Nieuwe Leidlse Courant Abdoel Rachman waarschuwt Indonesië voor 't laatst „Oorlog kan elk moment uitbreken" Albanië legt beslag op Russische gebouwen Douglas Home: ?Wij staan pal voor Maleisische onafhankelijkheid' Parijse mode: terug tot voor de oorlog New York vreest: plan Oe Thant getorpedeerd Cyprus steeds vriendelijker tegen Russen In Lech geen kamer voor don Carlos Commentaar ijnongeluk in Mij Rusland: groot aantal doden Ambtelijk apparaat kan plannen Bogaers niet van aan Dinsdag 25 februari 1964, 44ste Jaargaug Hoofdredacteur: Dr. F. WEM FR CWRtSTElIJK-WATtONAAt DAGBIAO Overwegend droog Plaatselijk opklaringen en overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Zie verder pag. 8) p-w. 0,78, p.m. 3,35, bezorging 18.00—19.00 1 De minister-president, mr. V. PREMIER VERHUIST G- M- Mariinen> staat gereed zijn nieuwe huis te betrekken. Tot nu toe woonde hij met zijn gezin aan de Aronskelkweg in Den Haag. Thans is het fraaie Catshuis in het park Sorghvliet voor hem gereed gemaakt: voor het eerst krijgt een Nederlandse premier een ambtswoning. Foto's van het interieur van Nederlands „Witte huis" op pagina 8. In Moskou bestaat ontstemming over het feit, dat de Albanese regering beslag heeft laten leggen op een gedeelte van de gebouwen van de Rus sische ambassade in Tirana. In felle bewoordingen heeft de Russische mi nister van buitenlandse zaken tegen deze „provocerende maatregelen" ge protesteerd. Krachtig wordt in dit protest stelling genomen tegen de vij andige houding van de Albanese leiders. OREMIER ABDOEL RACHMAN van Maleisië heeft Indonesië gewaar- schuwd, dat er in het grensgebied van beide landen ..elk ogenblik een oorlog kan uitbreken", als gevolg van de Indonesische „confron tatiepolitiek". Intussen beeft premier Douglas-Home van Engeland Indonesië aan het verstand gebracht, dat zijn land aan de zijde van Maleisië staat en dat de Engelse troepen in dat land zijn om deze be wering waar te maken. „Wij moeten de wereld laten zien, dat staten elkaar niet langer met een oorlog moeten bedreigen, daar wij anders eindigen met een uitwisseling van kernbommen". Hij zei, dat En geland de landen van de Maleisische statenbond hun onafhankelijkheid had verleend in de hoop en het ge loof, dat zij die onafhankelijkheid zullen behouden. Wij zullen pal staan voor die onafhankelijkheid"' aldus Douglas-Home. Het Maleisische ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren na een spoedbijeenkomst van het kabinet van premier Abdoel Rachman een beroep gedaan op Indonesië en de Philippij- nen, onmiddellijk te beginnen met be sprekingen over een bestand op Bor neo, naar aanleiding van de snel slech ter wordende toestand die door Indo nesië is geschapen." Indonesische guerillastrijder» zijn ir Maleisisch Borneo slaags geraakt met Maleisisch-Britse troepen. Drie soldaten van Maleisië werden gedood en gewond. Voorts wordt medegedeeld dat het kabinet besloten heeft aan de minister van buitenlandse zaken van Thailand Thanat (die als bemiddelaar in het geschil optreedt) te vragen, voor het eind van de maand, de ministers van buitenlandse zaken van de drie landen bijeen te roepen. Op deze vergadering zou uitsluitend Zes schroothandelareii en één weger in arrest wegens ernstige fraude De Utrechtse recherche heeft In het weekeinde zes schroothandelaren en een beëdigd weger gearresteerd wegens ern stige fraudes, de afgelopen Jaren ge pleegd bij de Ver. Utrechtse Ijzerhandel N.V. fn Utrecht. overwogen moeten worden op welke manier het bestand een feit kan wor den met het onmiddellijk terugtrekken van alle Indonesische strijders van Maleisisch grondgebied. Het luchtruim in het Maleisische grens gebied is van vandaag af gesloten. In donesische vliegtuigen, die proberen bo ven dit gebied wapens, voedsel of propaganda-materiaal uit te werpen, zul len worden neergeschoten. Makarios: Assemblee inschakelen rios in de Veiligheidsraad zijn zin niet krijgt, is de Cyprische pre sident gereed, een buitengewone zit ting van de VN-assemblee te vragen, hij hoopt op een meerderheid, die de territoriale onschendbaarheid van zijn eilandrepubliek wil garan deren. Het Russische Jzwesttia" meldt, dat de gebouwen, die op Russisch grondgebied Staan, 20 februari in beslag zijn genomen. Vroeger werden de gebouwen door het Russische ambassadepersoneel gebruikt. De Albanezen hebben het meubilair en de inventaris er uit ge haald. (Voor vervolg zie pagina 8) In één oogopslag TocK pleidooi voor ander inzichlt over celibaat pag- 2 KLM: voorzicWt'ig-aan pag. 2 Miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan pag. 2 Jongelui terug uit Indone sië pag. 2 Mode foto's pag. 5 Zorgen van president John son pag. 7 Zuid-Vietnam vraagt uitle vering mevrouw Nhoe pag. 7 Gruwelen van Auschwitz pag. 7 Kijkje in Nederlands Witte Huis pag. 8 Karnemelk is een frisdrank pag. 8 Verslaggever in Kameroen (vervolg van zijn serie re portages) pag. 9 Onze slepers pag. 9 Speelgoed in Neurenberg pag. 9 De sleepboot Zwarte Zee i L. Smit Co naderde Hoek i Holland met aan zijn tros het booreiland van Caltex, dat op de Noordzee bij de Duitse kust zal worden ingezet in de „jacht" op olie. Het booreiland is afkomstig uil Mexico. (Luchtfoto A.N.P.). Zie pagina 9. Griekse koningspaar Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland gaan beiden goed voor uit. Koning Paul mocht voor het eerst op staan. sedert hü vorige weck vrijdag een maagoperatie onderging. Een medisch bulletin zegt dat hij zich „beter voelt." Koningin Frederika had een rustige nacht en volgens het bulletin was haar temperatuur gedaald en de pijn in haar borst verminderd. De sneeuw rondom het Oostenrijkse Lech moet voortreffelijk zijn en ko ningin Juliana en prins Bernhard heb ben gisteren dan ook geprofiteerd van deze gunstige omstandigheden voor de wintersport. Toen de koningin terug kwam in het hotel, vertelde ze haar gastvrouio. dat ze zich kostelijk had geamuseerd. Zij had een tocht gemaakt in de naaste omgeving. De prins skiede in de omge ving van Warth. De temperatuur was rond het vriespunt. hun wintersportvakantie genoten. Gis morgen gingen ze naar de Hahncnkam en gistermiddag naar de Kitzbueheler Vermoedelijk zal het verloofde paar morgen of donderdag naar Lech gaan. vertelde hoofdcommissaris J. Sesink. Hij wist niet of don Carlos nog een kort beleefdheidsbezoek aan zijn toekomstige schoonouders zou brengen. Van de zijde van het vorstelijk paar was eerder op de dag in Lech meege deeld. dat don Carlos maar even in Lech zou blijven, omdat er in de drukke tersportplaats geen hotelkamer voor hem zou zijn te vinden. Griekenland en Engeland het recht geeft, op Cyprus tussenbeide te komen, als daar een situatie ontstaat, die ge vaar voor de vrede kan opleveren. Engeland de Ver. Staten en Turkije verzetten zich tegen dit streven van de aartsbisschop. In verband hiermede heeft Makarios nu al gedreigd de buitenlandse politiek van Cyprus een anti-westers tintje te geven. Totdusver was deze poli tiek pro-westers en anti-communistisch. Intussen haalt de bisschop de banden met de Sowjetunie steeds nauwer aan. Gisteren arriveerde een Russische dele- op Cyprus, die komt onderhande- iver het openen van een luchtverbin- ding met Moskou. Zoals men weet, heeft de Sowjetunie op het eiland een enorme ambassadestaf, die iets minder dan 200 leden telt. De regering van Cyprus heeft officieel haar dank uitgesproken voor de Russische steun aan de Cyprische zaak de Veiligheidsraad. Vanavond zou de Veiligheidsraad weer bijeenkomen. Venvacht wordt dat de niet-permanente leden van de raad dan verslag zullen doen van hun pogin- een compromis-oplossing voor het Cyprische probleem te vinden. De verwachtingen zijn niet hoog ge spannen. Gevreesd wordt, dat het plan van Oe Thant als gevolg van liet door de Sowjetunie gestennde verzet van Maka- zal worden getorpedeerd VANDAAG voor het eerst de foto's van de Parijse collecties, die de zomermode zullen bepalen. Deze mode is jong, zwierig en romantisch. Er wordt heel dikwijls bij teruggedacht aan de jaren voor de oorlog. De jaren die de jeugd van nu niet gekend heeft en waar de ouderen soms een lichte hé'rtn- wee naar hebben. Maar laat ons nu niet filo soferen. Deze mannequin van Jean Patou in haar roman tisch feest japonnetje nodigt u wit om op pagina 5 de gehei men en ideeën van Parijs te zien ATEN IS ook onder de protestanten wel geneigd om het r.k. volks deel te zien als een hecht aaneenge sloten machtscomplex, waartegen dan het zozeer verdeelde protestan tisme schril zou afbeken. Intussen is ook onder onze r.k. mede burgers die eenheid een betrekke lijke. Het jongste bewijs hiervoor ligt In de felle verwijten die de nieu we fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, de heer Schmel- zer, bezig is in ontvangst te nemen van het Nederlands Katholiek Vak verbond, sinds kort de opvolger van de katholieke arbeidersbeweging, de KAB. Op een landelijke vergadering van zijn partij had de fractievoorzitter enkele gedachten geuit over de vraag, hoe een sociaal evenwichtige maat schappij te bereiken. Hij bleek boven overheidsmaatregelen in de belasting sfeer de voorkeur te geven aan de mocratisering van de onderneming, aan wins*deling en bezitsvorming, aan verantwoordelijkheid van de fac tor arbeid op alle niveaus, kortom aan wat hij noemde de persoonlijke krachten. Niemand, zo wordt hem nu uit het Nederlands Katholiek Vakverbond tegengevoerd. zal zijn tegen bevor dering van die persoonlijke krachten. Maar wat kunnen deze uitrichten te gen de bijna automatische vermeer dering van de bestaande vermogens, tegen het verdergaand scheeftrekken van de bezitsverhoudingen in ons land, tegen ongehoorde speculatie In Nederland, aldus het N.K.V., heeft men van werkgeverszijde nooit staan te dringen om te komen tot winst deling en deling van de vermogens- aanwas en di4: zal stellig ook eerst geleidelijk kunnen worden bevoch ten. En toch is de theorie van een evenwichtige maatschappij, waar geen al te grote ongelijkheid in de inkomens en vermogens kan bestaan, ook door de voorstanders van een r.k. maatschappijleer verkondigd. Wat kunnen wij doen, vraagt het N.K.V., als de grond verkocht wordt aan de meest biedende, als he1 schaar se natuurbezit gebruikt wordt voor de luxe-bungalowbouw, in plaats van te worden geschikt gemaakt voor re creatie in ons verstedelijkte land En het blad besluit: niet de persoonlijke krachten, maar de overheid alleen kan hier de zaken regelen. Waarom wij di' geluid van hel N.K.V. hier vermelden? Voorlopig alleen om te doen uitkomen hoe binnen de r.k. wereld hier twee standpunten tegenover elkaar staan. Met zijn in derdaad nogal vereenvoudigde pro bleemstelling en daaraan ontleende voorkeur heeft de fractieleider van de K.V.P. zich een scherpe kritiek van geloofsgenoten op de hals ge haald. Men mag belangstellend zijn naar zijn weerwoord. In een mijn in Workoeta in het noorden 'an de Sowjetunie is een aantal per- onen omgekomen door een gasontplof fing. Hoewel geen nadere bijzonderheden het ongeluk worden gegeven leidt uit een boodschap van medeleven de regering en het centrale comité der communistische partij af dat een groot aantal mijnwerkers om het leven is ge komen. In de boodschap, die op de voorpagina an de Frawda stond afgedrukt, wordt gesproken van een tragische gebeurtenis een ontploffing van methaangas waar door het dierbare leven van kameraden verloren ging". Wonkoeta ligt ongeveer honderd ki lometer ten noorden van de poolcirkel Zelden geeft Moskou berichten over on gelukken in Rusland door. Twee gevallen van tbc bij Schokbeton Bij twee leden van het personeel van de N V. Schokbeton in Kampen is tu berculose geconstateerd. De zieken zijn opgenomen in een sanatorium. Een derde werknemer staat onder medische con trole. Hij kan zijn werk normaal ver richten. De ziekte werd ontdekt bij de jaar lijkse doorlichting. Alle werknemers on der de dertig jaar zullen een extra con trole ondergaan. Het overige personeel zal nog eens worden doorgelicht. (Van onze soc.-econ. redactie) Het ambtelijk apparaat in ons land is nog niet ingesteld op de nieuwe maatregelen voor de bouw, die minister Bogaers in zijn nota heeft aange kondigd. De bestrijding van de onbenutte bouwcapaciteit levert nog weinig bewijzen op. De frissere wind, die op het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid is gaan waaien, heeft de lagere ambtelijke organen kennelijk nog onvoldoende bereikt. Er zijn verscheidene aanvragen om rijksgoedkeuring bekend, waar bij het rijk verwijst naar de provin ciale en gemeentelijke instanties, maar de provincies wijzen weer naar rijk en gemeenten en de gemeenten naar het rijk en de provinciale direc ties. Alleen het sluitend maken van deze vicieuze cirkel kost soms al maanden. In die tijd, waarin de aan vrager van een bouwvergunning van het kastje naar de muur wordt ge stuurd, gaat kostbare capaciteit voor de nieuwbouw verloren. Deze ernstige klacht liet vanmiddag de waarnemend voorzitter van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroons bond. de heer O. Heidinga horen b(j de opening van de algemene vergadering van de bond, die te Utrecht werd gchou- „Groot" De heer Heidinga waarschuwde de kleinere aannemers erop bedacht te zijn hun bedrijf gelijke tred te laten houden met de ontwikkeling in technisch en ander opzicht. In de bouwnota van de minister wordt gesproken over de moge lijkheid combinaties te vormen voor het uitvoeren van grotere projecten. Kenne lijk streeft de overheid ernaar de wo ningbouw in zo groot mogelijke projec ten te laten uitvoeren. De heer Heidinga geloofde echter niet, dat dit zal leiden tot een maximale woningprodukie. Ongeveer 2/3 van de nieuwbouw wordt op het ogenblik verzorgd door bedrijven met minder dan 50 man per soneel. Het midden- en kleinbedrijf levert dus een zeer wezenlijke bijdrage tot de woningproduktie. De heer Hei dinga vroeg zich daarom af. waarom er een kennelijke discriminatie bestaat tussen grote en kleine objecten Waar om is bij grote objecten woningwetwo ningen wel oen toeslag op de curve- prijs mogelijk? Waarom is uitsluitend bij grote objecten een risicoregeling steeds van kracht gebleven? De voor zitter van de N.C.A.B. pleitte voor een gelijke behandeling en voor gelijke kansen. De bedrijfstak moet behoed worden voor monopolistische tenden- Verheugd was de heer Heidinga over het herstel van de samenwerking van de N.C.A.B. met de Raad van Bestuur Bouw bedrijf Maar er zal nu ook. zo meende hij. een samenwerkingsorgaan moeten komen van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf Hij was bereid mede te werken aan de oprichting van een der gelijk orgaan op privaatrechtelijke basis. De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf, het tot nog toe enige samenwerkings orgaan tussen werkgevers en werkne mers bestaat deze week voor het laatst. Wat betreft de N.C.A.B. behoeft het vacuüm in de samenwerking echter niet lang te duren., Over de risicoclausule voor lopende en nieuwe contracten die thans door de regering is getroffen en waarbij de aan nemers zich hebben neergelegd, merkte de heer Heidinga op, dat de aannemers- niet in alle opzichten voldaan zijn. Wel is thans duidelijk welke risico's in de toekomst verrekend kunnen worden en welke men zelf zal moeten dragen. Bij de prijsaanbiedingen zal hiermee reke ning gehouden worden Royaal aandacht besteedde de voor zitter ook aan de nieuwe ca.o. voor het bouwbedrijf. Verreweg het grootste deel van de discussies in deze vergadering was aan de c.a.o. gewijd. Grote nadruk legde hij er op dat met deze c.a.o. be doeld wordt de zogenaamde zwarte lonen weer wit te maken. De nieuwe loon- operatie zal op het gebied van de lonen tot gezondere verhoudingen moeten lei den. (Voor vervolg zie pag. 8) a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1