Gereformeerden en hervormden over eenheid en verschillen spits in de wereld Expositie voor restauratie van Lisser burcht Dever Hillegoms echtpaar Vis in het diamant Komt de narcissen teelt toch niet vrij? „Dirigistische tendens hoofdbestuur C.P.J.O." NIEUWE LEIDSE COURANT 7 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 Forum en discussies in Oegstgeest OEGSTGEEST. Zijn wij cds christenen voldoende één om één kerk organisatie te vormen? Is het niet nodig dat, met het oog op de buiten staanders, de eenheid van de Kerk ook zichtbaar is? Kunnen wij als chris tenen één zijn, hoewel wij onder dezelfde woorden soms verschillende dingen verstaan? Over deze vragen ontwikkelden zich gisteren in hel Zendingshuis discussies tussen hervormden en gereformeerden van Oegst geest. De gemeenschappelijke gemeente-avond was voorbereid door hel Gereformeerd-Hervormd Contactorgaan, dat binnenkort nog meer ge zamenlijke bijeenkomsten hoopt te organiseren aan de hand van een groo, aantal ingediende suggesties en vragen. Op de eerste gemeenteavond stond het Bijbelgedeelte Efeziërs 4 17 centraal. Ds. J. Ir ik stelde in zijn uitlegkundige opmerkingen op dit Schriftgedeelte der meer. dat Paulus juist hier duidelijk maakt wat hij van belang vindt voor dc gehele, en niet alleen voor een onder deel van de Kerk van Christus: één lichaam en één Geest, gelijk ook gij geroepen zijt en in de ene hoop uwer roeping, één Here, één geloof één doop. één God en Vader van allen, Die is boven allen en door allen en in allen. In een forum, waarin zitting hadden mejuffrouw C. Slotemaker de Bruine, dr. A. Bolhuis, dr. J. van de Grient (v zitter Contactorgaan), prof. dr. C. San ders en de predikanten W. J. H. Hubeek (Vrijz. Herv.) J Irik (Herv.j en I. Meijer (Geref.), zei mej. Slotemaker dat men meer spreekt over de onderlinge verscheidenheid dan over de eenheid. Ds. Hubeek vroeg zich af wat men onder „eenheid" verstaat. Dikwijls voelt men in de diepste wortels één te zijn, maar in de verschijningsvorm is men verschil lend. Mej. Slotemaker en dr. Van de Grient stelden, dat men de moed zal snoeten opbrengen om gezamenlijk terug ie gaan naar die diepste wortels om vandaar uit elkaar te benaderen. Ds. Irik had in de praktijk vaak erva ren dat de onderscheiden gemeenteleden 'de scheiding tussen de Hervormde en Gereformeerde Kerken niet zo sterk Voelen Mej. Slotemaker vroeg zich dan nok af of men gescheiden kerkdiensten .houdt vanwege theologische geschillen óf om het feit dat men de Heilsboodschap 'eenvoudig niet samen kèn beleven. Uitdrukkingen Ds. Meijer stelde, dat in beide Kerken iirderdaad dezelfde uitdrukkingen worden gebruikt, maar in de Hervormde Kerk kent men daaraan soms wezenlijk andere betekenissen toe dan in de Gereformeerde Kerk. „In de Bijbel zelf komen we ook verschillende inhoudsopvattingen van dezelfde woorden tegen", zei ds. Irik die als voorbeeld de verschillen in inhoud van het woord „geloof" in de afzonder lijke Bijbeldelen noemde. „Als reforma torische christenen moeten we proberen boven de bepaalde vastgestelde houdin gen van onze Kerken uit te komen", zei dr. Bolhuis. Prof. Sanders vestigde de aandacht op de gecompliceerdheid van de huidige maatschappij. „Kan die eenheid uit Efeziërs zonder meer worden overgezet in onze tijd? Onze maatschappij kent zo veel groepen, die elkaar juist door hun diversiteit moeilijk kunnen aanvoelen en begrijpen. Een groep van bijvoorbeeld atoomgeleerden zal allerlei dingen nu eenmaal anders opvatten en een andere verschijningsvorm geven dan een groep van bijvoorbeeld vertegenwoordigers Wordt aldus de eenheid niet doorbroken door de verschillen in de maatschappij?" „De mcnselüke verschillen liggen In Gods scheppingsorde", was de mening van ds. Hubeek, die voorts zei dat je ook in één Kerk al rekening moet hou den met die diversiteit. „Vraag het de predikanten van een flinke stad: in een groep handarbeiders moeten zij een an dere taal spreken dan in een groep intellectuelen". Gevangene In onze wereld van het Amerikanisme, communisme enzovoort, zal de christen heid zich ervan bewust moeten zijn dat zij „gevangene in de Heer" (Ef. 4:1) is Bij die bewustwording dienen de scheids muren tussen hen afgebroken te wor' den. Het geheim van het christen-zijn is immers: het door de eenheid des Geestes tot de verrassende ontdekking komen dat men, ondanks sociologische, dogma tische en andere etiketten in oorsprong toch één is. Aldus ds. Hubeek, wiens woorden werden gevolgd door de opmer king van ds. Meijer, dat allen de vrede door Christus behoeven. In verschillende groepen discussieer den de aanwezigen over de aan de orde gestelde problemen. De resultaten daar van zal het Contactorgaan In de organi satie van verdere bijeenkomsten betrek ken. Twee groepen beeldden de onder leiding van wika M de Vlieger tijdens de discussies besproken zaken in spel vorm uit. De avond werd besloten met het gezamenlijk bidden van het Onze Vader, waarin drs. W. G. Aldershoff voorging. Zendingsavoiid in Oegstgeest OEGSTGEEST Voor de zendings avond op woensdag 19 februari heeft de Centrale Zendingscommissie van de Her vormde Gemeente te Oegstgeest als spre ker uitgenodigd ds. H. J. Visch. De be kende zendeling zal vertellen over zijn werk op Bali, waarbij hij ook lichtbeel den zal vertonen. De zendingsavond wordt in gebouw Irene gehouden en be gint om 8 uur Plattelandsvrouwen Sassenheim Reddingswezen Nederland aan O SASSENHEIM De Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Sassenheim en omstreken, en de Hollandse Maatschappij van Landbouw hielden dinsdag avond hun jaarlijkse gecombineerde vergadering. Na de opening door da voorzitter, de heer P. van Leeuwen, werd direct het woord gegeven aan de heer Witpen uit Amsterdam die een causerie hield over het werk van de Kon. Noord-Zuid Hollandse Reddingsmaatschappij. Deze schetste de ontwikkeling van het reddingswezen langs onze kust. Tot ongeveer 1800 gingen onze voorvaderen bij schipbreuk op roof uit. In de eerste plaats ging het hun om de lading, maar men ontzag zelfs menigmaal de levens niet van de schipbreukelingen. Als gevolg hiervan wer de N.Z.H.R.M opgericht in november 1824. en enkele weken later de Zuidhollandse zuster maatschappij. Beide maatschappijen be staan nog. De laaste heeft haar werkter rein van Cadzand tot Ter Heide, met 8 reddingstations. De N.Z.H.RM. van Ter- heide tot de Duitse grens met 25 stations. De boten zijn bemand met vrijwilligers en het werk wordt geheel door vrijwil lige bijdragen bekostigd. Langzamerhand kwam er aan deze bar baarse toestand een einde en ging men tot hulp over. Maar er was een scheeps ramp voor nodig om tot georganiseerde hulp te komen. Dat was in oktober 1824 toen bij Huisduinen het schip „De Vrede" verging. Met een roeisloep werden de opvarenden van het schip gehaald, maar op de terugtocht deed een grondzee de sloep met redders en geredden kantelen slechts één bracht het leven ervan af. LISSE De stiohting Dever te Lisse, die zich ten doel stelt de ruïne ten zuiden van het dorp te restaureren en de herstelde burcht een waar dige bestemming te geven gaat een expositie houden. Op deze tentoonstel ling zal men tal van voorwerpen kunnen zien die herinneren aan de oude glorie van het jachtslot, zoals schilderijen van oude meesters, waardevolle oude prenten en rariteiten, voorwerpen en gereedschappen. Een basisplan voor restauratie is door architect P. v. d. Sterre te Leiderdorp opgesteld en aan de hand daarvan worden twee maquettes vervaardigd, die ook zijn te zien. De expositie is van 14 tot 23 maart in het gebouw aan de Bond- straa t. De voorzitter stuur, de heer A. M. Hulkenberg, telde, dat er een kans is dat ook de stoel en de handboog van Jacoba van Beieren op deze tentoonstelling te kijk zullen staan. Sterk de aandacht zullen ook de attributen voor de valkenjacht terekken De valkenjacht is nog niet geheel uitge storven. Het is niet uitgesloten, dat een valkenier met levende valken een de monstratie zal geven. Op de tentoonstelling komen ook een antiek waszegel van de schutspatroness-, van de Keukenhof en vele archiefstuk ken, vergeelde folianten en documentei uit het archief van de oud-slotheer baron Heereman van Zuydtwijck (70), die thans in Duitsland woont en die met zijn echt- I aenote de opening hoopt bij te wonen Hii zal voor deze expositie ook enkelt schilderijen uit zijn collectie afslaan. Het bestuur van Dever weet, dat ver- scheidene Lissenaren voorwerpen, steen tjes e.d. in hun bezit hebben, die vroe ser in en rond de ruïne zijn gevonden I Hoewel men' natuurlijk eigenaar blijft wordt het bijzonder op prijs gesteld, wan neer men deze voorwerpen voor de duui van de tentoonstelling zou willen af Kleding en edelstenen voor Lisser vrouwen LISSE Dinsdagavond werd in Sal- vatori een bijeenkomst gehouden door de afdeling Hillegom-Lisse van de Ned Ver. van Huisvrouwen. Wegens verhin dering van de presidente werd de ver gadering geleid door mevrouw J G. van Nieuwkoop-Don Dolder. Een groep dames van Van Wijk en Heringa N.V. te Leiden gaf een show van de nieuwste modellen gebreide kledingstukken met kleuren combinaties volgens de laatste mode. Bij goede kleding horen goede acces soires en daarom had men juwelier H van der Eerden uitgenodigd om de dames iets te laten zien op het gebied van edelstenen. Aan de hand van om een brochure over edelstenen behandel de de heer Van der Eerden de verschil lende soorten stenen. Bollenveiling te Lisse LISSE Er was deze week iets min der aanvoer van gladiolen aan de bloem bollenveiling H.B.G. te Lisse hetgeen er op wijst, dat het veilingseizoen voor gla diolen zijn hoogtepunt heeft gehad. In hoofdzaak bestond de aanvoer in de ma ten 10—12 en 8—10 in grotere partijen. prijzen bleven stabiel en alles ging vlot van de hand. In plantgoed was er oen flinke aanvoer met mooie grote par tijen jong goed van kralen, die beste Prijzen opbrachten. Prestatiespeldcn in Lissc LISSE Het bestuur van „De Spar taan" heeft voor de leden Marga Kor- tekaas en Ton Warmerdam de „prestatie- het Stichtingsbe- speld" ontvangen het afgelopen jaar. Deze speld wordt beschikbaar ge steld voor de beste vijf Nederlandse jeugdprestaties in 1963. Marga Kortekaas bezette devie-rde plaats met kogelstoten meisjes-A met een stoot van 12.82 Ton Warmerdam werd derde op 'nn meter voor jongens-A met een tijd 52.9 i Lisser raadsagenda LISSE Woensdag komt de gemeen teraad bijeen. Men zal o.m. de volgende zaken bespreken. De groentehandelaren hebben tot B. en W. het verzoek gericht een verplichte halve-dagsluiting. Daarover werd raad ingewonnen bij de Kamer van Koophandel, die adviseerde ensdagsmiddags te sluiten omdai dan ook de kruidenierswinkels gesloten zi.in. B. en W. adviseren alzo te besluiten. Slechts twee groentehandelaren waren legen elke sluiting: anderen vroegen sluiting op maandagmiddag. Om de Achterweg volgens de plannen bij het Sportpark te verbeteren advise- 3. en W. van de erven L. van Grie- een strook grond van 500 meter te In verband met het 15-jarig bestaan an de Keukenhof stellen B en W voor. gezien de bijzondere relatie van Lisse met de Keukenhof, een beeld te schen ken. De keuze is gevallen op een beeld n 1963 werd geëxposeerd: de „ge hurkte figuur" In afwachting van de be slissing van de raad werd het beeld reeds in brons gegoten en afgeleverd de som van f 17,500. en W. stellen voor aan mej, Luij- nenburg op haar verzoek eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Cijfers Het" Néde'rlSndsó rèddirig^wé'zèn staat aan de spits in de vvereld. Tot dusver werdén ruim 12 000 schipbreukelingen Tot 1930 waren er, op de havenplaatsen na, alleen roeireddingboten in gebruik, gered en verloren 50 redders liet leven Na 1930 ging men geleidelijk over op mo torreddingboten. In 1951 werd als laat ste. de roeireddingboot van Wijk en Zee uit de vaart genomen De kosten zijn enorm gestegen. Vroeger kostte een roeireddingboot tussen de zes- en achthonderd gulden. De motorboot van nu komt op f 90.000. Hierbü komen nog circa f 110.000 voor trekker, bootwagen en botenhuis. De Brandaris. de eerste grote motorboot, kostte f24.000. Het zelfde type boot nu f500.000. In 1963 moesten de reddingboten 142 maal uitvaren en werden 126 schipbreu kelingen aan wal gebracht. Naast het direct redden van schipbreukelingen doet de N.Z.H.R.M. thans ook aan zie- kenvervoer van schepelingen, opsporen van neergestorte vliegtuigen en het bij staan van vissersschepen in moeilijkhe- Na zijn causerie vertoonde de heer Wit pen films over het Nederlandse reddings wezen en een film over een moeilijke redding aan de kust van IJsland. Ook werden enkele vragen door hem beant woord Als gasten waren aanwezig de le den van de jongerenorganisatie van de Holl. Mij voor Landbouw. Ongelukken op de weg in Sassenheim SASSENHEIM Een Amsterdammer, die dinsdagavond ln Sassenheim bij de dealer zyn nieuwe „eend" kwam halen, keek op de hoek van de Provinciale Weg/Parklaan niet voldoende uit en kwam op de linker weghelft terecht. Hierdoor werd hij door een tegemoetko mende wagen aangereden. De nieuwe I, die nog maar enkele kilometers had gelopen werd ernstig beschadigd. De an dere auto werd eveneens flink bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dinsdagmiddag om 4 uur werd een 11- iarige jongen aangereden door een-auto van de N.Z.H.V.M. op de Hoofd straat, hoek Julianastraat. De jongen kwam met de schrik vrij, maar zijn fiets g -er niet zo goed uit. Dinsdagmorgen had een aanrijding plaats op de kruising van het rijwielpad bij het viaduct aan de Wasbeeklaan. Ver- NOORDWIJK Kla verj asnieuws NOORDWIJK Uitslagen competitie wedstrijd „Nooitgedacht"1 C. Borst, 6100 p: 2 L. van Duyn. 5589 p: 3 J Blaauw, 5131 p; 4 D. Klinkenberg, 5083 p; 5 J. Vink, 5077 p; 6 L. van Beelen, 5060 p: 7 T. Smit, 5047 p; 8 J. van der Linden 5033 p; 9 P. Borst. 4895 p; 10 P. van 't Woud, 4835 p. HILLEGOM Het echtpaar C. Vis-van Biezen hoopt op 18 februari het diamanten huwelijksfeest te vieren. Sinds enige dagen woont het paar in het bejaardencentrum „Parkwijk"na eerst acht jaar bij een dochter te hebben ingewoond. Daarvóór woonden de bruid en bruidegom al jaren lang in Hillegom; zij zijn er allebei geboren. De diamanten bruidegom is 83 jaar en heeft een werkzaam leven achter de rug. Nog altijd heeft hij-plezier in het ver richten van arbeid „op de tuin", wat hij bij goed weer doet bij één van zijn vriendschappelijke relaties Het was de eerste jaren van zijn huwelijk de bron waaruit zijn bestaan werd bekostigd Eerst in dienst van anderen en daarna op de eigen tuin. Kort na de eerste wereldoorlog werd hij koster van de Hervormde kerk Gedu rende 32 jaren diende hij in deze functie een vijftal predikanten. Zijn muzikale gaven gebruikte hij als dirigent van de christelijke zangvereniging .Zingt den Heer" en verscheidene kinderkoren. Als de organist er niet was. viel hij in. Een kwarteeuw was hij lid van „Zang en Vriendschap" te Haarlem. Ook diende hij het kerkkoor als lid. zelfs nog tot voor kort. O ïider scliei d i 11 g Ook het werk van de zondagsschool heeft zijn hart: ruim zestig jaar hield hij zich ermee bezig Ter gelegenheid van het feit dat hij vijftig iaar actief was in het zondagsschoolwerk ontving de heer Vis een koninkjijke onderschei- Maar hoe zou deze man al dit werk hebben kunnen doen als niet naast hem een hulpe had gestaan waarover de Schrift zegt: .Een sterke vrouw van on schatbare waarde" Mevrouw Vis. thans 83 jaar. zorgde ervoor dat hij na gedane arbeid thuis rust vond. Ook zij stak haar capaciteiten niet onder de korenmaat- één van haar gedichten werd bij gelegen heid van de ingebruikneming van het nieuwe orgel in de kerk op muziek gezet en door het kinderkoor ten gehore ge bracht Het echtpaar heeft drie kinderen, twee dochters en een zoon. Op 15 februari wordt het diamanten feest gevierd, onder meer met een receptie van 45 uur in Weltevreden. Urks koor zong voor Hillegoms burgemees'er HILLEGOM Gistermiddag om 5 ur arriveerde in Hillegom een groep ïwoners uit Urk, onder wie ruim 90 zangers in folkloristische kostuums. Zy waren op doorreis naar Rotterdam daar in de Grote Kerk een concert te geven. Van deze gelegenheid maakten zy gebruik om de burgemeester Hillegom als nieuwbenoemde ris der Koningin in de provincie Over ijssel (waartoe de gemeente Urk be hoort) een muzikale groet te brengen. Het koor zong als inleiding: ,.Heer. wees mijn Gids". Urk heeft in zijn bur gemeester, de heer K. Bossenbroek, eer goed ambassadeur. Hij begon met de aandacht van jhr. Van Nispen te vragen voor de grootste kotterhaven derland met een slechte accommodatie voor de 100 Noordzeevaartuigen 70 vaartuigen die op de binnenwateren Daarna zette het koor met een prach tige bezetting van tenoren en bassen het programma voort. Zij zongen „De ka bels los". „Piet Hein", „Glory Halleluja' met als solist Klaas P. Hakvoort. „Down by the riverside" met als solist J. Schrij ver en tot slot „Nederland en Oranje" Daarna sprak jhr. Van Nispen vooi de eerste maal tot inwoners van de pro vincie Overijssel. Als antwoord op dit bezoek nam hij zich voor zijn eerste ficiële bezoek in Overijssel te doen de gemeente Urk. Daarop gaf het zang koor nog een toegift door een Pools volksliedje te zingen. Dirigent was dc heer F Bode en de zang werd op de piano begeleid door de heer Klaas Mul der. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door mevrouw Van Nispen tot Pander den en de gemeentesecretaris van Urk, de heer S. Bakker. Noordwijk speelt te£(en Ter Leede SASSENHEIM Beide standaardelf tallen van Ter Leede en Noordwijk zijn zaterdag aan de beurt voor een compe titie-snipperdag. De besturen zijn over eengekomen een vriendschappelijke voet balwedstrijd te laten spelen tusseh beide teams. Deze wedstrijd wordt in. Sassen heim op het sportterrein aan de Menne- weg gespeeld Aanvang half vier. KOUDEKERK Morgenavond om acht uur zal in de gereformeerde kerk alhier een samenkomst worden gehou den in verband met de vrouwenwereld- gebedsdag. Dames en meisjes uit Koude kerk aan den Rijn en Hazerswoude-Rijn- dijk worden uitgenodigd deze samen komst bij te wonen. BILJARTEN Leids kampioen mist gewestelijke titel DEN HAAG De Leidse districtskam- pioen derde klasse libre J. Huigsloot heeft het gewestelijk kampioenschap aan zien voorbijgaan. Kampioen werd de Hagenaar W. Kohier, wiens moyenne iets beter was. Deze twee spelers staken echter met hoofd en schouders boven hun medefinalisten uit. De oorzaak hiervan moet voornamelijk gezocht worden bij gebrek aan routine, terwijl ook een deel der spelers zijn nor male spel niet kon ontplooien. De meeste spelers bleven ver onder hun kunnen. De .■er tegen woord iger van de Bollenstreek, de Lissenaar P. van Leeuwen kwam nu niet verder dan een zesde plaats. De eindstand luidt: 1. W. Kohier (Den Haag) 12 699 214 27 3.26; 2. J. Huigsloot (Leiden) 12 688 223 20 3,08; 3. L. Nederhoff (Gouda) 6 673 201 3,34: 4. A. W. van de Hengel (Rotter dam) 6 597 217 15 2,75: 5. F. v. Werken Krimpenerwaard) 6 660 243 14 2,71; 6 3. van Leeuwen (Bollenstreek) 6 559 230 13 2,60; 7. L. van Velzen (Delft) 6 604 244 16 2.47; 8. Leijte (Schiedam) 1 578 264 17 2.18. Noordwijk» schietnieuw» NOORDWIJK De wisselmedailles werden met de buks gewonnen door* A. van Egmond, 46 p, l6te kl.; L. Haze- noot. 47 p, 2de kl; A. van der Loo, 45 p, 3de kl. K.S.O.: N. F. Jonkers, 59 p, 1ste kl; W. Caspers, 55 p, 2de kl. NOORDWIJK Voor het artsexamen slaagde de heer G. A. van Waasbergen. LISSE Woensdagavond heeft de heer J. Mijnders een groot aantal belangstel lenden in Rehobobh doen genieten van zijn reisverhaal naar Israël. Van zijn uit meer dan 800 dia's bestaande collectie heeft hij zich woensdag beperkt tot het gedeelte van Jordanië VOLLEYBAL SVL - zonder een aanval - verloor De 13 nederlaag die het damesteam van S.V.L. gisteravond op eigen terrein te slikken kreeg van het Haagse P.V.C., hebben onze stadgenoten in de eerste plaats te danken aan het ontbreken van een aanval. Hoofdzakelijk komt dit doordat de spelverdeelsters te traag reageren. Met zulk tegenspel weet het watervlugge P.V.C. wel raad. Steeds weer konden de Haagse dames zich gemakkelijk onder de bal plaatsen en alle aandacht besteden aan de aanval, een aanval die er overigens beslist mag zijn. Na verlies van de eerste set met 915, leek S.V.L. zich toch nog te herstellen. Er werd wat meer aangevallen en nu moesten de Haagse dames vaak ln de verdediging. Enkele fraaie reddingen in het achterveld van Xandra Kikkert en Wil van der Wijngaard bracht S.V.L. in de volgende set met de hakken over de sloot: 1513. Helaas was dat het enige wapenfejt van onze stadgenotes. In de volgende sets ontbrak de aanval wederom volko1- men en door ruime setzeges van 315 en 615 eiste P.V.C. de volle winst voor zich op. DEN HAAG Herinnert u het zich nog? Een half jaar of daaromtrent geleden nam het Produktschap voor Siergewassen een besluit met min of meer historische betekenis. Zeker voor de bollenkwekers die sinds het begin der jaren dertig aan een teeltbeperking waren gebonden. Het PVS besliste dat de teelt van narcissen met ingang van 1 augustus 1964 geheel vrij zou komen. Sinds gisteren is het de vraag, of men dat besluit wel zal uitvoeren. Er was een vergadering van De Narcis, waarin men overéén kwam niet hard van stapel te lopen. En zo men meende de teelt te moeten vrijgeven, dan verdiende het nog aanbeveling de vakheffing, de i exportprijzen en de inneming van het abnormaal te handhaven. Van Bloembollencultuur was een brief gekomen, waarin men tussen de regels door kon lezen, dat het hoofdbestuui der Koninklijke en het bestuur van De Nareis (onderafdeling van de Kon Alg Bloembollencultuur!) het niet hele maal met elkaar eens zijn. In ieder geval heeft men bereikt, dat gisteren het PVS uitvoerig over deze zaak sprak en dal het besluit van de narcissenteelt met in gang van deze zomer vrij te geven „in de lucht" is komen te hangen. Vreemd men overproduktie vreest? Neen dat argument speelde niet mee. Want. werd van verschillende kanten ge steld, er zal geen roe narcissen meer ol inder worden geplant of men de teelt 'vrij geeft of niet. Een groot deel van hei tceltrecht wordt immers niet gebruikt moedelijke oorzaak was het niet voor rang verlenen van een automobilist aan bromfietser. Ook hier geen persoon lijke ongelukken, maar wel schade. 1 oorzitter afdeling Zuid-Holland: (Van een onzer verslaggevers) "f K ben van mening dat in het be- stuur van onze landelijke or ganisatie de laatste tijd een dirigis tische tendens valt waar te nemen" Deze kritische opmerking maakte de voorzitter van de Christelijke Plat telands Jongeren Organisatie in Zuid-Holland, de heer C. Hakke- steegt uit Goudriaan, gisteren in zijn openingsrede op de jaarlijkse toog- dag die werd gehouden in ..Lommer rijk" te Rotterdam. Hij vervolgde dat. naar zUn mening, deze houding voortkwam uit liet feit dat in het dagelijks bestuur van de C.P.J.O. een te groot aantal leden uit onderont wikkelde gebieden zitting heeft. De heer Hakkesteegt wees er ook op dat de Z:iid- hoilandse afdeling een vijfde deel van het aantal leden omvat, maar sleehts voor een tiende deel ln het bondsbestuur is vertegenwoordigd. Na te hebben geconstateerd dat het ledental het afgelopen ]aar, ondanks de afneming van het aantal bij de land bouw betrokken krachten, gelijk is ge bleven nam hy stelling tegen een arti kel dat Jan van Brake] (pseudoniem van burgemeester Aantjes van Brakel) in het blad „Jong Gereformeerd" heeft geschreven. Schrijver pleitte daarin voor de vorming van één interkerkelijk maaschappelijke organisatie op het platteland. De voorzitter van de pro vinciale afdeling meende dat de vor ming van een dergelyke organisatie de structuur en de taak van de Christelij ke Plattelands Jongeren Bond zou aan tasten. Het doel van ons werk is nog steeds het vormen van de mensen die de boer en boerin van morgen zijn, al dus de voorzitter. „Gezien onze taak hebben we geen behoefte aan een dergelijke organisatie Trouw aan schrift en belijdenis dienen wij ons in te zetten voor de taak die God ons geeft." Ten slotte hoopte de heer Hakkesteegt dat een goede doorstroming van de jon geren in het bestuur en de commissies van de C.BTB. Holland-Brabant mo gelijk gemaakt zal worden. Hii meen de dat deze vertegenwoordiging van jon gere boeren nog niet is wat ze zijn kan De voorzitter van de afdeling Holland- Brabant, de heer F. A. van den Berg uit Bleskensgraaf. zei daf zijn bestuur gaarne bereid is hieraan mee te werken De tweede voorzitter De voorzitter, dr. A. J. Verhage, vond het wei vreemd, dat in de blief wordt gezegd, dat het tijdstip van het tol stand komen der EEG niet vaststaat. Dr Ver- liage: Daar behoeven we niet meer over ie praten. De EEG is een feit. En de klok kan niet meer worden terugge draaid. Het was voor dr. Verhage de vraag of men er verstandig aan deed op het genomen besluit terug te komen. De voorzitter vond dat het ingenomen besluit reeds nu positieve resultaten heeft gehad. Niet op het vlak van de Kwekerij, maar men weet nu hoe het ouitenland heeft gereageerd. Tegen de opheffing van de teelt maatregelen als zodanig had men geen bezwaar, maar met name van Engelse en Amerikaanse zUde heeft men er met klem op gewezen, dat dit niet tot gevolg mag hebben dat de minimumexportpryzen van dc kaart gaan. Zou men in Holland de mep afschaffen, dan zou men op te genmaatregelen moeten rekenen. Heel merkwaardig was het dat men van de zijde der export mr. Neder- veen nu pleitte voor een kalm-aan- .tan-bieekt-het-lijntje-niet, terwijl de Bond van Bloembollenhandelaren tot voor kort altijd op een forse verrui ming van het areaal heeft aangedron gen. Mr. Nederveen gaf desgevraagd toe dat hij zijn mening sinds een jhar wel wat heeft moeten wijzigen. Na een langdurige bespreking kwam men tot de volgende conclusie: dat op heffing van de teelt-beperink bij dc narcissen de minst belangrijke vraag is. De factoren die daarnaast een grote rol spelen, manoeuvreren het beleid mis schien in een andere richting. Daarom is het 't beste als het gehele vraagstuk opnieuw in de Commissie en Bijstand wordt bestudeerd: de prijzen, de vakhef fing, dc surplusopkoop, en alles wat er mcc samenhangt. En eerst als men alles to en met onder de loep heeft ge nomen, kan een besluit vallen over het al of niet vrijgeven van de narcissenteelt met ingang van 1 augustus a.s. bond. dc heer J. van Noord uit Dwin- geio, ontkende ten stelligste dat er spra ke was van dirigisme in het landclyt dc landeiykc bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7