Herstel monarchie in Spanje vraagteken Regentschap 3? stap naar republiek? f MET ULTRA-WASWERKING l „Walgelijke martelingen" door politie in Marokko Somalië brengt geschil met Ethiopië ter sprake AOSRAM ]i\ ecu donfce Nog zeker vijf jaar voor grens met België weg is Parijs benoemt zaakgelastigde in Peking Betrekkingen Pbilippijnen en Maleisië hervat Haliplus VAKER 10 EN 11 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1961 Als generaal Franco er mee ophoudt: (Van een onzer redacteuren) neraal Franco rondom de opvolging*' kwestie heeft laten hangen. Men heeft ei (overigens geslaagde) poging Irene met don Carlos heeft de belangstelling in ons land voor de gang van zaken in Spanje sterk doen toenemen. Maar ook in Spanje zelf is de vraag, of er nu spoedig spra ke zal zjjn van de restauratie van de monarchie (de jure is Spanje nog steeds een monar chie), weer een onderwerp van gesprek geworden, dat velen bezighoudt. Men vraagt zich echter niet alleen af, of naar wie eventueel de voorkeur van Don Juan Carlos met het Spaanse staatshoofd, gene- en dochter. Franco was raai Franco, zal uitgaan, nl. de dooP van het kind- naar don Juan Carlos, die met prinses Sophia van Grieken land is getrouwd, of naar don Carlos, die nu verloofd is met prinses Irene. Ook de moge lijkheid van een regentschap en zelfs de idee van een pre sidentiële staatsvorm worden druk besproken. Er doen aller lei speculaties de ronde, waar in de gezondheidstoestand van generaal Franco een belang rijke rol speelt. En over het algemeen verwacht men, dat het Spaanse staatshoofd in de komende maanden zijn besluit bekend zal maken. zien. de geheimzinnigheid te gebruiken ter versterking van het persoonlijke prestige. Ook hoort men echter de ge-] dachte uitspreken, dat de ..flirtation" van Franco met de monarchisten slechts I een spel is geweest, dat in de eerste plaats ten doel had deze niet onbelan. rijke groep te vriènd te houden, en c basis waarop zijn regiem rustte zo breed mogelijk te maken, zonder zich evenwel te binden. Deze houding Is typerend voor het Spanje van Franco, waar het compro mis vooral de laatste jaren een be langrijke rol speelt. Suml Waarnemer commissie van juristen: Recent? Bepaalde gebeurtenissen van de afge lopen maanden, waarover we vorige week al uitvoerig hebben geschreven, geven nieuw voedsel aan de veronder stelling. dat Spanje nog niet aan de j vooravond van het herstel van de mo- j narchie staat. Zijn de geruchten juist. dan stuurt Franco thans aan op een re ft gentschap dat wellicht onder leiding van i de kapitein-generaal Munoz Grandes zal «»aan. Deze ..kapitein-generaal" is de tegenwoordiger van generaal Franco 1 het Spaanse kabinet, de belangrijk-1 neming gearresteerd en een of twee maanden vastgehouden zonder gelegen heid te krijgen hun verdedigers te raad plegen. Andere beklaagden, die lid van het parlement zijn, werden aangehouden met verwaarlozing van hun in de Ma rokkaanse grondwet neergelegde „vrij waring voor arrestatie". Alle verdedigers in het proces hebben zich thans teruggetrokken, als protest tegen het door de rechtbank niet eerbie digen der rechten van de verdediging, terwijl de beklaagden nu weigerden op de hun gestelde vragen te antwoorden. ,i Als „pluspunten" bij de procesvoering walgelijke en langdurige marte- noemt Poulsson. dat de beklaagden en lingen" der beklaagden door del hun raadslieden volledige vrijheid van T\,T „«Ut!- uitdrukking hebben, dat tal van journa- Marokkaanse politie. listen de rechtzittingen bijwonen en dat geen beperkingen zijn opgelegd wat be- Behalve hiervan, maakt Poulsson treft de publieke belangstelling. „In vele De Noorse jurist Erik Poulsson, die als waarnemer van de interna tionale commissie van juristen het proces bijwoont dat in Rabat wordt gevoerd tegen 102 mensen, die be schuldigd worden van samenzwe ring tot omverwerping van de monarchie in Marokko en moord op koning Hassan, heeft in zijn rapport melding gemaakt van nog melding van „ernstige Inbreuken" op de fundamentele rechten van de mens, op de Marokkaanse grondwet en op de beginselen van de internatio nale commissie van juristen. Alle 102 beklaagden zijn lid van nationale unie van volkskrachten, een socialistische oppositiepartij. Vol gens verklaringen van leiders van deze partij werden vele of alle beklaagden door de politie aan de genoemde „wal gelijke en langdurige martelingen" on derworpen. Dagelijks werden vier of vijf van hen gemarteld in een kamer, gelegen naast het verblijf waarin de overigen waren ondergebracht. Terwijl zü zelf hun beurt om gemarteld te wor den, afwachtten, konden zij de kreten van pijn van hun lotgenoten horen. De geruchten, die in Spanje de ronde hebben gedaan over de beweerde slech te gezondheidstoestand van generaal Franco, zijn langzamerhand verstomd. Veelzeggend was echter, zo schrijft de correspondent van de Neue Zuercher Zeitung, dat de geruchten vooral heb ben gecirculeerd in de kleine kring van de goedingelichte elite, waarin men zich steeds meer zorgen maakt over de draagwijdte van het afnemen van de invloed van de generaal op de dagelijkse gang van zaken in Spanje. De indruk zou bestaan, dat Franco de staatszaken niet meer zelf zo straf leidt, doch steeds meer aan zijn ministers overlaat, waardoor een gro tere speelruimte ontstaat voor be paalde rivaliteiten. Ook zouden ech ter verschillende verklaringen gege ven worden voor een zekere regerlngs- Bevreesd Terecht vraagt men zich af. wat er van Spanje terecht zal komen, als een commandowisseling onvermijdelijk wordt. Tenslotte is het regime van Franco voortgekomen uit een burger oorlog. die enkele jaren heeft geduurd en die ontstellend veel wonden heeft ge slagen. Vele Spanjaarden hebben ook nog niet vergeten, hoe de in hun land ge bleven republikeinen door een politieke wraakactie zonder medelijden door de overwinnaars ter verantwoording werden geroepen. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat vele andere Span jaarden bevreesd zijn. dat eens de dag zal aanbreken, waarop de tegenstan ders van het eens zo wrede regime weer aan de macht zullen komen. Hoezeer men daarbij denkt aan wraak- maatregelen, blijkt uit perscommenta ren, waarin steeds weer alle mogelijke maatregelen voor een zo rustig mo gelijke „overgangsperiode" worden geëist. De kansen van de monarchisten, die in de afgelopen tien jaren op- en ni gangen hebben gekend, leken er w wat beter voor te staan, toen Franco langs in Madrid de doopplechtigheid heeft bijgewoond van het eerste kind van don Juan Carlos, de zoon van troonpretendent don Juan van Bourbon. Tachtig gasten, onder wie don Juan, woonden de plechtigheid bij in de ning van het jonge paar in een Ma- drileense voorstad. Voor het eerst sinds de republikeinen in april 1931 een eind maakten aan jde monarchie in Spanji heeft- Don Juan, die thans in Estoril (Portugal) woont, een bezoek gebracht aan de Spaanse hoofdstad. Dit korte bezoek mmn Madrid kunnen wijzen op overeenstemming tus sen de opvolger van Alfonse de der tiende en het huidige bewind in Spanje Onzekerheid Het is een bekend feit, dat Franco nooit iets voor gevoeld heeft, dat don Juan op de Spaanse troon zou komen. Wel heeft hij al vele jaren met de ge dachte gespeeld, dat bij een herstel de Spaanse monarchie don Juan's zoop. don Juan Carlos de aangewezen per soon zou zijn om de troon te bestijgen Dobr zijn aanwezigheid bij genoemde doopplechtigheid heeft Franco de hoop de Spaanse aristocratie op een her nieuwing van de monarchie doen herle ven. Maar dat heeft wellicht, weinig te betekenen. Al jaren geleden werd don Juan Carlos naar Madrid gehaald, waai hij in alle opzichten opgeleid werd vooi de taak, die hem als koning van Span- zou kunnen wachten. Dit neemt echter niet weg, dat er nooit entge zekerheid heeft bestaan over het feit, of de Spaanse monarchie ook in feite zal worden hersteld en op welk tijdstip dat zal gebeuren. Een spel? Het hoeft dan ook niet te bevreem den, dat men al geruime tijd geleden iets meende te moeten zoeken achter raas van geheimzinnigheid, dat ge- Pan-Afrikaans congres begonnen het staatshoofd. Enkele jaren geleden heeft Franco [unoz Grandes naar voren geschoven hem de titel kapitein-generaal gege- en; Men beweert wel, dat Grandes op het ogenblik de man is, die een groot deel van de taak van Franco heeft over genomen en zich als het ware reeds als opvolger van de generaal gedraagt. Contacten Van Munoz Grandes is bekend, dat ook hij aanvankelijk naar samenwer king met de monarchisten heeft ge- Levenslang... en nog vier jaar Alain Bougrenet de la Tocnaye, die ter dood veroordeeld werd wegens mede plichtigheid aan de aanslag van Petit Clamart tegen generaal De Gaulle, maar wiens straf door de Franse president werd gewijzigd in levenslang, is door het Franse hof voor de staatsveiligheid nog eens tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevon den aan staatsgevaarlijke activiteit (vóór de zaak-Petit Clamart zich afspeelde) aan onwettig wapenbezit. Hij was door eisd om ook met vooraanstaande Spaan-,jai e republikeinen, die zich daar in bal-I.tr lingschap bevinden, contact op te „e.''cndunend francs. Voordat de ultspra.k ien. Wellicht is het hem duidelijk ge- van het tribunaal viel was Bougrenet 'orden, dat de animo voor een herstel j gevlucht. Pas na de aanslag op het afs"de6monarchistische "leiders heTheb-istaatshoofd werd hij weer «egrepen. ben doen voorkomen. Een regentschap zou mogelijk een voorlopige oplossing kunnen brengen voor de opvolgingskwestie. Franco hoeft dan ook niet te kiezen tussen vader don Juan en zoon don Juan Carlos :elfs niet tussen één van deze beiden ;n don Carlos, de verloofde van ses Irene. Jongt eren correspondent van de Neue Zuer cher Zeitung wijst er op, dat de Cortes (het Spaanse parlement) in het voor jaar zijn periode van drie jaren wetge vende arbeid besluit en dat zich aan gelegenheid voordoet, die Franco altijd gaarne heeft aangegrepen om be langrijke beslissingen mede te delen. Op april (toen Alva zijn bril verloor) is nog zo'n mogelijkheid om groot euws mede te delen. Dan is het een kwart eeuw geleden, dat de Spaanse burgeroorlog werd beëindigd. Er zijn sinds kort ook mensen, die het niet langer uitgesloten achten, dat Spanje Weer een presidentiële staats vorm zal krijgen. Vooral onder de jon geren. die iveinig of niets van het mo narchistische verleden van Spanje afwe ten (uit eigen ervaring althans) wint deze staatsvorm veld. Niettemin zouden deze mensen het instellen van een re gentschap toch reeds als een overwin ning voor de republikeinen beschouwen.. Franco en Munoz Grandes (rechts). Italië gaat crisis bestrijder de economische crisis in Italië. aanneemt zullen de maatregelen gericht zijn op het beperken van het verbruik niet-essentiële goederen en diensten op het stimuleren van de agrarische produktie. In sommige kringen worden beperkingen van het kopen op afbetaling verwacht alsmede verhoging van de auto- gn benzinebelasting. In een officiële verklaring werd gezegd dat het economische programma van de. regering gisteren onderwerp is geweest besprekingen tussen de bij de econo- betrokken ministers. Hieraan werd ook deelgenomen door de premier en de gouverneur van de bank van Italië. Van daag zal het overleg worden voortgezet. De ministers zullen een agenda opstellen de vergadering van de voltallige mi nisterraad. Een Somalische delegatie heeft gisteren op het pan-Afrikaanse congres in Dar es-Salaam het grensgeschil met Ethiopië ter sprake gebracht. Een woordvoer der van de delegatie verklaarde dat de Ethiopiër® het bestand aan de grens hebben geschonden, door opnieuw de Somalische grens te overschrijden en grens posten aan te vallen met steun van vliegtuigen. In Addis Abeba daarentegen wordt gezegd dat gisteravond Somalische troepen een massale aanval zijn be gonnen op een versterkte Ethiopische grenspost. Deze aanval zou echter zijn afgeslagen, waarbij aan Somalische zijde vele doden vielen te betreuren. De pan-Afrikaanse conferentie zal zich met dit geschil bezig houden. De minis ters van buitenlandse zaken en defensie van de landen die deel uitmaken van de organisatie van Afrikaanse eenheid (OAEi, die deze conferentie bijwonen, zijn in de eerste plaats bijeengekomen ter bespreking van de recente gevallen van muiterij in Oeganda. Tanganjika en President Nyerere. opende de bijeen komst als staatshoofd van het ontvan gende land, met een toespraak. Hij begon zijn rede met een opsomming van de feiten van de muiterijen, "die naar zijn mening, niet geleid werden door com munistische elementen. Nyerere opperde voorts het denkbeeld van een Afrikaans alternatief voor de aanwezigheid van Britse troepen in Tanganjika, terwijl het leger van dit land na de recente muiterij weer wordt opgebouwd. Tanganjika kan Engeland wel vragen of de Britse troe- pen kunnen blijven tot de vorming het leger voltooid is, aldus Nye: maar onze positie eist dat Afrika als geheel in de gelegenheid moet worden gesteld, daarover te beraadslagen. I De omstandigheid dat de Fransen het woord „ho tel" ook gebruiken voor een paleisachtig heren huis. kan tot vreemde misverstanden lelden. In het „Hotel Matignon", de ambtswoning van pre mier Pompidou, is een brief ontvangen waarin een Westduitse jeugdor ganisatie vraagt of men er behalve logies ook een ontbijt kan krijgen. Ook wil de organisatie weten, of er reductie wordt ge geven voor grote gezel schappen. Vorig jaar kwam uit Polen een kaart met hetzelfde soort 1 Russische onderzoekers hebben vijf weken ge leden bij een hond een poot van een soortgenoot aangehecht. Volgens de ment waarin Nederlandse, Belgi sche en Luxemburgse afgevaardig den zitting hebben. Dit parlement komt volgende week vrijdag en zaterdag in Den Haag bijeen en zal o.m. een ontwerp-verdrag tot we derzijdse bijstand bij de heffing van om- zetbelasting e.d. op het goederenverkeer aan de onderlinge grenzen behandelen Door dit verdrag zal deze heffing Het zal zeker nog een jaar of vijf duren voor de lange rijen vracht auto's kunnen verdwijnen die da gelijks het voortbestaan van een Nederlands-Belgische grens on danks jarenlange Benelux-samen- werking accentueren. Dit blijkt uit het zevende jaarverslag van de drie Benelux-regeringen aan de raadgevende interparlementaire Beneluxraad, het Benelux-parle-id®?^, d5 gekeurd en na proefneming met het we stelsel algemeen kan worden toege past, zullen zeker nog wel vijf jaar ver lopen. aldus het verslag. Deze termyn zal men tevens gebruiken voor het tot stand brengen van een Be- nelux-douanegebied, waarbinnen geünifi ceerde douane-documenten kunnen wor den gebruikt, zodat voor alle of vrijwel alle produkten de douaneformaliteiten aan de onderlinge grens kunnen worden afgeschaft, zo verklaren de drie regerin gen. Voordien zal echter ook nog een op lossing moeten worden gevonden voor de verdeling van de douanerechten die aan de buitengrenzen van het Beneluxgebicd worden geheven. De regeringen zeggen in hun verslag toe, dat zij intussen zullen blijven stre ven naar verdere vereenvoudiging en versnelling van de douanebehandeling aan de onderlinge grenzen. medische correspondent van het persbureau Tass was de operatie pijnloos verlopen. De roodharige hond loopt na, zij het nog wat hinkend, op zijn nieuwe poot rond, on verschillig voor het feit dat deze zwartharig is. De Zwitserse componist Rolf Liebermann heeft een „symfonie voor 156 schrijfmachines" geschre ven. Een uitvoering van dit werk, met een tijds duur van drie minuten, is op telex-zenderbandjes vastgelegd en deze zul len geregeld worden af gedraaid op de afdeling koopwaren van de „tem po '64" die in Lausanne zal worden gehouden. Vele deskundigen op elee- ironisch, rekenkundig en natuurkundig gebied heb ben hun aandeel tot het scheppen van deze com positie geleverd. De Britse premier sir Alec Douglas-Home, die het evenwicht van dc Britse handelsbalans met Canada wil herstellen, zei gisteren in een rede voering in Toronto: „Ik waarschuw u, dat ik - als Engeland meer dollars van Canada wil verdie nen - de Beatles hier naartoe zal zenden". (De Beatles verdienen op het ogenblik in de VS dollar bij de vleet). 1 Avondbladen in Warschau maken dagelijks meldin; van de avonturen van een beer die op een paar kilometer afstand van dc stad werd aangetroffen. Het beest zal niet worden doodgeschoten omdat er nog slechts twintig deze dieren in vrijheid in Polen worden aangetrof fen en ze daarom onder speciale bescherming van de staat staan. De bevol king is gewaarschuwd en boeren zullen schadever goeding ontvangen voor eventuele schade die het dier aan vee of graan zou aanbrengen. De Amerikaanse acteur Robert Mitchum is maar ternauwernood aan een ongeval ontsnapt toen de 72 jaar oude Indische olifant Susie, door een paar kakelende kippen, op hol sloeg. Dit incident je gebeurde tijdens de opnamen van een film die in Kenya worden ge maakt. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld dat Claude Chayet, nu consul-generaal in de Algerijnse stad Oran, de eerste Franse zaakgelastigde in Peking zal. zijn. Chayet wordt 23 dezer in de Chinese hoofdstad verwacht. Van diplomatieke zijde in de Chinese hoofdstad wordt nog vernomen dat aan i het eind van deze week een zaakgelas tigde der Chinese volksrepubliek, een zekere Tsjin Koeang, in Parijs wordt ver- De twee zaakgelastigden zullen de weg I effenen voor de komst van ambassadeurs binnen drie maanden. voorbereiding van haar vertrek, nu de regering op Formosa haar betrekkingen met Frankrijk heeft verbroken. Het ge bouw is Overgedragen aan de afvaar diging van nationalistisch China bij de UNESCO, de organisatie van de V.N. voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Deze maatregel Is genomen om te voor komen dat het gebouw in handen komt van de Chinese communisten. T~AE Philippijnen en Maleisië zijn overeengekomen, in hun respec tievelijke hoofdsteden consulaten te openen, waarmee het herstel van de betrekkingen tussen beide landen wordt ingeluid, zo staat in een ge meenschappelijk communiqué ilat gisteren in Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is uitgegeven. Premier Rachman heeft zich bereid verklaard tot zo spoedig mogelijk over leg over de kwestie van de Philippijnse aanspraken op Noord-Borneo en is ak koord gegaan met het beginsel van een eventueel aanhangig maken van deze zaak bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag. De Philippijnse regering moet van haar kant de regering van Maleisië een memorandum doen toeko men met betrekking tot haar aanspra ken op Noórd-Borneo. Het is onwaarschijnlijk, dat de „her vatting van de vriendschappeliike be trekkingen" zal leiden tot herstel van de volledige diplomatieke betrekkingen, tenzij hetzelfde tussen Maleisië er In donesië geschiedt. landen, en niet alleen in Afrika. 2. der soortgelijke omstandigheden helemaal geen proces hebben plaats gehad en zou den de beklaagden eenvoudigweg zijn verdwenen of gelikwideerd." Zijn moeder verklaart: Oswald agent van inlichtingendienst Mevrouw Marguerite Oswald, de moe der van de vermoedelijke dader van de moord op president Kennedy. Lee Harvey Oswald, heeft gezegd, er van overtuigd te zün, dat haar zoon een agent was van de Amerikaanse inlichtingendienst. De 56-jarige Marguerite Oswald zei dit gisteren tegenover de pers na afloop van een verhoor van drie dagen door een commissie onder leiding van de Ameri kaanse opperrechter Earl Warren. Volgens mevrouw Oswald meent zij, dat haar zoon president Kennedy niet vermoord heeft, maar dat hij de sehuld op zich moest nemen. Earl Warren heeft naar aanleiding van ?ze verklaring gezegd, dat het verhoor in mevrouw Oswald geen nieuwe feiten m het licht heeft gebracht. De Amerikaanse opperrechter vatte het getuigenis van mevrouw Oswald als volgt samen: „Zij gelooft aan de on schuld van haar zoon, geeft toe dat het mogelijk is, dat hij de misdaad begaan heeft maar dat het eveneens mogelijk is, dat een ander of anderen de moord ge pleegd hebben." Oefenbom kwam uit de lucht vallen (Van onze speciale verslaggever) Boven Glanerbrug heeft een Neder landse straaljager een oefenbom laten vallen. Het projectiel kwam in de voor tuin van een huis aan de Rijksweg te recht en drong diep de bodem in. Nie mand werd gewond, niets werd bescha digd de schrik alleen was groot Experts van de vliegbasis Twente heb ben de oefenbom uit de bodem opgediept Het projectiel, dat een lengte had van dertig centimeter, was ongeladen. De rookontwikkeling, die was waargenomen, iu veroorzaakt zijn door de ontlading in een rookpatroon. Een onderzoek is ingesteld naar de oorzaak van het losraken van de bom de zoveelste, die de afgelopen jaren hij vergissing boven Nederland is geval- •'Haliplus jj0lipl«s Uw vitaminenschild tegen griep, vermoeidheid, slapte, J nervositeit, verkoudheid. i Neem nu elke dig zo'n klein* capsule Hiliplue m die bovendien zo makkelijk is In te nemen. U komt dan gezond de winter doorl Sportvliegtuig maakt geslaagde noodlanding zittenden een geslaagde noodlanding ge maakt op een weiland even buiten Mid delburg. Het vliegtuig, dat onderweg was van Rotterdam naar Ostende. moest we gens een defect aan de communicatie middelen een noodlanding maken. De drie inzittenden zijn de Engelsen J B.. D. H. P. en W.K.S.. allen uit de omge ving van Londen. Zij zijn ondergebracht in een Middelburgs hotel. Vandaag zal de Rijksluchtvaartdienst nagaan of het ver antwoord is dat het toestel van het wei land, dat ongeveer 250 meter lang is. op kan stijgen. Zo niet. dan zal het gedemon- -j jvliegveld ge- 1444) Wa nerkwaarc belstenen kunnen voordoen, doelen we niet op het dobbelspel of op van de vele andere maar hebben leen op het oog soortige en springende kans op elk terrein van het Ie tegenkomen en desondanks moeilijk dat de 1 op te lossen schijnen. In de middeleeu wen en misschien was dat al veel vroeger gebeurd had iemand bijvoor beeld opgemerkt dat bij het werpen met 3 dobbelstenen vaker 10 en 11 werd geworpen, dan 9 en 12. Op het eerste ge- hazardspelen, tal 9, gevormd door 3, 3, 3 kan e uitsluitend en al- bijv. slechts op één manier tot stand een van die vreemd- komen, en wel doordat iedere dob- spoedig in het oog helsteen een 3 op de bovenzijde toont, gevallen die we bij De 9. bestaande uit 1, 4, 4 •hter op 3 manieren ontstaan, 1 elk der 3 dobbelstenen fkomstig kan zijn. Het getal 9 dat door 1, 2 en 6 ogen TOCH IS WET ZO! zicht schijnt dit weinig belangrijk, jj maar wanneer we weten, dat elk van deze 4 getallen op 6 manieren kan onstaan uit een van de 3 getallen die op een dobbelsteen zijn geno teerd, wordt het geval toch wel ontstaat, kan zelfs op 6 manleren tot stand komen. Wc zullen de zaak niet verder uitplui zen, want door deze voorbeelden Is het duidelijk genoeg dat de 6 manieren waar op zowel 9. als 10, 1 12 kunnen ontstaan, niet gelijk waardig zijn. In het geheel zün er 6x6x6 216 gelijkwaardige ge vallen, waarvan 56 de mogelijkheid bieden 9, 10. 11 en 12 te vormen. 20 met 3 verschillende ogenaan- 7:1 k™_f 3» met 3 verschillen (of. .1, U wilt, 2 gelijke) en 6 met 3 gelijke aantallen. ormd worden door de 2 en 6; of 1. 3 en 5; of 1, 4 en 4; of 33 en S.I 2 3 en 4; of G„„ w. h„ 3. Op soortgelfjke tclj.e knn d,n w,Jkra de t,„sen ïoor uitrekenen. 10 ontstaan uit de 6; of 1, 4 en 5; of 2. 2 en 6: of 2, 3 en 5; of 2, 4 en 4; of 3. 3 en 4. Wie zin heeft ook nog de compn- j|~ nenten op te schrijven van 11 en 12 zal weinig moeite hebben deze zelf te ontdekken. Ons gaat het slechts om de vraag, waarom bij een ge lijk aantal mogelijkheden 10 veelvuldlger uitkomen dan 9 Niemand minder dan de beroem dc Italiaanse wis-, natuur- en sterrc- belangrijkste kundige Galilei' was er destijds voor nodig om dit vreemdsoortige geval tot klaarheid te brengen. Galileï zag 1011 verre van gelijk te zijn, want 9 heeft een kans van 25 216; 10 een Iets grotere dan 216:27 of >i, evenals ijl 12 weer een kans van 216 25 heeft. Wist I) overigens, dat door het dobbelspel, waardoor velen in het 11 ongeluk werden gestort, dc grond lagen zijn gelegd voor de tegen woordige kansrekening, waarop dc etcnschappen steu- (Nadruk \-erboden). iLi

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5