azxasn Prijs voor naastenliefde en/of karaktervastheid I I I I „Algemene ontwapening basis duurzame vrede" Doden uit genade 'stuitte bij weinigen op verzet Franse troepen helpen M'ba weer aan de macht Lengte van de zeemijl /ft e&H. (iojttc Ky, 5 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 Proces tegen Ruby Weg naar jury voor velen versperd Ook gisteren rijn tijdens het proces tegen Jack Ruby, die de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, heeft doodgeschoten .ver scheidene kandidaat-gezworenen afge wezen door rechter Brown, na te zijn ondervraagd door aanklager Henry Wa de. De 36-jarige Richardson en de 59-ja- rige Jones mochten niet in de jury zit ting nemen omdat was gebleken dat zij voorstanders van de doodstraf zijn. iln Texas kent men de doodstraf voor moord met voorbedachte rade. die door middel van de elektrische stoel wordt voltrokken). Ruby's advocaat. Belli, protesteerde hiertegen. Hij erkende wel; dat in overeenstemming met de Tex- aanse wet was gehandeld. „In verschei dene andere Amerikaanse deelstaten «waar geen doodstraf wordt uitgespro ken of voltrokken) zou een kandidaat- gezworene niet op deze grond zijn afgewezen. Hij meende dat hierdoor niet volledig werd gewaarborgd dat Ruby op strikt eerlijke wijze zou wor den berecht. Een volgende persoon werd eveneens door rechter Brown afgewezen, nadat hij had verklaard dat hij zich een me ning had gevormd over het al of niet schuldig zijn van Ruby. piBU hbu"| Ook voor Originele laatste wilsbeschikking gouden -nunten: dcHBU HOLLANDSCHE BANK-UNIE» Bus „klimt" in paal 7ELFS een autobus kan in ei telegraafpaal „klimmen". Het jeurde in Norfolk in de Ver- enigde Staten, waar een bus met arbeiders van een marinewerf in botsing kwam met een andere wagen, in de middenberm schoot en vervolgens tegen een telegraaf paal aan de klimpogingen begon. Belangrijker nog is. dat geen van de inzittenden enige letsel opliep. 9 President Johnson overweegt vol gende maand te Washinton een conferen tie te beleggen van de Amerikaanse am bassadeurs in de Latijns-Amerikaanse landen en van de ambassadeurs van de ze landen die bij de Amerikaanse rege ring zijn geaccrediteerd. Het doel zijn, het program van de „Alliantie de vooruitgang" het hulpprogram voor Latijns-Amerika te herzien bij te werken. Mr. Marijnen antwoordt Chroesjtsjef: Eén Duitsland door vrije verkiezingen Minister-president Marijnen heeft in zijn antwoord op de brief van zijn Russische ambtgenoot, Chroesjtsjef, van 31 december j.L, waarin wordt voorgesteld een internationale overeenkomst te sluiten tot afwijzing van het ge bruik van geweld voor de rege. ling van territoriale geschillen en grenskwesties, gezegd, dat de Nederlandse regering evenals de met haar verbonden regeringen het als haar taak beschouwt te werken voor de vestiging van duurzame vrede in de gehele we reld. Zij staat derhalve achter het streven naar de verwezenlij king van algemene en volledige ontwapening onder doeltreffende internationale controle. Premier Marijnen schrijft voorts het met Chroesjtsjef eens te zijn dat het bereiken van een dergelijke ont- wapeningsregelimg nog grote proble men zal opleveren. De bewindsman is ervan overtuigd, dat het uitblijven van de hereniging van Duitsland een blijvende bron van internationale spanning vormt. De Nederlandse re gering streeft daarom tezamen met haar bondgenoten naar vreedzame hereniging van Duitsland door uitoe fening van het zelfbeschikkingsrecht door middel van vrije verkiezingen. Zij is oprecht bereid het hare bij te dragen tot het bereiken van overeen stemming over passende maatregelen van wapenbeheersing en ontwapening die tot vermindering van de spanning en tot vergroting van het internatio nale vertrouwen kunnen leiden. Deze brief, is gisteren te Moskou aan de vice-minister van buitenlandse za ken. Zorin, overhandigd. De minister-president schrijft verder de voorstellen van de Russische rege ringsleider bestudeerd te hebben van uit deze positieve instelling tot het berei ken van ontwapening en ontspanning en derhalve niet te willen treden in een discussie over interpretatie in Chroesj- tsjefs brief over bepaalde internationale omwikkelingen. Vreedzaam Over het voorstel tot het sluiten van een overeenkomst tot afwijzing van ge- pruik van geweld bij territoriale geschil len. zegt de minister-president dat al le leden van de Verenigde Naties zich reeds krachtens het Handvest van de V.N. hebben verplicht hun internationa le geschillen uitsluitend met vreedzame middelen te zullen beslechten en zich te zullen onthouden van bedreiging of ge bruik van geweld. Chroesjtsjefs voorstel heeft betrekking op een bepaald soort van internationale geschillen, n.l. die betreffende territoriale kwesties. Het kan van belang zijn de bestaande ver plichtingen voor deze kwesties nader uit te werken doch dat zal slechts nuttig zijn indien de aldus gesloten overeen komst concreet is en niet door vaag heid tot nieuwe misverstanden of zelfs tot misbruiken aanleiding kan geven. Uitbannen .Mr. Marijnen verklaart het eens te zijn met veel van wat de Sowietleider stelt over de bedoelde overeenkomst. Op een aantal punten acht hij echter verduidelijkingen en aanvullingen no- dig. In de eerate plaat* moet het zonder twijfel duidelijk worden gemaakt dat geen enkele territoriale kwestie reden mag zijn voor het gobrulk van geweld. willen maken. Verder moet de uitban ning van gebruik van geweld ook het bevorderen van de omverwerping van het gevestigd gezag in andere landen door middel van ondermijnende activi teiten nltalulten. Een overeenkomst dient ook te bete kenen dat niet mag worden getornd aan door internationale regeling of praktijk Lacunes In de vierde plaats maakt de verplich ting om geschillen op vreedzame wijze op te lossen het ook nodig de methoden voor de vreedzame bijlegging van ge schillen te concretiseren en uit to breiden. Op dit punt bestaan grote lacunes, Mr. Marijnen herinnert in zijn brief aan het Nederlandse voorstel in de achttiende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties tot bestude ring van de mogelijkheid van instelling van een internationaal orgaan voor het constateren van feiten bij internatlona- e geschillen. Dat Nederlandse voorstel Is met ruime meerderheid door de Al gemene Vergadering aanvaard. Tenslotte is h president Marijrtu.. e ÜRIH houden met de mogelijkheid van treding van het verbod tot gebruik van geweld. Daarom is het van belang de mogelijkheid tot handhaving van de vrede in het kader van de Verenig de Naties te versterken. Deskundige Hefelmann beweert: Tijdens de tweede dag van het I ken van hedendaagse juristen had be- - j ttToc.l studeerd en of hij op de hoogte was „euthanasie-proces in de West- van een resolutie van een commissie dllitse plaats Limburg heeft de van Duitse deskundigen op het gebied beklaagde dr. Hans Hefelmann I va"het strafrecht waarbij euthanasie j -1 I--, werd verboden. Hefelmann antwoordde een poging gedaan duidelijk te [hierop dat in verband met de geheim maken waarom hij zichzelf tot houding die voor Hitlers orders met be- een der grootste Duitse deskundi gen op het gebied van het „doden uit genade" heeft gemaakt. Eer der had hij al uiteengezet, dat zijn moeder in 1935 wegens on draaglijk lijden had geprobeerd een eind aan haar leven te ma ken. Twee jaar later overleed zij aan haar kwaal. „Het lot van mijn moeder heeft mij doen twijfelen aan de juistheid van het argument, dat doden uit genade dient dcgenératie van het" regime. te worden verboden, omdat men nooit Volgens Hefelmann zou Bormann de ester van Hitier" zijn geworden, op hij een bijzonder kwalijke invloed trekking tot het euthanasie-programma was opgelegd, het hem destijds niet gelijk was geweest met juristen deze zaak te praten. Degeneratie Over de leiding van de nationaal-so- clallatlsche partij ln die jaren, verklaar de Hefelmann dat hoewel Hitier de „Führer" was, de leiding der partij fei telijk bij Rudolf Hess berustte en later, na diens vlucht naar Engeland bij Martin Bormann. Toen Bon leiding overnam begon de „vreselijke weet of een geneeswijze kan worden gevonden. Ik heb dan ook getracht op dit gebied alles té onderzoeken om na te gaan of mijn opvattingen hieromtrent wettelijk en moreel te rechtvaardigen zouden zijn". „Behalve ik zelf, Unger .(met wie hij dit vraagstuk besprak) er Nitsche (een van de voornaamste des kundigen bij de uitvoering van het pro gramma, die na de oorlog door de Rus sen terecht werd gesteld), was er nie mand die zo goed op de hoogte was var de literatuur over euthanasie en zo diep had. Bormann was de „grafdelver het Derde Rijk" en iedereen die tegen hem was, werd uit zijn partijfunctie ge zet of ingedeeld bij een der zelfmoord brigades, die tlienst deden in de gevaar lijkste gebieden van het oorlogsfront. Hefelmann beweerde echter bij zijn superieuren openlijk kritiek op Bor- hebben geleverd. Onderzoek Als twee andere redenen opvattingen omtrent de dood uit gena de, noemde hij de resultaten van een' gehouden opinie-onderzoek, „die niet al leen van belang waren voor mijn inner lijk standpunt, doch ook voor euthana sie als zodanig", en „de mening van enige serieuze artsen wier oordeel ik als beslissend beschouwde". Hij voegde aan deze verklaring nog toe, dat onder alle klassen en rassen voorstander van euthanasie worden gevonden „Er be hoorden ook verscheidene bekende Jo den toe", zo zei hij verder. De openbare aanklager stelde Hefel mann de vraag of hij behalve de door hem genoemde literatuur, ook de (Van een onzer redacteuren) Enkele dagen geleden zijn ze weer uitgereikt: de Vieser-Neer- landiaprijzen door het Algemeen Nederlands Verbond. Een zo langzamerhand al vertrouwd ge worden, weerkerend gebeuren in de Rolzaal te 's Gravenhage, [waar de kranten kort melding van plegen te maken. Er zijn iméér fondsen in ons land waar uit prijzen kunnen worden toe gekend, maar er zal er toch geen één zijn die karakter vastheid met name bij jóngeren alsmede naasten liefde belonen. Vandaar dat we eens wat meer over die Vis- ser-Neerlandiaprijzen en over de originele bestedingsvorm er van zouden willen vertellen. Niet dat karaktervastheid en naas tenliefde de ENIGE kriteria zouden zijn om voor een prijs ln aanmerking te kunnen komen; Vlsser-Neerlandla- prijzen zijn er ook voor wetenschappe lijke arbeid, voor toneel, voor muziek, maar om de eerstgenoemde menselij ke eigenschappen gaat het ons ditmaal. We beginnen daarbij van voren af aan en dan is de eerste vraag: Wat is en wil het Algemeen Nederlands Verbond? Het is een bijna zeventig jaar bestaande vereniging, die, kort ge zegd, nastreeft: „het leggen en onder houden van een band tussen Nederlan ders, waar ook ter wereld en hun stamgenoten teneinde de eigen cul tuurgemeenschap te bewaren en te be vorderen". Vlaanderen en Zuid-Afrika alsmede Nederlandse emigranten waar ook ter wereld liggen het Algemeen Nederlands Verbond naast Nederland wel zeer na aan het hart. Volkomen onverwacht werd dit ANV in 1943 geconfronteerd met de tot op dat ogenblik volkomen onbekende naam van mr. H. L. A. Visser, die zelfs niet eens lid van het A.N.V. was. doch aan dit verbond wel een bedrag van acht ton legateerde, dat inmid dels al tot ruim een miljoen is aangegroeid. Bij testamentaire be- hikking van de heer Visser, moest het A.N.V. uit de inkomsten van dit «apitaal jaarlijks of tweejaarlijks prij- i beschikbaar gaan stellen. Commentaar van A.N.V.-bestuur Een soort aanmoedigingspremie by gebleken karaktervastheid voor jongeren en een geldelijke waar dering voor betoonde naasten liefde voor ouderen, liet s(jn oorspronkelijke denkbeelden die als gevolg van een laatste wils beschikking door het Algemeen Nederlands Verbond jaarlijks worden verwezenlijkt. Zaterdag zijn voor de zevende maal z.g. Visser-Neerlandiaprljzen uitge reikt. Wc hebben ons tot het bestuur van liet A.N.V. gewend om nadere inlichtingen over ge noemde prijzen in het algemeen noemde in het bijzonder. De bestuursleden, de heren F. Koote, voorzitter en mr. W. L. Bicker Caarten te 's-Gravenhage waren zo vriendelijk ons voor te lichten. ven zag deze fijnbesnaarde figuur, op wie de oorlogsjaren als een loden last drukten, geen andere uitkomst dan zich zelf het leven te benemen omdat hij de bezetter niet de kans wilde laten over zijn levenseinde te beslissen. Mr. Visser was er vast van over tuigd zijn vele publikaties getuigen daarvan dat het belang van de mo derne samenleving uitermate gediend is bij een versterking van wat hij noemde; de kracht der individualiteit. Tucht, wilskracht, verantwoordelijk heids- en solidariteitsgevoel achtte hij de voornaamste karaktertrekken die in de jonge mens tot ontwikkeling moeten worden gebracht. Ruim drie ton Sinds 1957 gebeurt dit regelmatig cn >t cn met zaterdag jl. zijn er in to taal 158 Visser-Neerlandiaprijzen tot een gezamenlijk bedrag van meer dan drie ton, uitgereikt. De laatste jaren belopen de uitgekeerde bedragen in totaal lommen van 60.000 tot 70.000 gulden. Wie was mr. H. L. A. Visser? Een eenzelvige man, begaafd geleerde, mil jonair van joodse afkomst, die het grootste deel van zijn leven ln Voorst neeft gewoond, en zich daar voorna melijk bezighield met vraagstukken be treffende de samenleving. Hij had daar zeer oorspronkelijke gedachten over. Toen hem in 1943 door de Duitsers werd gelast zich naar Vught te bege- Muiterij in Gabon de kop ingedrukt geroepen. President De Gnulle van Frankrijk zal op uitnodiging van zijn ambtgenoot Columbia. Guillermo Valencia, een dit land brengen. 1450) Met alle mogelijke maten, zoals de el. de voet, de roede en tal van andere eenheden kan men le lijk in de war raken, want om ons alleen tot Nederland te bepalen er bestonden Amsterdamse, Delft- se en Brabantse ellen, voorts Am sterdamse, Gelderse, Blooise en Rijn landse voeten en tenslotte Uitgeest- se, Antwerpse en Amsterdamse roe den, welke maten alle van elkaar verschilden. Genoeg dus om het hel derste hoofd tot doffe wanhooo te brengen. Dat al deze par ticuliere maten aan de kant zijn ge zet en door een internationaal me triek stelsel zijn vervangen, moet dan ook hartelijk worden toege juicht cn het feit dat enkele landen hun uit de mid deleeuwen daterende stelsels onver droten en tegen beter weten in heb ben gehandhaafd, kan in dc algeme ne vreugde geen verandering bren gen. Wat '.an het ons per slot van rekening schelen, dat 1 ton 20 hun. dredweights bevat, 1 cwt 4 quar ters, 1 quarter 2 stones, 1 stone 14 pounds, l pound 16 ounces, I ounce 16 drams, 1 dram 2 scrupels, -.odat ten langen leste 1 ton niet tn nder dan 1720320 scrupels blijkt te bevatten? Laten degencD die dit stelsel gekozen hebben zich maar in deze afleidingen vermeien, aan ons is het niet besteed! Een vervelend ding blijft altijd de mijl. Wc komen die maat herhaal delijk tegen op snelheidsmeters van bepaalde automerken en vinden hem niet minder vaak afgebeeld op An gelsaksische handwijzers, om van de nodige en onnodige vermeldingen in de literatuur maar te zwijgen. Dit is de oude Engelse statute-mijl die In de plaats Wieden bij Keulen be- aop 6 april een proces tegen de 72-! c Wilhelm Fassbender, voormalig 1 van de „politieke afdeling" van het concentratiekamp te Flossenburg in de Opper-Palts. Fassbender die na del oorlog tot zijn pensioen een hoge func-1 .TO_ tie bij de politie heeft bekleed, zou ge- IvKANSE troepen hebben giste- vangenen hebben uitgezocht voor delT ren jn 0Ddracht van nre gaskamers. Er zijn vijftig getuigen op- oparacm van pre sident De Gaulle het staatshoofd van Gabon, Leon M'ba, die dins dag na een staatsgreep door het leger werd afgezet, weer aan de [macht geholpen krachtens het op ,15 mei 1961 gesloten Frans-Gabo- ;nese verdrag voor handhaving (van de orde. Het is niet bekend waar Jean Hilaire Aubftme, die na de machtsovername van het leger tot voorlopig premier was benoemd en die de vermoedelijke leider van de staatsgreep is ge weest, zich op het ogenblik be vindt. De Franse militairen, die uit Braz zaville en Dakar naar Libreville wa ren overgevlogen, houden op het ogen blik de strategische punten in de stad. waaronder het vliegveld, het radiosta tion en het postkantoor, bezet. Tij dens de gevechten vielen aan beide zijden slachtoffers, zo wordt verno- I men. Radio-Libreville riep later om dot alle Gabonese militairen, die aan jde staatsgreep hadden deelohnomen. I zich hebben overgegeven. Intussen is in de hoofdstad een avond- klok ingesteld. Volgens radio-Libreville zullen militaire patrouilles het vuur ope- nen OP ledereen, die zich op straat be geeft. President M'ba is overgebracht naar een stad ergens in de provincie. TOCH IS HET ZO! op enkele millimeters na 1604 m lelt. Wie geen geheugen voor telefoon nummers of verjaardata heeft, zal wellicht moeilijkheden hebben met het onthouden van de lengte van de ze mijl. We weten werkelijk geen ezelsbruggetje dat hierin kan voor zien. Maar met betrekking tot mijlen, is dit dan ook het enige getal dat ont houden dient te worden. De lengte van de zeemijl laat zich immers zó gemakkelijk berekenen, dat elk ge- tallen-geheugen hierbij verstek kan laten gaan. De En gelse zeemijl is ui. 1/60 tgraad. of 1 boog minuut van de en dat de 40.000.000 m tolt. be hoeven we dit getal slechts door 360 x 30 te delen, om te weten dat de zeemijl 1852 m lang is. Trouwens, de meeste andere mij len zitten op soortgelijke wijze in el kaar. De Hollandse mijl meet 5556 ni, een op het eerste gezicht vrij willekeurig getal, dat de uitkomst is van 1/20 graad van de evenaar. On- ze mijl is dus drieniaaal zo lang als de Engelse zeemijl. En de geogra fische mijl, die we herhaaldelijk in atlassen aantreffen is 1/15 graad, dus 7408 m. De Franse mijl is weer wat korter ant hij is het resultaat van 1/25 graad. Dc Spaanse mijl is weer gelijk aan de Hollandse, waar uit we haast zouden concluderen, dat er toch niet voor niets 80 jaar ge vochten is. We geven echter toe, dat het voorgaande overziende er lóch wei het een en ander te ont houden valt. En wist u, dat sommige delen van de oceaan zoet water bevatten? (Nadruk verboden) H. Pétillon Volgens onbevestigde berichten uit Parijs had vice-president Paul Marie Yembit om Franse hulp verzocht. Hij had aan arrestatie weten te ontkomen, nooraat hij zich tijdens de coup op in het binnenland bevond. Het is vrij wel zeker dat de bevolking niet achter de rebellen stond, zo wordt uit de Fran se hoofdstad voorts vernomen. Dat Au- bamc, de leider van de oppositie, de opstand heeft gesteund, wordt eveneens m twijfel getrokken, Men is van mening dat hij als stroman werd gebruikt door de jonge officieren van het leger van Gabon, die de Franse officieren uit hun leger wilden stoten. Brits voorbeeld Het is de eerste maal sedert Franse koloniën in Afrika onafhankelijk werden, dat Frankrijk op directe wijze tussen komst verleent om een regering tegen een binnenlandse opstand te hescher- men\.Er?nw ze8,"edeli vergeleken de ze militaire interventie mot de hulp die Engeland kortgeleden aan Kenia, Tan ganyika en Oeganda had verleend. Het Franse ingrijpen heeft ertoe ge leid dat de assistent-generaal van de unie van de met Frankrijk verbonden landen en Madagascar, Ger main M'ba, ontslag heeft genomen. In een verklaring die in Cotonou (Daho mey» werd uitgegeven, zegt hij: ..van- daaj Villen tientallen van mijn landge- noten ten offer aan Franse kogels, ter- ï1" ,°"?,e rev°'utie, die noch tegen Frankrijk noch tegen de Franse belan gen ln Gabon was gericht, rustig en kalm was verlopen." te i zich niet alleen uitleven, maar ie ook gelegenheid iloh In te spannen om naar een plaata aan de top ln de sportwereld te streven en,..sportlef te zijn ten opziohte van kameraden en te genstanders (tucht, wilskracht, solida riteitsgevoel). Daarnaast zou iedere jongere iets gegeven moeten worden om voor te zórgen, bijv. een dier of een stukje grond waarop gekweekt wordt. Want dit ontwikkelt weer als van nature verantwoordelijkheidsge voel, zo meende hij. Aanmoediging Misschien is het nu al wat duidelij ker geworden waarom wijlen mr. Vis ser een deel van de aan het A.N.V. toe vallende kapitaalopbrengat wilde beste den in de vorm van prijzen aan jonge mensen „ter aanmoediging bij gebleken goede karaktereigenschappen", en een ander deel aan personen die een grote mate van naastenliefde hebben be tracht. Bij dat laatste is speciaal aan die personen gedacht wier verdiensten qua naastenliefde door de samenleving door gaans niet worden gesignaleerd, laat staan worden gewaardeerd. Bijzonder goede en originele gedach ten van de man die het legaat schonk. Echter niet bijster eenvoudig in prak tijk te brengen. Toch zijn de juryleden, belast met het toekennen van Visser-Neerlandla- prijzen er steeds in geslaagd de men sen die het ook werkelijk verdienden te vinden. En het valt hun straks naar verwacht wordt steeds gemakkelijker omdat naarmate de prijzen en de kri teria die eraan ten grondslag moeten liggen, meer bekendheid krijgen er ook meer kandidaten naar voren zullen wor den gebracht, waaruit een keuze kan worden gedaan. Daar was een spastische jongen op de Mulo. Hij had niet minder dan zes vrienden, die ervoor zorgden dat hij niets te kort kwam vergeleken met een valide scholier: ze voerden hem naar school en weer naar huis. kortom, hiel pen deze jongen vier jaar lang zich een der hunnen te voelen en wel tot het ogenblik dat allen het einddiploma had den behaald en hun wegen uiteen liepen. Alle zeven kregen een Visser-Neerlau- diaprijs. Daar was het echtpaar, dat zelf acht kinaeren had doch desondanks elk Jaar vlueh'.elingetjes uit het buitenland bü zich nam om hét een fijne vakantie te bezorgen. Een van die vakantieganger- tjes was thuis ongeneeslijk blind ver klaard. Toch wilde het echtpaar niet dat kindje nog eens naar een specialist, die het een kans gaf, het opereerde waarna het vluchtelingetjc weer kon zien! Moedert je van 13 Daar was het meisje van dertien wier moeder stierf. Het gezin met een blinde vader leek tot uiteenvallen ge- doemd. Maar het meisje, een kind nog, nam de zorg van het gezin met goed resultaat op zich en dat, zonder haar schoolwerk er onder te laten leiden of haar vriendinnetjes ervoor in de steek te laten. Daar was de dame die zich bet lot .an haar eenzame medemensen aan trok. die hun raadgeefster, ja hun ver trouwde werd en daardoor veel men selijk leed kon helpen verzachten. Daar was rf0 vrouw die lastige kinde- v. ondankbaarder werk? trachtte te begrijpen door 'hun haar be langeloze hulp aan te bieden onder an derebij het maken van hun huiswerk En dat lange tijd achtereen... Daar was de vermaarde kunstenaar die tijd vrijmaakte om belangeloos te ken- en schilderlessen te gaan geven aan zijn medemensen in de gevangenis, aan zijn medemensen die als langduri ge patiënten in een sanatorium moesten verblijven. Daar was de onderwijzeres die een blind kindje in haar klas kreeg, jaren geleden al. Naastenliefde bracht er haar toe het brailleschrift tc leren, zodat zij haar leerling een goede schoolopleiding zou kunnen geven, precies zoals alle ziende kinderen d'- krijgen. Menslieven de arbeid die haar wel bijzondere vol doening moei hebben gegeven, want haar leerlingetje van toen is thans ju rist! Al deze gevallen mogen enigszins dui delijk hebben gemaakt welke maatsta ven worden aangelegd om voor een Visser-Neerlandiaprijs in aanmerking te komen. Daarbij leert de praktijk dat het A.N.V. behalve indien het jongeren betreft «die wel via de scholen naar voren worden gebracht) het meestal moet hebben van informatie door der den: een brief, een artikeltje in een krant of een tijdschrift, een telefoontje soms, waarbij uiteraard geval voor ge val uitvoerig wordt „nagetrokken". Veel informanten Ervan uitgaande dat hoe uitgebreider het selectiemateriaal is hoe markanter de tenslotte overblijvende prijswinnaars zullen zijn kan geconcludeerd worden tot het nut van een grote schare infor manten die Juist in deze sector een belangrijke rol kan gaan spelen. Hoe vaak zal het immers niet voorkomen, dat iemand wordt geconfronteerd met zo'n „stil" geval van naastenliefde, van opofferingsgezindheid. Ook al zal het nog een vol jaar duren eer weer nieuwe prijswinnaars aan bod komen, toch staat het Algemeen Ne derlands Verbond. Surinamestraat 28. Den Haag, in beginsel altijd, dus ook thans, open voor iedere suggestie in deze richting. Een kaartje aan dit adres met een korte informatie is al vol doende. Zo zou men dan via een sim pele daad mee kunnen helpen een laatste wilsbeschikking van bijzonder nuttige en opbouwen de aard zo optimaal mogelijk te vervullen. Tot voldoening van degenen wier activiteiten er kenning vonden en ten voorbeeld voor anderen die daar weer kracht uit kunnen putten. Strikte neutraliteit van Cambodja op voorwaarde I Gistermiddag om vier uur kon de 52-jarige Fin se havenarbeider Toiini Silvo zeggen dat hij pre cies twee weken lang geen oog dicht had ge daan. Dit is een nieuw wereldrekord, maar Silvo kan nog niet naar bed gaan omdat intussen drie Canadezen een aanval op zijn rekord zijn begon nen. „Daarom ga ik zo lang mogelijk door en daarna daag ik de win naar van de Canadese wedstrijd uit. Ik ga naar Canada of hij komt naar bier". Silvo. die twee we ken lang niets anders dan pap, brood en onge kookte eieren heeft ge geten, heeft de slaao be streden door, wanneer hij zich uitgeput voelde, zich half naakt door de sneeuw te rollen. De Britse filmster Peter Seller is gisteren te Guildford, een plaatsje ten zuidwesten van Lon den, onder grote publieke belangstelling in het hu welijk getreden met de Zweedse actrice Brit! Eklund. I De directe schade die baldadige jeugd in Am sterdam alleen reeds aan de 56.000 lantaarns aan richt. wordt ieder jaar groter en bedroeg het af gelopen jaar reeds meer dan 50.000 gulden. In overleg met de directie van het gemeentebedrijf heeft het adviesbureau ter voorkoming van mis drijven van de hoofdste delijke politie nu een folder samengesteld „Spaar de lantaarns", die beoogt de jeugd er van te weerhouden moed willig de openbare ver lichting te vernielen. De folder zal aan alle Am sterdamse onderwijsin stellingen worden toege zonden. Om aan de ook in Cana da sterk toegenomen vraag naar pijptabak te kunnen voldoen, voert de K.L.M. momenteel een aantal chartervluch ten uit voor een Groning se tabaksfabrikant. Een eerste toestel met 15 000 kg pijptabak is reeds ver trokken. Het is de bedoe ling dat zolang deze ver hoogde vraag aanhoudt, op deze snelle wijze van vervoer in de behoefte van de Canadese markt zal worden voorzien. Gisteren is bij Zflrich een nieuw viaduct van ruim anderhalve kilome ter lengte over het Llm- matdal in gebruik geno men. Het gemeentebe stuur van Ziirlch heeft het het „Europa-viaduct" gedoopt. Het twintig me ier brede viaduct ver-I bindt Zürlch met het noordelijker gelegen Ha-! den. De bouw heeft drie I jaar geduurd en 25 mil joen gulden gekost. Prins Norodom Sihanoek, het Cam bodjaanse staatshoofd, heeft gisteren de V.S., Thailand en Zuid-Vietnam verzocht afgevaardigden naar Pnom penh te sturen voor onderhandelin gen over de neutraliteit van Cam bodja. De prins wil dat deze landen bij verdrag dc neutrale status van zijn land en de huidige grenzen er kennen. In ruil daarvoor zou Cambodja zich verplichten tot een strikte neutraliteit, dus geen toetreding tot enige alliantie en geen buitenlandse bases op zijn grondgebied. Wanneer het voorstel wordt verworpen zal het aan genoemde drie landen te wilton zijn als Cambodja „zich verplicht ziet de weg te volgen die is aangeduid in de persconferentie van 15 februari". Bij deze gelegenheid zei prins Sihanoek dat hij zich genoodzaakt zou kunnen zien een verdrag met China te sluiten. Engeland gaat in beginsel met het voorstel akkoord, moor Amerika acht het plan belangwekkend en de moeite waard om er aandacht aan tc schen ken". Zuid-Slavië blijft handel drijven met Cuba i Zuid-Slavië is vastbesloten, het begui- I se] van vrije handel cn scheepvaart in de internationale betrekkingen te blij ven eerbiedigen, zo heeft een woord voerder van het Zuldslavlsche ministe rie van buitenlandse zaken gisteren ver- i klaard naar aanleiding van het Ameri kaanse besluit, geen militaire hulp meer te verlenen aan landen die han- |de] drijven met Cuba. „Deze maatre gel is duidelijk in strijd met het be ginsel dat wij huldigen. Dit eenzijdige en discriminerende optreden vormt in deze tijd een anachronisme, dat schade berokkent aan het proces van vermin dering van de spanning cn ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen ln dc geest van de vreedzame coëxis tentie aldus de woordvoerder. Koning Paul zal'." naar men ver wacht, moeten worden geopereerd aan een maagzweer z«i is gisteravond offi cieel in Athene bekendgemaakt. Na de ingreep zal de vorst nog enige tijd rust moeten houden Men vermoedt dat hij zijn 23-jarige zoon. kroonprins Constan- tijn, tot regent zal benoemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5