bedrijfsauto's Pers over Irene- debatten Ook A.R. en V.V.D. hebben lof voor regeringsbeleid Openhartig Kamerdebat over verloving 47e tentoonstelling Uitkering werkloosheid naar een half jaar Prinses trouwt in Nederland Minister vraagt advies van SER over PBO WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 TJE MEESTE (ochtend)bladen heb ben vandaag in hun commentaren op de debatten in de Tweede Kamer over de verloving van prinses Irene begrip aan de dag gelegd wijze waarop de fractieleiders het kabinet tegemoet zijn getreden. Alleen het V r ij e Volk (soc.) meent dat de regering de kans heeft gemist opening van zaken te geven over de voorge schiedenis van de verloving. De minister-president. 20 schrijft dit oppositionele blad, heeft zich bepaald tot het beantwoorden en het onbeantwoord laten van de vragen die door de Kamer waren gesteld. Veel liet hij onduidelijk uit zijn brokkelig betoog is nog niet op te maken wat er nu precies is gebeurd. Uit politiek oogpunt gezien zat de rege ring op rozen. Het hele parlement toonde zich ingenomen met het besluit van de regering om geen toestemming te vragen voor het huwelijk van de Prinses. Want niemand voelde ervoor ook maar kleine kans te lopen hier een gemaal de Koningin te krijgen die ambities heeft koning van Spanje te worden. Deze ambi ties waren op zichzelf een afdoend obsta kel. Bij de vele punten die niet goed uit de verf zijn gekomen behoort volgens Het Vrije Volk ook het punt of het rooms- katholiek worden van de Prinses een be letsel zou zijn geweest om haar huwelijk ter goedkeuring voor te dragen als zij met een man zou hebben willen trouwen die geen politieke ambities had. Aan het beantwoorden van die vraag is de regering naar zij meedeelde niet toe gekomen, omdat die vraag niet aan de orde was. Nu jaen de protestantse partijen, daartoe door dr. Vondeling uit gedaagd, durfden op deze vraag geen ondubbelzinnig antwoord te geven. Trou wens, de twee grote protestantse partijen hadden in tweede instantie helemaal niets meer op te merken De r.k. Volkskrant gaat op dit laat ste punt uiteraard uitvoerig in. De heer Vondeling sprak zich duidelijk tegen dis criminatie uit en ook de heer Geertsema (lib.) nam ogenschijnlijk een ruim stand punt in, maar deze haastte zich om toch allerlei opmerkelijke beperkingen en reserves te maken. De houding van de a.r. en c.h. noemt het blad teleurstellend. Deze woordvoer ders verscholen zich achter het argument, dat zij niet verplicht waren op de vraag van dr. Vondeling te antwoorden. Dat waren zij ook niet maar nu het in Nederland nog altijd de vraag is, hoever protestanten en rooms-katho- lieken elkaar zijn genaderd en in hoe verre levensbeschouwelijke tegenstel lingen werkelijk afgesleten zijn, zou een protestantse verklaring, dat Nederland ook een r.k. vosrt mogelijk moet zijn, van grote waarde zijn ge weest. Dat woord is van protestantse Hide niet gesproken. Hoewel er nu een uitzonderlijk gun-' stige gelegenheid voor was. Wij ten, zo schrijft De Volkskrant ten slot te, afleiden dat de feitelijke verhou dingen in dit land nog altijd zo zijn dat de protestantse partijen voor dergelijke verklaring geen vrijheid kunnen vinden. Het Algemeen Dagblad (onafh.) heeft het Kamerdebat zeer kunnen deren. Er is openhartig en wel-gedocu- menteerd gesproken door een aantal fractieleiders. Het antwoord van de pre mier was zeker een poging tot open hartigheid, maar op een aantal kardinale punten is toch onvoldoende opening kregen. Met name denken wij aar plotselinge reis van het Koninklijk Paar naar Parijs. Overduidelijk is verder gebleken dat aan de voorlichting over het Hof heel veel hapert maar dat wisten we aL Duide lijk ook is geworden dat woord van dr. Vondeling aan te balen het werkelijk persoonlijke deel van het leven van Vorsten veel geringer is dan men denkt. Men mag daaraan toevoegen dat het, door de ontwikkeling der publi citeitsmedia, ook veel geringer nog 3 dag<*n X-X-XvX'X'X-X-X-X'XvX*;*X*XvXvX'Xv9eopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag van 10-17 uur. entree f 2.50; (Van onze parlementsredactie) In het wetsontwerp tot herziening m de Werkloosheidswet zal wor den voorgesteld om de loongrens te doen vervallen en de maximale uit keringsduur, die thans 21 weken is, te brengen op 26 weken. Voorts wordt in het wetsontwerp voorzien in een verhoging van de uifckerin- voor meerderjarige ongehuw- den. Dit is gistermiddag in de Eerste Ka mer meegedeeld door minister Veld kamp. Z'n twee uur durende rede was hij begonnen met een woord van waar dering voor de arbeid van oud-staats secretaris Roolvink, die verleden week dinsdag door de socialist Kloos was aan gevallen. Met de heer Kloos kon hij wel eind meegaan op de weg naar een nieuwe maatschappelijke orde. Maar dan kom ter, zo zei hij. een punt, dat de heer Kloos links af wenst te gaan en ik nog graag wat recht door wandel. We den ken namelijk verschillend over de sprei ding van de verantwoordelijkheid. De heer De Geer van Ondegein (c.h.) zei hij dat bij de totstandkoming van de nieuwe maatschappij Gods Woord tot gelding moet worden gebracht In dit verband sdhorok hij ook aandacht aan het door prof. De Gaay Fortman geme moreerde werk van Talma ,.een inspire rend voorbeeld voor ieder, die aan het politieke en sociaal-politieke leven deel neemt vanuit christelijke menselijke of sociale bewogenheid". Sprekende over de loonpolitiek zei minister Veldkamp, dat de regering de ontwikkeling op de voet blijft volgen. Wanneer het college van rijksbemidde laars zou adviseren tot onverbindendver- klaring van bepaalde c.a.o.'s zal de minis ter dit overwegen, maar hij hoopt, dat dit niet zal behoeven te geschieden. De gemeenteclassificatie vervult als nog een functie en de regering wil het in de eerste plaats aan de Stiahting van de Arbeid overlaten om na te gaan of er redenen zijn in de gemeenteclassificatie nadere wijzigingen te brengen. De rege ring zal spoedig een beslissing moeten nemen over de vraag of een kostwinners bijslag in het kader van de Nederlandse verhoudingen acceptabel is. Aandacht schenkende aan het vraag stuk van de optrekking van de A.O.W. en de A.W.W. tot een sociaal minimum, zei de bewindsman nog steeds op het standpunt te staan, dat premiebetaling regel en betaling uit de algemene mid delen uitzondering moet zijn. Wanneer mede-financiering uit de schatkist nood zakelijk blijkt, zal de minister met grote zorg nagaan hoe een en ander moet wor den gerealiseerd. Graag zou hy de A.O.W. en A.W.W. vóór 1 januari 1965 optrekken, maar dit is reeds technisch moeilijk. De regering zal zo spoedig mogelijk nadat de S.E.R. een advies heeft ingediend, wetsvoorstellen uitwerken. Antsson naar een nieuw wereldrecord THIJDENS internationale schaats wedstrijden in Oslo heeft Ants Antsson het wereldrecord op de 3000 meter verbeterd. De Europese kampioen 1964 en Olympisch kam pioen reed de afstand in 4 minuten en 27.3 seconden. Het oude record stond met 4.27.6 sedert maart van het vorig jaar op naam van Jonny Nilsson (Zweden). De voornaamste uitslagen luiden: 500 m sprintersklasse: 1. Suzuki (Japan) 19 sec; 2. Gjestvang (Noorw) 40.9; 3. Elvenes (Noorw) 41.0; 4. Orlov (Rusl) 41.2; 5. Gray (VS) 41.5. 500 m: 1. Thomassen (Noorw) 42; 2. Antsson (Rusl) 42.1; 3. Habibulin (Rusl) 42.5; 4. Moe (Noorw) 42.7: 5. Stiansen (Noorw), Malkin (GB), Jumasjev (Rusl) en Johannesen Noorw) allen 43; 9. Schenk (Ned) 43.1; 12. Liebrechts (Ned) 43.3; 17 Nottet (Ned) 43.5; 20. Verkerk (Ned> 43.8. 3000 m: 1. Antsson 4.27.3 (nieuw wereld record); 2. Johannesen 4.28.7; 3. Kositsjkin 4.29.6; 4. Maier z.t.; 5. Liebrechts 4.30.9; 6. Moe 4.32.0; vr Verkerk 4.33.1; 18. Nottet 4.40.4; 21. Schenk 4.43.4. Klassement na twee afstanden: 1. Ants- >n 86.650 pnt; 2. Thomassen 87.700: 3. Johannesen 87.783; 8. Liebrechts 88.450; 13. Verkerk 89.317; 17. Nottet 90.233; 19. Schenk 90.333. Kamerdebat over verlovingsbrief (Van onze parlementsredactie) IK wil het kabinet gaarne dank brengen voor zijn behartiging van de belangen van onze constitu tionele monarchie. Het kabinet heeft zijn verantwoordelijkheid voor het functioneren van deze monarchie beseft. Voor allen die daarbij zijn betrokken, is dit van overwegende betekenis". Deze fraaie pluim stak A.R.-fractieleider J. Smallenbroek gistermiddag tijdens het Tweede- Kamerdebat op de hoed van het ka- binct-Marijnen. Vóór hem had P.v.d.A.-fractieleider Vondeling ge tracht enkele deukjes in die hoed ie slaan en na hem probeerden woord voerders van enkele kleinere par tijen hetzelfde. De heer Smallen broek had vooral lof voor het op treden van de bekende vier minis ters, die naar zijn mening de con stitutionele monarchie hebben ge diend- Breuk bouwbedrijf is hersteld De Nederlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpaftroonsbond is 1 toegetreden tot de federatieve sar werking binnen de Raad van bestuur bouwbedrijf. Als reden wordt opgegeven .de sterke behoefte aan nauwe samen werking tussen de werkgeversorganisa ties in het bouwbedrijf op zowel lande lijk, regionaal als plaatselijk niveau". Waar het belangrijke zaken betreft was de samenwerking, zij het informeel, reeds weer tot stand gekomen. (Vervolg van pagina 1) De minister-president stelde in het be toog waarmee hij de Kamer antwoordde voorop, dat het regeringsbeleid steeds gericht is geweest en gericht zal blijven op de belangen van de constitutionele monarchie. De Koning is onschendbaar, de ministers zijn verantwoordelijk het zittend kabinet is zich deze (zware) verantwoordelijkheid bewust. Maar bij de verdediging van zaken als nu de orde zijnde, wordt het kabinet ge remd door zijn constitutionele positie. Eenheid binnen de Kroon is een w< lijk bestanddeel van onze constitutionele monarchie en het enige bewijs, dat die eenheid bestaat is het feit, dat het kabi net hier zit De verantwoordelijkheid van de nisters richt zich rechtstreeks op het doen en laten van de Koningin. Daar naast is er een afgeleide ministeriële verantwoordelijkheid voor handelingen van leden van het koninklijk huis, ter wijl in kwesties als waar het nu om gaat ook nog een ander principe eer speelt: de aandacht voor de menselijke, persoonlijke belangen van de leden ons vorstenhuis. In dit verband zei Marijnen, dat het kabinet staat op vrije keuze (ook voor koningskinderen) ui religie en levenspartner. Jlir. Van Panliuvs Na deze constitutionele bespiegeling ging de minister-president over tot de beantwoording van de vragen over d( voorgeschiedenis. Hij stelde nadrukke lijk, dat onze ambassadeur in Madrid jhr. Van Panlinys niet bevoegd was beslissing te nemen over de vraag of lid van het koninklijk huls zich kan uitlaten over de interne zaken van ander land. Dit geldt temeer waa interne structuur van het betrokken land (Spanje) door brede lagen van ons volk wordt afgewezen. „Ook door het kabi net?", interrumpeerde P.v.d.A.-fractie leider Vondeling. „Wat die gesignaleerde toestanden betreft, ja", antwoordde Marijnen. Hij deelde mee, dat jhr. Van Panhuys heeft nagelaten de minister van buiten landse zaken ervan te verwittigen dat interview met de Prinses zou plaats vinden. De regering betreurt deze nala tigheid en minister Luns heeft van de ambassadeur een uitvoerig rapport over zijn beleid gevraagd. De regering meent (Van onze parlementsredactie) Minister Veldkamp en staatsse cretaris De Meijer zijn voornemens een adviesaanvraag over de struc tuur van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie bij de S.EJl. in te dienen. Wellicht is het wenselijk ze kere belemmeringen weg te nemen, waardoor de p.b.o. aantrekkelijker wordt. Aldus heeft staatssecretaris De Meijer gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld. Het schip van de p.b.o. heeft een paar lelijke deuken opgelopen en daarom moeten er maar eens een paar deskun digen bijkomen. „Straks zal het dan wel licht nieuw in de verf en geheel met de modernste middelen toegerust met ver sterkte stuwkracht zijn vaart kunnen voorzetten, wellicht zelfs onder nieuwe vlag!" Ook het instituut van de onderne- zou de staatssecretaris nog eens nader door de S.EJR. willen laten bezien, terwijl hij verder de vraag in studie wil nemen of de arbeids- en vei ligheidswetgeving niet verder dient te worden uitgebreid. In elk geval dient zij te worden gemoderniseerd. Op het de partement van sociale zaken wordt reeds studie gemaakt van het vraagstuk der automatisering. De staatssecretaris deelde verder mee, dat binnenkort een raad voor de lucht verontreiniging zal worden ingesteld en dat hij spoedig de raad voor de beroeps keuzevoorlichting hoopt te installeren. Bij de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid werd voorts nog het woord gevoerd door staatssecretaris Bartels, die o.a. inging op het betoog van dr. Querido over het roken. Het is de tabaksindustrie over de gehele wereld een groot kapitaal waard om de oplossing te vinden van het vraag stuk hoe de schadelijke stoffen uit de tabak kunnen worden verwijderd. Om vangrijke onderzoekingen vinden dan ook reeds plaats. dat kan worden volstaan met stige terechtwijzing aan deze functiona ris, die begin volgend jaar de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt (gelach). Mr. Marijnen herhaalde, dat voor wat het aanvankelijk niet-doorgaan van de verloving betreft, de regering gèen en kele politieke druk heeft uitgeoefend. :)De oorzaak lag in zuiver particuliere omstandighedene niet in moeilijk heden van politieke aard. Dat het ten slotte toch tot een verloving kwam, kan dan ook zeer zeker niet uit het weg vallen van veronderstelde politieke druk worden verklaard. Het was een zaak var volkomen persoonlijke vrijheid. De re gering wist van meet af aan wie de huwelijkskandidaat was en welke ambi ties hij er op na hield. Mr. Van der Hoe ven is in opdracht van de Koningin en met volledige instemming van de minis ter-president naar Spanje vertrokken om de communicatie met de Prinses te her stellen, d.w.z. om informaties in te win nen en haar te informeren over o.a. de reacties in Nederland. Over de rol van mej. Andrade kon mr. Marijnen niet veel meer zeggen dan dat ze een vriendin van de Prinses is, doch geen mandaat had om als haar secretaresse op te tre Ondanks de aandrang van verschillen de sprekers bleek de premier niet bereid opheldering te geven over het mysteri euze bezoek, dat het koninklijk paar vo rige week donderdag aan Parijs heeft ge bracht. Hij bevestigde alleen wat ieder een al wist, namelijk dat niet alleen de Prins maar ook de Koningin de reis heeft gemaakt en dat beiden op hetzelfde ogenblik zijn teruggekeerd. Een aantal vragen van de heer Harmsen (boeren partij), die thuishoorden in de roddel rubriek van een obscuur boulevardblad, beantwoordde mr. Marijnen met een kort krachtig „Nee". De vraag of de Prinses door de regering is afgekocht net een levenslang Jaargeld, noemde hij .insinuerend". Voorlichting De minister-president had begrip voor het gevoel van onbehagen over wat zich afgelopen weken rond de voorlichting heeft afgespeeld, maar niettemin wilde hij nog eens nadrukkelijk zijn grote waar dering voor de Rijksvoorlichtingsdienst uitspreken. De voorlichting over het ko ninklijk huis is een bijzonder precaire zaak. De premier verklaarde met de Koningin reeds een eerste gesprek te heb ben gehad over de wenselijkheid meer coördinatie tussen de verschillende secretariaten van het hof. Op dit punt zijndus al initiatieven genomen, maar de verbetering van de voorlichting zal daartoe niet beperkt blijven, zo verze kerde mr. Marijnen in antwoord op na dere vragen van de heer Geertsema (lib.). Gevraagd naar een nadere toelichting op de gronden voor het niet-lndienen an een goedkeuringswet voor het hu- elijk, herhaalde de premier, dat de drie 1 de brief opgesomde motleven in hun totaliteit moeten worden beoordeeld, omdat geen van de drie op zichzelf een voldoende argument is. Wat b.v. de wens de Prinses om geen parlementaire toestemming te vragen betreft: de over weging dat de kinderen, geboren uit een zonder goedkeuring van de Staten-Ge- neraal gesloten huwelijk, eveneens van de erfopvolging zijn uitgesloten, kan regering aanleiding zijn om, tegen de wens van een erfopvolger (ster) toch een goedkeurmgsontwerp in te dienen. Dat prins Don Carlos welbewust voor ;n eigen politieke carrière heeft geko- •n, achtte mr. Marijnen volkomen z'n goed recht, maar die levenstaak Is nu eenmaal niet te verenigen met de positie van een gemaal van een onzer erfopvolg- sters. Dit gevoegd b(j de wens van de Prins om In het buitenland te gaan wo- (naast de persoonlijke wens van de Prinses) voldoende om geen wette lijke goedkeuring te vragen. Men moet echter goed bedenken, dat hiermee geen algemene normen voor de toekomst zijn vastgelegd en geen precedent is gescha pen. De beslissing In deze gevallen zal steeds een beslissing ad hoe moeten zijn. Replieken Bij de replieken trachten enkele frac tieleiders nog opheldering over een aan tal punten te verkrijgen. Niet de heer Schmelzer (kath. v.), die volkomen te vreden leek en zich gedroeg als een waakzaam schildwacht voor het rege- ringskasteeL Het verheugde hem zeer dat de huwelijksvoltrekking geheel in Nederland zal plaatsvinden "en hij zag daarin een ondersteuning van wat hij noemde het kabinetsstandpunt inzake een volkomen (religieuze) gelijkberechtigd- heid. De heren Vondeling (soc.) en Geertse ma (lib.) daarentegen hadden nog geen trek in bruidsuikers. „De minister-pre sident heeft kardinale vragen laten lig gen", constateerde de P.v.d.A.-fractielei der. Hij hield vol, dat jhr. Van Panhuys teruggeroepen en overgeplaatst moet worden. Vooral in de komende maanden zullen wij in Madrid over best mogelijke verbindingen moeten beschikken, een eis waaraan de huidige ambassadeur niet kan voldoen. Wat doet de regering aan dit probleem? Iemand handhaven omdat hij straks toch met pensioen gaat. „Heeft", zo wilde dr. Vondeling veTder weten, ,,de regering mr, Van der Hoeven niet de boodschap meegegeven, dat de consequentie van het huwelijk zou zijn, dat geen toestemming door de Staten- Generaal zou kunnen worden verleend? Zo ja, dan heeft de regering wél poli tieke druk uitgeoefend. Zo neen. dan is regering te laken". Het feit dat Don Carlos politieke aspiraties heeft, zichzelf al voldoende om het huwelijk niet wettelijk te bekrachtigen. Daar hoefde de regering niet nog twee motie- "~n aan toe te voegen. „Er Is", zo zei mr. Marijnen In z(jn dupliek, „werkelijk geen politieke druk uigeoefend en dat dit laakbaar zou zün ontken ik ten stelligste. De vraag of al dan niet een goedkeuringsontwerp moest, worden ingediend, heeft helemaal geen moeilijkheden gegeven". „Mag Ik", aldus dr. Vondeling, „hlernlt de conclusie trek ken, dat aan de regering de Prinses zó tijdig de wens te kennen heeft gegeven geen parlementaire toestemming vooi haar huwelijk te bevorderen, dat hier omtrent geen enkel probleem Is gere zen?" „Dat Is inderdaad het geval", luid de het antwoord van de premier. Mr. Geertsema (lib.) drong er bij de regering op aan zich nog een: rust en kalmte te beraden over de vraag wat er met jhr. Van Panhuys moet wor den gedaan. Hij was het eens met dr. Vondeling, dat Nederland in de naaste toekomst in Madrid de beste ambassa deur moet hebben die het kan opbren gen. „Ik kan weinig toevoegen aan wat ik in eerste termijn over deze zaak heb gezegd", aldus de minister-president. ..Er zijn maatregelen genomen om te voorko men dat een geval als dit zich nog eens zal voordoen". Op de vraag van de heer Jongeling (gp.v) of de regering de Ko ningin haar radioboodschap van vorige week dinsdag, waarin het niet-doorgaan van de verloving werd meegedeeld en die nu zo'n vreemde indruk maakt, niet had kunnen besparen, luidde mr. Ma- rijnen's antwoord: „Aanleiding tot die boodschap was juist de grote onrust die op dat moment bestond. Die onrust moest worden weggenomen. Dat de ver loving ten slotte todh is doorgegaan, doet aan de betekenis van wat de Koningin die dinsdag heeft gezegd, niets af". Katholiek op troon De politieke ambitie van prins Don Carlos is, zoals gezegd, het voornaamste motief geweest om geen wettelijke goed keuring voor het huwelijk te vragen. Men is dus niet toegekomen aan de vraag of het rooms-katholiek worden de Prinses een beletsel had kunnen zijn voor het indienen van een goed- keuringsontwerp voor haar huwelijk als zij met een politiek niet-ambltieuze man hal willen trouwen en ziich in Nederland hadden willen vestigen Men heeft dus, algemener gezegd, niet hoeven te ant woorden op de vraag of het aanvaard baar is dat een rooms-ka1 hollek de Ne derlandse troon kan bestijgen Toch heeft Pv.d.A.-fractieleider dr. Vondeling die vraag gisteren gesteld, zo wel aan de regering als aan de andere (grote) partijen. Over het standpunt van zijn eigen fractie liet hy geen twijfel bestaan: de P.v.dA. wijst elke discrimi natie van welke godsdienstige of geeste lijke stroming dan ook met betrekking tot de bezetting van de troon van de hand. Wat is de mening van het kabinet hierover? ,Jk heb die mening helemaal niet gevraagd, omdat het punt helemaal niet aan de orde is geweest De over gang van prinses Irene naar de R.K. Kerk heeft bij de beleidsbepaling helemaal geen rol gespeeld", antwoordde mr. Ma rijnen. „Ik ben", zo vervolgde hij, „over eenkomstig de Grondwet uiteraard tegen elke discriminatie". Dr. Vondeling: „Zegt u dit namens het kabinet?". Mr. Marii- „Ik kan moeilijk namens het kabi net spreken, omdat het punt in de minis terraad buiten beschouwing is gebleven. De vraag was niet actueel". Een duidelijker antwoord gaf V.V.D fractieleider mr. Geertsema. Hij deelde principe) het standpunt van de P.v.d A.-fractie. Geen antwoord kreeg dr. Vondeling van de heren Smallen broek (ar.) en Beernink (c.h.) De Py.dA-fractieleider deed in derde ter mijn nog een poging beide protestantse fractieleiders uit hun tent te lokken. „Het is tegen de regels van het huis on gen van medeleden niet te beantwoor den". zo schoolmeesterde hij. Geërgerd beklom daarop de heer Smallenbroek het spreekgestoelte „Het was", zo zei hij, „mij niet bekend, dat i!k verplicht ben te repliceren als ik daaraan geen be hoefte heb. De beantwoording var vraag van de heer Vondeling hangt de tijdsomstandigheden, de casus af. Ik wens niet aan zijn eis te voldoen". Mr. Beernink sprak in dezelfde geest. Drs. Schmelzer (kath.v.) mengde zich niet in deze discussie. Hij had"tevoren 'er „gelijkberechtigheid' kreeg toen van de pacifist Lankhorst de vraag voorgelegd wat zijn oordeel over de toestand in Spanje op dit pun (waar de protestanten er niet aan te 1 het staatshoofd volgens de wet r.k. moet zijn). „Ik wil daar wei eens met u onder vier ogen over pra ten", aldus de K.V.P,-fractieleider. „Nee. nee, direct antwoorden", riep de socia- Drs. Schmelzer weigerde dat. Het was een Kamerdebat waarin ernstige zaken roerden besproken, maar gelukkg brak af en toe de humor door. Traditiegetrouw zorgde minister Luns daar weer voor. Na een schor sing van de avondvergadering, die hij aanvankelijk niet had bijgewoond, kwam hij plotseling in rok en behan gen met kleurige onderscheidingste kens de vergaderzaal binnenDe hila riteit.. die daardoor ontstond, nam nog toe toen Kamervoorzitter Van Thiel de vergadering heropende met: ,.lk be groet prins Carnaval". Kennelijk was de minister weggelopen van een gala diner. Chroesjtsjef roept op tot vrede aan grens Somalië Getrouw aan zijn oproep tot alle sta ten territoriale twisten zonder gebruik van geweld te regelen, heeft premier Chroesjtsjef keizer Haile Selassie van Ethiopië en president Osman van Soma lië verzocht „al het mogelijke" te doen om tot een onmiddellijk staken van de strijd tussen beide landen te komen. De Russische minister wees er nogmaals op dat naar de overtuiging van de Russische regering in onze tijd geen grenskwesties zijn die niet zonder vreedzame onder handelingen kunnen worden opgelost. De regering van Somalië heeft onge ler terzelfdertijd zijn troepen opdracht gegeven het vuren te staken. Het was dan ook gisteren voor de eerste maal sinds verleden week donderdag de ge vechten uitbraken rustig aan de grens tussen Ethiopië en Somalië. Zoals bekend houdt de organisatie van Afrikaanse een heid zich met deze zaak bezig, en heeft Somalië de Veiligheidsraad gevraagd het conflict in behandeling te nemen. Namens zijn fractie zei de A.R.-spre ker, dat hij zich verheugt in het per soonlijk geluk van prinses Irene. Over haar overgang naar het rooms-katholi- cisme wilde hij niet veel meer zeggen. De persoonlijke beslissing van de prin ses dientt zijns inziens te worden geres pecteerd- Zij heeft gebruik gemaakt var de vrijheid van geloof en kerkkeuze. die voortvloeit uit het reformatorisch chris ten-zijn. Voor die vrijheid heeft de Va der des Vaderlands zijn leven gegeven en daarin is koningin Wilhelmina voorgegaan. Iets anders is. dat deze ker kelijke overgang brede kringen volk toch wel heeft geschokt, temeer daar het zo laat en op zo ongelukkige wijze bekend is gemaakt Voor de posi tie van ons vorstenhuis houding van Oranje en volk achtte de heer Smallenbroek de o m. door de Her vormde Synode gestelde vragen lang. De AR-fraetieleider was er dat geen parlementaire toestemming voor het huwelijk wordt gevraagd dat hierover eenheid van gevoelen be staat. De motieven die de regering tot haar beslissing hebben geleid, zijn dui delijk en voldoende. De aanstaande ge maal van prinses Irene heeft blijkbaar aspiraties en hij is een actief troonpre tendent. Dit alles is niet te verenigen met de positie van een mogelijke troon opvolgster in Nederland. De heer Smallenbroek achtte het be grijpelijk. dat de kritiek van de afgelo- eken zich voornamelijk heeft toe gespitst op de voorlichting. De medede lingen waarmee de publiciteitsmedia het doen. waren verwarrend, soms ook overrompelend, iedereen. Ook het kabinet is voor ingen gesteld, mogelijk ook de rege ring (d.w.z. inclusief de Koningin). Be langrijke mededelingen bereikten het st vanuit Spanje. Wij stonden 1 voor voldongen feiten- heer Smallenbroek was het van harte st wat de minister-president maandagavond in zijn radio- en televisie rede hierover had gezegd. Gelet op de situatie behoort mening van de heer Smallenbroek de kritiek op de Rijksvoorlichtingsdienst mild te zijn. Spreken over de voorlich ting heeft alleen zin indien men bereid het gebeurde lering te trekken. Indien de onbevredigende situatie voorlichtingsorganisatie ligt aan ee brek aan coördinatie, dient dit te den gewijzigd. Is de voorlichting v Soestdijkse secretariaten voldoende ge coördineerd met de R.V.D. Centralisa tie in de verantwoordelijkheid is nood zakelijk. zo vond de AR-spreker met VVD-fractieleider mr. Geertsema. instemming citeerde voorts een commen taar in onze bladen van 7 februari jl. waarin wordt betoogd dat juist doos- gebrek aan openheid geruchten w kunnen tieren en waarin de vraag wordit gesteld of het niet de voorkeur verdien 1 van overheidswege een betere informatie te geven aan de publiciteitsmedia, opdat die in eik geval gerucht van waarheid weten te onderscheiden. Tenslotte betreurde de heer Smallen broek het, dat met de bespreking van de kwestie-Irene praktisch de gehele zondag gemoeid is geweest. Het kon moeilijk anders, omdat de dramatische ontwikkeling ertoe leidde, maar velen onder ons volk hebben het toch moeilijk kunnen verwerken. Mr. Geertsema Vóót de heer Smallenbroek was oord gevoerd door de voorzitter de VVD-fractie, mr. Geertsema. Deze noemde de bekende grondwettelijke be paling, dat de koning(in) onschendbsar is, maar de ministers verantwoordelijk «Ün, een staatsrechtelijke fictie, zü het noodzakelijke. Soms kan een minis ter die verantwoordelijkheid eenvoudig niet waarmaken- Volledige ministeriële verantwoordelijkheid voor al het doen en laten van leden van het koninklijk huis is nu eenmaal niet mogelijk. De uiterste consequentie zon dan moeten zijn, dat een kabinet, dat die verantwoor delijkheid niet kan waarmaken, aftreedt, met als gevolg: een constitntionele cri sis, die in het kader van onze constitn tionele monarchie wel eens onoplosbaar »u kunnen blijken te zijn. Gezien de omstandigheden wilde de li berale woordvoerder de regering met grote mildheid en veel begrip voor de moeilijkheden tegemoettreden. Er zijn fouten gemaakt, maar het zou onmenselijk zijn geweest volmaaktheid te verlangen. Men moet de regering dankbaar zijn dat het de problemen heeft welen op te lossen met voorkoming in een constitutionele crisis. Over het feit van de verloving kon mr. Geertsema zich slechts verhengen, de verwikkelingen die eraan vooraf zUn gegaan, betreurde hü om meer dan één reden. De voornaamste oorzaak van die verwikkelingen zocht hü in het feit, dat Nederlandse belangen ondergeschikt zün gemaakt aan buitenlandse belangen, die ons volk slecht aanspreken. De grootste bewondering had hü voor de wüze, waarop mr. Marünen c.s. de Koningin met raad en daad terzüde hebben ge staan. Zij zün in de ware zin des woords raadslieden van de Kroon geweest. Had het echter geen aanbeveling verdiend In het betrokken geval ook de ministers -an staat te laten adviseren De drie overwegingen die zijn aange voerd ter motivering van het niet-indie- nen van eert goedkeuringswet voor het huwelijk, achtte hy in hun onderlinge samenhang overtuigend. De liberale woordvoerder drong büde regering aan op opening van zaken over het mysterieuze bezoek, dat het konink- lük paar vorige week aan Parijs heeft gebracht De bestaande regeling voor de voorlichting over hot koninklyk huis is volgens mr. Geertsema zo, dat de rege ring daarvoor in feite niet de verant- woorlijkheid kan dragen. De regeling moet dan ook drastisch worden herzien. Alle inlichtingen over het koninklijk huis zouden voortaan uitsluitend via de waren: 6—3, 2—6 direoteur van de R.V.D. moeten worden gegeven (en niet meer door b.v. de se cretariaten vain Soestdyk), onder volle dige verantwoordelijkheid van de minis ter-president. De vraag rijst of de amb telijke status van de directeur van de R.V.D. daarvoor wel hoog genoeg is- Kleine fracties Namens de kleinere Kamerfracties werd achtereenvolgens het woord ge voerd door de heren Lankhorst (pac. soc.). Bakker (comm.). Jongeling (gpv). Van Dis (sg) en Harmsen (boerenpartij) Geen van hen is betrokken geweest bü het besloten overleg tussen regering en parlement in het seniorenconvent. Dit werd vooral door de heren Jongeling en Van Dis betreurd. Het sou volgens de heer Jongeling „democratisch en Juister" zijn geweest als ook voorzitters van klei nere fracties geraadpleegd waren. De GPV-woordvoerder stak niet onde, stoelen of banken dat hij tegenover de verloving en de voorgeschiedenis daar van met zeer gemengde gevoelens had kennisgenomen. Hij begon met zijn „be vreemding en droefenis" uit te spreken over het feit, dat de overgang van prin ses Irene naar de RX Kerk eerst drie kwart jaar na dato (als het ware per ongeluk) bekend is geworden. Dat geldt ook voor het bezoek van de prinses aan de Paus. De voorlichting in de kwestie- - Irene noemde hij erbarmelijk, al had hij- wel begrip voor de positie van de direc teur van de R.VD, dr Lammers na de minister-president de meest-geplaagde man in het Nederland van de afgelopen weken Na gevraagd te hebben of de adloboodschap van de Koningin, waarin het niet-doorgaan van de verloving be kend werd gemaakt, niet had kunnen worden voorkomen, ging de heer Jonge ling in op heden en verleden van de Carlistische beweging. De krachten waar op deze groep heeft gesteund en nog steunt, vond hij bedenkelijk en hij be treurde het dat door het komend huwe lijk ons vorstenhuis aan de beweging wordt geparenteerd Evenzeer betreurde hij het. dat vanuit Spanje bUjk is gege ven van onvoldoende respect voor ons Koninklyk huis De heer Jongeling dachj„ dit verband niet in de eerste plaats t de Opus Dei, maar aan de „opera" 1 mej Andrade Dat d^ verloving eerst. Madrid werd afgekondigd, getuigde. 1 een gebrek aan hoffelijkheid jegens»^ de ouders van prinses Irene De GPV- woordvoerder wees er verder op, dat de Carlistische beweging de verloving poli tiek op grote schaal uitbuit, tot zelfs op de Nederlandse vliegvelden, waar pro pagandamateriaal is uitgereikt Ten slotte sprak de heer Jongeling de hoop uit, dat nog een reeds van verlovingen In de Koninklijke familie zullen volgen, echter met voorkoming van de ontspo ringen die zich nu hebben voorgedaan Ir. Van Dis SGP-fractieleider ir- Van Dis zei met, stemverheffing, dat allen die in de Reformatie een werk Gods zien. de stap van prinses Irene naar de R.K. Kerk ten diepste betreuren. De over gang staat in nauw verband met de •erloving. Was de regering er al eer- '*r van op de hoogte en zo ja, waarom heeft ze dit dan niet meegedeeld? Be staan er bij andere leden van het 1.* Koninklijk huis ook plannen om't rooms-katholiek te worden. Als de diplomatke vertegenwoordiger bij het Vaticaan heeft geweten van het be zoek van de prinses aan het hoofd van de Vaticaanse staat doch geweigerd heeft de regering hiervan in kennis te stelten, ligt het dan nie op de weg van de regering deze functionaris terug te roepen? De heer Van Dis besloot met het uitspreken van de wens. dat God almachtig, die alleen toegang heeft tot het hart, het verloofde paar in Zijn bijzondere genade zal doen delen en hen de weg naar het enig 1 ware geloof zal doen vinden. De voorzitter van de PSP-fractie. de heer Lankhorst constateerde dat de ont wikkeling van de laatste weken de vraag nieuw leven heeft ingeblazen of de mo- -1 narchie nog wel past in deze tüd. De communist Bakker had er geen behoefte aan het gebeurde van de afgelopen we ken nog eens uitvoerig te gaan herkau wen. Het is geen nationale zaak. maar nationale bijzaak. Om politieke en religieuze redenen staan velen gereser veerd tegenover deze verloving maar met het scheppen van een nieuwe ko ningskwestie is Nederland niet gediend. Het heeft andere dingen aan het hoofde zoals lonen en prüzen. „Moge het prinses Irene m haar persoonlük leven wélgaan Laat zü trouwen en Nederland overgaan tot de orde van de dag", aldus de heer - Bakker. Ten slotte stelde de heer Harm- sen (boerenpartij) minister-president Marijnen de vraag wat er waar Is van de geruchten dat ook prins Bernhard al jarenlang rooms-katholiek zou zijn dat de prins met Franco zou onderhandelen over de bestijging van de Spaanse troon door z(jn as. schoonzoon en dat prinses Irene een jarenlang Jaargeld van de regering zou hebben gekregen ter com pensatie van het niet-indienen van een goedkeuringswet voor hear huwelijk. Tom Okker heeft geen succes In de derde ronde van een internatio naal tennistoernooi in Kaapstad heeft Tom Okker gisteren in drie sets verloren de Australiër Alan Lane. De cijfers

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9