T ariefs verhoging: NS wilde méér Twee Nederlanders in de finale POSTORDERBEDRIJF Niet voor uitlating van Irene verantwoordelijk Dramatische controverse tussen oost en west Zomercollecties die al in de winkels hangen Ook Nederland naar wereldtentoonstelling 9 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 Minister-president Marijnen: Minister-president Marijnen meent dat de uitlatingen van prinses Irene bij het vraaggesprek dat zij in Ma drid met een Nederlandse verslag gever heeft gehad, niet aan de re gering kunnen worden toegerekend. Hij zegt dit in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamer lid de heer H. J. Lankhorst. Overigens kan volgens de premier door een verklaring of door een optre den van een prins of prinses van het Koninklijk huis een situatie ontstaan, ten opzichte waarvan de regering een standpunt zal hebben te bepalen. Het al dan niet bepalen van een dergelijk standpunt en van de daaraan te ver binden consequenties is een verantwoor delijkheid van de regering. Op de vraag van de heer Lankhorst, of het juist is dat dit vraaggesprek door de prinses nuttig werd geacht „om dat er zoveel misverstanden over Spanje bestaan", zegt de heer Marijnen dat dit „blijkens de tekst van het door haar ge sprokene, zoals deze in de dagbladpers is gepubliceerd, inderdaad een van de motieven is, waardoor zij zich heeft laten leiden". De heer Lankhorst vroeg ook nog of de regering gezien de bijzondere positie die de prinses als lid van Koninklijk huis inneemt bereid is Matige tot strenge vorst "DOVEN de Noordzee is een hoge- drukgebied tot ontwikkeling ge komen. Daardoor nam de bewolking, die de laatste dagen boven geving aanwezig ivas, gisteravond en vannacht aanzienlijk af, zodat er gedu rende de nacht een sterke tempera- tuursdaling kon optreden. Vooral in het oosten en noordoosten van het land kwam ongeveer 10 graden vorst voor. In het uiterste zuiden werd het belangrijk minder koud omdat de bewolking zich daar wist te hand haven. Het hogedrukgebied neemt nog betekenis toe en beweegt zich naar zuidoosten. Het blijft het weer in onze omgeving beïnvloeden. In de komende nacht zal het matig en plaatselijk streng vriezen, maar morgenmiddag zal de temperatuur, tengevolge van zonneschijn, in het algemeen tot enkele yplppen. htingen i neemt morgen overdag iets in kracht toe. ZON EN MAAN Vrijdag 21 februari: zon op 7.46, onder 18.03; maan op 11.37, onder 2.52. Donderdag 27 februari: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 21 februari: 8.33 v.m.; 21.10 n.m. HET WEER m EUROPA IRapporten hedenmorgen zeven uur der de aandacht #van HKH te brengen, dat de bij haar gewekte indruk slechts is gebaseerd op zaken, die voor de be oordeling van de situatie in Spanje niet essentieel zijn en dat daarbij geen reke ning is gehouden met het feit, dat Spanje een dictatoriaal geregeerd land is, waar van het grootste deel van de bevolking gebukt gaat onder de vaak ernstige ge volgen van de vrijheid zowel op politiek als godsdienstig terrein". Het antwoord van mr. Marijnen op deze vraag luidt: „De regering heeft niet het de prinses te benaderen i deze vraag bedoeld". Minister ziet niets in proces tegen radio-Veronica Minister Schollen (justitie) zegt ii zijn memorie van antwoord aan de Eerst< Kamer dat wordt nagegaan, of, hoeverre, jurisdictie kan worden uit geoefend ten aanzien van kunstmatige eilanden die buiten de territoriale wate ren worden gevestigd. In antwoord op een vraag of niet een proefproces kan worden uitgelokt mei betrekking tot radio-Veronica zegt de bewindsman dat ,,voor het uitlokken van zo'n proces alleen aanleiding kan be staan in gevallen waarin redelijke twjj fel omtrent de toepasselijkheid of de draagwijdte van een rechtsvoorschrift is gerezen. Ten aanzien van de zender Veronica, die zich aan boord van een schip buiten de Nederlandse territoriale wateren bevindt, is van zodanige twijfel geen sprake". Nog geen resultaat Al 3 jaar commissie stakingsrecht" 55' Reeds in november 1961 heeft de Stichting van de Arbeid op haar eigen verzoek een commissie in het leven ge roepen, die zich bezig zou houden met de bestudering van een regeling van het stakingsrecht Tot nog toe heeft de Stichting van de Arbeid aan de regering geen nader rap port uitgebracht over de resultaten van deze commissie, die éérst een preadvies uitbrengen. Dit heeft de minister justitie, mr. Y. Schoten, mede na- 5 de minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. D. Veld kamp geantwoord op vragen die mevr. Singer Dekker (PvdA) indertijd in de Tweede Kamer heeft gesteld, naar aan leiding van de staking in Scheveningen De strekking van haar laatste vraag of de ministers bereid waren bin- zo kort mogelijke tijd tot een be vredigende regeling van het stakings recht te komen. Minister Scholten heeft ts geantwoord, dat hij zich reeds twee maal tot de Stichting van de beid heeft gewend om mededelingen over haar standpunt in deze te bespoe digen. Hoewel de minister het belang van een spoedige regeling onderkent, acht hij het echter niet noodzakelijk dat de regering haar standpunt op het stuk van het stakingsrecht bepaalt, zon der voorafgaande oordeel van de Stich ting van de Arbeid- Tenslotte zei hü van plan te zijn het bestuur van dc Stichting van de Arbeid binnenkort uiil te nodigen- tot een gesprek over de be spoediging van het rapport. De jongste tariefsverhoging van de procent, is lager dan waar de N.S.-di- Nederlandse Spoorwegen voor reizigersvervoer en het goederenver voer van resp. gemiddeld zes en acht lÉ-s BÜ S3 Zd.-Limb. Helsinki Stockholm gh. bew. onbew. Grenoble gh. be\ Eerlijn Frankfort München Zürich |h. bew. gh.bew. Madrid h. bew. Mallorca onbew. Lissabon h. bew. windstil -2 -10 indstil 5 1 windstil -3 -10 17 12 0.6 Minister niet bang voor vermindering aardappelteelt De minister van landbouw, en visserij, mr. Biesheuvel, heeft naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Tuynmaai (lib.) verklaard niet bang te zijn voor een nog sterkere in krimping van het klei-aardappelarèaal tengevolge van het huidige lage prijspeil van de aardappelen. Hij zegt dat het prijspeil op dit moment immers geheel los staat van de prijzen die in een vol gend seizoen kunnen worden gemaakt. De minister is er ook niet bang voor dat in het seizoen 1964'65 de binnenlandse voorziening en de export in het gedrang zouden kunnen komen. Hij deelt verder mee dat. het produkt- schap voor aardappelen inmiddels be sloten heeft ter verbetering van de hui dige aardappelmarktsituatie 25.000 ton kleiconsumptieaardappelen van het ras bintje tegen een prijs van f 8 per 100 kilo uit de markt te nemen en af te zet- ;n voor veevoeder. 0 Tot commandant van het marine- hospitaal in Overveen is benoemd kapi tein-luitenant ter zee arts N. Julsing, se dert 1946 officier van gezondheid bij de Kon. Marine. Erhard komt op bezoek in Den Haag Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft desge vraagd verklaard dat bondskanselier Er- hard op uitnodiging van de ederlandse regering op 2 en 3 maart een bezoek aan Nederland zal brengen. De Duitse bondskanselier zal vergezeld worden door zijn minister van buiten landse zaken, dr. G. Schroder. De woordvoerder verklaarde voorts, dat hem niets bekend was over berichten, dat door Erhard mogelijkheden voor een Europese politieke unie zouden worden onderzocht. LeidenDen Haag UtrechtR'dam CS Den HaagArnhem Den Haag—Vlïssingen Den HaagGroningen afstand 15 km 56 km 118 km 156 km 253 km Het was de wens van N.S., dat deze verhoging met ingang van 1 januari van kraoht zou zijn geworden, en niet zoals het departement van verkeer en waterstaat gisteren heeft bepaald met ingang van de volgende maand. Zouden de Spoorwegen door de nu vastgestelde tariefsverhoging geen ver voer derven, dan zou mogen worden ver ondersteld, dat de opbrengst van de ver hoging ongeveer 40 miljoen gulden per jaar zou bedragen. De N.S.-directie verwacht echter, dat door de tariefsver hoging de omvang van het reizigers- en goederenvervoer iets zal afnemen, waar door de opbrengst uiteraard lager komt te liggen. Toeslagbewijzen voor d-treinen, ba- gageprijzen en perronkaarten vallen niet onder de verhoging van de spoorweg tarieven. De vastrecht bewijzen Cf 25,-) en de achtdaagse abonnementskaarten (f 40,- tweede klas, f 60,- eerste klas) blijven eveneens ongewijzigd in prijs. De algemene abonnementskaarten worden wel duurder. De oude prijs voor een tweede klas kaart was voor de eer ste maand f 95,- en de daaropvolgende maanden f 80,-. Dit wordt eerste maand f 100,- en de volgende maanden f 85,-. Voor de eerste klasse waren de oude prijzen respectievelijk f 142,50 en f 120,-. Dit wordt nu f 150.- en f 127,50. Enkele voorbeelden van verhoogde masndtrajectkaarten: LeidenDen Haag was f 20,40 wordt f 21,40, Den Haag HSRotterdam CS was f 30,80 wordt f 32,30, Amsterdam CSHilversum was f 38,60 wordt f 40,50. Dit zijn tweede klastarieven. Enkele voorbeelden van normale enkele reizen en retourtjes, die al dan niet duurder worden: 1,25 1,25 Concours moderne muziek T ATEN wij maar met het nieuws over het „Concours voor jonge vertolkers van muziek van on ze tijd" beginnen: twee Nederlanders zijn in de finale gekomen, nl. Chaia Gerstein, piano, en Charles de Wolf, orgel. Zij zullen nu met de Duitse pianist Norbert Grossmann, Engelse pianist John-Tilbury en het Tsjechische viool-pianoduo Petr Mes- si ereur-J armiia Kosderkova om de prijzen strijden, hetgeen vanavond in het Utrechtse K. en W. geschiedt. Met deze keuze van de jury zijn wij het wel eens. Het bijzondere van de beide Nederlandse finalisten is, dat het vorig jaar Charles de Wolf de tweede prijs verwierf op het Nederlandse „Concours met de lange naam", terwijl Chaia Ger- stein net uit de prijzen viel, maar we! tot de finale toegelaten was. Over de kwaliteit van deze eindronde' zullen wij het morgen hebben. Opvallende zaken Twee merkwaardigheden deden zich voor. Daar presenteerde zich een uiter mate curieuze blokfluitblazer Michael Vetter, die wij overigens al kenden uit de Musiktage te Kassei, waar hij voor het Moeck-Verlag te Celle demonstraties gal Ook dit keer blies hij op zijn eigen ontworpen blokfluit, die groter is en meer gaten bezit. Door een nieuwe greep, en blaastechniek kan Vetter „dubbelgre- pen blazen" en zelfs zo trillen! Allerlei nieuwe klanken haalt hij uit het instru ment en voor de experimentele componist biedt zich hier een nog niet verkend ter rein. Met een verbeten fanatisme wierp Vetter zich op de Mutazioni van J. Baur en Pastorale VII van Rob du Bois; het werd een heel curieuze aangelegenheid, die veel stof tot discussie bood in het Utrechtse Conservatorium, waar de halve finale plaats had. Aanvaarden of niet aanvaarden, een verminkte gedenatu reerde blokfluit of niet men was het er niet over eens. Bijna tumult verwekte een nieuw werk van Louis Andriessen, Regis ters". John Tilbury sloeg met de volle hand op de pianolegde zijn onderarm op de toetsen kortom de zo langza merhand wel bekende slagtechniek voor de piano werd hier toegepast. Maar het was ook de vehementie van de compositiedie opschrikte. Maar hoe dan ook, er stak toch ook wel iets meer in dan alleen maar lawaai, een bevestiging van de compositorische be gaafdheid bij deze jongste zoon van Hendrik Andriessen. Dra. H. E. Kokee.van den Berge. De 28-jarige P. Timmermans, uit Utrecht is gisteren aan de grens Hilver- iMaartensdijk om het leven geko- Dc heer Timmermans reed met z'n auto op een gegeven moment op de lin kerzijde van de weg en botste daar tegen drie bomen. Niemand is van dit ongeval letuige geweest. Vanavond tv.-spel „Panggilan' Vanavond om 8.40 KRO-televisie het gilajn" (De roepstem) De figuur van André Valerius, een fijnzinnig, maar vereenzaamd man, is gehuld in een sluier van goheimzinnig- de Neder- heid. Niettemin overheerst hij zijn f landse auteur Hans Keuls op het hele omgeving, enniet in het minst scherm brengen. Een zwaar^rama- tisch geval, dat de Toneelgroep gewerkt, heeft meegenomen naar zijn Centrum op repertoire heeft geno- Haagse zolderetage, waar het meisje men niet kan aarden. Wat precies de reden is van de roep stem die zij steeds weer uit haar ge- studie boorteland meent te horen, kan zij niet ;n van verklaren en dat past heel goed in de de hoofdrollen, toen de grote acteur wat sinistere sfeer van de woning, het gezelschap door de dood ontviel. Het is de oude cynicus Niemeyer, die Zijn tegenspeelster was de bekwame door ai dit vertoon heen kijkt, en, ge- Indonesische actrice Harline Respati, camoufleerd door vriendschappelijke die een tijdlang in een Europa vertoeft aspiraties, Valerius tot verantwoording om meer toneelervaring op te doen, in verband met zijn verleden roept, eer zij naar haar vaderland terugkeert. Want Martine is zijn dochter niet; en it is de oorzaak van alles. Daaruit moeten ten slotte de conse quenties, ook voor Martine, worden ge- Toneelminnenden zullen zich herin neren, dat Centrum het stuk had met Cruys Voorbergh in Voor deze televisievoorstelling heeft de acteur Pim Dikkers de dramatische rol van André Valerius, oud-resident van het Binnenlands Bestuur in het voormalige Nederlands Indië, op zich genomen. Dit was de rol, die Cruys Voorbergh had ingestudeerd. Verder is de bezetting van het stuk, met Harline Respati als zijn „dochter", Nell Knoop als zijn trouwe, uit Indonesië meege komen huishoudster, Sara Heyblom als zijn zuster Anna, Carol Linssen als de voormalige militair die hielp bij de politionele actie in Indonesië en Peter Aryans als de oud-planter Niemeyer, dezelfde gebleven. Het stuk ademt overal de contro verse tussen oost en west in bepaalde gevolgen van het geschil tussen Neder- Com mentaal* Niet zo boeiend Hooggesloten jeugdige geruite mantel met opgestikte zakken (Van onze moderedactrice) TAE EXPORT van de Nederlandse damesconfectie stijgt ieder jaar. In de E.E.G. neemt Nederland met 21,8 pet van het totaal zelfs de derde plaats in. Dat betekent dus, dat de Neder landse confectie in het buitenland goed aangeschreven staat Van de totale om zet exporteert Nederland 22 pet Tien procent gaat naarFrankrijk, dat toch de naam heeft van de meest dieuze kleding te leveren. Er spelen natuurlijk bij deze export tal van factoren mee. Zeker de prijs en ook wel de propaganda die gemaakt wordt. Maar uiteindelijk moet de gewone vrouw toch beslissen. Zoals ook hier Nederland de klant beslist. Er is aan de Wereldtentoon stelling, die van 28 april tot 28 oktober 1967 ter gelegenheid van de vie ring van het honderd jarig bestaan van de Canadese federatie te Montreal zal worden ge houden. Volgens de Conventie van Parijs van 1928 is deze tentoonstelling erkend aU een algemene en van de eerste categorie. Een der gelijke tentoonstelling werd voor het laatst ge- Het deze tentoonstelling deel te nemen vindt mede zijn oorzaak in de bestaande hechte banden tussen Ne derland en Canada die ook in de Atlantische gemeen schap tot uiting komen, de grote offers die Canada voor de bevrijding van ons land heeft gebracht en de gastvrijheid die het ko ninklijk gezin gedurende de Tweede Wereldoorlog in Canada heeft ondervon- Het thema van deze toonstelling is: „De 1 in deze wereld". Tot commissaris-gene raal van de Nederlandse inzending is benoemd ir. S. H. Visser, oud-minister van defensie in het kabi net-De Quay. De leiding van de ge hele tentoonstelling is in handen gelegd van de heei Pierre Dupuy, die van fe bruari 1945 tot juli 1952 de eerste naoorlogse ambas sadeur van Canada in derland is geweest. 83 Toen Ciska met een kalmerende injectie in __aap was gebracht en dokter Van Balen zijn stopverfkleurig gezicht weer in een glimlach trachtte te plooien, namen ze afscheid. „Ik dank je voor alles, lieve kind," zei hij, „en onthou goed, dat jij in geen enkel opzicht jezelf iets te verwijten hebt. En ik dank je nu ook namens Ciska, zolang ze het zelf nog niet kan doenJe bent ontzettend lief voor ons alle maal geweest Van Balen had zich toen naar Joost gewend. „Pas goed op haar", had hij gezegd. „Ze is er wel aan toe, nu." De twee mannen drukten elkaar de hand. Ze waren zwijgend naar de deur gelopen. In de gang onder de kapstok stond één een zaam rood kinderpantoffeltje. Ze reden door de kleurloze nieuwbouwstraten. In de verte was de rondzwaaiende lichtbundel Schiphol te zien, een zenuwtrek van het heelal. „We moeten geloof ik de hele stad door, niet?" begon Joost afleidend tegen Lily te pra ten, „als we aan de overkant van het IJ willen komen." Ze schrok op. „O ja," zei ze. „En zeg, laat mij maar rijden, want het is een lastige weg. Je mist de route zó." Hij vond het om meer dan één reden een welkome aanbieding. Gewillig wisselde hij van plaats. Joost leunde wat achteruit om haar beter te kunnen observeren. Ze reed safe, dacht hij. Ze manoeuvreerde de wagen behendig door het drukke stadsgewoel heen. „Hoe zit dat ook weer, hier," hoorde hij haar mompelen, toen ze langs een natte, glimmende kade reden, waar een originele molen, scherp afgetekend tegen de oranje hemel boven de stad, merkwaardig de toneerde bij zijn omgeving. Even later reden ze de oprit op van de enorme brug over het IJ. De lichten van tegenliggers prikten Joost in de ogen. Hij sloot zijn ogen. Zijn hoofd voelde dof en pijnlijk aan. Na enige tijd voelde hij, dat ze de wagen stilzette. Ze waren intussen Amsterdam uit en stonden op een parkeerstrook van de weg naar 'het noorden. Het grote door M. C. LOON EN-VAM DER LINDEN „We zullen evei kondigde Lily aa: „Wat ga jedoan?" „O", mompelde ze, „die plaid.." ze haalde hem van de achterbank af. „Nu niet tegenspreken," weerde ze haastif af toen ze zag dat hij wat wilde gaan zeggen, „ik vind het net zo fijn Trouwens, het is goed voor je ook." Ze spreidde zorgzaam de plaid over hem heen. Toen vouwde ze haar korte jasje, dat op de achterbank tussen haar bagage lag, enige malen dubbel en stopte dat als kussen onder zijn hoofd. „Ik ben anders geen ouwe knar!" zei hij ver wijtend. „Nee, maar als je nog lang zeurt, word ik er een," ketste ze. „Nou, vooruit," deed Joost overdreven nede rig. Maar toen hij eenmaal geïnstalleerd zat, zuchtte hij van ontspanning. „Het is belachelijk, zo gaar als ik ben," gaf hij toe. „Wat een fi guur anders!" .„Doe niet zo bekrompen," wees ze terecht. „Ik heb altijd al een hekel gehad aan mannen, die zich flinker voordoen dan ze zijn." Ze stapte in en starttte. Joost bleef nog een tijdje naar haar profiel kijken, dat nu weer geheel rustig geworden was. Van tijd tot tijd gleed er een lichtglans over haar gezicht door de koplampen van tegenliggers. Hij doezel de langzaam weg. Er waren witte, wervelende nevels om hem heen en heel in de verte zag hij de gestalte van zijn vader staan, fors en breedgeschou derd. De nevels wolkten en woelden langs zijn blikken en steeds opnieuw werd zijn vader aan het gezicht onttrokken toen zag hij, hoe de gestalte langzaam op hem toekwam. De nevel slierten zweefden als een gewaad om hem heen „Hier Joost, de sleutel zei zijn vader en het leek alsof hij in een onmetelijke hal aan 't spreken was. de sleutel, Joost, de sleu tel de stem leek van steeds verder af te komende gestalte trok zich terug en ver vaagde. En ten slotte waren er alleen nog de nevels. Met een schreeuw schoot Joost Reindersma overeind. „Jóóst!!" hijgde Lily, dodelijk verschrikt. Ze had in een vredige stemming achter het stuur gezeten, af en toe een blik werpend op de ge stalte naast haar. Hij had helemaal niet dat slappe, verzakte gezicht, dat sommige mensen krijgen in hun slaapZijn gezicht had iets sereens, zoals hij daar lag De auto maakte een korte zwaai, maar meteen was ze weer meester over het stuur. „Wat was er?" vroeg ze, haar gezicht verwrongen van schrik. „O niks," prevelde hij, terwyl hij rechtop ging zit ten. Hij keek verwilderd en beschaamd naar buiten, waar rechts van de weg een eindeloze watervlakte te zien was. „Zitten we al op de Afsluitdijk?" zei hij in een zwakke verbazing trachtend zichzelf hou vast te verschaffen aan de werkelijkheid. „Ja, allang," antwoordde ze, een blik opzij- werpend naar zijn onrustige ogen. „Kom," zei ze sussend, hem in een kort, te der gebaar over zyn wang strijkend, „je hebt alleen maar akelig gedroomd. Je bent ook nog lang niet in orde, geloof ik, met dat hoofd." Hij ging voorover zitten en leunde met zijn ellebogen op zijn knieën. Hij haalde diep adem om de beklemming uit zijn ziel te doen ver dwijnen, maar de droomnevels leken hem vast te houden in hun klamme omwikkeling. „Lily," zei hij met een dichtgeschroefde keel, „ik heb zo'n beroerd gevoel „Wat voor?" vroeg ze troostend. „Ik had een droom," zei hij, „over mijn va derAch." onderbrak hy zichzelf, „ik heb helemaal vergeten je over mijn vader te ver tellen Hij legde haar in moeizame, korte zinnetjes uit, wat er aan de hand rpWEE lange uitzendingen heeft de VARA gewijd aan het proces tegen „De heren Van Duin en Wilders". Heel boeiend was de televisie-rechtbank dit maal niet. De zaak een geval van corruptie was niet erg spectaculair en de behandeling, uiterst correct zo- als we dat van het tv-college gewend °p I'ond 'lecht, enkele hoogtepunten !?.n°r.r tweede uitzendin». Eén donzpnn was het kostelijke tweegesprek tussen prof. Belinfante en de verdachte Wil- ders, de gladde materialist, die overi- gens in het gewone leven de bekende Kortenhoefse architect Lubbers is. Misschien was zijn woonplaats aanlei ding dat vrijwel alle betrokkenen zich herhaalde malen vergisten in de naam van het gefantaseerde etablissement, van een Kortenhoefs restau rant ervoor in de plaats noemden. Een ander hoogtepunt vormde het meesterlijk pleidooi van mr. Grosheide. Mej. A. M. Goudsmif, die in de tweede uitzending mr. Root verving in de ver dediging van de kweker, verloor zich in knappe spitsvondigheden om de leek-kijkers te kunnen boeien. De opvoering, waaraan weer zeer goed gekozen amateurs vol bewonde renswaardige overgave meededen, had kennelijk mede ten doel aan te tonen hoe weinig corruptie onder de Neder landse ambtenaren voorkomt. Dit bleek het pauzegesprtJS-biet de Am sterdamse wethouder^dp.'fteer Den Uyl. Weinig verrukt kunnen iuij zijn over de wijze, waarop de VARA in haar actualiteitenrubriek uitvoerig aantoon de hoe men in het buitenland zich klandestien van vuurwapens kan voor- Ook al hing men een verhaal op het proces tegen de Amerikaan Ruby, toch had het niets met actuali- maken. Dergelijke onnodige vin gerwijzingen diene niet op het scherm vertoond te worden voor een publiek i niet in zijn geheel kan kennen. altijddurende strijd tussen de critici, die vinden dat „de" Nederlandse vrouw niet krygt voorgezet van de confectie waar ze recht op heeft en anderzijds de fabrikan ten en inkopers, die beweren de smaak van de vrouw te kennen en daarop hun collecties afstemmen. De waarheid zal wel in het midden liggen. Er zijn confectionairs, die met glimeffecten, kwikken en strikken hun modellen een vermeende chic willen geven, welke door de kenners verfoeid wordt. En er zijn vróuwen, die er net zo over denken als die fabrikanten en zich graag opdoffen, terwijl er anderen zijn, die met gevoel vóór kleur en com binatie en begrip voor eigen feilen voor zichtig het eenvoudige kiezen. Wanneer we denken aan de modellen, die wij gisteren in het Hilton Hotel te Amsterdam zagen en die bijeengebracht waren door een dertigtal confectionairs verenigd in de Amsterdam Fashion Week, dan zijn we geneigd te denken, dat de laatste categorie aan de winnende hand Mantels Het voornaamste Nederlandse confectie artikel is de mantel. Welnu de mantels zijn alle eenvoudig, recht boxcoatmodeL Variaties in de mouwinzet, waarbij veel raglan, variaties in zakjes, klepjes knopen. Enkele kraagloze modellen, ma veel kleine kraagjes en revers. Enkele J omgeslagen driekwart mouwen, maar meest lange. Voornaamste kleur antraciet- grijs, iets food en pastel. Voor de jonge i wen geruite mantels in iets strengere lijn. Sommige met epauletten, die ge- tukkig meestal afgenomen kunnen u den, want die „mannelijke stijl" mogen vanavoné Lichte gram 20.10 De jeugd op eigen wie ken. hoorspel 2040 Samen uit - Samen thuis, gevar rogr 22.00 Kerkorgelconcert: klass muziek 22.30 Nws 22.40 Avondover denking 22.55 Boekbespreking 23.00 Rond om het kind; peragogische etherleergang 23.30 Pianorecital (gr); moderne muziek 23.55—24.00 Nws. Hilversum n, 298 'm. 19.00 V d kinderen Sportparade 19.30 Zang en pianospel spel 22.30 Nws Voor jonge meisjes pastelkleurige man tels met lage martingale. Veel pakjes, dan niet in de echte tailleuridee. Meer een neiging naar het deux-pièces. is niet zo verwonderlijk want hel tailleur van thans is iets zwaarder door het rechtvallende manteltje en niet meer geschikt om onder een mantel gedra gen te worden. Iets waardoor het pakje vroeger zo gewild was. Alle mantels waren keurig en een voudig, maar wel fantasieloos. Het per soonlijke accent zal dc draagster moeten weten te vinden door een sjaal of bijou. De meeste mantels waren van gladde weefsels vervaardigd van een menging van wol met synthetische garens. Japonnen (Wordt vervolgd) Jager (Amstelveen). Bij de japonnen waren het ook de een voudige modellen, die het 't beste deden. Voor al wat jong en slank is vooral de aangesloten rechte modellen op het liguur gewerkt. Bijzonder veel pasteltinten, vooral rose, Veel linnenweefsels, maar van gemengde garens. -Er waren enige imprimés, nogal grootbloemig en fel van sleur, die we wat huiverig aanzagen. De meeste japonnen, zijn mouwloos. Aardig waren de effen pakjes met im- primé mouwloos vest en een manchetje an dit imprimé onder de driekwart ouw van de bolero uit. De prijzen zyn moeilijk te beoordelen, e hadden de indruk dat ze in verge lijking tot het vorige zomerseizoen wat hoger lagen, maar zonder het materiaal op de keper te kunnen beschouwen is dit met zekerheid niet te zeggen. We hebben de indruk, dat er voor de ouw, die met zorg uit winkelen gaat, veel aardigs en vooral keurigs te kie- Acadeiiiische examens AMSTERDAM, Gem. Un. Geslaagd: >ct econ.: F J L van der Lande (Ols- terwjjk): kand. politieke en soc. wetènsch.: P C Schooncnboom (Amsterdam). KAMPEN. Theol. Hogesch. Geslaagd: kand.; S Braaksma (Kampen). AMSTERAM. Vrije Un. Geslaagd: ind. rechten: P C van Koningsveld (Ede), S J J Wiersema (Bussum), mej. H A J de mededelingen 1 irsberichten 23.00 Repor- >pecs biljartkambpioenschap Helder 23.05 Nieuwe vanavond KRO: 19 30 Bestelt al het land ons voer. documentair programma. NTS: 20.0 OJour- naal. KRO: 20.20 Brandpunt 20.40 Pang- Programma voor morgen Hilversum 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nws en herhaling SOS-berichten 7.10 Dagopening 7.20 Klass kamermuziek (gr) 7.45 Radio- krana 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 8.35 Vo caal ensemble (gr>: amus muziek 9.00 V d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 Moderne gram 10.30 Morgendienst 11.00 Viool en piano (gr): klass en moderne muziek 11.15 In t zilver programma voor oudere luis teraars 12 00 Oud worden - jong blijven: muzikale herinneringen-' 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht ensemble: toppers uit de twintiger jaren leel actualiteiten '13 00 TèTiTV d"tj ^ct1°nlrarf nade orkest i 4.06 Schoolradio 15.45 De r 12.53 Grai Nws 13.15 listOperaklanken Lichte gram 15.15 ziek der volkeren, volksmuziek mentaar 16.15 Duizendschoon: klimplanten voor de tuin. praatje 16.30 Pianorecital: klass muziek 17.00 Voordracht 17.20 Mo derne orkestmuziek (gr) 17.40 Licht or kest en zangsoliste 18.00 Accordeonorkest: amus muziek 18.20 Halte: een programma om even bij stil te staan 18.50 Rejerings- uitzending; De politie nti. 298 mVARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (7-30 Van de voor pagina, praatje) 8.00 Nws en socialistisch strijdlied 8 18 Lichte gram 9.00 Gym vd vrouw 9.10 Klass kamermuziek (gr) VPRO M,°.rSn,"U.d.1^' VABA School- radio 10.20 Lichte gram 11.00 V d vrouw 11.40 V d kleuters 11.55 Orgelspel 12.20 Regeringsuitzcndlng: V d landbouw 12.30 *- behoeve van land- en tuinbouw itellingsagenda 12.38 Tango- -.angsollsten. AVRO: 13.00 eventueel actueel of - Beurseberichten 13.30 Lichte orkestmuziek 14.00 Klavcclmbelrecitari oude muziek 14 20 Bij dc tijd en bij do thee: gevar programma. VPRO- 16 00 Vor. jaardagskalender van de licht! er)e muziek uitzicht, een halfuur voor te luisteren 17.00 V d Meded 12.33 Tc ruir.l-.a-orke.-l Nws 13.15 Meded. evcnl Inzicht c_. wie tijd heeft c... Jeugd 17.30 Ronduit, blikopener v SÉÊ 18.00 Nws 18.15 Lichte plegel 'VWWWWVWWVWWVX

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9