Twee prinsenkinderen over drie vonden elkaar toch DE WARE TOEDRACHT Carlos wilde rechten op troon behouden Persconferentie bij het ochtendgloren Huwelijk maanden Het „hoe" blijft een geheim s MAANDAG 10 FEBRUARI 1964 Vervolg van pagina 12 ^ns Carlos diende de Nederlandse Wat waren deae consequenties? In- nationaliteit te aanvaarden, dien prinses Irene haar rechten op de ^r'ns Carlos diende zich, na zijn hu- troon wilde behouden iets wat de Ko- welyk, in Nederland te vestigen, ningin voorstond de volgende: Alleen als deze drie voorwaarden wer- 1Prins Carlos, die politieke aspiraties den vervuld, zou de regering vrede met X heeft diende zijn rechten op de de situatie kunnen hebben. Het kabinet Spaanse troon op te geven. wenste niet dat Nederland nog r~~ Persconferentie in de vroege uren van de zondag: de ministers die zojuist op Soestdijk hebben over legd en met prins Carlos kennis hebben gemaakt, verschijnen voor honderden journalisten in de Rol zaal op het Haagse Binnenhof. i situatie i worden geplaatst, i t eventuele Koningin door haar hu welijk aan in het buitenland bedreven politiek gelieerd zou zijn. Prins Carlos wenste dit niet. Hij wilde de taak, die hij van z'n vader had over genomen titulair is deze nog altijd de carlistasche troonpretendent voortzet ten. Het belang van z'n eigen Huis stelde hij boven dat van prinses Irene, wat ove rigens niet onbegrijpelijk is Drama (Vervolg van pagina 1) In de Rolzaal van het Haagse Bin nenhof werd zondagmorgen van vier tot tegen half zes een persconferentie gehouden, die door premier Marijnen werd geleid. Zeker tweehonderd jour nalisten uit binnen- en buitenland on dernamen met een spervuur van vra gen een stormaanval op hem. De minister-president, die door de mi nisters Biesheuvel, Scholten en Toxopeus gesecundeerd werd, was niet in staat veel werkelijk nieuws aan de dagen gesudderd hebbende verloving toe te voegen. Dui delijk was hij verontschuldigde zich hiervoor herhaaldelijk dat hij op het punt van bepaalde delicate zaken onder geheimhouding stond. Niet minder dan vijfeneenhalf uur wa ren de vier ministers zaterdagavond en zondagnacht op paleis Soestdijk geweest. toadrlen daar de gelegenheid gehad langdurig met prins Carlos kennis te maken („in het Frans en in het Engels", zoals vice-premier Biesheuvel zei) en de nodige staatszaken af te handelen. Brief aan Kamers Het resultaat was o.a. de opstelling van een schrijven aan beide Kamers van de Staten-Generaal, waarin premier Marij nen aankondigt dat prinses Irene het voornemen heeft officieel haar verloving bekend te maken met prins Carlos. Tege lijkertijd wordt gesteld dat de Prinses de regering heeft doen weten dat het haar wens is dat geen wetsvoorstel tot het verlenen van toestemming voor het door haar aan te gane huwelijk bij de Staten- Generaal zal worden ingediend. Ongeveer gelijktijdig kondigde de Prinses haar verloving aan. De brief, de aankondiging, zomede een daaraan toe gevoegde bekrachtiging van Koningin en Prins werden iets over drieën zondag nacht voor de televisie in Nederland voor gelezen. Op dit moment had heel Nederland ge wacht. In Den Haag waren zeker twee honderd journalisten bijeen, die, na al die dagen van geheimzinnigheid en span ning. zo goed als geen geduld meer over hadden. De mobiele televisie-eenheden op het Binnenhof trokken tot de vroege morgen toe veel bekijks. Voor de Rolzaal had de politie hekken laten plaatsen om de vier ministers, die op dat moment van Soestdijk naar Den Haag onderweg wa ren, vlot toegang tot de plaats te ver schaffen, waar de lang verwachte pers conferentie toch eindelijk gehouden werd. Eerst elders Merkwaardig was dat het nieuws over de verloving reeds meer dan twaalf uur voor de officiële aankondiging in alle details bekend was. In Parijs zou de Spaanse ambassadeur het aan een pers bureau hebben gegeven. Een Spaans pers agentschap had het reeds in kleuren en geuren gebracht, terwijl én prins Carlos, én prinses Irene, het om drie uur zater dagmiddag bevestigd hadden tegenover journalisten, die hen op het vliegveld van Madrid opwachtten. Ook de familie van prins Carlos had de verloving uren van tevoren door een woordvoerder laten be kend maken. Deze sprak van „onze koning" en „onze koningin", als hij het over prins Xavier cn prinses Magdalene had. De Rijksvoorlichtingsdienst had in dat halve etmaal slechts een klein tipje van de sluier opgelicht Het deelde mee ge machtigd te zijn te bevestigen dat „de thans in verband met prinses Irene ge noemde persoon de juiste is". Iets over half vier zaterdagmiddag steeg van de Madrileense luchthaven Barajas de regerings-Friendship op, waarmee prins Bernhard die morgen van Soesterberg was vertrokken. Behalve de Prins, bevond zich het verloofde paar aan boord, zomede de zuster van prins Carlos, prinses Cecilia. Prins Bernhard had an derhalf uur op dc komst van prinses Irene gewacht die per auto uit Barcelona was gekomen. In het toestel ontving hij jhr. mr. W. E. van Panhuys, de Neder landse ambassadeur in Madrid, alsmede diens vrouw. Vlak voor het vertrek maakten ook prins Xavier en prinses Magdalene hun opwachting. Bij de aankomst op Soesterberg iets voor achten zaterdagavond waren koningin Juliana en de prinsessen Beatrix. Margriet en Christine aanwezig. Om half acht waren de laatstcn per auto de paleis hekken uitgereden. Van twee uur tot kwart over drie zaterdagmiddag is in Den Haag de ministerraad bijeen geweest. Om vier uur kwamen de vier ministers, die reeds een week lang bij de affaire prinses Irene zijn betrokken, naar het Tweede Kamergebouw om met het Seniorenconvent (dc leiders van de vijf grote fracties) te vergaderen. De beraadslagingen duurden tweeënhaJi uur. Na afloop wenste niemand der aanwezigen enig commentaar te geven- Verleden week dinsdag moest de Koningin de teleurstellende medede ling doen. dat de verloving van prin ses Irene geen doorgang zou vinden. En vier dagen later komt het offi ciële bericht, dat de prinses wèl ver loofd is. Wat is er tussen dinsdag en zaterdag gebeurd? Welke beletselen zijn er weggenomen? Op deze bij het Nederlandse volk levende vraag komt géén antwoord. Alleen dit: ze hebben elkaar gevonden. Zo formuleerde premier Marijnen het tijdens de pers conferentie, die in de nacht van za terdag op zondag in de Rolzaal op het Binnenhof werd gehouden. Anderhalf uur lang, van vier uur tot half zes, vuurde een grote schare binnen- en buitenlandse journalisten een serie indringende vragen af op de ministers Marijnen, Biesheuvel, Scholten en Toxopeus, die manmoe dig poogden hun vermoeidheid de baas te blijven. Hoewel het onder houd op paleis Soestdijk tot drie uur had geduurd, lieten zij zich in hun snelle, grote auto's langs de kortste weg naar het regeringscentrum rij den, omdat zij begrepen voor tal van zaken een verklai-ing schuldig te zijn, nadat zij er zoveel dagen het zwij gen hadden toegedaan. Op tal van punten moesten zjj zich echter ook nu in nevelen hullen. „Ik begrijp heel goed. dat er bjj u een gevoel van onbehagen groeit, maar als het gaat om zaken van particulie re aard, zwijgen we", aldus minister Biesheuvel. En daarom komt er geen opheldering over het feit, dat de ver loving eerst niet zou doorgaan, maar kort daarop toch werkelijkheid werd. De moeilijkheden, die er klaarblijkelijk waren, waren van paricullerc aard en liet zou niet juist zijn daarover iets te zeggen, aldus de minister-president. Die moeilijkheden zijn nu opgelost. De premier, die een hoogrode kleur had, terwijl zijn collega's van het „Ire- ne-kwartet" steeds bleker werden, opende de persconferentie met de ver klaring. dat de regering verheugd is over de verloving. Daarna was het woord aan de vertegenwoordigers van pers, radio en televisie, die zo'n grote lawine van opgekropte vragen over de hoofden van de bewindslieden uit stortten, dat zij er soms onder dreig den te worden bedolven. Het moet met name voor de minister-president een dodelijk vermoeiende bijeenkomst zijn geweest: staande voor de noodzaak on middellijk van repliek te dienen, moest hij zich voortdurend afvragen wat hij wel en wat hij niet kon zeggen en wel ke formulering hij diende te kiezen. Enkele malen moest hij het er bij la ten zitten en de beantwoording overla ten aan de uitermate rustige vices-pre mier Biesheuvel, die vaak op het juis te moment een „bon mot" weet te spreken, aan de gewiekste minister Toxopeus of aan de scherp-juridisch denkende minister Scholten. Waarom, zo luidden dc eerste vra gen. is de verloving eerst in Spanje en pas veel later in Nederland bekend gemaakt? Was het soms van Spaanse zijde de bedoeling om de procedure tc versnellen? Waarom was het prinses Irene zelf. die hier haar verloving be kend maakte en waren het niet haar ouders? Koningin Juliana heeft ook officieel door middel van de radio de mededeling gedaan, dat de verloving niet zou doorgaan. Haar eigen verlo ving met de prins von Lippc Biester- feld is destijds eveneens door haar moeder aan het Nederlandse volk mee gedeeld. En dezelfde gedragslijn volg den thans ook de ouders van prins Carlos Hugo. - Antwoord: Aan het feit, dat dc eer ste bekendmaking in Madrid plaats had. mag geen politieke betekenis wor den gehecht. Pressie is niet uitgeoefend. Vrijdag bestond al het voornemen, dat zaterdag de afkondiging zou geschieden en wel door prinses Irene zelf, na aan komst in Nederland. Het is byna al gemeen geworden, dat een jongen cn een meisje zelf het heuglijke feit van ccn verloving meedelen en aangeno men was, dat in Spanje door de Prins zou gebeuren. Met dat laatste hebben wc hier echter niets te maken. Wan neer men tegenwerpt, dat de Koningin zelf voor de radio sprak toen de ver loving niet door scheen te gaan. moet men bedenken, dat baar dochter toen niet in het land was. Over de rol. dieM ej. Rosario Andra- de in de affaire heeft gespeeld, wilden de ministers geen mededelingen doen. Minister Marijnen volstond met toe te geven, dat haar optreden „verrassend" was geweest Hij moest het antwoord op de vraag hoe het te verklaren is, dat dc Prinses nog maar zo kort ge leden alle geruchten over een op han den zijnde verloving ongegrond had ge noemd, schuldig blijven. Prinselijke rechten Kennelijk hadden de meeste journa listen er moeite mee om voetstoots aan te nemen, dat het slechts strikt-parti- cullere redenën waren geweest waai*- door de verloving aanvankelijk niet door (Van onze pa riemen tsredact ie) leek te kunnen gaan. Hun gedachten gingen veeleer uit naar moeilijkheden van staatsrechtelijke aard. waarin zij zich gesterkt voelden door de medede ling, dat „de Prins de Bourbon ieder beroep, dat op hem als prins van zijn Huis zal worden gedaan, zal opvolgen met alle consequenties vandien". Heeft de regering wellicht een poging gedaan om de Prins er toe te bewegen zich als Nederlander te laten naturaliseren? Een poging, die tot moeilijkheden aan leiding gaf omdat de Prins daarvoor niet voelde? Min. Marijnen: Ik moet herhalen wat ik op de vorige persconferentie heb ge zegd en wat ik ook in de Tweede Ka mer heb verklaard, namelijk dat de oorzaak van het aanvankelijk niet door gaan van de verloving niet heeft ge legen in politieke bemoeienis van de kant van het kabinet. Het waren over wegingen van louter particuliere aard. Overigens zo vulde mr. Biesheuvel aan zijn de verhoudingen complex en is nooit volledig uit elkaar te houden wat particulier is en wat niet. Ik zie, aldus mr. Marijnen. geen moeilijkheden ■in de tweede alinea van de brief aan de voorzitters van de beide Kamers. De Prins de Bourbon heeft te kennen gegeven, dat hij zijn levensdoel elders zoekt en dat hy zijn politieke activi teiten op een ander land wil richten. Daarmee hangt samen wat in de der de alinea van de brief staat, namelijk dat prinses Irene zich na haar huwe lijk met haar echtgenoot in het buiten land zal vestigen. Op grond van deze omstandigheden heeft zij de wens geuit, dat geen wetsvoorstel tot het verlenen van toestemming voor haar huwelijk bij heeft gekregen. Wy hebben elkaar voor al in Madrid en in Catalonië ontmoet en kortgeleden op de berg Montseny, waar het zo mooi en afgelegen ls.") Voorlichting Ten slotte zijn aan het ministersteam een aantal kritische vragen over de voorlichting gesteld. De premier was echter niet bereid om te erkennen dat op voorlichtingsgebied is gefaald. In een situatie als deze is het haast on menselijk om te eisen dat geen enkel foutje wordt gemaakt. Als ik naga wat er allemaal is gedaan, houd ik vol dat er geen fouten zijn gemaakt Ge zien de moeilijke omstandigheden is er goed gehandeld." De minister-president zag geen re den om aan te nemen, dat de ont stane onrust zou voortbestaan en ge loofde ook niet, dat de gegeven voor lichting schadelijk heeft gewerkt. Wel betreurde hij het aan het slot van de persconferentie, dat hij de persvertegenwoordigers op een aantal punten met een kluitje in het riet had moeten sturen Geschiedenis Het Amerikaanse blad New York Times tonafh meent, dat de geschiedenis een grote rol speelde in de crisis, die bijna is ontstaan rond de verloving van prinses Irene. Dit was een Romeo cn Julia-ver- haal met een happy ending. Het dateert uit de zestiende eeuw toen Spanje met zijn inquisitie en zijn leger voor het rooms-katholicisme vocht tegen de re formatie. De liefde tastte de geschiedenis, de godsdienst, de tradities en de diepste gevoelens van het Nederlandse volk aan. De liefde heeft in deze strijd gezegevierd, doch niemand heeft verloren. Prinses Irene heeft haar godsdienst, haar rechten op de troon en zelfs haar land opgegeven, waardoor zij voortaan in ballingschap zal moeten leven, aldus de New York Times. Toen ontwikkelde zich een zuiver men selijk drama. Hoewel prinses Irene aan vankelijk bereid was af te zien van een .aanvrage voor de indiening van een goedkeuringswet bij de Staten-Generaal wat thans is gebeurd en wat automa tisch het afstand doen van de rechten op de troon inhoudt bleek de last hiervan haar toch even te zwaar te zijn. Hierbij kwam nog dat prins Carlos haar dit niet wilde aandoen. In overleg met elkaar werd dan ook besloten af te zien van het voorgenomen huwelijk. De heer Van der Hoeven werd dit medegedeeld, terwijl de Prinses haar moeder ook nog telefonisch inlichtte. Op grond hiervan deed koningin Ju liana dinsdag j.l. de mededeling dat de verloving van prinses Irene niet door zou gaan. Op aandrang van het kabinet waren de vorstin en prins Bernhard uit Innsbruck naar Nederlad teruggekeerd om juist die verloving aan te kondigen Tot de terugkomst van de heer Van der Hoeven toe leek deze namelijk onontko- melijk. En de geruchten moesten de we reld uit vandaar dat een Koninklijke boodschap over de afgelasting van een verloving haast net zo belangrijk was als een Koninklijke aankondiging van een op handen zyn verloving. Geen vrede Het hart ging knagen: noch prinses Irene, noch prins Carlos hadden vrede met hun besluit. Toen ze elkaar opnieuw zagen wisten ze het zeker. Ze waren voor elkaar voorbestemd en geen macht ter wereld zou hen nog kunnen scheiden. Daarom kwamen ze terug op hun mede deling dat de verloving uit was. Daarom telefoneerde prinses Irene opnieuw haar moeder om mee te delen dat prins Carlos tóch de man van haar keuze was. Een telefoon is voor dit soort en in el ke familie voorkomende zaken nu niet bepaald een geëigend apparaat. Vandaar da! koningin Juliana en prins Bernhard besloten alle twijfel weg te nemen door donderdag j.l. persoonlijk naar Spanje te gaan. Eerst zou naar Parijs worden ge vlogen. ten einde de familie van prins Carlos te ontmoeten: daarna verder naar Barcelona om zowel met prinses Irene als met haar aanstaande verloofde een onderhoud te hebben. En omdat de reis als een zuivere privé-reis werd gezien, werd hij in het diepste geheim voorbe- Ingrijpen Beeld van het Binnenhof, zater dagnacht: wachlen op de terug keer van de ministers.en op de Staten-Generaal zal worden inge diend. Het zou echter wel eens e en Nederlands belang kunnen zijn, dat een Nederlandse prinses haar rechten op de troon behoudt Onze verantwoordelijkheid betreft de constitutionele monarchie. De rege ring heeft evenwel voorop gesteld, dat de prinsessen vrij moeten zijn in hun huwelijkskeus en eigen taak en le vensroeping moeten kunnen volbrengen. Deze overwegingen hebben geleid tot het regeringsbesluit om de indiening van een goedkeuringswet niet te bevor deren. Van onder druk stellen is geen sprake geweest aldus de premier. die bereid was om toe te geven, dat het „in zekere zin jammer is een moge lijke troonopvolgster te verliezen". Eerder in Nederland Wanneer het verloofde paar daar over zelf niets loslaat zal het een vraag blijven wanneer zij elkaar voor het eerst hebben ontmoet en wanneer de romance is ontstaan. Volgens iemand uit de omgeving van de Prins was het in juli van het vorige jaar. tijdens een stierengevecht te Pamplona Minister Marijnen kon slechts zeggen, dat de Prins Nederland al verschillen de malen heeft bezocht Aangenomen mag worden, dat hij bij die gelegen heden ook de ouders van zijn uitverko rene heeft ontmoet Het is het kabi net gebleken, dat dc Koningin en de Prins zich hartelijk over de verloving verheugen. (De vraag naar het ontstaan van de romance is ook door een verslag gever van het A.N.P. in Madrid ge steld. Prins Carlos antwoordde hem: „WU kennen elkaar al vele jaren cn hebben elkaar op verschillende plaat sen in Europa ontmoet. Maar het is nog slechts kort geleden in Spanje ge weest, dat de kwestie haar be?' De regering kwam er achter cn greep in. Zy kon dit doen omdat de Koningin geen voorkennis had gegeven het land te willen verlaten, waardoor de vereiste toestemming ontbrak. Een formaliteit Nee, integendeel. Gezien de politieke verhoudingen kon niet worden toege staan dat koningin Juliana, ook al reisde zy Incognito, een bezoek aan het Spanje van Franco bracht. De regering, die vol gens de grondwet verantwoordelijk is voor het doen en laten van de monarch, zou voor deze zaak in de volksvertegen woordiging op het matje kunnen worden geroepen. Er zou een motie van wan trouwen voor kunnen worden ingediend. Het kabinet zou er door kunnen vallen. Het vliegtuig met het Koninklijk paar keerde uit Parijs naar Nederland terug, maar er was een conflictsituatie. Nog die zelfde middag en avond was er spoedbe raad tussen de vier bewindslieden, die nauw bij constitutionele zaken zijn be trokken. Menselijk was het verlangen van de Koningin haar dochter te zien, zo Zo'n chaos was het, toen de auto met de Koningin, prins Bernhard, prinses Irene en prins Carlos voor het paleis arriveerde. goed te begrijpen. In het wijdere ver band van ons staatsbestel kon het onder de gegeven omstandigheden niet Toch Vrijdagavond werd en slotte ten palei- ze door Koningin en regering besloten dat de verloving van prinses Irene zou kunnen doorgaan met inachtneming van de eerder gestelde voorwaarden. De Prin ses zou echter eerst moeten terugkomen, wat ze 's middags, alweer telefonisch, had toegezegd. Toen diezelfde avond Rosario de Andrade vriendin van prinses Irené zich plotseling uitgevend voor haar se cretaresse in Madrid verklaarde dat er binnenkort een ..vreugdevolle familie gebeurtenis" zou worden afgekondigd, besloot, prins Bernhard z'n dochter zelf te ,gaan halen. Met de mogelijkheid werd namelijk rekening gehouden dat het ver trek van de Prinses uit Spanje nog en kele dagen zou uitblijven. Er volgde een duidelijke doorkruising van het door Hof en regering uitgestip pelde beleid. Terwijl hier te lande met verdere mededelingen zou worden ge wacht tot prinses Irene op Paleis Soest dijk zou zijn teruggekeerd, werd in Span je van verschillende kanten bekend ge maakt dat de verloving tussen dc Prinses en de Spaanse Prins al een feit was Noch het Hof noch de regering, waren voorts op de hoogte van de begeleiding van prinses Irene door prins Carlos Ontstemming By alle vreugde over het voorgenomen huwelUk van twee, elkaar lief hebbende prinsekinderen, heerst er in officiële kringen ernstige ontstemming over de voldongen feiten, voor welke het ver loofde paar Nederland heeft geplaatst. Men spreekt van weinig respect voor de constitutie, het Hof en de regering. Aan wijzingen in Spanje dat de carlisten prinses Irene als ecu „goede iuzet" voor hun politieke strevingen zien, maken dit or niet beter door. In al deze ontwikkelingen speelt de ln Spanje militane rooms-katholieke leken- 'fv organisatie Opus Del een voorname rol. Prinses Irene is enkele dagen onderge- doken geweest in een retraitehuis van deze organisatie. Het Spaanse persbu reau, waaraan het verloofde paar zijn eerste interview toestond. Is op het Ibe risch schiereiland het mondstuk van Opus Dei. Eveneens onder invloed van Opus Dei Ls Actualidad: het Spaar u blad. dat over zes pagina's een foto-reportage bracht van de kerkgang van de Prinses, aarbjj zelfs het nemen van de hostie werd wigd. Bourbonse lelie (Van redacteuren Op alle foto's die de laatste dagen van prinses Irene zijn gemaakt en dat zijn er uiteraard nogal wat ziet men haar getooid met ren fraai ju weel tn de vorm van de Bourbonse lelie. Kennelijk is hier sprake van een geschenk van haar verloofde, prins Hugo, hoewel hiervan nog geen ge wag is gemaakt. De lelie treft men ook aan op vroegere foto's van dc Prins, daar zij tevens geldt als sym bool van de Spaanse carlistische be weging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5