KLAVERBLADj KOFFIE Zilveren belooft Weense IJsrevue mooi te worden Vakbeweging koos te veel partij overheid Werknemers: in de steek gelaten Turkije wil Cyprus clelen Intrekking wetsontwerp „Rijnmond dreigt Installatie van Van Eibergen Baby overlijdt aan t.b.c. Marijiien MEUWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 Zoals alle jonge sportverenigingen had ook de Wiener Eissportverein zo'n kwart eeuw geleden gebrek aan contanten. Wel beschikte men over enkele schaatsartiesten cn deze waren het, die met slechts een paar koffers Europa introkken om te trachten geld bijeen te brengen voor het aanleggen, onderhouden en uitbreiden van een ysbancncomplex in de Oostenrijkse hoofdstad. Het plan slaagde volledig. Niet alleen heeft Wenen thans een enorm ijssportpaleis, waar de schooljeugd gratis naar hartelust kan rijden, maar ook een ijsrevue. die thans in geheel Europa bekendheid geniet cn die is ontstaan uit dat kleine groepje Weense ijsenthousiasten, dat 25 jaar geleden zijn eerste show gaf. De Weense IJsrevue, die vanaf woens dag 26 februari twee-en-een-halve week ijn tenten in de Haagse Houtrusthal zal oslaan, geeft derhalve een zilveren ju- lileumvoorstelling met Ingrid Wendl als iter. Inmiddels zijn het geen enkele krachten meer, die aan de revue mee werken, doch in totaal 16 solisten, een ijs- ballet van 28 meisjes, 12 boys, een orkest van 18 personen plus dirigent en ongeveer 20 man technisch personeel. In de jubileum- revue, die onder de titel „Festival der Liebe" uit komt, is speciale aandacht aan kos tuums en décors besteed. Meer dan 500 kostuums zijn voor deze revue ontworpen. Hier- is in totaal 35.000 meter stof verwerkt; voor walsjaponnen was per rok 50 meter stof nodig, zodat het niet vreemd is, dat de totale kos- ns rond het half miljoen ligt Ook van de dé cors heeft men werk ge maakt. Ontwor pen zijn zogenaam de boekdécors, waarvan de zijkan ten naar binnen en buiten kunnen worden gekapt, zo dat in uiterst korte tijd een nieuwe toneeluit monstering kan worden verkregen. Tien schijnwerpers en acht zogenaamde licht- kanonnen, alsmede 800 lampen rond de ijsvloer en in zuilen, die een onderdeel van het décor vormen, zullen voor do nodige verlichting zorgen. Revue in twee delen De revue bestaat wederom uit twee delen: „Fiesta" en „De Clown". Het eer ste deel speelt in een Mexicaans dorp. waar een Amerikaanse (Emmy Puzinger) als weldoenster optreedt. Zeer tot onge- noegem van aanstaande bruidjes helpt zij diverse jongemannen met haar geld. Wanneer zij een haar begeleidende En gelsman ook wil helpen, raakt diens ge duld uitgeput en in de avonduren vieren de Amerikaanse en de Engelsman bij de fiesta hun verlovingsfeest met de dorps genoten. „De Clown" is de titel van het tweede deel. Een danseres wil carrière maken slaat een huwelijksaanzoek af. omdat zij alleen maar een kunstenaar wil trou wen. Eerst wanneer de aanbidder als clown in dezelfde revue als de danseres optreedt, zonder dat deze laatste daar van op de hoogte is. komt de zaak voor elkaar. Uit deze summiere gegevens blijkt, dat er voldoende mogelijkheden voor Will Petter zijn. die deze verhalen trouwens heeft bedacht, om van deze jubileumrevue een boeiend schouwspel te maken. De muziek is wederom door prof. Robert Stolz gecomponeerd, die 300 composities heeft vervaardigd, doch ook van reeds lang bekende muziek en van top-hits gebruik heeft gemaakt En ten slotte mag niet onvermeld blij ven, dat de thans negenjarige mr. Jacky, de schaatsende chimpansee, weer present is, zij het voor de laatste keer, want in d« komende zomer wordt mr. Jacky gepen sioneerd Een opname uit het eerste deel van de jubileum-ijsrevue, als op muziek van Mozart wordt geschaatst en de kostuums uit Mozarts tijd, alsmede kande laars met kaarsen voor een ver rassend effect zorgen. De Bataven houden weer hun Zilveren Molen LEIDEN De K.A.V. „De Bataven" organiseert dit jaar weer een ontmoeting alle atleten op de weg: „De Zil- n Molen". Het parkoers is hetzelfde als vorig jaar, toen 110 atleten inschre- en deze eerste „Zilveren Molen" de grootste wegwedstrijd bleek te zijn. in Nederland werd gehouden. Over geasfalteerde wegen lopen de atleten Leiderdorp naar Hoogmade, Rijpwe- tering, Oud-Ade en terug naar Leider dorp. Vorig jaar kon Prov. Waterstaat i verschillende redenen de lengte van het parkoers niet opgeven, maar voor deze wedstrijd zal het parkoers worden gemeten onder toezicht van de Nationale Recordcommissie. Start: 's middags om 2 uur in Lei derdorp- Inschrijven: wedstrijdsecretariaat mej. J. van Rijn, Norremeerstraat 54, War mond, tel. 01711—451. Inschrijfgeld: 1,- op giro 424421 t.n.v. J P. van Rooyen. Inschrijving sluit 6 Geen grote daden van Madjoe en Vitesse Het zonnetje heeft de LKB-clubs Mad joe en Vitesse zaterdagmiddag niet tot grote daden kunnen Inspireren. Vitesse I verloor tegen KNS ni in de eerste klas met niet minder dan 0—5. De lange rust periode heeft de Voorschotenaren ken nelijk geen goed gedaan. De Rijnsburgers traden met enkele in vallers aan tegen Cresendo IV. Invaller Bert Schoenmaker gaf Madjoe de lei ding, maar via een strafschop brachten de Leidenacen de balans weer in even wicht. Crescendo stootte door naar 31 maar een kwartier voor het einde kwam het gelijke spel weer in zicht door een tref fer van Els Voorn (32). Een fel slot- offensief van Madjoe leverde niets op. En daarmee stelde crescendo IV zich kandidaat voor de tweede plaats. Fluks VI maakte korte metten met KNS VI (9-1). Uitslagen: Klas I: Noorderkwartier IFluks IV 7-4; Vitesse I—KNS III 0—5. Klas IIA: Crescendo IIIZuiderkwar tier IV 2—0; KNS V—Fluks V 7—0. Klas IIB: Crescendo IVMadjoe I 32; Fluks VI—KNS VI 9—1. Junioren A: Fluks AHSV 72; Da naïden AFortuna 33. Zaalhandbal De Zweedse heren- zaalhandbalploeg won gisteravond te Goeteborg met 2316 van Rusland. Bij rust had Zweden met 1310 de lei ding. Financiële positie van Warmond is vrij onzeker WARMOND Met een begeleidend schrijven hebben burgemeester en houders aan de raad de gemeentebegro ting voor 1964 aangeboden. De verbete ring die de financiële positie van d« gemeente mocht ondergaan, is niet vai: blijvende aard gebleken. Was het nog mogelijk de ontwerpbegroting voor 196.' met een saldo voor onvoorziene uitga ven ter grootte van f 23.139.33 aan t< bieden, zo moeten B. en W. thans mee delen dat de begroting voor 1964 welis waar reëel sluit, maar dal het geraam de bedrag voor onvoorziene uitgaven slechts f 11.202,40 bedraagt. Voor dekking van in 1964 te verwach ten onvoorziene uitgaven resteert eer bedrag van f 7.436,63. B. en W. achten dit bedrag onvoldoende. De saldi-reserve is ongeveer f 40.000 groot. De finan ciële positie van de gemeente op lange- termijn gezien geeft reden tot be zorgdheid. De gewone inkomsten en uitgaven zijn geraamd op f 958.681,36. Voor onvoor- s uitgaven is f 11.936.63 minder uit getrokken dan in het voorafgaande jaar. lic-tgeen uiteindelijk leidt tot een werke lijke stijging der uitgaven met f 107.443.57 Indien de rente en aflossing van de ten behoeve van de woningbouw verstrekte voorschotten buiten beschouwing wor den gelaten zijn de kapitaalsla9ten voor 1963 en 1964 geraamd op f 117.800,76 en .017,77. Deze kostengroep zal in 1964 een hogere uitgaaf van f 11.217,01 vergen. De personeelskosten vertonen nog steeds stijgende lijn. Het to- van de geraamde personeelskos- bedraagt f 219 127.37 (voor 1963 f 183.661,07); sociale voorzieningen f35.807,90 (vóór 1963 f 28.001,331. uitgaven van de gewone dienst zijn als volgt geraamd: algemeen beheer f 192.887,17 (f 170.767,29). openbare veiligheid f 30.143,44 (f29.581.43). volksgezondheid f 22.355,42 (f 16.311.03). volkshuisvesting f 9.071,26 (f 8.356,14). openbare werken f 120.567,87 (f 105.864.90) onderwijs f 92.908,16 (f 81.514.43), maat schappelijke steun f72.298.56 (f 70-010.96). economische aangelegenheden f5198,73 (f 5.475,96). De begroting voor het waterleidin drijf sluit met een batig saldo f 1.165,35. De heer Aarden, die gesteund werd door een groot deel van zijn fractie, venste voor dit dreigement niet te wichten. Hij handhaafde zijn voorstel len. De fracties van de V.V.D., A.R.P. C.Ii.U. en een niet onbelangrijk aan tal K.V.P.-ers hadden echter de zijde r gekozen. Een punt van onzekerheid was evenwel nog de houding van de P.v.d.A. Haar woord voerder, drs. Westerhout, stond niet af- ijzend tegenover de gedachte van de heer Aarden, maar het risico dat het worden ingetrokken, groot en daarom tegen de amendemen- wetsontwerp zc was hem toch kondigde hij at te zullen Engelse league Arsenal is weer in de opmars Swansea Town heeft zich gisteravond geplaatst voor de kwartfinales vaij het toernooi om de F.A. Cup. door op eigen terrein de replay tegen Stoke City met 20 te winnen De volgende tegenstan der van Swansea is Liverpool. Voorts werden nog een aantal wedstrijden voor de competitie gespeeld. De uitslagen waren: eerste divisie: Ipswich Town- Arsenal 12; Everton-Birmingtïam City 30: tweede divisie: Bury-Swindon Town 10; Northampton Town-Ply mouth Argyle 00. Duitse iudoorteuuistitels Trudy Groenman in kwartfinales Na An ja Lepoutre, die zich gisteren reeds plaatste, heeft ook Trudy Groen man in de strijd om de Westduitse in-i doortennistitels te Bremen de kwartfina les van het damesenkelspel bereikt. Onze landgenote won zonder moeite van de Duitse Renate Breuer: 60. 61. Betty Stoeve werd uitgeschakeld door de Zweedse Bartholdson (5—7. 63, 36) en Els Krocke verloor met 36, 16 van Heide Schildknecht (W.Dld.). De belangrijkste uitslagen - in het ge mengd dubbelspel waren: Trudy Groen man—Beust (Ned.-Fr.) versl. Cardell— Sturdza (Spanje—Zw.) 7—5, 3—6. 7—5; Jenny Ridderhof—Drossart (Ned.—B) versl Schad—Leclercq (Did—Fr) 7—5. 57. 61; StollbergPloetz (Did) versl Els Krocke—Vanderborght (Ned—Belg) 6—2. 6—3. Jenny Ridderhof bereikte als derde Ne derlandse deelneemster de kwartfinales van het damesenkelspel door een zege in drie sets op de Duitse mej. Hacks: 64. 4—6. 64. Zoneloernooi Moskou Gelier en Korchnoi verliezen Gisteren is in Moskou een zone-schaak toernooi van de FIDE begonnen, waaraan wordt deelgenomen door zes Russische schakers. Dit zestal strijdt om drie plaat sen in het interzonale toernooi, dat zoals bekend van 20 mei tot 25 juni in Am sterdam wordt gehouden De uitslagen van de eerste ronde waren: Kholmov- Korchnoi 10; Suetin-Geller 10: Spass_ ky-Bronstein Vz. Tennis Na maandag reeds te zijn uit geschakeld in het hcrcncnkclspcl heeft onze landgenoot Tom Okker in het inter nationale tennistoernooi te Johannesburg gisteren opnieuw twee nederlagen gele den. Met de Zuidafrikaan Smith verloor hij in het herendubbelspel met 63, 63 van Maud en Wopert (Zuid-Afrika*. Met de Zuidafrikaanse Esme Emmanuel als Partner was Okker in het gemengd dub belspel niet opgewassen tegen de als eerste geplaatste Zuidafrikaanse combi natie Gordon en Jean Forbes: 36, 79. Dr. Albeda over loonpolitiek: (Van onze soc.-econ. redactie \Y/~AT er op loonpolitiek en al hét algemeen op sociaal-econo misch terrein de laatste jaren in Ne derland gebeurd is, toont aan, dat de vakbeweging zich al te zeer ge ïdentificeerd heeft met het over heidsbeleid. De werknemersvakbe weging kan deze samenwerking met de overheid niet radicaal afwijzen. Het mede vorm geven aan het over heidsbeleid is ook een wezenlijk be lang voor de vakbeweging, maar anderzijds zal zij toch meer kritisch en dus onafhankelijk in de samenle ving moeten opereren. Over dit dualisme in de taak van de vakbeweging sprak gisteravond de Chr. Besturenbond te Muizen (N.H.) de secretaris van het C.N.V.. dr. W. Albeda. Dc lieer Albeda geloof de dat dit dualisme voor de vakbe weging onvermijdelijk is. De vakbe weging zal ernstig moeten waken tegen een zich te uitsluitend opstellen aan de zijde van de samenlevingsver banden tegenover de overheid. Alleen op deze wijze, aldus dr. Albeda. zal dc Nederlandse vakbeweging in staat blijken het algemeen belang zo goed mogelijk te behartigen. De vakvereniging zal niet mogen ontaarden tot een staats orgaan. maar evenmin het eigen belang der werknemers mogen doorzetten ten koste van de rechten van de andere medeburgers. Ondoorzichtig Op de vraag, in hoeverre de vakbe weging aan het regeringsbeleid mag mee werken. antwoordde de C.N.V.-secretaris, dat het meegaan met het overheidsbeleid alleen aanvaardbaar is voor zover het voor de werknemers nog doorzichtig en dus aanvaardbaar is te maken. De laatste jaren heeft de vakbeweging echter ook overheidsbeleid voor haar rekening ge nomen, dat voor haar leden niet meer doorzichtig en aanvaardbaar was. Dr. Albeda dacht daarbij niet zozeer aan bepaalde stappen van de overheid Gewichtheffen De Russische ge- wichtheffer Vladimir Golovanov heeft gisteren in Moskou het wereldrecord veehandig drukken in de lichtzwaarge- ichtklasse verbeterd en gebracht op 53,5 kg. Het oude record stond met 160 kg sedert 6 dec. van het vorig jaar op zijn en vakbeweging als wel aan het achter wege laten van maatregelen, die dc cen tralisatie binnen de vakbeweging hadden kunnen tegengaan. Zo was de vakbeweging niet of nog onvoldoende aanwezig daar, waai arbeider zijn arbeidsprestatie lever in de onderneming. Op de directe werk omstandigheden van de arbeider is te weinig invloed uitgeoefend, omdat de aandacht voor een groot deel lag bij de werkzaamheden op centraal nh bij de bedrijfstak en in dc Stichting de Arbeid. Het is daarom de vraag, aldus dr. Albeda. of in de toekomst zo sterk castgehouden zal moeter worden c.a.o.'s per bedrijfstak, zoals we deze thans kennen. De ondernemings-c.a.o. zal aan belang rijkheid moeten winnen. De afgelopen jaren is bij de werknemer te sterk ge suggereerd, dat de overheid en vakbe weging zich als het ware in onderlinge verbondenheid tegenover de werknemer hadden opgesteld. De werknemer zal de toekomst meer persoonlijk bfj het werk van dc vakvereniging betrokken moeten worden, dus op het vlak van onderneming. Ilier kan hjj de zaken m zien en hier voelt hij zich bij de zaken betrokken. Wil. de vakbeweging een juist beleid voeren, dan zal in de toekomst samen werking met de overheid alleen moge lijk zijn, indien hieraan duidelijke gren zen worden gesteld en indien de sociale gezindheid van deze overheid boven alle twijfel verheven is, aldus dr. Albeda (Vervolg van pagina 1) Als enige bestendige oplossing ziet net dan ook slechts de verdeling van de twee bevolkingsgroepen binnen een federale staat. Ook kunnen twee afzonderlijke staten worden gevormd, die uiteindelijk met Griekenland en Turkije zouden mensmelten, waardoor de grens op Cy prus de staatsgrens tussen Griekenland en Turkije zou vormen. Dit zou geen gevaarlijke ontwikkeling zijn, want beide landen verlangen er niel naar elkaar te bestrijden, aldus eer, Turkse woordvoerder. Veel zorgen maakt men zich in Lon den over dc grote hoeveelheid wapens, die naar Cyprus wordt gebracht- met in stemming van president Makarios. Ook vreest men dat er moeilijkheden ver wacht kunnen worden van de zijde van ongeveer 30.000 Grieks-Cyprioten, die thans op het eiland een ongeregeld leger hebben gevormd. Toxopeus zei: „Onaanvaardbaar" Bij aanvaarding amendement (Van onze parlementsredactie) TAE Tweede Kamer is gistermiddag bij de behandeling van het wetsont- werp „Rijnmond" vrij onverwachts op moeilijkheden gestuit. Die ont stonden doorda/t minister Toxopeus het „onaanvaardbaar" uitsprak over de amendementen van de KVP-er drs. Aarden om de Rijnmondraad zekere bevoegdheden te geven op het punt van de rechtstreekse belangenbeharti ging. De bewindsman wilde niet direct met z'n portefeuille rammelen, maar hij liet wel weten, dat als de amendementen-Aarden mochten wor den aanvaard, hij schorsing van de beraadslagingen zal vragen. „De eerste mogelijkheid is dan, dat ik het hele wetsontwerp intrek", zo voegde hij eraan toe. Het persoonlijke verkla ring, die niet de instemming had van andere socialisten. Want P.v.d.A.-frac' ieleider dr. Vondeling beklom on middellijk het spreekgestoelte om de Kamer voor te stellen de beraadslagin- et aan de orde zijnde artikel en de amendementen-Aarden te schorsen. Dit voorstel wekte nogal wat ver bazing in de Kamer. Dr. Vondeling motiveerde het met een verwijzing 'erdeeldheid in de K.V.P.- deel vóór en een ander deel tegen de amendementen-Aarden is." Om te we- te komen hoe groot die twee delen zijn, hebben wij nu behoefte aan enig beraad alvorens een beslissing te ne men". aldus dr. Vondeling. K.V.P.- fractic waarvan zoals gezegd een fractieleider drs. Schmelzer vond dat maar eefl rare motivering. „Wij bekij ken deze zèak op z'n eigen merites, ongeacht het standpunt van de P.v.d.A. en ik had verwacht dat de heer Von deling c.s. dit ook zou doen", zo klaarde hij. Waarop dr. Vondeling pliceerde: ..Het gaat hier niet alleen om de merites van de amendementen- Aarden, maar ook om die van het wetsontwerp". Het was al met al duidelijk, dat de heer Westerhout naar de smaak vat: zijn politieke vrienden te vroeg vooi het ministeriële „onaanvaardbaar' door de knieën was gegaan. Hij dreig de daarmee immers zijn fractie de ge legenheid te ontnemen minister Toxo peus danig in het nauw te brengen Twee Til burgers verdacht van 30 inbraken De Bossche recherche deelt mede dat de twee Tilburgers. die zij maandagavond gearresteerd heetf bekend hebben dat zij in de nacht van 30 november op 1 december jl. in Tilburg een juwelendief- stal hebben gepleegd. Het zijn de 24- jarige los arbeider F. S. en de 37-jarige huisvrouw M. van der S.-B. Zij worden ervan verdacht ook nog bij een dertigtal andere inbraken be trokken te zijn geweest die in de afgelo pen maanden in Tilburg en omgeving gepleegd zijn De Veenkoloniale Bank voor Hypo theek en Scheepsverband heeft in 1963 voor f 16 miljoen hypotheken verstrekt (tegen in het recordjaar 1962 f 20 min. De winst is iets gestegen. Voorgesteld wordt het dividend over het verhoogde kapitaal weer op 29 pet. te bepalen. de schuld daarvan bij de K.VJ?. te leggen. Intussen ging de Kamer vrijwel algemene stemmen met het voorstel-Vondeling akkoord. Wel iswaar hadden de heren Schmelzer (kath. v.), Corver (lib.) en Elfferich (a.r. tevoren verklaard aan verdere schorsing geen enkele behoefte te heb ben, maar ten slotte wilde de Kamer de socialisten de mogelijkheid van enig tussentijds beraad niet onthouden- Consequenties Over dc amendementen-Aarden m het begin van de Kamervcrgade- :ng van hedenmiddag worden ge stemd. Worden ze verworpen, dan kan daarna het wetsontwerp worden aange- ïn. Als ze worden aanvaard van de P.v.d.A. zal daarbij hoogstwaarschijnlijk van doorslaggev de betekenis zijn; hoewel b.v. de heer Westerhout niet meer terug kan), dan is het wetsontwerp voorlopig van baan. Mr. Toxopeus noemde dit de eerste consequentie van een eventuele aanvaarding van de amendementen. Over verdere consequenties sprak hij niet. De veronderstelling dat hjj ook nog zou overwegen af te treden, niet bepaald voor de hand. maar vraag rijst of de minster dan wel het politiek zo zwaar geladen woord ..on aanvaardbaar" had mogen gebruiken. De minister had vorige week de voorstellen van de heer Aarden al „destructief" genoemd, omdat ze gemeentelijke autonomie aantasten liet experimentele karakter van Rijnmond-project teniet doen. Gisteren herhaalde de bewindsman deze spraak. De heer Aarden wond hier nogal over op. Op felle toon weet hij mr. Toxopeus. dat deze zijn amendementen niet eens goed had ge lezen. Dit ging Kamervoorzitter Van Thiel te ver. Hij verzocht de K.V.P.- er zich te matigen. De heren Elfferich (a.r,) en Corver (lib.) waren het met de minister eens. dat aanvaarding de amendementen-Aarden de hele structuur van het wetsontwerp op de helling zou brengen. De Kamer zou vanmiddag ook nog over andere wijzigingsvoorstellen be slissen. Eén belangrijk amendement heeft ze gisteren al aanvaard- Met 68 stemmen vóór cn 58 tegen aanvaarddi ze het voorstel-Elfferich (a.r.) om alle 81 leden van de Rijnmondraad recht streeks te laten kiezen. Minister Toxo peus voelde hier niet voor, maar hei „onaanvaardbaar" kwam in dit geval niet over zijn lippen. 'Van onze soc.-ecoin. redactie) Op 24 maart zal het C.N.V. in een a! gemene vergadering, te beleggen in ht gebouw voor kunsten en wetenschap- te Utrecht, officieel het voorzitter schap van hot C.N.V. overdragen aan de vanmorgen met algemene stemmen ge kozen niieuwe voorzitter van het vak verbond, de heer J. van Eibergen. De heer Van Eibergen neemt op 23 maart in een vergadering van de bondsraad afscheid van de Nederlandse christelij ke bond van werknemers in de hout en bouwnijverheid. (Vervolg van pagina 1) Kortgeleden nog in oktober 1963 is bij het bevolkingsonderzoek in deze gemeente een aantal vrij ernstige geval len opgespoord. De vader van de nu overleden baby is destijds ook doorge licht. maar toen werden geen afwijkingen geconstateerd. Deze situatie wordt nu verontrustend genoeg geacht, om een grootscheepse actie te onderenemen ten einde de haard van de infectie op te spo ren. De uitslag zal aan moeten tonen of hier sprake is van een tuberculose-ex- plosie. Vooral op de scholen wordt inten sief gewerkt met de z.g. Mantoux-reactie- proef, waarna zij die reageren worden doorgelicht. Met nadruk wordt erop ge wezen dat dit geen inëntjng is.;maar de geperfectioneerde vorm van het vroegere „schrapje". Er zijn ook plannen om alle leerlingen van een lagere technische school uit Slie- drecht door te lichten. Deze school is be zocht door een van de kinderen die thans zijn opgespoord. Het zal overigens nog wel zes weken duren voordat definitief vaststaat in welke mate de besmetting om zich heen heeft gegrepen. Het zal dan namelijk 'met het oog op de incubatie periode nodig zijn om opnieuw alle schoolkinderen het Mantoux-prikje te ge ven. Reden tot ongerustheid behoeft vooralsnog niet te bestaan, ook niet als de kinderen na de Mantoux-proef voor een nader onderzoek moeten worden doorgelicht (Vervolg van pagina 1) De regering is daartoe evenwel ook thans niet bereid, zo bleek uit het ant woord van de minister-president Mr. Marijnen verklaarde zich niet bereid om te erkennen, dat er in de handhaving van de ambassadeur bijzondere risico's zijn gelegen en bezigde in dit verband de zegswijze: een gewaarschuwd, man telt voor twee. Bovendien heeft minis ter Luns in het gebeurde aanleiding gevonden om aan alle chefs de mission een rondschrijven te zenden, waarin hij er de nadruk op legt dat zij ambas sadeurs van de regering zijn en instructies ontvangen van de minister van buitenlandse zaken. (Mevr. van Om meren (Comm.): „Ik had gedacht dat de minister er bij de diplomaten beter de wind onder had.") Premier Marijnen wees er voorts op, dat de heer Van Panhuys was terecht gewezen vanwege het aan prinses Irene gegeven advies inzake het omstreden vraaggesprek en omdat hij de minister van buitenlandse zaken niet had inge licht. Hij heeft de situatie verkeerd be oordeeld en dit heeft geleid tot een maatregel, die verzwaard is door de omstandigheid dat deze in de open baarheid is gekomen. Op de vraag van ir. Vos of de am bassadeur zelf ontslag had aangeboden, antwoordde mr. Marijnen, dat het vra gen van ontslag iets anders is dan de verklaring, dat men akkoord gaat met wat de regering zal beslissen. Het laat ste betitelde hij als te prijzen courtoisie (Hoffelijkheid). Geen toelali ngsexamen B. en W. Den Haag onjuist gehandeld Prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer (a.r.p.) heeft de minis ter van O. K. en W. schriftelijke vragen gesteld over de plannen van de gemeen te Den Haag om niet langer door middel van een toelatingsexamen te bepalen welke kandidaten geschikt zijn voor de gemeentelijke hogere burgerscholen. Geïnformeerd wordt of dit voornemen in overeenstemming is met de gestelde regels en zo niet, of dan de minister het Haags gemeentebestuur wil wijzen Op de onjuistheid van heit voornemen. Unilas: De zuivere innerlijke waarde van het aandeel was op 17 februari (15 januari) f 485 (487), en de pro forma afgifteprijs f 505 (507). een geurige pijpmelange KOFFIEBRANDERIJ EN THEEHANDEL HET KLAVERBLAD - SINDS 1769 LEIDEN VERKRIJGBAAR BIJ UW WINKELIER Het Bestuur der Stichting voor Montessori-onderwijs te Leiden en omgeving nodigt alle belangstellenden uit tot het bijwonen van een voordracht door Prof. Dr. J. Koning over: „DE LAGERE SCHOOL IN VERBAND MET VERSCHILLENDE VORMEN VAN VOORTGEZET ONDERWIJS" (Mammoetwet) op dinsdag 25 februari a.s. om 8 uur in de school Louise de Colignylaan 29. Oegstgeest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9