Carlisten keken teveel naar het verleden Vorst Kansen van Don Carlos gestegen? Jeugdpuistjes Metaalbewerkers van de Antillen op Schiphol Selectie was zeer streng Falange als enige partij handhaven Twee grote projecties van Esso Nederland Oude ^arntl d.ZZZ"n- DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 TN de afgelopen nacht is de wind in ons land oostelijk geworden, hetgeen tot gevolg had dat koude lucht uit Oost-Europa ons land begon bin nen te stromenIn het noorden en oosten van het land viel de vorst in- Het vroor er vanmorgen omstreeks 5 graden. In Duitsland en Denemarken kwam plaatselijk 10 graden vorst voor. In Zweden was de vorst zeer streng. Zelfs in het zuiden werd hier en daar I meer dan 20 graden vorst gemeten. Het hogedrukgebied dat ons de oostenwind bezorgde, lag vanmorgen voor de Deense kust. Het werd boven Scandinavië enigszins aangetast door een kleine storing die van Noord- Noorwegen komt. Veel grotere lucht- drukdalingen kwamen echter voor in Zuid-lerland, Zuidwest-Engeland en de omgeving van de Golf van Biscaye- Ze hangen samen met het front van een depressie ten westen van Ierland en dringen nog verder West-Europa binnen. Tengevolge hiervan zal de wind bij ons iets toenemen uit ooste- I lijke richtingen. De aanvoer van koude lucht ivordt hierdoor nog iets versterkt. In de komende nacht moet daarom lichte tot matige vorst worden ver wacht. Het blijft droog weer. Vrijdag 14 februari: zon op: 7.59, onder I 17.50; maan op: 8.52, onder 18.55. Donderdag 20 februari: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 14 februari: 4.01 v.m.; 16.08 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I I Temper. 1 I Station Cesteldh. el 11 "al ailis'izS De Bilt Twente Eindhoven I Zd.-Limb. Kopenhagen 1. be> Wenen driftsn« Anthene Ajaccio windstil 3 2 1 zw 1 8-2 0 windstil 14 -1 0 Cao's textiel en Van Gend en Loos goedgekeurd drogen in met Purolpoeder.fi.60enfl.« Z"1 ISTEREN heeft Don Carlos een V7" bezoek aan Franco gebracht. Hoewel de verloofde van prinses Irene al eerder door de bejaarde caudillo in het Prado-paleis ontvan gen is, hecht de beweging der Carlis ten er toch bijzondere waarde aan. In Madrid wordt thans beweerd dat het voorgenomen huwelijk van de tweede Oranje-telg met Don Carlos Hugo de Bourbon-Parma de kansen van de laatste om ooit nog eens de Spaanse troon te beklimmen aan zienlijk heeft doen stijgen. Merkwaardig en tot op zekere hoog te veelzeggend is in ieder geval dat zaterdag, toen de verloving in Spanje werd bekend gemaakt, een woord voerder van de Carlisten, die door don Carlos worden geleid, zich gehaast heeft wereldkundig te maken dat in Madrid een partij-bureau" zal wor den geopend. Wie zijn de Carlisten? Welke doelen streven ze na? Welke rol speelt don Carlos er in, zomede zijn familie? Wat ten slotte zijn hun kansen? Men moet vrij diep in de historie dui ken om de oorsprong der Carlisten te vinden. De aanspraken van de Carlis- tische Bourbons op de Spaanse troon gaan terug naar het jaar 1833. Het was het jaar, waarin koning Ferdinand VII stierf, zonder een troonopvolger na te laten. Er was wel een meisje, Isabella, toen drie jaar oud. Bovendien had Fer dinand VII een broer, wiens naam Don Carlos was. Herhaaldelijk, doch tever geefs, had deze tegen de troon gecom plotteerd. De Carlisten ontlenen hun naam aan deze eerste Don Carlos. Ze komen voort uit de Apostolische Partij, die door een door Ferdinand ontslagen minister was opgericht. Huh grieven tegen de laatste was dat hij te liberaal regeerde. In de broer van de koning, Don Carlos, zagen zij een voorvechter voor het herstel van de absolute monarchie. Reactionair Behalve reactionair-monarchistisch waren de Carlisten ook reactioi klerikaal. De beweging streefde er o.m. naar de centralistische plaats van de rooms-katholieke kerk te herstel len. ook de door de liberalen afge schafte Inquisitie (uit de Nederlandse vaderlandse geschiedenis wel bekend en in de Middeleeuwen ingesteld ter bestrijding van ketterij en hekserij). In zijn boek Het Spaanse Labyrinth schrijft Gerald Brenan van de Carlisten „Zy namen de wapenen op tegen het liberalisme, dat in hun ogen slechts een tweede golf was van de oude Lutherse ketterij, waartegen Spanje „Als dit niet lukt, lukt niets liaanse metaalbewerkers, waar bij zich over 10 dagen nog 4 arbei- ders zullen aansluiten, die per schip naar ons land komen, is gisteravond per K.L.M. uit Curasao op Schiphol I aangekomen. Zij variëren in leeftijd i van 19 tot 27 jaar, zijn allen onge- I huwd en zullen op een arbeidscon tract van 2 jaar gaan werken bij dè I N.V. Bronswerk in Amersfoort. „Als dit niet lukt, lukt niets", zo zei 64 iOp Schiphol de heer M. A. M. van Berkel, personeelschef van deze ven- jnootschap, die zelf in de Antillen met medewerking van de Antilliaanse regering de selectie heeft verricht. Naar bekend is de werkloosheid daar als gevolg der automatisering tot bijna 14 procent der arbeidende mannen ge stegen. Conduite staat De sollicitanten moesten heel wat hor den passeren, voor zij zich voor uitzen ding naar Nederland kwalificeerden. In 'de eerste plaats werd bij de Antilliaanse politie gecontroleerd naar hun levens wandel, vervolgens ging de voogdijraad de familie-omstandigheden na. Voorts werden ze getoetst op hun vakbekwaam heid in een praktisch examen en werd hun „conduite-staat" nagegaan bij de lagere technische school, die ze hebben afgelopen. Behaalden ze in al die opzich ten een voldoende, dan werden ze doo- de uit Nederland overgekomen bedrijfs arts van de N.V. Bronswerk grondig ge keurd, vervolgens psychologisch getest (teneinde vast te stellen of ze voldoende aanpassingsvermogen bezitten) en tot slot voerde de heer Van Berkel nog langdurig gesprek met de sollicitanten om hen op alle eventuele bezwaren die aan een verhuizing naar Nederland kun nen kleven, te wijzen. hun werk ontvangen plus een kostgeld- toeslag van f25 per week. Dertien var hen zijn afkomstig van Curacao, de overige zeven van Aruba. Het viertal dat over 10 dagen per boot arriveert komt uit Curacao. Circa Vfe jaar geleden zijn ook reeds enkele Antilliaanse arbeiders naar Neder land gekomen, zij het niet op deze grondig georganiseerde basis. Het wa er ongeveer 14, die bij Rotterdamse be drijven werden aangesteld en voor s bekend tot ieders tevredenheid ii Rotterdamse gemeenschap een plaats hebben gevonden. Naar bekend zijn met de tewerkstelling van arbeiders uit Suri name in Nederland wel moeilijkheden voorgekomen. (Van onze speciale verslaggever) zich in het verleden zo bloedig had verweerd. Iedere concessie aan de nieuwe denkbeelden, iedere matiging van het oud absolutisme van kerk en staat, zou, naar zU meenden, het ver gif binnenlaten". Nog in het begin van deze eeuw luidde de leuze van de Carlisten „Eén kudde, één rardse Herder, één monarch, één rijk en één zwaard". Tezelfdertyd werd de Inquisitie ,,dat meest verheven tri bunaal. door de engelen op aarde neer gelaten" genoemd. Terug naar Isabella, of, beter gezegd het opvolgingsgeschil van 1833. Volgens de Carlisten kon dit dochtertje van Fer dinand VII nooit worden voorbestemd om de troon te beklimmen. Door de op dat moment voor Spanje geldende Sa- lische erfopvolgingswet kon de kroon uitsluiten! mannen toevallen. De eerste en enige, die hiervoor in aanmerking DON CARLOS kwam, was de broer van Ferdinand, Don Vlak voor z'n dood en op instigatie van de liberalen had Ferdinand VII dc Salische wet echter „verzet". Er werd dan ook ec regentschapsraad benoemd en Isabella werd later inderdaad konin gin van Spanje. Voor het echter zo was, hadden de Carlisten een burgeroor log ontketend (18341839), die overigens door hen verloren werd en in de banning van Don Carlos naar Frankrijk eindigde. Invasies De zoon van de laatste, Don Carlos Luis, zette de stryd in het buitenland voort. In 1860 voerde hij een landing ir Spanje uit, die echter mislukte. Een der de en laatste Carlistische oorlog werd 1872 gevoerd door de neef van de kinderloos gestorven Don Carlos Luis, Don Carlos Maria de los Dolores. Deze eindigde in een nieuwe nederlaag. Een hele tijd lang lieten de Car listen weinig van zich horen. Dit betekende niet dat ze hun aanspra ken op de Spaanse troon vergeten waren, of dat ze over de vete met de liberale monarchisten waren heen gestapt- Intriges en politieke moor den waren er in al die jaren genoeg. Vooral in Baskië en enkele andere noordelijke streken was (en is!) hun aanhang groot, wat o.m. verklaar baar is door het strenge rooms- katholicisme daar. Als in 1931 Alfonso XIII var Spaanse troon wordt verjaagd, begint Spanje z'n tweede republikeinse periode. De rechten van deze laatste koning uit het Huis Bourbon-Bourbon worden 1932 aan diens tweede zoon, de thans Lissabon verbUjvende Don Juan, ov< genomen. Niet hy echter, doch z'n zo Don Juan Carlos, geldt voor de liberale monarchisten als de officiële troonpre tendent. Het vorig jaar huwde deze met prinses Sophie van Griekenland. Een opvolger is er reeds. Het jaar 1936 was voor het Carlisnv een droevig jaar. De laatste erfopvolger van de eerste Don Carlos stierf in We nen zonder kinderen achter te laten. De aanspraken op de Spaanse troon werden toen overgenomen door een andere (aan getrouwde) tak van het Huis Bourbon- Parma, waarvan prins Xavier, vader van de verloofde van prinses Irene, het hoofd is. De laatste, Don Carlos (Hugo), treedt thans voor de Carlisten naar ten op, en geldt als hun officiële troon pretendent. Oppositie. Helemaal juist is dit laatste mis schien niet. Er schijnt een Carlistische organisatie in Madrid te zün, die Don Carlos niet als zodanig accepteert. In een communiqué maakte professor José Luis Santaio dinsdagavond Madrid bekend dat noch Don Carlos, noch prins Xavier, recht hebben de Spaanse kroon te dragen. Ook hun (Spaanse) titelsgraaf van Molina, hertog van San Jaime en hertog van Madrid (de laatste kreeg Don Carlos nog slechts zaterdag van z'n vader), zouden niet legitiem zijn. De hooggeleerde voegde er nog aan toe dat prins Xavier in de dertiger ja ren wel benoemd was tot regent van de Carlistische beweging. Een groot deel van de Carlisten de Spanjaard sprak van tachtig procent zou het regent schap voor goed uitgeoefend willen zien door de zogenaamde Junta van Estella De laatste naam slaat op een plaats in de provincie Navarra, waar de Don Car los, die de laatste landing in Spanje uit voerde, Hof gehouden heeft. Hoe het ook zij, vooral in de dertiger jaren heeft prins Xavier de Bourbpn- Parma veel van zich laten horen. Hij zat in het zelfde complot als generaal Emili Mola Vidal, die een groot aandeel gehad heeft in het uitbreken van de Spaanse Burgeroorlog, welke het Iberisch schier eiland van 19361939 teisterde. Dit wordt om. gemeld in het boek The Spanish Civil War, dat door de Engelsman Hugh Thomas is geschreven. Al in 1933 besloten de Carlisten de republiek te lyf te gaan. Het was enige kans om hun aanspraken op dè Spaanse troon ooit nog eens te kuni verwezenlijken. Vermomd als priester trok de latere generaal Valera door Na varra en andere provincies aan de van de Pyreneeën om soldaten te ven en te drillen. Al in 1934 werd in Pam plona een geheime sohool voor officieren geopend. Vierhonderd Carlistische jon geren werden het zelfde jaar naar Italië gestuurd om by de facisten voor^ hogere kader getraind te worden. (Zie vervolg pagina 11) (Van redactie) De looncommissie van de Stichting m de Arbeid heeft gisteren haar goed keuring gehecht aan de cao voor textiel rca 100.000 werknemers). De lonen deze bedrijfstak gaan met 16 tot 19 it per uur omhoogbovendien zal daarbij een differentiatiemogelijkheid bestaan van 4 procent in de tarieven. Eveneens kon goedkeuring worden gehecht aan de ingediende cao voor het personeel, werkzaam bij Van Gend en Loos. De loonstyging bedraagt hier 15 procent. De looncommissie had be- r tegen de voorgestelde kerstgrati ficatie. Beide cao's hebben een terug- erkende kracht tot 1 januari j.L uw handen lopen steeds gevaar Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. Verkrijgbaar in grote doos en royale tube na elke afwas Clipp uw handen altijd fluweel-zacht Slechts vijf mannen drijven grote fabriek in Botlekgebied T7SSO-NEDERLAND N.V. heeft twee nieuwe grote bouwwerken aange kondigd. Nog voor de nieuwe aroma- tenfabriek in april in bedrijf zal ko men, zijn plannen gereed voor een fabriek, die hier weer op aansluit en 60.000 ton benzeen cyclohexaan zal produceren, een van de belangrijkste grondstoffen voor nylon. Grondstoffen zijn benzeen uit de aromatenfabriek en waterstof uit de raffinaderij. De fabriek zal in 1965 gereed komen. Op de rafflnaderU wordt voorts een installatie gebouwd voor de door koeling vloeibaar gemaakte butaan- en propaan- gasscn, die in grote hoeveelheden bü de produktie van aromaten vry komen en er zijn al schepen gebouwd om deze gas sen verder te vervoeren. Er komen in dit LPG-project 3 tanks met samen 9000 kubieke meter inhoud, een koelinstalla ties en een laadsysteem. End juli is dit bouwwerk gereed, Esso heeft sinds 1958 een half miljard in Nederland belegd, waarvan f200 miljoen voor de oorspronkelijke raffina derij, f65 min. in de aromatenfabriek, f20 min in het smeeroliemengbedrijf, f 120 min in de grote tankers, f 11 min in de deelneming in de Euorpoortsteiger tankopslag en pijpleiding, f 10 min rivier tankers, f 30 min modernisering verkoop punten f 30 min nieuwe depots en wa genpark. f 30 min bouw van de cyclo- hexaanfabriek en het LPG-plan. Van dit halve miljard is 80 tot 90 pet in Neder land uitgegeven. Esso-Nederland heeft 2000 man personeel, van wie slechts 600 in de Botlek. Haar uitvoer geeft een goede bijdrage tot onze economie. Aromaten hebben niets te maken met aroma en nog minder met roman tiek, doch er zit romantiek in" die gi gantische wirwar van hoge kolommen, dikke en dunne buizen, tanks, afslui ters, schoorstenen van de aromaten fabriek inde Botlek, die 250.000 tot 300.000 ton aromatische koolwaterstof fen zal bereiden en de grootste van Europa wordt. Op het ogenblik werken 800 man aan de bouw der fabriek onder leiding van Badger N.V., doch als de fabriek klaar is zullen er slechts vUf man nodig zyn om het bedrijf gaande te houden. Deze vijf zullen plaats nemen in een ge bouwtje. waarvan de vier wanden be dekt zijn met 250 klokken, metertjes. lampjes, knoppen en handvaten. Aange zien de fabriek dag en nacht werkt, zijn 27 man voor die taak opgeleid. Aromaten (benzeen, tolueen en xyleen) zijn geen nieuwe produkten. Ze vormen bouwstenen voor de chemische industrie. Tot voor de oorlog werden zij hoofd zakelijk uit steenkool bereid, thans uit aardolie. Zij dienen hoofdzakelijk voor kunststoffenfabricage. Benzeen is grond stof voor plastics synthetische rubber en fenol, en fenol voor bakeliet en grond stoffen voor asperine, andere geneesmid delen, kleurstoffen, houtconserverings middelen, lakken¥ enz. Ook wordt een bejialde nylonsoört uit benzeen bereid. Tolueen en xyleen vinden toepassing in de verf- en lakindustrie. Tolueen is ook grondstof voor fenolfabrieken van Staatsmynen Dow Fenol N.V in de Botlek, en voor explosieven zoals TNT en nieuwe soorten schuimrubber. De grondstof voor de aromatenfabriek komt uit de raffinadery waarvan het aantal fornuizen tot 4 verdubbeld is en aansluiten op 100 meter hoge schoor stenen. Gisteren is de 6-jarige P. M. Rade kamers uit IJmuiden door nog onopge helderde oorzaak in het Noordzeekanaal geraakt en verdronken. Zijn moeder had hem des morgens naar de kleuterschool gebracht en niemand heeft hem daar weer weg zien gaan. Het stoffelyk over schot kwam naar boven toen de schroef van een motorbootje begon te draaien. Verkoudheidsbacillen zijn als de dood n doosje betekent: protektie tegen infektie Overdrijving vuile lucht (Van een onzer redacteuren) Staatssecretaris Bartels heeft van middag gewaarschuwd tegen overdrij ving als het gaat om de luchtveront reiniging en de Volksgezondheid. Bij de installatie van de Raad voor de Luchtverontreiniging die de commissie- Van Rooy vervangt zei dr. Bartels in Den Haag dat het probleem in Nederland minder ernstig is dan in vele sterk ge- industrialiseerde buitenlandse streken. Rampen, die op geen enkel gebied voor komen kunnen worden, wilde hy buiten beschouwing laten. De huidige zwaveldioxyde-concentra- tie bedraagt in Vlaardingen in de zor mer gemiddeld 0,05 (volumedelen per miljoen volumedelen lucht) en in de winter 0,10. In Rotterdam 0.03 en 0.06. In het Britse Leeds zyn deze waarden 's zomers 0,11 en 's winters 0.22. Ook .ten aanzien van de verontreini ging met roet en stof steekt Nederland gunstig af bij andere gebieden. Niettemin aldus de staatssecretaris moeten we aan de toekomst denken en aan het feit dat in bepaalde delen •ns land de woonsituatie onaange- wordt beïnvloed door de luchtver ontreiniging. Vandaar de grote ernst die de regering aan deze zaak hecht en die zij tot een goede oplossing hoopt te bren gen mede dank zij deze raad. die o.m. het wetenschappelijk speurwerk coördi neert. dat op dit gebied wordt verricht. Ook de voorzitter van de raad. oud minister ir. S. H. Visser, bracht naar voren dat men zich in afwachting van een gedegen objectief onderzoek en daar door de verwerving van een juist inzicht moet hoeden voor een schildering het- zy teveel in het zwart, hetzy teveel in Normale loon Met grote nauwgezetheid zijn in e Amersfoort pensions en gezinnen uitge zocht, waar deze eerste 20 Antilliaanse arbeiders worden ondergebracht Ze zul len het normale Nederlandse loon voor 77 „Zo," zei Van Balen weifelend en zette toen haastig zijn bril weer op, beseffend dat hij nu uit zijn ogen moest kijken. Joost kreeg opeens medelijden met hem. Hy besloot recht op zijn doel af te gaan. „We heb ben eergisteravond op de afgesproken tijd naar u opgebeld, maar we kregen geen gehoor. En toen dacht ikhij wachtte even, leunde met zijn ellebogen op de zijkanten van zijn stoel en vouwde bedaard zijn handen ineen, „toen dacht ik: er zijn dus of moeilijkheden op tech nisch, óf op menselijk gebied Hij had niet gedacht, dat hij zoveel diep mee gevoel voor deze man zou kunnen Opbrengen. Van Balen klemde zijn lippen opeen. „Ik kan begrijpen, dat jullie woedend waren," zei hij met moeite, „maar ik had geen keus." Hij staarde naar buiten en trachtte het beeld uit zijn geheugen te wissen, hoe zijn vrouw huilend schreeuwend de haak van het toestel gooide hoe een krijtwit Jeroentje opeens in de deuropening had gestaan. „Uw vrouw zal zich er wel tegen verzet heb ben, vermoed ik," stelde Joost op neutrale toon vast. Wat heeft die jongen een prettige stem, dacht dokter Van Balen verbaasd. En wat een bijzon dere ogenHij stond op en keek onwillekeu rig even naar de deur. „Luister," zei hij, „Lily is de kinderen weg brengen naar mijn moeder. Over een uur zowat kan ze terugzijn. Als wij samen nu eens rustig ergens overleg pleegden in die tijd Intussen kan de dame van hiernaast misschien wel even hier komen .mijn vrouw kan beter niet zon der toezicht Ik moet dat nu even gaan vra gen. Vind je het erg om tot zolang even hier te zitten? Ciska slaapt momenteel, maar ze kan wakker worden." „Nee, best," zei Joost. „Waar is uw vrouw?" Van Balen legde uit in welke kamer zijn vrouw zich bevond. „En vroeg Joost aarzelend, „slaapt uw vrouw vast? Hoe moet ik weten of ze wakker wordt?" „Dat merk je zo," zei Van Balen een beetje vermoeid, terwijl hij zachtjes de deurknop om- Hat grote M. C LOONEN-VAN DER LINDEN laagdrukte, „als ze wakker is, gaat ze meestal meteen huilen Joost had enige tijd onrustig door de kamer gedrenteld, toen er vanaf de bovenverdieping een gerucht tot hem doordrong. Hij liep zacht de trap op en luisterde scherp. „Oscar de stem had een ijle, verloren Joost klopte kort en deed de deur open. „Uw man komt zo," zei hij geruststellend. Joost had mevrouw Van Balen misschien tweemaal in zijn leven gezien. Hij had nog een vrij duidelyke herinnering hoe ze eruit zag. Daarom ontwaakte er een fractie van een se conde lang een paniek in hem, toen hij de fi guur in bed bekeek. Hij moest zich vergist hebben in de ka mer of zoiets Daar zat een vrouw van middelbare leeftijd. Haar zwarte haar, dat tot over haar schouders viel, gaf ten onrechte iets jeugdigs aan haar verschijning, hetgeen in pijn lijke tegenspraak was tot het pafferige, opge zette gezicht en de zware wallen onder de ogen van een kind, een angstig kind Ze staarde hem aan. „Wie bent u?" vroeg ze Joost haalde diep adem. „Ik ben een kennis van uw man." zei hij zo terloops mogelijk. „Wacht hij stak zijn hoofd om de deur naar de gang en luisterde even. „Daar komt uw man al aan. Wacht.. hy draaide zich om en vluchtte met bedwongen haast naar be neden. Die dame van daarnet is de enige, die haar nog wel eens aan 't lachen kan brengen," zei Van Balen, toen ze in een restaurant in de nuurt aan hun koffie zaten. „Die praat maar en die praat maar totaal onbevangen gaat ze haar gang. Dat werkt het beste Joost wierp een blik op dokter Van Balen. Hij leek minder gejaagd dan daarstraks. misschien omdat hij nu op neutraal terrein „Ik zal maar bij 't begin beginnen," zei Van Balen, toen hij Joosts blik voelde. „Maar ik wou eigenlijk eerst aan jou een vraag stellen.." „Ik vind het best," zei Joost bedaard, „maar is dat nou wel billijk?" Van Balen glimlachte even. „Nee," gaf hij toe. „Maar ik weet beter hoe ik de dingen moet zeggen als jij me ver telt, als. .eh.in welke hoedanigheid jij hier bent. Als afgezant van je vader. als afgezant van Lily's vader, of op jezelf?" Joost dacht even na. „Laten we het voorlo pig maar op het eerste houden," zei hij toen neutraal. Van Balen strak een sigaret op en vertelde Joost toen, hoe Lili's verblijf verlopen was. Toen hij uitgesproken was, bleef het lange tijd stil. Joost tuurde door de grote ramen naar buiten, waar de rechte huizenblokken zich uitstrekten zover het oog reikte. Hij wreef even over zijn voorhoofd en voelde opeens een onbeheerst ver langen om weer in zijn eigen dorp te zijn. „Nog last van?" informeerde Van Balen, met een hoofdknik naar de pleister. „Nee," loog Joost. In werkelijkheid begon de doffe hoofdpijn van minuut tot minuut erger te „Op het ogenblik staan de zaken zó," hernam Van Balen, terwijl hij zijn vingertoppen tegen elkaar legde. „Toen ik me realiseerde, dat het kind werkelijk teveel in beslag werd genomen dat was dus na die scène heb ik dadelijk een nieuwe assistente gezocht, om mijn vrouw voor een voldongen feit te stellen. Maar dat is uiteindelijk de klap voor haar geworden." Hij pauzeerde even en trok heftig aan zijn sigaret. Het gloeiende aspuntje was een signaal, dat on ophoudelijk op onveilig flitste. Wordt vervolgd) Half miljoen rokers minder «anavofitf Een half miljoen mensen stopte in de periode tussen 1 november en Hilversum 1 februari met roken. Dit resultaat 20^rtBr van een zeer recente opiniepeiling orkest en so maakte Nico van Vliet gisteravond 20.25 Geh< bekend aan het einde van de NCRV- uïtzending „Als u het mij vraagt", waarin ook nog andere interessante onderwerpen aan het „panel" toer den voorgelegd. Oa eerstgenoemde datum rookten, volgens de bereke ningen, 4.9 miljoen Nederlanders en op 1 februari was dit aantal gedaald tot 4.350.000. Het programma als geheel was ook ditmaal weer het aankijken ten volle waard en leverde duidelijk verdere stof tot praten in vele huiskamers. £fj$k Vooraf had Toon Siiefbeen sr. zijn 65sfe verjaardag gevierd. Hij deed De schadu' dat op een tragi-komische manier met tal van vermakelijke, kluchtige hoogtepunten. Zowel Rien van Nunen als Piet Romer weten zich steeds meer te vereenzelvigen met de fi guren, die zij uitbeelden en deze Stiefbeen was voor ons een der beste praatje 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Klass gram 19.30 Radiokrant 19.50 Lichte gram 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (29) 20.40 Samen uit - Samen 22.00 Kcrkorgel- .00 Platennieuws 23.30 Nobelprijsv ars in vertaling, lezing 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19.00 V d kleuters 19.30 V d jeugd 20.00 daags kunstsymposion 20.55 Ero. de schelm, komische opera (le en 2e acte) 22 30 Nws cn medeUngen 22.40 Actualiteiten 23.05 Ero. de schelm, komische opera (3e acte) 23.45 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. vanavond 2.40 Nwi Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws*7!0 Morgengebed 7.15 Ouvertureradio 7.55 Overweging 8.00 tot 5 Strip voor de jeugd 8.20 Lichte -50 V d huisvrouw Waterslan- Het interview dat Jan Gerritsen «'en 9.40 Schoolradio 10.05 Klass gram 10.20 In de platensoos: verzoekprogramma voor oudere luisteraars 11.00 V d zieken 11 40 Kiass gram 11.50 Als dc ziele luis tert. lezing 12.00 Angelus 12.04 De sterren van vroeger: muzikaal klankbeeld 12.30 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 33 Pianospel: lichte muziek 12.50 Actua- had met prinses Irene loofde don Carlos gramma herhaald. En nadat in een documentaire het leven van Lawrence van Arabië was belicht, kwam weer een afleve ring van „De ridder van de Maison hcht programma 13;35 ^Populaire Rouge", die voor ons weinig of niets 4 'jÉfi verhelderde van de verwarde situa tie rondom de ten dode gedoemde Franse koningin. liteiten 13.00 Nws 13.15 Wisscwas NTS bekijkt een Vlaamse jeugdstrip .entaal Lichte iziek ible 17,40 Lichte '-iek 18.25 Lichte "1.50 Rege- sangsolisten rlngsuitzcnding; Studeren v.. Schoonheid en Gevaren, door cir J Kiers. Studentendekaan aan de Technische Ho geschool te Delft. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws Ochtcndgym 7.20 Socialistisch strijd- levering gezien, die bij de aanwezige kest specialisten veel by val behaalde, en kwartet: toen reeds de wens uitgedrukt deze reeks over te nemen. Het is dus vrijwel zeker, dat dit werk om te luis in Nederland zal worden uitgezonden, uitzending Ook andere landen hebben interesse ï?ndl"£ v in dit feuilleton en de Vlaamse TV is ^ing 1835 voornemens een aflevering in te zenden voor het Jcugd-TV-festival van Mün- TELEVISIE chen, dat van 5 tot 12 juni wordt gc- NTS. uc houden. 11 55 School zangsoliste 14 00 oude muziek 14.20 Bij de "tijd e thee. gevar programma. VPRO: iss muziek 16.30 Inzicht cn uit- n halfuur voor wie tijd heeft teren 17.00 Op het vinkentouw, v d jeugd 17.30 Ronduit, uit- oor opgroeiende mensen 18.00 Klass "ram* 18'3° Bockbes»5re-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9