Viaductbouw in duinen bij Noordwijkerhout Noordwijker uit de oude brengt fietsen doos op RAI Papieren kustweg gaat jubileren Lisse gaat voor 'n half miljoen gulden zijn wegen verbeteren Noordwijk heeft nu een openbare kleuterschool ,Nu spoed geboden bij overleg met Antillen" NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 (Van e r verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Het ziet ernaar uit, dat de tekeningen van de provinciale weg nummer 1 van Zuid-Ilolland over enige jaren mogen worden opgeborgen in het bakje „Afgedaan". In het woeste duingebied bij Ruigenhoek en op de zuidelijke grens van de bebouwde kom van de buurtschap De Zilk zijn de eerste uiterlijke tekenen van deze veelomstreden weg reeds zichtbaar. Twe* van de zes in het wegtracé opgenomen viaducten naderen daar hun voltov-iing. De plannen voor deze provinciale weg bestaan al bijna vijfen twintig jaar. De oorspronkelijke opzet was een weg van Hoek van Holland af langs de duinen naar Kennemerland. Van die opzet is enkele malen af geweken. Volgens de laatst bekend geworden plannen zal hij van Schevenin- gen naar het tunneltracé bij Velsen leiden. Onteigening De weg zal zoveel mogelijk de bebouw de kommen mijden. De grootste moeilijk heid daarbij is de nodige grond in han den te krijgen. In vele gevallen moest moet nog tot onteigening worden ov gegaan. Vooral in Wassenaar stuit dit op grote bezwaren bij de eigenaren van landgoederen. In het noordelijk deel van de provincie zit men met de moeilijkheid, dat de te onteigenen gronden veelal wor den beschouwd als hoogwaardige cultuur gronden. Behalve deze moeilijkheden heeft provinciale waterstaat ook nog te kampen gehad met het feit, dat de wenselijkheid van deze kustweg werd aangevochten door hogere in stanties. Rijkswaterstaat heeft melijk ook plannen voor de aanleg van een nieuwe rijksweg van Den Haag naar Haarlem, terwijl voorts nog beschikt over de oude rijksweg 8, die dwars door de bol lenstreek gaat. Zes viaducten Voorlopig is de provinciale waterstaat maar begonnen. Ten oosten van Noord- wijk is reeds een deel van het opgehoogte tracé zichtbaar. De ophoging dient twee kunstwerken, één nabij de Hogeweg en één nabij de Lageweg, waardoor keer van en naar Noordwijk de weg kan bereiken, c.q. verlaten. De Aerdenhoutse firma B. Smalle- gange is met twee van de zes viaducten bijna gereed. Ze zijn gebouwd in duinterrein bij Ruigenhoek en bü De Zilk. Deze viaducten zijn bestemd het van en naar Lisse, respectievelijk Hillegom, rijdende verkeer. Ook bi Noordwijkerhout komen twee kunst Bejaardenmiddag in Sassenheim SASSENHEIM Onder leiding van mevrouw Westerbeek kwam de prot.-chr. bejaardenkring gistermiddag in het Jeugdhuis bijeen. De heer G. Verschoor hield een causerie over „Als we ouder worden". Hij wees o.m. op het belang actief te blijven: het leven moet bij de ouderen in de belangstelling blijven staan. Basis van dat leven moet zijn Godsvertrouwen. In het geloof aanvaar den dat het leven in Christus geborgen Bankkautoor Sassenheim geopend SASSENHEIM Woensdag werd in Sassenheim een kantoor geopend van de Ned. Middenstandsbank. Het pand Post- wijkkade 1 werd hiervoor door firma W. Zijerveld verbouwd. Het schilderwerk werd verzorgd door firma Vogelaar Zn. Loco-burgemeester A. Vogelaar verrichtte de opening. Ook de gemeentesecretaris, de heer G. A. Stolwijk, was aanwezig. Verder gaven blijk van belangstelling de secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, de heer Branderhorst, de mid denstandsconsulent, de heer De Boer en afgevaardigden van de plaatselijke mid denstandsverenigingen. Na de opening voerde nog het woord de heer H. H. Westhof, directeur van de Middenstandsbank te Leiden. Zesdorpen-damtoernooi SASSENHEIM De dinsdag te Sassen heim gespeelde wedstrijd voor het Zes dorpen-damtoernooi tussen de verenigin gen Sassenheim en Lisse eindigde in een overwinning voor Lisse. De uitslag was: W. Krom (Sassenheim)J. van Hal (Lisse) 11; IJ. de Jong—J. Algera 0—2; N. Demmenie—P. Boogaerds 1—1; W. PauwJ. Langbroek 02; J. Couvee— P. van Dam 02; J. DreefP. G. Balke nende 20; J. v. GoeverdenTh. Boode 0—2: A. LangelaanA. Wijnhout 02; A. SamsonH. Eigenbrood 0—2; H. Beke- brede—P. Trompert 1—1. Nieuwe wagen voor politie Sassenheim SASSENHEIM De groep Sassenheim van de rijkspolitie is dezer dagen verrijkt met een nieuwe surveillancewagen. De wagen is voorzien van een mobilofoon installatie. waarmee men regelmatig met het districtsbureau Leiden in verbinding staat. Tevens is er een microfoon om het publiek aanwijzingen te geven. In de wagen kan zonodig een verhoor plaats hebben. Verder is er materiaal aanwezig om ongevalsplaatsen te localiseren en eventuele gewonden behulpzaam te zyn. Ook is de wagen voorzien van breek ijzer», schop en dergelijke. Met deze aanwinst is in een behoefte voorzien. viaducten zijn twaalf geschikt voor een drie- i acht meter met par- werken. De baansrijweg keerstroken. Het ligt in de bedoeling de viaducten te zijner tijd bij gebleken behoefte te verdubbelen, wat betekent, dat er naast elk viaduct nog een tweede komt, zodat een ruime zesbaansrijweg in de toekomst tot de mogelijkheden gaat behóren. Streekplan T\EZER dagen is het betonnen dek gestort van het tweede viaduct in de provinciale weg nummer 1. Het viaduct ligt in het duingebied op de zuidelijke grens van De Zilk bij Noordwijkerhout. holland. Een woordvoerder van Water staat van die provincie deelde mee, dat de weg zal worden doorgetrokken naar een bestaand tracé by de Velser tunnel. Het wachten is echter op de vaststelling van het streekplan Zuid-Kennemerland door de Kroon. Dit streekplan ligt mo menteel voor belanghebbenden ter in zage. Men is in Noordholland vooralsnog niet in paniek, omdat ook Zuid-Holland nog lang niet klaar is. De mogelijkheid be staat, dat binnenkort de aanbesteding van een der weggedeelten zal plaats hebben. Men kon echter nog niet meedelen, welk gedeelte dit betreft Bouwproduktie 11 pet. omhoog? (Vervolg van pagina 1) De binnenlandse overbesteding uit zich daarbij volgens het Centraal Planbureau vermoedelijk niet alleen in een verdere snelle stijging van de Invoer, maar ook in een afremming van de uitvoer. Het volume-accres van de goederenuitvoer zal dit jaar nog ongeveer 6 procent kun nen bedragen, dat van de goedereninvoer 12 procent. Naar verwachting van het C.P. zullen de kapitaaltransacties met het buiten land dit jaar in evenwicht zijn zodat uit hoofde van het betalingsverkeer met het buitenland een llquiditeitsvernietiging met f 1 miljard optreedt. Onder de onderstelling van een ongewijzigd ir tair beleid resulteert dan. mede onder invloed van de sterke nominale stijging van het nationale inkomen, een achter uitgang van de liquiditeitsquote tot 40 procent op het einde van 1964. Een dergelijke ontwikkeling zal, be halve een stijging van de rentestand (die reeds op het einde van 1963 ls begon nen), vermoedelijk zeer sterke monetaire spanningen doen ontstaan. Bij het samenstellen van de prognoses voor 1964 is het Centraal Planbureau uit gegaan van een stijging van de gemid delde loonsom per werknemer in de be- drijvensector van 15 procent; de door de regering genomen en aangekondigde maatregelen, waaronder de huurverho ging op 1 juni a.s het prijsbeleid en de verwachting dat de groei van de be- roepsgeschikte bevolking groot blijft warden eveneens als gegevens gebruikt. Wat de buitenlandse invloeden betreft van uitgegaan dat de wereld- gewogen naar de geografische samenstelling van de Nederlandse uit- dit jaar naar schatting met 9 pro cent zal toenemen tegen 8 procent in 1963. Tegenover een minder groot vraag- accres uit Frankrijk en Italië verwacht het C.P. een verbetering van de uitvoer- mogelijkheden naar West-Duitsland en de Angelsaksische landen. Het lnvoerprijspell zal naar schatting met 1.5 procent stijgen tegen het concur rerende uitvoerpryspeil met 1 proc— Meer consumptie Voor het algemene beeld van 1964 is de snelle toeneming van de binnenlandse bestedingen in hoge mate bepalend, aldus het Centraal Planbureau. Verwacht wordt, dat zowel de consumptie (v; Ook andere gegevens over de weg zijn particulieren en overheid) als de nog niet bekend. Wel is bekend, dat het nog enige jaren kan duren eer de weg het verkeer zal worden opengesteld. Raad trekt 15 mille uit voor beeld in jarige „Keukenhof" LISSE Woensdagavond vergader de de raad van Lisse onder voorzitter schap van burgemeester Th. J. de Graaf. Deze feliciteerde de heer P. van Leeuwen (PvdA) met zijn be noeming tot lid van Provinciale Sta ten. Na goedkeuring van enige ver zoeken van scholen om leermiddelen, werd breedvoerig gesproken over het beschikbaar stellen van een bedrag groot f 500-000 voor verbetering van wegen. B. en W. vroegen dit zonder bepaalde projecten te noemen. Tegen deze gang van zaken maakte de heer P. van Leeuwen (PvdA) ernstig bezwaar. Op deze wijze kan. zijn fractie de verantwoordelijkheid niet dragen, omdat zü geen vertegenwoordiging in de financiële commissie heeft. De heer Paardekopper vroeg welke wegen zullen worden verbeterd, waarop hij ten antwoord kreeg, dat de raad t.z. volkomen op de hoogte wordt gesteld voor welke projecten het gevraagde be drag van een half miljoen is besteed. De raad ging hierna met het voorstel ak- Een volgend punt van bespreking wa: de verkoop van een perceel grond aar de firma Wagenmakerij Van Rossen. De heer P. Beelen (KVP) was er tegen. „Dit kan een complete fabriek gaan worden en hoort op een industrieterrein thuis", zei hij. De voorzitter vroeg zich af of het in dit licht gezien juist deze zaak te laten doorgaan. Men ging met het voorstel-Montagne (AR) ak koord om geen besluit te nemen en dr zaak nog eens te bezien. De subsidie voor het Rraamcentrum werd verhoogd tot f 2.50 per ve: gingsdag. Op verzoek van de groentehandelaren werd besloten tot een verplichte winkel- Gladiolenhandel in Lisser H.B.G. LISSE De gladiolenveilingen H.B.G. te Lisse waren deze week iets flauwer, mede daardoor waren de prijzen lager dan vorige week. In dikke maten komen nu vele restanten van de export Naar deze maten is nog vraag en worden goede prijzen besteed. Het plantgoed van gladiolen blijft nog een graag artikel, vooral in de maten 46. Ook maat 34 van goede handelssoorten wordt vlot verkocht. Agendanieuws Lisse LISSE De afd. Lisse van de Chr. Bedrijfsgroepen-Centrale (C.B.C.) houdt morgenavond om half acht in De Witte Zwaan een feestelijke jaarvergadering. Een hoofdbestuurder zal spreken, waar de Cefa-film „Nina" wordt vertoond. Je speeltuinvereniging „Marijke" komt maandag in jaarvergadering bij- in De Witte Zwaan, aanvang 8 uur. Na behandeling huishoudelijke zaken en bestuursverkiezing zal een film wor den vertoond. Vrijdag 28 februari houdt de Solex club „Bollenstreek" de jaarvergadering •n 8 uur in De Witte Zwaan. LISSE Woensdagavond kwam de afd. Lisse van de Ned. Christen Vrouwen bond in Salvatori bijeen onder leiding de presidente, mevrouw B. G. Nieu- wenhuis-Tromp. Zij hield een meditatie de betekenis van het lijden Christus. De presidente herdacht het overlijden van mej. A. J. Segers. De heer D. Kruyt uit Katwijk kwam :n film vertonen over de visserij. Met grote belangstelling werden film en toe lichting van de heer Kruyt gevolgd. Na de pauze werden huishoudelijke zaken afgehandeld. sluiting op woensdagmiddag. De heer C. G. v. d. Aardeweg (KVP) wilde een regeling vaststellen voor het sluiten van alle winkels op één middag. De heer Montagne ondersohreef dit en wees er op, dat Lisse als centrum voor kopers van buiten, duidelijk moet laten weten op welke middag bepaalde winkels ge sloten zijn. De heer E. den Hollander (CHU) -wilde de winkeliers een vrijheid laten en ze niet aan banden leggen. Zo ook de voorzitter. Het voorstel van B. en W. aan „Keukenhof" ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan een beeld cadeau te doen (f 15-000) werd aanvaard. Om tot ontwikkeling van het bouw plan „Poelpolder" te komen zal voor de eerste 500 huizen een gedeelte van de Poelpolder worden gebruikt. Dit is reeds eigendom van de gemeente, maar één perceel, van de heer P. van der Salm. zal moeten worden onteigend. Hierover ging de raad in geheime zitting. teringen (in vaste activa den) sterk zullen toenemen, waarbij voor de particuliere consumptie de zeer grote stijging van het looninkomen de voornaamste stimulans vormt. Als gevolg hiervan zullen de particuliere besparin gen naar schatting dalen van 13.8 tot 13.3 procent van het nationale inkomen, hetgeen een waardevermeerdering van de particuliere consumptie met 14 procent impliceert Wat de bedrijfsinvesteringen in vaste activa betreft wordt een totale toename verwacht van 13 procent in volume, b(j een voortgezette prijsstijging van inves teringsgoederen met 4 procent. Daar naast moet met een belangrijke stijging van de investeringen in voorraden reke ning worden gehouden. Bij de overheid is de toename van de consumptieve uitgaven nóg groter, en de overheidsbesparingen namen dan ook relatief af, hetgeen samen hangt met het feit, da de overheids consumptie voor een belangrijk ge deelte de vorm heeft van loonbetalin- gen en de loonsom per werknemer sterker stijgt dan bij het bedrijfsleven. Wordt de toonbeweging, voor zover deze door de orabwikkeling in het be drijfsleven is geïnduceerd, buiten be schouwing gelaten dan is de totale overheidsimpuls geringer dan in 1963 het geval was. Een volume-toename van de overheidsinvesteringen met 3 a 4 procent lijkt bij een prijsstijging van 5 procent, waarschijnlijk, aldus het C.P. We noemen haar Hummelhof NOORDWIJK Gistermiddag heeft de officiële opening plaats gehad van de openbare kleuterschool aan de Van Panhuyssitraat. In aanwezigheid van B. en W., verscheidende raadsleden, de inspectrice van het kleuter onderwijs, mej. M. Gelauff, schoolarts J. Niemeijer en diverse hoofden van dienst en kleuterleidsters van andere scholen, sprak wethouder P. den Otter een toespraak af. Hij herinnerde er aan dat het al enige jaren gele den is dat de gemeenteraad besloot een openbare kleuterschool te stichten. Men wist toen nog niet welke grote moeilijkheden hierbij zouden zijn te overwinnen. De zaak werd acuut toen de neutrale kleuterschool moest worden opgeheven. Uiteindelijk is toen deze oplossing ge vonden, die qua opzet en uitvoering uit stekend is geslaagd. „Het is jammer dat het gebouw niet op de geplande tijd ge reed kon komen, maar gelukkig hebben we de kinderen tijdelijk kunnen onder brengen in de kantine van de voetbal vereniging Noordwijk. Een lang gekoesterde wens is n vervulling gegaan: we hebben een eigen, mooie school", aldus de wethouder, die besloot met: „Na de sugggesties die kwa men uit de kring van de ouders, hebbeft B. en W. besloten de school „Hummels hof" te noemen. Ria van Rooyen te Noordwijk beloond voor redden van Duitse badgaste NOORDWIJK Op 6 augustus 1963 bevond de 14-jarige Ria van Rooyen, leerlinge van de christelijke huishoud school alhier, zich op het strand ten noorden van de vuurtoren, toen zij hulp geroep hoorde. Het bleek dat een viertal Duitse jon gelui in moeilijkheden was geraakt. Met gevaar voor eigen leven wist Ria Duits meisje uit zee te halen. Daarna trachtte zij vergeefs een jongen uit Dortmund te redden. Deze moedige daad was ter kennis gekomen van het Carnegie-heldenfonds. Gistermiddag werd Ria van Rooyen door burgemeester mr. G. F. W. yan Berckel in een hartelijke toespraak hiervoor huldigd. Namens het Carnegie-heldenfonds overhandigde dê burgemeester eer prachtig gouden armbandhorloge. De zaken bij D.O.S. in Noorchvijk gaan goed NOORDWIJK Onder leiding van de heer Joh. Choufour is in zaal De Boer jl. de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de Noordwijkse gymnas tiek- en sportvereniging DOS. Secretaris A. Lindhout meldde in zijn jaaroverzicht naast 100 senioren en een flink aantal pirantleden, dat iets teruggelopen wa De penningmeesteresse mevrouw F. eyenoortDe Lange was tevreden o de financiële resultaten. Het technisch verslag werd uitgebracht door mej. Catz en de heer A. Wiethaar. Zij toon den zich tevreden over het peil waarop de oefeningen staan. Elf leden ontvingen het insigne voor trouw lidmaatschap. De bestuursverkie zing had tot resultaat dat de heer Joh. Choufour werd herkozen. In de vaka- ture mevrouw Kaptein werd gekozen evr. C. LindhoutBlok. De vergadering besloot koninklijke goedkeuring aan te vragen van de statu- Diverse sprekers voerden hierna het woord, het oud-hoofd van de openbare lagere school de heer G. Marijt, het tegenwoordige hoofd de heer G. Crama, de nestor van de raad de heer E. L. de Witt (die tevens sprak namens de be sturen van de bijzondere kleuterscholen) en de inspectrice mej. M. Gelauff. De school is gebouwd volgens het semipermanente systeem en bevat de standaardindeling, twee speel-leslokalen, een ruime hal en een gezellige kamer voor de leidsters. Hoofdleidster J. Bakker, haar assistente is mej. Kimbie. Noordwijk heeft er weer een fraai schoolgebouw bij. Na de herv. kleuter school aan de Beatrixstraat en de chr. kleuterschool aan de Styntjes Duin straat, de derde die binnen enkele mi den ls geopend. Burgerlijke stand van Noordwijk NOORDWIJK GEBOREN: Marcel W, z v E J Groenewoud en M v Wetten; Hendrika J, d v C P v d Burg en A J v d Slot; Willem D, z v L Rijssel en N Hoek; Catharina C, d v S N Duivenvoor den en P Schrama; Yvonne J H, d v W J Sluys en J J M Kortekaas; Matthijs, 2 A H Andreas en K Korbee; Bastiaan, v J P v d Berg en N v Duin; Silvia C T, d v P G v Rijn en S E C Steenvoorden OVERLEDEN: T Remmerswaal, T de Vreede; M Gerinkink. GETROUWD: G J Passchier en A M Rooijen; J L van Went en E H M Geerlings; N W Admiraal en N M schier: M C Jelierse en L P van Steijn; G A J Hermans en G E G Rijnders: N J H Peschier en D C C Buschman. Jeugdige postzegelaars Noordwijk komen bijeen In Dc Zeeleeuw vergaderde gister avond de afdeling Noordwijk van Phila- telica onder leiding van de heer IV. Beukers. Na de opening bracht de heer G. J. van Houten verslag uit namens de kascontrolecommissic. Uitvoerig werd gesproken over het •eer in het leven roepen van de jeugd afdeling. Men probeert in september te gaan draaien. De heer De Boer heeft voor dit doel gratis de benedenzaal van zijn restaurant aan de Hoofdstraat afgestaan. Er volgden nog de gebruikelijke pun ten, zoals veiling en verloting en bij de rondvraag werden nog enkele huishoude lijke zaken besproken. De vergadering goed bezocht. NOORDWIJK Als straks de deuren van de RAI opengaan voor de grote rijwieltentoonstelling, zal men ook een stand kunnen zien van een Noordwijker: van Wil Koomen. Hij exposeert geen super-de-luxe- fiets of een snelle brommer, maar enkele rijwielen uit de oertijd van de fiets. Wil Koomen is enkele jaren geleden met het verzamelen van heel oude fietsen begonnen. Hij bezit thans zeer zeldzame exemplaren, die hij tijdelijk heeft opgeslagen in een pand aan de Sohoollaan in Bennebroek. uit 1900 of daaromtrent te kopen, liet hij die kans niet glippen. Het koddige geval staat vlak naas' een motor fiets. een onverwoestbare Harley Davidson uit 1922 en dan heeft de Noordwijker ook nog de beschikking over een oude auto: een Austin 1930. Wil Koomen gaat helemaal op in zijn Gevestigd in en vertrokken uit Noordwijk NOORDWIJK Ingekomen: Zwirs, Simon, van Leiden naar Karei Doorman straat 7; Revenberg, Adriana A, van Amersfoort naar Zwarteweg 20; Smits, e/v Vegt, Suzanne, van Haarlemmermeer naar Voorstraat 143; van den Berg, e/v Peeters. Maria M C, van Rijnsburg naar van Limburg Stirumstraat 18; van Duijn, Mary M, van 's-Gravenhage naar Zwarte, weg 20; Berkhout, Petrus T, van Wasse naar naar Beeklaan 278; Faber, Hanneke A, van 's-Gravenhage naar Zwarteweg 20; Claassen, Son ja J M, van Leiden naar van de Mortelstraat 53; de Jong, Johan A A, van Amsterdam naar Noraweg 20/1; van der Koogh. Peter D, van Delft naar Koepelweg 40: Wijnsma, Janke, van Bla- ricum naar Zwarteweg 20: van Onselen, e/v de Hoog. Elizabeth C, en 1 k, van Alphen a/d Rijn naar de Ruijterstraat 47a: Jansen. Johan L L, met echt Trom pert, Alida A, en 1 k, van de V.S.A. naar Voorstraat 153; Droggel, Willem P, van Kenya naar Vuurtorenplein 74; Bos, Fre- derik H, van Canada naar Quarles van Uffordstraat 4; Don, Gerrit met echt (van der Lee. Wilhelmina N. en 3 k, van Nigeria naar Vuurtorenplein 4a: de Hoog, Jan R, van Trinidad naar de Ruij terstraat 47a; Romijn, Jan H, met echt (van der Kloot, Clasina, en 2 k, van Argentinië naar Kon. Astrid Boule vard 40. Vertrokken: van Reen, Pieter, met echt Kroon, Cornelia M, van de Ruijterstraat 47a naar Sassenheim; Helder, Sjoukje, van Zwarteweg 20 naar Amsterdam: Lud- wig, Christine A, van Langevelderiaan 1 naar De Bilt (U); van Duin, e/v de Ru, Apolonia C, van Leon Senfstraat 21 naar Koog a/d Zaan; Feekes, Johannes M, van Noraweg 20/1 naar Den Helder; van Kes. teren, e/v Jansen, Maria, van Langevel deriaan 1 naar Vlaardingen; Hensing, Hendricus J A, met echt, Hermans, Wil helmina L T. en 2 k, van IJmüidcr- straat 6 naar Noordwijkerhout. Toneeluitvoering De Kaag DE KAAG Zaterdag 22 febr. geeft de toneelvereniging „Vondel" een uit voering in de jeugdherberg. Onder regie de heer P. Rienks wordt een Engels stuk van Philip Levine, vertaald door Nell Bakker, gespeeld. De titel luidt: .Twee in één klap". De avond begint om Zaterdag 29 febr. zal het stuk nogmaals worden opgevoerd, eveneens om 8 uur. Auto-ongeluk te Oegstgeest OEGSTGEEST Op de rijksweg on der Oegstgeest slipte gisteravond de heer W. J. M. uit Wassenaar met zijn auto. De auto werd totaal vernield en de heer M. kon pas na enige tijd uit het wrak worden bevrijd. j is naar het Academisch Zieken huis te Leiden gebracht. Huisdamtoernooi Leiderdorp LEIDERDORP Jeugdgroep A (tsn. 12 jaar) Pieter v. d. Leck-^Hans Kriek 20; Ton VerweijBram Loos 2—0; Arthur de Leeuw—Jan v. d. Leek 0—2. Jeugdgroep B (13 t.m. 16 jaar) Klaas de Dood—Rob Prins 0—2; Kees v. d. Voort—Bas Kluts 0—2; Martin Was- senburg—An Verwey 20. Van het een kwam het ander. En in hel rariteitenkabinet kan men naast wonder lijke vehikels 'thans ook antieke petro leumlampen vinden, die aan het eind van de vorige eeuw hun schijnsel door de kamers wierpen, een stokoude pathéfoon hoorn van hier tot ginder (maar die nog best speelt) en verscheidene dere snuisterijen uit lang vervlogen Als men over oude fietsen spreekt, denkt men vaak direct aan het type met heel hoog voorwiel en een piepklein achterwieltje. Het merkwaardige is, dat deze fietsen zeker niet zeldzaam zijn. Integendeel. De Noordwijker heeft zc eens in zijn collectie opgenomen. De Michaux uit 1895 is veel dunner gezaaid Het exemplaar dat de Noordwijker in zijn bezit heeft, is opmerkelijk gaaf. Zelfs de originele lak is nog prima. Michaux Parijzenaar die de pedalen uit vond. Aan de Michaux die in Bennebroek zien is, zitten de originele pedalen nog - van zwaar, geel koper. Onverslijtbaar De fietsen die men toen maakte, w onverslijtbaar. Men laat u een heel merk waardige vierwieler zien een Rudge uit het begin van deze eeuw die door drie personen moet worden voortbewogen. Alles is nog klokgaaf. Niet alleen aan de buitenkant, maar ook het mechanisme. Verder heeft Koomen nog een driewieler op de kop getikt een Humber die zeker zestig jaar oud is en op het >en druk bezig deze toonbaar maken. Zijn vrije tijd hij is drag linemachinist offert hij op aan het poetsen, het schuren, het schroeven, het i- en het uit elkaar halen. Verder heeft de Noordwijker ook tal m fietslampen: olie-, kaars- en carbid- lantaarns. Om die weer bruikbaar te ma ken, komt soms heel wat kijken, maar hij heeft de assistentie van zijn vriend Fred Duivenvoorde uit Voorhout, die even enthousiast is als de Noordwijker. Toen Wil Koomen een poosje ge leden de kans kreeg een kinderwagen hobby. Een liefhebberij waar veel tijd geld in gaat zitten. Zo wist hij op goede dag dat er in Middelburg een oude Michaux te koop was. Op een vrije zater dag reed hij er heen. De eigenaar was niet thuis. Die was de stad uit. De vol gende week ging hij er weer heen. Toen veranderde de fiets van eigenaar. „Soms heb je wel eens geluk bij een handelaar, in-ongeregeld. maar die gevallen zeldzaam. Het is zoeken en speuren soms gaan er weken voorbij, voor je iets op de kop kunt tikken, dat je aan staat Maar", zo zegt hij, „ik vind het allemaal reuze fascinerend en als ik het allemaal had geweten, dan was ik jaren geleden al met verzamelen begonnen". Wil Koomen op een Michaux uit 1895. Goede raad aart KLM Vice-premier 7 maart naar de West (Van onze parlementsredactie) „ER iS Veel aan gelegen dat de zeer langdurige onderhandelingen tussen de K.L.M. en de regering van de Nederlendse Antillen over de op richting van een Antilliaanse luchtvaartmaatschappij zo spoedig mogelijk tot een goed einde worden gebracht. De K.L.M. doet er verstandig aan nu haast te gaan maken". Dit zei minister Biesheuvel gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting-1964 voor het kabinet van de vice-minis ter-president. de aanpassings- Vanuit de Kamer was tijdens dit debat algemeen blijk gegeven gerustheid over het feit, dat thans de Pan American Airways en niet de KL.M. of haar Antilliaanse dochteron- derneming-in-spe gebruik maakt van de verbeterde startbanen op de Antillen en na Curasao nu ook al Aruba als tussenstation gaat aandoen. Dc Kamer vreesde, dat de Antillen zich uü wrevel over de slepende onderhande lingen tot de Panam hebben gewend en dat de K.L.M. dus in feite al haar kans heeft gemist Minister Biesheuvel legde uit, dat de Panam al geruime tijd vijfmaal per week Curasao aandoet op retourvluch ten naar Zuid-Amerika. Dat ze nu ook op Aruba gaat landen is haar eigen initiatief, niet dat van de Antilliaanse regering. De Panam is hiermee in strijd met de geldende luchtvaart overeenkomst. De nieuwe ontwikkeling hoeft niet te betekenen dat de plannen K.L.M. worden doorkruist •1 is spoed geboden. In ant woord op een nadere vraag van de heer Nederhorst (soc.) zei de vice- premier nog, dat hem niets bekend een overeenkomst tussen de Panam en de Antilliaanse landsrege ring over een luchtverbinding tussen de eilanden. Maar als een dergelijke afspraak inderdaad bestaat impliceert dit niet dat andere luchtvaartmaat schappijen zijn uitgeslotèn. SURINAMERS Veel aandacht werd bij deze begro tingsbehandeling besteed aan de soci ale moeilijkheden van dc Surinaamse arbeidskrachten in ons land. Deze men- vertrekken meestal volstrekt on voldoende geïnformeerd naar Neder land, waar ze zich niet goed kunnen aanpassen en de ene teleurstelling na de andere moeten ondergaan. De Ka mer moest dan ook concluderen, dat het in Suriname ernstig ontbreekt aan de nodige voorlichting en selectie. De heer Mellema (c.h.) waarschuwde in dit verband voor een „nieuwe vorm in slavernij". Mr. Biesheuvel hoopte spoedig een rapport over de voorlichting en selectie ontvangen, maar hij meende dat hier in de eerste plaats een taak ligt de Surinaamse regering. Ander- zou hier te lande het bedrijfsle- meer aandacht kunnen besteden de maatschappelijke begeleiding de Surinamers, want de kern van hun problemen ligt moeilijkheden. De vice-premier zal op 7 maart naar de West vertrekken voor kennisma kingsbezoeken aan Suriname en de An tillen. Het leek hem, naar hy gisteren in de Kamer verklaarde, niet verstan dig om van Nederlandse zijde nu het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van de tripartite werkgroep van de Rondetafelconferentie 1961. Beter is het de resultaten van de activiteiten in de werkgroep en een eventueel ini tiatief van Suriname tot voortzetting van de conferentie af te wachten. Mr. Biesheuvel vertrouwde erop, dat het conflict over financiële kwesties tussen de Antilliaanse landsregering en dq eilandsregering van Curagao zal worden opgelost Het gaat hier om een interne kwestie. Van Nederlandse kant mag niet met „gouden koorden" wor den gewerkt. De begroting (de laatste die de Ka mer voor 1964 te behandelen kreeg) werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. TALENTENPROJECT LEIDEN Door een misvatting schre- in wij gisteren over het onderzoek van prof. dr. F. van Heek als „het talenpro- iect". Jaarstukken Houtvaart thans goedgekeurd De aandeelhoudersvergadering, waar oor 602 aandelen waren neergelegd, heeft de heer J. van Roon uit Schiedam, oud-reder, oud-bestuurslid van de Neder landse redersvereniging en van de raad voor de zeevaart, tot enig commissaris benoemd. De op 26 september geschorste vergadering werd heropend, waarop mr. dr. F. B. Jonker, gemachtigde van het administratiekantoor De Tafelberg, ver klaarde zich gezien de gewijzigde om standigheden niet langer te zullen ver zetten tegen verlening van décharge aan de commissarissen, zodat de jaarstukken over 1962 zijn goedgekeurd. De heer Van Roon heeft de overtuiging, dat de be drijfsresultaten over 1963 niet al te fraai zullen zijn en die over 1962 zullen even- Het verslag wordt in mei of juni verwacht. Over 1964 is hij misschien wat opgewekter hoewel er de laatste weken ongunstige kentering is gekomen in de wilde vaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11