorten licht waren gemaakt: zonlicht, triest licht, winterlicht, straatverlichting, kunstlicht en gepolariseerd licht, waarmee hij be wees. dat licht het voornaamste deel var de fotografie is. tiek. Dat maakt de figuren éénzijdig. Het best vinden wc Louka. In dit dienst meisje tekent de schrijver de vrouw vrij i onafhankelijk. Dc werking van het stuk is anders dan vroeger. We willen niet het woord „ver ouderd" gebruiken want ook nu is he nog goed zich rekenschap te geven va: schijn en werkelijkheid; daartoe kan di stuk zeker nog dienen. Dat bewees de Ds. H. van Bilderbeek Dit is ds. H. van Bilderbeek, Doopsgezind pre dikant te Den Burg (Tessel), die het beroep van de Doopsgezinde Ge meente te Leiden heeft aangeno- G. V men. Het afscheid uan het eiland 9B& .jp"" 4£| bepaald op Mm april en de intre de te Leiden op 26 april, zo deelde ds. Van Bilderbeek ons al mee. De predikant is voorzitter van het Tesselse Theologenconvent, eer gespreksgroep Rome-Reformatie, voor zitter van de Interkerkelijke Gezins verzorging Tessel, voorzitter van de Rotary-club aldaar, van de Nutskleu- terschool en van de tennisclub. Verordening deel bebouwde kom LEIDEN B .en W. hebben in verband met toekomstige saneringen dc gemeen teraad een verordening aangeboden be treffende een deel van de bebouwde kom. Deze verordening beoogt het gemeente bestuur de mogelijkheid te geven belem merende activiteiten in een saneringsge- bied tegen te gaan. Zy betreft dc gebieden Herengracht Zijlsingel, Pelikaanstraat—Marnixstraat (noordelijke deel van Noord-Zuid-ver- binding), de Camp en omgeving Mare- dijk, Langegracht (Oost-West-verbin- ding). Galgenwatcr, Levendaai en Bloe ~:stenlaan. )e aan de verordening verbonden sancties zijn van tweeërlei aard. Als eei bouwvergunning vereist is, zal deze kun ncn worden geweigerd. Verder draag de verordening het karakter van een strafverordening, hetgeen mede verband houdt met de bepaling ten aanzien vai het bezigen van grond voor opslag. B. en W. merken nog op, het geens- ins in hun bedoeling ligt reeds geves tigde bedrijven in hun bestaans -of ont wikkelingsmogelijkheden volledig te be knotten. De ontheffingsbevoegdheid di sopel zal worden gehanteerd en de' mo gelijkheid van beroep op de raad vor men naar hun mening een voldoende waarborg, dat de belangen van deze be drijven zo veel mogelijk in het oog den gehouden. opvoering van gisteravond door het „Nieuw Rotterdams Toneel". De regie van Luc Lutz had het er vooral naar het eind wel een beetje dik opgelegd, maar Shaw blijkt heel wat te kunnen incasseren. Had Lutz zo zijn best gedaan om de ideeën tot mensen om te toveren dat hij de menselijkste rol, die van Louka, wat verwaarloosde? Ook in de scènes van Louka met de knecht Nicola kwam het vonkenspattende van Shaws dialoog er niet goed uit. Ser. gius werd een operettefiguur. Luc Lutz had de rol van Bluntschli goed getroffen, hij speelde evenwichtig en niet gechargeerd. Raina gespeeld door Simone Rooskens, kon haar ommezwaai niet aannemelijk maken, maar ze speelde de rol met veel charme. Elly van Steke- lenburg was een bedilzieke moeder; ze deed het met flair en humor. Jan Teuling was een gezellige levens genieter als vader Petkoff en Eric Schnei der een goed geregisseerde Sergius, mis schien te operette-achtlg,maar Shaw maakte er ook een wonderiyke kerel van. Het publiek was zeer gul met ap plaus, met name dc studenten bleken genoten te hebben. En dat was dok geen A. C. Bouwman Scheuring in SVB (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De enige partij met een duidelijk politieke inslag is de SVB, de Studenten-Vakbeweging. Tegen standers verdenken deze partij van linkse thcoriën. Men houdt de SVB voor dat zijn secretaris-buitenland zelfs lid van de Communistische Par tij Nederland is. Hij heeft o.m. een jaar in Leningrad gestudeerd- De partij in Leiden is volgens velen de best ge organiseerde. Zij is, zegt men, op de leest van een echte vakbond geschoeid Een knelpunt in het partijprogramma is echter de studiebeloning. In het „De. mocratisch Manifest" sprak de SVB zich op landelijk niveau eerder scherp het studieloon uit, wat vele protesten uit universttaire kringen opriep. Een Leids SVB-lid, de heer H. Fortuin, ver telde ons dat binnen afzienbare tijd de SVB zich in een rapport definitief aan een uitspraak in deze zal vastleggen Enkele maanden geleden verving men dit programmapunt namelijk door het streven naar verbetering van de beur zenregeling. De heer Fortuin verwacht dat ni uitkomen van het rapport een scheuring zal optreden in de SVBwaardoor de meer gematigde groeperingen zich zul len distantiëren omdat juist dit punt velen zwaar op de maag ligt. Het geeft overigens een beeld van de nog niet g- heel van de grond gekomen structui der partijen, waarvan sommige ze< jong zijn. te Leiden is geslaagd oraal westerse soeiol. r Maarei, Den Haag. de Pachtkamer te Leiden. De verdedig! van de oude boer betoogde, dat de pach bescherming niet strekt ten voordele va een expediteur, die zich door de huidij conjunctuur tot een groot man ontwil kelde. maar juist beoogt ook de kleit boer bedrijfszekerheid te verschaffen. H wees er op, dat een gemeentebestui slechts in enkele gevallen een bouwve gunning kan weigeren en wenste uit hi verlenen daarvan niet afgeleid te zie dat een algemeen belang zou gelden, H belang, dat de expediteur en zijn klanta hebben bij een goed lopend expeditieb drijf achtte hij niet gelijk te stellen rn| het algemeen belang. Dit zou wel h< geval kunnen zijn bij de aanwezighei een uitbreidings- of wederopbouw De Pachtkamer van het kantongerecii te Leiden deelde de opvatting van boer en wees de eis van de expedite» af. Deze kwam in beroep bij het Pachthf te Arnhem. In appèl heeft het hof ht vonnis van de Leidse Pachtkamer beva tigd en derhalve opnieuw de eir K. EN G. LEENT BIJ GEMEENTE LEIDEN Het Chr. Tamboer- Pijperkorps „Kunst en Genoegen" het de gemeente verzocht om een rentele lening van f 4,000,teneinde het insfr. mentarium te kunnen uitbreiden. Tegen het verstrekken van deze geit lening hebben B. en W. geen bezwaaj In verband met de consequenties te aanzien van andere instellingen zyn evenwel met de Commissie var in Culturele Zaken van mening, dat lening rentedragend zal moeten zyn.l Financiering bouw van Diaconessenhuis LEIDEN meente met overeenkomst vereniging w de Dienst vo* afwachting v< stellen B. en verhogen tot Vorig jaar ging de Het Diaconessenhuis aan volgens welke het d as toegestaan gelden or Kasbeheer en Kredid nemen tot f 2.000.000. 1 in een definitieve regelii W. nu voor dit krediet tj f 3 000 000. Verkeers- en drank zaken voor Leids kantongerecht LEIDEN Een 66-jarige aannemer Noordwyk stond gisteren voor het kar tongerecht te Leiden terecht omdat hy Sassenheim by het rechtsaf slaan ni voldoende rekening had gehouden dk een hem tegemoetkomende bromfiets® Een botsing was het gevolg. De officii eiste f 50, de kantonrechter maakte f 5 van. Een 20-jarige Leidse chauffeur krei f 40 boete (eis f 50) omdat hy op ryksi 4 te Oegstgeest by het afslaan naar Hoge Morsweg geen voorrang gaf a« een bromfietser. Een vonnis van f 75 (conform de kreeg een 27-jarige tekenaar-construi teur uit Oegstgeest, die met een auto de Rijnsburgerweg een vrachtauto haalde, terwijl op de andere weghel verkeer naderde. Een botsing ontston Voor het niet verlenen van voorran op de Lage RijndijkHerensingel wer een 18-jarige Leidse kelner veroordeel tot f 45. Hij reed op zijn bromfiets nu een snelheid van 50 km per uur en botsi tegen een auto. Ook de drankwet kwam ter sprak Een 26-jarige melkhandelaar uit Leide dorp en een 62-jarige bakker uit Zoete woude waren in het bezit van resp. 30 98 flesjes bier voor verkoop. De eerst kreeg zijn bier, waarvoor verbeurdve klaring was geëist .terug, maar moe f 15 boete betalen; de tweede kreeg zij bier niet terug en werd veroordeeld 10 boete (eis: f 60). En 70-jarige Voorschotenaar. die bii in voorraad had in een lokaliteit waar voor alleen verlof B was verleend, moe* f 10 neertellen. Hogere geldlening voor Reuvens LEIDEN De gemeenteraad verleerd in augustus 1963 „Reuvens" (leeszaal een geldlening van f 90.100 voor de veif bouwing van Breestraat 25 en 27. bestuur van „Reuvens" verzocht de meente nu, een aanvullende finani ringsregeling te treffen. Het bedrag namelijk met f 19.600 worden o\ den. Naar de mening van B. en aan dit verzoek worden voldaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4