Nieuwe Leidse Courant PRINSES TROUWT IN NEDERLAND Miljoenen volgden openhartig Kamerdebat over verloving Terechtwijzing voor ambassadeur „Goed gevoede Rus is niet agressief" Opvoedingsteams voor kort-gestraften Zonder verticale binding gaan prijzen omhoog Don Carlos bij Franco Commentaren Makarios ook tegen vredesplan Cyprus Nederland zou meedoen aan politiemacht CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleve mi|n hert Fn teghenspoet 3,35, p.kw. 10,05 Woensdag 12 februari 1964, 44ste jaargang Kouder Opklaringen maar ook plaatselijk een sneeuwbui en in het zuidwesten van he* land vanavond nog enige regen. Overwe gend matige westelijke wind, in een groot deel van het land ruimend naar noord oost. Daling van temperatuur met in het noorden en oosten van het land inval lende vorst. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Kardinaal: Ambtsgeheim Kardinaal Alfrink heeft telegrafisch antwoord gezonden aan het modera- men van de generale synode der Ne derlands Hervormde Kerk op diens brief van 7 februari. De kardinaal heeft laten weten, dat de voorgelegde vra gen (o.a. over dè herdoop van prinses Irene-Red.) op het ogenblik alleen konden worden opgehelderd als ambts geheim en discretie veronachtzaamd zouden kunnen worden, maar dat hij altijd bereid blijft waar mogelijk me dewerking te verlenen tot opheldering. NIET KWETSEN Verder heeft de kardinaal dit modera- men zijn dank betuigd voor zijn oproep tot rust en bezonnenheid en tevens de hoop uitgesproken, dat uiteindelijk de goede betrekkingen tussen de kerken, waarvoor hij steeds meent geijverd te hebben, geen blijvende schade zullen lij den. Ook heeft de kardinaal de verze kering gegeven, dat in het onderhavige geval niemand de Christenbroeders heeft willen kwetsen en dat, mocht dit deson danks toch zijn gebeurd, hij dat van harte betreurt. Tunesische ambassade in Nederland. President Bourguiba van Tunesië heeft bekendgemaakt, dat Tunesië in de loop van dit jaar een ambassade in Neder land zal openen, „om de betrekkingen tussen de twee landen te versterken en uit te breiden". De Tunesische president zei dit gisteravond toen hij de Neder landse minister van O. K. en W, inr. Th. H. Bot, ontving, die een officieel bezoék aan Tunesië brenglt. (Van onze parlementsredactie) j\/TINISTER-PRESIDENT MARIJNEN heeft gisteravond tijdens het Tweede-Kamerdebat over de verwikkelingen rond prinses Irene en haar verloving de volgende mededelingen gedaan: t Zowel het kerkelijk als het burgerlijk huwelijk van de prinses met Don Carlos zal in Nederland worden gesloten. Overplaats en datum van de huwelijksvoltrekking is nog geen beslissing genomen. 2 De prinses heeft de premier meegedeeld, dat zij (na lange overweging) in december 1963 het besluit heeft genomen over te gaan naar de R.K Kerk. De overgang zelf heeft kort daarna plaatsgehad. Op de vraag wanneer de regering van dit feit op de hoogte was, zei mr. Marijnen niet te kunnen ingaan. Dat behoort volgens hem tot het „verkeer bin nen de Kroon". Het staat vast, dat de Nederlandse ambassadeur bij het Vaticaan nieis weet van een bezoek van prinses Irene aan de Paus. Hij kan daarbij dus ook geen bemiddelende rol hebben gespeeld. De bemoeienissen van onze ambassadeur in Spanje met het omstreden interview met prinses Irene worden door de regering betreurd en af gekeurd. Jhr. Van Panhuys heeft een ernstige terechtwijzing gekregen. De regering meent, dat hiermee kan worden volstaan. De ambassadeur gaat begin volgend jaar met pensioen. Omstreeks tien uur beëindigde de Ka mer gisteravond het (door miljoenen radioluisteraars en tv.-kijkers gevolgde) debat over de bekende „verlovingsbrief' die de minister-president zondagmorgen aan de voorzitters van beide Kamers had verzonden. Dit stuk werd „voor kennis geving aangenomen" en daarmee sprak de Kamer uit, dat het zich kon vereni gen met het besluit van de regering om geen wetsontwerp in te dienen tot goed keuring van het huwelijk van prinses Irene. Geen fractie heeft tegen dit be sluit bezwaar gemaakt. Het was de Ka mer dan ook meer te doen om de dra matische voorgeschiedenis en de politiek niet onbedenkelijke bijverschijnselen van de verloving. Home verdedigt handelspoliitiek: ■QE Britse premier, sir Alec Dou- Jetunie het gevaar loopt terrein te glas-Home, heeft gisteravond voor de Canadese televisie het Ame rikaanse standpunt inzake economi sche sancties verworpen. De Engelse regering is altijd van mening ge weest „dat, hoe dikker een Chinees en een Rus is en hoe beter hjj zich op zijn gemak voelt, des te minder waarschijnlijk het is dat hij in een agressieve stemming verkeert". Engeland heeft de politiek van het verbod op levering van strategische goe deren aan commuroistische landen altijd erg loyaal gesteund, zei sir Alec. Maar Engeland heeft altijd een normale han delspolitiek gevolgd met het uitvoeren van vreedzame goederen naar elk land dat wilde kopen. Bussen Enige uren tevoren had de Britse pre mier op een persconferentie ini Ottawa gezegd dat hij de verkoop van Engelse tussen aan Cuba ter sprake zal brengen wanneer hij vandaag in Washington met president Johnson spreekt. Het verschil m nadruk op de handelskwesties, tussen de Verenigde Staten en Engeland, be staat hierin dat „wij van gevoelen zijn. dat gewone, wettige handel, die de le vensstandaard van een volk verhoogt, hen veel waarschijnlijker minder com munistisch zal maken". Ten aanzien van de betrekkingen tus sen Oost en West zei de Britse premier tn de televisie-uitzending dat hij met president Johnson de mogelijkheden van verdere ontspanning zal bespreken, om dat „je in de betrekkingen met de Sow- Wanneer de Sow jetunie bereid i geschillen in Europa te regelen en zich te wijden aan deze meer vruchtbare dernemingen, zouden de kleinere twisten ln bedwang worden gehouden omdat de ïn en ontevredenen de prijs vai volheid van het leven voor zich zouden Het voornaamste probleem vindt hij de ongelijke verdeling van de welvaart tus- de rijke landen en de arme. De be langrijkste bijdragen van de ontwikkel de landen bestaat volgens hem in het handhaven van de gestadige uitbreiding hun eigen economie en het ver groten van de markt voor de export uit de ontwikkelingslanden, evenals het ver sterken van hun hulpverlening op ander gebied. Inéén oogopslag De priester en het celibaat pag. 2. Girodienst volautomatisch (hoe en waarom) pag. 5. Iphigeneia van Goethe pag. 7. Sterren in het Holland Fes tival pag. 7. '•Don Carlos weer in Spanje pag. 7. Gelderse Tram houdt notu lenboek dicht pag. 7. Kamerverslag pag. 9, liezen wanneer je eenvoudig stilstaat". een toespraak tot de Empire Club Canada in Toronto zei de Britse pre- dat de enige manier om de mens heid te dienen bestaat uit „het overboord gooien van het ideologische conflict de hele wereld te organiseren in vrede overvloed". Geen twist Hulp Alles in de wereld wijst tegenwoordig op de onderlinge afhankelijkheid van alle landen, zo vervolgde de premier. „Grote prijzen kunnen worden gewonnen als wij gezamenlijk handelen als we dat niet doen, kan het zijn dat we niet langer in leven zijn om de prijzen te behalen „Wij hebben alles te winnen bij het verhogen van de levensstandaard van nze volkeren. Een gemeenschap onder erpen en vernietigen laat alleen maar sn verarmd wrak over in de banden an ons allen aldus de Britse pre- Daarover is openhartig gesproken. Weliswaar bleven de gelukwensen voor het jonge paar niet achterwege, maar het verlangen om over tal van punten opening van zaken te verkrij gen overheerste toch in het debat. Minister-president Marijnen heeft dat verlangen niet volledig kunnen bevre digen. Verschillende essentiële vragen heeft hij niet, of onvolledig, beant woord en daardoor bleef een gevoel van onbehagen bestaan. Mr. Marijnen verontschuldigde zich bij voorbaat met o.a. de opmerking, dat de leden van het kabinet een zekere schroom moe ten betrachten als het gaat om zaken die het persoonlijk leven van leden van het koninklijk huis betreffen. „Dat geldt trouwens niet alleen voor mi nisters", zo voegde hij eraan toe. (Voor vervolg zie pag.9) De ministers Scholten, Biesheu vel en Marijnen (v.l.n.r.) volgen met intense aandacht de beto gen van de fractieleiders in de Tweede Kamer, waar gisteren een debat werd gevoerd dat voor onze constitutionele monarchie van grote betekenis was. Het Kamerdebat over de verlo ving van prinses Irene was gister middag al in volle gang, toen de Prinses en don Carlos om 3 uur op Ypenburg tijdelijk afscheid van elkaar namen. Prins Bemhard vloog zijn aanstaande schoonzoon met zijn familie naar Madrid. In Den Iiaag weekeind-gevangenis Middenstandsbonden ben zich ln een brief aan de Tweede Kamer uitgesproken voor handhavng van het systeem van dc verticale prijsbin ding, omdat met behoud van zeer veel concurrentiemogelijkheden een zekere ordelijkheid en stabiliteit is gewaar borgd. „Afschaffing van de verticale prijsbinding werkt na enige tüd eerder prijsverhogend dan prijsverlagend". De adressanten menen dat vele mar ges van prijsgebonden artikelen laag zijn en bovendien dat deze artikelen een minderheid vormen in het totaal van de gezinsbestedingen Nadelig achten zij ook voor de consument dat deze bij afschaf fing van de verticale prijsbinding de oriënteringsmogelijkheid voor vergelij king van prijs en kwaliteit van gelijke en verwante artikelen mist. waardoor kwaliteits- en prijsversluiering kan op treden, die een gezonde en eerlijke con currentie in de weg staat. Ook wijzen zij erop dat bij opheffing van het sy steem van verticale prijsbinding het de minister van economische zaken moeilijk zal vallen een effectieve prljsbewaking door te voeren. Een zegsman van don Carlos, de ver loofde van prinses Irene, heeft vandaag gezegd, dat de prins vanochtend vroeg naar het Pardopaleis is gegaan „en nu in vergadering moet zijn met gene- ralisimo Francisco Franco". Bij het Pardo-paleis zeiden funktio- narissen niet onmiddelijk een bevesti ging te kunnen geven van het onder houd, dat volgens sommige zegslieden misschien zal gaan over het toekomstige herstel van dc monarchie in Spanje. Prins Carlos is als zoon van de leider van de Carlistische tak van het Sjlaanse koninklijke huis een belangrijk kandi daat voor de kroon, mocht generaal Franco beslissen de monarchie te her stellen krachtens de een volkslemming, c gehouden. Minister Scholten (justitie) heeft principe besloten een proef te nemen met een speciale inrichting of een kamp voor kortgestrafte, daarvoor ge selecteerde jeugdigen. Zulks op basis van gedachten in een rapport vai Penizentiaire Benelux Commissie, wordt meegedeeld in het Maandschrift voor het gevangeniswezen. Het rapport gaat er van uit dat korte vrijheidsstraf voor de jeugdige delingquenit slechts dan onschadelijk zal zijn, indien zij ertoe kan worden ge bracht het maximum rendement zijn groep dus niet voor zichzelf op te brengen. De comissie heeft een speciaal gime voorgesteld voor jongemannen die toegankelijk zy'n gebleven voor morele en maatschappelijke gevoelens en psy chisch voldoende evenwichtig zijn te begrijpen wat men van hen verwacht Jongemannen die tot de misdaad neigen, moeten van dit regime worden uitgeslo- De aldus geselecteerden worden ir vaste groepjes onder een groepsleidei ingedeeld. In zo'n inrichting verblijven hooguit zestig personen. Bij de organisatie van het regime moet iedere vorm van ledigheid zijn uitgesloten Een maximale prestatie moet geleverd worden in een ge ïndividualiseerd systeem en culturele bezigheid moeten de aandacht hebben. De mogelijkheid dient geschapen te worden dat jongemannen die positief op deze behandeling reageren, ver vroegd in vrijheid gesteld worden, al dus het rapport. De directeur-generaal van het gevan geniswezen, mr. E. A. M. Lamers, heeft gezegd dat Nederland het eerste van de drie Benelux-landen is dat besloten heeft een dergelijke proef te nemen. Een voorstel om voor bepaalde kort- Kanselier Erhard naar Parijs De Westduitse kanselier Ludwig Er- hard zal vrijdag en zaterdag in het kader hel Frans-Duitse vriendschapsver drag een bezoek brengen aan Parijs, zo wordt gisteren uit de Franse hoofdstad Vrijdagmorgen staat er een onderhoud met het Franse staatshoofd De Gaulle op het programma, gevolgd door een lunch met de Franse premier Pompidou des middags. De volgende dag zal er een ge sprek onder vier ogen plaas hebben tus- Erhard en De Gaulle. De Westduitse buitenlandse zaken. Schrö- zijn Franse ambtgenoot van de- Von Hassel, zullen eveneens aan de besprekingen deelnemen. Van socialistische zijde in West-Duits- land was gisteren beweerd, dat Schroder als voorwaarde voor zijn komst naar Pa rijs had gesteld, dat het Frans-Duitse overleg uitsluitend een consultatief ka rakter zou dragen. Hij zou namelijk be vreesd zijn, dat president De Gaulle de Westduitse bondskanselier een definitie keuze tussen Parijs en Washington opdringen. Een officiële woordvoer- in Bonn heeft deze bewering echter tegengesproken. Gisteren is de 6-jarige P. M. Rade kamers uit IJmuiden door nog onopge helderde oorzaak in het Noordzeekanaal geraakt en verdronken. gestrafte volwassenen hechtenis als prin cipale vr(jheidsstraf in te voeren, be vindt zich in hot. advaeastadium. Reeds is er een aparte tenuitvoerlegging van vrijheidsstraffen voor verkeers'delin- quenten. In de eerste plaats zal binnen kort in Den Haag een begin worden ge maakt met de weekeindexecutie voor die kortgestraften voor wie er een spe ciaal motief hiervoor bestaat. Radioslalion Curom op nippertje gered Het Antilliaanse radiostation Curom is op het laatste ogenblik gered. Zater dag moest het f 3 000 bij de regering op- tafel leggen daar deze anders het station „uit de lucht moest halen", doch de oproep vond enorme weer klank en reeds voor de fatale datum was het geld bijeen. Voor OLIESTOOK met de veilige 3 trapsbrander naar DE WIT S HANDELSHUIS Oude Vest 111 Telefoon 25328 nomen, heeft gisteren wel volop als volksvertegenwoordiging gefunctio neerd. Zij heeft aan het kabinet met klem de vragen voorgelegd die onder het volk leven. Dat zij, evenmin als dc pers voor haar, niet op alle vragen een duidelijk antwoord heeft gekre gen, heeft haar niet bevredigd, maar zij heeft dit geaccepteerd. Er bestaat trouwens ook nog zoiets als „het geheim van Soestdijk" waaronder men verstaat de gebruike lijke betrekkingen tussen Kroon cn ministers. Slechts het beleid van de regering kan onderwerp van discussie zijn, niet het beraad binnen de Kroon dat aan de besluitvorming vooraf gaat. Het overleg tussen Koningin en ministers bijvoorbeeld naar aanlei ding van de plotselinge vliegreis naar Parijs dient buiten de gedachten- wisseling te blijven. Dreigt zich even een kortsluiting voor te doen in de communicatie tus sen staatshoofd en dienaren der Kroon, waardoor dezen voor verras singen komen te staan, dan is niet het Binnenhof de plaats om daarover te spreken. Goede staatsburgers moeten soms hun nieuwsgierigheid weten te bedwingen. De betekenis van het Kamerdebat lag voorts ook hierin, dat nu eveneens toch al laat de kleinere partijen gelegenheid kregen tot informatie. T/"AN EEN r.k. Prinses tot dc troon worden geroepen? Een vraag, die socialisten en liberalen met „ja" heb ben beantwoord, maar die door het kabinet en de a.r.- en c.h.-fractielei- ders onbeantwoord is gelaten. Zij was trouwens gisteren niet ter zake. An dereoverwegingen hadden al tot het regeringsbesluit geleid. Hoe acade misch ook, de vraag blijft van belang. Wat thans nog hypothetisch is, kan eens actueel zijn. Daarom zullen de protestantse partijen er goed aan doen, de vraag in alle nuchterheid on der ogen te zien. De grondwet geeft alle burgers, on geacht hun godsdienstige overtui ging, gelijke aanspraken op ambten, waardigheden en bedieningen. Maar de praktijk leert, bijvoorbeeld bij burgemeestersbenoemingen, dat de omstandigheden veelal beslissend meespreken. Zou een protestant aan spraak kunnen maken op een burge meesterszetel in Den Bosch of op een gouverneursambt in Brabant of Lim burg? Met de grondwet in de hand zeker. Er zijn blijkbaar andere factoren die meespreken, bijvoorbeeld de tra ditionele aanvaardbaarheid. Terecht hebben de fractieleiders zich gister avond niet laten overrompelen. Dit zijn geen kwesties die men in een antwoord op een uitdaging afdoet. /AVER EEN ding zal de regering zich nog wel eens beraden: de positie van de ambassadeur in Span je. Voor zijn bemoeienis, buiten zijn chef, de minister, om, met het door prinses Irene verstrekte inter view is hij berispt geworden, maar daar is het bij gebleven. Zulks tegen de zin van een belangrijk deel van de Kamer, die erop wees, van hoeveel betekenis juist in de eerstkomende tijd een goede diplomatieke vertegen woordiging in het land van falangis- ten, monarchisten en Carlisten is. Mochten de laatsten hopen dat hun streven steun ontvangt door het hu welijk van hun pretendent met een telg uit een regerend vorstenhuis, dan voelt men hier terecht bezorgdheid opkomen. De ambassadeur is dan de eerste om toe te zien en om naar ver mogen te voorkomen dat er dingen gaan gebeuren die het aanzien van Huis van Oranje kunnen schaden. Er is twijfel gerezen, of de huidige ambassadeur daarvoor de aangewe zen figuur is. Hij heeft zich even ge dragen, of hij Spaans ambassadeur in Nederland was. Kwestie voor Veiligheidsraad? OOK de nieuwe Amerikaans-Brit se voorstellen met betrekking tot het zenden van een internatio nale politiemacht naar Cyprus heb ben niet de instemming kunnen krij gen van aartsbisschop Makarios, de president van deze eilandrcpubliek. Al voordat het nieuwe plan officieel aan hem was voorgelegd liet hij een woordvoerder verklaren, dat het in grote lijnen onaanvaardbaar is. Hij houdt vast aan zijn eis. dat het zenden van een politiemacht slechts kan ge schieden op grond van een daartoe strekkende resolutie van de Veilig heidsraad. Ook moet duidelijk worden vastgesteld, dat de voornaamste taak van de politie macht is: het verdedigen van de terri toriale onschendbaarheid van Cyprus. Of Cyprus nu toch zelf een beroep op de raad zal doen hangt af van het ge sprek, dat Makarios vandaag zou hebben met George Ball, de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken. Het nieuwe plan voorziet in het inscha kelen van de Veiligheidsraad, zonder dat deze echter gelegenheid zou krijgen zich met de operatie te bemoeien. De'raad zou het plan kunnen bespreken, maar er niet over kunnen stemmen (Russisch veto). Er wordt nu niet in het voorstel gesproken van Navotroepen. Ook neutrale landen als Zweden en Gemenebestlanden als Australië kunnen troepen leveren. Gemeld wordt, dat in tussen Nederland, België, Denemarken. Noorwegen en Canada besloten hebben, eventueel samen met Amerika en Enge land troepen voor de politiemacht te wil len leveren. Volgens Britse zegslieden zal elk land pondsgewijs bijdragen in de kosten. Aan gezien Engeland 4.000 man zal leveren en waarschijnlijk ook het commando op zich zal nemen, zal het grootste deel van de kosten voor rekening van dit land komen. De Amerikaanse bijdrage zou ongeveer 1200 man bedragen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1