Klein risico nemen om te voorkomen groter Zijn de kansen van Carlos gestegen? Noodtoestand door geringe aanvoer' Inflatiegolf plant zich voort Rudie Liebrechts op 1500 meter tweede Reders vragen vissers staking op te geven Matig Hokij-team kon met moeite winnen PECTORAAL Drastische salarisstijging voor gezinsverzorgsters V ishaiidelaren vereniging: II DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 Minister Witteveen in Kamer: (Van onze parlementsredactie) TVREIGT NIET het gevaar, dat de regeringsmaatregelen ter ontspanning van onze economie naar de andere kant zullen doorslaan? Deze vraag is gisteren enkele malen gesteld tijdens het Tweede-Kamerdebat over lonen en prijzen. Minister Witteveen (financiën) gaf een duidelijk ant woord. Men kan, zo zei hij, beter het risico lopen dat de binnenlandse vraag iets te veel terugloopt, wat een zekere werkloosheid tot gevolg kan hebben, dan dat men geen ontspanning zou verkrijgen. Dit laatste zal im mers leiden tot een aantasting van onze concurrentiepositie en daarmee tot een veel ernstiger werkloosheid. Een te grote vermindering binnenlandse vraag kan. als ze dreigt „door te schieten", veel gemakkelijker worden opgevangen. De nu genomen geringsmaatregelen (als daar 2 schorsing van de investeringsaftrek vervroegde afschrijving, temporisering van de overheidsinvesteringen, krediet beperking e.d.) kunnen dan vrijwel middellijk worden teruggedraaid, expansie neemt dan weer toe. Een ander middel daartoe is de laging van de loon- en inkomstenbelas ting. Minister Witteveen herhaalde nog eens, dat in de gespannen situatie ogenblik van belastingverlaging geen sprake kan zyn. Maar als de binnenland se vraag te ver terugloopt, kan er moment komen dat die verlaging spoedig mogelijk moet ingaan. Om die (conjuncturele) reden achtte de minis ter een tijdige indiening en behandeling door dc Kamers van het wetsontwerp tot neutralisering van de progressiefac tor gewenst, al zal de ingangsdatum open moeten blijven. „Is dat een aankondiging dat het ontwerp nu op komst is?", wilde de VVD-er Joekes weten. De minister ging op die vraag niet in. Hij hamerde eens op, dat een volledige doorwerking van de progressiefactor nu nog absoluut noodzakelijk is, vanwege de remmende werking op de loonstijgingen en de toe neming van de consumptieve bestedin gen. De begroting van het rijk moet vooi een aanmerkelijk tegenwicht kunnen zorgen. In dit opzicht is de situatie ge lukkig anders dan in 1956, toen bovenop de hausse nog eens een belastingverlaging kwam, met alle nare gevolgen van dien. Inflatie Gesprekken wi Rome, vanwaar hij juist was teruggekeerd, hadden mi nister Witteveen nog eens gesterkt ii de overtuiging, dat zich op het ogen blik een inflatiegolf over het hele gebied van de E.E.G. (en eigenlijk over de hele wereld) voortplant. De oorzaak ligt in een globale overspan ning van de vraag, die weer het gevolg is van een te sterke expansie. Uit on ze uitvoer valt af te lezen, dat de in- flatiehaard in W.-Europa in Frankrijk en Italië ligt. Onze export naar Frank rijk is van 1962 op '63 in elf maanden tijds met 28 pet. en naar Italië zelfs met 41 pet. toegenomen. Van onze to tale exportstijging in die periode is 40 pet. naar die twee landen gegaan. De prognoses van het Centraal Plan bureau zijn nog niet voltooid, maar de minister kon wel zeggen (en daar ver raste hij niemand mee) dat het bureau voor '64 een sterke stijging van de inves teringen en de consumptieve bestedingen voorziet De bestedingen zullen meer toe nemen dan het bruto nationale produkt en dit zal zich weerspiegelen in een te kort op de betalingsbalans van ongeveer fl miljard. Het is volgens de minister niet met zekerheid te zeggen of de afremmende maatregelen, die de regering gedeeltelijk reeds in het najaar heeft genomen en die onlangs in overleg met de Stichting van de Arbeid zijn aangevuld, als toereikend kunnen worden beschouwd. In ieder ge val moet het risico dat ze een iets te krachtig effect zullen hebben, genomen worden. Het effect op de begroting waarnaar de maatregelen overigens niet mogen worden beoordeeld is kwan titatief vrij beperkt. Zoals bekend zal BH de verhoging van de indirekte belastin gen (gesteld dat de Kamers er mee ak koord gaan) f150 miljoen opleveren. in. Door de schorsing van de investerings aftrek voor gebouwde eigendommen' en de schorsing van de vervroegde afschrij ving komt f90 miljoen in de schatkist. wat men ervan had verwacht. Het was qver het algemeen een saaie bedoening, die weinig of geen nieuwe gezichtspun ten opleverde. Veel sprekers beperkten zich tot het maken van wat kanttekenin gen bij het resultaat van het beraad in de Stichting van de Arbeid en tot het stellen van vragen. Algemeen verlangde men van de regering meer gegevens de economische en loonpolitieke situatie te kunnen beoordelen. Praktisch ieder een wilde weten wat het totale resultaat PROF. WITTEVEEN belastlng niet lager ming van meer concrete cijfers over de verdere ontwikkeling. Uiteraard kwam ook het prijsbeleid uitvoerig ter sprake. In antwoord op een vraag van dr. Von deling (soc.) deelde minister Andriessen n de loonoperatie sedert 1 januari, hoe hoog de gemiddelde loonstijging wordt en wat het reële effect daarvan is na aftrek van de prijsstijgingen. Over de afremmende maatregelen wil den de meeste sprekers hun definitieve standpunt eerst bepalen na kennisne- bij interruptie mee, dat de kosten v: vensonderhoud op 15 januari 2 punten hoger waren dan medio december '63. Oud-staatssecretaris van sociale zaken Roolvink (a.r.) hield gistermiddag zijn maidenspeech als Kamerlid en het werd een betoog, dat door de WD-er Joekes „indrukwekkend" werd genoemd. De heer Roolvink wenste tot de ongerusten in den lande gerekend te worden. „Ik zeg niet dat we nu dezelfde kant uit gaan als in 1956. We staan wel voo betalingsbalanstekort van f 1 miljard, maar de deviezenvoorraad is beter dan toen. Toch is het maar een pleistertje op de wonde. We moeten niet veel der afzakken, want dan komen we toch in de ellende. En als we vallen, zal de val hoogstwaarschijnlijk groter zijn dan acht jaar geleden", zo waarschuwde de a.r. spreker, wiens beduchtheid vo< gevolgen van de grote loonstijging het kennelijk wonnen van zijn voldoening over het bereikte loonakkoord. Hü vond, dat te veel is toegegeven aan de psychose sfeer, die door bepaalde sociaal-psycho logische spanningen is ontstaan. In dit verband wees hij op de invloed va televisie („deze algemene loonronde heeft zich voor een belangrijk deel op het beeldscherm voltrokken"), het gedrag van zekere werkgevers en het onbeha gen bij grote groepen werknemers ovei het maatschappelijk bestel. Dit debat heeft tot dusver één motie opgeleverd, ingediend door communisten en pacifisten. De motie verlangt van regering, dat ze geen belemmeringen de weg zal leggen aan de afsluiting een bouw-c.a.o., die gebaseerd zou 2 op de voorstellen van de gezamenlijke vakverenigingen. „Het zou onjuist zijn om het loonpeil in de bouwnijverheid te binden aan het algemene Stichtingsak koord over de lonen". De bouwlonen kwamen ook aan de orde in de betogen van o.a. de heren Kikkert (c.h.), Corver (lib.) en Vondeling (soc.). De heer Kik kert vreesde, dat als de zwarte lonen in de bouw wit worden gemaakt, het hek van de dam is. „Dan kom je op loonniveau, dat voor de rest van het be drijfsleven onaanvaardbaar is. Is het niet beter dan maar een stukje zwart te laten?" zo voegde de heer Corver e toe. De heer Vondeling volstond met de opmerking, dat de regering de toezeg gingen van minister Bogaers op het punt de bouwlonen moet honoreren. SCHAATSEN IN OSLO Moeizaam Het lonen- en prijzendebat voortgezet. Vanmiddag zouden de ters van economische en sociale zaken aan het woord komen. De discussie van de kant van de Kamer is niet geworden Ned. amateurs gelijk tegen NEC: 1-1 Het Ned. amateur-elftal heeft gister avond hi het Goffertstadion in Nijmegen gelijk gespeeld tegen NEC (11). De rust ging met een 10 voorsprong in voor de Nijmegenaren, die door Sweers in de 15e min. scoorden. Na rust weerstond de goede amateurverdediging het aanvalspel van NEC en vlak voor het einde kwamen de amateurs todh nog op gelijke voet door een doelpunt van Munnecom (11). Basketbal Real Madrid heeft giste ren in een wedstrijd voor de kwartfina les van het toernooi om de Eur. basket balbeker met 10290 gewonnen van Le- gia Warschau. Bij rust leidden de Span jaarden al met 4533. Voetbal In het kwalificatie-toernooi voor de Olympische Spelen is gisteravond ia Londen de wedstrijd tussen de ama teurs van Engeland en Griekenland ge speeld. Het Engelse elftal zegevierde met 21, nadat het bij rust met 20 voorstond. In het ziekenhuis te Sittard is over leden de 15-jarige J. J. Kuypers uit Ko- ningsbosoh. De jongen was dinsdag in z>jn woonplaats aangereden door een auto, Ants Antsson, Europese kampioen innaar van het Olympisch goud op de 1500 meter beeft gisteravond onder de ogen van ruim 10.000 toeschouwers ii Bisletstadion in Oslo wederom zijn schaatskunde getoond. Met een eerste plaats op de 3000 meter in de nieuwe wereldrecordtijd van 4 min. 27.3 sec., een tweede plaats op de 500 meter in 42.1 sec. tweemaal een derde plaats op de 1500 en 5000 meter toonde hij zich veruit de beste all-roundrjjder van het ogen blik. in Tallin geboren Antsson was on genaakbaar met een puntentotaal van 176.300 voor Knut Johannesen, die na zijn eerste plaats in Innsbrucl: op de 5 km. u weer met 7 min. 40.4 sec. voor de beste prestatie op deze afstand zorgde. Onze landgenoot Rudie Liebrechts ein digde op de derde plaats voor Fred. A. Maier en de Russen Victor Kosintsjin en Edvard Matusevich, een voortreffelijke verrichting, waarbij overigens weer dui delijk tot uiting kwam, dat ondanks zijn tweede plaats op de 1500 meter in 2 min. 09.1 sec. en twee vijfde plaatsen op de 3000 en de 5000 meter in resp. 4.30.9 en 7.45.1, de 500 meter toch zijn zwakke punt blijft Cees Verkerk reed op de 1500 meter een tijd van 2 min. 10.6 sec. In Innsbruck goed voor zilver, hier in Oslo niet meer waard dan een zesde plaats. Ook zijn 5 km. was van goed gehalte met 7.55. De 1500 meter werd gewonnen door de Rus Edvard Matusevitch in 2 min. 08.4 sec. voor onze landgenoot Rudie Lie brechts die op de tweede plaats eindigde in 2 min. 09.1 sec. De resultaten luiden: 1. Edvard Matusevitch (Rusland) 2.08.4 (nieuw baanrecord); 2. Rudie Liebrechts (Ned.) 2.09.1; 3. Ants Antsson (Rusland) 2.09.9; 4. Muzahid Ilabibulin (Rusland) 2.10.1; 5. Knut Johannesen (Noorw.) 2.10.2; 6. Cees Verkerk (Ned.) 2.10.6; 7. Fred. A. Maier (Noorw.) 2.11.3; 8. Svein Erik Stiansen (Noorw.) en Victor Ko- sitsjkin (Rusl.) 2.11.8; 10. Per W. Gut- tormsen (Noorw.) 2.12.2; 12. Ard Schenk (Ned.) 2.13.3; 18. Peter Nottet (Ned.). De Japanse sprinter Keiichi Suzuki, die dinsdagavond de prachtige tijd van 39,9 sec. liet afdrukken op de 500 meter, kwam gisteravond tot 41.1 sec., waarmee hij winnaar werd voor de Rus Vladmir Orlof in 413 sec. De uitslagen luiden: 1. Keiichi Suzuki (Japan) 41.1; 2. Vla dimir Orlof (Rusl.) 41.3; 3. Hroar Elvenes (Noorw.) 41.3; 4. Alv Gjestvang (Noorw.) 41.8; 5. Tom Gray (V.S.) 41.8. De uitslag van de 5000 meter luidt: 1. Knut Johannesen (Noorw.) 7.40,4; 2. Fred. A. Maier (Noorw.) 7.41.7; 3. Ants Antsson (Rusl7.43.5; 4. Victor Kositsjkin (Rusl.) 7.44.1; 5. Rudie Liebrechts (Ned.) 7.45.1; 6. Per W. Guttormscn (Noorw.) 7.47.-; 7. Edward Matusevitch (Rusl.) 7.47.4; 8. Svein Rik Stiansen (Noorw.) 7.54.1; 9. Cees Verkerk (Ned.) 7.55.- en Muzahid Habibulin (Rusl.) 7.55.-; 10. Terry Malkin (G.B.) 7.57.1; 14. Ard Schenk (Ned.) 8.05.7- 19. Peter Nottet (Ned.) 8.12.7. De eindstand: 1. Ants Antsson (Rus land) 176.300 pnt.; 2. Knut Johannesen (Noorw.) 177.223 3. Rudie Liebrechts (Ned.) 177.993 4. Fred. A. Maier (Noorw.) 178.220; 5. Victor Kositsjkin (Rusl.) i78.376; 6. Edvard Matusevitch (Rusl.) 178.523; 7. Muzahid Habibulin (Rusl.) 179.117; 8. Per W. Guttormsen (Noorw.) 179.667; 9 Svein Erik Stiansen (Noorw.) 180.043; 10. Cees Verkerk (Ned.) 180.350; 11. Terry Majkin (G.B.) 180.927; 12. Gun- ther Traub (Did.) 182.120. Militair voetbal Weer een Ned. zege op België: 0-2 Het Ned. militaire voetbalelftal is ook in zijn vierde wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het intergeallieerde kampioenschap onge slagen gebleven. Onze landgenoten ze gevierden gisteravond in Brussel met 20 over België, dat veertien dagen geleden in Den Haag ook al in ons land zijn meerdere had moeten er kennen. De Belgen wilden zioh kennelijk wre ken voor de 41 nederlaag en met snel le aanvallen oefenden zij een grote druk uit op het Nederlandse doeL Overigens zonder succes, want de stevige verdedi ging met keeper Doesburg in uitstekende vonm, wist van geen wijken. Toen de Nederlanders zich enigszins onder de Belgische druk haden uitgewerkt, le verde een actie van Geurtsen bijna suc- op. Het schot van de Nederlandse aanvalsleider werd echter gestopt door Ververeken. In de 34e min. was de Bel gische doelman echter kansloos op een schot van Saris, die na een prachtige Nederlandse aanval doelpuntte (01). Kort na de hervatting werd het 02 toen Nuninga de Belgische achterhoede omspeelde en de voor Ververeken inge vallen Van Puymbroeck passeerde. De Belgen wierpen na deze Neder landse treffer alles op de aanval, even wel zonder succes en kort voor tijd werd het bijna nog 03, toen Saris hard inschoot. Back Verleysen kon echter op de doellijn redding brengen. De stand in groep B luidt nu Nederland 4 3 1 0 7 122 Marokko 5 1 1 3 3 613 Noorwegen 2 1 0 1 2 35 België 3 1 0 2 2 5— 6 (vervolg van pag. 9) In het Franse St. Jean de Luz had prins Xavier zich met z'n oorlogsraad gevestigd. Hij onderhield nauwe con tacten met Franco en de Falangisten. In Italië en Duitsland bestelde hij wa pens. Slechts een deel hiervan kwam in Spanje aan, daar een grote zending, die via Antwerpen was verscheept, in 1936 door de Belgische regering in beslag genomen werd. Toen dat zelfde jaar de Spaanse Bur- geroolog uitbrak de droeve tol werd één miljoen doden trokken vijftig duizend goed getrainde en gewapende Carlisten aan de zUde der Nationalisten ten strijde. Ze droegen een rode baret, de befaamd geworden „boina roja", en werden „requetes" genoemd. Franco, die, niettegenstaande hun sterke steun, toch gevaren in hen zag, probeerde tot eer fusie te komen. HU gebood dat de Car listen het blauwe hemd van de Falan gisten moesten dragen en de Falangister de rode baret van de Carlisten. Een suc ces werd een en ander niet, want beide groeperingen voelden hier weinig voo In 1937 werd prins Xavier door Frai co over de grens gezet. De caudi'llo be schouwde hem als een concurrent, om dat hjj tydens een reis langs het front nogal wat enthousiasme had gewekt. Ook had de prins geprotesteerd tegen de Falangistische geheime politie, die onmenselyke methoden gebruikte. Na de Tweede Wereldoorlog is dit ge schil bygelegd. De Carlisten hielden zich kalm, behalve als ze op de berg Monte- jurra voor hun periodieke reünie bij kwamen. Getooid met de rode ba ret juichten ze daar hun leiders toe, die lange, gloedvolle redevoeringen afstaken Op de laatste Carlistische reünie in mei 1962 waren ook de zusters van Don Carlos aanwezig. Net zo als de oud-stry- ders hadden ze de „boina roja" op. Don Carlos zou met een vliegtuigje over d< massa-meeting gecirkeld hebben, storm achtig toegejuicht door tienduizenden. Uit Carlistische kringen in Pamplona kwam vanmorgen het bericht, dat prin ses Irene zal deelnemen aan de volgende reünie, die voor begin mei is uitgeschre ven. Volgens dezelfde zegslieden zou de prinses erin hebben toegestemd de WTlte baskenbaret van de „Margaristas" (Car listische vrouwen) te dragen. Haar loofde zou een rode baret opzetten, die met de gouden lelie van de Bourbons is getooid. Op de Montejurra zouden dit jaar meer dan hondderdduizend Carlisten en Spaanse oud-strijders kunnen worden verwacht. Actief Sinds het moment dat Franco, onder druk van de liberale monarchisten. Don Juan Carlos min of meer als toekomstig Spaans troonpretendent binnenhaalde, zyn de Carlisten weer actief geworden. Het aangekondigde huwelijk van Don Carlos met prinses Irene beschouwen zonder meer als een verbetering van h kansen. Evenals de vrouw van Don Juan Carlos (prinses Sophie van Grieken land) is het tweede Oranje-kind telg uit een regerend vorstenhuis. Het Neder landse koningshuis heeft volgens hen zelfs betere kaarten dan het Griekse. Welke zijn dan de kansen van Don Carlos? Geen kenner, ook geen onpar tijdige, die het weet. De republikei nen zeggen dat Spanje na de bnrger- oorlog meer republikeins geworden is dan het ooit was. De liberale monar chisten zeggen dat Franco bepaalde verplichtingen aan Don Juan Carlos heeft; bovendien dat Don Carlos geen Spanjaard, maar een Fransman is- De Carlisten zeggen dat Franco, die Span- ;n koninkrijk heeft doen blijven, elke Spaanse prins voor z'n opvolging m kan wijzen. In het buitenland ten slotte hoopt men dat de dood van de caudillo Spanje niet :n nieuwe burgeroorlog zal dompe- Voordeel Oplossing bij stakers Klampt niet vast aan illusies' reeds zes weken durende :taking en het onderhoud, dat reders werknemersorganisaties deze week met de ministers Biesheuvel en Veld kamp hebben gehad, zijn vooi Scheveningse visseryreders aanlei ding geweest zich tot de opvarenden te richten met een brief van de volgende inhoud: „Sedert 2 januari 1964 liggen onze sche pen stil. Aan het visserijbedrijf wordt onnoemelijke schade toegebracht treft niet alleen de rederijen. Het treft n uw gezinnen. Het ergste dit alles is te moeten vaststellen, dat deze staking uitzichtloos is. De overheid heeft de nieuwe loonvoorwaarden goedgekeurd en twee ministers hebben duidelijk gemaakt dat geen veranderingen daarin zullen worden aangebracht Vastgesteld werd verhoging var ige, 12 extra vrye dagen per jaar, hoging van het garantieloon en va vaste bedragen met 10 pet. en het ir Merktvaardig record geboekt Het Hokij-team heeft gisteravond in de Houtrusthal een opmerkelijk record geboekt. Het wist het verschil tussen gescoorde en toegelaten doelpunten op honderd te brengen, hetgeen nog nimmer het geval is geweest. En daarmede is wederom duidelijk aan de dag getre den, dat dc Hokij-ers óf een formidabel goede ploeg vormen óf slechts tegenstanders van matig kaliber krijgen te bestrijden. Formidabel goed waren de Hokij-ers gisteravond niet, terwijl hun tegenstanders, de Canadese militaire ploeg van The Eagles beslist niet boven de middelmaat uitstaken. Het is echter altijd al zo geweest, dat de Hagenaars tegen de Eagles matige resultaten bereiken. Om de laatste drie wedstrijden te nemen: op 18 jan. 1961 werd h©t 88; op 1 nov. 1961 weer gelijk: 55 en twee weken geleden 84, nadat de stand bij het ingaan van de derde periode nog 44 gelijk was. Nu werd het een 52 overwinning, doch een zege zonder glorie. van een premievrij pensioen. Door lies werd voor de opvarenden finan cieel het uiterste binnen het loonbeleid in de regering bereikt „Het is u zowel als ons bekend, dat het verleden de Nederlandse visserij in tegenstelling tot die in het bui tenland het zonder enige overheids hulp heeft moeten stellen. Dat betreft niet de verhouding tussen u en rederij. Het is een vraagstuk waa gehele visserij, reders zowel als op varenden, onder heeft geleden. Besprekingen van het bedrijf met minister Biesheuvel hebben ons di overtuiging gegeven, dat hij voorberei. dingen zal treffen voor een beleid, dat gericht zal zijn op het verhogen van de besommingen. De eerste stap is reeds gezet, door het verhogen van de minimumprijzen voor schol. Andere stappen zullen vol gen. Daarnaast zal een onderzoek wor. den ingesteld naar de arbeidsomstan digheden in de visserij, waarbij ook loon- en arbeidsvoorwaarden zijn be trokken. et is duidelijk dat, nu de goede wil de regering aanwezig is om de visserij te gaan helpen, het verder voortzetten ten zinloze staking nog meer schade zal berokkenen. Op dit ogenblik is het besluit om te iren in uw handen. In andere plaatsen vindt de visserij normaal voortgang en profiteert men daardoor van een situatie, die een gevolg van de houding van de Scheveningse Wij roepen u op u niet langer vast te klampen aan illusies, waarvan nu wei duidelijk vaststaat, dat zy niet in ver- ulling kunnen gaan. Meldt u daarom ten spoedigste by uw schipper of ons kantoor daarna naar zee te vertrekken". Mr. W. G Zeyistra. ambassadeur te Leopoldstad, is tevens benoemd tot am bassadeur in de Kongo Republiek (Brazzaville). E. F. M. van Hall, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3e klasse, is benoemd tot gezant in Nieuw-Zeeland. De wedstrijd wa Hoky-goalie al twee uitstekende saves had moeten verrichten en pas daarna moest de Eagles-doelman handelend op treden, hetgeen hem overigens uitstekend afging. Twee schoten van Adair hadden beter lot verdiend. Doch voor het overige werd er maar wat geschaatst en eens snel, terwijl er ook een puck op het ijs lag. Een schot van Morel, dat van richting werd veranderd door Pieterse, maakte, dat er toch nog in de eerste periode werd gedoelpunt. In de eerste min. van de tweede periode wist Adair de stand tijdens een nummerieke Hokij -meerderheid op 20 te brengen. Daarmee scoorde hy zyn 30c doelpunt in dit seizoen in thuiswedstryden en tevens kwam de totaalscore van de Hokij-ers in dit seizoen op 13838: honderd goals meer vóór dan tegen! Inmiddels heeft Forster, die gister avond maar niet kon scoren, 50 doelpun ten in dit seizoen gemaakt. Hy miste ook oud toen de hierna een goede kans en toen het 3—0 werd, was het weer door Adair, die de puck van Arie Klein had gekregen. En daar bleef het in de tweede periode bij. Ook in de derde periode bleek de Eaglcs- defensie met doelman Bustin als ster moeilyk te passeren. In de 8e min. werd het weer door Adair 40 en een onver wacht hard en ver schot van Wil Ooms bracht 50 op het scorebord. Toen was er echter al van doel gewisseld. Het slot- offensief was duidelijk voor de Eagles, die een lang applaus mochten incasseren, toen Lalonde in de 13e min. de stand op 51 bracht In de 18e min. scoorde Van Dommelen met de schaats, zodat het doelpunt werd afgekeurd, doch in de zelfde min. was het aan de andere kant wel raak: Foran bracht de eindstand op 52. En na het laatste fluitsignaal wer den de Eagles-spelers door de Haagse jeugd bestormd. Het team speelde zijn laatste wedstrijd en had, zo was meege deeld zyn sticks ter beschikking van de Haagse jeugd gesteld. is één duidelijk voordeel, dat de Carlisten boven de liberale monarchis ten hebben. In Spanje moet de monarch tenminste de leeftyd van dertig jaar hebben bereikt. Don Juan Carlos is net zesentwintig. Don Carlos is byna vier endertig. Hoewel de Carlisten wat liberaler ge worden zyn het herstel van de In quisitie hebben ze uit hun programma laten vervallen streven ze wel naar een klerikale staat. Ze zyn ook bereid de Falange als enige partij te aanvaar den en te handhaven. „Het Carlisme kijkt alleen maar naar het verleden", zegt Gerald Bre- nan, als hij in Het Spaanse Labyrinth de wensdroom van het Huis de Bour- bon-Parma beschrijft. „De hele in dustriële en intellectuele ontwikke ling van de laatste eeuw is hem anti pathiek. Het belooft zijn aanhangers roem nooh welvaart, maar „orde" en „respect voor de hiërachieën". Arbeiders bezetten weer Britse onderneming in Indonesië De vakbond van werknemers op Indo nesische rubberondernemingen, Sarboeptr die onder communistische leiding staat heeft tegen het bevel van Soekarno in heden de Britse onderneming Neglasari West-Java bezet. De vakbonden eisen opnieuw dat de regering de installaties Shell moet Lonen in het bouwbedrijf (Vervolg van pagina 1) De bestaande regeling van de arbcids- tyden is gehandhaafd. Het nieuwe con tract krijgt een looptyd van 1 maart 1964 itot 1 maart 1965. De thans nog bestaande drie huurbijslagen in het bouwbedryf zijn niet in de lonen verwerkt. Totaal 20 procent Een globale berekening wijst uit dat alle genoemde verbeteringen voor het bouwbedrijf een loonkostenstijging met rich zullen brengen van 15 a 20 pet. Verwacht mag worden dat het contract reeds op korte termijn ter goedkeuring by het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal worden ingediend, waarby dan aangetekend zal worden dat de overeen komst nog het fiat moet hebben van ver schillende ledenvergaderingen en bonds raden van de by de c.a.o. betrokken orga nisaties. De werkgevers wensen namelijk geen loonsverhogingen met terugwer kende kracht itoe te kennen, wat in- houdit dat de Stichting van de Arbeid de c.a.o. nog vóór 1 maart zal moeten goedkeuren. Zouden er moeilykheden rijzen by de goedkeuring, dan zal niet verwacht kun nen worden dat partyen nog eens om de tafel gaan zitten om een ander contract op te stellen. Veeleer zal dan een beroep van partijen verwacht moeten worden op het college van ryksbemiddelaars of op de regering. Bezwaren Vooral by de centrale werkgeversorga nisaties in de Stichting van de Arbeid leven nogal bezwaren tegen de forse loon stijging voor het bouwbedrijf. Voor het liberale werkgeversverbond CSWV is dit verzet overigens riet zo moeilyk, omdat bij dit verbond geen aannemersorganisa tie is aangesloten. Partijen in het bouw bedrijf hopen echter dat de Stichting van de Arbeid het contract, dat met de grootst mogelyke inspanning tot stand is gekomen om zo stakingen in heit bouw bedryf te voorkomen per 1 maart, zal accepteren. Verwerping zou opnieuw em- spanningen in deze belangrijke be- tak oproepen. Voorbeeld beeld: de l.ste vakman in de hoogste gemeeroteklassc in het bouwbedryf gaat thans een basisuurloon verdienen van f 2.42. Daarby komt vooral in het westen het land nog de vyf procent sprei- dingsloon. wat het uurbedrag op f2,52 brengt. Bovendien krijgt de man gega randeerd 10 procent prestatiebelonings toeslag of maximaal 35 procent tariefloon en nog twintig cent per uur voor huur- compensatie. Dit betekent een uurloon van tenminste f 3,wat via de prestatie beloning gemakkelijk nog kan uitvloeien tot circa f 150,bruto per week. Voor de in lagere groepen en lagere gemeente klasse ingedeelde vaklieden is dit eind bedrag uiteraard lager. RED BAND Het blauwe busje voor 'n kwartje I 1 Vervolg van pagina 1) Gezinshulpen Ook voor de gezinshulpen zyn grote verbeteringen bereikt. Vóór 1 januari stond het maximum (subsidiabel) salaris de gezinshulp gelijk met het mini- 1 salaris van de gezinsverzorgster, nu is het salaris van de gezinshulp twee periodieke jaren lengd", als gevolg waarvan dit inkomen gelijk is komen te staan met dat van gezinsverzorgster in het eerste jaar het behalen van het diploma. Dit houdt dat gezinshulpen, die reeds op het :imum stonden, een salarisverhoging ontvangen van 29.5 of 32.3 procent. Hoeveel Hieronder laten wij de maandsalaris sen volgen, die de gezinsverzörgsters er -helpsters per 1 januari jl. zullen ont vangen, inclusief de compensatie vooi De vishandelarenvereniging „Vrede" te Scheveningen heeft in een telegram m dringend beroep gedaan op minister Biesheuvel „om de mogelijkheid te scheppen dat de zeevisserij weer rendabel wordt voor alle bedrijfsgenoten >n dat onze visserijvloot weer normaal zal uitvaren en functioneren". Bij anger duren van de staking vreest de vereniging de ondergang van het visserijbedrijf. Deze bond van vishandelaren heeft verder aan minister Veldkamp gevraagd, alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de arbeidsvoorwaarden voor de vissers op de visserijvloot zodanig te regelen dat de schepen zo spoedig moge lijk zee kunnen kiezen. „Bij langer duren van de staking zullen de vissers elders werkgelegenheid aan zoeken en niet meer op onze vloot terugkeren. Wij wijzen u ook nog op de noodtoestand, die dreigt te ontstaan in de detailhandel door de uiterst geringe aanvoer", zo zegt de vishandelarenvereniging „Vrede" in een telegram aan de minister. de A.O.W., doch exclusief eventuele huur- compensatie en vakantietoeslag. Tussen haakjes vermelden we de procentuele verhoging. Gezinsverzorgsters. Tydens praktyk- jaar op 18- 19- of 20-jarige leeftijd f 300 (16.7 7e), gevolgd door acht dienstjaren van resp. f 320 (16.7 7c). i 340 (17.2%), f360 (17.2 7c). f 385 (21 f 410 (24.6 f436 27.9%) f 460 (35.2%) en f 485 (42.6 Tijdens praktijkjaar op 21- of 22-jarige leeftijd f 320 (16.7 en ver volgens zeven dienstjaren als boven (van f 340 tot f 485 dus). Tijdens prak tijkjaar op 23-jarige leeftijd of ouder f340 (17.2%) en vervolgens zes dienst jaren als boven (van f 360 tot f 485). Gezinshelpsters; Bij aanstelling op 17-, 18- of 19-jarige leeftijd f 231 (17.2%), gevolgd door vyf dienstjaren van resp. f 253 (16.5 f 275 (21.1 f 300 (26.5 f 320 (29.5 en f 340 (32.3 Bij aanstelling op 20- of 21-jarige leeftijd f253 (16.5 en vervolgens vier dienst jaren als boven (van f 275 tot f 340 dus). By aanstelling op 22. of 23-jarige leeftijd f275 (21.1 en vervolgens drie dienst jaren als boven (van f 300 tot f 340). „Nu bejaardenzorg" De heer W. Wieringa. algemeen secre taris v;n de Ned. Chr. Bond van Over- heidspersoneeL die wij gisteravond om commentaar vroegen, toonde zich uiter mate verheugd over het bereikte resul taat. dat hij toeschreef aan de goede imenwerking. waarin zowel met de Centrale Raad voor Gezinsverzorging als met het ministerie van maatschappelijk werk kon worden overlegd. Noch de raad noch het ministerie hebben de be langen van de gezinsverzorgsters en -helpsters ondergeschikt gemaakt aan die dc instellingen en zo kon naarstig een oplossing van dc bestaande moeilijkheden worden gezocht. In de overlegcommissie is men er van uit gegaan, dat de salarissen niet meer overeenstemming waren met de waarde en de inhoud van het beroep in vergelijking tot die van andere, min of ser vergelijkbare beroepen. „Het is te hopen, dat nu ook voor de bejaardencentra tot soorhgelykc goede resultaten kan worden gekomen", aldus J~ heer Wieringa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11