Nieuwe Leidlse Courant Thant waagt prestige met eigen plan voor Cyprus Proces steeds Ruby: nog geen jury Wapenstroom van andere dan Britse zijde „Vredesmacht en nieuw bemiddelingsapparaat In één Regering akkoord met ontwikkeling van F-28 Irene en Carlos toch vandaag op de ski's Commentaar Robertino - baard in de keel - zingt nog steeds DimAag Ï8 februari 1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen Zilveren broodmand dit jaar naar de Econ. hogeschool fabrikanten heeft de „Zilveren Brood- mand 1963" toegekend aan de Neder- landsche Economische Hoogeschool te Rotterdam. /"\E THANT, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft het A-' volle gewicht van zijn prestige in de waagschaal gegooid, door te ko men met een eigen plan voor het oplossen van de brandende en explosieve kwestie Cyprus. Om hem daartoe in de gelegenheid te stellen werd de zitting van de Veiligheidsraad tot vanavond negen uur verdaagd. Aan de Amsterdamse grachten in een sneeuwbuiMisschien een titel voor een nieuwe tophit, of een lyrisch verhaal? In ieder geval zag het er gisteren in Amsterdam weer heel even winsters uit. Heowel we niet geloven, dat de vrouw op het plaatje nu zoveel aandacht voor de veel bezongen grachten heeft ge had. Om goed door de gladde sneeuwlaag te laveren, zal ze wel meer op het verkeer geconcen treerd zijn geweest. De politie in Den Bosch heeft ii afgelopen dagen een komplot van jonge mannen opgerold dat in de laatste drie weken een serie diefstallen en inbraken heeft gepleegd in Den Bosch en boven dien tijdens ritten met gestolen auto' op vele plaatsen in het land benzine heeft getankt zonder te betalen. De built van de inbraken gebruikten zij om hun verteringen tijdens hun plezierritjes te bekostigen- Volgens diplomatieke waarnemers in New York bevatten de voorstei len van Oe Thant de oprichting van een vredesmacht, die naar Cyprus moet worden gezonden en het instel len van een apparaat, dat in geval van nieuwe moeilijkheden moet be middelen en de weg moet banen voor een duurzame regeling. Tussen Cyprus, Griekenland, Tur kije en Engeland moet overeenstem ming bestaan over de samenstelling van de strijdmacht en over het c mande over en de financiering een strijdmacht van zo mogelijk 10.000 TURKEN op grote schaal de aanvoer van wapens op het eiland toestaat. Het heeft bij pre sident Makarios tegen deze gang van zaken geprotesteerd. In antwoord hierop liet de aartsbisschop weten, het volkomen wettig te achten, dat Cyprus wapens krijgt voor de veiligheid van het eiland, aangezien zijn territoriale onschendbaar heid wordt bedreigd. Engeland heeft geweigerd, deze wapens te verschaffen. Daarom heeft Cyprus „van andere zijde" wapens betrokken. SPANNING Deze verklaring werd afgelegd, terwijl it Turkije werd gemeld, dat de Turkse leger- en marine-eenheden in het gebied Iskanderun weer in staat van paraat heid waren gebracht. Ook deden zich op Cyprus weer gevaarlijke ontwikkelingen In Polis werden 700 Turkse Cyprio ten die hun toevlucht hadden gezocht in schoolgebouw, met vernietiging be dreigd. Lt.-gen. Gyani, de officiële waar nemer van de Ver. Naties, begaf zich per helikopter naar het dorp in het noord westen van Cyprus en slaagde er in, een „staakt-het-vuren" te bewerkstellingen. De toestand is er nog gespannen. Inmiddels zijn er echter Britse para chutisten gearriveerd. Lt.-gen. Gyani had grote lof voor het op treden van de Britten. Intussen heeft Kutchuk, de vice-presi dent van Cyprus, tevens leider van Turkse bevolkingsgroep op het eiland, in een telegram by de Veiligheidsraad op -aangedrongen, geen genoegen te n< met de vertegenwoordiging van Cyprus door Griekse Cyprioten onder leiding Zenon Rossides. „Als de raad besluit, de Grieks-Cypri sche lezingen te horen, dan verzoek ik dringend, dat ook de Turkse Cyprioten gehoord zullen worden", aldus Kutchuk Rauf Denktash, president van de Turkse gemeenschap op Cyprus, is reeds in New York aangekomen om de zaak van deze bevolkingsgroep in de raad te verde digen, als hij daartoe gelegenheid krijgt GEEN DELING Wat een mogelijke politieke oplossing van het probleem Cyprus betreft heeft Douglas Home. de Britse premier, ver klaard dat Engeland gekant is tegen een verdeling van Cyprus. „Een deling", zo zei hü, „zou het slechtste van alle ant woorden zyn, die men zou kunnen Hij voegde hieraan toe. dat indien Cyprus verdeeld zou worden, de scheids lijn dwars door de hoofdstad Nicosia kon kon lopen. „Deling zou het laatste red middel zijn en wij hebben iets dergelijks niet in gedachten", aldus Home. Wel heeft Engeland groot bezwaar tegen het feit. dat de regering van Cyprus oogopslag Hervormde Kerk begint nieuwe kerkbouwactie pag. 2 „Schenk klare wijn over seksuele ethiek" vraagt Mo rele Herbewapening pag. 2 Aardappelfront in beweging pag. 2 Watoetsi's bedreigt met uit roeiing pag. 5. Historicus: „Adolf Hitier per toeval" pag. 5 Kameroen-reportage II pag. 7 Op zomerse schoenen terug naar de jaren twintig pag. 7 Gestolen Rubens onverkoop baar pag. 9 Besprekingen onder leiding van de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat, de heer M. J. Keyzer, met betrekking tot de financiering van de ontwikkeling en de produktie van het nieuwe Fokker-straalverkeers- vliegtuig voor korte en middelgrote afstanden, de F-28, hebben thans tot overeenstemming geleid tussen rege ring en alle bij het project betrok kenen. Aldus heeft het ministerie van verkeer en waterstaat medege deeld. De regering heeft, zoals dat ook het geval is geweest met de ontwikkeling de Fokker F-27 Friendship, thans in beginsel haar medewerking toegezegd bij de financiering der ontwikkeling van de F-28 door gelden ter beschikking te stellen van het Nederlands instituut voor vliegtuigontwikkeling. Het N.l.V. zal het ontwikkelingscon tract sluiten met de N.V. Koninklijke Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker en het beheer voeren over de door de re gering beschikbaar gestelde financiële middelen. De ontwikkelingskosten van het F-28 project worden geraamd op ongeveer honderdtweeëntwintigmiljoen gulden. Aangenomen wordt dat door deelne ming van Westduitse, Franse en even tuele Italiaanse industrieën voor Neder landse rekening een bedrag van circa honderddriejniljoen gulden zal overblij ven. Daarvan zou de helft door Fokker moeten worden gefourneerd uit een door dat bedrijf onder staatsgarantie te slui ten lening, een bedrag van maximaal eenenvijftigeneenhalfmiljoen gulden zou overblijven dat door het rijk via het N.l.V. ter beschikking zou moeten wor den gesteld. Voorzien is een regeling voor restitu tie aan het ryk van de gefourneerde ontwikkelingskosten bij welslagen van het produkt Het rijk zal niet deelnemen in het produktierisico. Het is de bedoe ling van de regering en van Fokker dat de ontwikkeling en de produktie van dit eerste straalverkeersvliegtuig van Nederlands ontwerp in samenwer king met vliegtuigfabrieken in Frank rijk. de Bondsrepubliek Duitsland en wellicht ook in Italië zullen geschieden. Inleidende besprekingen daarover zijn reeds gevoerd. (Voor vervolg zie pag. 6l Lichte vorst Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige sneeuw. Matige tot krachtige noordoostelijke wind, maar in het zuiden van het land aanvankelijk zwakke tot matige wind uit noordelijke richting. Aanhoudend koud weer met in de nacht en ochtend over het algemeen lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur.) (Zie ook pag. 7) Gewapende man gearresteerd Verdachte neemt bijbel in studie TAE POLITIE in Dallas heeft de 39- jarige David Glasspüt Beatty aan gehouden die zich in een gebouw op hield, dat grensde aan het rechtsge- bouw, waar Jack Ruby, die de ver moedelijke moordenaar van president Kennedy doodschoot, hangende zijn berechting verblijft. De man was ge wapend. De man werd gearresteerd, toen de rechtszitting voor de lunch pauze was verdaagd. Hij kon geen verklaring geven voor zijn verblijf in Dallas en waarom hij zich gewapend in het gebouw, een ge meente-archief, naast het gerechtsge bouw, ophield. Het proces tegen Jack Ruby komt van daag-in zijn eerste kritieke stadium met de openingsmanoeuvres voor het sa menstellen van de jury. De openbare aanklager en de verdediging zullen be ginnen met het zoeken naar twaalf in woners van het district Dallas. Volgens raadslieden van Ruby is het onmogelijk een onpartijdige jury samen te stellen in Dallas. Door de moord op Kennedy, aldus de raadslieden, is Dallas vol vooroordelen en schuldgevoelens. Een jurylid zal zich verplicht voe len Jack Ruby schuldig te verklaren aan moord met voorbedachten rade om te bewijzen dat Dallas ondanks alles een stad is waar recht en orde Ruby's voornaamste raadsman Belli, wil dat het proces wordt gehouden in pRINSES IRENE passeerde vanmor gen omstreeks half elf bij de Zwi*- serse stad Buchs per trein de Oosten rijkse grens. Volgens een Oostenrijkse grensbe ambte bevond zich in het reisgezel schap van de prinses een Spanjaard. wilde er zich niet over uitlaten of dit de verloofde van de prinses, don Carlos was. Van betrouwbare zijde werd echter vernomen, dat don Carlos op een dei- stations in Zwitserland, waar de trein had gestopt, was ingestapt, waar schijnlijk in Zürich. Prinses Irene is gisteravond (een dag later dan was aangekondigd) voor een wintersportvakantie naar Oosten rijk gegaan, waar zij ongeveer een week zal blijven, aldus heeft de Rijks voorlichtingsdienst meegedeeld. Het ligt in de bedoeling dat don Carlos zich daar bij de prinses zal voegen, aldus de RVD. Op de vragen, in welke plaats in Oostenrijk de prinses haar vakantie zal doorbrengen, en of de prinses per vliegtuig, per trein of pea- auto is vertrokken, wilde de RVD geen antwoord geven. Don Carlos, die na zijn verloving naar Spanje is teruggekeerd, heeft zijn reis naar Oostenrijk ook uitgesteld. Hij zou oorspronkelijk gisteren vertrekken, doch Ass, Press meldt, dat hij vandaag of mor gen van plan was om te vertrekken. De woordvoerder van don Carlos kon ver der niets melden over dc reis, omdat hij niet wist waarheen hij van plan was te gaan. De prins, die op elf februari terugkeer de naar Spanje zou volgens Ass. Press dagelijks telefoongesprekken met prinses Irene hebben gevoerd. Journalisten en fotografen hebben gisteren inmiddels ver geefs gewacht op het station van Inns bruck op de komst van prinses Irene. Reuter en Agence France Presse meld den gisteren, dat de prinses van Tirol uit naar Kitzbiihel zou gaan De Tiroolse po litie had de komst van prinses Irene aan gekondigd. De persmensen hoorden in Innsbruck van de conducteur van de Arlberg-ex- press evenwel, dat prinses Irene haar reis tot vandaag had uitgesteld, vlak voor de trein uit Amsterdam zou vertrekken. De Tiroolse politie zei, dat prin ses Irene haar vakantie zo onge stoord mogelijk wenst door te bren gen. De politie zou hiertoe voorzorgs maatregelen hebben getroffen. een plaats die ten minste 200 mijl (320 km) van Dallas ligt. Het proces wordt nu gevoerd op minder dan 200 meter van de plaats waar Kennedy werd vermoord. Er is een lijst van 900 personen opge steld om een jury uit te kiezen. De eerste 150 daarvan zijn ontboden. Belli en zijn voornaamste tegenstander, de openbare aanklager Henry M. Wade, kunnen bei den 15 personen afwijzen zonder daar voor een reden op te geven. Verder kun nen ze een onbeperkt aantal juryleden afwijzen met opgaaf van reden, welke reden door rechter Joe B. Brown moet worden goedgekeurd. Brown heeft er in middels 15 laten vertrekken, pmdat het moeders met jonge kinderen zijn. Belli baseert zijn verdediging op de stelling dat zijn cliënt lijdt aan psycho motorische epilipsie en dat verdriet over de dood van Kennedy hem in een shock toestand heeft gebracht, in welke toe stand hij de moord op Oswald pleegde, zonder dat hem dit kan worden aange rekend. Belli voerde gisteren aan dat Ruby geestelijk niet in staat is om het proces te kunnen doorstaan. De rechter wees deze opvatting van de hand. Ruby heeft meegedeeld dat hij in de gevangenis de Bijbel bestudeert. Een bewaker leest hem de Bijbel voor. „Als ik voor mezelf lees. begrijp ik er niet veel van, maar als hij voorleest, betekent het veel meer." Mamholt-politieke unie Eerst wachten op eenstemmigheid binnen Europa De vice-voorzitler van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, meent, dat geen nieuwe stappen in de richting van een politieke unie moeten worden ondernomen, zolang geen eenstemmigheid bestaat over de essentiële elementen van de Europese politiek. De heer Mansholt denkt hierbij vooral aan de positie Engeland, de komende tariefonderhande lingen met de Ver. Staten in Genève de democratisering van de Europese Dr. Mansholt voerde gisteren als e gast het woord bij de oprichting van Italiaans comité voor de Europese demo cratie. Hij zei nog steeds op het stand punt te staan, dat Groot-Britannië tot de Europese gemeenschappen moet toetre den. Om dit te bereiken, moet men ech ter „Europa niet in de ijskast plaatsen", doch voor de Britten steeds aantrekke lijker maken door een krachtige voort zetting van de economische integratie en versterking der democratie. Wat dit laatste betreft kon volgens hem, zonder zware verdragswijzigingen aan het Euro pese Parlement meer bevoegdheid wor den gegeven. Een simpel akkoord tussen de zes regeringen zou voldoende zijn om het parlement aan een controlebevoegd heid over de gemeenschapsbegrotingen te helpen. Gistermiddag is het vijfjarig zoontje van de familie Hendriks uit Sittard, toen hij te voet de rijweg overstak, door een personenauto gegrepen. Hij was vrijwel op slag dood. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, voor ..zijn" nieuwe huis. Aan het terrein van de voormalige Haagse Dierentuin is het nieuwe gebouw van de Provinciale Griffie bijna gereed. Het is het grootste provin ciehuis van Nederland volgens velen niet het mooiste en het zal een totaalbezetting hebben van on geveer 700 man. Op 1 april wer kelijk, geen grap) trekken mr. Klaasesz en de leden van Gede puteerde Staten in het nieuwe pand, wanneer het de dag daar voor. 31 mei, door minister Toxo- peus officieel zal zijn geopend. Slakken oorzaak zwanensterfte in Amsterdam Het raadsel rondom de sterfte er ziekte onder de zwanen in de Sloterplas te Amsterdam is opgelost. Prof. dr- A van der Schaaf van de diergeneeskun dige faculteit te Utrecht heeft na een uitgebreid onderzoek vastgesteld dat ■slakken de oorzaak zijn. De duizenden slakken in de Sloter plas. die voor een deel het voedsel van de zwanen vormen, blijken nl. be smet te zijn met een parasietensoort. Deze veroorzaakte bij de zwanen een darminfectie. In normale omstandighe den zou de zwaan hier ongevoelig voor zijn maar het tekort aan vitaminehou dend voer tengevolge van de winter maakte hen vatbaar voor de ziekte. Van de honderd zwanen uit de Slo terplas zijn er 25 gestorven. De 75 an dere zwanen zijn overgebracht naar de Nieuwe Meer in Amsterdam. Hier ge nazen enkele zieke zwanen onmiddel lijk. De chef der afdeling beplantingen van de gemeente Amsterdam, de heer F. G. Breman, verklaarde: „Ik ver wacht dat de zwanen in de zomer weer naar de Sloterplas terug zullen gaan. Dan zal er immers weer genoeg vita minehoudend voer zijn". Voor te hoge prijzen van nielkprodukten vijftig grilden boete De economische politierechter in Rot terdam heeft drie melkhandelaren twee uit Rotterdam en een uit Rozen burg veroordeeld tot een geldboete van vyftig gulden subsidiair tien dagen hechtenis, omdat zij in december van het vorige jaar de prijzen van sommige melkprodukten zonder toestemming van de overheid hadden verhoogd. De offi cier van justitie had in alle drie geval len f 100 boete subsidiair 20 dagen hech tenis geëist. TN neutraal gekozen bewoordingen heeft dan dezer dagen het hoofd bestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie medege deeld, dat de beide staatssecretaris sen Keijzer en Den Toom als leden van de V.V-D. zijn toegetreden. Voor die neutraliteit in de woord keuze bestond wel enige aanleiding. Er ligt immers geen verdienste in, dat men eerst na de aanvaarding van een hoog staatsambt zich bij een partij aansluit. En hoe hoog deze nieuwe leden in het staatsleven ook mogen zijn gezeten, juist in het late toetreden zal iedere partij een reden zien tot enige matiging in de feest vreugde. Gelukkig heeft ten onzent een ka binetformatie nog andere verdien sten dan dat zij bijdraagt tot de aan vulling van de ledenlijsten der po litieke partijen. Maar dat een ka binetsformatie hiertoe leidt, geeft toeh wel te denken. Het blijft een vreemde zaak, wan neer men aan de ene kant wel een staatssecretariaat of meer nog ambieert, maar aan de andere kant het nimmer tot het lidmaatschap van enige politieke partij heeft laten ko men. Er is anders keus genoeg Toeslag voor wie bouwerij ingaat De staatssecretaris van sociale zeken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M de Meijer, heeft enkele beslissingen geno men ten aanzien van de beloning van cursisten die op een centrum voor vak opleiding van volwassenen (voorheen: regionale werkplaatsen voor vakoplei ding van volwassenen) een opleiding volgen. Met terugwerkende klacht tot 2 ja nuari zijn de aan de cusisten uit te keren loondervingsvergoedingen in ver band met de loonstijgingen in het be drijfsleven aanmerkelijk verhoogd. Zo zijn de vergoedingen van gehuwden van 23 jaar en ouder in gerneenteklasse I gebracht van f 1.91 op f2.21 per uur. Verder is ter uitvoering van hetgeen hierover in de bouwnota is gezegd, een tijdelijke toeslag ingesteld voor cursis ten die na 2 januari een opleiding vol gen of gaan volgen in één der hieron der vermelde beroepen: all-round tim merman: timmerman; betontimmerman: metselaar: stukadoor: straatmaker: loodgieter: hulpmonteur sterkstroom. Deze toeslag, die varieert van f0.15 tot f 0.35 per uur is een gevolg var de door de regering beoogde opvoering van het aantal geschoolde bouwvakarbeiders ten behoeve van de Nederlandse woning- Behoudens deze loontoeslag, die weke lijks in het aan de cursisten uit te be talen bedrag tot uiting komt, is voor zien in een premiestelsel, dat ten doel heeft de binding aan de bedrijfstak te bevorderen. Activa gevonden van All. Crud. Veg. Oil Bijna 500.000 dollar van de gefailleerde Allied Crude Oil Refining Corporation zijn teruggevonden bij banken in Zwit serland en aan de curator overgedragen op grond van een ongevraagde onthulling door Anthony de Angelis directeur van A.V.C.O.C. Artsenhonoraria ziekenfondsen iets verhoogd De tussen de ziekenfondsen en de huis artsen reeds overeengekomen verhoging der honoraria voor 1964 zullen over het eerste kwartaal van dit jaar nog met circa 4,5 procent worden verhoogd. Dit geldt tot 2000 ingeschreven zielen per arts. Daarboven bedraagt de verhoging bijna vijf procent. De toeslag voor door apotheekhoudende huisartsen verleende farmaceutische hulp wordt met vier pro cent verhoogd. Deze voorgestelde ver hogingen zullen ter goedkeuring aan een op 25 februari te Utrecht te houden vergadering der Landelijke vereniging van huisartsen worden voorgelegd. Na afloop van het eerste kwartaal zal verder worden onderhandeld. Het centraal bureau der vereniging stelt verder een verhoging voor der lan delijke richtlijnen voor controle tarieven voor spreekuur- en visitecontroles met resp. 25 en 20 procent, alsmede een ver hoging met 25 procent van de per re tourkilometer vastgestelde vergoeding voor transportkosten en tijdverlies (ex clusief vier retourkilometers). Met een hoed van hondenbont op het hoofd en met de baard ir keel is gistermiddag de enkele jaren geleden zo populaire Italiaanse zan ger Robertino op Schip hol aangekomen. H\j keerde terug van succesvolle radio- en tournee in Kopenhagen want na een gedwongen onderbreking van ander half jaar is de kleine Robertino. die zojuist 17 jaar oud is geworden, terug in de zangwereld. .Persoonlijk vind ik mijn huidige stem mooier dan de vroegere hoge stem", zei hij op Schiphol voor hij doorvloog naar Rome. „Hij is manlijker en dieper ge worden. Hij heeft meer timbre. Ik moest hem in het begin van voren af aan trainen, maar ik ben geslaagd en het gaat weer Zijn meest succesvolle plaat destijds met kin derstem gezongen is nog steeds ..O Sole Mio". waarvan naar hij meent te weten in Europa zonder Rusland alleen al twee miljoen exemplaren zijn verkocht. Twee jaar geleden was Robertino voor de laatatc maal in Nederland. Hij zou toen zingen voor de NCRV-televisie, maar juist die dagen brak zijn stem. Geen nood: Rober tino zong wel voor de ca mera's, maar met een dichte geluidsknop. De kij. kers hoorden zonder dit te weten alleen zijn stem van de grammofoonplaat, die gelijktijdig werd afge draaid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1