Stijging werkloosheid wordt in '65 verwacht Negerkoppen van Rubens gaai' terecht Centraal Planbureau: gelijkenis met 1957 Prijzen zullen zeven procent omhoog gaan „Uitstel" tot volgend jaar kan spiraal voorkomen Bouwproduktie met elf procent omhoog? In één Waardering; voor Vondeling Verloofden met Prins en Koningin in Lech? Dramatische redding 21 Britse opvarenden Commentaar Aardschokken Azoren vandaag veel minder Donderdag 20 februari 1964, 44?te jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. C IRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattigh ii ghebleven mijn hert in teghenspoet" Weinig bewolking Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. In de nacht en och tend matige en plaatselijk strenge vorst. In de middag temperaturen enige tyd enkele graden boven het vriespunt. Aan vankelijk zwakke, later matige wind in hoofdzaak tusen oost en zuidoost- (Zie ook pag. 7) 3,35, p.kw. 10,05 I (Van onze soc.-econ. redactie) Naar de verwachting van hc I Centraal Planbureau zal het con sumptieprijspeil dit jaar toenemen I met 7 procent, waarvan 2.5 proceut I voor rekening komt van een stijgend invoerprijspeil, van E.E.G.-maatre gelen, alsmede van een aantal door I de regering aangekondigde maafcre- 1 gelen als de optrekking van enige j indirecte belastingen, de huurverho ging en de vermeerdering van de I agrarische inkomens door verhoging van de richtprijzen. In de 2.5 pet. zijn tenslotte ook begre pen de prijsstijgingen van een aantal pro- dukten, zoals vlees, die op de vrije markt tot stand komen. Voor het overige i: kening gehouden met de invloed va binnenlandse arbeidskostenstijging op de prijzen in de sectoren diensten en dustrie. Over de periode 19591963 kan den geconstateerd, aldus het C.P. in Centraal Economisch Plan voor 1964, dat de 'procentuele toeneming van de ar beidskosten, met een half jaar vertraging, voor iets meer dan een-derde in het prijs- accres van de diensten en industriële produkten kan worden teruggevonden. Ook voor 1964 is met een dergelijk ver- land gerekend, waarbij echter voor de „aanpassingsloonronde" van 5 pet. per 1 jan. jL een versnelde en ook enigszins grotere doorwerking is verondersteld. Op basis van de verwachte 7 pet. stijging van de consumptieprijs zal volgens het Centraal Planbureau het. volume van de particuliere consumptie met 6,5 pet. kun nen stijgen. (Van onze sociaal-economische redactie) Het Centraal Planbureau acht het geenszins uitgesloten, dat in 1965 ei nog grotere ontspanning op de arbeidsmarkt zal ontstaan dan in 1957, toen de werkloosheid toenam met 50.000 man. Het is daarbij nog onzeker of deze ontwikkeling reeds tegen het einde van dit jaar waarneembaar zal zijn. Daar de binnen- en buitenlandse vraag naar verwachting resp. met 8 en 9 procent zal toenemen zal het Nederlandse produktie-apparaat, on danks een verslechtering van de concurrentiepositie, in 1964 in het alge meen vermoedelijk volledig bezet blijven, zodat geen belangrijke ontspan ning op de arbeidsmarkt te verwachten is. Tegen het einde van het jaar is echter enige ontspanning niet uitgesloten, waarna in 1965 een verdere toeneming van de werkloosheid kan volgen, aldus het Centraal Planbureau in zijn toelichting op het Centraal Economisch Plan voor 1964. Een dergelijk ..uitstel" van de ont spanning op de arbeidsmarkt heeft volgens hot C.P. een aantal zeer be langrijke voordelen, omdat daardoor het ontstaan van loon-prijs-spiraal kan worden verhinderd en de betalingsba lans zich kan herstellen. Aan de andere kant is, evénals in de loop van 1957, echter een ontwikkeling mogelijk, die tqt een grc-'.ere ontspanning leidt dan oorspronkelijk werd nagestreefd. Mocht in de loop van dit jaar blijken dat de kans op een dergelijk verloop toeneemt, dan zou er aanleiding be staan om te komen tot een hernieuwde afweging van de diverse economisch- politieke doelstellingen, tenèinde na te gaan of het geheel van de resultaten nog optimaal wordt geacht. Is zulks niet het geval, dan kan een ombuiging van het beleid worden overwogen. Een analyse van de vermoedelijk uit 1964 of 1965 inwerkende binnenlandse im pulsen leert, aldus bet Centraal Plan bureau, dat het jaar 1965 waarschijnlijk grote gelijkenis zal vertonen met 1957. In dat jaar daalden de binnenlandse beste- dingen. De kostenstijgingen uit het voor afgaande jaar deden nl. het consumptie prijspeil vertraagd stijgen, hetgeen een volume-aanpassing van de particuliere PROGNOSES CENTRAAL PLANBUREAU: (Van onze soc.-econ. redactie) De produktie in de bouwnijver- I heid zal dit jaar belangrijk toenemen, namelijk met niet minder dan 11 pet. I Deze verwachting spreekt het Cen- traal Planbureau uit in zijn Cen traal Economisch Plan voor 1964, dat I hedennacht voor publikatie is vrij- I gegeven. Volgens de prognoses van het C.P. zal de productietoename in het algemeen, mede in verband met de in 1963 geleden produktieverlie- I zen, betrekkelijk groot kunnen zijn: I het bruto nationale produkt zal in I totaal met ongeveer 5 pet. kunnen stijgen. Op grond van de ontwikkeling van de binnen- en buitenlandse afzet zal de dienstenproduktle naar schatting met 5.5 procent toenemen. Eenzelfde cijfer is aangehouden voor de Industrie waarbij het beeld voor de verschillende'bedrijfs takken evenwel betrekkelijk gedifferen- oogopslag Noodgemeenten (Herv. Sy node) pag. 2 Prijs voor naastenliefde pag. 5 Marijnen antwoordt Chroesj- tsjef pag. 5 Franse troepen grijpen in Gabon in pag. 5 Weinig verzet tegen „doden uit genade"? pag. 5 Regering niet verantwoorde lijk voor interview prinses Irene pag. 9 Mode voor de Nederlandse vrouw pag. 9 Nederlanders in concours moderne muziek pag. 9 Wat tariefsverhoging bij NS betekent pag. 9 Kamer over de West pag. 11 tieerd is, omdat hier en daar eit zowel op de binnen- als op de buitenlandse markt veel concurrentie wordt onder vonden. Ook op de daling van de land- bouwproduklie ln 1963 volgt dit jaar naar Verwachting een herstel. Het verschil tussen de stijging van de nationale 'bestedingen (die naar schat ting met ca. 0.8 procent zullen toenemen) en die van de nationale middelen zal. zoals minister Andriessen reeds in dp Tweede Kamer heeft meegedeeld, bij een vrijwel ongewijzigde ruilvoet voor goe deren en diensten samen resulteren in een betalingsbalanstekort van rond 1 miljard gulden. (Voor vervolg zie pag. 11) In een zware stcrrm is gisteren op de Atlantische Oceaan het Britse graanschip Ambassador in nood geraakt. In een dramatische operatie konden 21 maxi worden gered. Van veertien vermisten neemt men aan, dat ze verdron ken zijn. consumptie afdwong. De Investeringen werden negatief beïnvloed door hei winstverloop, de fiscale maatregelen en de monetaire ontwikkeling. Er resul teerde een produktietoename van slechts ca. 2.5 procent en een stijging van werkloosheid. Rem op export Bij de vraag hoe de ontwikkeling 1964 zal kunnen verlopen is van primair belang hoe groot de invloed van de bin nenlandse kostenstijging op de cor rentiepositie zal blijken te zijn, zodra het effect van de overbesteding op de beta lingsbalans zal zijn verminderd. Het C.P. wijst er op, dat het niveau van de Neder landse industriële loonkosten per eenheid produkt t.o.v. de voornaamste concurren. ten in de periode 19531958 met 15 a 20 procent is gestegen. Daarna trad tot 1963, globaal gezien, slechts een geringe relatieve verhoging van deze kosten op. In 1964 zal het verschil in kostentoename echter belangrijk zijn, zodat er niet op moet worden gerekend, dat onze export in de toekomst, na een ontspanning op de arbeidsmarkt, een spectaculaire stijging zal vertonen. Ook bij de vorige ontspan ning, in 1957, volgde een dergelijke stij ging niet direct; het volume-accres van de goederenexport bedroeg in dat jaar nl. niet meer dan 5.5 procent. Voor 1965 kan volgens het C.P., ten behoeve van een terreinverkenning, een dergelijk cijfer worden aangehouden. De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft gisteravond tijdens de ver gadering van de a.r. kiesvereni ging in Hoofddorp verklaard dat de verhouding regering oppositie aan het veranderen is. Er is zich een nieuwe stijl aan het ontwikkelen die lijkt op de situatie zoals die in Engeland bestaat. De Nederlandse oppositie, al dus mr. Biesheuvel, treedt steeds op met een grote mate van re delijkheid en de oppositieleider, dr. Vondeling, weet een stijl te ontwikkelen die bijzonder veel waarde heeft. Verplichte W.A. pas Vi olgend jaar Op 1 januari 1965 zal vermoedelijk de wet aansprakelijkheidsverzekering mo torrijtuigen in werking treden, zo zegt de minister van justitie in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Eerst was aangenomen dat zulks in de loop van 1964 zou gebeuren, maar de voorbereiding van verschillende onder delen van de uitvoering van de wet heb ben wat meer tijd gevergd dan eerst was geraamd. Welwillend poseerden prinses Irene en haar verloofde don Carlos gisteren voordat zij een skitocht gingen maken in de omgeving van Kitzbiihel. Irene: „Ik blijf 2 weken in KitzbiiheV Carlos: „Wellicht bezoek van mijn ouders" T^ONINGIN Julinana en prins Bern- hard vertrekken zaterdag voor een vakantie van een week naar Lech in Oostenrijk. Het ligt in de bedoe ling, dat prinses Irene zich tijdens het verblijf van haar ouders in Lech bij De 39-jarige vertegenwoordiger J. F. Kuilenfoerg uit Den Dolder is gisteren •en autobotsing in Zeist zeer ernstig gewond en later overleden. Tl/TET een dramatische reddingsoperatie zijn gisteren 21 mannen van hei -1-"Britse graanschip Ambassador, dat op de door een zware storm opge zweepte Atlantische Oceaan in nood verkeert, in veiligheid gebracht. De overige veertien opvarenden van het schip, worden vermist. Zij zijn ver moedelijk verdronken. Kapitein Harry Strickland bleek overleden te zijn, toen hij aan boord van het Noorse schip Fruen werd gebracht. De toestand van de overige geredden is goed. De Ambassador ligt aan de lij zij d( thans geheel in het water en de gol ven spoelen de luiken weg- Het schip is met graan geladen, dat het instro mende water gretig opzuigt en de handelbaarheid van het zinkende vaar-, tuig ernstig belemmert. Dit laatste werd gemeld door kapitein W. Ver schuur van de sleepboot Elbe van L. Smit en Co's Internationale sleep dienst te Maassluis. Kapitein Verschuur bevestigde veertien opvarenden van het 7300 brt metende vrachtschip Ambassador wor den vermist. Het schip bevindt zich vol gens zijn gegevens op ruim 1.000 km ten zuidoosten van Halifax. Negen man van de oorspronkelijk 35 koppen tellende be manning werden aan boord van een schip gebracht. Twaalf opvarenden had den weer kans gezien aan boord van het in nood verkerende schip te klimmen, nadat zij aanvankelijk op vlotten waren gegaan, die echter in de onstuimige oceaan omsloegen. De kapitein meldde het hoofdkwartier van L. Smit en te Maassluis, dat de weersomstandighe den ..uitgesproken rot" zijn. Er is hoge zee en de windkracht is twaalf, dus een zware storm betekent. De Elbe zelf had op weg naar het nood ve: kerende schip zo met de elementen kampen, dat af en toe de snelheid moe worden verminderd om te voorkomei dat de sleper schade zou oplopen. Slagzij andigheden beletten de beide andere schepen, die langszij waren gekomen, de Leonardo da Vinei uit Italië en de Noor Fruen, daadwerkelijk hulp te bieden. De Elbe concentreerde zijn acties volledig op bet pogen, de aan boord ge klommen twaalf man alsnog te redden. De Ambassador maakte op het moment, dat kapitein Verschuur met Maassluis belde, een slagzij' van 45 tot 50 graden en kon dus ieder ogenblik kapseizen. De bemanning van de sleper kreeg bij zijn pogingen te redden wat er te redden viel alle steun van de bemanning van een schip van de Amerikaanse kustwacht, dat ook aan de reddingwerkzaamheden deelneemt. Of de bemanning van de Elbe er in geslaagd is, de twaalf mannen van de Ambassador af te halen, is niet bekend. Wel werd gemeld dat alle be manningsleden die zich nog aan boord van het schip bevonden, thans in veilig heid zijn. Zy zouden zich aan boord van de Fruen bevinden. De golven bereiken in het gebied van de ramp een hoogte van tien meter. hen zal aansluiten, aldus meldt ANP. Ass. Press meldt echter uit Kitzbiihel, waarin de Prinses met don Carlos van een ski-vakantie geniet, dat prinses Irene gezegd zou hebben, dat ze deze wintersportplaats erg prettig vond en dat ze dacht twee weken te blijven. Carlos heeft tot journalisten gezegd: „Ik denk dat mijn ouders hier mis schien ook naar toe komen'". Gister morgen zijn prinses Irene en haar ver loofde samen gaan skiën op de Hah- nenkamm, de 1600 meter hoge berg, die propvol was met andere skiërs. Op de berg poseerde het paar wel willend voor fotografen. Toen don Car los vragen werden gesteld over de po litiek, zei hij iets in het Spaans en gaf geen antwoord. Hij zei. dat zijn ouders een landgoed bezitten in Attnang-Puchheim in Oos- tenryk, en dat hij en zijn toekomstige vrouw daar dlkwpls hopen te komen. HO zei verder dai er nog geen besluit genomen was over de huwelijksdatum. De Prinses had kennelijk enige moeite met het onderbinden van haar ski's en blijkbaar nerveus geworden door de persfotografen vroeg Laat u me alstublieft een minuut om- mijn ski's ouder te binden". Twee Oostenrijkse leden van de gen darmerie. die ook skileraren zijn en de Prinselijke verloofden vergezellen, zei den: „De Prins en de Prinses hebben ons niet nodig. Ze zijn uitstekende skilopers". Alvorens de Koningin en prins Bern- hard met vakantie zullen gaan. zal de Prins morgen naar Kronberg bij Frank furt am Main vertrekken. Hy zal daar met dr. Eugen Gerstenmayer, de zitter van de Duitse bondsdag, als gast heer optreden bij een diner, dat ter be vordering van de belangen van hel World Wildlife Fund wordt georganiseerd door de Duitse afdeling van dit fonds. De Koningin stelt zich voor. de Prins zaterdagmorgen per vliegtuig in Frank furt am Main af te halen om met hem door te reizen naar de Oostenrijkse wintersportplaats Lech. J^E .Negerkoppen", het schilderij ••an Rubens dat uit het Brusselse um voor oude kunsten is gesto- s terecht. De dief, de negentien jarige André Bcugniesis gistermid dag omstreeks vijf uur door inspec teurs van de gerechtelijke politie te Etterbeek aangehouden. De jongeman het doek, dat een waarde heeft van ruim 50 miljoen franc, een losprijs geëist van 850.000 franc. De dief had de politie telefonisch ge waarschuwd dat hij in het Jubelpark het bewijs zou leveren dat het doek in zijn bezit was. Dit telefoontje werd hem echter noodlottig, want enkele uren daarna werd hij door de politie gearres teerd. Het doek werd ongeschonden te ruggevonden bij de grootmoeder van de jongeman. Beugnies, die reeds eerder met de jus titie in aanraking is geweest, bekende dat hij via een touwladder in het mu- binnengedrongen. Met het schilderij aan een touw was hij .veer buiten geklommen. t bezorging 18.00—19.00 uu A JTNISTER BIESHEUVEL en de (socialistische) oppositie kunnen goed met elkaar opschieten. Dat pleit voor beiden. Tijdens het Tweede- Kamerdebat over de landbouwbegro ting was de P.v.d.A.-woordvoerder Egas al opvallend royaal met lof tuitingen aan het adres van de A-R. bewindsman, die, hoe nuchter hij ook mag zijn, zich daar toen niet on gevoelig voor toonde. Inmiddels heeft hij de socialistische loyaliteit ge honoreerd door op een partijverga dering in Hoofddorp sympathieke woorden te spreken over dc nieuwe stijl die de oppositie aan het ontwik kelen is, een stijl die zich volgens de minister kenmerkt door een .grote mate van redelijkheid" Naar onze indruk heeft minister Biesheuvel hiermee niet te veel ge zegd. Inderdaad is de P.v.d.A-- oppositie van nu niet meer die van de periode-De Quay. De schrik van de verkiezingsnederlaag zit de socia listen nog in de benen en het besef dat die nederlaag voor een belang rijk deel te wijten is aan de im populaire bulldozer-stijl van de heer Burger, weerhoudt hen op het ogen blik van extreme frontaanvallen op het regeringskasteel. Dat zij niettemin situaties als die van vorige week (toen de heren Smal- lenbroek en Beernink terecht niet wilden ingaan op de vraag over de troonsbestijging door een rooins- katliolick) volledig trachten uit te buiten, kan men hen moeilijk kwa lijk nemen, al ligt hier wel een waarschuwing in opgesloten voor wie mocht menen dat de P v.d-A. aan strijdbaarheid zou hebben ingeboet. De regeringspartijen en de regering, die zich door de militante agressivi teit van de heer Burger niet in de hoek hebben laten drukken, zullen er ~oed aan doen zich door de slim me gematigdheid van de heer Von deling niet in slaap te laten wiegen. Want diens berceuse zou weieens dc prelude tot de socialistenmars kun nen zijn. Minister Biesheuvel is wel de laatste om dat niet door te heb ben. De heer Vondeling moge dan een bekwaam politicus zijn, onkwetsbaar is hij allerminst. In tegenstelling tot zijn voorganger vertoont hij de prij zenswaardige neiging om aan argu menten de voorkeur te geven boven kreten. Hij houdt van analyseren en beredeneren. Maar soms gaat hij daarin te ver- Dan laat hij zich verleiden tot het argumenteren van eigen politieke stuntjes, die ridicuul worden zodra hij ze achteraf een schijn van redelijkheid tracht te geven Zo'n geval hebben we gisteren be leefd aan het slot van het Tweede- Kamerdebat over Rijnmond, het „argument" dat de heer Vondeling aanvoerde om duidelijk te maken waarom hij niet reeds aanstonds (met zijn fractiegenoot Westerhout, die door zijn chef volkomen werd ge desavoueerd) voor minister Toxo- peus' onaanvaardbaar-verklaring van het amendement-Aarden het hoofd had gebogen, was te doorzichtig om ook maar enigszins geloofwaardig te klinken. Hij had. zo zei hij, eerst willen onderzoeken of met steun van eeh deel van de K.V.P.-fractie een socialistisch initiatiefvoorstel (inclu sief het amendement-Aarden) haal baar zou zijn als beter alternatief van het huidige Rijnmond-ontwerp, gesteld dat dit laatste zou worden ingetrokken K.V.P.-fractieleider kegelde deze naïeve verklaring omver met de opmerking, dat zo'n initiatief voorstel, zelfs al zou het worden aanvaard, zeker niet de (noodzake lijke) goedkeuring van de Kroon zal verwerven, gelet op het „onaan vaardbaar" van minister Toxopeus. Dat wist de heer Vondeling natuur lijk ook wel, maar hij had gedacht dat er uit dat „onaanvaardbaar" nog politieke winst viel te halen. Daarop verkeek hij zich. Het enige wat hem overbleef was de kwalijke kans, dat mede door toedoen van de P.v.d.A- het hele wetsontwerp zou kelderen- Dat risico durfde de heer Vondeling (niet in de laatste plaats om electo rale redenen) niet aan. In het al te handig bedachte smoesje, waarmee hij de aftocht trachtte te dekken, zal hij hopelijk zelf niet hebben geloofd. Dc aardschokken op het Azorcn- iland Sao Jorge zijn vandaag sterk erminderd. De evacuatie van de be volking, die al in volle gang was, is vandaag stopgezet. Honderden men en toen al naar het eiland Tcrceira gebracht, dat ook tot de Azoren behoort. Volgens Amerikaanse geleerden zou bij de aardschokken van de afgelopen dagen hoeveelheid energie zijn vrijgekomen, gelijk aan de kracht van omstreeks 2000 atoombommen van het type, dat indertijd boven Hirosjima tot ontploffing kwam. De haard van de bevingen zou enige kilo onder het aardoppervlak hebben gelegen. De aardschokken, die veroorzaakt wer den door een vulkaan onder de zeespiegel, verdreven duizenden dorpelingen uit hun huizen. Zy werden naar het eiland Ter- gebracht, maar de hoge golven be lemmerden het reddingswerk. Het post kantoor en het ziekenhuis van Sao Jorgc zijn ingestort en het dorp Velas werd vrijwel geheel verwoest. Vele wegen zijn onbegaanbaar. De gouverneur van het eiland heeft dringend om levensmiddelen verzocht, daar er nu al een tekort is. Een Portugees schip heeft troepen aan land gezet, die de bevolking zullen helpen. Een Brits schip was onderweg om hulp e bieden. Aan boord zün artsen en medi- Droevig De 48-jarige kleepnaker Jose Moniz Mad ruga verklaarde bij aankomst op Ter- eeira droevig, dat zijn huis in elkaar dreigde te storten, toen hy zijn woon plaats verliet. „Wij vertrokken met alleen de kleren die wy aan hadden. Ik ben er van overtuigd, dat myn huis nu in puin ligt". Hij arriveerde met zijn vrouw en zijn zoon en nog 1084 vluchtelingen. Sommigen van hen hielden een kruis beeldje. een rozenkrans of een ander reli gieus voorwerp in de vingers geklemd. Madruga vertelde voorts dat de bewo ners van Sao Jorge vier nachten niet heb ben kunnen slapen, omdat de aarde zich onder hen bewoog. De autoriteiten ver zochten hem maandag zyn huis te ver laten, nadat grote scheuren in de muren waren ontstaan. Toen hy vertrok waren dc straten vol mensen, die niets konden doen en maar zwygend naar elkaar keken. Sommigen huilden. Te oordelen naar de toestand van de huizen moet thans wel het grootste gedeelte ar van zijn ingestort, verklaarde hy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1