VLEET Kotters weer naar Grimsby, vangsten zijn uitstekend VISSERIJNIEUWS BIJ DE Aanvoer zeevis in 1963 steeg, waarde daalde Chloorgooiers tot vier maanden veroordeeld Knikkerbaan Rijnsburg groeit in ledental MEISJE voor halve dagen of WERKSTER gevraaad Over vloek en zegen van de kernenergie Plan voor nieuw wijlcgebouw in RIJNSATERWOUDE Arjos opgericht te Noordwijk LETDSE COURANT DONDERDAG 13 FEBRUARI 196* IJMUIDEN In de Noord heerst een geheimzinnig stilzwijgen. Reden om zich ongerust te maken is er echter niet. Integendeel. De vangsten moe ten uitstekend zijn. De laatste dagen zijn verscheidene schepen met bijna volle ruimen IJmuiden binnengelopen, zij hadden vooral veel haring en makreel aan boord. Deze vissoorten komen thans in grote hoeveelheden in dit visgebied voor. Maar de schippers laten als zij de scholen hebben ontdekt, niets los. De visserij is nog altijd een jacht en hoewel men elkaar wederzijds een goed hart toedraagt, wil men in zulke gevallen de concur rentie verre van zich houden. De schippers krijgen pas spraakwater als er slechte vangsten worden geboekt. Dan mopperen zij over de onderlinge golf hartgrondig, voor de luisteraars aan de wal is het net of men naar een koor dat de stemmen op mineur heeft afgesteld, luistert. Tal van Nederlandse kotters die ver leden week donderdag naar zee vertrok ken, zijn niet aan de IJmuider markt verschenen. Zij losten hun schol in de loop van woensdag in de Engelse haven Grimsby. De prijzen vielen niet tegen, maar ook in IJmuiden werd er vrij be hoorlijk betaald, zodat de resultaten vrij wel overeenkwamen. In Grimsby moeten veel hogere marktgelden worden betaald dan in LJmuiden, ook de factors zijn veel duurder. Men moet dus wel hoge prijzen maken om ten opzichte van IJmuiden niet „in de boot" te raken. Overigens werd er door de kotters onder de Neder landse kust tamelijk veel schol ver schalkt. Maar de tong het verhaal wordt eentonig laat nog teveel verstek gaan, hoewel er gelukkig wel een lichte verbetering valt te bespeuren. Wat er was In IJmuiden zorgden 22 vaartuigen voor een aanvoer van 6300 kisten vis. waarvan 200 kisten schelvis, 280 kisten wijting, 650 kisten gul en kabeljauw, 240 kisten koolvis, 2450 kisten haring, 1460 kisten makreel. 640 kisten schol. 5 kisten tarbot, 105 kisten diversen. 140 kisten roodbaars, 2380 stuks stijve kabeljauw en 3000 kilo tong. Onder meer was present de KW 15 Rijnmond 1 die een prachtig schip van de Lofoden in de markt zette. Hoewel er ook schepen van de Noordzee present waren, had men daar voor de rondvis niet veel concurrentie van. Deze treilers voerden voornamelijk haring en makreel aan. Toch konden niet zulke prijzen wor den behaald als van de vorige reis naar deze verre wateren. Het is nog altijd zo, dat de handel voor de Noordzeevis betere prijzen wil betalen dan voor de soorten die van verre komen. Deze handelwijze is niet te begrijpen want in tijden van schaarste voert men veel vis in uit de noordelijke landen en men kan er staat op maken dat die uit dezelfde contreien afkomstig is. Overigens had de Rijn mond 1 toch niet te klagen. De besom ming was nog niet bekend, maar zij zal in ieder geval boven de 40.000 liggen. Vandaag aan de markt In IJmuiden lagen vandaag onder teer aan de markt de IJM 36 Jacoba Gcsina met 1420 kisten, waarvan 15 kisten schel vis. 10 kisten gul en kabeljauw. 30 kisten koolvis. 570 kisten makreel. 750 kisten haring, 35 kisten wijting plus 100 kleine kisten haring, de IJM 9 Haarlem met 1210 kisten, waarvan 90 kisten schelvis, 70 kisten koolvis. 450 kisten makreel, 550 kisten haring. 40 kisten wijting plus 200 kleine kisten haring. Verder losten de IJM 211 160 kisten en de TX 19 en TX 23 elk 80 kisten platvis. Voor de Jacoba Gesina is de verleden week maandag bijna door de stakers was verhinderd maar door handige manoeuvre van de rederij drie matrozen die van boord stapten werden door achter de hand gehouden reserves vervangen» toch doorging dus buitengewoon succesvol verlopen. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 320 kisten wijting. 10 kisten gul en kabel jauw, 280 kisten schol en 700 kilo tong. Ondenoekingsvaartuig Naar aanleiding van de doop van he' nieuwe Westduitse visserü-onderzoekings- vaartuig Meteor" (2500 ton) heeft bonds president dr. Heinrich Lübke zijn visie op de betekenis van de wereldzeeën als belangrijke voedingsbron voor de toe komst gegeven. De president zei onder meer: Dp produkten van de zeeën spelen nu al bij de voorziening van de wereld bevolking van eiwitten een belangrijke roL De visgronden worden echter nog niet volledig uitgebuit. Met het oog op de te verwachten verdubbeling wereldbevolking van thans 3,2 miljard binnen 30 jaar tot zes miljard moeten de hulpbronnen van de zee zo spoedig mogelijk geheel ontsloten worden. Anders dreigt in sommige gebieden de honger dood. Noorwegen In de meeste West-Europcse landen wordt te weinig vis gegeten. In Brussel werd er kort geleden op gewezen, dat Noorwegen door middel van een inten sieve reclamecampagne ongetwijfeld gro tere hoeveelheden vis op de gemeen schappelijke markt zal kunnen afzetten. Het gemiddelde verbruik van vis per hoofd der bevolking in de E.E.G.-landen ligt tussen de 8 en 12 kilo per jaar. In Noorwegen wordt daarentegen 52 kilo vis per hoofd der bevolking geconsumeerd. Men kan de volgende theoretische bere keningen opstellen. Indien men de bevol king van de E.E.G.-landen zou kunnen bewegen tweemaal in de week vis eten en wel 250 gram per maaltijd, dan zouden de zes landen een jaarverbruik hebben van vijf miljoen ton. Twee mil joen ton zouden zij uit eigen aan kunnen dekken, terwijl er drie miljoen ton zou moeten worden ingevoerd. Wan neer het bovenstaande verwezenlijkt zoi kunnen worden, zouden alle afzetproble men voor vis in Europa opgelost zijn. Het Noordzeekanaal zal aanstaande maandag worden bevaren door het groot. ste schip dat ooit deze vaarweg bezocht. Het gaat om de Liberiaanse tanker Frisia die met haar 85.569 ton alle tot nu gevestigde records slaat Het schip 855 voet lang en 166 voet breed. Het komt van Bremerhaven en moet in Amsterdam een dokbeurt ondergaan. Voor deze tocht zullen speciale voorzieningen worden troffen. Er zal hier en daar wel meetlat aan te pas moeten komen. Bad Drie Scheveningse vissers die met huurauto naar IJmuiden waren gekomen om werk te zoeken, hebben woensdag middag de terugtocht per trein moeten maken. De wagen belandde namelijk de Haringhaven. Dat kwam doordat rr de wagen niet op de handrem had gezet. Nauwelijks waren de mannen aan ronde langs de schepen begonnen of de p-agen gleed via de licht dalende weg nabij de vismeelfabriek in het water. Toen de vissers terugkwamen, dachten zij eerst nog aan een grapje, maar weldra werden zij met hun neus op de feiten ge drukt. Een takelwagen heeft de „bad gast" op het droge gehesen. Inmiddels waren de vissers op weg naar huis. Of zij er in zijn geslaagd te monsteren, meldt de historie niet. van gezouten haring was in de teelt 1963 aanzienlijk groter dan in die van 1962 Deze steeg van 448.354 kantjes tot 629.708 kantjes. Goede vang sten waarborgen echter niet altijd een goede opbrengst. Dat ondervonden ook haringvissers. De waarde liep na melijk terug van f 33.6 miljoen tot f 27.9 miljoen. In Katwijk werden in het verslagjaar aangevoerd 169.692 kantjes, ln Scheve ningen 332.282 kantjes, in Vlaardingen 105.232 kantjes en in IJmuiden 19.502 kantjes. De sterk gestegen aanvoer bleef niet zonder invloed op de omvang van de export. Deze steeg van 32.186 ton een waarde van f 29,1 miljoen tot 36.902 ton voor een waarde van f 32.4 miljoen IJMUIDEN De Nederlandse vissersvloot zorgde in 1963 voor een aan voer van bijna 85.000 ton zeevis. Dit was ongeveer 1500 ton meer dan in 1962. De waarde daalde echter met ongeveer f 7 miljoen. Deze teruggang werd voornamelijk veroorzaakt door geringere aanvoeren van tong. Deze daalden namelijk van 14.627 ton voor een waarde van f 42.7 miljoen tot 12.245 ton voor een waarde van f 36.4 miljoen. In 1963 konden grote hoe veelheden zeevis worden uitgevoerd; de totalen waren 34.353 ton en ~~i.4 miljoen. In 1962 werd 30.305 bon uitgevoerd voor een waarde van .3 miljoen. Ook de invoer vertoonde vergeleken met 1962 een stijging. Deze liep op van 11.367 ton voor een waarde van f 15.3 miljoen tot 13.522 een waarde van f 18.7 miljoen. was de aanvoer dermate ruim. dat niet alle garnalen tegen of boven de vastge stelde minimumverkoopprijzen konden worden afgezet. In totaal was dit lot aan 910214 kilo consumptiegarnalen be schoren. Zowel de uitvoer van ongepel de als van gepelde garnalen bereikte in 1963 een bevredigend niveau. Vooral in de eerste helft van 1963 wat de grondstoffenvoorziening voor de vis- conserven industrie moeilijk. De afslag prijzen voor verse haring waren veelal hoog; makreel was slechts in geringe hoeveelheden aan de markt. In de tweede helft van 1963 kon van een redelijke toe voer van verse haring worden gesproken. De uitvoer van visconserven in 1963 was 11.143 ton voor een waarde van f 16 mil joen. In 1962 waren deze totalen 13.239 ton en f 15.5 miljoen. De invoer bedroeg in 1963 5.280 ton voor een waarde van f 19 miljoen tegen 3 833 ton voor een waarde van f 12.7 miljoen in 1962 Bokking Voor bokking bestonden in 1963 goede afzetmogelijkheden. De export bedroeg 4.249 ton voor een waarde van f 5.9 mil joen tegen 3.669 ton voor een waarde f 4.4 miljoen ln 1962. Dankzij de gunstige aanvoeren van verse haring in de tweede helft van 1963 lag het jaarto taal op een hoog niveau. Dit bedroeg bij- 54.000 ton waarvoor gemiddeld f 0.27 per kilo werd betaald. Een kwantum van bijna 9000 ton haalde de minimumprijs niet Gelet op de grote aanvoer stelde de uitvoer van verse haring enigszins te leur Deze was in 1963 slechts weinig hoger dan in 1962; in dit jaar werd na melijk 22.163 verse haring geëxporteerd •r een waarde van f 12.4 miljoen tegen 23.795 ton voor een waarde van f 10.4 miljoen ln 19<B De hoeveelheid voor menselijke con sumptie verkochte garnalen bereikte in 1963 een recordhoogte; een dergelijk kwantum werd na 1945 nog niet ver kocht Vooral ln de tweede helft van 1963 Clubhuiswerk Alphen ALPHEN Het clubhrlswerk ln Na- bU. dat door de sectie b*jronder Jeugd werk van de Alpheuse Hervormde jeugd raad wordt verricht, biedt ook tn de periode van februari tot en met me' de jongeren van 918 Jaar verscheidene mogelijkheden tot ontspanning en ver antwoorde vry-t|jdsbesteding. Tot deze conclusie komen we bij het doorlezen van bet mededelingenblad Nieuw Al lerlei Betreffende Instuif Jegud („NA BIJ"). ln welk periodiek |e het program ma voor het genoemde 'ijdvak Is opge nomen. De zaterdagavonden zijn weer gere serveerd voor instuif, op drie ervan zal een filmprogramma worden geboden, tweemaal is er het optreden van The big boys, op de stille zaterdag is er een passtestonde en het seizoen wordt besloten met een cabaretavond. Aan het einde van Iedere avond wordt een dag sluiting gehouden De instuifavonden zijn toegankelijk voor meisjes en jongens van 14 jaar en ouder. De leiding is verdeeld in twee teams, elk team bestaat uit zeven dames en heren en heeft als regel eenmaal per twee weken dienst. Voor deze leeftijds groep zijn er twee instuif-interessegroe- pen, voor lekespel, op woensdagavond en voor toneel op dinsdagavond. De jongere jeugd '915 Jaar) kan te recht op de knutsel- en handenarbeid- clubs: maandag, meisjes 1215 jaar, dins dag jongens van 912 jaar. woensdag middag, meisjes van 912 jaar en woens dagavond jongens van 1215 jaar. De interesseclubs en de knutsel, en han- denarbeidclubs worden door in totaal twaalf dames en heren geleid De commissie Bijzonder jeugdwerk blijkt thans als volgt te zijr. samengesteld: Joh. Hartwiggen, voorzitter; C. Olivier. 2e voorzitter; mej, I. A. de Knijff, Steen straat 11. secretaresse: G. Verschuur penningmeester, J J. Altona, C. Griffi oen en J. de Jager. In verband met de financiële kant van het clubhuiswerk wordt tenslotte de aan dacht gevraagd voor het jeugdzorgfonds. Administrateur van dit fonds is de heer J. Evers. v. Kinsbergenstraat 11, het giro nummer is 500088 Het werk, dat in in Alphen is begonnen en sedert 1959 in het jeugdcentrum Nabij wordt gedaan, mag zich in een goede belangstelling verheugen. ALPHEN Maandagavond wordt gebouw Jonathan (wijk Hoorn) de fees telijke jaarvergadering gehouden van de C.J.V. - jongenen groep „Jonathan", met medewerking van de jeugdclub „De Jonge Garde". Er zal een toneelstuk wor den gespeeld, getiteld: Route Kopenha- De C.J.V.-jongerengroep ..Bethel" en de beide jeugdclubs „Karei Doorman" en „Vriendenschaar" (Oosthoekdorp) houden hun jaarfeest op 26 februari, in Nabij. Zij brengen een non-stop-programma on der het motto: Met volle kracht voor waarts. Beide feestavonden beginnen om half acht. Feest clir. agrariërs te Hazeiwoude HAZERSWOUDE De afdeling Ha- zerswoude van de Ned. Chr. Agrarische Bond herdacht in het Verenigingsgebouw gisteravond het 35-jarlg bestaan. Voor zitter M. van Steenpoorte herinnerde ln zjjn openingswoord aan de moeilijke starttijd van de afdeling; de sociale om standigheden zijn ondertussen belangrijk erbeterd. Secretaris J van Dijke noemde het ledental gunstig maar er zijn er volgens hem toch nog teveel, die terzijde blijven staan. Penningmeester C. E. Demoed meldde een batig saldo van 685.45 hier gaat echter nog een jubileumgift voor de 40-jarige bond af. De beer Jac. van Vliet sprak een propagandistisch woord voor het D.E,L.-fonds. Hoofdbestuurslid D, van Zuilen sloot het programma voor de pauze af met een opwekkingswoord waarin hij aan dacht schonk aan het werk van de bond Na de pauze voerde T.O.G. uit Wad- dinxveen „De ruwe bolster" op. HAZERSWOUDE De heer A. v. d. Molen behaalde in Wassenaar een 1ste prijs bij het hardlopen tijdens atletiek wedstrijden; mej. I. v. d. Molen won in Gouda een derde prijs in de junioren- meisjesafdeling van de keurgroep. De Haagse politierechter heeft gis teren de twee Scheveningse vissers, die enige weken geleden een fles chloor door de ramen van het huis van schipper W. Roos gooiden, waar door het ameublement en stoffering aanzienlijke schade opliepen, veroor deeld, conform de eis van de officier van justitie, tot vier maanden gevan genisstraf. De verdachten, die momenteel op Ameland werken, lieten verstek gaan RIJNSBURG Dinsdagavond hield de buurtvereniging De Knikkerbaan haar derde feestelijke jaarvergadering in zaal Vliethof. Tweede voorzitter P. van Tol sprak een welkomstwoord, waarna secretaris C. van den Bosch het jaarverslag uitbracht. In het afgelopen jaar is veel materiaal bijge- kocht, waaronder paddestoelen voor de plantsoenen en elektrische kabels. Tijdens de feestweek werd het bestuur door de leden verrast met een gift van f 444,25. De vereniging telt thans 124 leden en 39 jeugdleden. Dit be tekent een groei met 21 leden en 13 jeugdleden. Penningmeester D. J. A. Oudshoorn Delft. De voorzitter, de heer Jac. meldde een batig saldo het geleende bedrag van I lüOU Kon f 200 worden afgelost Inmiddels was ook burgemeester Koo- mans gearriveerd, die het Kamerdebat betreffende het huwelijk van prinses Irene had gevolgd. Hij bracht hiervan een kort verslag uit. Bij de bestuursverkiezing weiden de aftredende heren J. Heemskerk en A. van Delft herkozen. In de vacature Van den Bosch koos men de heer C. van Egmond, die wat later ter vergadering was gekomen, bracht het scheidende be stuurslid dank voor al hetgeen hij als secretaris voor de vereniging heeft ge daan. Namens de Oranjevereniging en zusterverenigingen sprak de heer P. der Kwaak. Het feestelijke gedeelte van de avond werd verzorgd door het gezelschap Blijft Optimist uit Noordwijk. Het pro gramma viel zeer ln de smaak. De sohipper deelde als getuige mee, dat hy op 2 januari was uitgevaren, hoe wel hy van de staking op de hoogte was. dat zyn bond hem het varen niet had verboden. Nadat hij in de nacht van 14 januari IJmuiden was teruggekeerd en zich iar zyn huis in Scheveningen had be geven, werd hij voor zyn woning door twee mannen gemaand om niet meer uit te varen. Ook werd hy uitgemaakt voor stakingsbreker. Toen de schipper de deur van zyn woning achter zich dichtsmeet, kondig de het tweetal nog aan met honderd man zullen terugkomen, wat overigens niet gebeurd is. Maar 's nachts werd een fles chloor door zijn raam gegooid, wat f 240 schade veroorzaakte. De verdediger van verdachten, m H. Piket kon geen verdediging voi Nieuwe Katwijkse kotter KW 219 KATWIJK Dit is een nieuwe kotter, de KW 219 Jaco-Mi.ia. die in opdracht van de heer A. van de Plas te Katwijk aan Zee is gebouwd door Machinefabriek Zwitser. De kotter is vandaag naar IJmuiden vertrokken en zal maandag naar zee gaan. Er staal een 450 pk Stork-motor in. De afmetin gen zijn: lengte 28.30 meter, breedte 6.20 meter en diepte 3.14 meter. Kaartwedstrijd in Katwijk KATWIJK AAN ZEE Traditiege trouw stelde het comité Autotochten de prijzen beschikbaar voor de klaverjas- wedstrijd Er werd plezierig gespeeld. De prijswinnaars waren: 1 J Spieren burg 6671 punten; 2 C Remmelzwaal 6634 punten; 3 C van der Plas 6582 punten; 4 N Spierenburg 6432 punten; 5 G Ou wehand 6447 punten; 6 P Guijt 6444 pun ten; 7 C Kuüt 6418 punten. 8 H Haas noot 6413 punten KATWIJK' AAN ZEE Op 14 febru ari. de eerste vrijdag in de lijdensweek, wordt zoals ieder jaar een gebedsure gehouden in de geref. kerk, Voorstraat 35, van 2021 uur. Op deze dag komen in de gehele wereld vele tienduizenden vrouwen samen om uit éénzelfde litur gie te bidden en te danken. KATWIJK AAN ZEE De extra- colleote, gehouden in de herv. kerken ten bate van de hervormde scholen, heeft f 1372.97 opgebracht De diaconie collecte. die was bestemd voor inter nationale hulpverlening, heeft f 1651,30 opgebracht. KATWIJK Vrijdag: hoog water 4.08 tn 16.15 uur: laag water 12.12 uur. MEVR. KRUIJT PARKLAAN 60 Christenvrouwen Valkenburg VALKENBURG In'de zaal van de hervormde kerk vergaderde gis teravond de afdeling Valkenburg van de Christenvrouwen-bond. De presi dente, mevrouw Lekkerkerker, hield een meditatie over Philemon 1 1-7, waarna de heer A. N. W. van der Meijgaard uit Den Haag het woord kree^ over het onderwerp: Atoom, vloek of zegen? De heer Van der Meijgaard vertelde allereerst over de ontwikkeling van de kern-wetenschap. Theo retisch kunnen alle atomen van alle stoffen gesplitst worden, waardoor energie vrij komt. Praktische atoomsplitsing heeft echter alleen plaats bij de atomen van enkele zeer zware elementen, met name uranium. Min of meer door toeval gelukte het enkele geleerden in Berlijn voor het eerst een atoom te splitsen, waarbij een ge weldige energie vrij kwam, Men meende deze ontdekking aanvankelijk geheim te moeten houden, wat echter niet heeft kunnen voorkomen dat ook Einstein in Amerika hierover werd ingelicht. Het uiteindelijk resultaat was ten slotte de Uranium is een delfstof die vooral in Kongo wordt gevonden. Tussen het del ven van het uraan en de splijtbaarheid van het uranium ligt echter een zeer lan ge weg en voor het verkrygen van een kilogram zuiver uranium zijn duizenden tonnen uraniumerts nodig. Daarbij moe ten we wel bedenken, dat een kilogram uranium de energie kan leveren, nodig voor de verwarming van alle Nederland se huizen in een stookseizoen. Mogelijkheden Er zijn dus reusachtige mogelijkheden. Het ligt in de bedoeling een kern-centrale de Betuwe te bouwen, die twaalf van de tegenwoordige elektriciteitscentrales Groene Kruis Rijnsburg RIJNSBURG Volgende week dins dag begint in het Groene-Kruisgebouw aan de Korte Vaart weer de moedercur sus. Dames van 18 jaar en ouder kun nen hieraan deelnemen. RIJNSBURG De uren waarop het zuigelingenbureau geopend is, zijn ver anderd. Voor baby s beneden de zes maanden is er iedere donderdagmiddag van twee tot drie uur zuigelingenbu reau en voor baby's van ouder dan zes maanden kan men terecht op de eerste en de derde maandagmiddag van de maand van half twee tot drie uur. RIJNSBURG De Jonge Kerk verga dert vanavond in de consistorie van de Bethelkerk. Er zal een hoofdstuk uit. de Brief aan Efeze worden behandeld. TER AAR De samenkomst op Vrou wenwereldgebedsdag wordt morgen avond gehouden in de hervormde kerk, aanvang 7.30 uur. De leiding is in han den van mevrouw Lindenburg en me vrouw Van Vliet. Wanneer men per auto wil worden gehaald, kan men dit melden bij mevrouw J. Cats, telefoon 234 Veer wilde zich niet over de staking zelf uitlaten, maar stelde vast dat derge Hjke terreurdaden on-Nederlands zyn en ook bil de stakingen niet geduld kunnen worden. Op deze wyze zou het tot de ergste gewelddaden kunnen komen. Daarom achtte hy een gevoelige stra! op haar plaats. De politierechter, mr. A H. C. Gieben, deelde de zienswyze van d officier en legde vier maanden ge vangenisstraf en toewijzing van de ci viele vordering op. omdat de beklaagden niet ter zitting verschenen waren. De officier van justitie, mr. Van RIJNSATERWOUDE Dc vereni ging Onderling Hulpbetoon heeft in café 't Rechlhuis haar jaarvergadering gehouden. De opkomst liet te wensen over. Uit het jaarverslag van secreta resse mevrouw Van Iperen-Zandstra bleek, dat het ledental stabiel is ge bleven. Penningmeester Vink meldde een batig saldo van t 89-99. In de commissie inspectie eigendom men werden benoemd de dames De Graaf en Van Iperen. Bij de bestuurs verkiezingen waren aftredend mevrouw Van Iperen en de heren G. van Wie- ringen en A. de Knyf. Laatstgenoemd! .aren niet herkiesbaar. Mevrouw Van Iperen werd by acclamatie her. kozen. In de plaats van de niet-herkies bare leden koos men mevrouw Huber en de heer K- van de Knyf. Bij het vaststellen van de begroting kwamen de tongen los. Algemeen was men van oordeel, dai zowel gebouw als materialen nodig moeien worden vernieuwd. In overleg met het hoofd bestuur van het Groene Kruis zal wor den gestreefd naar het ontwerpen een plan voor een nieuw gebouw, waarin ook het consultatiebureau en het kleuterbureau kunnen worden on dergebracht. Toneelspel Oude Wetering voor kas bejaardensoo* OUDE WETERING Een combman* 'an toneelspelers zal zaterdagavond i het jeugdgebouw het toneelstuk „Di oude schuld" opvoeren. De opbrengst van deze toneelvoorstelling, die om acht begint, is ten bate van dc kas de bejaardensociëteit. Gemeente Leiderdorp koopt molen LEIDERDORP B. en W hebben met het bestuur van de Munnikkenpolder overeenstemming bereikt omtrent de aankoop van de molen met het erf in deze polder. Bij de onderhandelingen stelde het bestuur van de Munnikkenpol der als eis dat de zich op het erf bevin dende molenaarswoning tegeiyk met dc molen door de gemeente zou worden gekocht. Deze woning wordt thans nog bewoond door de molenaar-machinist van de polder. Overeengekomen is dat dit huis gratis voor bewoning beschik baar blijft, zolang voor de bediening van het hulpgemaal een molenaar-machinist aanwezig dient te zijn. Praktisch betekent dit. dat het huis bewoond blijft totdat tot ontpoldering van het gedeelte van de polder, waarin de molen staat, zal worden overgegaan. Tijdens de onderhandelingen met het bestuur van de Munnikkenpolder kwam eveneens de noodzaak ter sprake om de beschikking te krijgen over de Munnik- kenweg, voor een aanzienlijk gedeelte nodig voor de realisering von het uitbrei dingsplan ..Zijllaan- en Meijepolder" Het bestuur van de polder bleek bereid de vergadering van stemgerechtigde inge landen voor te stellen deze weg eveneens de gemeente te verkopen. Inmiddels heeft de vergadering conform het voor stel besloten. Huisdammerstoernooi in Leiderdorp LEIDERDORP De damclub LDC or ganiseert een damtoernooi voor niet- leden van damverenigingen. Het toernooi begint woensdagavond 19 febr. in he Dorpshuis om 7.30 uur. Er wordt een aparte jeugdgroep ge vormd. Aanmelden aan de zaaL NOORDWIJK Tijdens een vergade- Ing in het Verenigingsgebouw werd gisteravond een afdeling van de Arjos opgericht. Het voorlopig bestuur ziet er Is volgt uit: A. Vogelaar, voorzitter: mej. T. Passchier. secretaresse; N. van Os. penningmeester. De heer G. Dompeling, voorzitter van de afdeling Zuid Holland, gaf een uiteen zetting van enige actuele politieke pro blemen. De uitspraak van de Geref. £y. node over de P.v.d.A. vond hy niet posi tief genoeg. Hij wees ten slotte op het belang van kennis en uitdragen der A.R.- beginselen. De heer D. Algera, voorzitter van de A.R. kiesvereniging, zei bijzonder ver heugd te zijn met dc oprichting van de De volgende bijeenkomst wordt op 19 maart gehouden. NOORDWIJK - In de zaal by de Geref. kerk aan de Vinkenlaan werd voor leden van de Christenvrouwenbond, afdeling Noordwijk-Binnen. de film van de K.N.Z.H. Reddingsbrigade gedraaid. De leiding berustte by mej. R. Krabben dam. Op 20 maart komt men weer byeen: drs. Kramer uit Leiden spreekt dan over ..Opvoeden tot eenvoud". angen. Hoewel het gebruik van kernenergie economisch nog niet ver antwoord is, rekent men er toch mee. dat it in de toekomst wel het geval zal zyn Ook in de geneeskunde wordt gebruik gemaakt van kem-energie. Bij de be strijding van kanker wordt radio-actieve straling aangewend. lp de industrie wordt radio-activiteit als hulpmiddel gebezigd, evenals in de land- en tuinbouwkunde. Radioisotopen vermengd met kunstmest kunnen uitwij- •n welke kunstmestsoort de plant tot ch neemt en in welke hoeveelheden. Het uitlopen van aardappels kan bijvoorbeeld tegengegaan worden door radio-actieve bestraling zonder dat dit schade voor de consument op levert. Ook voor conservering van voedingsartikclen zou van radio actieve bestraling gebruik kunnen worden gemaakt. Na deze voordelen, deze zegen, van de atoomenergie te hebben laten zien,, be paalde de heer Van der Mey gaarden zich ook nog geruime tijd bij de vloek in de kernenergie, de kernwapens. De heer Van der Meijgaarden sprak de vurige hoop uit, dat men zich in deze zal bezinnen. De heer Van der Meygaar- den heeft van zeer naby de ontploffing de atoombom op Nagasaki meege maakt en heeft daar de verschrikkingen an dit wapen leren kennen. EHBO Leiderdorp in het zilver LEIDERDORP Op 22 febr. a.s. zal het 25 jaar geleden zUn, dat de afdeling LeiderdorpZoetermeer (Hoge Rijndük) de Vereniging voor EHBO werd op gericht. De oprichtingsvergadering had plaats in het oude „Irene" en de afde ling telde toen 43 leden. ussen stonden onder leiding van dokter Persant Snoep. Tijdens de oorlog voor iedere oefenavond toe stemming worden gevraagd aan de pro cureur-generaal in Den Haag. In 1944 werd een hoogtepunt bereikt wat het le dental betreft, nl. 76. daarna kwam e een inzinking en in 1948 waren er nog maar 15 leden. Het doel van de vereniging, hulp te bieden aan de gemeenschap, probeert in de praktijk waar te maken Een groot deel van de contributie der leden wordt besteed aan inrichting verbandposten, waarvan er achttien Men is in de vereniging geruime tijd bezig met de voorbereiding van de jubi leumviering. De nu lopende cursus wordt gevolgd door 55 leden en staat onder lei ding van dokter P. v. 't Woud. Het gemis van een goede accommodatie voor de oefenavonden is een grote zorg voor het huidige bestuur. Men oefent thans in het clubgebouw van „De Mun- nik" maar de vraag is waar men naai toe moet als het tennisseizoen weer gaat beginnen. Veel heeft de vereniging te danken aar dokter v. 't Woud, die met zyn enthousi asme sedert september 1960 de cursussen leidt. Op zaterdag 22 febr. zal een receptie worden gehouden van 35 uur aula van de Chr. ulo school in de Var Geerstraat, waarvoor op 26 febr. in „Irene" een jubileumvergadering wordt gehouden. Burgerschap en Burgerzin voor jonge Leiderdorpers LEIDERDORP Voorafgaande aan de op 17 februari te houden raadsvergade ring zal aan een aantal jonge kiesgerech tigden het boekje „Burgerschap en Bur gerzin" worden uitgereikt in een bijeen komst, die wordt gehouden in de raads zaal van het gemeentehuis. Gemeenteraad Leiderdorp LEIDERDORP Maandag 17 februar komt de gemeenteraad byeen. De agends luidt als volgt: voorstel tot het kopen van de Munnikkenweg en de molen de Munnikenpolder; tot het vaststellen van nieuwe algemene verkoopvoorwaar den; tot het verkopen en ruilen va dustrieterrein; tot het toekennen vergoedingen voor het bywonen var gaderingen aan de leden van de onder scheidene gemeentelijke adviescomnri sies: tot het verbeteren van de verlich ting van de Achthovenerweg; tot het res taureren van de windmolen Ln de Bos polder: tot het vernieuwen van e< deelte van het hekwerk van het tennis park.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4