Girodienst wordt straks volautomatisch' bedrijf Doodvonnissen in Zuid-Afrika Racliman: vriendschap met de Philippijnen De eerste president Amerika dringt aan op geleidelijke ontwapening Bij Lissabon Westduitse luchtbasis 5 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 In de centrale gevangenis van Pretoria a Zuid-Afrika, zijn gisteren vier Ban- ae-negers terechtgesteld. Twee van hen paren wegens moord ter dood veroor deeld, terwijl de twee anderen deze straf wegens sabotage kregen toegemeten. Een Zuidafrikaanse boer echter, die een ne ger had mishandeld en in een rivier ge gooid, waarna deze verdronk, werd door en rechter in Virginia (Oranje-vrijstaat) at een boete van 250 gulden veroordeeld. Advocaat Vernon Berrange. die de be langen behartigde van de weduwe van een in zijn cel opgehangen neger. Ngudle genaamd, heeft zich gisteren tijdens het vooronderzoek naar de doodsoorzaak te ruggetrokken. Hij deed dit omdat de be wijzen waarop hij zijn beschuldiging van foltering van de neger tijdens diens ver blijf in de gevangenis baseerde, door de rechter niet waren toegelaten. I Groot Duits verlies aan werkdagen West-Duitsland heeft verleden jaar neer werkdagen verloren door uitslui tingen dan door stakingen, zo heeft het Westduitse bureau voor de statistiek be kendgemaakt. In het afgelopen jaar is meer werktijd verloren gegaan dan in enig jaar sedert 1950. Uitsluitingen kostten 967.999 werkda gen, stakingen 528.763 dagen en combina ties van uitsluitingen en stakingen 349 263 dagen. Het totale verlies van '""1.025 werkdagen betrof 316.397 werk- lcisië, Indonesië en de Philip pijnen na het overleg in Bangkok teleurgesteld over het verloop van de besprekingen, premier Rachman van Maleisië is het na een onderhoud met president Macapagal in Cam bodja allerminst. Hij verklaarde na afloop van dit gesprek: „Wat er nu ook moge gebeuren, er zullen geen moeilijkheden rijzen tussen de Phi lippijnen en Maleisië. Het gesprek heeft de lucht gezuiverd", Rachman zei verder: .Maakt u zich geen zorgen over de erkenning van Ma leisië, wij staan op de beste voet van vriendschap met de Philippijnen en wij begrijpen elkaar nu". Volgens diploma tieke kringen in Cambodja zou president Macapagal de Philippijnse aanspraken op Sabah nog eens naar voren hebben gebracht. Ook in Bangkok was dit punt al besproken tussen vice-premier Razak van Maleisië en de Philippijnse minis ter van buitenlandse zaken Lopez, ech ter zonder dat overeenstemming werd Dit punt schijnt voor Rachman dus niet al te zwaar te wegen, getuige de opmerking van prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, dat de weg open schijnt voor een topconferen- aaraan president Soekarno deel kan nemen. Bij de besprekingen in Bangkok waar- an ook minister Soebandrio heeft deel genomen, is het overleg in een impasse geraakt door de Indonesische eis dat tijdens het voor Borneo gesloten bestand de Indonesische guerillastrijders in stellingen zullen blijven. Vice-premier Razak van Maleisië vertelde aan jour nalisten dat Maleisië, mochten op het grondgebied van de federatie Indonesi sche guerrillastrijders aangetroffen wor den, deze zeker zal ontwapenen en te rugzenden naar Indonesisch grondgebied. verkoudheid? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! A officieel karakter dat 13 staten i papieren feit dragen, zult Eisenhower dc 33ste president de Verenigde Staten was. Dat kan ook haast niet anders, want Truman Koordamerika (waarbij zich was nummer 32 van het rijtje. Frank- loop der tijden de andere staten lin O. Roosevelt de 31ste, rugtellend belanden we tenslotte bij George Washington, die 1797 de eerste president TOCH IS HET ZO! U ziet, daar is geen speld tussen te krijgen en vol gens deze bereke ning zal Eisenho wer inderdaad met de 33ste plaats ge noegen moeten ne men. Een andere vraag is echter, of George Washington inderdaad de eerste president is se- vatlta „,t -veest. Volgens de meeste gesel,,ede- nisboekjes en naslagwerken, is Was hington werkelijk de eerste geweest die als zodanig optrad, maar we be hoeven ons gelukkig niet willoos neer te leggen bij alles wat „gedrukt u dc naam den aansluiten). De eerste president die in 1881 i 1789door de 13 Verenigde Staten werd de V.S. gekozen, was John Hanson, die als laatste voor Maryland de Articles of Federation had getekend. Deze con federatie met haar eerste president had op papier weliswaar grote macht, maar in werkelijkheid be tekende ze nog weinig en werd ze innerlijk verscheurd door verdeeldheid en tegenstrijdige op- erd daarom dringend noodzakelijk geacht de Articles of Fe deration te herzien en door andere bepalingen te vervangen, een wens die haar uiteindelijke bekroning vond in een nieuwe constitutie, die na veel gepraat en overleg tenslotte in 1788 door alle deelnemende staten onder tekend werd. Toen werd op dc 4de juli van dat jaar te Philadelphia een feestelijke optocht gehouden om regeringsvorm te vieren toebereidselen werden gemaakt het kiezen van een president en congres, opdat de nieuwe rege- 1787 zou kunnen We maken ons sterk, dat van de eerste president van de 13 Verenigde Staten van Noord-Ameri- ka nog nooit van uw leven gehoord de nieuw heeft. Dat is geen gebrek in uw al gemene ontwikkeling, want ook de Amerikanen staan van verbazing te gapen, wanneer hun wordt verteld ring jn de lente* dat niet dc geliefde en vereerde beginnen. Eén naam was toen op George Washington deze eer te beurt ieders lippen en als het nieuwe is gevallen, maar een onbekende en staatshoofd werd gekozen George betrekkelijk onbetekenende figuur uit Washington, die als eerste president Maryland. Dc 13 Verenigde Staten waren er natuurlijk niet zo maar. Het heeft nog heel wat voeten in de aarde ge had, eer het zover was. En hoewel de onafhankelijkheidsverklaring al op 4 juli werd geproclameerd, heeft Kfatkn? het toch tot 1781 geduurd, eer de Ar ticles of Federation door alle 13 sta- (Nadruk verboden) En weet u, dat met 3 dobbelste nen vaker 10 en 11 wordt geworpen, dan 9 en 12, hoewel 4 getallen op 6 manieren uit 3 getallen kunnen ont- Veroordelingen in Spanje Van doorgaans betrouwbare zijde is vernomen dat een dertiental perso- gisteren in Madrid veroordeeld is tot straffen variërende van één tot vijf jaar gevangenisstraf en geldboe ten van 10.000 tot 50.000 peseta we gens pogingen tot het reorganiseren van de socialistische partij in Span je. De openbare aanklager had in gevallen zwaardere straffen geëist. Geen van de beklaagden gaat terug naar de gevangenis, aangezien zij hun straffen al hebben uitgeboet, hetzij in de van voorarrest toen zij in 1958 w aangehouden, hetzij in de vorm vai perkte bewegingsvrijheid nadat voorwaardelijk in vrijheid waren steld. Antonio Amat Maiz. een socialistische leider uit Baskenland, werd door d« openbare aanklager de „ziel en de mo tor" van de verboden socialistische be weging genoemd. Maiz kreeg vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 50.000 peseta. Het Geneefse ontwapeningsoverleg Machtsevenwicht Volgend jaar: iedereen ponskaarten Directie PCGD gaf commentaar De automatisering bij de Post cheque en Girodienst, een proces dat in volle gang is, heeft allerlei consequenties voor de rekening houders. En daar zeer velen re keninghouder zijn leek het inter laders veranderingen die ook ver beteringen mogen heten, te verne men. De directie van de PCGD was zo goed ons uitgebreid van voorlichting te dienen over de toe komst van deze omvangrijke dienst die elke tien jaar haar werkzaamheden ziet verdubbelen. (Van een onzer redacteuren) Onze Postchèque en Giro dienst, hard op weg naar de mil joenste rekeninghouder, hoopt ondanks deze snelle groei over ruim een jaar alle overschrij vingen langs automatische weg tot stand te brengen. Daarmee geeft deze dienst ten opzichte van het buitenland de toon aan. Wat de rekeninghouder van die automatisering merkt Hij krügt In plaats van driedelige girobiljetten met ééndelige girokaarten te maken, die, van de bekende langwerpige gaatjes voorzien, als het specifieke voer voor computors gelden. Thuisgestuurd krijgt hfj alleen nog BIJ-strookjes, onder de de nienwe verhoudingen beter Bij kaarten te noemen en een overzlcbte- lUke kleine afrekenstaat vermeldt straks uitgebreider dan ooit welke boekingen z'n jongste saldo bewerk stelligden. 'm meer van de nieuwe verwerking kunnen begrijpen moet eerst een ander over het oude en thans voor i deel nog staande overboekings systeem worden gezegd. In het aller prilste begin van de girodienst werden de overboekingen op die postkantoren verricht waaronder de rekeninghouders lokaal ressorteerden en verrichtte hoofdgiroka dt controle. Naarmate het aantal rekeninghouders zich uitbreidde werd meer en meer de noodzaak van centralisatie voelbaar en men ging daar dan ook (in één nacht Overigens ls deze periode van gelel- tüds) toe over. De gang van zaken deiyke overschakeling van het oude naar werd aldus, dat de rose enveloppen bij het nieuwe systeem helemaal geen pret- binnenkomst werden gesorteerd op de je voor de girodienst. Niet alleen wordt van de rekeninghouders, er thans in dit opzicht op fifty-flfty- terecht kwamen bij een der gewerkt, ook de geautomatiseerde vele „driemanschappen", teams, helft hinkelt nog zo'n beetje, omdat •**- -1fc v"'" slechts 100.C"" Enkele gevolgen: de achterstanden verdwenen; ook de grote piek van de jaarwisseling kon kleiner worden ge houden en vlotter worden weggewerkt, personeelstekorten zijn er thans al met meer en de stop voor nieuwe rekening houders kon vorig jaar worden opge heven. Hoevelen stonden te popelen om ook rekeninghouder te worden bleek uit de lawine van aanvragen: ruim 80.000 nieu we rekeninghouders konden worden in geschreven. een belangstelling die voor alsnog geen tendenzen tot verflauwen toont en daarom vrij snel tot het mil de ponskaart, waarvan genummerd» rondjes dienen te worden zwart ge maakt door de rekeninghouder. Deze „stippen" zyn zonder menselijke han delingen in gaatjes op de ponskaarten te „vertalen". Echter blijft vooralsnog de open vraag: zullen er door de re keninghouders bij het zwart maken van bedoelde rondjes niet spoedig fouten worden gemaakt? Teneinde in dit laat ste een inzicht te verkrijgen wordt de proefneming met de 5000 rekeninghou ders binnenkort op touw gezet. Het grappige is verder by de giro- automatisering, dat een deel der voor bewerking ook door grote bedryven/re keninghouders kan worden overgeno men en wel. indien zo'n bedryf óók over een moderne administratiemachine be schikt. In zo n geval wordt door het girokantoor korting verstrekt. Van de ze gelegenheid wordt al vry veel, en naar verwachting steeds meer, gebruik gemaakt, mede omdat de giroponskaart Den Haag «S'iES Nog hinkelen de 450.000 automa tisch te behandelen rekeninghouders over het echte computor-voer beschik ken: de ponskaarten, die de computors tot hun snelle arbeid moeten aanzetten. Nu lijkt het voor de leek bestaande uit drie man, die elk hun eigen aantal girorekeningen te verzor gen hadden. Zij boekten opdrachten van „hun" rekeninghouders AF en zonden de middelste- alsmede de Bij strook naar collega-driemanschappen die de door hun opdrachtgevers be gunstigde rekeninghouders weer be- heerden, waarna AF naar de opdracht- öok ponskaartenboekjes gever en BIJ naar de begunstigde wer- fen maar de massale techniek den gestuurd en het middelste deel van maak is nog zo'n noviteit in ons land en het biljet als archief- en bewijsstuk werd luistert zó nauw dat de 100.000 rekening- bewaard. Een en ander omgeven door houders, die er thans over kunnen be de nodige contrólewaarborgen. schikken eigenlijk nog een wonder gen heten. Binnen afzii dit probleem natuurlijk opgelost, j thans zit men er maar mee Want geautomatiseerde behandelingen Men kan zich voorstellen dat deze gang «rillen uitvoeren met gebruikmaking van van zaken heel wat personeelsleden de „oude" biljetten betekent dat zg. co- vergde; dat er moeilijkheden kwamen deermeisjes alle gegevens van de oude naarmate het giroverkeer intenser werd biljetten moeten overbrengen op hulp- Ju-''"w ponskaarten, hetgeen zo'n leger jongeda mes vraagt, dat ze in één plaats of streek onmogeiyk geworven kunnen Arbeidsintensief Men zal vragen: wat zUn de reacties van de rekeninghouders, die nu reeds met ponskaarten, oftewel girokaarten werken? Over het algemeen gunstig, hoewel er ook kritiek wordt gehoord. Een van de meest gehoorde klachten is, dat de afrekenstrook zo bijzonder breed (35 centimeter) en daardoor on handig is. Welnu, er komt een nieuwe afrekenstrook die tot minder dan de helft van de oorspronkehjke breedte is teruggebracht (zie afbeelding). Het voert te ver om allemaal op te som men wat het „meer" is van deze af rekenstrook vergeleken by de oude. nu nog in gebruik bij het niet-automatisch overschrijven. Men bekyke de nieuwe strook maar goed en dan constateert men de winst vanzelf. Er moet nog aan toegevoegd worden dat het in de be doeling ligt op den duur behalve de gironummers waarop, c.q. waarvan werd overgeschreven, ook nog de na men der betrokken rekeninghouders te vermelden, althans: er wordt overwo gen of dit uitvoerbaar zal zyn. Wie dit alles beziet moet de klacht dat men het bekende AF-strookje mist in het nieuwe systeem niet in alle ge vallen als gegrond zien. Dat het AF- gëvaï de „overige" geautomatiseer- zii^^^lk^eva^t ook ponskaartenboekjes te verschaf- juist, Jook al vormt het een goede contrölemogelykheid in elke boekhouding. Maar de nieuwe afreken strook licht minstens even goed in Overigens is men bij de giro van afzienbare tijd wordt d.» klachten hoofdzakelijk gevoel snel te overwin- trr. zal Kunnen, net oeueit net gciuva- getroffen om het alle.erg- worden. Daarom bedient de girodienst keer met chèques via de girodienst. _.i de arbeidsmarkt, zeker in deze tor, krapper. Er zou zeker een catastro fe zyn gekomen, als niet tijdig maatre gelen ste te vernoeaen: opricn. tweede girokantoor in Arnhem dat behalve in Den Haag en Arnhem ook 200.000 rekeninghouders voor zijn reke- utrecht, Breda, Roermond en Zwolle ning ging nemen, alsmede een stop voor bevinden alsmede in Gouda en Tilburg nieuwe rekeninghouders. Waren deze nog worden geopend, maatregelen niet genomen, dat had de Zullen deze meisjes, indien alle reke- P.C.G.D. zyn deuren beslist moeten slui- ninghouders in de loop van 1964 van ten teneinde steeds groeiende achterstan- giro-(pons) kaartenhoekjes gebruik kun- to te lopen. nen maken, moeten verdwijnen? Zeer Vereenvoudiging Tenslotte nog P.C.G.D., dat rekeninghouders en an deren ongetwijfeld prettig in de oren zal klinken. Het betreft het geldver- Dit alles betekende echter slechts ty- delyke opluchting; een definitieve op lossing der moeilijkheden zou alleen be reikt kunnen worden indien zoveel mo- gelyk girohandelingen langs automati sche weg zouden kunnen worden ver richt. Nu was men daar by de girodienst toch al steeds experimenteel zeker niet, want op elke ponskaari zal todh altijd nog het over te schrijven be drag en het gironummer van de begun stigde gecodeerd, d.w.z. in „gaatjes op de ponskaart vertaald", moeten worden. Inderdaad moet het mogelyk zyn dat in een verdere toekomst een com puter cijfers kan „lezen" bijvoorbeeld gestandaardiseerd schrift. Een mag niet worden verstoord DE leider der Amerikaanse afvaardiging naar het ont wapeningsoverleg in Genève, William C. Foster, heeft giste ren een beroep gedaan op Rus land in te stemmen met een etappegewijs doorgevoerde ver mindering der bewapening, die zich in drie fasen zou moeten voltrekken. Foster deed dit voorstel in Genève in verband met het vasthouden door Rusland aan .zijn oorspronkelijke plan om reeds in de eerste fase van een* uit drie stadia bestaand plan alle wa pens te vernietigen. Aanvaarding van het Russische voorstel zou neerkomen op een overboord zetten van het even- wichtsbeginsel.' Fr zou in de eerste fase veel te veel tegelijk moeten ge schieden, zo meende de Amerikaan. Foster verklaarde voorts dat de VS| echter een procentsgewijze vermindering in drie stadia, in grote lijnen opdat ge durende het gehele ontwapeningsproces evenwicht wordt bewaard, wensen. Hij voegde er aantoe dat in de Rus sische voorstellen geen acht wordt ge slagen op de verschillen in opbouw van de Amerikaanse en Russische bewape ning. Dit slaat met name op de met ,,Polaris"-raketten uitgeruste onderzee ërs, waarop het Westen meer schijnt te vertrouwen dan de Sowjetunie. Vernietiging van deze onderzeeboten >u Rusland bevoordelen. De VS zien geen reden waarom een andere werk wijze zou moeten worden gevolgd dan het afschaffen van raketten, die vanaf duikboten worden afgevuurd, wanneer het gaat om uitschakeling van deze pro jectielen. indien zij vanaf landbases wor den afgeschoten, aldus Foster. De Amerikaanse afgevaardigde kantte zich voorts tegen de Russische voorstel om een „eenvoudiger plan" op te stellen voor het in het leven roepen van internationaal militair politie-orgaan. in een ontwapende wereld zou moe ten waken tegen verstoring van de vre de. Uitbetaling salarissen Nog in de eind deze maand uit te be talen salarissen aan de leraren van ryks hogere burgerscholen zal de jongste sala risverhoging zijn verwerkt. Mr. J. H. Grosheide, staatssecretaris in O., K. en W.. heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op de schriftelijke vragen van drs. P. Vis, lid van de Tweede Kamer (soc.). De in uit zicht gestelde salarisverhoging was niet de betaling van het salaris over janu- 1964 verwerkt. De nieuwe afrekenstaat van de PCGD op ware grootte, dus veel „handzamer" dan het thans in gebruik zijnde (proefexemplaar. Wie deze strook bestudeert stelt vast dat er veel méér vermeld wordt dan tijdens „de oude be deling". aarby nieer en meer de overtuiging gelijke oplossing voor deze verdergaande kantoor ging postvatten dat het met name de automatisering zal wellicht het dr. Ne- computor zou zyn die een uitkomst kon her-laboratorium van de P.T.T. in Leid- gaan betekenen. schendam leveren. Intern heeft men bij J» mi werd zo'n kostbaar apparaat besteld en het jaar daarop ar naamn wo™ or <>P bruikbaarheid getoetst én binnenkort proeven'op* kleirm ShSf^e^Men^ oroetoemin* d'enaXfanï wnrS'i, veel. dat men telkens een stapje ver der ging. Thans is het zo, dat er vier computors in Den Haag en vier in Am- hem staan, die niet minder dan de helft van het totaal aantal overschrijvingen ken te werken in dit verband den thans proeven in Amersfoort ge nomen zal het straks mogelyk zyn dat rekeninghouders via een blanco chèque in elk Nederlands postkantoor onmiddellijk geld tot een bepaald be drag van hun girorekening gaan opne men. De limiet zal waarschijnlijk 500, Bevindt men zich dus in Leeuwarden en heeft men geld nodig, dan kan op de door de P.C.G.D. verstrekte chèque. die men altyd bij zich dient te dragen (voor: je kunt nooit weten hoe ik het nog eens nodig kan hebben) een be drag worden ingevuld dat op het post kantoor na dc gebruikelyke legitimatie wordt uitbetaald. De chèque gaat ver volgens naar het hoofdkantoor, het be drag wordt daar afgeschreven en de rekeninghouder krygt opnieuw een blanco chèque van de dienst. P0D De hele procedure bij het geldverkeer per cheque zal Rondjes zwart makennaar men verwacht straks wor- J den vereenvoudigd. Het aange- nameiyk hechte advies zal dan niet meer nodig zijn: de chèque zelf gaat naar het girokantoor, die hem na afboeking bij de opdracht gever, zendt aan de begunstig de. Deze begunstigde kan de chèque vervolgens aan elk post kantoor innen en ook weer aan elk loket, waardoor tijdverlies door „queuen" tot het absolute minimum zal worden terugge bracht. 0 Gv - L-0000-00 Jjt een Oojtte \y, I Een zekere Wilson die in de gevangenis van Greenville (Zuid-Caro- lina), was gevangen ge zet, ontvluchtte. Er werd een bloedhond achter hem aangestuurd en de politie volgde weer het spoor van de hond. Aan de hand van de sporen stelden de politiemannen vast dat de bloedhond de voortvluchtige had inge haald, doch tot hun ver bazing bleek hun dat de sporen van man en hond verder naast elkaar gin gen. De verklaring: Wil son had in de keuken van de gevangenis gewerkt en had de bloedhonden hun eten gegeven en ook geholpen bij hun africh ting. I Volgens „Fleet ow ner", een Amerikaans tijdschrift voor automo bilisten, zal binnenkort een beveiligingsapparaat voor anto's op de markt worden gebracht, dat autodieven tot wanhoop moet drijven. Bij een auto met dit apparaat worden de remmen ge blokkeerd, als iemand aan de ontsteking gaat peuteren. Hebben de die ven de remmen weer vrij weten te maken, dan wordt de benzineleiding afgesloten. Is deze brand- stofmoeilijkhedeid opge lost, dan gaan de rem men weer op slot en wei gert de ontsteking weer dienst. Bij een proef was een monteur er na een half uur nog niet in ge slaagd om zonder con tactsleutel een aldus be veiligde auto op gang te brengen. Met een onbe veiligde wagen had hij er maar zestien seconden voor nodig. I Aan een machinist met een heel harde stem is te danken, dat dertig treinpassagiers giste ren aan een ernstige let sel zijn ontkomen. De machinist, beseffende dat een botsing onver mijdelijk was, schreeuw de heel hard tegen de passagiers dat zij zich op de grond moesten wer pen. Zodoende hebben zij het alleen met lichte ver wondingen afgebracht. I De Britse belasting dienst heeft een onder zoek ingesteld naar de De Westduitse luchtmacht is op hel ogenblik doende met de vestiging van een luchtbasis op het vliegveld Beja, nabij Lissabon. Na gereedkoming ervan, zullen er ongeveer 500 Westduitse mili tairen als kernpersoneel worden gesta tioneerd, voornamelijk zeer gespeciali seerde technici, wier voornaamste taak zal zijn het onderhouden en beproeven van de straalmotoren van Starfighter- vliegtulgen. In het afgelopen najaar werd tussen West-Duitsland en Portugal een over eenkomst gesloten, op grond waarvan voor de Westduitse strijdkrachten in nomen. De bedoeling van Portugal bevoorradingsbases kunnen dit onderzoek was om na 1 worden ingericht en tevens gelegenheid te gaan of er termen be-1 wordt geschapen voor de opleiding van staan tot het invoeren straaljagerpiloten. van een belasting op de j financiële resultaten var dit soort vermaak. Hel voornaamste gokspelle tje in Engeland is het zgn. „bingo" of „lotto", dat niet minder dan 14.324.081 liefhebbers telt die zich hebben verenigd in 12.363 clubs. De totale inzetten hiervoor bedra gen per jaar rnim 116.890.000 gulden. Op de tweede plaats volgen de gokapparaten, waar voor de inworp varieert van een tot zes pennies (ongeveer vier cent tot een kwartje). Staking in Italië Er ging gisteren een nieuwe golf van stakingen door Italië. 200.000 arbeiders van chemische bedrijven hebben voor 48 uur het werk neergelegd. Dit is hun tweede staking in deze maand Artiesten die voor radio en televisie optreden, doen dit met ingang van dins dag gedurende 24 uur niet, evenmin als het technisch personeel. Voorts zullen zij Tenslotte zetten de aan ziekenhuizen verbonden dokters en vroedvrouwen en de apothekers hun drie dagen geleden begonnen staking voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5