Nieuwe Leidse Courant Stakers besluiten om weer te gaan vissen Rus: Hitier stierf niet in bunker In Hardinxveld twaalf gevallen van tbc Toestand van koning Paul bevredigend Ruim 40.000 aanslagen van belasting minder Oe Tliant wijzigt plannen Commentaar Ambassador gezonken na breuk sleepkabel Paleis beklad Vet verstopt riolen Prins: geen zwijgplieht weerbericht Zaterdag 22 februari 1964, 44ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghablevan mijn hart in teghenspoet" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Hoofdbron explosieopgespoord Het onderzoek naar de tubercu-1 Poging nodig heeft Twee vanfcfen be- leuse-infeotie in de gemeente Har- dinxveld-Giessendam heeft tot ge volg dat maandag twlaaf personen hoofdzakelijk kinderen naar een sanatorium moeten worden overgebracht. Het merendeel var hen lijdt in lichte graad aan tuber culose Meer dan de helft van deze patien ten is rechtstreeks in contact gewees met het gezin S., waarin onlangs eei baby van 16 maanden aan t.b.c. is gestor ven. De vader bleek In vrij ernstige mate door deze ziekte te zijn aangetast e ■middels al In een sanatorium opg Twee buurkinderen, drie kinderen ;n zuivelhandelaar die veel bij dit ge- n kwamen en vijf kinderen uit Gies senburg, die familie zijn van de S. be horen tot de groep die sanatoriur Het eerste Scheveningse schip is na de langdurige visserssta king weer uitgevaren. In de ha ven heerst sinds maanden weer een prettige bedrijvigheid: de loggers worden klaar gemaakt voor de reis. Na maagoperatie: De toestand van koning Paul va Griekenland na diens maagoperatie van gisteren is bevredigend, aldus is meegedeeld in een medisch bulletin. De operatie, die werd verricht door de Griekse chirurg dr. Alexander 'Manos, en die vier uur duurde, had plaats in de Koninklijke residentie in TatoL Het bulletin was getekend door drie [Griekse en twee Britse doktoren. De beide Britse doktoren Sir Stafford Cade enEdward Muir zijn bekende kanker deskundigen. ffr Cade is vice-voorzitter van het bestuur van de Britse vereni ging voor de kankerbestrijding. Volgens betrouwbare kringen was koning Paul na de operatie ..buitenge- oon uitgeput'1 Prinses Anne Marie van Denemarken, de verloofde van prins Constantyn, vliegt morgen naar Athene voor een bezoek aan koning Paul. Zoals bekend, is de 23-jarige prins Constantijn in verband met de ziekte van zyn vader, aangesteld tot regent. OVB: Strijd pas goed begonnen Met een hamerslag heeft de voorzit- er van het Scheveningse stakings comité, de heer H. van der Hak, gis teravond op een door het OVB ge plande vergadering van vissers in „Op Gouden Wieken" de zeven weken durende staking opgeheven. De instemming van de ongeveer 300 aanwezigen werd met applaus tot uitdrukking gebracht. Voordat het hiertoe kwam. voerden de OVB bestuurders Jaap Koning en Toon van der Berg het woord. De heer Koning zei naar aanleiding in publikaties in de avondbladen dat het nooit zijn wens was geweest om mei de reders aan één tafel te zitten en dal er niet toe deed op welke manier tegemoet gekomen werd aan de sta- kingseisen. ..Wij hebben onze zin en dal j de hoofdzaak," aldus de heer Koning. P.S.P. hielp Hij dankte de Pacifistisch Socialisti sche Partij dat zij gezorgd had dat „brood op de plank" van de stakers stond. In de bereikte resultaten za een reële mogelijkheid, dat ook de vleetloggers in de vooruitgang va loonvoorwaarden zouden delen. Hij Bij wijziging aanslaggrens Als de aanslaggrens voor de inkom stenbelasting op f 10.000 gebracht is, zullen ruim 40.000 aanslagen achter wege kunnen blijven. Deze schatting geeft de staatssecretaris van financiën in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig ver slag inzake het wetsontwerp tot wij ziging van inkomsten- en loonbelas ting. Het achterwege laten van die 40.000 aanslagen levert een budget tair verlies op dat op vijf miljoen gul den wordt geschat. Zoals bekend, wordt in het bewuste [wetsontwerp voorgesteld de aanslag- jgrens te verhogen van f8£ tot f 10.000, In één oogopslag Dr. J. J. R. Scihmal 70 jaar pag. 2 Vissers gaan „vergrijzen" in het Veeree Meer pag. 5 „Peking bedoelt het goed" pag. 5 Engeland vreest crisis pag. 5 Mechanisatie bij P.T.T. weer stapje verder pag. 9 Anti-slipschool van Doyer pag. 9 Klappen voor Britse lucht vaart pag. 11 Aardgas toch niet zó goed koop? pag. 11. en zes pagina's ZONDAGSBLAD dit met ingang van het kalenderjaar 1964. De staatssecretaris zegt nog dat de aanslaggrens in principe niet gelijk be hoeft te zijn aan de loongrens voor so ciale verzekeringen (die voor 1964 op f9700 is bepaald). Bij het bepalen van de grens op f 10.000 heeft de overweging dat het to tale loon van verreweg de meeste werk nemers in 1964 beneden de f 10.000 zal liggen, een grote rol gespeeld. Dat die werknemers in het algemeen niet in de inkomstenbelasting worden- betrokken, heeft voor hen namelijk het voordeel dat ze het voor overwerk geldende lage bijzondere tarief van de loonbelasting behouden. Ned. Gasmij. wordt overgenomen De algemene raad van het Gasbedrijf Centraal Nederland heeft besloten het gehele geplaatste aandelenkapitaal van de N.V. Nederlandsche Gasmij. N.V. te Renkum, bestaande uit 1000 aandelen van f 400, over te nemen voor f 1.6 miljoen te verhogen met de waarde der investe ringen sinds 30 juni 1963 en verminderd met de afschrijvingen en met de waarde van de magazijnvoorraden. Tot nu toe levert deze N V. gas aan de gemeenten Amerongen, Leersum, Rhenen, Scherpen- zeel, Woudenberg en Veenendaal. Het is niet de bedoeling de N.V. zo spoedig mo gelijk af te wikkelen. Dit zou om fiscale redenen niet juist zijn. Applaus bezegelt beslissing (Van een onzer verslaggevers) uitte zelfs de veronderstelling, dat de vleetvisserij weer bevaarbaar gemaakt zou kunnen worden. Voorts zei hy, dat de vissers moésten inzien dat zij na dit resultaat pas aan dt vooravond stonden van de totale ge zondmaking van het visserij bedrijf' en dat de eenheid onder de vissers bewaard moest blijven, ook op het stuk vai oorspronkelijke eisen van vaste gage plus deelpercentage van de besomming. In dit verband achtte hJJ ,,een inniger band tussen wal en schip" noodzakelijk. De heer Van der Berg vulde dit aan door te zeggen, dat de vissers drie maan den vóór 1965 hun mening omtrent een nieuwe c.ao„ op de rederstafel moesten leggen en dat er ,,een klinkend ant woord" moest worden gegeven op de vraag door wie de vissers nu wel verte genwoordigd werden. Comité blijft Het OVB wees vervolgens, zo ver klaarde de heer Van der Berg, de ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken gedurende de staking van de "hand. ,,Wij hebben nooit behoefte aan verwarring gehad," aldus de OVB- bestuurder. Ten slotte zei hij van me ning te zijn. dat het comité dat de staking ..geleid" heeft, ook in de toe komst moet worden gehandhaafd, dat het ieder moment in actie moest kunnen komen en dat er op de hele vloot een referendum moest worden gehouden, dat een afdoend antwoord verschaft op de vraag wat de wensen van de vissers zijn. Ook voor hem was de „arbeidersstrüd" nu pas goed begonnen. Door de staking op te heffen hebben de aanwezige vissers zich dus unaniem bereid verklaard te gaan varen op de thans door de reders toegestane voor waarden van f125 per week en af rekenen per reis- De eerste Als eerste schip is gisteravond om streeks negen uur de SCII 33. Margriet van de N.V. rederij Jaczon uitgevaren. Er was bijzonder veel belangstelling voor het vertrek van deze pas onlangs in de vaart gekomen trawler. Tientallen belangstellenden maakten het. uitvaren van de SCH 33 mee. Ook de reder, de heer J. van der Zwan, woonde het vertrek bij en nam afscheid vai schipper, Jacob Taal. zochten de christelijke lagere school t< Giessenburg, waar nu volgende week on der alle leerlingen een onderzoek ingesteld zal worden. Maandag wordt in het raadhuis te Har dinxveldGiessendam een bijeenkomst gehouden. Alle artsen en andere perso nen die aan het onderzoek medewerken zullen daar krijgsraad houden, in tegen woordigheid van de burgemeesters van Hardinxveld en Giessenburg. Waarschijn lijk zal de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland, dr. A. in 't Veld eveneens aanwezig zijn. Onder de bevolking was vrij grote on gerustheid ontstaan over de explosie van tuberculose. Nu men mag aannemen dat de hoofdbron van deze infectie is opge spoord. hopen de artsen spoedig de be smetting tot staan te kunnen brengen. Dader van aanslag: „Ik wilde Turkse premier allang doodschieten" De politie in Ankera heeft, zoals ge meld. vrijwel direct na de aanslag op de Turkse premier Inonü de dader ge grepen. Deze. de 38-jarige Meoet Soena, ploegbaas bij een elektriciteitscentrale Kayseri in het centraal-oostelijk deel Turkije, heeft volgens de politie na zijn arrestatie gezegd: „Ik ben tegen de revolutie van mei 1960. Inonü heeft het land in de slechts mogelijke richting gedreven en ik haatte hem- Ik had al lang een pistool bij me om hem den De premier bleef tijdens de aanslag schijnbaar onbewogen. De leden van de Nationale Vergadering vertelde hij later wat er gebeurd was. Eerst had hij echter nog tien minuten rustig naar kritiek van de oppositie op de begroting geluisterd. Afgevaardigden van alle partijen verdrongen zich om de premier om hem de hand te kussen toen hij het parlementsgebouw verliet huis terug te keren. Man trachtte zijn vrouw te wurgen In het huis van bewaring te Maas tricht is ingesloten de 23-jarige losarbei- uit Schaesberg. De man wordt poging tot doodslag op zijn Overeenstem ming over Cyprus binnenkort Volgens welingelichte zegslieden heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties zijn voorstel voor een op lossing van de crisis Cyprus gewijzigd in een poging om binnen de komende dagen tot overeenstemming hierover te Deze zegslieden verklaarden, dat Thant heeft beloofd Cyprus, Engeland, Grieken land en Turkije vandaag nog een geamen deerde en verder uitgewerkte versie vai zijn memorandum van afgelopen maan dag te zenden. Deze wijzigingen zoudei zijn gebaseerd op besprekingen, die Thant gisteren met de delegaties van de vier landen heeft gevoerd. Intussen probeert Thant voor de twee de maal uitstel te krijgen van de verga dering van de Veiligheidsraad over Cy prus. Hij hoopt blijkbaar tegen die tijd een overeenkomst in de vorm van een resolutie aan de leden te kunnen voor leggen. Volgens sommige zegslieden zijn de besprekingen van Thant met de vier lan den „vrij bemoedigend". Er zou algemene overeenstemming zijn dat de vrede op Cyprus door een internationale macht dient te worden gehandhaafd en dat een bemiddelaar moet proberen de geschillen tussen de Griekse en Turkse Cyprioten op te lossen. Er is nog geen overeenstemming be reikt over de samenstelling van de vre desmacht. Vernomen wordt, dat Thant in termen denkt van een strijdmacht van 10.000 militairen, voornamelijk van het Britse gemenebest en neutrale landen, die voor de tijd van drie maanden op Cyprus zal worden gedetacheerd. TVE erkende vakbeweging heeft vol- gens haar eigen formulering de reders ontslagen van de verplichtin gen die de bestaande c.ao. mee brengt. Alles wijst er nu op dat de Scheveningse vissers zich haastje- repje uit de vele bedrijfstakken, waarin zij allengs werk hebben ge vonden naarmate de staking langer duurde, zullen terugspoeden naar hun oorspronkelijke arbeid: de vis serij. De reders immers zijn bereid op de een of andere manier de eisen van de stakers van f 125 garantieloon per week en afrekenen per reis in te willigen. Vooropgesteld dat het een gelukkige omstandigheid is. dat het visserij bedrijf in Scheveningen gespaard zal blijven, rijst wel onmiddellijk de vraag of een niet-erkende werk nemersorganisatie op dit moment niet een triomf viert. Niet het O-V-B. na melijk, maar de erkende vakbonden hebben een stap teruggedaan „om niet het odium op zich te laden een oplossing van het conflict in de weg te staan". Nu heeft de erkende vakbeweging niet de naam een eind aan de staking gemaakt te hebben, maar krijgt de buitenwereld de indruk dat vakbe weging en reders bezweken zijn voor het O.V.B., wat te betreuren valt. De houding van de reders wordt iets duidelijker als men bedenkt dat zij enerzijds aan de nieuwe c-a.o- willen vasthouden (alleen op die basis deed de regering bepaalde toezeggingen), doch anderzijds een einde van de staking wilden forceren door in eni gerlei vorm de vissers hun minimum van f 125 en het afrekenen per reis toe te kennen- Hoe het ook zij, er moet een moge lijkheid gevonden worden om in het vervolg dergelijke situaties te voor komen, waarin alle partijen in een moeilijke positie gedwongen worden. Hopelijk zullen het rapport-Diepen horst, de toegezegde visserijpolitiek van minister Biesheuvel en een spoe dige regeling van het stakingsrecht dit mogelijk maken. der W. i verdacht v echtgenote. Enkele dagen geleden had hij gepro beerd zijn vrouw te wurgen, maar door ingrijpen van kennissen kon dit worden voorkomen. Wel heeft de vrouw zich onder doktersbehandeling moeten stel len. Nadien was de man spoorloos. In Dordrecht is hij door de politie aange houden. Het dooi de golven gebeukte Britse vrachtschip Ambassador is gister avond laat op de stormachtige noor delijke Atlantische Oceaan gezon ken Het hoofdkwartier van de kust wacht te New York ontving boodschap van de kotter Coos Bay, waarin het einde van het koopvaar dijschip bekendgemaakt werd. De Nederlandse zeesleper Elbe was met de Ambassador onderweg naar de Azoren onder een „no cure, pay" contract. In de afgelopen nacht is in Amster dam op de zijmuur van het Koninklijk paleis aan de Paleisstraat en op f schutting rond de Nederlandse Bank aanbouw, op het Frederiksplein, m grote letters „Weg met Franco" geklad derd. Dc politie heeft de kladderaars, drie jongemannen van circa 20 jaar, aan gehouden, en proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Zij verklaarden geen lid te zijn van enige politieke organisatie en louter uit baldadigheid te hebben ge handeld. Irene en Carlos volgende week naar Lech Prinses Irene en don Carlos zullen be gin volgende week naar Lech gaan. zich bij Koningin Juliana en prins Bern- hard te voegen. Koningin en Prins den vandaag in deze wintersportplaats arriveren. Dit heeft hoofdcommissaris Sesink de veiligheidsdienst van paleis Soest- dijk, die de Prinses tijdens haar wil sportvakantie begeleidt, gisteren meege deeld. Verwacht wordt, dat de Prinses haar verloofde nog een week in Lech zullen blijven. Daarna zou de Prinses haar ouders naar huis teruggaan, het ogenblik verblijft het ver loofde paar nog in Kitzbühel. Van daar uit maakte het gisteren een ski-tocht r St. Johann. Het weer was zonnig de ski-condities werden uitstekend genoemd. T")EZE WEEK is een Nederlandse vrachtauto-tankwagen-combinatie in een hoofdstraat van de Westduitse stad Lingen aan de Eems omgeslagen, waardoor ruim 7000 liter vet over de straat stroomde en in het rioleringsstelsel terecht kwam. Het vet is daarna gaan stollen, waardoor de rioleringsbuizen van drie straten verstopt zijn geraakt. Het gemeentebestuur van Lingen heeft nu de Deense firma, die het vet heeft geleverd, om een oplosmiddel gevraagd. Indien het niet zou gelukken om het vet daarmede op te lossen, zullen de straten moeten worden opgebroken. Omgeven door fotografen en nieuwsgierigen verlaten prinses Irene en don Carlos per auto Haus Munster", het vakantie verblijf in Kitzbühel, voor een skitocht. Spaans gerecht komt op voor protestanten Het Spaanse oppergerechtshof heeft be paald dat een ministeriële weigering om vergunning te verlenen voor het openen protestants kerkje in Valencia niet in overeenstemming was met de wet dat de betrokken evangelische groep alsnog de toestemming moet krijgen 'aarom zij had gevraagd. Volgens de advocaat van de evangeli sche groep zal het besluit van groot be lang zijn voor verdere dergelijke geval len. Het verzoek der protestanten was be gin 1961 door het ministerie van binnen landse zaken afgewezen. De Russische maarschalk Zjoekow, die in mei 1945 met zijn leger Ber lijn binnendrong, heeft een geheel nieuwe lezing gegeven van de om standigheden, waaronder Hitier de dood heeft gevonden. Hij beweert met klem. dat zijn mannen het lijk van de dictator in de kanselerij heb ben gevonden. Het was half verkoold en gewikkeld in een verbrand kleed. Tot nu toen werd aangenomen dat de lijken van de „Führer" en Eva Braun, wie hij kort voor zijn dood trouw- in de open lucht zün verbrand na hun as ir. de tuin zou zijn ver strooid. Dit ondanks het feit, dat er.kele jaren geleden berichten in de Russische pers verschenen, waarin werd gezegd 'en men probeerde dat met vage foto's te bewijzen) dat Russische militairen het lijk van Hitter in diens bunker in de kanselarij-tuin hadden aangetroffen De nieuwe lezing van de-dood van de dictator geeft de maarschalk in zijn memoires „Het einde van het derde rijk", welke worden gepubliceerd in het weekblad Literatoernaja Rossia In he' artikel wordt niet gezegd wat de Russen met het lijk hebben gedaan. Zjoekow schreef vooris o.m. trouwe dienaren van Hitier nis Goering en Himmeler begonnen toen dc geallieer den al in de buitenwijken van Berlijn waren, onderhandelingen met de Engel sen en Amerikanen in een poging een af zonderlijke vrede of althans een bestand te krijgen, zelfs tegen de prijs var, de verwijdering van Hitier. De vrachtvaarder, die sinds dinsdag stuurloos in een zware storm had rond gedreven, werd woensdag door zijn 35 leden tellende bemanning verlaten. Van hen werden twintig man gered. Bij een poging aan boord van een Amerikaans schip te komen verloor de gezagvoerder van de Ambassador het leven. Naar veer tien vermisten kijkt de scheepvaart in dit gedeelte van de Atlantische Oceaan nog uit, doch men heeft weinig hoop hen levend aan te treffen, temeer daar twee lege rubbervlotten zijn gevonden. De sleepboten Elbe en Ierse Zee waren met een booreiland op weg, toen het noodsignaal van de Ambassador in de lucht kwam.' De Elbe spoedde zich naar het met graan geladen Britse vaartuig en maakte vast. Het overbrengen van de sleepkabel en het dichtspijkeren van een kapotgeslagen luik moest men onder bar re weersomstandigheden verrichten. Het veertig graden slagzij makende schip liep kans elk ogenblik te zinken, doch kapi tein Verschuur van de Elbe had hoop het de duizend mijlen naar de Azoren te kunnen slepen. Het weer werkte echter niet mee. want het bleef de afgelopen dagen stormen. Vrijdagmiddag meldde de Elbe dat de sleepkabel was gebroken. Op dat moment bedroeg de windkracht 10, terwijl er zware regenbuien vielen. Prins Bernhard heeft op donderdag 6 febr. geen opdracht gegeven aan de com mandant van de vliegbasis Soesterberg om geen enkele inlichting te verstrekken over een vlucht van het regeringsvlieg tuig, zowel wat de inzittenden als wat de bestemming betreft. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter De Jong (defensie) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bruggeman (pac.soc.). De comman dant heeft zelfstandig en niet in opdracht zo luidt het antwoord verder, het stand punt ingenomen dat ten aanzien van de bewegingen en ander bijzonderheden van dit vliegtuig geen mededelingen aan an deren dan de direct hierbij betrokkenen moesten worden gegeven. De chef van de luchtmachtstaf heeft dit gevoelen van zijn ondercommandant volledig kunnen delen en ook de minister acht deze han delwijze juist. Minister De Jong geeft de heer Brug geman verder de verzekering dat ten 'an de positie van inspecteur van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en dc Kon. Luchtmacht noch bij Prins Bernhard, noch bij dc chefs van staven, noch bij hemzelf enige onduide lijkheid bestaat. Droog Droog weer met opklaringen, maar ook enkele wolkenvelden en In het noorden het land mogelijk enige tfjd mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen oost cn zuidoost. In de ochtend lichte tot matige vorst; in de middag temperaturen even boven het vriespunt. Zie verder pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1