Hosanna gaf voortreffelijke uitvoering van de Messiah (saus Filmkunst van Joris Ivens in Leiden herontdekt Moord in trein 16.50, in zijn soort meesterwerkje Leidse vrouwen zagen Libelle-garderobe Suikerwerker in Alphen vierde jubileum NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steen straat 1, 8 uur: Vereniging van vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, lezing van dr. S. Kooiman over „Boom- baststof in Indonesië en Oceanie: ver vaardiging, versiering en gebruik". Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: studen ten-avondgebed. Geret Jeugdhuis. 7.30 uur: afdeling Leiden Bond chr plattelandsvrouwen en -meisjes, jaarvergadering. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep Cen trum met Dievenbak K. en O.-voorstel ling. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- cursus Het Zelfportret door de eeuwen heen, mevr drs. O. L. Bouma. Sociëteitszaal clubhuis De Zevensprong, Bernhardkade, 8 uur: Stichting Leidse Jeugdactie, diaprojectie-avond, inleiding van H. J. Tamsma, medewerker bureau Ned. Jeugdgemeenschap, over jeugdzorg. Petruszaal Lammenschansweg, 8 uur: ledenvergadering De Natuurvriend. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Corned ie met Op hoop van Zegen. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest, m.m.v. Jolie Hurck- riede, klarinet Den Haag; Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „De knecht van twee meesters". Donderdag Rijksmuseum Volkenkunde, Steen- straat la, 8 uur: avondexcursie K. en O. naar de tentoonstelling Wow-Ipitsj. Gebouw Chr.-Soc. Belangen, Oude Sin gel 236. 8 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Bond Overheidspersoneel, J. ten Heuvel hof, bondsvoorzitter over „Loon- en prijs beleid". Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest solist Jolle Huckriede, klarinet Het Karrewiel, Steenstraat 5, 4 tot 5.30 uur: receptie bestuur Bloemist-patroons vereniging Leiden en Omstreken t.g.v. 25-jarig bestaan. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Reiziger zonder Bagage. Den Haag; Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met ,De knecht van twee meesters". Den Haag-Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Martha Horvath, so praan, mjn.v. Géza Frid, piano. Vrijdag Jacobazaal Den Burcht 8 uur: Ons Grunnegerland, verloate Nijjoarsvezfede. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep Cen trum met Dievenbal, voor K. en O. Huis Over 't Hoff, Gerecht 10, 8 uur: K. en O.-cursus bloemschikken. Marekerk, 8 uur: bijeenkomst Wereld gebedsdag. Bevrijdingskerk, 8 uur: bijeenkomst Wereldgebedsdag. Petrakerk, 8 uur: bijeenkomst Wereld gebedsdag. Geret Jeugdhuis. Breestraat 19. 8 uur spreekbeurt ds. J. A. Smink. Zaal Koningskerk, Willem de Zwijger laan-hoek Koningstraat, 780 uur. ruil- avond voor verzamelaars. Den Burcht 8 uur: Selskip FryslSn Leiden, toanieljoun. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Horen en Zien (besloten voorstelling). Den Haag-Scheveningen: Kurhaus- paviljoen, 8 uur: La comédie des Jeunes met La Reine Morte. Den Haag-Scheveningen; Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Theo Olof, viool, Maria Stroo. piano. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: toneelavond Litte- ris Sacrum, opvoering van Blaffen tegen de Maan. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Gercf. Jeugdverband, „Atoom-weekein de", vertoning van „De onzichtbare vij and". Hevr. Jeugdgebouw, Moriaansteeg 2, 7.30 uur, sociëteitsavond. Foyer Gehoorzaal, 3 uur: Federaticda- gen Christenstudenten-associatie, prof. dr. J. Sperna Weiland, hoogleraar te Am sterdam over „Honest to God". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Horen en Zien. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest m.m.v. solisten en Ned. Kamerkoor, uitvoering van de Hohe Messe van Bach. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Maria Feres, zang, mm.v. harpist. Den Haag-Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: toneelgroep Studio met „Pas op dat je geen woord zegt". Dorpshuis Leiderdorp, 8 uur: jazz- sociëteit The Beat combo Leo Wenink. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 21313, en de Haven-apotheek. Haven 18, telefoon 20085 (ook voor de apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp). Films Camera (2.30, 7 cn 9.15 uur): Het com plot (18 jaar); woensdag: Verleden jaar in Mariënbad (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Legioen des doods (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex (2 en 7.30 uur): Lawrence van Arabië (14 jaar). Studio (280, 7 en 9.15 uur): Spaar de spotvogels (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The tun ning man (14 jaar). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.30 uur): Boccac cio 70 (18 jr.): woensdag: Eclips (18 jr.) Lido (280, 7 en 9.15 uur): Dr. Mabuse contra Scotland Yard (14 jr.). Luxor <2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex (280, 7.15 cn 9.15 uur): De laatste aanval (14 jr.): maandag tot en met woensdag: Ongehuwde moeders (18 jr.). Studio (2-30, 7 en 9.15 uur): De grote stilte (18 jr.). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Het een zame kasteel (14 jr.). Hommage aan groot cineast LEIDEN Voor de Fïlmkving van K. en O werden gisteravond in de filmzaal der universiteit fiIms van Joris Ivens gedraaid. Ivens is in ons land min of meer vergeten, maar als hij niet de grootste Nederlandse fil mer van onze tijd is, dan is hij althans huiten onze grenzen zéker de be kendste. In elk handhoek van de film wordt Ivens uitvoerig vermeld en in één adem genoemd met de grote documentalisten. In november is deze grote cineast 65 jaar geworden en naar aanleiding daar van heeft het Nederlands Filmmuseum het plan opgevat hem te huldigen met een vertoning van zijn oude en nieuwe films. De Filmkring van K. en O. was gelijktijdig of zelfs nog eerder op deze goede gedachte gekomen en vandaar het programma van gisteravond. Revolutionair Ivens is een omstreden figuur, onder eer doordat hij van het Oostduitse staatshoofd Walter Ulbricht de „Ster van vriendschap onder de volkeren" en een ere-doctoraat tijdens de fflmweek te Leipzig aanvaardde. Overigens heeft Ivens verklaard, dat het hem weinig zegt als men hem communist of socialist noemt. ,.Ik ben een revolutionair. Ik beschouw mezelf als een humanist. In al mijn werk ligt de nadruk op de mens. op het recht van de mensen te leven en dood te gaan. zoals zij dat willen. On der dat humanistische karakter mag u ~":n streep zetten". Dat hij in al zijn films de mens zoekt heeft hij bewezen. Time-maga- zine heeft zijn werk eens gekarak teriseerd met de woorden: „Bij Jons Ivens is elk filmbeeld een gezicht". Het zijn beide karakteristieken die ons enig inzicht geven t.a.v. het werk en de man Ivens. Hij wil vóór alle dingen wereldburger zijn, nl bleven de banden met Nederland hem trekken. Hij kreeg in het bui tenland vele eervolle opdrachten en werkte in Spanje, China, Verenigde Staten, Canada, Australië, Oost- Europa, Malirepubliek, Cuba, Chili Frankrijk. Voor grammofoonplaten Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Willem J z v J J Kop en J Filippo; Manuella H d v L Zhmam en H Meijsen; Rachel d v J van Duijn en L J Wetselaar; Marcel P J z v H L Diek en W Dam; Yvonne HFMdvHTG Colijn en. J A Honsbeek; Marius E z v L J Brinkhorst en J Heringa- Petrus C par M z v P M van der Geest cn M A Kennis; Jolanda d v W H Tetteroo en M T Kramer: Jan H z v H H Didden en A Hogenes; Jacobus z v J H Lardée en C M van Zoest; Maria A d v G S M den Dubbelden en T E C Goddijn: Lucia Th J d v M F Boot en J van Oos ten: Simon P M z v P J Gordijn en M G van Veen. Overleden: G van Varick. 72 jr, echtg v C J van Doom; N van Po- lanen, 70 jr, man; H Hagemans, 78 jr. man; H van Amsterdam, 78 jr, man; L J van den Kerkhof, 71 jr, man; M H Hoogstraaten, 66 jr, man; G M B Krones, 50 jr, man. Leidse collecte voor minder-validen LEIDEN Zaterdag houden de In va liden bonden St Liduina en de Algemene Nederlandse Invalidenbond, afdeling Lei den en omstreken, een collectie ten be hoeve van de revalidatie van minder-vali- van alle gezindten. Op zaterdag 15 februari kunnen collectanten (-trices) zich hiervoor melden aan het gebouw „Ons Centrum", Hooigracht 84, Leiden, van 's morgens 10 uur af, om collecte bussen en speldjes in ontvangst te nemen. Als men niet in de gelegenheid is een gehele dag medewerking te geven, kan men zich ook voor aen halve dag opge- ACADEMISCHE EXAMENS LENDEN. 11 februari Kand. N.W :lolo*te: de heer H C J Wagener 's-Gra kand. -- dijk (Leiden): kand. F wisk. mevr 1 A S Gout-Cohen Cs-Gravenhage) en me) H P Braun (Leiden); kand. K' Tentoonstellingen Wijkcentrum Koningskerk (Koning straat—Groenoordstraat), 8 uur: Herv wijkgemeente Marekerk, Wijkavond, dr. P. L Schoonheim over de zin van Israels lijden. De Lakenhal: tentoonstelling van schil derijen en beeldhouwwerken uit he be zit van de Kon. musea voor Schone Kun sten van België (van 1 febr tot 9 maart) «euro Oudbeden: tentoonstelling atnse mozaïeken alt Tunesië (tot 15 maart). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van l tot 580 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van tot 580 uur, vrijdag van 10 tot 580 eo ui 7 tot 980 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 380 tot 580 uur. donderdag 7 tot 880 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. peningsuren filiaal lagere school Obrechtstraat dinsdag en donderdag van 680 tot 980 uur en zaterdag van 1 tot x, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 580 uur woensdag van 12 tot 480 uur en zaterdar 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen 680 tot 880 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 380 tot 580 uur. lerniir kunstzaal Heuff, Hoflaan 7' aquarellen van Eugène Winter en klein ilastiek van Hanna Sohultema, van zat 5 Jan. tot 13 febr, dagelijks van 10 tot 5 uur, bovendien op woensdagavond van 8 tot 10 uur, 's zondags gesloten. De bekendste films in Nederland van hem zijn „Zuiderzee", „De Brug" en „Regen". Zij dateren alle van vóór 1934. Zijn nieuwe films zijn uiteraard bui tenlandse documentaires zoals „Italië is geen arm land", (I960) en ..A Valpa raiso" en „Le petit chapiteau". beide uit 1963 en in Chili opgenomen. In Nederland In de loop van deze maand komt Joris Ivens een paar dagen naar Amsterdam om een persconferentie te houden en dc vertoning van zijn nieuwste films toe (e lichten, waaronder „Voorlente en lente feest - China 1958". Dat hij, naar ingewij den menen, graag weer zou filmen in Nederland, b.v. een film over Nederland in zijn strijd tegen het water, is aanne melijk. Of dit gerealiseerd kan worden zal de tijd ons leren. Een technische moeilijkheid was er oorzaak van, dat niet alle aangekondigde films konden worden gedraaid. Men moest zich nu tot drie rolprenten beper ken, die nog dezelfde dag door Ivens zelf uit Frankrijk naar Nederland waren meegebracht. Daarvan zagen wij er twee: „Regen" en „Nieuwe gronden", beide ver vóór de tweede wereldoorlog gemaakt. Deze documentaires bevestigden ten volle de faam van Ivens. „Regen" geeft een treffend stemmingsbeeld, waarin het detail een voorname rol speelt „Nieuwe .grpnden". Js ipdrjikwpkkend in zijn voortreffelijke weergave van dé strijd tegen het water en niet minder door zijn sociaal protest, dat na zoveel jaren nog een schokeffect heeft. Een zeer menselijke documentaire. Ten slotte zag men „Spaanse aarde". Poging tot doodslag? Haagse rechtbank puzzelt over een Leidse caféruzie DEN HAAG Het zag er volgens de dagvaarding wel bedenkelijk uit voor een 40-jarige koopman uit Leidenpoging tot doodslag, subsi diair zware mishandeling. Maar uit eindelijk culmineerden de gebeurte nissen in een eis van zes weken ge vangenisstraf door de officier van justitie, die het gebeurde wel erg ver ward vond. In de^ late avond van 20 juli had ir een café een ruzie plaats, waarbij ver dachte, een woonwagenbewoner, was betrokken. Volgens de dagvaarding zou hij toen met de door hem bestuurde auto op de Jan Vossenbrug zijn ingereden op een tegenstander. Verdachte ontkende beslist zich daar aan te hebben schuldig gemaakt. Als het is gebeurd, dan zou iemand anders achter het stuur van zijn auto hebben gezeten. Wel gaf hij toe aan de Lange Mare met een stuk ijzer Iemand op het hoofd te hebben geslagen. Dit zou echter meer uit zelfverdediging zijn gebeurd, want hij werd door wel zes andere personen bedreigd. De gevolgen van de klap vielen wel mee, danik zij het feit dat het slachtoffer juist de handen boven het hoofd hield. Het ging er allemaal nogal verhit aan toe, want toen verdachte in de politie auto was gezet werd deze door de vechtende groep bijna omver geworpen. „Oorlogsmachine" De officier van justitie vond wel vol doende bewijs geleverd dat verdachte achter het stuur van de auto had gezeten en deze min of meer. als „oorlogsmachi ne" had gebruikt. De poging tot zware mishandeling werd bewezen geacht eri daarvoor eiste de officier zes weken ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Klómp, vond in deze zaak onvoldoende .betvijs aanwezig en was van oordeel, dat hier van nood weer kon worden gesproken, zodat hy de uiterste clementie bepleitte. Uitspraak op 25 februari. De „AUTOPARADE" begint weer Wacht met het kopen van een gebruikte wagen tot vrijdag a.s. Zie de advertentie op donderdag 13 februari. In hervormde kerk te ALPHEN ALPHEN „Hosanna" in Alphen heeft dit jaar z'n Johannes Passion laten varen en aan Handels Messiah, op de Engelse en oorspronkelijke tekst, de voorkeur gegeven. Het is zeer begrijpelijk dat een opus met zulk een schat van onvergelijkelijke melodieën onweerstaanbaar lokt. Zo er gens, dan is Handel hier een reus can grootmenselijke wilskracht. Er is trouwens door heel zijn onmetelijk werk een grandioze evenwichtigheid. Onder die evenwichtigheid gaat echter een gemartelde schuil, vol zorgen en kwalen, die zelfs oog in oog kwam met de krankzinnigheid! Handel had als kunstenaar zo'n onverzettelijke plomp-eerlijke natuur, dat hij erdoor overhoop kwam te liggen met de aristocratie, die de geniepigste intriges bedacht om hem ten val te brengen. Tegen dit alles heeft hij instinctief zijn eigen monument geschreven en door zijn „Messiah" z'n belagers de Heiland-figuur voorgehouden. Een partituur daarvan was niet te koop. Alleen liefdadigheids instellingen konden kopieën verkrijgen. Gaandeweg ontstonden aanzienlijke in komsten uit het oratorium. Daarvan mochten uitsluitend zieken en armen, wezen en ongelukkigen de bevoordeelden zijn Het voorgaande doet het verstaan, dat :n rechtstreek* ontroeren, zoals wij it door de romantiek kennen, niet uit de geest van de componist voortvloeit. moet uitgaan van de macht van hef totale loongebouw, van het „monumen- Nu maakt Willem Moizée, Hosan- dirigent, zich niet geheel vrij van gevoelsindrijving en hij laat bijv. stilis tisch moeilijk verdedigbare crescendo'i Dit kan gerust achterwege blijven, zijn vertolking, die een buitengewoon Filmclub Alphen aan den Rijn ALPHEN Gisteravond draaide de Filmclub Alphen aan den Rjjn in het Nutsgebouw de film „Moord in trein 16.50" naar een roman van Agatha Chris tie. Morgenavond wordt een herhaling van de voorstelling gegeven. De Engelsen verstaan als geen ander Voor grammofoonplaten LEIDEN Geen Parijse buitenissigheden (al waren er wel enkele mo déllen van gerenommeerde modehuizen), maar vrij gemakkelijk zelf te maken, vlotte kledingstukken brachten veel dames gisteren in de Stads gehoorzaal (en eergisteren in Alphen) op nieuwe ideetjes voor hun lente- en zomergarderobe. Grappige snufjes (een fris, blauw gedessineerd jurkje met bijpassend schortje) en statige avondjaponnen (een lange goudkleurige satijnen met een brokaten bolero), werden op de Libelle-modeshow afge wisseld met eenvoudige, altijd draagbare, deux-pièces en jurkjes in che- misierstijl. We zagen ditmaal zeer veel katoen en linnen (of denim) in allerlei kwaliteiten en tinten. De' zijde-achtige katoentjes met revers en driekwart mouwen waren meestal gedessineerd, dikwijls met bloem motieven. De moderne kleurencombina ties (een donker fond onder lichte teke ningen) waren in de show vertegenwoor digd: twee tinten groen op donkerrood, paars op groen, grijs op zwart, roze-wit op bruin en roze op marineblauw. Effen zwart en wit zag men ook. het eerste bijvoorbeeld voor een lange in de taille gedrapeerde avondjapon (wollen geor gette) en het wit voor een mouwloze wollen mantel met lange splitten, die over een cyclaamkleurige japon werd ge- De modellen waren eenvoudig en de collectie was gevarieerd. Zo zagen wij strakke rokken met en zonder plooi in het achterpand, iets gérende en ruimval- lende rokken, de Franse diepe platte plooien en de uitspringende: lijfjes met ingezette pasjes (zoals het bruine pasje in het ivoorkleurige teenerjurkje op de foto), revers, ronde halsjes, kleine „offi cierscols". korte aangeknipte en ingezette dito lange mouwen en lijfjes zonder mouwen. Van de door de vijf mannequins ge toonde kledingstukken noemen we dc frisse nachtkleding (waaronder een py jamajasje van witte stroken broderie), hemdjurkjes en vaag getailleerde deux- pièces (waaronder een model van Es- térel). Een lang bruidstoilet van katoenen broderie besloot de gevarieerde, geslaagde show van draagbare voorjaars- en zomer kleding. het geheim om een fopthriller ie ken: een ernstige historie wordt op uitermate geestige wijze omgebogen tot een allergenoeglijkst verhaaL „Moord trein 16.50" (Murder, she said), geregis seerd door George Pollock mag als een voorbeeld voor het hele genre gelden. Op voortreffelijke wijze wordt men hier geconfronteerd met de belevenissen van een detectiveverhalen-verslindende oude vrijster, miss Marple, die zittend in een trein in een coupé van een inha lende en voorbijrijdende trein een moord ziet plegen. Miss Mairple geeft het mis drijf aan, maar de politie vermoedit. dat haar brein, volgestouwd met detective verhalen, dit maar heeft gedroomd. Dan gaaft de kordate dame er zelf op af, weet zich als dienstbode te verhuren in het huis van de moordenaar en ont maskert de dader. De Engelse spoorwegen zijn een be zienswaardigheid apart en dat heeft George Pollock in zyn beginbeelden uitnemend uitgebuit Zo is hij ook uiter mate gevoelig voor de sfeer op zo'n oud Engels landhuis. Maar zijn grootste troef is toch wel de vermaarde Margret Ru therford, die voor de onverschrokken miss Marple speelt. Ook degenen die in het algemeen niet bepaald op thrillers zijn gesteld, kunnen deze film zonder bezwaar en met groot plezier savoueren: in zijn soort een meesterwerkje. Met aparte vermelding voor het heerlijke muziekje- Aanhangwagen ramt auto ALPHEN De aanhangwagen van een tankauto uit Nijkerk heeft gister morgen op het Stationsplein de personen auto van de heer L. Los uit Harmeien geramd en zwaar beschadigd. Het onge luk ontstond, doordat de chauffeur van de tankauto plotseling zeer krachtig moest remmen, toen zijn voertuig naast dat van de heer Los reed. De aanhang wagen schoof daartrij dwars over de weg. Persoonlijke ongelukken deden zich hier bij niet voor. Heroprichting Arjos te Hazerswoude HAZERSWOUDE Men wil trachten te komen tot de heroprichting van de ARJOS. de organisatie van jongeren uit de Anti-Revolutionaire Partij. Er staat daartoe voor donderdag 13 febr. een be langrijke vergadering op het programma in de lokalen achter de gereformeerde kerk, om acht uur. Op deze heropeningsvergadering zal spreken de heer L. de Graaf uit Utrecht Zijn onderwerp is: „Over de zin en het doel van de Christelijke politiek". Alle jongeren die zich in de christelijke po litiek willen verdiepen, zijn welkom. Het voorlopige secretariaat is B. Vreugden hil, Prov. weg 134, Hazerswoude. Sfeer bi 't gezin f De Nieuwe Leid»* er bi HAZERSWOUDE Onderlinge com petitie schaakclub: Joh. de Groot-J. v. d- Haven 1—0: L. van Gorkum-H. Merbis 10; J. A. Vos-G. Luns xx: J. P. Cok- J. de Bruin 01; P. den Hertog-J. v. d. Neut 10: P. den Hertog-B. Vreugden- c—x: J. v. d. Neut-J. v. d. Haven 0—1. Wij zoeken niet naar hoogtepun ten in de reproduktie. Alles was na melijk even serieus voorbereid. Het fugatisch raderwerk greep feilloos ineen. Van groter betekenis was evenwel de daarbij tot ontwikkeling gekomen klankkwaliteit, vergezeld gaande van verheugende eigen schappen als glanzing en helder heid. In de snelste meiismen en co loraturen kreeg ieder nootje nog een zekere ruimte of een zekere lichtval om zich heen. Nergens stokte de be weging die, mild en veelal gewicht loos, van een sierlijke gelijktijdig heid blijk gaf. In allerhoogste noten tikken sommige sopranen deze wel eens aan zonder ze een volle ronding te kunnen geven, maar zij schenden er het klankbeeld niet door. De tenoren behoeven in dit 65-koppige koor ook niet te forceren. Zingen werd nier kunstzingen. De lijnen worden me lodisch gaaf getrokken en de tonen in de kern getroffen. Voor de solo-tenorpartij was Chris Scheffer uitgenodigd, die inviel voor Larsen. Scheffer beschikt over een trekkelijke stemkleur, maar zijn pianis simo blijft klankloos. Bij vergroting var het zangvolume kan onbeheerstheid op- treden. Hoe bruikbaar ook overigens, het contrast met een ideale bas als Max van Egmond is wel heel groot. Welk een rijpheid, sonoriteit en egaliteit. De sopraan Heieen Verkley had aanvankelijk een strijd te strijden Bromfietser ernstig gewond in Alphen ALPHEN Op het fietspad langs de Steekterweg, nabij Zwammerdam, had gistermorgen een ernstige aanrijding plaats. In de richting Utrecht reed de 20- jarige bromfietser J. L. W. Brand uit Den Haag. Op de rijksstraatweg kwam van tegenovergestelde richting een Volkswagenbusje bestuurd door P. J. van D. uit Breda. Deze moest in een voor hem links van de weg liggend weiland zijn, in verband met werkzaamheden die daar worden uitgevierd. Zonder voldoende op te letten, hoewel zijn uitzicht enigermate werd belemmerd door een op de berm staande directiekeet, stuurde de chauf feur naar links en kwam op het rijwiel- waar de jongeman reed. Een bot sing volgde, waarbij Brand tegen de grond werd gesmakt Met een dubbele sqhedelbasisfractuur is hij overgebracht naar het Acad. ziekenhuis te Leiden. Zijn toestand is zorgwekkend. Ned. Reisvereniging toont vakantiefilms in Alphen ALPHEN De leden van de afdeling Alphen van de Nederlandse Reisvereni ging hebben gisteravond kunnen genie ten van mooie films over vakantiereizen in de komende zomermaanden. D© avond werd ingeleid door de consud van de vereniging, de heer C. F. J. van Winkel, waarna de propagandist, de heer J. F. van Lunteren de voordelen van een va kantie met de NR.V. opsomde. De titel van de eerste film luidde „De NR.V. reist in uw kofferruimte mee". De film is vervaardigd door de cineast Albert Cols naar een scenario van Ed Lautenschlager met in de hoofd rollen Lia Dorana en Renier Jan Ver wijs, die als 'jhtpaar op reis gaan. Een tweede rolprent „OverspiegeLmgen in de bergen" handelende over prachtige vakantiegelegenheden in de Alpen. voor een zuivere instelling, maar eenmaal ingesteld, gelukte het haar weer fraaie klinkende zangbeelden weg te schenken. Watty Krap ken nen we om haar goed zittende en be nijdenswaardig kleurende alt De ongunstige akoestiek van de herv. kerk drukte haar stem evenwel, die op onze plaarts mat en gesluierd doorkwam en minder krachtig blijkt dan die van bas en sopraan. Het Residentie Kamerorkest was weer Mizée's gebruikelijke en super-betrouw bare „begeleidings"-aparaat. Deze eer sterangsstrijkers, vermeerderd met fa got, twee hobo's en twee trompetten, hebben, waar zich enige vrijheid daartoe voordeed, fijne klankbeelden geweven. Een orgel was niet ingeschakeld. Op een cembaal vulde de clavecinist Tijn van Eyck de continuo's in en hij deed j dit zoals het moet. Het kerkgebouw was flink bezet. Ad Int. I Schoorsteenbrand ALPHEN Dc brandweer is gister middag uitgerukt voor een schoorsteen brand bij de familie Schouten aan de Oudshoornseweg. De vloerbalken van de bovenverdieping waren reeds gaan smeu len en er was een sterke rookontwikke ling. Er behoefde echter geen water te worden gegeven. Wel is de schoorsteen gereinigd. ALPHEN Op de Wereldgebedsdag voor vrouwen worden vrijdagavond onze gemeente twee bijeenkomsten ge houden, namelijk zoals gebruikelijk het lokaal van de Vergadering der Gelo vigen aan de Raadhuisstraat en voor het eerst ook in de zaal van de Salvatori- kerk. De bijeenkomsten beginnen om 8 uur. Agenda Wou brugge WOUBRUGGE Vrijdag 14 februari: 780 Geref kerk: vrouwenwereldgebeds dag: 8 u. O. Raedthuys: jaarfeest voet balver. opvoering toneelstuk De onbe kende wereld, door gezelschap Studio uit Alphen a.d. Rijn. Schaakwedstrijden in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN De kampioen van de Leidse Schaak bond, de heer Westra, hield een simul- taanwedstrijd tegen 17 spelers van de Koudekerkse Schaakclub. Er werden verschillende mooie partijen gespeeld en de heer Westra wist er 14 te win nen. Tegen de heer W. G. Jouwstra speelde hij remise, terwijl hij bij de partüen tegen de heren C. Reijneveld I en P. Vernet de winst aan zijn tegen standers moest laten. Het eerste tiental van de Koudekerkse Schaakclub speelde een competftiewed- strijd tegen Voorschoten Hl. De voor lopige eindstand van deze wedstrijd werd 54 in het voordeel van Voorschoten. Onder auspiciën van de Koudekerkse Schaakclub werden in de oude openbare school de voorronden gespeeld voor het persoonlijk snelheidskampioenschap 1964 van de Leidse Schaakbond. Eerste klasseP. de Jong 64; W. G. Jouwstra 64; W. Donker 6—3; H. Klei weg 61, De beslissingswedstrijd tussen de heren P. de Jong en W. G. Jouwstra werd door laatstgenoemde gewonnen, zo dat deze te Leiden uitkomt. Tweede klasse groep A: Jac. Har- kes 64; H. Boelee 63—; H. Aussems 6—2; H. Planfeber 6—1. Tweede klasse groep B Jac. van Harten 6—6; A. D. Cardol 63—; P. Wa genaar 63; H. van Vliet 60. Derde klasse Groep AJ. van Nieuiwenhuizen 54; L. Vijfhuizen 5 3W. Deemoed 52J,i; Menken 52; J. Kruit 5—2; J. Cok 5—1. Derde klasse Groep B H. van Loon 6—5; J. Verbree 5—4; A. J. de Witte 62; H Starreveld 61. Derde klasse Groep CM. Ravens- bergen 66; N. van Donselaar 64; E. Dorrepaal 62; A. van Kempen 60. Daar er twee spelers in de derde klas se mogen uitkomen, moest een beslis singswedstrijd worden gespeeld tussen de heren J. van NieuwenhuizenJac. Ravensbengen en H. van Loon. Hierbij trokken de twee eerstgenoemde spelers aan het langste eind. ALPHEN Ter gelegenheid i het feit, dat de heer J. J. Zaunbrecher, sui kerwerker bij de firma Jac. van Vliet alhier, 40 jaar geleden bü dit bedrijf als Jongmaatje in dienst trad. is de jubilaris gistermorgen in zijn woning aan de Hor tensiastraat door de patroons, de heren C. van Vliet en A. van Vliet, op harte lijke wijze gehuldigd. Ook het personeel het bedrijf woonde dit festijn bij. De heer A. van Vliet bracht de jubilaris in een hartelijke toespraak dank voo: wijze waarop hij steeds zijn taak in het bedrijf vervult. Vooral voor de jongeren in het bedrijf is de jubilaris vaak tot grote steun. Zij noemen hem dan ook graag „Ome Jaap". Ook mevrouw Zaun brecher werd in de hulde betrokken. Als stoffelijk blijk van waardering bood de heer Van Vliet de jubilaris een tele visietoestel aan, waarmee de heer en vrouw Zaunbrecher kennelijk bijzonder waren Ingenomen. Ook de heer C. van Vliet dankte de jubilaris voor diens accuratesse, waarmee hij steeds zijn werk heeft verricht. Hij bood een oorkonde aan. Mevrouw Zaun brecher ontving een bloeiende plant Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer L. Bloot, die zelf in mei zijn veertigjarig arbeidsjubileum bij dc firma hoopt te vieren. Hij prees de collegialiteit van de heer Zaunbrecher, die altijd klaar staat om anderen te hel pen. Van het personeel ontving de heer Zaunbrecher een televisietafel. In welgekozen woorden dankte de heer Zaunbrecher voor de geschenken die hem bij dit jubileum zijn aangeboden alsmede voor de toespraken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4