w fP PuaaeM „Iphigeneia" van Goethe als drama der humaniteit Zeg het viet bloemen Suikeraccijns niet verlaagd Opklaringen ■Hill! SaSÜil Carlos gaf in Madrid geen nieuws prijs Irene Holland Festival met nieuwe Britten-opera Dr. Drees over clr, Colijn Geldersche Tramwegen houden notulen dicht NIEUWE LEIDSE COURANT t WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 14 februari VALENT1JNDAG dag der vriendschap Hoewel er geen technische bezwaren zijn tegen een verlaging van de suiker accijns. zal daartoe niet worden overge gaan. Dit hebben minister Andriessen (economische zaken) en staatssecretaris Van den Berge (financiën) meegedeeld in antwoord op de schriftelijk ingedien de vragen over de recente verho ging van de suikerprijs. In het antwoord zeggen de bewindslieden o.m. dat de prijsverhoging van suiker, die samenhangt met de hogere suiker- bietenprijs en de sterk gestegen wereld marktprijzen van suiker, niet kan w den opgevangen door verlaging van directe belastingen. De vragen werden gesteld door het Kamerlid mr. G. H. Slotemaker de Bruine. TIET front dat gisteren in het gehele land regen bracht, lag vanmorgen nog boven het zuidwesten van het land waar de regen nog steeds niet was opgehouden. De luchtdrukverschil- len waren daarbij in onze omgeving belangrijk afgenomen. Dit was vooral het gevolg van een voortdurend verdere afneming van het hogedrukgebied bij Westfrankrijk Deze afneming wordt vooral veroor zaakt door een oceaanfront dat in de richting van west-Europa opdringt. Tegelijkertijd won de zeer koude uit Rusland afkomstige lucht over Scandi navië nog enig terrein. De opmars van deze lucht werd tegengehouden door een kleine storing die van midden- Noorwegen naar Denemarken trok. In ongeveer dezelfde baan volgt echter een hogedrukgebied dat de koude lucht weer in versneld tempo naar het zuidwesten doet stromen. Verwacht wordt dat deze lucht het komende et maal tot het noordoosten en later mo gelijk ook tot het midden van het land zal doordringen. Dit zal gepaard gaan met opklarin gen en een daling van de temperatuur tot enkele graden onder nul. In het zuidwesten van het land zal de regen onhouden en zullen later ook enkele opklaringen voorkomen. Zon en maan Donderdag 13 februari: zon op: 8.01. onder 17.48; maan op: 8.25, onder 17.38 Donderdag 13 februari: nieuwe maan HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder VUssingen Twen the Eindh. Zd.-Limb. Helsinki Stockholm 1. bew. gh.bew. Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck windstil 6 -1 i 6 -13 -17 1 windstil 5 -1 w 12-2 windstil 15 5 Woorden vervangen Vervang elk paar der onderstaande woorden door één woord, da de beteke nis van beide woorden weergeeft. De beginletters van de nieuwe woor den vormen een zegswijze. 1 verscheurend dier - gemetselde wa terkering; 2 wijnmaat - werktuig om een schip aan vast te leggen; 3 kleine ahorn - vaartuig; 4 kasteel einde; 5 danspartij - speelgoed; 6 boom - soort van salamander; 7 verschoten - zijtak Oranjerivier; 8 tekenschraag - dier; 9 aantekening - vrucht; 10 ambacht - ver zoek; 11 spil van een wiel - overblijfsel bij verbranding; 12 telwoord - aandacht; 13 punthoed - pijnlijke aandoening. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. en, 2. net, 3. toen, 4. toren, 5. men tor, 6. omtrent, 7. Trento, 8. otter, 0. toer, 10. roe, 11. er. A DEMLOOS mooi was de opvoe- delÜk hoezeer deze ring, die Toneelgroep Centrum gisteravond in de Kon. Schouwburg van Goethe's „Iphigeneia in Tauris" gaf. Wederom zagen wij Elisabeth Andersen in de Iphigeneia-rol teru; majesteitelijker, stralender dan ooit. In een prachtig volgehouden klassi- cistische regie van Robert Freitag werd dit een eerbewijs aan de klas sieke Goethe als men na alle toneel vernieuwing, zoals Verfremdung, Understatement, Anti-toneel, Ab surdisme en wat dies allemaal meer zij niet meer voor mogelijk gehou den zou hebben. Toen het doek opging vertoonde zich een huiverringwekkend tempeldecor, vol magische werking. Een sinister „stieren"-altaar zegt de herkenner dat we in het land der Tariërs zijn. Roger Challoux is de ontwerper van dit decor in duister blauw en laaiend rood. Hi ontwierp ook de kostuums: Het stra lende priesteressegewaad van Sphige- neia, dat aan El. Andersen een waar lijk vorstelijke gestalte meegaf. Zij toch de koningdochter uit Aheus' vervloekt geslacht is door Goethe voorbestemd door haar edele inborst de woeste Scythen te bekeren, de Erinyer en en de waanzinnige Orestes tot serene rust te brengen. Koning Thoas en zij dieaar Arkas zij ge kleed in de wrede, bloeddorstige kleedij der barbaarse Tariërs: terwijl Orestes en Pylades als zij hun sombere reis mantels hebben afgeworpen de triomfa le kostuums der dappere Grieken ver tonen. Deze kostuums zijn van een grote be tekenis, want zij beelden reeds in kleur snit de rol der personages uit: Thoas, de van huis uit bloeddorstige barbaarse koning geflankeerd door zijn slaafs onderdanige dienaar Arkas. Bei de rollen redelijk, maar niet indruk makend vertolkt door resp. Peter Aryans en Egbert van Paridon. De door de Erinyen achtervolgde, waan- zinnige Orestes, somber en tragisch vertolkt door Guus Hermus, weer rol die nimmer meer uit de ge dachten zal gaan. energieke, nimmer de moed va ren latende Pylades, een krachtige i scherpgeprofileerde creatie van An- van der Heuvel. Zij allen staan aangetreden om de oude sage der Astriden opnieuw op het toneel te doen herleven. Opnieuw want Goethe heeft op het oude drama het ve licht van zijn humaniteitsideaal doen schijnen. Tweërlei valt hierbij op. In de eerste plaats de harmonische verbinding van deze reeds klassieke humaniteit met de bloedige voltrekking van de vloek over Atreus' huis. Waar Goethe deze vloek doorbreekt met zijn hoge menselijke idealen, daar doet dit nergens gekunstelt aan. Daar wordt het nergens lapwerk, maar ontstaat werkelijk een nieuw, gaaf en zuiver kunstwerk. Maar in de tweede plaats wordt dui- humaniteit Goethe ontsprongen is aan christelijke bron. Door haar liefde verzoent Iphige neia de Erinyen en geneest zij Orestes van zijn duistere vervolginswaan. is een overtuiging die aan het Evange lie is ontleend: de liefde zal de macht der duisternis overwinnen en bescha men. Alleen de liefde is in staat de ijzeren onverbreekbare keten van „oog om oog en tand om tand" stuk slaan. Maar ook anders npg: Goethe gelooft in de bekering. Iphigeneia's ede le gezindheid doet de barbaarse koning Thoas afzien van zijn bloedwraak op de vreemdelingen: hij laat zijn Iphige neia, die hij zeer beminde, gaan in vrede met haar weergevonden Orestes en de dappere Pylades. Dat Goethe de bekering gelooft, waaraan heeft hij dit anders ontleend dan aan het Evan gelie? De Grieken geloofden niet i bekering. Wie eenmaal tot de boze daad geboren was, was ook gedoemd zijn daad ten onder te gaan. Er nimmer een weg terug, wel één van kwaad tot erger voerde, t is menselijk niet in de bekering te geloven. Dat doen alle mensen dagen toe. Van nature zoekt is achter iedere bekering wat anders. „Daar zal wel iets achter zit- •ordt bij iedere bekering gelooft, door alle verstokte heidenen uit iedere tijd. Het is ook menselijk niet in macht der liefde te geloven. Van r gelooft de mens in het geweld. Het geweld in welke vorm dan ook in dt meest menselijke oplossing. Wie ech- de liefde gelooft, gelooft tegen alle beter weten in. Goethe's humani gestempeld door het christen dom. Dat hij deze zo harmonieus nten op het klassieke Griekendom de essentie van zijn kunstenaars- stijgende bewondering kan zijn „Sphigeneia" erv; Goethe drukte in dit stuk zijn kunst principe op het schoonste uit. Anmut Staatssecretarissen Keijzer en Den Toom toegetreden tot WD Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie deelt mede. dat de staatssecretaris van verkeer en waterstaat de heer P. J. Keijzer en de staaitssecretaris van defenitie, speciaal belast met de luchtmacht, de heer W. den Toom als lid -tot de V.V.D. zijn toegetreden. De Quay adviseur bestuur Unilever Dr. J. E. de Quay is benoemd tot advi serend lid van de raad van bestuur der Unilever NV. F)ON CARLOS heeft bij zijn aan komst in Madrid geweigerd ver scheidene vragen te beantwoorden van journalisten die hem op het vliegveld opwachtten. Ook op de vraag over de plaats en het tijdstip van zijn huwelijk met prinses Irene, zei hij „Ik weet van niets". Hetzelfde antwoordde hij op vragen of hij een bezoek zou bren gen aan het Spaanse staatshoofd Franco. Don Carlos werd welkom geheten door een groep Carlistisehe volgelin gen en verliet het vliegveld zo snel mogelijk. Bij zijn vertrek uit Nederland van de luchthaven Ypenburg legde de ver- oofdc van prinses Irene de volgende verklaring via de R.V.D. af ,,Wat ik het meest bewonderd heb is het voor beeld van een koninklijke familie, die gedurende eeuwen de vrijheden van hun volk wist te verdedigen, vrijheden die de basis zijn van een ware demo cratie. Ik h-b ook zeer bewonderd de grote breedheid van opvattingen, die zo karakteristiek is voor het Neder landse volk". Even voor het vertrek van de hoge gasten van Ypenburg (zij werden door prins Bernhard in een Friendship naar Parijs gevlogen) hebben prinses Irene en don Carlos een verslaggever van de NTS een interview toegestaan. Don Carlos, wiens woorden door de Prinses in het Nederlands werden vertaald- verklaarde buitengewoon getroffen te zijn door het enthousiasme en de toejuichingen bij aankomst op Soest dijk. Op de vraag hoe lang de verloofden elkaar al kennen luidde het antwoord, dat zij elkaar inderdaad al geruime tijd kennen en dat de liefde bij verrassing gekomen is. Z(j hebben geheim kunnen houden dat zij elkaar gevonden hadden door, zoals zJJ beiden verklaarden, niet geheimzinnig 'e doen. Hun toekomstplannen zullen afhan gen van de omstandigheden, zo ver klaarden zij, en daarbij zullen zij zich ook door fantasie laten leiden. In het algemeen gaven zij het voornemen te kennen zich zo nuttig mogelijk te ma ken voor wie of welk land dan ook. und Erhabenheit zijn hiervan de expo nenten. Door haar verheven edele in borst is Iphigeneia het lichtens voor beeld voor de toeschouwers. Kunst moet verheffen, was in het kort Goethe's kunstideaal. Misschien een eenzijdige visie. Tegenwoordig zegt men even unverfroren en argeloos „Kunst moet schokken." Het is moeilijk te zeggen wat kunst is, nog moeilijker is het te definiëren waartoe kunst moet dienen: tot „ver heffen" of tot „schokken". Wel mag worden vastgesteld, dat de huidige „schokkers" nog nimmer een kunste naar hebben voortgebracht als Goethe was. Inspireert verheffen meer dan schokken? Men zou het geloven. In ieder geval heeft Goethe Gerrit Kou- wenaar geïnspireerd tot een prachtige vertaling en deze meesterlijke taal kan zij een betere vertolkster vinden dan Elisabeth Andersen? Zij althans heeft mij ten diepste ontroerd. Ev. grolle. Mededingingsregeling van Cistofa In antwoord op schriftelijke vragen heeft staatssecretaris Bakker (econ. za ken) meegedeeld, dat de Stichting Cen traal Instituut voor de Stofzuigerhandel (Cistofa) de uitgetreden grossier of de taillist op onaanvaardbare wijze bindt. Hij heeft het instituut verzocht de ter zake geldende verplichtingen voor een uitgetreden grossier of detaillist weg te Mariaheide ongerust - nieuwe acties voor verkeersveiligheid In het tot de gemeente Veghel beho rende kerkdorp Mariaheide, is gisteren de zesjarige Anton Verhoeven bij het oversteken va- de provinciale weg door een auto gegrepen en ter plaatse over leden. De provinciale weg EindhovenNij megen loopt dwars door Mariaheide. Er geldt daar geen maximum snelheid en de auto's razen er met grote vaart overheen. Reeds verscheidene malen hebben inwoners van Mariaheide acties ondernomen voor de invoering van een maximum snelheid van vijftig kilometer. Ook het Veghelse gemeentebestuur heeft hierop herhaaldelijk by provinciale en overheidsinstanties aangedrongen, echter zonder succes. Het bestuur van de Stichting Gemeen schapsbelangen Mariaheide heeft reeds ruim een half jaar geleden de Veghelse gemeenteraad „in alle ernst de vraag gesteld op wie in feite de verantwoor delijkheid rust voor het voortduren van de onhoudbare situatie". Volgens het ge meentebestuur is het de overiieidsinstan- tie. De Stichting vindt, dat thans voldoen de getracht is ,,om met normale midde len de verantwoordelijke instanties op de noodzaak van het nemen van maat regelen te wijzen". Zij overweegt thans „abnormale middelen" te gaan gebrui ken. Daarover is nog overleg gaande. Denise Maes komt weer met Domino In het volgend seizoen zal de AVRO het muzikale televisieprogramma „Do mino" weer op het repertoire nemen. De Vlaamse omroepster Denise Maes Is uitgenodigd opnieuw als gastvrouw op te treden. Theo Uden Masman verlaat Ramblers Theo Uden Masman zal binnenkort afscheid nemen van zijn orkest de Ram blers. De gezondheid van de heer Mas man laat de laatste tijd te wensen over en daarom moet de bijna 63-jarige or kestleider het ensemble, dat hij in 1926 zelf oprichtte gaan verlaten. De Ramblers hebben zich in al die jaren in de wereld van de Nederlandse lichte muziek weten te handhaven, om dat Masman steeds een tijdige vernieu wing en aanpassing aan de smaak en mode van het ogenblik doorvoerde. Theo Uden Masman is daarnaast ook nog korte tijd hoofd van de afdeling lichte muziek van de VARA geweest en hij heeft ook enkele grammofoonplaten- goederen Frisia onder Liberiaanse vlag. rubrieken voor deze omroepvereniging dat zal afmeren bij de Nederlandsche c verzorgd. Dok- en Scheepsbouw Mij., die een tand- jr de voortstuwing van 40 ton zal Commentaar Het grootste schip dat ooit de haven binnenvoer, wordt maandag verwacht, het 51.320 brt. vrachtschip Opening in Haagse Grote Kerk Het Holland Festival wordt op 15 juni plechtstatig geopend in de Grote Kerk te Den Haag met het Te Deum van Alphons Diepenbrock. Dit wordt een geheel Nederlandsa aangelegen heid. zoals het ook met een Holland Festival hoort: het Residentie Orkest onder van van Otterloo, het Groot Omroepkoor en als solisten Annette de la Bije, Aafje Heynis, Ton Brands en Herman Schey. Aldus vertelde de secretaris van het Holland Festival, de heer Peter Diamant gistermiddag, toen hij de aanvullingen in het programma bekend maakte. Het Residentie Orkest zal verder nog geleid worden door Carlo Maria Giulini. Hans Werner Henze, die een eigen werk brengt, Bruno Maderna en Carl Schu- richt. De Nelson-Mis staat hier te wach- in de Houtrusthal gaat Mahler's Derde Symfonie met Aafje Heynis als soliste. Het Concertgebouworkest meldt een Rich. Strauss-avond met Elisabeth Schwarzkopf als solist (de Vier letze Lieder), Britten's War Requiem onder Bernard Haitink èn Britten (er werken 2 orkesten mee!) en met de solisten van de première, Galnia Wisjnewskaja, Peter Pears en Dietrich Fischer-Dieskau, een Beethoven-avond onder Otto Klemperer (de Negende Symfonie), en een concert onder George Szell. Daarnaast concerteert het Radio Filhar monisch Orkest onder Jean Fournet, met Marilyn Tyler als sopraansoliste, en het Rotterdams Filharmonisch Orkest onder Franz Paul Decker in een Schönberg-pro- gramma. De grote troef in deze orkestrale sec tor, die ook nog het Nederlands Ka merorkest onder Benjamin Britten (in Cantata Misericordium en Cello Symphony), Lukas Foss en Szymon Goldberg zal staan, zal ongetwijfeld zijn het optreden van de Wiener Phil- harmoniker onder Herbert von Kara- jan met een programma van Mozart, Schubert en Bruchner (7e Symfonie). "T)E opera is ryk vertegenwoordigd: het Nationale Theaiter van Zagreb Moessorgkis Boris Godoenow (in 't Rus sisch) onder Samo Hubad en Sjostako- witsj's Katerina Ismailowa (in t Rus sisch) onder Milan Horvat. Do Nederland- Opera brengt Iphigenie auf Tauris Gluck onder Alberto Erede en met Gré Voor de rechtbank te Arnhem diende Brouwensteyn in de tielrol, Verdi's Na- gisteren een principiële zaak omdat de bucco onder Franz Bauer Theussel met.N.V. Geldersclic Tramwegen te Doetin- Gré Brouwenstijn, Gian Paolo Cor-lchem aan de dienst der Rijksbelastingen Over de opvolging van de heer Mas- l man bij de Ramblers is nog geen be- slissing genomen. j Volgende week j tv.-rechtbank t Op maandag 17 en woensdag 19 febr. gaat de VARA weer een televisie-uit- e spraak uitzenden. Ditmaal komen de c zaken van Duin en Wilders in behande- ling .twee afzonderlijke affaires over e eenzelfde feit. Het gaat hier om ac- I tieve en passieve omkoperij. De recht- l bank zal weer in de bekende samenstel- S ling optreden. s Prof. mr. A. D. Belinfante is president I en mr. G. P. J. Cammelbeeck officier j van justitie. Als verdedigers treden op M. G. Rood en mr. D. W. O. A. radi, Arnold van Mill en John Shaw, en tenslotte Guillaume Landré's éénacter Jean Lévecq van Tansman. Grote aandacht in deze sector zal wel uitgaan naar Bitten's nieuwe, op het ogen- Grosheide, blik zelfs nog niet voltooide opera Crossing the river'', een zeer merkwaar- dig werk, geïnspireerd op een Japans No- 5 drama en geschreven voor drie solisten, een koor van negen mannen en drie jon- gens, een orkest van zeven musici en een e( klein orgel. Het ensemble speelt zonder 5 dirigent en wordt ingestudeerd door de componist zelf. die een opvoering in een kerk voorschrijft. ec TTET toneel is schaars bedeeldè Neder- vooroorlogse regeringsleider dr. H. 11 lands toneel schltot niet aan bod te i SolU" ,is hel onderwerp van dr. W komen (o schande!). Daartegenover staan The Bristol Old Vic met Shakespeare's „Henry V" en „Love' Labour's Lost" en het Wiener Burg Theater, die de keuze van het stuk nog niet heeft bepaald. Tenslotte de kamermuziek: het Ama- deus-kwartet, de Sonata da Camera, „Mu- S ziek voor fluit van 1700—1750", de cel- j list Rostropowitsj, de pianist Svatoslaw Richter, liederenavonden van Elisabeth Schwarzkopf, Ernst Haefliger, Dietrich Fischer-Dieshau en Erna Spoorenberg. En dan zal men na vele jaren terug zien The Royal Ballet uit Londen, dat i o.a. zal opvoeren The Sleeping Beauty, j La Fille Mal Gardée en Triple Bill of Modern Ballets. Verder staat er op dit j goed voorziene onderdeel het ballet van S de Kroatische Opera, het Ned. Dans The- j ater en het Ned. Nationaal Ballet. De anti-revolutionaire staatsman Coiyn is het onderwerp Drees in zyn radiolcauserie dagavond a.s. (VARA 21.30 uur), waar in hy onder het motto „Terug in de tyd" spreekt over mensen die hy heeft ontmoet. A.C Milan-Real Madrid 2xop liet scherm Morgen neemt de N.T.S. van 15.25 uur tot 17.15 uur een rechtstreekse Eurovisie reportage over van de voet balwedstrijd A. C. Milan tegen Real Madrid die in de serie kwartfinales om de Europacup ln Milaan wordt ge speeld. De reportage die door ir. Ad van Emmenes van commentaar wordt voor zien, wordt des avonds van 18.00 tot 19.30 herhaald. nRINSES IRENE heeft zich gister- avond voor de televisie op bijzonder charmante wijze aan ons volk getoond b(j een interview dat Jan Gerritsen haar verloofde heeft afgenomen. Zij trad voor het eerst publiek op als tolk en heeft daarbij de vrijheid genomen zich niet alleen te bepalen tot het vertalen van de vragen en antwoorden doch tevens de gelegenheid te baat genomen te dan ken voor de ontvangst die haar en don Carlos ten deel is gevallen. Ook haar verloofde heeft zelfs in enkele zin nen Nederlands verklaard blij te zijn in ons land te zijn. „Omdat ik van Irene houd. houd ik ook van Neder- Op een vraag hoe prinses en prins het geheim van hun liefde zo goed hebben kunnen bewaren, werd het nuchtere antwoord gegeven dat beiden slechts gewoon hebben gedaan. „Wij wandelden samen en gingen domweg naar vrien den", vertaalde prinses Irene. De televisie-avond werd besloten met een pittige gedachtenwisseling tussen ds. De Kater en pastoor Pauwels over de geloofsovergang van de Prinses. Ds. De Kater had met name kritiek op de geheimzinnigheid rondom deze over gang. Zijn rooms-katholieke gespreks partner gaf wel toe dat de vertrouwens man van de Prinses ingelicht had moe ten worden, maar stelde als voorwaarde dat dat dan ook mogelijk moet zijn. Dat het Spaanse rooms-katholiscime anders en niet oecumenisch van signatuur is, moest ook de pastoor toegeven. Herman Wigbold, die het gesprek leidde, kon concluderen dat beide sprekers in ieder geval vonden dat bij geloofsovergangen de betreffende kerken elkaar op de hoogte moeten houden. Poolse kritiek op tv.-programma dr. De Jong Het officiële Poolse communistische dagblad Trybuna Ludu heeft gisteren een programma van dr. De Jong van het Rijksbureau voor oorlogsdocumen tatie, scherp bekritiseerd. In het programma zouden de Polen volgens het blad in een ongunstig dag licht zijn gezet. In de bewuste televisie uitzending zou nameiyk gezegd zyn dat veel Kapo's in Auschwitz Polen waren en dat de Polen de Hollanders van hun laatste stukje brood hebben beroofd... Het blad besloot ten slotte met te zeggen, dat „een dergelijk televisie-pro gramma zeer goed maeriaal zou kunnen zijn voor de verdediging van de SS'ers die op het ogenblik in Duitsland te rechtstaan. Wij hebben hier in Polen veel sympathie voor de Nederlanders. Laten wij hopen dat deze niet zal wor den verstoord door dit soort schadelijke en domme voorvallen als dit televisie programma". Proefprocesvoor de rechtbank Fiscus neemt er geen j notulen genoegen mee 76 „Dat hangt er van af. Hij heeft niet meer opgebeld vandaag, en als ik ontdek dat ze ex pres die telefoon hebben laten bellen gister- ivond, dan wel, ja." „En stel dat zijzelf niet mee wil?" „Dat ligt aan haar motieven. Als ze niet mee wil uit loyaliteit tegenover hèn, merk ik dat gauw genoeg. Is het omdat ze zich uitgere kend door mij niet daar vandaan wil laten halen. nou, me dunkt, dat werkt dan al heel verhelderend ,En als ze jou als verlengstuk van mij of haar vader beschouwt?" ,Dat doet ze niet," had Joost beslist geant woord. „Lily en ik zijn al zó lang goeie vrien den. EnHij had even geaarzeld, maar de sfeer van het gesprek was zo open en eerlijk geweest, dat hij was doorgegaan, stel, dat ze me nog als méér beschouwt, want ik heb me gerealiseerd dat dat omgekeerd wèl zo is vindt u het dan een erg groot waagstuk?" Hoezo?" „Tja, is het niet een beetje raar, dat een vent niet weet of hij van een meisje houdt of niet? Moet je niet laaiend verliefd zyn?" Zijn vader was in de lach geschoten. „Zoals j ons hoofd gek gepraat hebt over Lily, elke vakantie.Dat is een van de hoofdsympto- weet je. Wacht nu maar rustig af tot je haar weer geregeld ziet. Maar een waagstuk? In alles zit wel iets onzekers. Je zou ook die kwestie van haar moeder een waagstuk kunnen noemen „O, is er dan sprake van erfelijkheid?", had Joost snel gevraagd. „De kans is niet uitgesloten, natuurlijk," had Reindersma schouderophalend geantwoord. „De kans is ook niet uitgesloten, dat jij of ik op een dag in een vlaag van waanzin de boel kort en klein slaan. Maar houd me ten goede, je kunt nu eenmaal niet alles zwart op wit kry- gen." „Dat risico interesseert me ook niet," had Joost toegegeven. „Over risico's gesproken," was zijn vader doorgegaan, „ik zal je vertellen, hoe het inder tijd bij mij is gegaan. Toen ik dus met mijn Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN meisje bij mijn vader aankwam, toen nam hy me later even apart. Hij was toen al bijna een oude man, zelf laat getrouwd, zeer principieel. Ik zie hem nog zijn hoofd schudden. „Nee," zei hij, met dat meisje kun je niet trouwen, voor lopig. Ze is nog veel te kinderlijk. Dat wordt niets!" „En toen?" vroeg Joost gespannen. „Wel, na veel gezanik trouwden we toch. Goed, we scheelden bijna tien jaar, maar waar om zouden we wachten? We waren verliefd, ik had een behoorlijk inkomen En toen. Joost zijn vaders stem had even geha perd. toen corrigeerde het leven dat be zwaar van mijn vader al gauw. Want eerst kwam er een Joost, die het twintigjarige meis je, dat zijn moeder was, byna dag en nacht bezighield door met bronchitis en pneumoniet- jes te koketteren „Ik? Daar wist ik geen fluit van!" had Joost verbaasd geroepen. „Enfin, en toen dat einde lijk achter de rug was, kregen we dat met Margotje. Toen had grootvader zijn zin. Toen was zyn schoondochter geen meisje meer. Maar om op mijn uitgangspunt terug te komen, risico's moet je altijd nemen. Een ander punt is het geloof. Dat moet jij als toekomstige pre dikant wel erg goed onder het oog zien Joost had bedaard zijn haren achteruitgestre ken. „Daar zorgt God wel voorhad hy vol overtuiging gezegd. Het kostte hem in Amsterdam anderhalf uur om de straat te vinden. Iemand had hem met de grootste overtuiging naar een verkeerde wijk gedirigeerd, en daar had natuurlijk hele maal niemand van de bewuste straat gehoord. De mensen, die in die nbg wat naakte nieuw- bouwbuurt rondliepen, zagen er zelf een beetje onwennig en verloren uit, en als Joost hun ver geefs de weg had gevraagd, leken ze met eer nerveuze haast naar hun eigen huis te vluch ten; het enige vertrouwde plekje in deze steen woestenij. Eindelijk zag hij het naambordje. Hij draaide opgelucht de straat in, maar opeens bonkte zijn hart hem in de keel. „Allemensen. wat ben ik moe." zei hij hardop tegen het dashboard. Maar dat was hij helemaal niet. Hij zag alleen maar tegen de komende ontmoeting op. In een opwelling zette hij de wagen stil tegen het trottoir. Hij bleef enkele ogenblikken roer loos zitten. Waar was hy aan begonnen Zijn voorhoofd was klam en zijn haar hing in weer barstige pieken over zijn voorhoofd. „En dan die belachelijke pleist'/f nog," dacht hij lamlen dig. Maar toen schoot hy opeens rechtop. „Heer, regelt U het alstublieft voor me," zei hij. „Ik kan het echt niet alleen „Kom binnen, kom binnen," nodigde de heer des huizes zyn gast. Joost had niettemin de snelle flits van waakzaamheid gezien op het gezicht van dokter Van Balen, toen hij de deur opendeed. Van Balen kende de zoon van Onno Rein dersma wel. Het was een gezicht, dat je niet gemakkelijk vergat. Hy zette zijn bril af en de wereld, met in 't bijzonder de heldere ogen van Joost Reindersma vervaagden tot een wei nig alarmerend^grijs. „Zo Joost, lang niet gezien." zei Van Balen met een mechanisch soort hartelijkheid, toen ze samen in de huiskamer zaten. „Was je toe vallig in de stad?" Van Balen vergat, dat al verkeerde hijzelf dan in die respijt-brengende bijziende wereld dit bij Joost allerminst het geval was. Joost had voortreffelijke ogen en Joost zag duidelijk, dat de ander niet op zijn gemak was. „Ik kom Lily opzoeken," zei hij, Van Balens vraag nege rend. (Wordt volgd) Deze notulen konden van betekenis zUn voor de belastingheffing, meende dc officier van Justitie, mr. J. W. J. Pleters, Dat de notulen ook vertrouwelyke me dedelingen behelsden, maakte geen In druk op hem. De officier was van oor deel dat de G.W.T. zich ten onrechte had verzet tegen wetteiyke voorschriften. Hy eiste f 250 boete. De directeur, mr. A. H. H. Robbé- Groskamp verklaarde de notulen aan de rijksaccountantsdienst wel gedeeltelyk ter inzage te hebben willen verstrekken. Discussies over Interne aangelegenheden (aanstelling of afwijzing van oord eel vel- llgen over personeelsleden; besprekingen over uitbreiding van het bussenpark), zyn geen zaken waarvan de fiscus nota be hoefde te nemen. Maar de ryksaccoun- tant, de heer J. Koenders, accepteerde dit standpunt niet. Terecht volgens de of ficier van justitie. Het overkoepelend beginsel van het belastingrecht is dat inzage van boeken en bescheiden tot de bevoegdheden der rijkscontroleurs is biyven behoren. De raadsman, mr. J. ter Horst, refe reerde zich aan het mnisterieel stand punt dat de belasting moet worden ge heven zonder inbreuk te maken op de levenssfeer van de belastingplichtige bur gers. En de persoonlyke levenssfeer van een rechtspersoon als de GT.W. kan z.i. worden geïdentificeerd met die van een natuurlijk persoon. Dan blijkt dat in no tulen van zulk een rechtspersoon han delingen moeten worden geregistreerd die in het geval van een natuurlijk per soon tot dc beslotenheid van het geheu gen deel uitmaken. De inspectie der belastingen is vol gens hem een doorgangshuis: de ambte naren van vandaag kunnen morgen func tionarissen zij van 't bedrijfsleven, waar door een bepaalde wetenschap een nade lige factor kan worden in verhouding tot gecontroleerde belastingplichtigen. Verdediger meende een oplossing te moeten zoeken in het overleggen van notulen aan de rechtercommissaris, op dat deze zou kunnen beoordelen welk gedeelte van de notulen voor inzage ln aanmerking komt en welk niet. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft vergunning verleend voor de verkoop van 4,8 miljoen katoen aan Bulgarije. vanavond 19.50 Zlgeunermu; orkest en instrumentaal trio: moderne mu ziek 20.45 Lichte orkestmuziek (gr) 21.00 Dr A S Tal ma en zijn werk, lezing (4) 21.15 Licht instrumentaal kwintet 21.35 Kanttekeningen; Nws 20.05 Licht instrumentaal septet 20.35 Wenen, 1934. documentaire 20.50 Macbeth, opera (le en 2e bedrijf) 22.15 Nws 22 25 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dage lijks gebeuren 22.35 Macbeth, opera (3e èn 4e bedrijf) 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NCRV: 19.30 V d kinderen 19.35 In ge sprek, bespreking over allerdaagse din gen NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo 20.30 Stiefbeen en zoon. TV-spel 21.05 Als u het mij vraagt: Opinie-onder zoek 21.55 Filmkader 22.25 Ridder van Malson Rouge. TV-fcuiU (10 22 50 Dag sluiting. NTS: 22.55—23.00 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7^0 Morgengebed 7.15 Ouverture. radio voor vroege mensen 7.55 Overweging 8.00 Nws 8.15 Strip v d jeugd 8.20 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.10 Franse chansons (opn) 10.25 Klass orkestmuziek (gr). Stereofonische uitzending 11.00 V d zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram 12.15 Leven op het land. gesprek 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Deze week. praatjes en berichten 13.00 Nws 13.15 Klass en moderne kamermuziek 13.45 V d vrouw. NCRV: 14.15 Lichte or kestmuziek (gr) 14.30 Dayuma, hoorspel 15.10 Moderne orkestmuziek (gr) 16 00 Bij beloverdenking 16.30 Moderne kamermu ziek 7.00 V d jeugd 17.25 Gram 17.30 Schoolzang 17.45 Koorzang 18.05 Lichte orkestmuziek (gr) 18.15 Sportrubrlck 18.30 Licht instrumentaal kwartet 18.50 Sociaal 7.10 Ochlcndgym 7.20 Llcl..„ -PÜL 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws 8.15 Pro gramma-overzicht en lichte gram 9.00 Och- tijdgym 9.10 De groenteman 9.15 Klass ?nram 9-4° Morgenwijding 10.00 Lichte gram I"-S0 V d kleuters 11.00 HuUhoudelflke zaken, lezing 11.15 Parels der muziek in gevar muziekprogramma 12.00 13.00 Nws 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13-30 Dansorkest roet zangsolisten 14.00 Sopraan um nnOI?.di: klass c" moderne muziek 14 j0 Dieren in en rondom het huts pro gramma over huisdieren 15.13 Licht ln- WWttaalfrlolSJO Altviool cn piano; gesproken brief 18.00 leugd 17.55 f. IIR i 18.15 Eventueel actueel 18.20 Ulteen- "°n_ deXT1Chr^telli1t-Hlston«cne Unie: e Unie IA 3( zangsoliste. TELEVISIE VARA: 15.00 Vdi —16.13 V d kleuters

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7