Nieuwe Leidlse Courant Witte Zee zonk twee maal - opvarenden gered Weer verzet tegen Ben Bella Bij poging Liberiaan vlot te trekken Dominee zag zijn kerk ruïne worden Gele rijders hebben hun tenue Lecli: geen kamer vrij voor prinses Irene Ambassadeur bleek heroïnesmokkelaar Prinses Anne-Marie Grieks - Orthodox Sfaotfag 24 februari 1964, 44ste Jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Shntvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zuidelijke wind Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en in hoofdzaak van avond en vannacht plaatselijk enige re gen. Matige tot vrjj krachtige zuidelijke wind. Zacht weer. Zie verder pagina 9 .J Laakkerk in DenHaag afgebrand (Van een onzer verslaggevers) ■troffen hebben vele gemeenteleden hem gesterkt en moed ingesproken. Van de gereformeerde Laak- De predikant, die met zoveel jeugdig kerk in Den Haag, die zaterdag- enthousiasme vorig jaar aan zijn taak avond nog een trots bouwwerk J? de Geref. kerk m 's-Gravenhage- i j t Zuid begonnen is, staat nu met zijn was op de hoek van de long- niet rijke gemeen;e voor ee„ en0r4 Straat en de Allard Piersonlaan, opgaaf. De totale schade bedraagt on- restte zondagochtend niet meer geveer een miljoen gulden en daar de dan een verkoolde ruïne, waar- verzekering niet alle schade dekt, van alleen de gevels en de toren nog oveieind stonden. In enkele jasten te staan. Naar schatting zeker uren tijds is de kerk volkomen voor een bedrag van f 300.000. Wie uitgebrand. De schade wordt ge- deze getroffen gemeente wil steunen: schat op ongeveer een miljoen het gironummer van de Geref. Kerk gulden. De brand heeft geen slachtoffers geïst, maar één brandwacht is tij dens de blussingswerkzaamheden aan het hoofd en handen verbrand. Hij moest in een ziekenhuis behan deld worden. De Haagse brandweer heeft ge werkt met de inzet van al haar energie en heeft daardoor kunnen voorkomen, dat de aangrenzende kosterswoning en de pastorie even eens een prooi der vlammen wer den. De duizend zitplaatsen tellende kerkruimte is echter totaal vernie tigd. Velen hebben de brand van nabij gevolgd. Gisteren had de politie het stuk Isingstraat voor de kerk afgezet, met het oog op in stortingsgevaar van de voorgevel. De oorzaak is vermoedelijk kort sluiting onder de kansel. Zaterdagavond om kwart over ze ven kwam de eerste brandmelding binnen bij de alarmcentrale van de brandweer. Onmiddellijk rukten twee autospuiiten, een ladderwagen en een commandowagen naar de Laakkerk uit. Twee minuten later werd het be- rioht „grote uitslaande brand" door gegeven. Meer materiaal spoedde zich naar de plaats des onheilsnog vier autospuiiten, nog een ladderwagen, een materiaalwagen en twee water kanonnen. Vijf minuten voor half negen was men het vuur meester. Toen de nablussingswerkzaamheden ten einde waren en vrijwel al het materieel inrukte, was het kwart voor tien. Pas om zeventien minuten over zes zondagochtend meldde de laatste autospuit zijn terugkeer. De wagen was ter bewaking achtergebleven. Maar hernieuwd ingrijpen was geluk kig niet noodzakelijk gebleken. De koster van de Laakkerk, de heer L. Broersen, heeft nog getracht de vuurhaarddie onder de kansel lag, met een handblusapparaat in be dwang te krijgen. Het mocht echter niet baten. Omstreeks tien over zeven nam de heer A. F. Hooft, die tegen over de kerk in de Isingstraat woont, achter de glas-in-lood-ramen flikke ringen in de kerk waar. Zonder zich te bedenken rende hij naar de over kant, ging de deur binnen die naar de bijvertrekken van de kerk en tevens naar de woning van de koster leidde en riep in het portaal in de richting van de trap: Meneer Broersener is brand in de kerk!" Enorme opgaaf Gistermiddag stond ds J. Winter (31) in de troosteloze ruïne van wat eens zijn kerk was. Ondanks de ramp die hem en zijn gemeente heeft ge- 's-Gravenhage-Zuid is 19.06.40. T"\E Nederlandse zeesleepboot Witte Zee is gisteren voor de kust van het Britse eiland Wight vergaan na een heldhaftige poging om het Le- beriaanse vrachtschip Bother George dat in nood verkeerde, vlot te trek ken. In een woedende storm moes ten dez estien bemanningsleden van de Witte Zee hun schip verlaten. Verscheidene uren echter nadat de bemanning van boord was gegaan, kwam tot ieders verbazing de sleep boot weer boven drijven, om precies om tien minuten over elf gisteravond definitief in de wilde golven te ver dwijnen. „Elk ogenblik 'kan de stroom uit vallen, ik ga nu sluiten, ik moet ook het schip verlaten". Dit was het laatste wat kapitein J. J. Kleyn (33) uit Goe<s van 'de mo- lorzeesleepboot Witte Zee radio- telefonisch aan zijn reder L. Smit Co's Internationale sleepdienst te Rottendam kon melden. Het was zon dagavond 19.15 uur. Vlak daarop werd de verbinding verbroken. De stroom was inderdaad uitgevallen. Later ving de radiodienst van Leen Smit te Maassluis van radio-Niton het bericht op, dat alle zestien beman ningsleden van de Witte Zee aan boord van een' reddingboot waren genomen en in Yarmouth aan land gezet. Maar het schip, aldus radio-Niton, was ver loren. De Witte Zee rustte op de rots achtige bodem van het eiland Wight. Slechts af en toe viel er nog iets van de toppen van de masten te zien Het scheen het einde van een moe dige zeesleper van slechts 1000 pk, dis in de loop van de morgen was uitge varen om een vrachtschip, dat was ge strand, van de ondergang te redden. Doch laat in de avond, toen een sombergestemde bemanning in een hotelletje te Yarmouth voor de zo veelste keer de gang van zaken met elkaar besprak, kwam plotseling het sensationele bericht dat hun schip, bij opkomend water, was losgeraakt en weer ronddreef. Dit was intussen op gemerkt door de Franse sleepboot Abby, X, die onmiddellijk had vast gemaakt en zou proberen het wrak naar Nabtower te slepen, aan de in gang van de Solent, het water tussen het eiland Wight en de Engelse zuid kust. Een kwartier later moest het (Voor vervolg zie pag. 9) Op de markt in Arnhem zijn zater dag de eerste vijftig ceremoniële tenu- cn overgedragen aan de gele rijders, de vorig jaar weer opgerichte elfde afdeling artillerie Luitenant-generaal E. J. C. van Iioogtegem aanvaardde dit geschenk van de Arnhemse burgerij na mens de staatssecrearits van defensie. De oudste hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden te Gronin gen, Jan Ubink, is gisteren na een zeer korte ziekte op 64-jarige leeftijd over- Koninklijk paar naar wintersport Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn zaterdag in het Oostenrijk se Lech aangekomen voor een win tersportvakantie van een week. Prin ses Irene en haar verloofde don Car los, die al enige dagen in Kvtzbiiihel van hun vakantie genieten, zullen echter niet voor donderdag naar Lech gaan. Bovendien is het de be doeling, dat don Carlos prinses Irene alleen maar naar Lech brengt en dan direct doorreist naar Madrid. Bendeleiders gevlucht naar Europa jaar, onmiddellijk ontslagen als Mexicaans ambassadeur in Bolivia het afgelopen weekeind ontmas kerd als een van de drie topleiders van een bende heroïnesmokkeiaars, Drie jaar lai^g hebben de Amen- Jcaanse, Canadese, Mexicaanse en Franse politie samengewerkt on bende te kunnen oprollen. De jacht op de overige topleiders heeft zich naar Europa verplaatst, zo onthul den ambtenaren van het Federale bureau voor de bestrijding van di handel in verdovende middelen it New York. Hun speurwerk werd bekroond door de arrestatie van de Mexicaanse ambassadeur, de 60-jarige Juan Artizi. die in Amerika werkzaam was voor het ministerie van buitenlandse ken van Uruguay en de 50-jarige Fransman René Bruchnon uit Mar seille. Er werd een voorraad heroïne in beslag genomen die op minstens dertien en een half miljoen dollar wordt geschat. De nog niet gearresteerde toplei ders, de Corsicanen Gilbert Coscia Jean Baptiste Giacobetti, zouden vol gens het federale bureau „de hersens achter de bende" zijn. Deze twee zouden van Frankrijk Zwitserland zijn gevlucht. Men had het net om Pardo-Bolland, Artizi en Bruch non, nauwer kunnen aanhalen nadat zt deze maand te Cannes aan dc Franse Rivièra in het geheim bijeen gekomen. De Franse politie zei, dat de malige Mexicaanse diplomaat vaak een kerk binnenliep als hij dacht dat hem schaduwde. Hij kan opdrachten ontvangen hebben als hij geknield „in gebed" lag. De verdovende middelen, die men Montreal en New York in handen heeft gekregen, waren bestemd voor handela ren in diverse grote Amerikaanse steden. Volgens ambtenaren van het federale bureau bestond er een bepaalde band tussen de bende smokkelaars in heroïne en het gangsterrijk, dat vertakkingen „vangarmen" over het gehele gebied de VS heeft. De -drie gearresteerde heroïnesmok keiaars kunnen ieder 20 jaar gevange nisstraf en een boete van 20.000 dollar krijgen. Ze zouden relaties hebben onder, houden met dezelfde bende waarmee Maurice Rosla, die ambassadeur van Guatemala in België en Nederland is geweest, betrekkingen onderhield. Rosla zit nu een gevangenisstraf van 15 jaar uit wegens smokkel van heroïne naar de VS. Hij werd in okto- 1960 gearresteerd en had toen 101 kilo heroïne bij zich. Dit was de grootste partij heroïne, die ooit in de VS in beslag werd genomen. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver De Koningin en prins Bernhurcl genieten van de zon voor hotel „Post" in Lech. Links en rechts de eigenaar van het hotel, Sepp Moosbiirger en zijn vrouw. Het in Algerië verboden front van socialistische groeperingen, dat geleid wordt door de kabylcnhoofdman Ho- cine Ait Achmed, heeft gisteren bekend gemaakt dat het „de strijd hervat" tegen president Ben Bella's „dictato riale bewind". Dit stond in een manifest, dat onder de buitenlandse correspondenten was verspreid. Het manifest was niet onder tekend. Algemeen wordt aangenomen dat het door Ait Achmed zelf is opge steld. Ben Bella's partij van het FLN (nationale bevrijdingsfront) werd als „openbare vijand nummer één" bestem peld. Verder zou volgens het manifest Ben Bella's regering de weg banen naar het neo-fascisme. De financiële toestand van het land zou slecht zijn. Tenslotte wordt in het manifest gezegd, dat er in Algerië „weer gefolterd wordt". Na 29 september zouden tientallen patriotten gefolterd zijn. Ben Bella is op het ogen blik in Guinea. Het bijna vijf maanden oude zoontje .n de familie Stiendssen te Doetinchem zaterdagmorgen door zijn moedei- dood in bed aangetroffen. Het kindje had zich onder de dekens gewerkt en is doordat deze met klemmen waren vastgezet, ge stikt. Als reden waarom het verloofd® paar niet naar Lech was gekomen, gaf luitenant-kolonel W. K. F. Bis- schoff van Heemskerk aan het Ame rikaanse persbureau A.P. op, dat er in Lech geen kamers meer waren voor nieuwe gasten. „Bovendien," zo werd aan deze officiële verklaring toegevoegd, „genieten zij zeer van hun vakantie in Kiizbühel en hebben zij daar zeker meer privacy dan hier". De kamernood in het pitto reske Lech zou zelfs zo groot zijn. dat prinses Irene een kamer met haar moeder zou moeten delen. Twee verslaggevers moesten zelfs op dc masseertafels van de plaatselijke saunabadinrichting slapen, omdat zij geen hotelkamers konden vinden. Het is voor de vierde keer, dat het Nederlandse koninklijke paar een va kantie in Lech doorbrengt. De Koningin en de Prins kwamen zaterdag per auto aan. De Friendship, waarmee koningin Juliana reisde, had in Frankfort een tus senlanding gemaakt om prins Bernhard af te halen. Koningin Juliana en prins Bernhard logeren in Hotel-Post. De eigenaar, Sepp Moosbrunner en zijn echtgenote, stonden bij de ingang van hun hotel de Ko ninklijke gasten op te wachten. Frau Moosbrunner bood de Koningin een grote bos bloemen aan. Daarna kuste zij Ko ningin Juliana op beide wangen. De Moosbrunners zijn persoonlijke vrienden van het Koninklijk paar. Voor de hoge Nederlandse gasten zijn twee kamers in Tiroler stijl op de eerste etage van het hotel gereserveei'd. Toen koningin Juliana en prins Bern hard aankwamen, werden ze omsingeld door fotografen. Maar de Oostenrijkse gendarmerie zorgde ervoor, dat er geen foto's konden worden gemaakt. Latei- zouden de fotografen gelegenheid krijgen hun werk te doen. Tijdens het weekeinde heeft prins Bernhard reeds enkele siktochten ge maakt. r Hall' jaar Dit Kitzbühel komt intussen het nieuws, dat het nog wel een half jaar duren voor prinses Irene en don Carlos gaan trouwen. Hoofdcommissaris J. Scesink. die belast is met de bewaking prinses Irene, zou dit gezegd heb ben. Volgens A.P. heeft hy pertinent dc berichten tegengesproken, dat het hu welijk kort na Pasen zou worden vol trokken. „Tenslotte zyn ze nog maar pas •erloofd," zo voegde hij eraan toe. De heer Seesink deelde ook mee, dat het verloofde paar de meeste avonden in het chalet doorbrengt om te ontkomen m de vele nieuwsgierige toeristen. Vrijdag hebben de Prinses en don Car los gezelschap gekregen van prinses Ce cilia, een zuster van don Carlos, die per auto in Kitzbühel aankwam. OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn FLEXA verkrijgbaar bij ;ry£RfHUlS Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. Denemarken reageert nauwelijks In tegenstelling tot de Nederlandse grondwet kent de Deense constitutie wel de bepaling, dat het staatshoofd lid moet zijn van een bepaalde kerk. De Denen binden hun Koning of Ko ningin aan de Lutherse Kerk. Boven dien staat de Deense Grondwet niet toe. dat dc Vorst of de Vorstin tevens Koning of Koningin zijn van een an der land. Het gevolg hiervan is. dat de 17- jarige prinses Anne-Marie van Dene marken automatisch haar recht van erfopvolging op de troon verliest, wanneer zij in het huwelijk treedt mei kroonprins Constantijn van Grieken land. Dit is officieel in Kopenhagen meegedeeld. Het is namelijk de bedoeling, dat prinses Anne-Marie, die zaterdag in Athene is aangekomen in verband met de toestand van haar aanstaande schoonvader koning Paul, lid zal wor- len van de Grieks-Orthodoxe Kerk. Dit voornemen van de prinses heeft /einig reacties in Denemarken veroor zaakt. Toch is deze koninklijke verlo ving ook niet zonder moeilijkheden ver lopen. Terwijl Athene het hu welijk zo snel mogelijk wilde zien vol trekken. stonden de Deense Koning en de Koningin er op. dat Anne-Marie minstens tot haar achttiende jaar zou wachten. Dit is de leeftijd, waarop in Denemarken voor een huwelijk geen toestemming meer nodig is van de ou ders. De prinses wordt 30 augusbus aan staande 18 jaar. Het Griekse hof heeft het nu goed gevonden, dat het huwelijk in het begin van het volgend jaar wordt gesloten. De concessie van het Deense hof was, dat prinses Anne-Marie en kroonprins Constantijn niet in Kopenhagen, maar in Athene zullen trouwen. Krachtens de Griekse grondwet be hoeft Anne-Marie het Grieks-Orthodoxe geloof niet aan te nemen tenzij zij in noodgevallen of bij verblijf buitenslands als regentes voor Konstan tij n moet op treden. Dc moeder van Konstantijn, koningin Fredcrika. een Duits-protestantse prin- 5 voor haar huwelijk met koning Paul. overgegaan naar de Grieks-Orthodox# Kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1