Verdachte roofmoord: ik voerde innerlijk bevel uit Oude wantrouwen is nieuw leven ingeblaz en ff jfcf WNKUWUCHAUffÊÜR EN-"QQE"JE Rfcisf -Jfl P0ST0HBE8MJF Minder wind Dertien kandidaten in de halve finale Mariaheide: Dank u wel chauffeur en goede reis 7 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 JN Noord-Europa en ook in onze om geving houdt het winterweer aan. In het zuiden van Zweden kwam on geveer 25 graden, en in Denemarken omstreeks 15 graden vorst voor. In Nederland en Noord-Duitsland vroor het in de afgelopen nacht even wel minder dan 5 graden. De minder lagere temperaturen in onze omgeving hielden verband met een wolkenge- bied van grote omvang, dat samenhing met een depressie die over Frankrijk in de richting van de Middellandse Zee koerste. De depressie wordt ge volgd door een rug van hoge lucht druk. Daardoor zal de bewolking in ons land van het noorden uit gaan af nemen. De dagelijkse gang in de tem peratuur wordt daarom groter, in de nacht is, vooral in het noordoosten en oosten van het land. matige vorst mo gelijk, maar overdag kan de tempera tuur in het algemeen iets boven het vriespunt oplopen. Mede door de af nemende wind wordt het weer over dag minder onaangenaam. De neer- slagkansen zijn klein. ZON EN MAAN Donderdag 20 februari: zon op 7.48, onder 18.01: maan op 11.04, onder 1.32. 20 februari eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 20 februari: 7.41 v.m.; 20.07 n.m. Van Maerlantprijs voor prof. Stolk De eerste Jacob van Maerlant-prijs voor populair wetenschappelijke publikaties. ingesteld door de stichting IVIO is toe gekend aan de Amsterdamse hoogleraar prof dr. A. Stolk voor zijn in 1963 in de AO-'reeks verschenen boekje „Primitief gedrag" dat gewijd is aan proto-psycho- logie. De prijs, bestaande uit een bedrag van f 500 en een speciaal gegoten kleine luidklok, is vanmiddag aan professor Stolk (hoogleraar aan de medische facul teit der Vrije Universiteit) uitgereikt in een 'bijeenkomst in Amsterdam. Officier eist acht jaar gevangenisstraf pkE officier van justitie bij de rccht- bank te Arnhem mr. A. J. J. Pfeil heeft gisteren acht jaar gevan genisstraf en ter beschikkingstel ling van de regering geëist tegen de 22-jarige laborant Ronald D. uit Nij megen. De man wordt ervan ver dacht op 21 december 1962 in een bos nabij het bejaardentehuis „Le vensavond" bij Nijmegen zijn collega en enige vriend, de 30-jarige fa brieksarbeider H. Peters uit Groes- beek van het leven te hebben be roofd. Hij zou dit misdrijf hebben gepleegd om zich meester te maken van twee weken loon die Peters een uur tevoren had gebeurd. Zelf was hij platzak om dat hij al enige weken in de ziektewet liep. Van het geroofde geld, ongeveer 170 kocht hij nog diezelfde avond een horloge voor zijn meisje, de rest besteedde hij aan aankoop van schoe- Verdachte bekende zijn vriend te heb ben meegelokt naar een stille plaats buiten Nijmegen onder het voorwendsel, zijn vriend die een vogelliefhebber was. een adres te brengen waar zeldzame kanaries te koop zouden zijn. Peters zette verdachte achterop zijn bromfiets. Toen hij merkte dat ze in een stil bos beland den, stopte hij en vroeg naar de reden de merkwaardige tocht. Verdachte stak hem toen met een mes in de rug Peters vluchtte, maar de laborant haalde hem in en bracht hem nog een aantal steken toe. Toen het slachtoffer bleef Huiveringwekkend verleden liggen begaf hij zich naar de bromfiets en reed weg. Een reconstructie van het misdrijf op de film opgenomen en werd tijdens de zitting tot in details vertoond. Verdachte die uit Indonesië komt en daar contact had gehad met spiritisten, ontkende dat roofmoord het motief zou zijn gew Hij ging pas tot de diefstal van het loon zakje over toen hij bedacht dat het geld voor het slachtoffer toch geen nut kon hebben. Hij had een verklaring het misdrijf die nauw verband houdt met zijn labiele geestesgesteldheid en me huiveringwekkende familie-omstandig heden. Rapporten Uit rapporten is gebleken ei raadsman mr. G. de Meulder legde daar in zijn pleidooi later de nadruk op dat hij op 17-jarige leeftijd in Makassar door zjjn moeder, die een wrok tegen hem heeft, en door zijn stiefvader is ach tergelaten. Op nog jeugdiger leeftijd hij menigmaal ernstig mishandeld. Toen hij veertien jaar was werd hij zonder meer naar het Leger des Heils gestuurd. Zijn stiefvader wilde hem meer in huis toelaten. Uit Nederland schreef de man naar de weeskamer te Makassar dat Ronald niet moest probe ren naar hem toe te komen want hij zou hem doodslaan. De jongen wendde zich tot een doekoen een medicijnman) deze ried hem aan zijn vader, die Dr. Beerekamp over rooms-katholicisme: (Van onze parlementsredact-ie) In het hypothetische geval, dat de goedkeuring wordt gevraagd voo een huwelijk van een r.-k. troonop volgster zal de spanning tussen on: beginselprogram, dat uitspreekt dat Nederland bestuurd moet worden als een christelijke staat in protestants: zin en het op de troon helpen var een r.-k. koning voorlopig nog groot en onder bepaalde omstandigheden te groot zijn. Ik zeg nadrukkelijk: voorlopig. Onze inzichten kunnen zich wijzigen en de r.-k. kerk kan door haar verdere evolutie iedere oorzaak van zorg bij ons wegnemen. Aldus betoogde gistermiddag de c.n. woordvoerder dr. J. W. Beerekamp in de Eerste Kamer. Alvorens hij tot deze uitspraak kwam, had hij opgemerkt: „He eigenlijk overbodig om te zeggen, dat wij ten allen tijde de grondwet zullen respecteren. Die grondwet kent de gelijkheid, dat iemand met een andere geloofsovertuiging dan de traditionele automatisch de troon bestijgt. Een on gehuwde of een reeds vroeger met toe stemming van het parlement gehuwde troonopvolger geeft geen enkel constitu tioneel probleem. Deze bestijgt de troon zonder dat de Staten-Generaal daar over een uitspraak wordt gevraagd. Daarnaast staat het geval, dat voor een huwelijk toestemming moet wor den gevraagd. Maar dan hebben wij niet alleen te maken met het staats recht, maar ook met het beleid. En beleid heeft zowel te maken met prin cipiële overtuiging als met de omstan digheden van grote diversiteit, waar mee het concrete geval omgeven is. Zoals ieder vorstenkind binnen de gren zen van het burgerlijk wetboek het recht heeft om te huwen met wie het wil, zo heeft ieder lid van de Staten- Generaal binnen de grenzen van de grondwet de verplichting en het recht om die beleidsbeslissing te nemen, die zijn geweten en het staatsbelang hem voorschrijven. Tenslotte zei dr. Beerekamp dat het voor hem volledig aanvaardbaar zou zijn wanneer een der prinsessen in het huwelük zou treden met „een jonge man, gesierd met de hoogste gaven van hoofd en hart, behorende tot de lagere adel of het patriciaat." Goed beleid Dr. W. P. Berghuis (a.r.) heeft gis termiddag in de Eerste Kamer be toogd, dat met betrekking tot de ver loving van prinses Irene een goed beleid is gevoerd, ten eerste omdat de positie van de constitutionele mo narchie gaaf is gehouden en ten tweede omdat de vrijheid van de persoonlijke keuze is geëerbiedigd. Ingaande op de vraag of een rooms- katholieke telg van het Oranjehuis de troon kan bezetten, stelde spr, voorop, dat dit in zekere zin een academische vraag is. ,,Maar als men mij in principiële zin de vraag stelt of een r.k. vorst de Nederlandse troon kan en mag bezet ten. dan antwoord ik: jazeker, er is niets in ons constitutionele bestel, dat dit uitsluit. Het is nergens verboden en een eventueel verlangen om een derge lijk verbod in onze constitutie op te nemen, zou een discriminerende hou ding zijn ten opzichte van de hier gel dende geloofsvrijheid. Een dergelijk verlangen zou niet alleen niet in over eenstemming zijn met ons constitutio nele bestel, maar evenmin met datge ne, wat de stichter van ons nationale bestel en de stichter van ons vorsten huis, Willem van Oranje in zijn strijd om de geestelijke vrijheid heeft bewo- Berghuis: „Eenheid rond troon dient bewaard" gen. Onze grondwet onderscheidt zich zeer gunstig van die constituties, zoals bijvoorbeeld die van Spanje, waarin een bepaalde godsdienst voor de vorst wordt voorgeschreven. Onze grondwet is duidelijk: zij kent geen discrimina tie op grond van kerkelijke keuze. Er geen sprake van, dat een wettige kunnen worden ge- n zijn kerkelijke po ning gehouden moeten worden met de gevoelens en gevoeligheden van ons volk in zoverre die redelijk zijn. Dan kèn ook spelen de noodzakelijkheid ■an politieke rust om een regerend •orst of om het vorstenhuis dan kan ook meespelen het behoud van het grote goed van de constitutionele mo narchie, die gediend is met vermijding een koningsstrijd. Op alle vragen, die zich kunnen voordoen, moet men gezamenlijk een antwoord vinden, dat het belang is van het land en het vorstenhuis. Een antwoord, waardoor de eenheid van het volk rond de troon niet wordt verbroken". troonopvolger weerd op grond 1 ISiet alles Dit, aldus dr. Berghuis, is dacht ik een principieel antwoord op een princi piële vraag. Maar daarmee is niet voor alle tijden en omstandigheden alles ge zegd. Want daarmee is de kerkelijke positie niet een irrelevante zaak gewor den. Blijft in een voorkomend geval de vraag of het wenselijk en verstan dig is en in het belang van land en vorstenhuis. Op deze vraag kan men niet in algemene zin'een volstrekt ant woord geven; men kan dat alleen doen wanneer het geval zich voordoet en men alle omstandigheden van dat ogen blik kent. Dan doet zich in volle om vang de verantwoordelijkheid van de regering c.q. van de staten-gencraal gelden, een verantwoordelijkheid, die dan door allen, of zij nu r.k. of protes tant of geen van beiden zijn, moet wor den beseft. Dan zullen vele factoren in rekening moeten worden gebracht om tot een verantwoorde beslissing te ko men. En dan kèn tot die factoren be horen de staatkundige historie van on: land alsmede de historie van ons vor stenhuis. die beide sterk aan de refor matie zijn verbonden. Dan kan reke- tijdens de oorlog in Birma was omge komen, op te roepen. Hij kreeg tenslotte een boodschap dat hij een mens moest doden. Later nifesteerde zich de opdracht de stiefvader te vermoorden. In Nederland gekomen is hij inderdaad naar de stiefvader gegaan, maar deze boezemde hem zoveel angst in dat hij niet durfde. Daarop veranderde de opdracht. Vol gens de innerlijke stemmen moest hij toen zijn enige vriend. H. Peters, dood steken. En dit bevel voerde hij uit. Hij zei voor de rechtbank dat het een macht was sterker dan hem zelf, Psychiaters Twee psychiaters hebben een oordeel over verdachte uitgesproken. Eerst pro fessor Kloek van de observatiekliniek te Utrecht. Deze acht D. dusdanig geeste lijk gestoord dat hem het misdrijf niet kan worden toegerekend. Zijn gedragin gen waren die van een krankzinnige, want de stem ging ook nog te Utrecht voort hem aan te zetten iemand te do den. De verplegers waren bang voor hem. De tweede psychiater was dr. Kroft van de Sint Servatius inrichting te Venray Deze heeft hem langer kunnen obser veren dan prof. Kloek. Na een insuline kuur werd hij rutsiger. Volgens deze psychiater was D. tijdens het delict lij dende aan ziekelijke storing van de geest vermogens en daarom sterk verminderd toerekeningsvatbaar. De officier wenste in zfjn requisitoii geen geloof te hechten aan de „stem theorie". De verdachte had pas b(j latere verhoren van de opdracht tot moorc wag gemaakt. Volgens de mening va officier mag verdachte dan een verwarde geest zijn, hij was toch maar in staat tot een zekere „planning". Verdachte heeft een afschuwelijke daad begaan en toont geen berouw, aldus de officier. Labiel De raadsman, mr. De Meulder, ging a zijn pleidooi uitvoerig in op de droe- ige jeugdervaringen van zijn cliënt op Celebes. Door gruwelijke verwaarlozing constante mishandelingen ontstond bi; deze geestelijk labiele jongen een patho logische haat tegen zijn stiefvader, zo betoogde hij. Voor het misdrijf gepleegd werd heeft hij tegen zijn omgeving en tegen doktoren bij wie hij in behan deling was meermalen gewaagd van de stemmen die hem tot moord aanzetten, maar men zag hem aan voor een „oos terse fantast". Met prof. Kloek is mr. De Meulder van oordeel dat verdachte ontoerekenbaar en dus niet strafbaar is. Volgens plei ter moet Ronald D. worden ontslagen van alle rechtsvervolging. Wel erkende de raadsman dat in ieder geval ter be schikkingstelling van de regering moet worden gesteld omdat dit in het belang de openbare orde helaas absoluut Wanneer krijgt jong echtpaar woning? "Sinds ons trouwen, toen we aan ons tweepersoonshuishoudinkje begonnen, sparen we CO-OP gezinsobligaties", zegt Mevrouw M. D. van Baarle-Warmenhoven, Mathenesserdijk 290 B in Rotter dam. "Dat loopt lekker op en toch voel ik de dubbeltjes-uitgaven niet. Bijna bezitten we nu de tweede obligatie. Als zoveel jonge gezinnen zijn we inwonend e»n hopen natuurlijk gauw een eigen huis te krijgen. Maar dat zal wel het een en ander kosten. De obligaties met die fantastische 7% CO-OP consumentenrente zullen dan goed van pas komen om die grotere woning net zo fijn in te richten als onze miniatuur behuizing nu". Concours moderne muziek JN het Utrechtse Conservatorium houden de leerlingen zich op het ogenblik opmerkelijk rustig. Want daar is nu iets aan de gang. dat hen allen sterk bezig houdt en waa: zijzelf op de een of andere wijze meedoen, n.l. het ..Europees Con cours voor vertolkers van muziek van onze tijd". Uit West-Duitsland, Engeland. Frankrijk, Polen, Spanje, Tsjechoslowakije, Zwit serland en natuurlijk uit ons land zijn deelnemers naar Utrecht gekomen. 45 in aantal, en misschien is er gister avond nog een komen binnenvallen aan wie een paspoort eerst geweigerd en later toch nog verstrekt is. Al deze kandidaten zijn bij conservatoriumleer lingen ondergebracht en zij hebben doende dus supporters gekregen! lyTARIAHEIDE voert duidelijk actie. ..Verzoek", „Langzaam rijden a.u.b. wij hebben onze kinderen lief" staat op een levensgroot bord van 1.50 bij 125 m, daar neergezet door enkele bewoners van het Brabantse Maria heide die nog steeds een grotere ver keersveiligheid eisen. Wanneer de automobilist het grote bord ge; seerd is (en al of niet langzaam reden heeft) staat er een paar meter verder weer een bord: „Het woord „verzoek" is doorgestreept, onder twee lachende kindertjes staat: „Dank u wd chauffeur en goede reis". Het Verbond voor Veilig Verkeer loodst overigens van vandaag af de schoolkinderen van Mariaheide over de drukke verkeersweg. Er zij nog meer instanties, die zich met de zaak zijn gaan bemoeien: nisterie van defensie is bereid door de genie een loopbrug over de weg te laten aanleggen waardoor voor de kinderen een veilige overtocht wordt gewaarborgd oorstel is doorgegeven aan het ministerie van verkeer en waterstaat. Verkeer en waterstaat heeft het voor- 1 weer voorgelegd aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, de wegbe- heerders. De consulenten van het verbond wa- van mening, dat de automobilist door de beplanting langs de weg geenszins! het idee heeft door een dorp te rijden De kinderen moet in ieder geval enig inzicht in het verkeer worden bijge bracht. vinden zü. Gemeenschapsbelangen Mariaheide ontevreden met de door G.S. aan de minister voorgestelde snelheidsbeperking van 70 km. Er ging vandaag een lijvig rekest naar het ministerie van verkeer waterstaat, dat vandaag meedeelde, dat de maximumsnlheid van 70 km met ingang van morgen is vastgesteld. Wethouder Dobbelsteen heide wil omlegging van iheide heen. ïrigensde borden, die Maria- de weg |aÜtNCZMMRlJDf.NA,lfS UEF1 siHEBi vvT4 1 p - - *1* 2* HOOFDSTUK 34 „Zo. nu voel ik me weer een beetje mens," merkte Joost op, toen ze het café'tje uitliepen waar ze wat gegeten hadden. Hij schudde even zijn hoofd heen en weer en voelde dat de pleis ter los was gaan zitten. „Al die nattigheid ook." mopperde hij. „Kun jij er even een nieuwe pleister opdoen? In de auto is wel verbandspul." ,Ja hoor," zei ze dadelijk. Nadat ze inge stapt waren en Joost de verbandtrömmel gevon den had, vroeg Lily: „Wat was er eigenlijk met je hoofd?" Ze pakte bedrijvig een pleister en wendde zich toen naar Joost. „Hoe groot moet-ie zijn? Laat eens kijken." Ze streek voorzichtig wat vorenhangende haren van Joosts voorhoofd. Een trek van ongelovige schrik vloog over haar gezicht, toen ze de kaalgeschoren plek zag. De rode rafelige streep met de rij gaatjes erlangs. r de hechtingen gezeten hadden, lag in al zijn ontstellendheid voor haar blikken uitge strekt, „Grote goedheid, Joost," haperde ze. „Zegeh haal zelf die oude pleister ei- even af!" Hij grinnikte. „Waarom? Durf je dat zelf niet?" „Doet dat er omheen niet pijn?" vroeg ze :n beetje angstig. „Dat is helemaal paars „Doe jij het maar." knikte hij. „Ik ga wel gillen als je het te hard doet." ze ging over matig zacht te werk, maar om haar te plagen, ging hij korte gilletjes slaken. „Hou je mond, aansteller!" zei ze en tot zijn voldoening zag hij, dat haar wangen weer een normale tint aannamen. „Vertel me eens," ging ze door, toen ze de spullen weer opgeruimd had, „was dat zomaar een gewone wond?" „Jawel," zei hij onschuldig. „Verder niets?" „Wat? Vind je dat niet genoeg?" deed hij ge kwetst. „Wanneer is dat gebeurd?" vroeg ze ongerust. „Zaterdagmiddag vijf uur twintig plaatselijke tijd," antwoordde hij plechtig. „En hoe gebeur de het? Moet ik nog langer de woorden uit je mond trekken?" „Nou dan," capituleerde hij, „ik zakte op weinig heldhaftige wijze door een Het grote door M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN gammele keukentrap heen en moest toen een paar minuutjes daarvan uitrusten „Ben je bewusteloos geweest?" riep ze be schuldigend." „Zeg dame," zei hij, „blaas niet zo hoog van de toren. Ik had twee prima artsen aan mijn kop, mijn vader en onze waarnemer die er in tussen ook is, maar dat is weer een ander ver haal, die hebben er een beetje aan geknut seld en nu ben ik weer zo goed als nieuw!" „O. dus je weet zeker, dal hel geen hersen schudding was?" „Dat heb ik niet gezegd. Maar het was geen hersenschudding, althans bijna niet. Puur voor het plezier van mijn vader heb ik een paar da gen plat gelegen „En wanneer was dat? Ik bedoel, tot wan neer?" Hij kon er niet meer onderuit, toen hij in haar ongeruste ogen keek. „Maak je nu maar niet bezorgd," zei hij. „Tot donyrdag heb ik gelegen en toen een dagje hall gehangen half gelopen. De rest van de re validatie vindt vandaag plaats." „Ben je nou helemaal gek geworden!" riep ze uit. „Mijn behandelende geneesheren hebben me laten gaan," lichte hij haar vriendelijk in. „Dat is gewoon. ze bond haastig in." „Kón dat wel?" Joost mompelde wat en dacht aan de woorden van zijn vader. Toen keek hij verbaasd opzij, want Lily was doelbewust uitgestapt en liep om de auto heen. Voor hij goed wel begreep wat ze van plan was, deed ze het portier aan zijn kant al open en duwde hem opzij. „Schiet op," zei ze beslist, „ik ga rijden." „Niks daarvan," weerde Joost af. „Het is de auto van mijn vader!" „Dat vindt hij niet erg." zei Lily zelfverze kerd. „Hij weet, dat ik behoorlijk rijd. Beter dan jij misschien!" „Geen sprake van." bestreed hij vurig. „Houd je mond, Joost Reindersma," zei ze luid. „Niet alleen dat ik nu dit eerste stuk naar Amsterdam terugrijd, maar ik rijd zelfs de he le tc--jweg. Nog commentaar?" „Ik dacht dat ik een lief meisje had," zucht te Joost dramatisch. „Nou, ik zal je je zir maar geven. Ik ben een meegaand mens." „De enige reden die ik kan bedenken waar om jij me nu mijn zin geeft," zei Lily nuchter, ..is dat je barstende hoofdpijn hebt. Waar ol niet?" „Geen barstende," corrigeerde Joost. wone. Ongeveer zoiets," hij hield zijn hoofd schuin en duidde met duim en wijsvinger afstandje van enkele centimers aan. „Trap de koppeling in," beval hij. „Oké. Dit is de eerste versnelling. zó; dat is twee, hij deed de manipulaties voor," dat is drie, en dat is overdrive." „Halve gare," zei ze streng, maar hij kon zien dat ze lachte. „Zeg maar even hoe je schakelt." Ze probeerde het eenmaal en reed feilloos weg. „Hij rijdt fijn, zeg," prees ze. „Wat re gent hel weer, hè? Ik heb er al die tijd geen erg in gehad." „Ja nou," stemde hij in. Zonder dat ze hem aan hoefde kijken merkte ze, dat hij wat on- deruitzakte en met een zucht zijn hoofd tegen de rugleuning liet steunen. Ze kneep haar lip pen opeen en hield met moeite een: „Zie-je-nou- wel" terug. Lily zat in 't geheel niet achter het stuur toen ze die avond wegreden uit de Lindenweg. De blije tederheid, die die middag in hun har ten was gewekt, was ruw stukgeslagen door de realiteit van de sfeer rondom het afscheid van de Van Balens. (Wordt vervolgd) Er heerst spanning in de gangen rond de zaal, waar de proeven van be kwaamheid moeten worden afgelegd voor de jury, die samengesteld is uit de heren Johan van den Boogert (voorzitter). Kees van Baaren, Guil- laume Landrc. Peter Racine Fricker (Londen) en Klaus Huber (Reigolds- will). De vóórronden zijn nu voorbij en dertien kandidaten strijden in de halve finale om de plaatsen in de finale. Onder die dertien zijn er vijf Nederlanders (van de zeven, die zich aangemeld hebben), n.l. Martine Bakker, fluit, Chaia Ger- stein, piano, het viool-piano duo Rena Scholtens en Reinbert de Leeuw, het hobokwartet Victor Swillens. Jan Wit tenberg, Adriaan van 't Wout, Max Werner en Charles de Wolff, de orga nist, die in het concours van 1963 de tweede prijs behaalde. Geen slecht resultaat voor onze landge noten. al moeten wij eerst afwachten, wie van hen in de finale komt Verder staan in deze halve finale een staten loze klarinettist Ferenc Szabó, een Zwitsers fluit-piano duo Magdalena KuhnKatherina Krebs. een dito Tsje chisch duo Zdenek BruderhausJarmi- la Kozderkova, de Poolse pianist Adam Kaczynski, de Duitse pianist Norbert Grossmann, de Duitse blokfluitist Mi chael Vetter, het Tsjechisch viool piano duo Petr MessiereurJarmila Kozderkova, en de Engelse pianist John Tilbury. Men kan natuurlijk niet van ons ver wachten, dat wij ons eigen oordeel over de prestaties van de eerste dag der halve finale hier ten beste geven. Wij willen pas onze kijk over het ge heel geven na de bekendmaking van de prijzen op a.s. donderdagavond. Maar wel kunnen wij wat vertellen over de muziek, die er gespeeld is. Voorwaarde was, dat de uit te voeren werken moesten zijn ontstaan in deze eeuw, terwijl minstens één werk na 1945 geschreven moest zijn èn een werk van een Nederlands componist afkom- zijden van de weg zijn geplaatst door on bekenden staan op particuliere grond". De politie kan ze dus im geen geval weghalen Gisteravond bij het invallen van de duisternis heeft provinciale waterstaat aan elke zijde van het dorp een ver keersbord met inhaalverbod geplaatst. Eerste Kamer over een r.k. op de troon (Vervolg van pagina 1) Onder regeringsbevriende fractielei ders in de Tweede Kamer heerste er gisteravond tevredenheid over de af loop van het Eerste-Kamerdebat en met name over de wijze waarop in de Se naat de vraag is behandeld of een rooms-katholiek voor de troonopvolging in aanmerking mag komen. De waar nemend voorzitter van de a.r. Twee de-Kamerfractie, de heer J. Smallen- broek, verklaarde: „Ik ben dankbaar deze afloop. Het had ook niet an ders gemogen. Ik sta volledig achter de verklaring van de heer Berghuis en natuurlijk ook achter die van de mi nister-president Vorige week ben ik niet op de vraag van de heer Vonde ling ingegaan en vandaag is wel ge bleken, dat dit standpunt toen juist is geweest Ik hoop, dat er over deze zaak nu rust zal komen in Nederland Het commentaar van de voorzitter der K.V.P.-fractie. drs. W. K. N. Schmelzer. luidde als volgt: „Ik acht het standpunt, dat de minister-president ms de regering tot uiting heeft gebracht, even juist als vanzelfspre kend. Gezien de houding die mijn fractie verleden week in de Tweede Kamer heeft ingenomen, zult u begrij pen, dat ik ook geen ander standpunt^AAAAAAAAAAAAAAnAAAAAA/ww\AAAAAAAA/\/wuu> had verwacht Verleden week stelde de minister-president, dat deze vraag de vraag dus of een r.k. voor de troonopvolging in aanmerking kan ko- t-red.) in het kabinet nog niet- aan orde was geweest. Onder die om standigheden was het verstandje. dat het (kabinet) zich toen niet tot een of meer geïmproviseerde uitspraak heeft laten dwingen over een aangele genheid, die geen onmiddellijke beslis sing vereiste. Nu kon dan ook een standpunt tot uiting komen, dat na rus tig beraad kon worden geformuleerd zonder misverstanden op te roepen". „Ik heb begrepen, dat in de Eerste Ka mer vanmiddag de discussie eerst nog wat moeilijk is geweest, maar ik wil nu bepalen tot het standpunt dat het kabinet heeft ingenomen zoals mij dat is overgebracht Ik merk daarbij op. dat het kabinet als geheel is op getreden en dat in het kabinet bewinds lieden van K.V.P., V.V.D., A.R.P.. en C.H.U. zitting hebben". Uiteraard vond men veel seriële muziek bij de keuze, bij de Tsjechen nog het minst. En zo kon men hier meer dan eens werken horen, die men of in 't geheel niet kende of slechts bij naam. Wij zelf waren bijzonder verrast dooi de muziek van de 33-jarige Poolse componist Boguslaw Schaffer. ..Artycu- lations" en „Linear Construction", geen droge denkconstructies, maar goedklin kende. spanningsrijke muziek van uit muntend gehalte en geschreven in de seriële taal. Ze waren ook niet te lang en deze overbodige lengte wil nog wel eens aan veel moderne muziek inhaerent zijn. Heel mooi vonden wij ook de korte Sonatina voor fluit en piano van Ton de Kruyf. een dichterlijk, fijnzin nig stuk. Overigens merkwaardig, hoe naast deze goede seriële muziek werken als de Fluitsonate van Martinu of liet Hobo- kwartet van Graham Whettam op zich zelf aardige muziek als overbodig aan doen! Dra. H. E. Kokee-van den Berge. Visseizoen al op 30 mei open De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft ten gerieve van de vele hengelaars en andere be oefenaren van de visserij in ons land besloten het visseizoen dat op maandag 1 juni zou aanvangen, reeds op zater dag 30 mei a.s. open te stellen. De nieuwe visakten en hengelbewijzen zijn echter met ingang van 1 juni geldig, zo dat ondanks de vervroeging van het seizoen op de twee voorafgaande da gen de lopende vergunning nog dienst moet doen HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Lissabon gh, bew. windstil 17 zo 0 17 windstil 17 vanavon« diophill muziek 21.10 Dr A S Talma en zijn werk. lezing 21.25 Elektronen klavier (gr): lichte muziek 2140 Kanttekeningen 21.55 Colora tuursopraan en piano: moderne liederen 2230 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Lichte gram 23.00 Buitenmensen van de maatschapu, lezing 23.15 Lichte gram23.30 Licht vocaal ensemble (gr) 23.45 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum 11, 238 m. 19.00 Paulus de bos- kaboi 9.10 Klnderkoc leiding 19.30 7 Nws 20.05 Liedj ei volgende hoorspel zieke, hoorspel 22.00 Oude m 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten pees hlljartkampioenschap bar 2.55 I Held: liefhebbers: klass 23.55-24.00 Nws. 1 vanavond VARA: 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 NTS: 22.40-22.45 Joui Programma voor morgen weging 8.00 Nws 8.1! ?ram 8.50 V d hu den 9.40 Schoolra 11 45 LI cl boekbesp Meded te i jeugd 8.20 Lichte iw 9.35 Waterstan- 0.00 V d kleuters France 10.25 Lichte or- 11.00 V d zieken. VPRO: 12-15 Leven 0p het land. nieuws 12.30 NCRV: 14.15 Licht orkest (gr) 14.30 Dayu- mB 'utrhallng van 17 februari muziek 16.00 Bfj- ma, hoorspel 15.20 Koon •verdenking 16.30 Moderne kamer... V d jeugd 17.25 Lichte grar ziek 17.01. 17.30 School/nng 17.45 Metropole "orkest- amus muziek 18.15 Sportrubriek 18.30 Licht orkest met zangsolist 18.50 Sociaal pers pectief. lezing. AVRO: 7.00 Nws VPRO: 7.50 Da* 15 La; 9.40 Morgenwijding 10.00°Al 11.00 Huishoudelijke orgelconcert 11.45 Levenski Licht ensemble en zangsolii .50 V d praatje 11.15 Kerk- lezing 12.00 'Ziek 15 30 Klass kamermuziek 16 00 16.10 Pianoduo 1620 Lichte brief 17.00 Minjon 17.55 Gesprol ,l: ictueel 1820 n de Arbeid nscmbla en 18.30 Licht instrumentaal de Partij lent lnst igaolli TELEVISIE KRO: 15.00 V d 16 15 V d kindei 15.45 Pauze I6.O1 'VVWWVWVWVWWWWVVW

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7